BEKER GRATIS P.J.vanDriel, Centrum's Hallen Centrums Hallen aoo Bachanaal t 25 kilo J. LACROIX puikbeste Aardappelen altijd beter „DE JUTTER" Eau de Cologne Hei man den fiulg&i&j&en&tand ■mtm fraai gedecoreerde Tegelijk KAAS halen bij ZIJLSTRA Bovendien nog spaarzegels afwezig tot 27 Augustus 75 cent W. BOTER W. BUTER Winkelsluitingswet utteAtje KOELTE... op'?2 moderne manier! Ga nooit zónder ALKMAARSCHE WIELERBAAN TmtteAifeó100 pQt. meJi^o-a-fiiimaWuLe. Wegens inruiling: JAN MOEJES, Vischafslag Den Helder Langs de straat „Sterke" verhalen uit ons Indië Hoe een Duitsche krant er op los fantaseerd Auto gestolen Wordt U spoedig in dit boek als echtgenooten Ingeschreven? Dat is een gebeurtenis, waarin ieder, die U kent| belang stelt. Eer» FAMILIEBERICHT In de Heldersche Crt. kost slechts 20 ct. p. regel •••- ann Heden overleed in de St. Lidwina-Stichting, tot onze groote droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, ons geliefd Dochtertje en Zusje HENDRIKA MARGARETH A ROOZEN, in den leeftijd van 8 jaar. Den Helder, 2 Augustus '39 Rozenstraat 29. J. A. W. ROOZEN P. C. ROOZEN-Rotteveel en Kinderen. De ter-aarde-bestelling heeft plaats Zaterdag 5 Aug. a.s. te 12.30 uur, op het R.K. Kerkhof „St. Joseph". Heden overleed tot onze diepe droefheid onze innig- geliefde Echtgenoote, Zus ter, Behuwdzuster en Tante GER3ERDINA HELENA ZIJM—VERBERNE, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, in den ouderdom van 63 jaar Den Helder, 2 Aug. 1939 Emmastraat 21 T. C. ZIJM en Famile. De gezongen Requiem: Zaterdag 5 Aug. a.s. in de Parochiekerk van de H.H. Petrus en Paulus aan de Kerkgracht, des morgens te 9 uur; de begrafenis vanuit de kerk op de R.K. begraafplaats „St. Joseph". Geen bloemen 'V Vanaf heden t/m Donderdag 10 Aug. bij aankoop van V2 pondsbus cacao oranjemerk 50c met 8 zegels geelmerk 35c met 6 zegels Edammer pond 20-12'/3 Gouda p. pond 20-11 Leidse kaas. .11 Gouda volvet 38-30 ROOMBOTER met rijksmerk - verpaktpond 66 DJ- 1 DEN HELDER, Spoorstraat 20 - Telefoon 460 Mevr. A. JANSSEN—MEBIUS MAGDA EN TONNY t. a. a. b. m.s. „Baloeran" 2 Augustus 1939. Chirurg en Vrouwenarts, Arts, van 5—21 Augustus afwezig (geen k eintjes) KONINGSTRAAT 20. is voordeeüger lste kw. Roomboter 10 Fijne Ed. Kaas 40+ 65, 85, 95 Goudfnerk Slaolie 70 ct. p. fl. Fijnste Boterolie 70 ct. p. fl. Padvindersbeschuit 20 ct. p. p. Eng. Scheepsbeschuit 4 a 10 ct. Kattebrood 8 ct. p. |/2 p. Hondencake 25 ct. p. kilo Suiker 20 cent b(j 1/2 p. Koffie of 1 ons thee Prima Koffie vanaf 12 ct. p. l/z p. EENIG ADRES KONINGSTRAAT 20. Naar Ouwehand's Dierenpark as. Zondag 6 Aug. a 5.20 per persoon. Koffietafel, diner en entrée inbegrepen. Inlicht.: Garage MOORMAN, Brakke veld weg 64, Telefoon 476. Zoo juist ontvangen een pracht partij Pruimen, vanaf 14 cent per kilo. Mooie rode Pruimen 10 cent per pond. Pracht Kruideniersperen 15 cent per kilo. 5 of 6 p. Suikerperen 25 Zacht-zure Handappelen 4 pond 25 cent. Alles le kwaliteit. Morellen om in te maken 15 cent per pond. Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat door hen, met gebruikmaking van de bevoegdheid, hun toege kend bij artikel 9, 5e lid, der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, is besloten, dat tijdens de fees ten, welke op 5, 6 en 7 Augustus 1939 te Julianadorp zullen wor- uen gehouden, de winkels aan den van Foreestweg, den Lange- vliet, den Schoolweg, den Proef- tuinweg, de Parkstraat, de Land- bouwstraat en het Loopuijtpark geopend zullen mogen zijn tot 2 uur na middernacht (d.i. op 6, 7 en 8 Augustus tot 2 uur voor middags) Den Helder, 1 Augustus 1939. E. H. W. V. De hoofdprijs lot no. 815 is nog niet afgehaald. Houder van dit lot wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen: Hector Treubstraat 14 Den Helder. Geef Uw vóór 's middags 4 uur op aan ons bureau. Een paar druppels Eau de Cologne Boldootdat is méér dan koelte alleen! Dat is geurige verfrissching dat is het wegvagen van Uw vermoeidheid dat is het fitmaken voor den ver deren dag! Eau de Cologne Boldoot verkoelt niet alleen U wordt er ,,'n ander mensch" door. Een mensch, die geen moe heid of loomheid meer voelt! NEDERLANDSCH FABRIKAAT. A s. ZONDAG, 6 AUGUSTUS, 's middags 2 uur BELGiÈ - DUITSCHLAND - HOLLAND PIJNENBURG, BOEYEN, KLINK, DEBRUYCKER, ZIMS, HURTGEN, COOLS, VAN MEERSCHAERT, VAN HOUT, SAVELSBERG, GROOT, ROES, VAN DER LINDEN, VAN STEK Huldiging van DETH KLINK als KAMPIOEN van NEDERLAND 1939 Achtervolging-, Sprint-, Klassement-, Afval-, Lange Afstand- en 60 km. KOPPELWEDSTRIJD Ford 85 als nieuw. Ford Junior '37 coach prima staat. Ford Junior '36 cabriolet prima staat. D.K.W. Luxe cabriolet nieuwe staat. Zeer goede D.K.W. Bestelwagen. Vraagt zonder verplichting prijs en demonstratie. Heerhugowaard. Tel. 26. Den Helder, 2 Aug. 1939. Aangebracht door korders; Tongen per kg 0.800.78 Slips 0.50—0.46 Schol le soort per kist 8.05—6.40 Schol 2e soort 3.903.65 Schar 3.502.30 Het gebeurde dezer dagen. Het was eenzaam op het Ankeprark. Er liepen twee Urkers, de zomerwind jolig bla zend in de bolbroeken, de petten schuin op de bruin-roode koppen. Gebogen liepen zij naar de haven. Ook was er een matroos, die met z n meisje stond te praten. Het was een zwaar gesprek en er werd heftig gegesticuleerd, öf de ma troos, öf het meisje was met een ander mee- geweest en deze overtreding van de wetten der trouw kwam hier voor de heeren. En er was ook een hond. Een zwerver met ondefineerbare kleur en idem ras. Het dier snuffelde langs alle huizen en boomen en lichtte precies om de 3 minuten een zijner achterpooten op teneinde zijn behoeften op hondenmanier te bevredigen. Meer waren er niet... op een manspersoon na, die zich op werkelijk allermerkwaardig ste manier daar op dat zomersche Ankerpark ophield. Zoo zonderling, dat de matroos en liet meisje hun gesprek staakten, de Urkers bleven staan en de hond met z'n vier pooten wijd-uit en neus in den wind plotseling m een standbeeld veranderde. Hij hing tegen den muur van het Zeevaart school-internaat. Eén been hing vnj in de lucht en slingerde bij tijd en wijle in üe ruimte. Het andere been diende als steun punt voor het lichaam. De man had plezier. Hij lachte en grinnikte. Hij knikte naar matroos, de Urkers en den hond en maant verzoeningsgebaren van alomvattenden aara. Hij knikte en praatte in zichzelf. Het was een man op leeftijd. Tussehen v'jftig en vijf en vijftig. Zijn hoed hing °P °°r, z'n jasje hing open en uit het vest k Vroolijk een stuk baaien hemd. En zoo wenkte, lachte en slingerde onze vriend langs deu Zeevaartschool-internaat- muur heen en weer als een door den wind voortbewogen klimoprank tot stichting en opvroolijking der voorbijgangers, die er aan vankelijk niet veel van begrepen totdat... de man plotseling met een vervaarlijk gebaar n 4in zak greep en daaruit een flesch te voo.- schijn tooverde. De reactie bij de toeschouwers bleek bij allen volkomen gelijk te zijn. De matroos zei: „Daar hij-je 't platluissie". De Urker: „Hij het een snee in z'n oor, da's wiedes". De andere Urker: „Hij is als een kenon." Inderdaad, het was een platluissie, en de man w&s als een kenon en had een snee in 't oor. Met een gebaar, dat een Romeinsch Keizer bij het indrinken van vergif waardig had ge staan bracht, de man bovengenoemd „luissie" naar den mond, zette de bottel aan de reeds door geestrijk vocht bezoedelde lippen en wilde een teug vergetelheid indrinken. He laas... het mocht niet aldus zijn. De flesch was reeds ledig tot den bodem. De lach verdween van 's mands mond. Plotseling brak de ernst des levens bij hem door, en wederom met een magistraal gebaar slingerde hij de leege flesch weg, alsof deze er iets aan" kon doen dat zjj lens was. Vijf meter verder kwam het apparaat terneder, sprong aan scherven en iedere scherf hup pelde, danste en wipte weer naar een anderen kant. Ramen werden opengeschoven en Anker- parksche hoofden bogen zich naar buiten. Men keek boos. Natujrlijk. Zooiets komt niet te pas en zeker niet op een zoo stemmig deel onzer stad als juist het Ankerpark. De man begreep het blijkbaar ook en ging er van door. Hij had de straat in haar geheele breedte noodig. H(j laveerde van bakboord naar stuurboordzijde, wankelde nu eens op het rechter, dan weer op het linkerbeen. Hij zong en schold beurtelings. Twee jongens volgden hem in het kielzog, maar toen hij dreigde hen levend de zullen verdrinken in de Binnen haven, kozen ze het hazenpad. Heel het Ankerpark volgde met intense spanning dit troosteloos beeld van ondergang. Totdat de man de brug, na tal van mis lukte pogingen, eindelijk „genomen" had en uit het gezichtsveld verdween. En rust en, fatsoen keerden weder en nog lang besprak men het feit van den dronken man met het platluissie. Het worden dan ook, en zeker overdag, zeldzame verschijningen. Wiekje en haar vrienden, door Annie S. Bergsma. geïll. door Jekke v. Dijk. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar, geb. 2.50, ingen. 1.60. Wie dit boek in handen krijgt, zal allereerst geboeid worden door de uitnemende uitgave. Daarmee legt de uitgever eer in. Niet alleen werd voor een frisch, pakkend omslag ge zorgd, doch het boek werd rijk geïllustreerd met gezellige en goed getroffen teekeningen en door prachtige foto's, die de sfeer van dit fijne meisjesboek goed weergeven. ^Wiekje, het Friesche plattelandsmeisje, dat a^ie heerlijljjiedePi cjje het buitenleven aan een kind biedt ten volle geniet met haar vrienden, Bles, het paard en Witje, de geit, met de kip pen en de andere dieren van de boerderij en ook haar groote vrienden, vader en broers, grootvader en anderen, die een plaats in haar leven innemen. Het is een zonnig boek. Een ideaal geschenk voor onze meisjes van 710 jaar. Lientje gaat verhuizen door Joh. E. Kuiper, geïll. door Miep de Feyter. Uitgave Gebr. Kluitman, Alkmaar. Geb. 1.20, ingen. 0.75 Een vlot geschreven boek, dit boek van Joh. Kuiper, de figuren zijn raak en goed getee- kend. Lientje, het dochtertje van een scharen sliep, die van de armoe-woning in de stad, gaat verhuizen naar het veel gerieflijker huis op het platteland. De tragedie in dit 'einder- leven, dat door de boerenkinderen buitenge sloten wordt om het beroep van haar vader. Fijn echter is weer de teekening van Dirk, de 11-jarige manke boerenzoon, kleine wijsgeer, die begrijpt en helpt. Een fijn meisjesboek, vol kostelijke trek jes, dat we gaarne aanbevelen voor onze jonge lezeresjes van 812 jaar. 't Is gezellig ge ïllustreerd. Rond Shelte en Kampvuur (padvindersver- halen) verzameld door Guus Betlem Jr., geïll. door Jan Lutz. Uitgave Gebr. Kluitman, Alk maar. Geb. 1.90, ingen. 1.20. Nu de vacantietijd is aangebroken en daar mee den tijd van kampeeren is dit boek wel een kostelijk geschenk voor onze jongens of... meisjes, want de laatsten zullen zeker niet minder houden van een pittig, spannend of vroolijk verhaal. Guus Betlem is er in geslaagd een bundel kampverhalen samen te stellen, die zich uitstekend leenen om voorgelezen te worden. Er is veel afwisseling en de verhalen handelen oevr padvinders-avonturen, zoowel hier als in Indië. Jan Lutz zorgde voor goede illustraties. Het Meer Flevo en De Wadden eilanden, door G. Gobius, gepensionneerd Schout-bij-nacht tit. Uitgaven N.V. Uitgevers maatschappij „De Tijdstroom", Lochem, In gen. 0.90. In een werkje van ruim 70 blz. druks, voorzien van verduidelijkende kaartjes, geeft de twee en tachtig-jarige Schout-bij-nacht een duidelijk en overzichtelijk beeld van de Nederlandsche Wadden-eilanden; van de om standigheden, waaraan zij hun opbouw en ontstaan te danken hebben, en de invloeden, die bijgedragen hebben hun de huidige grootte, vorm en uiterlijk te geven. Van elk eiland worden op boeiende wijze geologische, historische en folkloristische bizonderheden verteld, zoodat dit boekje voor hen, die een speciale studie van onze eilanden maken, een uitgangspunt, voor den toerist en vacantie- ganger een onderhoudend gids is bij zijn bezoek aan één of meerdere dezer prachtig# Nederlandsche eilanden. De Koeboe... die een mensch is Dat er in de buitenlandsche pers bij t(jd en wijle wonderlijke geschiedenissen opgeld doen met betrekking tot Nederlandsch Oost-Indië, zal velen ongetwijfeld bekend zijn, maar ze zullen zich met ons verbazen over de navol gende lyrische ontboezeming van een scribent in de Duitsche „Strassburger Neue Zeitung", die alle records met stukken slaat en welke pennevrucht wij overgenomen vonden in „De Rijkseenheid" van deze week. In de „Strassburger Neue Zeitung" (Straats burg) van 13 Mei, komt een reisverhaal voor, dat helaas niet onderteekend is. Tot titel heeft het: „Ein Kubu stellt sich vor". Wij hadden u toch gaarne den schrijver voorgesteld, die zulke wonderbare avonturen beleefde in de om geving van Padang, welke stad hij bezocht ter afwikkeling van zaken voor zijn Engelsche firma. In de nabijheid van Padang woonde toe vallig zijn oude vriend van der Burgh, en de gelegenheid nam hjj gaarne te baat om dezen op te zoeken, en er een weekje te blijven. Bij dien vriend, dien de whisky uit de oogen straal de, sliep h(j overdag, voor middernacht werd er gepokerd en whisky gedronken, na midder nacht whisky gedronken en gepokerd. Doch dit kan men tenslotte overal doen. Dit was niets bijzonders, om van Sumatra te vertellen. Er moest iets beleefd worden. Na lang naden ken kwam de gastheer op een lumineus idee: „Kom we gaan een Koeboe vangen. Misschien hebben we geluk". Met een paar Maleiers ging men nu het oer- bosch in, dat vlak achter het huis begon en nooit weer ophield. Na een tijd in dat bosch doorgedrongen te zijn, had men geluk. De voor op loopende Inlander stiet een paar kreten uit, net als een aap, nam toen een groot stuk brood in de uitgestrekte hand, en ging zoo langzaam vooruit, in de richting van den muur van bla ren. waarachter de gedaante, dat hij in de verte gezian had, verdwenen was. En ziet, plotseling komt een hand uit 't boschje te voorschijn die greep naar 't stuk brood, maar door den vlug gen Maleier zelf gegrepen werd. Een jammer lijk schreeuwend wezen werd zoo te voorschijn getrokken. „Wat is dat voor een komieke aap?" vroeg ik. „Een aap?", antwoordde m(jn vriend, „beleedig je neef niet, dit is een mensch". Van der Burgh legde hem nu uit, dat dit een Koeboe was, een lid van een Maleische oerstam in Sumatra, een ontaard soort menschen, levend in 't oer woud. Die Koeboe wrong zich, drie passen van den schrijver af, onder den vasten greep van den Maleier en schreeuwde nog steeds Toen brak van der Burgh een vuistgroot stuk brood af en duwde het den brullenden Koeboe in den mond, waarop deze stil werd. In razend tempo ging van der Burgh nu verder den Koeboe te voe ren. Wei sidderde deze nog aan alle leden, maar de doodsangst verdween door het eten. Nadat hij 3 kilo brood op had, werd hij zelfs vertrou welijk. Hij stiet een schrillen roep uit tussehen de tanden en voorzichtig gebukt, steeds bereid bij gevaar op den naasten boom te springen, kwam Mevrouw Koeboe te voorschijn. „Kijk", verklaarde mijn vriend, „dat is „Madame, paarsgewijze trekken ze door het „oerbosch, steeds op zoek naar voedsel, „hulpeloos, weerloos, hun heil ligt in de „vlucht. De kinderen worden afgestooten „zoodra ze loopen kunnen, dan moeten ze „zich alleen redden, zelf vruchten van de „boomen halen of kikkers uit het moeras „vangen. De Koeboevrouw is met 10 jaar „voor het huwelijk geschikt en trekt dan „met den eersten jongeling den beste, dien „zij ontmoet, verder. Geen Koeboe wordt „ouder dan 30 jaar". Mevrouw Koeboe kwam dichterbij, greep be- geerig naar de haar toegeworpen stukken brood, vrat tenslotte zelfs uit de hand. Eens slechts schreeuwde ze hard, toen van der Burgh n.1. haar uit bast gevlochten korf af nam. Hierin bleken hare verschillende inkoo- pen te bestaan uit levende hagedissen, larven, rupsen, wormen, een kleine slang en een kik ker. Deze laatste probeerde de vrijheid weer te krijgen, maar het vlugge Koeboe-wijfje had hem vlug te pakken en levend ingeslikt. Met heel veel moeite kon de Maleier wel iets met hen verstaan, maar veel was het niet. Wil je een meenemen naar Europa, vroeg van der Burgh tenslotte zijn vriend. Neen, zeide deze, liever een papegaai. Daarop begon van der Burgh plotseling te brullen en in de handen te klappen. Een paar seconden later schommelde het Koeboe-paar in den top van een hoogen boom. Want de Koeboe kan klim men als een aap, en van den eenen boomtop naar den anderen springen! Dader bekend. Zooals men zich zal herinneren is tijdens de kerimsweek op de Heldersche Kernrs een auto gestolen. Deze wagen is reeds eenigen t(jd geleden gevonden en wel in den IJ-polder. Met den dader had men meer werk. Het is de Heldersche politie nu echter, in samenwerking met den gemeenteveldwachter van Schoorl en andere plaatselijke politie autoriteiten gelukt de hand op dit individu te leggen. Hij bleek een lang niet onbekende zvjn. Het is amelijk den fietsendief uit Schagen die ook in den Helder zijn slag geslagen heeft!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3