„Stieren en Grappen" Mooi recherchewerk ft Een Hollandsch meisje bij een Stierengevecht „Wij moetea streven naar den nieuwen mensch'' Agenten in de klas maar Op het juiste oogen- blik moet de steek met geraffineerde zekerheid worden toegebracht. Doodelijk ongeluk op scheepswerf Stijgend briefpostverkeer lederen Vrijdagavond relletjes De tocht van de „Graf Zeppelin" In de verkeerde cel Geen «Zand en Bloed Voor vele brave Nederlanders is een stier alleen maar een ontzet tend groot beest het symbool van vreeselijk gevaar, waarvoor je zoo snel mogelijk de beenen neemt de overtredende trap van een muis, die immers ook al schrik aanjagend is. Maar zoo is het niet overal. In Spanje b.v. geniet een stier algemeen aanzien en komen eiken Zondag duizenden kijken, hoe hij in een arena op eervolle ma nier wordt doodgestoken. En ook in Portugal bezit de stier be langstelling, al zijn hier de stierengevech ten niet zoo wreed. Want, is in Spanje het bloedvergieten de voornaamste attrac tie, in Portugal is het dooden van den stier verboden. Een groot karakterverschil. Hierin komt het groote karakterverschil tot uiting dat bestaat tusschen Spanjaar den en Portugeezen, al zijn wij gewend hun landen in één adem te noemen. Men zegt, de stierengevechten in Portugal staan dichter bij den oorspronkelijken vorm, die de Mooren er aan gaven, waarom een are na ook steeds in Moorschen stijl is ge bouwd. Later werd de kostbare sport voor namelijk door de edeion beoefend, tot die er langzamerhand genoeg van kregen en het een betaald werk werd voor vaklieden, die ecliter nog steeds een costuum dragen, dat veel lijkt op dat van de vroegere rid ders. Nu moet een Portugees echter niets hebben van bloedige tooneelen en daarom omwindt men hier de horens van den stier met dikke leeren banden, zoodat het beest nog wel een flinken por kan geven, maar toch het principe „Zand en bloed" is terug gebracht tot „stieren en grappen". Want grappen moeten er bij zijn, anders vindt een Portugees het niet mooi, die, naar ik eens heb gelezen, moet. kunnen zeggen: „een stierengevecht om te schateren." Een moedig besluit. Dit laatste vooral deed mij moedig beslui ten, ook eens naar een „praca de toiros" te gaan. Ik begon met de plattegronden van de arena te bestudeeren, want 't was voor den eersten keer niet zoo eenvoudig ie be sluiten, waar ik zou zitten om liet goed te zien, er niet te dicht bij te zijn, geen plaats in de zon te hebben en kans ie krij gen om te fotografeeren. Tenslotte liet ik me een Bancade Gerat aanpraten en met zoon groen papiertje gewapend kwam ik hij de arena, waar een lievig gedrang was van mannen in alle mogelijke maten en leeftijden. Dames waren schaarsch en dames zonder-heeren heelemaal niet aanwezig. Ik ging toch maar naar binnen en begon te informeeren, of ik eerst de stallen kon zien? Nu ik hier eenmaal was, wou ik ook alles doorstaan. De enkelingen, die mijn gewauwel verstonden, schudden echter ver baasd van nee, tot er een meneer medelij den kreeg met mijn krampachtige pogin gen om me verstaanbaar te maken en m» meenam tot een deurtje, waarvan op zijn herhaald kloppen de grendels aan den bin nenkant werden afgeschoven en waar wij na wat gefluister, door een kier naar bin nen moehtcn glippen, waarna de grendels er meteen weer op kwamen. Er was mij blijkbaar een groote gunst verleend. Een „Interessant" gezicht. Intusschen was ik niet 1 n de stal len. (waar niemand komt), maar er boven en kon door kokers de zwarte stieren met machtige ho rens beneden in hun hokken ziien staan. Door een valluik op te trekken konden die hokken worden geopend en de stier in een gang werden gedreven, die op de arena uitkwam en die met andere val luiken weer in vakken verdeeld kon worden, om de stieren op een rij klaar te kunnen zetten, zoodat ze één voor één naar buiten kon den gaan. Men was juist bezig de vechtershazen met een gekleurd wimpeltje te versieren, dat op een stok gestoken, van boven af in hun nek werd geprikt, wat een woest trap pen en bonken met de horens tengevolge had. Ik werd warm en draaiérig en zei maar eens „pfff" en toen „wat interes sant", want dat was liet; en bij een groot zwart monster: „da's een vette". Die. was voor het Spaansche nummer, vertelden ze. M'n hart sloeg een keer over van schrik: zou het dan toch Spaansch toegaan. Onze dappere medewerkster mej. T. Boekei uit Delftzijl heeft het aangedurfd, naar een stierenge vecht te gaan kijken Brrr menige lezeres zou het haar niet nadoen! Maar dapper doorstaat onze journaliste alle emotie's om onze abonnè's mee te kunnen la ten griezelen t Er komt iets griezeligs. Bedeesd zocht ik m'n plaats op, of eigen- lijk „we", want toen ik iemand den weg vroeg, liep die als een goed Portugees na tuurlijk mee, vroeg nog meerderen om raad, die ook meeliepen en zoo kwamen we in feestelijken optocht bij het plekje waar ik zou moeten zitten. Dat was wel erg smplj ik zat als vastgeschroefd tusschen een se rie mannen, die vreedzaam een krant lazen of tegen bekenden zaten te knikken en glim lachen. En deze menschen zouden zich op iets griezeligs verheugen'? Ondenkbaar! Ik vatte weer moed. Ui den riddertijd... Meteen klonk er hoorngeschetter, recht vóór me zwaaiden de arenadeuren open en een kleurige, schitteren/de optocht van edele ridders, te voet en te paard, wapen knechten en schildknapen schreed onder musicale begeleiding binnen alsof ze zóó uit den riddertijd op ons toekwamen. De stoet, ging tot voor den zetel van den Presi dent, die met hoofsche buigingeïi werd be groet, waarna hat appiaudisseerende pu bliek aan de beurt kwam. Opnieuw hoorn geschetter! de stoet verdween; één ruiter kwam terug, nam van zijn knecht een lange lans in ontvangst en galloppeerde het strijd perk rond. Wat een prachtig paard wat een schoone ridder wat een heerlijk ge heel! Tetteretetü... daar rende, een stier naar binnen, recht op een man af die met een roodeta doek tegen hem stond te wenken, maar die op het laatste moment, nog juist op zij wist te springen. Bij den tweeden aan val liet hij zijn lap vallen en rende quasi bang naar de borstwering en liet zich op z'n buik er over rollen, wat het publiek har telijk deed lachen. Dat vonden ze leuk: on gevaarlijke dwaasheden. Nadat de stier een poosje was op gehitst. kwam de ruiter of cavaleiro naar voren en er ontstond 'n prach tig spel van snelheid tegen kracht. Nooit, draafde het paard meer dan enkele decimeters voor den stier uit; liep deze harder, dan was een enkel drukje van de sporen genoeg ook het. paard iets sneller te doen gaan. De Cavaleiro had zijn rijdier volkomen in den hand. Plotseling reed hij toen recht op den toestor menden stier af, week in de laatste seconde uit, maar had juist in dat moment den bul de lans in zijn nek gestoken. Gejuich rondom; de rui ter boog lachend voor de hulde; de stier stond even verblufd stil. Maar daar kwamen ze hein al weer met de roode doeken sarren en het spel begon opnieuw. Zoo kreeg het. dier meerdere spe ren in z'n nek; toen. tetterde de hoorn weer en kwamen 8 tamme ossen binnen, die een keer ronddraafden en weer verdwenen; en de vechtstier, nog steeds wat verdwaasd, draafde gelaten met ze mee Het eerste num mer... In een volgenden brief hoop ik U te vertellen van de verdere sensaties in de arena èn op de tribune! Beroepszakkenroller door een truc gesnapt. Een jaar tegen hem geëischt. Een beroepszakkenroller, die den laatsten tijd zijn arbeidsterrein voornamelijk naai de Hilversumsche markt had verplaatst, stond gisteren te Amsterdam terecht. Her haaldelijk kwamen bij de politie klachten binnen van menschen, die hun portemon- naie kwijt waren geraakt terwijl zij bij het een of ander stalletje stonden te kijken. Tenslotte besloten eenige leerlingen van de politieschool te Hilversum de recherche te helpen. Op 14 Juli kwamen een heer en een dame weer met een klacht, dat op het Marktterrein hun portemonnaie was ge rold. In het eerste geval bedroeg de buit slechts en'kele centen. De dame echter had juist een bankbiljet van f 10.gewisseld en bezat nog ruim f 9. In den val De leerlingen van de politieschool vermomden zich als slagersknechts, zij trokken fraaie, hagelwitte jassen aan en in één der buitenzakken sta ken zij een knip, gevuld met, spijkers en wat waardelooze rommel. De groote portemonnaie, die er uitzag of er veel geld in zat, was echter met een touwtje vastgemaakt, aan de kleeren onder de witte jas, zoo dat de „dievenvanger" onmiddellijk merkte, wanneer iemand hun be roofde. Een paar uur liepen de hulprechercheurs geduldig op de markt rond en zij stonden bij voorkeur temidden van veel publiek. Op een gegeven oogenblik luisterden zij naar een standwerker en plotseling voelde de een, dat er aan het touwtje werd getrokken. De aanstaande politieman keerde zich om en. wist den dief te grijpen. Hij bleek een ltekenden recidivist te zijn, een man van 37 jaar, die reeds negen veroordeelingen achte den rug heeft. De laatste maal legde de rechtbank hem een jaar voorwaardelijk op en de proeftijd is nog niet verstreken, zoodat hij nu alle kans heeft, dat de straf alsnog ten uitvoer zal worden gelegd. De politie vond hij den man een boekje, waarin nauwkeurig alle jaarmarkten, ker missen, harddraverijen en andere feestelijk heden stonden genoteerd. Aanvankelijk had hij ontkend, dat dit boekje tot ziin mis dadig bedrijf behoorde. Gister echter gaf hij toe, dat hij dat hoekje bij zicli had om gemakkelijk na te gaan, waar hij zijn slaa zou kunnen slaan. Verder legde hij een volledige bekentenis af. Requisitoir. De officier van Justitie, mr A. S. de Muiin-k Keizer, zag in deze zaak weinig lichtpunten \oor den verdachte, die reeds een groot strafregister heeft, waarop vele diefstallen voorkomen. Verdachte heeft het „bedrijf" van zakkenroller. Hij is beroepsdief en hoe langer hoe meer afgezakt. Negen veroordeelingen en een ongunstig rapport geven weinig aanleiding voor clementie. Rekening houdende met de straf, die. omgezet zal worden in een onvoorwaardelijke vorderde spr. voor dit geval één jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. F. P. T. H. Rohling vond hel eveneens een moeilijk geval, hij weet verd.'s misdadigheid aan de werk loosheid en dronk aan op clementie. Vonnis 15 Augustus. Arbeider ging onvoorzichtig te werk. Gisterochtend is op het terrein van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. aan den overkant van het IJ een ernstig ongeluk gebeurd. De achttienjarige E. A. \V., wonende Tuindorp Buiksloot, verrichtte werkzaam heden op de werf aan een in aanbouw zijnd schip, waartoe hij zich op een stellage bui ten boord bevond. Na afloop van dit, werk zou hij zich naar een ander hoogcr gelegen karwei begeven. Hij ging daarbij niet voor zichtig genoeg te werk, met het gevolg, dal hij viel. De jongen bleef ernstig gewond liggen. De G.G. en G.D. vervoerde het slacht offer naar het Binnen Gasthuis, waar hij kort na aankomst aan de gevolgen van een schedelfractuur is overleden. Het binnenlandsche postvervoer, dat reeds lang hooge cijfers bereikte, neemt, ook dank zij den gunstigen invloed van de herhaalde tariefsverlagingen, van jaar tot jaar be langrijk toe. Overziet men een eenigszins langere periode, dan blijkt hoezeer het posta le vervoer in eenige jaren is gestegen. Zoo bedroeg, blijkens de telkenmale gedurende een week gehouden tellingen, waarvan de resultaten tot jaarcijfers worden herleid, het aantal vervoerde binnenlandsche brie ven in 1932 211 millioen, in 1938 200 milli- oen en zullen deze cijfers voor 1939 neer komen op 280 millioen. In de gelijke perio den steeg het aantal locale brieven van 39 tot. 53 millioen en wordt voor 1939 een eind- totaal van 58 millioen berekend. Voor de binnenlandsche briefkaarten zijn deze cijfers resp. 61, 07 en 70 millioen en \oor de locale briefkaarten 13. 15 en 10 mil lioen. Waar persoonlijkheid tot was dom komt, wordt gemeenschaps leven verwerkelijkt, aldus de heer T. Smeding. Over enkeling en gemeenschap. In het tweede kamp van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie, dat momenteel in Oosterbeek wordt gehouden, heeft de heer T. Smeding een rede gehou den over het onderwerp „Enkeling en ge meenschap". De heer Smeding wees er op, dat vele denkers zieli bezig hebben gehouden met het vraagstuk van de verhouding tusschen den mensch en de menschelijke samenle ving, waarbij spr. met samenleving den staat bedoelt. Wil de democratie blijven be staan, aldus de lieer Smeding dan zal er onder de bevolking een beter begrip voor deze verhouding moeten komen. De wrijving tuschen gemeenschap en en keling zien wij tot ontwikkeling komen bij het opgroeiende kind, doch wij kunnen haar ook vinden in de geschiedenis. Er zijn tij den, waarin de nadruk wordt gelegd op de gemeenschap en er zijn tijden waarin de nadruk wordt gelegd op het individu. In de middeleeuwen heerschte organisatie, in den modernen tijd maakt de enkeling zich los. Er is een herwaar deering van alle waarden. Uitvoerig besprak de heer Smeding ver volgens de stellingen van Nietzsche en Stirner, die beiden het individu in zijn volle consequentie naar voren hebben gebracht, in tegenstelling met de denkbeelden, welke momenteel door het communisme, het na- tionaal-socialisnie en het fascisme worden gepropageerd. Daar heerscht het collectivis me. Wij hebben aldus de heer Smeding pal te staan voor het personalisme met een socialistisch accent. Wij zien in den mensch den mensch. De democratische samenle ving mag de rechten van niemand beknot ten. Door een krachtige werkloosheidsbe strijding moet de armoede bestreden wor den, want de armoede verlaagt den mensch en verhindert hem daardoor tot persoon lijkheid te worden. Waar persoonlijkheid tot wasdom komt, wordt gemeenschapsleven verwerkelijkt. Wij moeten streven naar den nieuwen mensch, levende in vrijheid, ge rechtigheid en liefde. Amsterdamsche politie zal strejig optreden. De politie te Amsterdam heeft thans in het geheel vijf personen, vier mannen en een vrouw, ingesloten in verband met het relletje Vrijdagavond op de Rozengracht, waarbij, zooals wij gisteren meldden, een colporteur van „Volk en Vaderland" door tegenstanders werd mishandeld. Deze vijf pesonen zullen terzake van open lijke geweldpleging voor den officier van Justitie worden geleid. Door streng optreden hoopt de politis. thans een einde te kunnen maken aan de lelletjes welke zich lederen Vrijdagavond plegen voor te doen op plaatsen waar zich de col porteurs der bladen van verschillende poli tieke richtingen bevinden. UITWISSELING VAN ARBEIDERS TUS SCHEN NOORDELIJKE LANDEN. Onder de vormen van samenwerking tus schen de noordelijke landen, t.w. Zweden, Finland, Noorwegen en Denemarken, be hoort sinds kort de uitwisseling van arbei ders, welke zoojuist in groote lijnen is vast gesteld en binnenkort zal beginnen. De uit wisseling zal in eerste plaats betreffen de werklieden uit de industrie en verschillen de vakken, doch ook landbonwarbeiders, kantoor- en winkelpersoneel, enz. Het Britsche publiek herinnert zich iets. Ofschoon men gisteren in officieele Engel- sche kringen verklaart, dat men zich over het bericht, dat de „Graf Zeppelin'1 Don derdagmiddag boven de Noordzee ter hoogie van de Oostkust van Schotland is gesigna leerd, .weinig bezorgd" maakt, heeft 't ver- schijnen van het luchtschip de belangstel- ling gewekt van het Britsche publiek, dat eraan herinnert, dat de laatste vlucht van de „Graf Zeppelin" de propagandatocht bo ven het Sudetenland in December 1938 was. Een ambtenaar van het ministerie van luchtvaart verklaarde, dat ieder vliegtuig liet volste recht had, over de Noodzee te vliegen, mits het buiten de drie-mijlszone blijf, zooals de Zeppeln blijkbaar deed. Arbeider door electrischen stroom getroffe\ en gedood. Op het terrein van het provinciaal elec- triciteit stroomleveringtsbedrijf te Utrecht is gistermorgen om elf uur een arbeider bij het verrichten van eenvoudige werkzaamhe den in aanraking gekomen met een hoog- spanningsleiding en op slag gedood. Een ge. deelte van het net geraakte in het onge- reede, zoodat het grootste deel van Utrecht gedurende een uur van stroom verstoken bleef. Het verkeer ondervond eenige ver traging, doordat de verkeerslichten een uur lang niet functionneerden. Een onderzoek wordt ingesteld naar de juiste oorzaak. Vermoedelijk heeft de ar beider zich vergist in de cel, welke hij be trad. Opdracht is, om alvorens deze cellen binnen te gaan, deze eerst stroomloos te maken. Een Haagsch experiment. De Haagsche politie heeft een actie tot een goed einde gevoerd, die in andere steden van ons land navolging verdient. Gedurende drie weken hebben Haagsche agenten scholen bezocht en er eigenhandig in de klas 80.000 circulaires uitgereikt. Deze vreedzame veld slag tegen de baldadigheid heeft zich op allo lagere en M.U.L.O. scholen en boven dien in de drie laagste klassen van scholen van middelbaar en voorbereidend Hooger Onderwijs afgespeeld. De formulieren wa ren goed en practisch opgesteld. De geheele actie was er op berekend de politie niet meer als een vijandelijke, maar als een be vriende mogendheid tegenover de schoolkin deren te doen uitkomen. Nog altijd heeft de Nederlandsche jeugd in haar geheel geno men een twijfelachtigen roep op het stuk van baldadigheid. Hot is dan ook, aldus de Haagsche Post, stellig juist gezien op dit gebied, de politie en het onderwijs te laten samenwerken, onder meer door het. element van overdreven vrees uit te schakelen. De Haagsche bobbies zijn in iedere klas teza men niet het schoolhoofd verschenen. Va riant op liet Sinterklaasbezoek, dat men in letterlijken zin aanschouwelijk onderwijs zou kunnen noemen. Op verschillende scho len zijn de agenten met gejuich begroet. Sommigen moesten zelfs handteekeningen wegschenken, hetgeen bij moderne jeugd als een maximum van populariteit is te be schouwen. Alles tezamen schijnt het prac tisch in dezen lijd van propaganda en effi ciency bij de jeugd den zin voor orde en tucht aan te kweeken, niet door ellenlange betoogingen, maar door een persoonlijk con tact, dat op de verbeelding werkt. Reeds door een appèl op ridderlijkheid en loyaliteit kunnen hier uitnemende resultaten worden bereikt. WORDT DE VLINDERSLAG VERBODEN? Alleen Amerika stelt er nog prijs op Het bestuur van de F. I. N. A. (Federation Internationale de Natation Amateur) is te Doetincheni bijeengekomen. De leden van het bestuur gevoelen steeds minder voor den vlinderslag en men stelt zich voor op liet congres te Helsinki in 1940 een defini tief besluit over deze materie te nemen. Alleen Amerika schijnt er nog op gesteld te zijn dezen slag te behouden Men mag aan nemen, dat het congres te Helsinki een be sluit zal nemen waarbij men terugkeert naar den gewonen schoolslag, terwijl de vlinderslag niet meer zal worden, toege staan. Tijdens de Olympische wedstrijden zal men echter nog den vlinderslag kunnen zwemmen. Japansche opmarsch door de onafzienbare, gloeiendheete steppen van Mandsjcpkw*

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10