Gasontploffing te Bentheim Postvlnclitea op Indil VJVEERBERICHT Schadelijke invloed op dc omgeving Duitschland wint den Hortybeker Kabiaets-voorspellingen Ernstige gasontploffing te Londen Warschau waarschuwt Dantzig PUBLICATIE Weer een oververmoeid bestuurder Naar een Spaansche eenheidspartij Wordt Japan aan de as gesmeed? f {ft DE BILT SEINT: Verwachting Voornamelijk in den namiddag en avond plaatselijke regen- of on weersbuien, tijdelijk opkla rend, vrij warm, zwakke tot matigen wind meest uit Oos telijke richtingen. Enorme hoeveelheden gas trek ken met geweld naar de opper vlakte en komen daar tot ont ploffing. Oldenzaal. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van boringen nabij Bentheim op Duitsch grond gebied. Er deden zioh toen geweldi ge explosies voor, welke tot ver in den omtrek konden worden waarge nomen. Enorme hoeveelheden gas trokken met geweld naar de opper vlakte. Het' gelukte aan het tech nisch personeel de explosies ^tot staan te brengen. Na dien werd niets meer vernomen. Op het terrein van de boringen en in de nabijheid van den boortoren werd niemand meer toegelaten, zoodat over de werkzaam heden daar ter plaatse niets meer tot de buitenwereld doordrong. De boringen werden weer voortgezet. Zoo juist meldt men ons uit Bentheim, dat de explosies zich thans herhalen en dat de bo- ventoren in brand staat. De explosies zijn te Oldenzaal duidelijk hoorbaar, terwijl ook de roode gloed van den brand waarneembaar is. Door de schadelijke gassen droe gen de boomen geen bladeren. Uit Bentheim geeft men ons over de gas- explosies de volgende lezing. In den loop van het jaar werd het boorgat met beton gestopt om aldus te voorkomen, dat de schadelijke gassen zioh in groote hoeveel heden naar buiten konden werken. Daarop is men opnieuw gaan boren en opnieuw ontwikkelden zich de schadelijke gassen van een kwaadaardige soort, die hun uitwerking op de omgeving niet misten, zoo zelfs, dat de boomen in de omgeving van het boorterrein o.a. het Beentheimer woud, de zen zomer geen bladeren droegen. Men trachtte daarop, en met succes, die gassen op te vangen en door middel van speciale buizen in het boorgat terug te leiden. Op nieuw echter kwamen deze gassen aan de oppervlakte, waarop ingenieurs een instal- latie zouden hebben aangebracht om deze gassen op een bepaalde plaats te laten ont snappen. Gistermiddag zou men deze gassen met opzet hebben aangestoken met, het doel de boomen in de omgeving tegen den zeer schadelijken invloed te beschermen. Ambtenaren, die uit Bentheim kwamen gaven dezelfde lezing. Ook werd gezegd, dat de boringen geschieden, wijl men den-kt, he lium te vinden of een soort gas, dat dit zou kunnen vervangen. Er wordt in deze omgeving op verschil lende plaatsen geboord, ook in de omge ving van Gildehaus. Bij Bentheim heeft men geboord tot op een diepte van 2000 tot 2500 meter. Tot zoover de lezing over den brand in den boortoren, welke echter door andere zeer in twijfel wordt getrokken. Op het oogenblik is het geluid dat de brand ver oorzaakt, te Oldenzaal duidelijk hoorbaar: het heeft veel weg van een op eenigen af stand draaiende motor. Van den Oldenzaal- schen toren af is ook de brand duidelijk zichtbaar. Preciese opgaven zijn niet te verkrijgen, daar niemand in de nabijheid van het ter rein der boringen wordt toegelaten, zelfs geen personen uit Bentheim en omgeving. Het was den laatsten tijd zelfs onder stren ge straffen verboden het terrein met bran dend rookmateriaal te betreden. Nederland verliest van Italië. Op den laatsten dag van het internatio naal waterpolotournooi wist Duitschland een kleine, maar volkomen verdiende zege op België te behalen, waardoor Duitsch land den Horthybeker in zijn bezit kreeg. De ontmoeting tusschen Duitschland en België stond op behoorlijk peil. Er werd zeer fair gespeeld en al won Duitschland verdiend, België heeft behoorlijk tegenstand geboden. Schneider gaf zijn land de leiding en na een vrijen worp was het al spoedig 2—0. De eindstand werd 42. De ontmoeting tusschen Nederland en Italië werd onder zeer ongunstige weers omstandigheden gespeeld. Zelfs moest ge staakt worden. Na de hervatting scoorde Ghira een tweede Itnliaansch doelpunt Eerst na de rust slaagde van Aelst er in, die niet op dreef was, een tegenpunt te ma ken, 2—1. Enthousiast speelde het Nederlandsche zevental verder, maar Ghira zorgde voor 'n derde doelpunt. Wel wist Stam den ach terstand nog te verkleinen, maar Ognio maakte aan alle onzekerheid een einde, 42. Deze nederlaag kostte Nederland de derde plaats. Volgens den eindstand van het tournooi wint Duitschland den Hortiu beker, Twee katholieken in de nieuwe lormatie? De Telegraaf voorspelt: Ongetwijfeld zal de formateur er naar streven, althans minister Van Dijk aan De fensie te behouden, evengoed als hij den li beraal Van Lidth de Jeude aan Waterstaat wenscht. Onze aanvankelijke indruk is ook dat de heer De Geer twee katholieken wil opnemen in welk verband reeds de namen worden ge noemd der oudministers Steenbeghe en Weiter. Dr. v. d. Tempel zou gepolst zijn voor Sociale Zaken en in mr. Joekes is men dan geneigd den toekomstigen minister van Ju stitie te zien, hoewel zijn naam ook ge noemd is in verhand met de portefeuille van Onderwijs, Mr. Patijn zal ook nu Buiten- landsche Zaken naar verwacht wordt, wel behouden. Het komt ons niet onmogelijk voor, dat de. formateur voorloopig naast Algemeene Zaken, Financiën zal nemen. Een r.k. stem De Maasbode (r.k.) hoopt: Wij kunnen niet anders dan de hoop uit spreken, dat de heer De Geer snel moge slagen in een opzet, die zeker aanbeveling verdient en die bij slagen in elk geval in breeden kring vertrouwen zou wekken. ,Jn rechte lijn In het Volk (s.d.a.p.) lezen wij: Toen de Tweede Kamer de motie-Deckers goedkeurde, sprak zij zich zeer duidelijk, uit. Ons volk mag verwachten en eiseheni, dat dit zoo belangrijke brok Nederland sche staatkundige geschiedenis wordt ver volgd, in rechte lijn. Een huis vernieldhonderd ge wonden. Het Centrum van de Londensche city werd gistermiddag te half vijf opgeschriktf door een hevige ontploffing. Te half twee was op een plaats in Godlimanstreet het wegdek ingezakt, waarschijnlijk tengevolge van arbeid, die ter plaatse verricht werd voor de uitbreiding van Farday House, het belangijkste Londensche telefoonkantoor, Door 't bezwijken van het wegdek was een lek in een groote gasbuis ontstaan en ter wijl werklieden aan het herstel daarvan be zig waren, deed de ontploffing zich voor. Een gedeelte van de straat was tevoren voor het publiek afgezet. Bij de ontploffing werden brandende brok stukken tot dertig meter de lucht in ge slingerd. Een huis aan de overzijde van de straat stortte in. Het ongeluk had tot ge volg, dat hflnderd personen gewond werden, van wie verscheidene ernstig, terwijl an dere slechts snijwonden door weggeslingerd glas opliepen. De gewonden werden in ve le ziekenauto's en vijf door de politie op- geeischte particuliere vrachtauto's wegge bracht. De bemanning van vijf brandweer wagens bestreed het vuur in de buis en op het wegdek. Honderden ruiten in den om trek werden door 't geweld der ontploffing vernield ook verscheidene gebrandschilderde ruiten van de in de nabijheid gelegen St. Paul's kathedraal moesten het ontgelden. Opening der grens een zeer ern stige zaak! Het verluidt, dat de waarschuwing tot den Senaat van Dantzig zal worden gericht, dat het openen van een grens van het gebied CONTROLE OP BEPALING VETGEHALTE EN GEWICHT VAN MELK. In aansluiting op hetgeen 15 Mei j.1. reeds is medegedeeld over de verplichte controle op de bepaling van het vetgehalte en het gewicht van melk, wordt van bevoegde zij de nog het volgende medegedeeld. Onder deze verplichte controle vallen di rect op 1 September a.s. alle bedrijven, welke melk van veehouders betrekken. Bui ten deze verplichting vallen dus de bedrij ven, welke uitsluitend melk van eigen vee verwerken en/of verhandelen en afleveren. Met het oog op technische bezwaren zul len voorloopig de desbetreffende bepalingen niet worden ingevoerd voor bedrijven, welke uitsluitend: a. melk verwerken en/of verhandelen en afleveren, welke op A.V.M.-C.M C. condities is gekocht door aangeslotenen van de A.V.M. (Algemeene Vereeniging voor Melk- voorziening, gevestigd te 's-Gravenhage); b. consumptiemeikbedrijven zijn, welke geen melk fabriekmatig tot boter, kaas of melkproducten verwerken; c. melk verwerken en/of verhandelen en afleveren, welke is betrokken van één of meer leveranciers, die geen melkveehouders zijn en hun bedrijf onder controle hebben gesteld van een daartoe erkende instantie. De daarvoor in aanmerking komende, tot genoemde groepen behoorende, bedrijven zullen nadere mededeeling ontvangen wan neer en op welke wijze zij zullen worden ingeschakeld. Hun. die niet tot deze 3 groepen behoo- ren en geen mededeeling van den Regee- ringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij hebben ontvangen, in zake verplichte aansluiting bij een controle-in stantie. wordt aangeraden zich vóór 15 Au gustus a.s. aan te melden bij den Centralen Crisis-Contróledienst van het departement van Economische Zaken afdccling Techni sche Cöniröle VII, Lange Voorhout 11 te 's-Gravenhage. Bedrijven, welke niet tot dc genoemde 3 groepen zijn te rekenen, en verzuimen zich bij een controle-instantie aan te sluiten, zullen van 1 September a.s. af gevaar loo- pen niet meer voor steunuitkeering in aan merking te komen, h'etgeen voor de boter- producenten zal beteekenen, dat de heffing op boter dan zal worden ingevorderd. Bo vendien zullen zij zich dan blootstellen aan tuchtrechtelijke vervolging. 's Graveiüiage, 4 Aug. 1939, (Adï.) B o v e n I Onmiddellijk na het hekend worden van de geboorte werden te Soestdi.ik door de jour nalisten telefoongesprekken naar alle windstreken aangevraagd. Midden: De run der reporters te Soestdijk op de telefooncellen, om het heugelijke nieuws wereldkundig te maken. Het gevecht om den voorrang. Onder: Het historische bericht op de Telex. r^"1'-*H a n p baam baaarn 5 augustus prinses u l 1 a n a - een dochter i s bevallen van der vrije staten met een derde mogendheid door de Poolsche regeering zou worden be schouwd als een buitengewoon ernstige aangelegenheid. De nota maakt geen toespeling op. de eventualiteit van opening der grens van Oost-Pruisen, waarover de pers te Dantzig eenige dagen geleden heeft gesproken. Men beschouwt het opwerpen dezer mogelijkheid te Warschau als een nieuwe proefballon van de Duitsche propaganda. BOTSING EISCHT VIJF SLACHTOFFERS. Onbewust links op den weg In den afgeloopen nacht, ongeveer kwart over twaalf, is op den grooten verkeersweg EdeArnhem een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan vier volwassen personen en een kind het slachtoffer zijn geworden. Op genoemd tijdstip reed een tractor met aanhangwagen, beladen met groenten, ko mende uit Amsterdam, in de richting Eist, terwijl van tegenovergestelde richting een auto, beladen met bloemkool, bestuurd door den heer II. C. Kerkhof, wonende te Nijme gen, naderde. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak, reed laatstgenoemde auto links van den weg, met het gevolg dat-deze auto met groote vaart tegen den tractor opbotste, en met een hevi- gen slag onder de kap van de andere auto bekneld geraakte. Alle inzitten den in beide auto's, in totaal vijf per sonen, werden gewond. De heer K., een passagier en een achtjarig buur jongetje, dat voor pleizier meereed, waren er het ergst aan toe en moesten naar het Diaconessenhuis te Arnhem worden vervoerd. Ook de twee inzittenden van de groenten- auto bekwamen .verwondingen, hoew.1 niet van ernstigen aard. Zij zijn naar het Ju- lianaziekenhuis ter verpleging overgebracht. Beide auto's werden zeer ernstig gehavend en de inhoud aan groenten en bloemkool lag over den weg verspreid. De politie uit Ede was onmiddellijk ter plaatse. Uit het eerste onderzoek is geble ken, dat het ongeluk moet worden toege schreven aan vermoeidheid van den heer K., die daardoor onbewust links van den weg kwam te rijden en te laat den tegenligger heeft opgemerkt. Phalangisten krijgen groote macht. Het Spaansche Staatsblad publiceert een decreet, waarbij het statuut van de Phalan gistische-Traditionnalistische Partij wordt gewijzigd. Het opperste gezag van den Caudillo als eenige uitvoerder van de actie van den staat wordt versterkt. Het opperste staatsorgaan is de Nationale Raad van de politieke %Junta, waarvan de helft der leden, alsmede de voorzitter, door Franco worden aangewezen, Aan de Phalangistische Partij wor den vérstrekkende bevoegdheden ge geven. Dc partij zal het recht van toezicht op de buitenlandsche poli tiek, het onderwijs, de pers en de propaganda hebben, en ook de vrou wenbeweging, den socialen steun, de oudstrijdersorganisatie, jeugd- en arbeidsorganisaties, justitie, ver keer en politie-informatiedienst con troleeren. In de „katholieke en imperiale missie" van den staat, aldus het Hsbl., zullen par ticulier en groepsbelang ondergeschikt zijn aan de sociale en christelijke behoeften van den nieuwen staat. Uil (heenreis) Buizerd (terugreis) Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Vertrek van Aankemet k Jodhp.4Aug. 'Rang. 4 Aug. Jodhp. 4 Aug. Basra 4 Aug. Athene 4 Aug. Basra 4 Aug. Medan 4 Aug. j Rang. 4 Aug. Berlijn In het onzeker* Te Londen is geen officieel bericht o11'j. vangen van een ontmoeting der Japans^1'! ambassadeurs te Rome en Berlijn aan Comomeer. In Berlijn zegt men volkome11 het onzekere te verkeeren. Volgens de aanwijzingen, die te Como 10 BI de omgeving der Japansche* ambassade11111 te Rome en Berlijn verkregen konden I den, zouden de beide diplomaten tijdens gisteren door hen gevoerde onderhoud V sloten hebben, de regeering te Tokio I stellen, dat Japan tot het Duitsch—Itali»8®'J telegrafist sche politieke en militaire pact toetreedt- Een rapport in dezen zin zou naar Tokio zijn overgebracht. Officieele bevestiging van een en is echter niet te krijgen. aiider

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 12