Dc Brabantsche Brief van c. (1 DRIE MANNEN o. Radioprogramma J^uxZfoilet^Heep Jrijsvraaa en fuu\ noodlot Morgan S. Roscue Amico, Ulvenhout, 3 Augustus 1939. Toen we dieën Za terdagmiddag in de bus stapten mee z'n vijven, op weg naar den Luikschen Wa terexpositie, via den Anvers, was er veul volk veur den Bels. Allee hoe is dat? De frangeskes zijn nie duur, 't leven on der de Vlamingen is goeiekoop èn... pla- zant! De winkels en den heelen negotie daar gaan den vrijen gank's nachts om twaalf uren kunde 'r nog ieverans terechte. De goeikoope frangeskes rollen er dus tot diep in den nacht, mee 't gevolg: iedereen verdient genogt van dat nikkel spul-met-en- zonder gaten! De belastingen zijn er gin 10 van hier: 't vertesseltje van „die vreed-raaike Ollanders" bestaat daar al'lank niemeer. Wij kunnen daar mee ons franks- kes goed uit de voeten, maar den Belg eigens ginnen centime minder! 't Is er 'n plazierig, welvarend landje, waarvan bolleboozen-staatsmanenn nog 'nen heeletooel kunnen leeren! Veural: 'n beetje minder gewichtigheid, meer levensblijheid en de kunst om den welvaart nie te verstikken onder duuzenden wetten, die geconterleerd motten worden deur tienduuzenden ambte- nèèren! Elk durpke, hoe klein ook, heeft er z'n een of andere „weareldberoemde" grot, Maria kapel, waterval, museum, natuurverschijnsel of vermaaksinstelling waar ge altij. maar ook altij duuzenden vrimdelingen en Belgen treft en nóóit gendarmes. Zuurkijkende of rede voerende burgemeesters en andere gezegs- verschijnsels, die op 't uur van sluiten b.v. achter 'nen boom vandaan springen mee 'n bleek gezicht en 'n open politieboekske. 't Leven fleurt er en geurt er lijk 'n blom, waaraan den tuinman nie te veul prutst en de hoofdzaak aan Onzenlievenheer overlaat, die 't altij nog 't beste wit! Maar genogt. Ik zou van m'n champiter geraken mee alle nesterijen, die ons in den weg worden gelegd, deur dunlippige bleek- gezichten, veur wien 't leven één reglement is, dat begint en eindigt mee: „Het is Ven- boden"; gevaarlijk instrument in handen van pietepeuters, die daarmee 't leven plat leggen en die welvaartsbronnen verpeeën. t Was druk in de bus en uit 'n oogpunt van economische expeditie gongen den Fielp, 306 pond zwaar en 'n paar meter hoog, en 't Nolleke 60 pond naar schatting en éénen meter „laag", naast malkaar zitten. En lijk dat meestentijen gaat mee zulken aard van uitstapkes: die twee bléven naast mal kaar, de heele reis. Aan tafel, in de trams, in de stamineekes, afijn den heelen „Heks positie" deur, bleef dat span naast malkaar, zoo huiselijk meugelijk. Ommers ook thuis heeft ieder, van den baas tot den jongsten gast, ja tot den hond zijnen vasten buurman brj de kachel, onder den notenleer, aan tafel, overal. 't Is dan ook wel ennigte keeren veurge- komen, dat er veur den Nol nie betaald wierd. Als den conducteur om de centen kwam en vader Fielp, onzen penningmeester, betaalde, waarom ie iets naar veuren school om zijn beurs te pakken, dan wierd Nolleke, daar in 't hoekske achter den Fielp, heele- gaar nie opgemerkt en den conducteur hield veur vier passagiers af. Gongen we later den tram of de bus uit, dan merkte den condecteur den „versteke ling" zooveul te beter, want eenmaal op de kaseiën staande, kreeg Nolleke dan allemans- praats en wuifde den conducteur „breedvoe rig" toe. Waarop zo'nen mensch den nét een der naar 't Nolleke keek, of ie docht: „hoe is dót ding nou in m'nen wagel geraakt...?" We hadden pront weer! 'n Doodenkel regen- buike, maar dan weer 'n diep blaauwe locht met blinkend-witte wolkenklodders, die dre ven om den oud-kanten Lievevrouwtoren, daar langs de machtige Schelde mee den wit ten schuim op 't donkere water. We kwamen, naar gewoonte, wij zijn daarop geabonneerd, onder 'n vette bui aan de Noorder-Statie. Mee 't gevolg, dat we dan altij, achter malkaar aan, lijk 'nen troep eenden, die uit den vijver komt, op 'n drafke 'nen bekenden staminee inschieten, waar we den leut „dan maar" beginnen mee 'n goei maal. We zijn daar zoo'n bietje thuis al; de garQons en de Madame kennen ons en zien ons gèren, omdat wij hier altij komen mee „versche" frangen, die nog niks gelejen heb ben...! Gewoonlijk leggen wij hier dan ook 'n so- lied fondamentje. om 't gebouw van 'n paar (.lagen gezelligheid degelijk op te grondvesten. En ook deuzen Zaterdagavond hielden wij ons eigen sjecuur aan die goeie gewoonte. Maar deuzen keer wierd hier den grondslag geleed veur ons eerste drama mee den Nol. Nolleke, vrijgezel, rentenier, zestig jaren, is zoo klein als ie bleef, gewend te com- mandeeren! Gin wijf kreeg (of wou) de kans, om hum te dresseeren! Dus hij gaat zijnen egien gank, bluft, sjamfoetert, ja, ik heb 't oe meer motten zeggen, gebruikt veul te groote woorden veur zijnen doen! En ge kunt 'm gin grooter plazier doen, dan rekening mee 'm te houden. 'Nen gelukzaligen glim lach trekt dan langs zijn neus naar zijnen mond, waar ie den lach stiekum schijnt op te proeven. In laat verdwijnen. Kan ie dan ook de leiding van den leut in handen krijgen, efkes 't middelpunt worden van 't vertier, dan is er ginnen royaleren kameraad! Dan góóit ie mee sigaren en rondjes; comman deert mee zware stem en zwaaiende armkes de kelners, of de bazin, wordt op 't end uit gelaten, kraffelt op tafel en draagt den veur 'n antik, zwaar dramatisch lied, dat de tra nen over oew wangen loopen van 't lachen! Want in allen ernst spuit ie elke rol uit 't drama, van den ouwen edelman af, tot de bedrogen prinses toe. Hij balt de vuistekes, rolt mee de oogen, maar óók: hij bezwijmt lijk 'n bevallige prinses, die daar verneemt, dat „heuren edelen vader wierd vermoord deur het vlijmscherpe zwaard van ridder Da- gobertus, dien zij te teer beminde!" Nolleke dan te zien bezwijmen is 'n feest veur oewen lever. Ge lacht oew eigen tot 'nen kurketrekker! 't Was er den Blaauwe om begonnen Nolle ke zoo wijd te krijgen, dat ie op z'n kous voeten op de biljert zou gaan staan, om in den Anvers 'n gala-première op te voeren van: „De Bedrogen Prinses Of Het Kindeke Onder de Bedstee." „Lot mijn maar begaan", had den Blaau we in m'n ooren gevezeld. En terwijl wij onze natte petten en hoeien ophongen, 'n gezellig tafeltje uitzochten, Nolleke zeilde zijn bolhoeike óver den kapstok, óp 'n tafeltje, óver 'n glas bier, den Fielp had dus dalijk al schaai aan 'm onderwijl dat alles geregeld wierd, stond den Blaauwe te prevelen aan den toog, waar ie lijk hij me later verklaarde, aan de madame vertelde, dat den Fielp deuzen keer zijn wonderkind had meege bracht, 'n idioot manneke van 'n jaar of vijf, mee 'nen kop van zestig. „Ge verstaat," had den Blaauwe getreurd: „veur onzen Veurzit- ter 'n groot kruis, maar ja, z'n vrouw is des tijds, toen ze zwaar gong van Nolleke, ge schrokken van 'nen vallenden handveger en toen 't manneke ter weareld kwam, moest dalijk den barbier komen, om Nollekes baard af te doen. As ie nou dalijk aan den gargon 'nen grooten pot bier besteld, madammeke, dat doet die snotneus altij lot 'm dan 'n bekerke melk brengen, astemblief!" ,,'t Is vried, menier den Blaauwe," vond madame: „maar 'k zal den gargon wel op z'n art drukken oe 'm eeft te doen, zulle! En is den dreumes goe gezond?" „As 'n vischke in 't water, madame!" „Da's dan nog geluk bij den malheur!" „Betrekkelijk, betrekkelijk," treurde den Blaauwe: ,,'t kreng... hm, 't kind kost be ter 'n engeltje zijn, madame!" „Aaigenlijk wel, ja," vond madame: „maar O. L. H. zou wel oitkomst brengen," troostte ze. „Zonde, dieën menier Philippe is zo'nen merveiljeuzen, knappen, deftigen tiep!" Toen vond den Blaauwe 't genogt en gong 'ns naar den cour. Maar seconden later al, hadden we 't spul gaande. Als Nol, mee twee handen de maat aangevende, 'nen grooten pint bier had, be steld en den kelner 'm mee 'n stalen gezicht (den kearel wist nie beter!) 'n kroeske melk brocht, dan zonder te bedenken, ongetemd en diep verontwèèrdigd, smeet Nolleke den gargon den melkkroes naar den kop. 't Gargonneke dróóp van den melk. Beefde op z'n beenen. Den witten melk siepelde langs de schei, deur 't zwart-glimmende haar. Dan kwam Madame. Pakte menier Philippe aan! Klapte: „dat 'n curieus schandaal was om zo'nen snotpiek ter waereld te brengen lak dat vreede Nolleke en dat 't nog merveil- jeuzer schandstuk was, om „dat" dan mee te nemen naar den Anvers!" „Dat" hoorde thois in 'n apenkooi of in 'hen circ, maar in ginnen deftigen staminee, op den Antwaarpschen Me!" 't Duurde efkes eer de zaak uit 't wèèrgaren was. Eer Madame begreep dat Nolleke gin wonderkind was van den bakker, dat Nol zes tig jaren was en 'nen grooten pint had besteld. NOG SLECHTS ENKELE DAGEN KAN U MEEDOEN AAN DE Als U nog niet heeft ingezonden, moet U zich haasten! Lux Toilet Zeep, het doeltreffende middel ter voorkoming van een „vermoeide huid", geeft op 1 2 Augustus definitief de laatste 30 pracht- horloges uit. Al wat U te doen heeft is het volgende: Beschrijf in hoogstens 30 woorden Uw ervaring over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van het gelaat. Frankeer Uw inzending als brief en ver meld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aan LuxToiletZeep prijsvraag, postbus no. 7, Rotterdam en voeg bij Uw inzending drie buitenomslagen van Lux Toilet Zeep. U kan zo vaak inzenden als U wil, indien U bij elke inzending 3 omslagen voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en brief wisseling hierover kan niet worden gevoerd. Alle inzendingen worden ons eigendom en kunnen door ons naar goeddunken worden gebruikt. irsiai-OJSOA Enne... dat den Blaauwe..., maar die keek zóó leuk naar 't Madameke, dat zij in den lach schoot, den gargon uitkafferde omda ie daar staan bleef lak manneke Pie en zij eigens veur Nolleke gong serveeren 'nen schuimenden pint, om zóó in den schuimkop te bijten. Maar daarmee was 't ijs gebroken. Nol was erkend! En dus kwam ie rap op toeren. hhis stond ie na de soep op de biljert en liet daar de Prinses van 't Kindeke onder de Bedstee in zwijm vallen, zóó natuurgetrouw, dat ie eigens haast bewusteloos bleef liggen, mee zijnen zijnen grooten kop op den korten band van de biljert! Madame achter den toog had handen tekort om 'ren buik vast te houwen, 't Menschke gilde lijk 'n mager verken. Mèèr toen moest 't lieve leven van dieën eersten avond nog beginnen! Als we 'n goei uur later ,,'ns op 'n ander gongen zien", dan misten we, 'n paar straten wyer, den Nol! En toen we 'ns goed prakizeer- den, kwamen we tot de ontdekking, dat Nol leke nie mee ons naar buiten was gegaan. En dat ie ook nie in 't café was gewist op dieën oogenblik. We hadden 'm glad vergeten! Dat was de zaak. Ochja, hij was veur 't eerst mee, we waren nog nie aan 'm gewoon. Als we verom gongen, hoorden we, dat ie scheldende was vertrokken. Scheldende op zulke lekkere jongens, die nog gin tijd hadden om 'nen kameraad 'ns efkes op 't gemak te laten! Of Madame wist, waar dat tuig meestal overnachte. Dat wist Madame. „Dan vind ik ze vannacht wel", had Nolleke gezeed: „en lees mergen oew ochtendblad maar na, Ma dame! Ge zult lezen van minstens 'nen massa moord. Ik vreet ze op, zoomaar, raauw, maar ik zal netjes handelen... 'k slaai ze eerst bui ten westen mee den hak van m'nen schoen! Oudoe!" Zoo was Nolleke naar buiten gebaggerd, want 't was sjuust weer gaan regenen. „De zaak is goed geregeld," zee den bak ker: „Nol wit waar we slapen, we zien 'm mergen dus vaneigens en hij wurmt deuzen havond ginnen honkosten post op de fran geskes!" 's Nachts, amico, om half een, we zaten aan 't „slopmutske" veur 'n café, kwam Nolleke veurbij...! Onder den erm (ge mot nie vragen hoe! Hij hong er naast als 'nen boodzakken- schap) onder den erm mee 'n Antwerpsch kadeeke...! Ik docht da'k brook. Wat 'm in Ulvenhout in gin zestig jaren gelukt was, hier had ie in enkele uren „vaste verkeering" opgedaan. We namen alle vier diep onzen hoed af. Nolleke groette verwaand terug, zee: „borst, schobbers!" ,,'k Laat me angen, has dat die prinses nie is," zee den bakker. En als we daar, over den Boulevard brulden van den lach, dan keek Nolleke nog 'ns om, nam zijnen bolhoed af en verdween mee de „prinses" onder 'nen lanteern in 'n zijstraat. Tranen heb 'k me gelachen! Den anderen mergen... Misschien daarover 'nen volgenden keer. 'k Mot er nou gaan afscheien. Veul groeten-van Trui, Dré III, den Eeker en altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRÊ. ZONDAG 6 AUGUSTUS 1939. Hilversum I. 1875 en 114,4 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.00 Declamatie. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Esmeralda en soliaten. 12.00 Orgelspel en zang (ca. 12.00 Bericht.). 12.30 Schilderijbespreking. 12.45 AVRO-Amusementsorkest. 1.30 Causerie „Wat er in Indië gebeurt". 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Residentie-orkest en solist. In de pauze: Gramofoonmuziek. 4.30 Report ï.ge. 5.00 Jeugdkoor „De kleine Stem" met piano begeleiding. 5.30 Esmeralda (opn.). 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sportnieuws ANP, Gramofoonmuziek, 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, medede*. lingen. 8.20 Omroeporkest, AVRO-Opera-koor en solist (opn.). 9.10 Radiotooneel. 10.00 AVRO-Musette-ensemble en solist. 10 30 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP, hierna AVRO-Dance- Band. 11.45—12.00 Orgelspel. Hilversum II. 301,5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 11.15 KRO. CRV. 7.45—, 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.15 Causerie „De Dominicanen in de we reldmissie". 1.00 Boekbespreking. I.20 John Kristel en zijn Troubadours. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 2.50 Dankwoord na de week van gebed en offer voor de koloniale missies. 3.00 Haarlemsche orkestvereeniging en solist, 4.00 Ziekenlof. 4,555.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Na afloop: Orgelconcert. 7.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 ohn Kristel en zijn Troubadours. 8.45 Jodeltrio Schwestern Wildhaber. 8.55 John Kristel en zyn Troubadours. 9.15 Jodeltrio Schwestern Wildhaber. 9.25 Inleiding volgende uitzending. 9 35 Tweede acte van de opera „Turandot" (Gr.pl.). 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.15 Esperantonieuws. MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Het Sylvestre-Trio. 11.20 Declamatie. 11.45 AVRO-Aeolianorkest (opn.)'. 12.15 Berichten. Hierna AVRO-Amusementsorkest en soliste. 1.00 Gramofoonmuziek. I.30 Orgelspel en zang. 2.15 Declamatie. 2.40 Hans Lennartz' ensemble. (3.304.00 Gramofoonmuziek). 4.30 Disco-causerie. 5.30 Stafmuziek van het 5e R.I. 6.30 Vervolg concert. 7.20 Gramofoonmuziek met toelichting. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.50 Radiotooneel. 9.20 Residentie-orkest. 10.30 AVRO-Dance-Band. 10.10 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 De Twilight Serenaders (opn.) Hilversum n. 301,5 m. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. Ca. 8.15 Berichten. Hierna Gramofoonmuziek (9.30-9.45 Gelukt wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12 00 Berichten. 12.00 Berichten. 12.15 Het „Fidel"-octet. I.00 Orgelspel. 2.00 Vervolg octet en gramofoonmuziek;. 3.00 Pianoioordracht. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 Gramofoonmuziek. Ca. 6.30 Berichten. Hierna Vioolvoordracht. 7.00 Berichten. 7.157.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-BerichL 8.15 Het NCRV-orkest. 9.00 Causerie „Amalia van So' ns". 9.30 Kamer-mandoline-ensemble. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 De „Postillons". II.25 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van 25. Hy duwde het gordijn opzij. De duisternis voor hem deed hem even stilstaan. Toen stak hy de hand in zijn zak, haalde er een doosje lucifers uit en maakte licht. Een enkele blik toonde hem, dat de kamer leeg was, want het schaarsche en wankele meubilair was nog niet voldoende om een kind te verbergen. Maar bij. het schijnsel van den lucifer zag hij de deur, die op een kier stond en in de hall moest uitkomen dichtbij de voor deur. Hij had die deur opgemerkt toen hij de deur van de hall naar de kamer ernaast had geopend. De deur in kwestie was toen gesloten geweest. Hij liep op zijn teenen door de voorkamer naar de hall; de brandende lucifer, dien hij op den grond liet vanen, zoodra hij de hall be reikte, trapte hij uit. Weer bleef hij onbeweek- lyk staan, starend in het donker, op zijn hoede om ieder geluid op te vangen. Plotseling hoor de hy voetstappen, zware voetstappen, en ook een dof gemompel van stemmen. Deze geluiden schenen ergens van buiten te komen. Opeens wist hij waar se vandaan kwamen. Ze kwamen van achter de voordeur. Onmiddellijk drong het tot hem door ln welke gevaarlijke positie hfl verkeerde, hier in het huis met den vermoorden man. Nu schoot een siddering van werkelijken angst door hem heen, die zijn haarwortels deed tintelen. Het galmen van een bel scheurde eensklaps door het slapende hn's. En de volgende seconden was de hall. waarin hij stond, vervuld van den g "dempten dunner vj slagen. Iemand bonkte o.i de deur. O'Malley bleef een moment in verlammende besluiteloosheid staan. Toen rende hij de hall door naar de trap van het sousterrain, sloop zoo stil hij kon naar beneden, maar in de na bijheid van de deur die uit het sousterrain naar buiten voerde, werd zijn aftocht abrupt onderbroken. In de deuropening stond een ge stalte in de welbekende uniform. Vol ontzet ting deinsde O'Malley terug naar de trap. Iemand had de politie gealarmeerd! Zijn hersens werkten nu bliksemsnel en in een flits zag hij het heele complot. Barrett had geraden, dat O'Malley hem volgde en hem ook in het huis zou volgen. Hij was bin nen gegaan, had Bindles vermoord, was op het laatste nippertje gevlucht door de kleine voorkamer, toen O'Malley de bibliotheek was binnengegaan. Maar hij had kans gezien de politie een wenk te geven, zoodat ze nog op tijd zouden zijn om O'Malley te pakken. O'Malley was prachtig van pas gekomen om voor den moord op te draaien... Het was een val en hij was er met open oogen ingeloopen, had aan het aas gebeten en was lang genoeg gebleven om in handen der politie te vallen. Want het leed geen twij fel, gezien de geuniformde gedaante, dat het heele huis omsingeld was. In vliegende vaart rende O'Malley weer de trap op; het geluid dat zijn voetstappen maakten werd overstemd door het lawaai op de voordeur. Zonder te wachten om zijn om geving nader te verkennen, vloog hij nu tot achter in de hall, ontdekte een deur en trok die open. Hij kwam nu in een smallere gang, zooals zijn tastende vingers hem vertelden. Verder rende hy, op goed geluk, want hij dorst geen lucifer af te steken. De gang kwam uit in een warme donkere keuken, zooals de geur van weltoebereide spijzen, die er nog hing, hem verried. O'Malley bleef staan. Weldra zag hy den vagen omtrek van een venster, met een blind er voor. Hopend en biddend dat zijn gelukkig gesternte hem ook nu niet in den steek zou laten, snelde hij er heen en maakte het blind los. De nachtelijke hemel, schemerig door de lichten der stad, deed zich aan zijn oogen op! Met zoekende vingers maakte hjj de schuif los en schoof het raam zoo zacht mogelijk open. Hij klauterde over een smallen aanrecht, boog zich naar buiten en staarde in een stik- donkeren achtertuin. De bel van de voordeur galmde door tot in de keuken en hij werd zich vol ontzetting bewust, dat, als er daar bene neden een politieagent stond, de kans niet uitgesloten was, dat hij, ondanks alle voor zichtigheid, gehoord kon hebben, dat er bo ven zijn hoofd een raam open geschoven was. Maar het was nu er op of er onder! Plot seling toenemend rumoer uit het huis achter hem, vormde een waarschuwing, dat de voor deur geforceerd of door iemand van binnen geopend was. Op hetzelfde moment ving hij het dreunen van snel loopende voetstappen buiten langs het huis op. In hurkende hou ding werkte hij zich op de vensterbank en sprong toen, na nog geen seconde van aar zeling, omlaag. In het vage licht had hij den bovenkant van een steenen muur opgemerkt. Deze scheidde den tuin van die er naast en bevond zich maar een paar voet rechts van het raam waar hij stond. Het gevaar van een derge- lijken sprong was ongetwijfeld niet gering, maar het scheen zijn eenige kans, want hij had weinig lust in de armen te vallen van den man, die beneden op wacht stond. Gelukkig had hij den afstand juist geschat. Zijn voeten kwamen op den bovenkant van den muur terecht, glibberden en gleden er af; maar zijn lichaam kwam er pardoes op neer, gedeeltelijk op de knieën, gedeeltelijk op zijn schouder en onmiddellijk had hij zijn even wicht hersteld. Het was een hooge muur en de bovenkant er van was bijna een voet breed. Terwijl hij even daar hoog bleef zitten, hoorde hij iemand rechts om den hoek van het huis hollen. Snel bedenkend, dat zijn silhouet tegen de lucht afgeteekend was. ging O'Malley plat op den muur liggen. Daarna wierp hij zijn beenen over de anderen kant van den muur, liet zich aan zyn armen omlaag zakken en deed een sprong. Uit den tuin van Bindless huis kwam een schreeuw en een vuurflits juist toen O'Malley zich liet vallen. Hij was er zeker van, dat de man die was komen aanrennen, geen tijd had gehad om hem te zien. Dus was zijn ver onderstelling juist geweest, dat een ander daar op post had gestaan. Met uitgestrekte armen en beenen kwam hij neer. Hij krabbelde overeind en keek vlug omhoog, hijgend van inspanning. Over den rand van den muur verscheen een hoofd met een politiehelm en een paar breede schou ders. Te oordeelen naar de manier, waarop de achtervolger in het gezicht kwam, had de eene agent den ander tot de muurkap om hoog geduwd. Een oogenblik dacht O'Malley er over het op een loopen te zetten, maar hij was in een te onvoordeelige positie. Hij wist dat de agent boven hem elke beweging van hem zou zien en als hij wegliep, zou hij niet aarzelen hem een kogel achterna te zen den. Dus kroop hij in de schaduw van den muur en wachtte. De agent gooide zijn beenen over den muur, hing aan zijn armen en liet zich vallen zoo als O'Malley gedaan had. Hij verloor even eens zijn evenwicht. En terwijl hij overeind krabbelde kwam O'Malley op hem toe en liet zijn vuist met alle kracht, waarover hij beschikte, achter het oor van den man neer komen. De agent viel als een steen neer, voorloopig buiten gevecht gesteld. O'Malley rende den tuin door, onderwijl over zijn schouder achterom kykend. Hij struikelde ergens over, viel, kwam weer over eind en was bij den achtermuur van dezen tuin, juist toen weer een hoofd boven den muur achter hem verscheen. Maar zijn geluk was nog met hem. Dicht bij dezen tweeden muur en er boven uitstekend stond een rus tiek tuinhuis. O'Malley zag de omtrekken er van op het oogenblik, dat hij het tweede hoofd in de gaten kreeg en zijn kans schoon ziende, dook hij weg tusschen het tuinhuis en den muur, waarheen hij op weg was. Deze laatste muur was iets lager dan de eerste. Met een fikschen sprong slaagde hij er in zijn handen op den bovenkant ervan te krijgen en trok zich, klauterend en zich in allerlei bochten wringend, omhoog. Zonder te wachten om achterom te kijken, kroop hij er over heen en gleed aan de andere zijde om laag. En toen hij met zijn voeten in muilen grond terecht kwam, klonk er een scherp politiefluitje uit den tuin, dien hij juist ver laten had. De tweede agent had zijn kameraad gevon den. Maar O'Malley was voor het moment veilig. Haastig om zich heen glurend stelde hij vast dat hij zich op een stuk grond be vond, dat vermoedelijk als doorgang voor tuinlieden diende en aan den anderen kant waarvan zich opnieuw een muurtje verhief, veel lager echter dan de beide hindernissen, die hij daarnet met zooveel moeite gepasseerd was. Hij snelde er naar toe en keek er over heen. Daar lag wederom een tuin en wat verder lagen huizen, die aan de achterzijde uitkeken op de rij, waar hij juist vandaan kwam. Met een sprang was hij over dezen muur, kwam in zijn volle lengte in den aan- grenzenden tuin neer en glipte langs het huis, want zóó zou hij in een andere straat belanden. Hij bereikte een betegeld pad, dat hij ver onderstelde voor de leveranciers bestemd te zijn en dat vermoedelijk naar de keuken ingang leidde. Hij volgde het tot voor het huis, hurkte in de schaduw neer en zag links en rechts een verlaten straat. Na een oogen blik van onzekerheid raapte hij al zijn nioed bijeen en sloop naar het trottoir. Daar kwam hij overeind en wandelde het trottoir af. Er klonk nog geen politiefluitje, dat hem noopte het op een loopen te zetten, geen geluid van naderende voetstappen. Hij versnelde zij" schreden, kwam aan een hoek en liet Bindles' huis achter zich. Zonder hindernis bereikte h(i weer een hoek: daar stond gelukkig een taxi met een slaperigen chauffeur achter het stuur en met een diepen zucht van verlichting klom hij naar binnen. Vijf minuten later was hij een heel eind van het tooneel van de mis daad verwijderd. O Malley had nog nooit met grooter vol doening de voordeur van zyn woning achter zich gesloten dan hij dien nacht deed, maar hij ziedde van woede tegen Ward Barrett mee. De val was niet dichtgeklapt, maar het was er na aan toe geweest. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14