jaspanden blijven hangen! deJti Mczl RUST OP DEN BERGTOP Een waarschuwing^aan de Philippijnen J NietaanOomSam's HoB de wereld bedrogen wordt KREEG DE MIKADO HET VERZOEK DE PHILIPPIJNEN TE ANNEXEEREN? MANILLA. De Stille Oceaan is ver van Europa en zoo zijn ook de Philippijnen, maar de gebeurtenissen in die verre stre ken staan in onverbrekelijk verband met de gebeurtenissen in ons wereld deel. Een versterking van Japans invloed in het Verre Oosten zou de positie der democratische staten in Europa verzwakken en daardoor uit werking hebben op de geheele Euro- peesche politiek. Verlaten de Vereenigde Staten de Philip pijnen, dan trekken ze zich daarmede tege lijk terug uit het westelijk deel van den Stillen Oceaan en openen voor de Japansche veroveringspolitiek nieuwe mogelijkheden in dat deel der wereld. Hierdoor zouden de be langen in het Verre Oosten van Engeland, Frankrijk, Portugal (dat nog in Oost-Azië de kleine kolonie Macao bezit) en Neder land direct bedreigd worden. Genoemde landen in het bijzonder en Eu ropa in het algemeen, kunnen dus niet on verschillig staan tegenover de vraag: trek ken de Vereenigde Staten inderdaad zich van de Philippijnen terug of zal ook na 1946 er de Amerikaansche vlag blijven wap peren? Amerikaansche veeboeren vrije Philippijnen. vóór De geestdriftigste aanhangers van de on afhankelijkheid der Philippijnen vindt men in Amerika. Het zijn de veeboeren in de Vereenigde Staten, fusschen de Vereenigde Staten en de Philippijnen bestaat een soort vrijhandelsstelsel. De Philippijnen voeren o.a. cocosvetten uit naai' Amerika. Deze vet ten worden gebruikt bij de margarine-berei ding en de Amerikaansche veeboeren bewe ren, dat de Philippijnen hun op deze wijze een ernstige concurrentie aan doen, waarom zij verklaren: „Hoe eerder wij de Philippij nen (en die concurrentie) kwijt zijn, hoe be ter." Meeniagen verdeeld. Andere 'Amerikanen vreezen, dat het bezit der Philippijnen Amerika wel eens in een oorlog zou kunnen verwikkelen en willen hierom zoo spoedig mogelijk van de Philip pijnen af. Er zijn echter ook Amerikanen, die de zaak dieper inzien en zich op de Phi lippijnen willen handhaven, zoowel in het belang der Philippino's zelf als dat van Amerika. Zij vreezen, dat Japan zijn macht zal uitbreiden over geheel het Verre Oosten en het sluiten van den Amerikaanschen handel, wat niet alleen de Amerikaansche industrie en handel ten zeerste zou bena- deelen, maar er ook de werkloosheid op tra gische wijze zou doen toenemen. Dientenge volge zijn de meenineen in het Amerikaan sche Congres (de volksvertegenwoordiging) ten opzichte van de Philippijnen in hooge mate verdeeld en wat het resultaat zal zijn, valt moeilijk te voorspellen. Overgangstijdperk gewenscht ge acht. Op de Philippijnen gaan ook reeds zwak ke stemmen op tegen de onafhankelijkheid en in elk geval wordt gewenscht, dat, welk besluit er ook genomen moge worden, de tegenwoordige handelsbetrekkingen en han- delsvoordeelen in Amerika worden gehand haafd, ten minste voor een zekeren tijd, bij voorbeeld tien jaar na de onafhankelijklieids- yerklaring. Op dit oogenblik gaat zeventig i. tachtig procent van den geheelen uitvoer der Philippijnen naar de Vereenigde Staten. Zouden (na uit roepen der onafhankelijkheid) in de Vereenigde Staten van Philippijnsche artikelen dezelfde invoerrechten wor den geheven als van invoer uit an dere landen, dan zou de Amerikaan sche markt voor de Philippijnen zoo goed als geheel verloren gaan, met het gevolg, dat men op de Philippij nen een ernstige economische crisis zou kunnen verwachten. N Is nu genoeg! Het is bijna komisch de artikelen in Ame rikaansche bladen en de debatten in de Amerikaansche volksvertegenwoordiging over dit vraagstuk te volgen. Een Ameri- kaansch blad rekende kort geleden uit, dat de Philippijnen aan aanleg van wegen, den bouw van scholen, enz., den Amerikanen reeds vierhonderd millioen dollar hebben gekost, behalve de militaire uitgaven. Het blad achtte dit genoeg en meende, dat men nu de Philippijnen maar moest kwijt raken, hoe eer hoe liever. Een ander Amerikaansch blad, de han- delsvoordeelen besprekende, die de Philip pijnen ook na de erkenning hunner onaf hankelijkheid verlangden, schreef: „De Philippino's hebben eerst onder Spaansch bestuur, daarna onder ons be stuur, steeds geschreeuwd om vrijheid en onafhankelijkheid en zij krijgen nu hun zin, maar ze moeten niet trachten aan onze jaspanden te blijven hangen". Geen eeuwenoud verbond. Men moet hierbij niet uit het. oog verlie zen, dat tusschen Amerika en zijn koloniën geen eeuwenoude banden bestaan als tus schen Engeland en Nederland en hun kolo niën. De Vereenigde Staten veroverden een enveertig jaar geleden de Philippijnen op de Spanjaarden en ze zijn er steeds min of meer „treemdelingen" gebleven. Nog steeds zijn de Philippijnen (ware het alleen door den godsdienst) meer Spaansch dan Ameri kaansch. Ook in de Amerikaansche volksvertegen woordiging worden nu en dan in verband met de Philippijnen harde noten gekrahkt. Dezer dagen sprak in het congres te Was hington de afgevaardigde John G. Alexan- der over dit onderwerp. De afgevaardigde is een der weinige Amerikaansche volksver tegenwoordigers, die de Philippijnen uit eigen aanschouwing kent. Hij noemde den president van het Philippijnsche gemeene- best een „dictatorialen president", die niets had gedaan om aan den Japanschen invloed paal en perk te stellen, met het gevolg, dat liet zuidelijk deel der Philippijnen „evengoed als Japansch gebied is te beschouwen als Mansjoekwo". Maar ook deze „dictatoria le president begint thans bang te worden voor de toekomst. Aldus de Amerikaansche volksvertegenwoordiger. Beter ten halve gekeerd maar tóch.... Het is zeer waarschijnlijk, dat de presi dent van het Philippijnsche gemeenebest thans de onafhankelijkheid der Philippijnen vreest in verband met het Japansche gevaar. Maarreeds onder Spaansch bewind heeft hij geijverd voor de vrijheid en onaf hankelijkheid der Philippijnen en later, on der Amerikaansch bestuur, heeft hij die ac tie voortgezet Duidelijk moet hij thans wel inzien, dat die „vrijheid en onafhankelijk heid" niet zijn door te voeren zonder ernsti ge economische en militaire bezwaren, doch na meer dan veertig jaren, die „vrijheid en onafhankelijkheid" te hebben gepropa geerd, is het heel moeilijk voor hem, plot seling te komen met de verklaring, dat die „vrijheid en onafhankelijkheid" thans onge- vvenscht zijn. De groote massa van het volk zou dit niet kunnen begrijpen. Hij zit, mis schien tegen beter weten in, vast aan de ja renlange verkondigde beginselen. Een geruchtmakende mededeellng. De Atmerikaansche volksvertegen woordiger Alexander vertelde (in de Congres-zitting van 12 Juni) nog meer. Een professor in de rechten van de universiteit te Manilla en andere Philippino's zouden naar Ja pan 'n deputatie hebben gezonden om den Keizer van Japan te verzoeken de Philippijnen te annexeeren. Desbetreffende geruchten had ik ook reeds vernomen, doch ik had geen zekerheid dien aangaande kunnen verkrijgen. De Ameri kaansche volksvertegenwoordiger Alexander schijnt er meer van te weten. Deze afgevaardigde beweerde nog: „Ma nilla wordt langzaam maar zeker een Ja pansche stad en de Japanners controleeren of zullen weldra controleeren de houtpro ductie, de visscherijen, het. vlas eii andere bedrijven van de Philippijnen. Te Davao (ik schreef over deze plaats in een vorig ar tikel, Corr.) hebben de Japanners op Philip- pijnsch gebied feitelijk een onafhankelijken staat gesticht". Dit alles is in de eerste plaats verontrus tend voor de Europeesche mogendheden, die in de nabijheid der Philippijnen grondgebied bezitten, dus voor Nederland, Engeland en Frankrijk. In het Amerikaansche Congres werd er door den genoemden afgevaardigde op aan gedrongen. dat Amerika een onderzoek zou instellen naar den Japanschen invloed op de Philippijnen, maar te Washington schij nen de machthebbers niet veel te gevoelen voor zulk een onderzoek, dat tot moeilijkhe den met Japan aanleiding zou kunnen geven, I 1 J. K. BREDERODE. VALSCHE MUNTERS IN AMERIKA AAN HET WERK. Valsche munters komen over de geheele wereld voor; in de eerste plaats natuurlijk in Amerika. Be halve handigheid en intelligentie aan de zijde der vervalschers, is er ook nonchalance aan de zijde van het publiek noodig, oen het valsch geld in omloop te kunnen brengen Amerika is een groot land; dientenge volge leven er veel rechtschapen men sehen, maar ook vele misdadigers. Deze laatste worden bestreden door de Ameri kaansche Geheime Dienst (Secret Service) welke zijn hoofdizetel te Washington heeft, William Moram, die jarenlang chef van de Secret Service is geweest en zich tijdens zijn loopbaan hoofdzakelijk met geldver- valschingen heeft beziggehouden, vertelde ons iets over zijn tallooze ervaringen. „In de eerste plaats", zoo begon hij, „is de lichtzinnigheid en de onop lettendheid van het publiek er zelf schuld aan dat er zooveel primitief vervalscht geld in omloop is en dat er ieder jaar zooveel millioenen dollars valsch geld op deze wijze in omloop gebracht kunnen worden. Een koopman in öklahama had een dollarstuk in ontvangst genomen, dat van hout gemaakt was en waar op aan weerskanten dunne blikken plaatjes geplakt waren. Hierop was in heel ruwe omtrekken de munt- stempeling weergegeven. Eeni vrouw in Missouri teekende met een reproductie-machine op gewoon schrijfpa pier twintigdollar-biljetten en kleurde ze dan heel gebrekkig met waterverf.- Zij was er in geslaagd een paar honderd van deze biljetten uit te geven, alvorens de verval sching ontdekt werd. Het is trouwens ook een feit, dat er nauwelijks twee op iedere honderd menschen zijn, die weten, welke beeltenissen van beroemde staatslieden op de verschillende bankbiljetten afgeheeld staan. Een neger teekende eens op een vuil stuk je papier met een potloodje een dollarbank biljet en gaf het toen aan de politie. Hij had zeker gehoopt, voor zijn „vondst" een belooning te krijgen. Ook valsche nikkelen munten met slechts een stempel aan één kant zijn veel in omloop en vergulde kope ren munten worden vaak als gouden geld stukken uitgegeven. Kunstenaars! iToch komt het dikwijls voor, dat de ver valschers eohte kunstenaars zijn. Een van hen had zich er op toegelegd, bankbiljetten niet door drukken te vervaardigen, doch door ze te teekenen. Zijn vervalsching was zoo volmaakt, dat slechts een nauwkeurig microscopisch onderzoek de vervalsching kon aantoonen. Wanneer men evenwel met een natte vinger over de teekening streek vlekte het. Het duurde zeventien jaar, eer de Geheime Dienst er in geslaagd was, de zen vervalscher te vinden. Onmiddellijk na dat de politie de eerste valsche biljetten ontdekt had, waarschuwde zij de menschen eerst met de biljetten de „waterproef" te Vacantievreugd. Stuifzand. Voor Aug.-Sept. Zomerhuisje te huur te Stuifzand. Eigenaar is bereid overal ramen in te zetten, als huurder voor deuren zorgt. Volgens inventaris 1935 zes kamers. Veranda kan zeer huiselijk worden gemaakt, indien er timmerman in de fa milie is. Keuken compleet, behalve gas, waterleiding en aanrecht. Afneembare bovenverdieping. Vraagprijs 200. per maand, maar eigenaar is het vragen lang zamerhand moede geworden. Speciale aanbieding. Te huur in kust dorp, dat nog geen naam heeft doch weldra een krijgt, zeer aardige villa; heeft ver leden jaar krachtigen storm doorstaan en daardoor alleraardigst miniatuur-duin in de eetkamer, hetgeen groote attractie voor kinderen bij slecht weer, en tent in serre. Tevens binnengewaaide benzinepomp in zitkamer, gemakkelijk te completeeren tot benzinestation waaraan in dorp groote behoefte. Maakt uw vacantiehuis tot voor- deelige belegging en telefoneer nog heden. Telefoon slechts 100 Meter van villa ver wijderd. Spoed!' Spoed!! In visschersdorp aan Noordzee is thans kamer op zon te huur. Zon schijnt reeds 1dag, waarvoor ge tuigen aanwezig. Indien brood, melk en eieren worden meegebracht, ook met pen sion. Gezellig zitje op caféterras in om geving. Radio (bij buren) en stroomend water, dat echter spoedig wordt verholpen. Schepen van de Holland-Amerikalijn en andere vergezichten. Brengt hier uw va- cantie door; u zult als een tevreden er mensch naar uw stadswoning terugkeeren. Eigenaar van huisje aan zee, die liever in stad blijft, zoekt iemand die liever aan zee is. Huis heeft 9 kamers, waarvan som mige voorzien van vloeren. Open veranda en open dak. Eigenaar bewoonde dit huis slechts één zomer en zal dezen zomer niet licht vergeten. De kans van uw leven! Kom en leef van bluf. De eigenaar heeft het jarenlang ge daan. Van buiten schijnbaar 18 kamers, van binnen 3. Ladder naar 2de verdieping wordt vervangen door trap, indien huurder hout levert. Aan hetzelfde adres 500 te leen gevraagd, zoo noodig tegen woeker rente. Afzondering. Hoe zoudt u het vinden, op een eiland te leven? Kom wonen op het eiland Ledig. Indien u eenzaamheid zoekt zult ge het hier vinden en hoe! Slecht 1 km van het vasteland. De charme van dit eiland is gepropageerd in „HUi3 Haard", „Tuin en Park", „Bloem en Blad" „Knop en Doorn", „Den en Droom", Druif en Droes", „Dreef en Drab", „Drég Droog" en een tiental andere veelgelezen tijdschriften. Desondanks is er nog ajT mand. Versch drinkwater te allen tijde per post. Melkboer en kruidenier leggen den lsten en 15 den van iedere maand aan Het eerste buitenverblijf zonder landlooper8 Vestig u op Ledig en leef vredig! Te koop, te huur of voor het weghalen I Snoezig huisje aan Maas, zóó dicht bjj het water gelegen dat het voor woonschip kan doorgaan. Heeft acht kamers en acht rie men. Tabel van getijden in iedere kamer Eigenaar bouwde het als droomwoninkje maar droomt sedertdien van andere idealen Eventueel bereid te ruilen voor fietsbel. Zie de groote stad! Huis gevraagd te Scheveningen of Zandvoort, Augustus liefst aan boulevard. In ruil daarvoor aan- 1 geboden: huis Hofplein Rotterdam; garage 1 en andere kamer. Vreemdeling vraagt, voor zomerreis naar Brussel en verder, pas e leen. Vergoeding tot 2.50. Talen. Dame vraagt met het oog op vacantie les in buitenlandsch. Afwijkend accent aanwezig. Zeebad. Belgisch Vlaanderen, schoone i plaats, okkasie! Huisje met 4 pièces, slechts 12 km van strand. Lichaamsbeweging! Haagsche jongedame heeft enkele maan den beschikbaar om jongelui te vergezel len naar wereldtentoonstelling New York en San Francisco, desgewenscht ook naar Hollywood, ofschoon ze daar niet dol op is. Op hooge vergoeding zal meer worden gelet dan op behandeling. Systeem Cul- bertson. Waar blijft u? Al onze huisjes zijn in Juli weggevlogen, op één na dat verleden 1 jaar tijdens storm inderdaad wegvloog. Maar dit is nu weer bij elkaar geveegd en met een stevigen presse-papier vastgelegd, Hebt u zin? Trek er in!! Ankers voor Z.W. wind aanwezig. Luchtig als een lustre-jasje. „Trek uw zomerhuisje aan!" Br. onder „Luchtig, kluchtig". nemen. Toch kon de man niet gevonden worden, waarschijnlijk omdat hij slechts weinig biljetten maakte. Eindelijk gesnapt Op een dag kwam er in New York een boer in een har in Cortlandt Street, die iets te drinken bestelde en een sigaar rook te. Hij bleef ongeveer een half uurtje en praatte wat met den barkeeper. Zoo onder de hand weg vroeg hij, of deze misschien een honderddollar biljet kon wisselen, om dat hij wat klein geld noodig had. De bar keeper bekeek het biljet nauwkeurig, kon er niets bijzonders aan ontdekken en deed, wat hem gevraagd was. De boer stopte het wisselgeld in zijn zak en stapte rustig de deur uit. Nauwelijks was hij eveniwel ver dwenen, of de barkeeper bekeek het biljet nogmaals. Het papier was vochtig gewor den en de kleuren waren heelemaal door elkaar geloopen. De man bedacht zich niet lang en rende den boer achterna. Deze wil de er snel een eind aan maken, door het biljet weer terug te nemen, maar de bar keeper haalde de politie er bij. En zoo kon eindelijk na 17 jaar de geniaalste van alle vervalschers, Emanuel Ninger uit Flagton in New Jersey, gearresteerd worden. Hij verdedigde zich op buitengewone wijze. Hij beweerde namelijk, dat hij niemand bena deeld haar daar zijn vervalschingen als cu riositeit veel meer waarde hadden, dan het 'biljet, rlat zij voorstelden. Desondanks werd Ninger veroordeeld. Geraffineerd Vervalschers maken meestal geen bank biljetten van hooge waarde. Gewoonlijk leg- gen zij zich toe op het maken van vijf-, tien of twintigdollarbiljetten, daar men bij het wisselen van groote waarden altijd voor zichtiger te werk gaat. Op een dag ver scheen in een dure modezaak een elegant gekleede dame, die 'n avondmantel wensch- te te zien. Na lang zoeken vond ze eindelijk iets, dat haar beviel. De mantel kostte Él dollar en terwijl hij ingepakt werd, gaf zj den bediende een bankbiljet van vijfhoi i derddollar. De kassier wilde dit bankbiljet evenwel niet op zijn eigen verantwoording in ont- j vangst nemen en liet het even naar d dichtstbijzijnde bank brengen, terwijl hij I den bediende opdracht gaf de dame even aan de praat te houden. Deze bleek even wel niet op haar mondje gevallen te zijn, want ze begon een scène te maken, toon-1 de zich zeer verontwaardigd, dat men er I haar van verdacht, valsch geld uit te ge ven, wenschte den koop ongedaan te maken en eischte het geld terug. Een paar minu- ten later kwam het biljet van de bank te-1 rug met de mededeeling, dat het echt was. f De dame ging echter zeer verontwaardigd i de winkel uit met haar bankbiljet, zonder iets gekocht te hebben. Den volgenden dag kwam ze evenwel te-1 rug en zei, toch den mantel maar te willen i koopen, daar ze nergens een mooiere had i kunnen vinden. Ze begreep de voorzorgs maatregel toch eigenlijk wel, maar gisteren had ze zich wat te veel er over geërgerd. Ze kocht nu den mantel err betaalde met een vijfhonderddollarbiljet dat nu niet naar de bank gezonden werd en werd f niet meer gezien. Den volgenden dag kwam het biljet van de bank terug met de me- i dedeeling dat het valsch was! Misdaad in de gevangenis Op een dag doken er aan de Westkust van Amerika valsche tienidollarbankbiljet' ten op, die langs photo-chemischen weg ver vaardigd waren. Een voormalige gevangen® werd gearresteerd en de man bekende, dal hij valsch geld ontvangen had van een rei- ziger van een foto-toestellenfabriek. De rei- j ziger, een zekere Lawrence Bush, werd on dervraagd en deze deelde mee, dat het pak' ket, dat hij den gevangene per post gw®?' den had uit San Quentin afkomstig was, een van de beroemdste strafgevangenissan van Amerika. Hij had van een aldaar woon- achtige gevangene een gestolen pakket Pe' kregen, dat zoogenaamd diens mémoi'eS bevatte en dat hij op diens verzoek naat het aangegeven adres verzonden had. M®" stelde nu een onderzoek in San Quentin en daarbij werd geconstateerd, dat de Pe vangenen daar een valsche munterswerk plaats hadden. San Quentin bezit een ph°'° chemisch laboratorium, waar de gevangene" mogen werken en leeren, om, wanneer ze ontslagen zijn, een werkkring te kunne" krijgen. De gevangenen waren er echter geslaagd, van het laboratorium een val-"'1® munterswerkplaats te maken, waar ze n«» hartelust konden werken.' Bush had llfn' noodiP" zonder dat te vermoeden, al het materiaal geleverd en i^eeds herhaalde ni len het valsche geld buiten de muren v de gevangenis gebracht. a» i

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16