OVER GEHEEL NEDERLAND STIJGT DE VERKOOP- Blijde reactie in Den Helder op de geboorte van een prinses TRiUMPH DE BESTE :N 1 INIA D fi Felle brand aan De Kooij UoMand jubelt £en VAmimkind c^e&oAen Hei feedpAoykanuna Honderden vlaggen vroeg in den morgen I eestklanken van het carillon en uit de luidsprekers. Drukte voor ons bureau* Saluutschoten wekten de stadgenooten De feesten in Den Helder Boerenplaats van Hoogschagen in asch gelegd Zaterdag 5 Augustus 1939 Tweede Blad Ter herinnering hieraan kun nen wij U nu reeds DIRECT uit voorraad onderstaande souvenirs leveren: Een echt Zilverlepeltje 2.— In pleetuitvoering 0.75 Een Suikerschep'1-2 Een Kinderbeker ^'~Z f 4 50 Een Bloemvaas In Gero-Zilver Lepeltjes 65 en 35 cent, in bijpassend mooi doosje, "J.F.BHMSTERBOER KEIZERSTRAAT 15 Geen vlag in de kast! SCHOUWVMEGER'8 Onder wijs-Instituut De Oranjefeesten in Casino IHv r 'V r Koopt heden het feestprogramma Een nieuwe Loot aan den Oranjestam Dc Oran)cfccsten °P Tuindorp Onze excursie naar Hilversum en Apeldoorn Groote Herinnerings Wandeltocht Eerst was er de avond. Een avond met gezigzag van blauw en wit hemelvuur langs het uitspansel. En met nu eens nabij, dan weer veraf de dreunende accoor- den van het onweer. Dat waren uren waarin het groote gebeuren ten paleize Soestdijk plaats viel, maar waarvan het volk toen nog niets wist. Het werd nacht, het werd één uur en ineens was daar het wonder in de ge compliceerde mensch-machine die Telex heet: ineens dansten er zwarte letters op wit papier en ineens wisten wij, dat het groote feit werkelijkheid geworden was. Een Prinses geboren. Een Prinses! Dien nacht ging het bericht vanuit het kran tenbureau door Den Helder: naar diegenen, die het moesten weten. Tegen den morgen, tusschen 5 en 6 uur, kon men de eerste reactie waarnemen. In de nog in het nachtelijk duister gehulde straten, vochtig van de voorbije regenbuien, kil van den wind, fietsten de eerste militairen yoorbij. Onbekende militairen, die je in het voorbij gaan aanzagen en die lachten. Natuurlijk lachten ze: er was een Prinses geboren. Ergens aan den buitenkant van de stad brandde licht: daar zat voorovergebogen een mensch te schrij ven. De samensteller van het Oranjeprogram, dat in recordtijd klaargestoomd moest worden omdat duizenden willen weten wat er te ge beuren staat. Niemand weet het bijna nog.....v Het wordt lichter en lichter. Stukken blauw plekken in het grijsgrauw van den hemel en het wordt dag. En om kwart over vijven dreunt over het nog slapend Den Helder het eerste schot. Ver-weg echo't het, verkondend het heuge lijke gebeuren. En een stad ontwaakt. Men hoort en weet: een dochter. Een doch ter op Soestdijk. In enkele minuten tijd zet het volksappa raat zich in beweging. Eerst nu blijkt, dat men gewacht had. Reeds nu. Dat men in enkele buurten reeds klaar was om bij het eerste be richt aan te vangen. En dan denken wij aan de Emmastraat waar om half zes reeds een „feest- omroep" zich hoorbaar van haar taak kwijt en ook aan de overige deelen van de buurt, die men „achter-het-spoor" pleegt te noemen. Men is al in de vroegte aan de devrseiring bezig. In de Koningstraat verzamelt men zich. In de Koningstraat werd het nieuws reeds om half zes door onzen omroep uitgezonden. Daar stond men te luisteren. Eerst stil bij het hooren van de woorden die vertelden van het zusje van Beatrix. Maar dan uitbundig en vroolijk en opgewekt. En de muziek schalde uit de luidspreker, eerst plechtig en devoot de Volkshymne van Valerius, dan marschen. Jong en oud komen aanzetten. JUWELIER WEIDE." Soms ongewasschen, met ongekamde haren, maar half gekleed. Deuren vallen open. Lang slapers zijn vroeger dan ze ooit geweest zijn. Oude menschen zijn er als de pinken bij. De stad is op. Niemand wil juist die eerste minuten missen. Men bespreekt het gebeuren, vraagt en luistert. En het is verblijdend te zien hoezeer de vreugde van ons volk ook in Den Helder ge demonstreerd wordt. Spontaan en zuiver. Zoo voltrekt zich de vroege morgen. Vlaggen en wimpels sieren een kwartier later de gevels. Snel wordt er gewerkt. De bestuursleden van buurtvereenigingen hol len van huis tot huis. Hoogspanning. Er moet werk verzet worden. De jeugd' staat voor ons bureau in de Koningstraat, Kijkt de woorden uit „de stem van den reus". Nieuws wil men hebben. Nieuws van Soestdijk. Om 6 uur is het feest in vollen gang. De dag groeit. Klokken beieren. Kerkklokken, haast ver geten door de inwoners, verkonden jubelend op h u n wijze de geboorte van de nieuwe telg in het Huis van Oranje en ook het carillon op het Helden der Zeeplein liet zich reeds om half zes hooren. Het wordt druk op straat. Op de haven en langs de buitenwijken denderen militaire auto's: ordonnansen racen op motorfietsen. Op de schepen, die zich rustig in het strakke havenwater liggen te spiegelen, wappert de geus. De Texelsche boot komt aan: de eerste boot, die een lading kampeerders op den Helderschen steiger zet. Het is aardig te zien, hoe velen toch reeds van huis ge gaan zijn met de verwachting, dat de geboorte wel eens onverwacht zou kunnen komen. Want wij zagen er twee met een vlag achter op de fiets en weer anderen, die hun bagage met goudsbloemen en Afrikaantjes hadden versierd. Er werd druk gevlagd. Met name in de binnenstad, in Schagenstraat, Hoogstraat, Spoorstraat, Koningstraat, Keizerstraat. Maar ook weer „achter-het-spoor" en in de zijstraten van den Ruyghweg. In enkele straten was men druk doende met het ophangen der feestversiering. Bijvoorbeeld in de Schagenstraat, waar het verkeer zoo wat gestremd was van de nijvere versierders, levensgevaarlijke acrobatie bedrijvend op zwiepende ladders. In de Keizerstraat was men, voor dag en dauw, ook al bezig met het leggen van de laatste hand aan de versiering. Op den ladder wagen maakte men de laatste verbindingen klaar. Den Helder maakte groot toilet. Het regende zachtjes. Een fijne motregen, die het verblijf buitens huis nu direct niet tot het aangenaamste maakte. En zeker niet voor de velen, die naar buiten gevlogen waren in een jasje, zonder overjas, zonder hoed. Dus dunde, omstreeks 7 uur, de belang stelling. Velen moesten toen naar hun werk en men trachtte zich te bevrijden van den feestroes, die zich tusschen nacht en dag van de velen meester gemaakt had. De omroep aan ons bureau in de Koning straat werd, zij het tijdelijk, stopgezet. Het leven nam zijn gewonen gang. Maar achter de deuren, in vele straten, bij vele besturen waren de hoofden vol plannen. Want na den morgen komt de middag en de avond En over een dag: de Maandag. Zal het een feest in grooten stijl worden? Hoornblazers gaan door de stad Hoornblazers gaan door de stad. Om 8 uur hedenmorgen ging een leger-auto van de Kon. Landmacht, met vier hoornblazers door de stad. De auto werd gevolgd door den geluidswagen van van Baaren. Op verschil lende punten in de stad werd gestopt. De hoornblazers bliezen een signaal en door mid del van den luidspreker werd het bericht van de blijde gebeurtenis op Soestdijk doorgegeven. De'auto reed ook naar Huisduinen. De feesten van vandaag en Maandag. Het feestprogramma, met alle feestelijk heden voor heden en Maandag, is overal in de stad verkrijgbaar tegen 10 cent. Men zie de adressen voor verkoop elders op deze pagina. Wij gaan feest vieren. i Natuurlijk vandaag, nu onze harten er I vol van zijn, dat wederom het Huis van j Oranje met een dochter verblijd is. i Vandaag vieren we feest. Morgen doen we het in stilte in verband met den Zon- j dag en Maandag Maandag is het de officieele Nationale Feestdag. Op al deze dagen zal Den Helder vlag- gen. Steekt het rood, wit blauwe dundoek uit. Laat er niet één vlag in de kast blij- ven, niet één wimpel opgerold. Laat ze allen wapperen aan Uw huis zoodat heel Den Helder één feeststad is. Laten wij onze straten versieren: zoo goed, zoo mooi mogelijk. Uit Uw vreugde op weliswaar gepaste, i maar in ieder geval spontaneuitbundige 1 wijze. Met een warm hart, omdat er wederom een Prinses van Oranje Nassau ge- boren is. Leerlingen van alle scholen 25 cent per week. Uw kind niet bevorderd 7 Dit is niet nodig. Onze resultaten liggen als bewijs ter inzage. HOOFDGRACHT 51 Hedenavond wordt in Casino een speciaal Oranje-nachtfeest georganiseerd. De zalen zijn weer prachtig versierd en geïllumineerd en diverse attracties staan op het programma. Ook op den Nationalen Feestdag zal in Casino de feestvreugde ten top stijgen door feestpolonnaises, vlaggenoptochten enz. Beide avonden zijn in tegenstelling met de vorige maai voor iedereen toegankelijk. '.4 De plannen voor de feestelijkheden bij de blijde gebeurtenis zijn vastgesteld, de pro gramma's zijn gedrukt, en heden is de ver koop daarvan aangevangen. Dat ziet er goed uit, en als we, zooals steeds, mogen rekenen op een vlot verloop van de feestelijkheden, dan is er volop af wisseling èn op den dag van heden èn op den nationalen feestdag, die, zooals bekend geacht mag worden, Maandag gevierd wordt. Alles werkt mee, de Kon. Marine en de Landmacht zorgen voor een populaire muzikale omlijsting, door het houden van militaire wandelingen in de stad, de kapel voorop; aan opgewekte stemming zal het niet ontbreken. Ook de plaatselijke muziek korpsen dragen een goed deel bij, vanzelf sprekend een algemeen vlagvertoon en dit deel van de feestelijkheden zal zeker bijval oogsten. Het centrum van de feesten rondom het Stadhuis. Door de zorgen van ons Gemeente bestuur wordt het Helden der Zeeplein 's avonds verlicht, ook zal er een water partij worden aangebracht, een belangrijk deel van het programma speelt zich om en nabij het stadhuis af, zoodat het be kende reddersplein gedurende de feesten in het centrum van de belangstelling zal liggen. Door de Kon. Marine worden eenige schepen en gebouwen verlicht, na zonsondergang zal er zoeklichtenspel te aanschouwen zijn. In plaats van in Casino, wordt nu op het Helden der Zeeplein een groote avondbijeen komst gehouden. Nu kan het Heldersche publiek in grooten getale tegenwoordig zijn brj de toespraak, die door den burgemeester hedenavond via luidsprekers vanaf het stadhuis gehouden zal worden. Muziek zal er aanwezig zijn van de Stafmuziek, daarbij de feestver lichting en het kan niet anders, of deze avond zal zeker slagen. Zelfs de dansmuziek zal niet ontbreken, gelijke straten, ruimte in over vloed, danslustigen mogen hun hart ophalen, en naar wij hopen zal een kijklustig publiek er de beste danspaartjes wel uithalen. Buurtcomité's zjjn druk in de weer; niet zooveel als de vorige maal, toen waren er meer feestdagen, maar de K.S.K. en K.L.M. en nog vele andere hoofdletters zullen zich niet onbetuigd laten, er is af wisseling in overvloed. Er is weer jubel in het land, de klokken luiden blij vlaggen wapp'ren overal, weer fier en frank en vrirj. Wij sieren ons, 't zij jong of oud, met het Oranjelint: 't is aller-, allerwegen vreugd om 't nieuwe Prinsenkind. Temidden van den donk'ren tijd, deelt arm, zoowel als rijk eenstemmig mee in 't mooi geluk op het Paleis Soestdijk. Een roes van blijdschap bruist er langs de landen aan de zee en brengt voor de Oranjetelg de beste wenschen mee! En Juliana, de Prinses, de Moeder van het Kind, Zij glimlacht als een lieve fee van vreugd, die Z' ondervindt. En Bernard, de sportieve Prins, begroet Zijn jongste Spruit, en ook de kleine Beatrix zingt luid Haar jubel uit. Toen als een vloedgolf, plotseling die groote mare kwam, dat weer een twijgje was gegroeid aan den Oranjestam, Toen is het eiken landgenoot, zoo 't mij ook is gegaan: en blonk er, van ontroering stil, in aller oog een traan. Dat is de wond're band, die ons aan de Oranjes bindt, een band, opnieuw verstevigd door het jonge Vorstenkind. De keten is aaneen-gesmeed door liefdevuur alleen; het blijv' ook in de toekomst zoo: Oranje en Neerland één! Refrein: Wappert nu vlaggen, ja wappert blij, hoog van de huizen, in bonte rij. Lustig en vroolijk, van Noord tot Zuid klinken de zangen met feestgeluid. Zeegne de hemel het Vorstenkind, dat in het wiegje nu ruste vindt. T. J. DEKKER. Kanonschoten worden er gegeven, klokken zullen luiden, de stadsbeiaardier legt weer beslag op zijn geliefkoosd plekje, feestklanken hier, feestklanken daar, en niet te vergeten een rood-wit-blauwe stad in het onmisbare oranje-zonnetje. Wie zou er dan nog thuis blijven. Burger- en militaire overheid wordt op den nationalen feestdag in de avonduren een ovatie gebracht, vaandels en muziek korpsen gaan in den stoet mede. Het wordt een massale betooging, geheel in aansluiting op onze gedachte aan de blijde gebeurtenis, waaraan wij allen spontane uiting willen geven. Men schaffe zich nog heden het programma aan, waarin alle bijzonderheden uitvoerig ver meld worden. Programma's k 10 cent zullen aan de volgende adressen verkocht worden: Hieronder geven we nog eens de adressen van verkoop, met nog eenige nieuwe adressen: BOEKHANDEL Egner, Keizerstr. De Wit, Keizerstr. Duinker, Spoorstr. v.d. Haagen, Spoorstr. Schreuder, Koningstr. Boendermaker, Koningdw.str. Spruit, Kanaalweg Ottenhof, Emmastr. 't Noorden, St. Bosse- straat. Sustrath, Bloemstr. DEPOTS Buis, Molenstr. Duinker, Oostslootstr. Riedeman, Oranjestr. Jongkees, Paardenstr. Roomeijer, Polderweg Kramer, Ruyghweg Vlas, Ruijghweg Bres, Spoorgracht Heiligenberg, Stakm. Bossestraat Minneboo, Vischstr. Riteco, Vosstr. Smit, Westgracht SIGARENMAG. Snel, Koningstr. Thijssen, Basstr. Mesker, Spoorstr. Uipkes, Brakkeveldw. Kikkert, Zuidstr. Biegstraten, Corn. Stegehuis, Weststr. Ditostraat. Kok, Hoofdgracht Czech, Corn. Ditostr. Keizer, Kanaalweg Mondfrans, Jonkerstr. Blom, Dijkstraat Boogert, Keizersgr. Mahieu, Badhuisstraat. Kries, Sluisdijkstraat 123. Het Jongensfeestcomité van „Tuindorp" deelt ons mede, dat in verband met de blijde gebeurtenis er wederom een kinderfeestje ge organiseerd zal worden voor de Tuindorpsche kinderen. Voor dit feestje heeft het Comité zich de medewerking verzekerd van den goochelaar Melorini, die eveneens zal optreden met zijn sprekende pop. Ook zullen de kinderen enkele malen getrac- teerd worden, terwijl een zangwedstrijd (om prijsjes) het geheel nog aardiger zal maken. Ouders hebben vrij entrée! Het feestje wordt gehouden hedenmiddag 3 uur op het HKC-terrein. In verband met den nationalen feestdag uitgesteld tot Woensdag In verband met den nationalen feestdag, waardoor een bezoek aan het Raadhuis te Hilversum niet mogelijk is, hebben we onze excursie naar Hilversum en Apeldoorn uit moesten stellen zal .deze inplaats van Maan dag, Woensdag plaats hebben. Brandweer van vliegkamp De Kooij, Julianadorp en Den Helder, geven water. Hedenmorgen te ongeveer half negen sloeg de bliksem bij het op dat tijdstip boven De Kooij hevig woedende onweer in de groote boerenplaats, bewoond door den eigenaar C. Hoogschagen, met knecht en gezin, in. Op een gegeven moment hoorde mea een gekraak en na het zien van den blik sem volgde direct de klap. Hoogschagen rook een sterke brandlucht, het licht ging uit en uit dat alles begreep hij, dat de bliksem ingeslagen was. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. En wel dusdanig, dat het vuur op verschil lende plaatsen tegelijk uit het huis en de schuur sloeg. Naar alle waarschijnlijkheid is de kabel van het licht doorgeslagen, zoodat tevens kortsluiting ontstond. Alles greep in een minimum van tijd plaats: slechts enkele minuten na den inslag laaide het vuur op en begreep Hoogschagen, dat hier ook al kwam de brandweer, niet veel meer te redden zou zijn. Tien minuten na den inslag arriveerde de brandspuit van Julianadorp onder leiding van den heer Kossen. Direct werd de slang uit gerold en kon water gegeven worden. Uiter aard was dit echter ten eenenmale onvol doende. Intusschen braken de vlammen door het dak en sloegen uit de ramen. Met de seconde laaide het vuur aan en toen even na de brandweer van Julianadorp, die van Den Helder aankwam was er niets meer te redden. Men rolde een viertal slangen uit en tastte hét vuur zoo energiek mogelijk aan. Voor namelijk ter bescherming echter van de groote boet, die zich achter de boerenplaats bevindt. Men slaagde erin, ook door het nathouden, deze te behouden. Kort na de Heldersche brandweer verscheen de spuit van het vliegkamp De Kooij. Onder leiding van majoor Noordink en sergeant de Jong, gingen een 8-tal leerling-vliegtuigma kers direct aan het werk, zoodat met een 6- tal stralen water gegeven werd. In record-tijd brandde de plaats echter af. Gedurende een kwartier was deze niets dan een laaiende fakkel, met uitbarstende rook kolommen. De groote hitte maakte het haast onmogelijk de boerderij te bereiken. Een half uur later was het pleit be slecht. Reeds barstten de muren en vielen deze in puin. Niets dan zwartberookte en verkoolde stukken hout en steen. Het dak kwam naar beneden en allen de hooivoor- raad stak als een smeulende berg boven de muurrestanten uit. Huis en schuur zijn geheel verloren. Even 4 r klT 1 C E mm HAM W 1 1% eens de geheele hooivoorraad, bestaande uit ongeveer 100 wagens, die eerst sedert een 10-tal dagen binnen waren. Daarbij is verloren een vrij groote partij boonenstroo plus een stapel zakken. De heer Hoogschagen is verzekerd. Dat het boven De Kooij inderdaad gedurende eenigen tijd zeer zwaar weer geweest is be wijst wel het feit, dat eenige hoeren ons zei den, dat ook bij hen de stoppen van het eiec- trische licht doorgeslagen waren. Ook een watermolen in het land zou door het hemel vuur getroffen zijn. Op het terrein van den brand waren o.a. aanwezig burgemeester Ritmeester van Den Helder, benevens het geheele brandweerkorps. Belooft wederom een succes te worden. Het is nu reeds voor de derde maal in suc cessie, dat onze plaatselijke wandelsportver- eenigingen, bij hoogtijdagen in ons geliefd Vorstenhuis, een wandeltocht organiseeren. Wij hebben reeds eerder de gelegenheid te baat genomen om dit genomen initiatief van «arte toe te juichen. Wij weten, dat door de keurige organisatie, deze wandeltochten zeer zeker hun plaats in het algemeen feestprogramma waard zjjn. Het verwondert ons dan ook geenszins, dat de a.s. Herinnerings-wandeltocht, welke gehou den zal worden op den Nationalen Feestdag (Maandag) wederom een groot succes belooft te worden. Vele groepen, zoowel burger als militaire, hebben reeds ingeschreven of deden toezeg ging, dat zij aan den start zullen verschijnen. Vereenigingen kunnen dan ook door deel te nemen, in het bezit komen van een zeer fraaie groepsprijs (een beker), welke te sa men met de beide voorgaande groepsprijzen, der reeds eerder gehouden wandeltochten! een fraaie collectie vormen. Ook de persoonlijke herinneringen (medail les) zijn ditmaal zoo uitgevoerd, da't zij de blijde gebeurtenissen van de afgeloopen twee jaren in beeld brengen. Ongetwijfeld zal dit er ook veel toe bij dragen, dat men de gelegenheid, om deze derde herinnering te ontvangen, niet gaarne zal overslaan. Aan het uitvoerend comité is van verschil lende zijden verzocht de inschrdijvingstermijn nog te verlengeng. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Men kan zich voor deelname nog aanmel den bij den heer A. Wiersma, Hector Treub- straat 14.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5