fe preirihbeurtetf Witte Vanen „2>e Joelasi" Oranjebitter met Klont Zoo leert ons Prinsesje loopen De dans des doods De voetbal gaat veer rollen HLR+C* - nieuws U ziet het in 't Rialto-theater Een bijzondere UFA-film IN Café Centraal, Kanaalweg 97 Wüit ï3ioAco-o~p „ZAZA H.R.C. HELDER De eerste oefenwedstrijden Onderlinge wedstrijden van „Frissche Morgen" ZIJN UW KIEKJES WAZIG? NACHTWACHT Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee v. Galenstraat 71 Wat geven de Bioscopen? flkdia-tfiexdeA L De film, die deze week het Rialto-pro- gramma siert is een Warner-film, luiste rende naar den naam „Witte Vanen" (White Banners). Hier is sprake van een uiterst span nende speelfilm, ondanks het feit, dat alle belevenissen feitelijk ondergaan worden door gewone menschen onder volkomen normale omstandigheden. Het is een leeraar van een middelbare school, die zich in zijn vrije uren overgeeft aan z'n hobby: uitvinden. Hij vindt ook enkele zaken uit: o.m. een ijslooze ijskast en dat is feitelijk het begin van het conflict tusschen enkele der hoofdpersonen. Doch let wel: geen conflict van leven en dood. Geen sterke sensatie naast honing-zoet sentiment. Maar een waarachtig en waar weergegeven geschiedenis van enkele mannen en vrouwen en daartusschen het zeldzaam eerlijk spel van een tweetal artisten van de jongere lichting. Hier is sprake van een film van zeer spe ciaal gehalte. Een film gebaseerd op de beste menschelijke eigenschappen en tevens een film, die tot ieder van ons iets te zeggen heeft: zoowel tot jong als tot oud. De hoofdrol van dit merkwaardig drama wordt vertolkt door Claude Rains. Door dien ras-artist, die eens in „Misdaad zonder harts tocht", zulk een ongeëvenaard succes wist te boeken dat de geheele wereld er van ge waagde. Ook thans ziet men hem spelen: innerlijk bewogen, met de gave die alleen een groot kunstenaar bezit, spelend de gevoelens in het hart van een mensch. Altijd zuiver, altijd eer lijk, altijd, ja altijd als mensch. Dit is een film, -wij herhalen het, zonder sentiment, zonder avonturen (als men tenminste hiertoe het beleven in het hart van een mensch niet toerekenen mag). De hoofrollen worden vertolkt door Claude Rains, Fay Bainter, Jackie Coo- per, Bonita Granville. Het was de regis seur Edmund Goulding, die de knappe regie voor zijn rekening nam. Zooals wij reeds schreven kan de Helder- sche bevolking deze week in het Rialto- theater zien het door Prins Bernhard ver vaardigde filmpje: „Ons Prinsesje leert loopen". Een vol Rialto heeft gisteravond de eerste schreden van onze Beatrix gadegeslagen. Jong en oud heeft de oogen uitgekeken naar deze kleine vorstelijke telg en naar de wijze waar op zij die zoo moeilijke kunst, het loopen, leerde. Nu, dat gaat haar al flink af. Dat is me een gedribbel, geschommel en gelaveer van jewelste, maar ze loopt. Om haar spelen de honden en eenden. Men ziet Prinses Juliana zoo trots ais alleen maar een echte moeder trots op haar dochter kan z(jn, die zich op haar onderdanen voor het eerst voortbeweegt. Men ziet buiten- en binnenopnamen en het is allemaal even aardig. Endaarbij voor treffelijk opgenomen door Prins Bernhard, die hier bewijst, dat hij zich de zoo moeilijke kunst der cinematografie al aardig eigen ge maakt heeft. De zaal leefde mee... men keek zich de oogen uit en het enthousiasme was voelbaar. Wij kunnen dan ook adviseeren deze week een gang naar Rialto te maken. Men krijgt een historische film te zien, een film, die van en door ons volk is. Zij hierbij nog vermeld, dat de geheele huuropbrengst van deze film ten goede komt aan het Fonds dat zich ten doel stelt fleur te brengen in het leven van de tijdelijk opgeroepen soldaten. Ook in dit opzicht wordt er dus goed werk verricht. Bonita Granville en Jackie Cooper in „Witte Vanen", de zeer mooie Warner Bros- film die deze week in het Rialto-Theater draait. Jw-olL-thejaleA Naar den roman van Heinrich Seiler: Man- ner müssen so sein. Het ballet danst, aan de trapéze werken de artisten, in de tijgerkooi houdt een meisje een groot aantal roofdieren in bedwang. De uitgaande wereld klapt uit bundig na afloop van het succesnummer. Het lijkt zoo gemakkelijk. Eén verkeerde hande ling, één oogenblik van aarzeling en de artist wordt het slachtoffer van zijn beroep. De schittering en de glans van de schijn wereld van ballet en circus zijn overweldigend. De wereld achter de coulissen, het leven in de verblijven en oefenruimten der artisten is wreed en hard. Daar wordt gewerkt, geoefend en gewaagd om het publiek te trekken, dat steeds grooter sensaties, maar vooral steeds iets nieuws wil. Desondanks kan en wil de artist niets anders, kè.n hij niet anders dan dit leven van bittere teleurstellingen, maar ook successen, leven, omdat juist dit leven hem gegrepen heeft en vasthoudt. Op grootsche wijze heeft Maria Rabenalt deze film opgezet en er een eerste klas Ufa- filmwerk van weten te. maken; een realistisch filmwerk, waarin een doordringend scherpe visie wordt gegeven op het arristenbestaan. Beatrice Rasmussen, een meisje, dat den drang naar het ballet er. het circus in het bloed zit, omdat naar moeder eens een gevierd dan seres was, verlaat de ouderlijke woning, waar een papa in star conservatisme en een dito ver loofde, zich met hand en tand tegen haar op treden in een ballet verzetten. Een buitengewoon hard bestaan, waarin zij de noodige grofheden van de zijde van mana ger en circusleiding heeft te doorstaan, wordt haar deel. Maar desondanks werkt zij met ver betenheid en als zij optreedt in haar glans nummer „La belle Beatrice", danseres te mid den van tijgers, is de wereldpers enthousiast. Voor hoelang? Tot ook zij het slachtoffer wordt. Als zij dit werk moet opgeven, omdat de tijgers haar aangevallen en verwond hebben, is la belle Beatrice vergeten. „Ze was een goed num mer",, zooals de manager zegt. Cameron engageert haar na herstel in zijn hoofdnummer. En nu ontwikkelt zich een span nende reeks intriges, want Cameron is niet Cameron de artist, de gentleman, maar Came ron de schurk, die glimlacht en beleefd en voorkomend is, maar bloeddorstig als de tijgers. Op buitengewoon goede wijze is deze roman tische intrige ingeweven in het artistenbe- staan, zooals dat overal op de wereld wordt geleid. Een aantal bekende Ufa-spelers zorgen voor een spel, dat elke critiek kan doorstaan. Namen als Hans Söhnker, Paul Hörbiger en Hertha Feier hebben in de wereld van de Duitsche filmproductie een goede klank. Ook hier ge niet men van hun uitstekend spel. Een film, die stof tot nadenken geeft, een film, die een bestaan laat zien, wat den mees ten van ons vreemd is, een film, die men niet licht zal vergeten. Het voorprogramma is goed verzorgd. Een aantal korte, maar goede films vormen een smaakvol hors d'oeuvre. tt Het programma van de Witte biedt deze week iets bjjzonders: het bevat namelijk niets minder dan de succesfilm van de Paramount, „Zaza", waarvan de titelrol vertolkt wordt door de Fransch-Amerikaansche star Clau- dette Colbert, met als tegenspeler Herbert Marshall. Dit is een film van uitbundige vroolijkheid naast een uiterst bewogen liefdesdrama. Feite lijk aanschouwt men hier de „speelfilm", zoo als het 'groote publiek die gaarne wenscht. Een weinig sentiment naast ontroerend spel der hoofdrolvertolkers. „Zaza", oftewel Claudette Colbert danst en zingt en speelt deze film op onvergetelijke wijze, terwijl dat alles in een mise en scène ge zet werd die enkele malen oogverblindend is. Een honderd procent music hall film, die ongetwijfeld ook in Den Helder een succes zal oogsten. De uitbreiding van het reeds zoo bekende GEZELLIG ZITJE, is aanleiding op ZATERDAG 5 AUGUSTUS, vroolijke, luchtige CONCERTMUZIEK te geven door het bekende Trio V. d. BRINK. Zondag en Maandag feestmuziek. Het voorloopig voetbalprogramma van HRC en Helder. V(jf weken is het geleden, dat Ajax haar laataten wedstrijd van het seizoen 1938- 1939 tegen Eindhoven in een overwinning omzette en daarmede het kampioenschap van Nederland in de wacht sleepte. Vijf weken heeft de zomersport in al haar glorie ongestoord victorie kunnen kraaien. En nu... nu zijn de besturen der duizenden voetbalvereenigingen in den lande alweer druk bezig oefenwedstrijden voor de a.s. competitie in elkaar te zet ten om zoo goed mogelijk aan de start te verschijnen. Ook de besturen van onze Heldersche clubs hebben niet stil gezeten. In alle stilte is er op de zomeravonden geoefend om de diverse ge breken en fouten, die nog aan het spel van verscheidene spelers kleefden, wat bij te schaven en bij te werken, zoodat men wel kan begrijpen, dat de nijvere bestuurs- en E.C.- commissieleden er naar snakken, om hun „verbeterde" pupillen weer eens aan het werk te zien. Met diverse clubs trad men in onderhande ling en het is zoowel HRC als Helder gelukt enkele interessante krachtmetingen te organi- seeren en zoodoende het Heldersche voetbal- lievend publiek reeds voor de a.s.-competitie in staat te stellen een paar fiksche partijtjes voetbal te aanschouwen. De elftallen. Vanzelfsprekend is het, dat de elftallen, waarmede HRC en Helder in 't veld verschij nen, nog wel eens van elkaar zullen afwijken in verband met de proefnemingen, die men wil nemen. Zoo bijv. zien we bij HRC's oefenwed strijd van morgen tegen Watergraafsmeer (waarover elders in dit blad meer bijzonder heden) Sanders, Goesten, Smerecnik en Kuiper niet opgesteld staan. Deze spelers zullen na tuurlijk in de volgende oefenwedstrijden hun kans wel krijgen. Om dan terug te komen op de program maatjes, die HRC en Helder in elkaar gezet hebben, hieruit blijkt wel, dat er naar gestreefd is, zooveel mogelijk sterkere tegenstanders te bestrijden, waarvan natuurlijk nog wel het een er ander kan worden opgestoken. Zoo zien we bijv. dat HRC wedstrijden in het verschiet heeft tegen Stormvogels en VSV, ter wijl Helder, Leeuwarden, BRC en GRC zal ontmoeten. Al met al is het dus wel bewezen, dat het voor onze twee grootste clubs ernst is om in de a.s, competitie een goed figuur te slaan en wie weet te worden. De oefenprogramma's. 6 Augustus: HRCWatergraafsmeer. 27 Augustus: HRC naar het Hollandia- tournooi. 3 September: HRC—VSV (Velsen). 10 September: HRCstormvogels (IJmuiden) 27 Augustus: Helder—BRC (Groningen). Deze wedstrijd in aansluiting op de groote atletiekwedstrijden der HAV. (de trialmeet). 3 September: Helder naar het tournool van LSC (Sneek). Deelnemers Leeuwarden (le kl.), G.R.C. (kamp. 2e kl.), LSC en Helder. Een bijzondere eer voor de wit jakken! 10 September: Tournool van Helder 2, om de Willem Dol-beaer. Hiervoor zullen enkele 4e klassers worden uitgenoodigd. Op 13 en 20 Augustus kunnen de Helder- elftallen geen wedstrijden spelen in verband met de „reparaties" aan haar terreinen. H.R.C. 1W.meer 1. Aanvang drie u. H.R.C. 2W.meer 2. Aanvang één u. Morgen openen de Racers officieus het seizoen en wordt er begonnen met de on ontbeerlijke oefenwedstrijden teneinde tot de juiste samenstelling te geraken om met succes den zwaren strijd om de punten te kunnen voeren in de a.s. competitie. Zooals gebruikelijk zullen er ook nu en in de volgende oefenwedstrijden de noodige proe ven genomen worden en allereerst dient het middenvoor-vraagstuk nu Pirard niet meer van de partij is opgelost te worden, terwijl meerdere plaatsen zoowel in eerste en tweede elftal bijzondere aandacht vragen. De Amsterdammers komen met een paar sterke elftallen naar Den Helder en vatten deze beide ontmoetingen als ernstige voorbe reiding op, wat wij ook van de Racers mogen en kunnen verwachten. Alle zijn in het Racing-kamp van den ernst der a.s. competitie doordrongen, zoodat wij op een paar goede wedstrijden rekenen. Wij wenschen de Roodjes een goed debuut in de oefencampagne toe. Watergraafsmeer komt in de volgende op stelling uit: Watergraafsmeer I. Kranenburg van Manen van W(jk Kuiper Gosse Kuiper Baars Bartens v. Leuveren (ex-Zeeburgia) (ex-Bl. Wit) Weehuizen Englander Watergraafsmeer 2. Beldman Steenkist de Haan Wijbrants Wischof Marrenga v. d. Velden Nijhuis Schouw Bastiaans v. Hoogwaarden H.R.C. 1: Dijkshoorn Leavy Selderbeek Vrydag Stolk v. d, Dungen Heyblok Roomeyer, Zymni de Jong Dissel H.R.C. 2: Goudswaardt Stins Dekker Kok Schoemaker v. d. Berg J. D. de Schipper Koster Bakker Bakker van Es DC MCOI^TC FOTO ar PORTRET ATELIER JAO.Dt BOER Aug. Zonazgs gesloten. $w4mmen De jaarlijksche wedstrijden, welke door de Sportclub F.M. worden georganiseerd, zullen dit jaar gehouden worden van 11 tot en met 13 Augustus. Dat is dus van Vrijdag a.s. tot en met Zondag. Deze wedstrijden vallen altijd zeer in den smaak- van het publiek. Ook dit jaar kan er weer veel aardigs verwacht worden, al is het met de training dit jaar door het feit, dat er nog slechts éénmaal een kringwedstrijd werd uitgeschreven, niet naar wensch als in 1938. Waarschijnlijk komen er echter in Augustus Waarschijnlijk komen er echter in Augustus nog twee wedstrijden, waaronder de kam pioenschappen en is dus een voorbereiding thans noodzakelijk. Jlierin zullen dus deze club wedstrijden een belangrijk aandeel nemen. Wat het programma betreft, dit luidt als volgt: Vrijdagavond 11 Augustus: 200 m borstcrawl heeren. 100 m schoolslag dames. Zaterdagmiddag 12 Augustus: 25 m schoolslag jongens tot 14 jaar; 25 schoolslag meisjes tot 14 jaar; 25 m borstcrawl jongens tot 14 jaar; 50 m schoolslag jongens tot 16 jaar; 50 m. schoolslag meisjes tot 16 jaar; 50 m borstcrawl jongens tot 16 jaar; 100 m schoolslag heeren. Zondagmorgen 13 Augustus: 100 m borstcrawl heeren. De nummers, welke des Vrijdagsavonds wor den verzwommen, zijn voor den Brands- resp. De Vries-wisselbeker. Jan Baarda is de houder bij de heeren, terwijl Nel Borst de winnares 1938 is. De fraaie bekers bezorgen altijd een flinke deelname, waarop ook dit jaar weer ge rekend wordt. Aan de wedstrijden voor de jeugd is een belangrijke plaats ingeruimd. Met uitzon dering van de 100 m schoolslag heeren, is het geheele Zaterdagmiddagprogramma voor jeugdige F.M.-zwemmers en -zwem sters ingericht. Vaardigheids-Diploma's. Op deze wedstrijddagen wordt tevens aan alle Heldersche zwemmers en zwemsters ge legenheid geboden een fraai uitgevoerd vaar digheidsdiploma te verwerven. Ook niet-leden der F,M. kunnen deze diploma's verdienen. Voor hen zij vermeld, dat de eischen voor het z.g. A.-diploma zijn: 75 m schoolslag, 25 m rugslag, 25 m vrije slag en 2 duiken (pl.m. 1 meter) en voor het z.g. B.-diploma: 100 m gekleed zwemmen, waarvan 50 meter rug slag en 50 meter vrije slag. Men kan zich hiervoor opgeven bij de badmeesters. Nog steeds eischt het water slachtoffers en men moet zich goed bedenken, dat ongeoefendheid niet alleen voor de „krukken" zelf, maar ook voor anderen een gevaar beteekent. Deze di ploma's zijn dan ook ingesteld om mede te werken aan de verwezenlijking van het doel den van Koninklijken Nederlandschen Zwem- bond: „Ieder Nederlander zwemmer!" Laten velen het voorbeeld van anderen vol gen en zich voor het afleggen van deze vaar- digheidszwemproeven opgeven! Dat mag niet en is niet noodig ook. Laat Uw film goed ontwikkelen en dan afdrukken op 't mooie moderne rose papier, dan zijn ze helder en frisch. Ook het nieuwe cream mat papier geeft een mooi cachet aan Uw foto's. Ga naar WERNER CRONE, Koningstraat 29. ALTIJD BETER NOOIT DUURDER 6/9 afdrukken 6 cent Ned Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. Geref. Kerk (Julianapark) 's morgens 9 uur: Ds. W. Reinderg, van Sellingen. v.m. 10.45 uur Ds. H. Molhuizen van Aarlanderveen. 's namiddags 4 uur: Ds. J. Dijkstra, vari Hoorn. n.m. 6 uur Ds. W. Reinders. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) v.m. 10 uur Ds. J. Dijkstra, n.m. 6 uur Ds. H. Moolhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur: LeesdiensL Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 uur: Ds. W. J. Kooiman, van Amsterdam. Liturgie, Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur: Ds. P. J. Smldts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verhei). 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Avonds 7 uur: Ds. J. H. Jansen, van Den Helder. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Avonds 7.30 uur: De heer J. Sevensma, Van Amsterdam. HARTJES van MIJNHARDT bi] hoofdpijn, kiespijn, zenuwpijnen, rheumatische pijnen, periodieke pijnen, migraine, spierpijn, spit, kou en griep Bij apothekers en drogisten, koker 12 st 50 ct. doosje 6 st 50 ct Donker steekt de duinenrij af tegen den avondhemel welke nog een schaarsche verlich ting ontvangt van de reeds lang ondergegane zon. Het begint frisch te worden en de schild wacht zet. z'n kraag op. Eenzaam staat hij daar bij z'n kazemat, hij heeft de nachtwacht. Een lange, eenzame nacht. De dag heeft hij uit zien dooven. Langzaam aan zag hij steeds meer lichtjes verschijnen van de stad en het omliggende land. Zich naar de zeezijde wendende heeft hij er de periodiek aan- en uitgaande lichten van de boeien gezien, die den zeeman den weg wijzen naar veilige haven, J,ange Jaap zwaait reeds vanaf zonsonder gang zwierig z'n stralen in het rond. Tegen zijn geweer geleund staart hij nu het duistere land in. Daar in de verte, langs het Noord-Hollands kanaal raast een auto voort. Plots wordt hij afgeleid door motorengeronk boven zich, Nog nauwelijks kijkt hij speurend omhoog of reeds werpen zich de eerste stralen bundels met veel bravour de lucht in. Steeds meer komen er bij, zeven, acht en zoeken ijve- ng naar het vliegtuig. Het is een magnifiek schouwspel, dat gewirwar van al die lichtbun dels. Belangstellend slaat hij dit gade en ver geet haast waar hij is. Een voor een echter verdwijnen de felle lichtstralen, tot ,Jjange Jaaj) weer de alleenheerschappij heeft. Het vleugellicht van het vliegtuig verdwijnt xn dc richting van het Marsdiep. Steeds verder QJT Oeluid der motoren, totdat ook de s i te geheel en dl is weergekeerd. Alleen nog het ruischen van de zee dringt tot hem door. Nog steeds tegen het geweer geleund staat hij daar, maar nu diep in gepeins verzonken cn denkt aan dingen die geweest zijn en die nog komen zullen. Even schrikt hij op door ccn schreeuw van een nachtvogel. Geeuwt eens cn denkt weer verder. De nachtwacht. A. A. Wij bevelen bijzonder aan ons Krentenbrooda 10.30! letsaparts!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6