De nieuwe competitie-indeeling DE WERELD Postvlucbten op Indië weinig woorden Het gebouw voor de Artillerie-Inrichtingen Na Albanië: Macedonië? Interessant seizoen verwacht VxxMxxL Tokio-conferentie duurt voort De krachtsverhoudingen goed verdeeld Hondje van Prinses Beafrix aangereden Boodschap van Lloyd George aan de Tsjechen Gespannen toestand in Shanghai Wielrennen Gisteren hebben wij de competitie- indeeling voor het seizoen 19391940 zooals die in het officieel orgaan van den K.N.V.B. voorkwam, gepu bliceerd. Zooals venvacht, mocht worden maakt deze indeeling, wel ke niet van verrassingen gespeend was, momenteel het onderwerp van de gesprekken der voetballers en voetballiefhebbers uit. Wij zullen er daarom thans een korte bespreking aan wijden. Tweede klasse A. De samenstelling van deze klasse is over eenkomstig de verwachtingen, daar de competitieleider zich geheel gehouden heeft aan de onderlinge afspraak der betrokken clubs. Rond het drietal uit ons district, H. R. C., Alcmaria en Alkmaarsche Boys, zijn zeven clubs gegroepeerd, waarvan O.S.V., West Frisia en W. F. C. ook het vorige sei zoen tot de tegenstandei's van „ons drie tal" behoorden. Er zijn dus vier nieuwe te genstanders tot de 2e klasse A toegetreden, doch de kwalificatie „nieuw" moet men met een korreltje zout nemen, daar alle vier reeds in vorige seizoenen de noodige wed strijden tegen de onzen gespeeld hebben. Toch beschouwen we de verande ring als een welkome afwisseling. A.F.C., DAV.V. en Zeeburgia zijn ploegen, welke goed voetbal plegen te spelen en dus ook de tegenstan ders prikkelen tot goed spel. De komende wedstrijden tegen deze Amsterdamsche clubs beloven dan ook weer ouderwetsche attracties te worden. Nummero 10 is... Z.F.C., die dus na een seizoen in de B-klas gespeeld te hebben, in het derde jaar van haar tweede klasse schap in de „A" is teruggekeerd. Ook het uitkomen van deze roodwitten achten wij een attractie, omdat zij ook nu weer alle zoden aan den dijk zullen zetten om het verloren eerste klasseschap te winnen. Wij achten de 2e klasse A zeer gelukkig ingedeeld, met voorloopig, zoover als we het nu kunnen bekijken, DAV.V., W.F.C. en Z.F.C. als de gevaarlijkste concurrenten voor Racing, Alcmaria en de Boys. Tweede klasse B. Hierin treffen we ED.O., R.C.H., H.F.C. en De Kennemers aan, die het vorige sei zoen in de 2e klasse A uitkwamen. We voor zien hier een spannenden strijd om het kampioenschap, daar ook Hilversum (even als Edo vorig seizoen kampioen) en Velox tot de mededingers behooren. H.F.C., De Spartaan en misschien ook Wate'/:raafs- meer zullen wel weer degradatiecandidaten worden. Derde klasse A. Deze klasse heeft één verrassing maar dan ook wel een heele groote. Alle clubs die er redelijkerwijze in verwacht werden komen er in voor, behalve... Helder. We zijn eens op informatie uitge gaan en het is ons gebleken, dat de K.N.V.B. in deze een verzoek van Helder ingewilligd heeft, n.I. om nu eens niet tegen de zelfe tegenstan ders te moeten spelen. Het is waar, dat clubs als Hollandia, Purmer- steyn, Zaandijk, in Den Helder over bekend zijn en niet to de trekpleis ters behooren. Daar staat tegenover, dat HelderSucces (v.v.) altijd een attractie van de eerste orde ge weest is, waarbuiten men het in het komende seizoen dus zal moe ten stellen. Succes krijgt als zwaarste tegenstanders de eeuwige kampioen en De Volewijckers en Zaandijk, maar ook Z.V.V., Q.S.C. en Punhersteyn, die het vorige seizoen alle drie boven de Wieringers zijn geëindigd A.E.D. uit Amsterdam is een nieuwelinge, pas gepromoveerd uit de vierde klasse, ter wijl Hollandia, K.V.V. en De Meteoor tot de oude bekenden behooren. Het zal weer een seizoen van hard werken voor Rijkers c.s. worden, maar o.i. is er een goede plaats voor hen weggelegd, als zij tenminste goed op hun tellen passen. Derde klasse B. En zoo zien we dus, dat de ploeg die sinds jaar en dag in de derde klasse A uitgekomen is, thans in „B" is onderge bracht te zamen met Aalsmeer, Beverwijk, Bloemendaal, De Germaan, Kinheim, Rip penla. Schoten, Zandvoort en de Zcemeeu wen. Helder heeft dus haar zin en zal dus in het a.s. seizoen haar krachten kunnen meten met nieuwe tegenstanders als Aals meer, Ripperda. Zandvoort en De Zee meeuwen, terwijl de withemden na langen tijd ook weer eens zullen strijden tegen Bloemendaal, De Germaan (zoo juist ge promoveerd) en Scholen. We zijn zeer be nieuwd hoe de Heldersche cluib het er in dit nieuwe milieu zal afbrengen, waarbij reeds bij voorbaat vast staat, dat Bloe mendaal (vorig seizoen kampioen), Rip perda, Zandvoort en De Zeemeeuwen tot de zwaarste concurrenten zullen behooren. Een zeer interessante afdeeling! Vierde klasse A. Hier treffen we twee nieuwe gezichten aan, die echter niet heelenraal vreemd aan doen. Het zijn Alkmaar en Oudesluis, die beide kampioen werden en thans hun in trede in den K.N.V.B. doen (voor Alkmaar wordt het een come back!) als hun ter- reinarcomodatie tenminste K.N.V.B.-Fahig bevonden wordt. Waaraan we overigens heelemaal niet twijfelen. Voor deze nieu welingen hebben Nieuwe Niedorp en Strand vogels het veld moeten ruimen, die thans in de vierde klasse B uitkomen. Verder zijn liet allemaal goede, oude bekenden, al hadden we gaarne gezien, dat B.K.C. er niet meer bij geweest was... Maar onge twijfeld zullen de geelzwarten opnieuw 'n serieuze poging wagen om de derde klasse te bereiken. Daarbij zal ze vooral op haar weg ontmoeten de oude rivalen Schagen, Wieringenvaard en Texel, terwijl we ook van de Watervogels goede dingen venvach ten. Vierde klasse B. Zooals gezegd, vonden hier Nieuwe Nie dorp en Strandvogels een plaatsje, terwijl ook Bergen, Andijk en de Sporters natuur lijk weer van de partij zullen zijn. Daar K.V.V. gepromoveerd is en er dus een ka per minder op de kust is kan de strijd om den kampioenstitel hier volkomen „open" genoemd worden. Weliswaar zullen met name I.V.V. en E.V.C. wel weer tot de stei-ksten behooren, maar deze clubs li n stellig dichter binnen het bereik der ande ren als met K.V.V. het geval was. Wie weet gaat straks een van de clubs uit onze contreien met den eeretitel schoot! Doet je best, heeren. De reserves. In de reserve tweede klasse valt het op, dat H.R.C. 2 en Helder 2 niet, bij elkaar ingedeeld zijn. De Racing-reserves krijgen in „A" als grootste concurrenten Ajax 3, Blauw Wit 3 en K.F.C. 2, terwijl het pas gepromoveerde Helder 2 keien als V.S.V. 2, De Volewijckers 2, DAV.V. 2 en A.F.C. 3 te bestrijden krijgt. De res. 3e klasse A zal dit seizoen ein delijk uit 10 clubs beslaan, waaronder Alcmaria 2, Alkmaarsche Boys 2 en H.R.C. 3 en West Frisia 2. Liefderijk verpleegd door sterdamsch echtpaar. Am- Naar de „Tijd" verneemt, heeft het hondje Trix-j het speelkameraadje van Prinses Beatrix velen bekend van de film „Ons Prinsesje loopt" een ongeluk gehad. Va- cantiegangers uit Amsterdam, fietsende in ric omgeving van het Paleis Soestdijk, hoor den eensklaps een klagend gejank. Aan dén kant van den weg zagen zij een hondje, dat blijkbaar aangereden was en waarmee zij zich direct naar den dierenarts begaven. Den volgenden dag plaatsten zij een advertentie met oproep, omdat de dierenarts gezegd had, dat hét een kostbaar beestje was. In den middag van den daarop volgenden dag hield een auto voor hun woning aan de Ruysdael- kade te Amsterdam stil en een chauffeur in keurig livrei vroeg, of bijgeven het hondje aan mevrouw in den wagen mocht laten zien. Weldra kwam hij terug en vertelde den bewoners, dat het 't hondje van Prinses Beatrix was. Hij vroeg tevens of er nog iets te vergoeden was. Hiervan wilden de bewo ners niets weten, te blij, dat zij het waren geweest die het speelkameraadje van de kleine Beatrix enkele dagen hadden ver zorgd. Als belooning voor de verzorging heeft de heer des huizes een gouden sigaretten koker en mevrouw een gouden vulpenhou der van het Prinselijk gezin gekregen. Ongetwijfeld een zeer sympathieke, geste, die dan ook door de bewoners ten zeerste op prijs werd gesteld. Eindelijk een oplossing. Thans heeft de minister van Defensie ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Duymaer van Twist betref fende den stand van zaken ten aanzien van den bouw van een administratie-gebouw voor do Artillerie-Inrichtingen te 's-Gravenhage nadere mededeelingen gedaan. Zooals men weet werd met den bouw begonnen, terwijl het desbetreffende wetsontwerp later werd afgekeurd. Thans kan worden medegedeeld, dat een aannemelijke oplossing als volgt is verkre gen: Met een groote maatschappij te 's-Graven hage, welke over een ruim kantoorcomplex beschikt, is overeenstemming bereikt om trent de liquidatie van bovengenoemden bouw en omtrent het huren van een cen traal administratiegebouw voor de Artille rie-inrichtingen. Bedoelde maatschappij zal aan de gemeen te 's-Gravenhage verzoeken om in eigen dom te mogen verwerven het terrein aan het Lyceumplein om daarop voor haar rekening en te haren dienste een kantoorgebouw te stichten overeenkomstig de ontwerpen der Artillerie-Inrichtingen en neemt tegen den kostenden prijs in eigendom over al hetgeen door de Artillerie-Inrichtingen reeds hier aan werd hestecd. De Artillerie-Inrichtingen huren met in gang van 1 Januari 1941 het thans bij deze maatschappij in gebruik zijnde complex kantoorgebouwen. Hierin kunnen worden ondergebracht de administratieve organen van de Artillerie- Inrichtingen, welke thans over 5 gebouwen verspreid zijn. Bij deze oplossing wordt de schade van het rijk beperkt tot enkele relatief geringe aan aannemers uil te keeren vergoedingen wegens het stopzetten der werkzaamheden vanaf 3 Mei jl. Het wachten ls op de Britsche instructies. Craigie is thans te Tokio teruggekeerd, nah et weekeinde in de badplaats Hakone te hebben doorgebracht. In den gisteren gehouden kabinetsraad heeft Arita ten aanzien van de Britscll- Japansche besprekingen, die een week ge leden opgeschort zijn, verklaard dat zij van daag of morgen hervat zouden worden, daar hij bericht had ontvangen van de Britsche delegatie, dat deze de besprekin gen spoedig hoopte te hervatten,, na uit Londen instructies te hebben ontvangen. Arita voegde hieraan toe, dat de instruc ties toen ontvangen waren, doch, naar V' meende te weten, nog niet volledig war Naar Domei meldt, hadden de besprekin gen van het kabinet voornamelijk betrek king op de koersdaling van den Chinee- schen dollar en op de maatregelen om hier aan het hoofd te bieden. Een telegram uit Sjanghai meldt een nieuwe koersdaling van den Chineeschen dollar. Na een vergadering van het voltallige kabinet is de kabinetscommissie bijeengeko men ter bespreking van de politiek ten aanzien van Eui'opa, doch omtrent het be sprokene is niets bekend geworden. Volgens de Nitsji Nitsji zullen waarschijn lijk nog verscheidene bijeenkomsten ge houden moeten worden alvorens een defi nitief besluit wordt genomen. POOL OP DANTZIGSCH GEBIED UIT TREIN GEVALLEN. Verdachte omstandigheden. Op den Poolscheu spoorweg op Dantzigsch gebied, heeft zich een doodelijk ongeluk voorgedaan. Voorbijgangers zagen hoe een man uit het venster van den rijdenden trein viel. Het bleek te zijn een in Zoppot wo nende Duitscher van Poolsclie nationaliteit, die een kaartje van Laskowitz in Pomme- rellen naar Gdynia bleek te liebbén. De om standigheden wijzen op een misdaad. Naties, die hun bestaan waar dig rijn. zullen nooit sterven. Lloyd George heeft zich in den vorm van een ingezonden stuk in de Britsche pers ge richt tot de Tsjechen en herinnerd aan de stichting van Tsjecho-Slowakije en de be schamende gebeurtenissen van Maart j.1. Hij voegt hieraan toe, dat hij aan den voor avond van den 21sten verjaardag van de stichting van Tsjecho-Slowakije zich ge drongen voelt een „boodschap" van aanmoe diging en hoop te zenden tot het schitteren de volk, op het oogenblik dat het een marte laarschap doormaakt onder een nog on barmhartiger tyrannie dan van de Habs- burgers." Lloyd George verklaart verder, dat som mige regeeringen ten aanzien van dit volk tekort geschoten kunnen zijn, doch de de mocratieën zullen blijven bestaan en zul len het geloof in hun eigen beslissing bewa ren om ieder nieuw verraad te beletten op den dag, dat de nieuwe veldslag om de vrij heid zal worden gestreden. Tenslotte zegt Lloyd George, dat het Tsje- choslowaaksche volk niet moet vergeten, dat naties, die hun bestaan waardig zijn, nooit zullen sterven. VIJF MIJNWEBKERS OMGEKOMEN. In de mijn Hildesia nabij Hildesheim (Dld.), heeft zich een ontploffing voorge daan, tengevolge waarvan vijf mijnwerkers om het leven zijn gekomen. DE STRIJDKRACHTEN VAN NIEUW- ZEELAND. De minister van landsverdediging van Nieuw-Zeeland, heeft in het Huis van Af gevaardigden verklaard, dat, Nieuw-Zeeland in tijd van nood 40.000 man voor de defensie op de been zou kunnen brengen, naast het staande leger, de vloot en de luchtmacht. Hij zeide, dat de sterkte van het territoriale le- ker 16.557 man bedraagt, waarbij nog ge voegd kunnen worden 13.745 man der reser ve, ongeveer 5.000 burgerwachters en 5.000 man der luchtmachtreserve. ARBEIDER VAN STELLING GEVALLEN. Zijn toestand zorgelijk. Gistermiddag omstreeks half twee is de 19-jarige construictiewerknian T. van der Schee uit Vlaai-dingen, tijdens werkzaam heden aan een schuur in de Keilestraat 1e Rotterdam, misgestapt en van de stelling gestort, De man kwam van een hoogte van ruim vier meter op straat terecht en kreeg een schedelbasisfractuur, alsmede ernstige verwondingen aan den linkerslaap. Per auto van den G.G.D. is hij naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij is opgenomen. Zijn toestand is zorge- lijik. Men vreest ongeregeldheden in de onderwereld. De Clhineesche dollar is 1/32 gedaald en sloot op 3 7/8 pence. Alle buitenlandsche strijdkrachten te Sjanghai en de geregelde en speciale politie- troepen zijn uit voorzorg gemobiliseerd met het oog op den tweeden verjaardag van hei uitbreken der vijandelijkheden te Sjanghai. Deze verjaardag valt op Zondag, doch reeds thans zijn vele straten gebarricadeerd. Over mijlen lengte zijn prikkeldraadver sperringen opgericht. Er zijn speciale voorzorgsmaatregelen ge nomen tegen ongeregeldheden in het dooi de onderwereld bewoonde deel van het westelijke district van Sjanghai. Bijna alle zijstraten zijn met prikkeldraad afgesloten. In de Fransche concessie rijden pantser wagens volledig bemand rond. Tot de strijdkrachten behooren twee Brit sche bataljons, een regiment Amerikaansche mariniers, Fransche koloniale troepen en Italiaansche mariniers. Er worden óveral razzia's gehouden. De genen, die hun indentiteit niet kunnen be wijzen, worden vastgehouden, totdat de maatregelen zullen worden verzacht. OOK LAMBRICHTS NAAR MILAAN. De prof-wegrenner John Lambrichts uit Bunde is door bemiddeling van de NAV.U. alsnog aangewezen om voor Nederland uit te komen op de wereldkampioenschappen te Milaan. DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Gisteren is de vierde étappe van de ronde van Zwitserland van Siders naar Thun, een afstand van 174 k.m., gereden. De Zwitsers probeeren de leiding te heroveren, hetgeen hun gelukte, mede doordat Mathias Cle- mens uitviel. Josef Wagner leidt thans in de algemee- ne rangschikking, terwijl Zwitserland in hel landenklassement Luxemburg weer voorbij gestreefd is. Zimniermann won den vierden rit in de sprint vóór Wagner, in den tijd van 4 uur 48 min. 24 sec. Italië maakt propaganda de Macedoniërs. onder Het Fransche blad „Republique" wijst er op, dat Italië alle pogingen doet om het autonomisme der Macedoniërs te doen ont waken. Afgezanten van Rome trachten de ServischMacedonische bevolking aan de grenzen van Albanië de meening bij te bren gen, dal haar landslieden aan de andere zij de van de grens (Oost-Albanië telt een dertig- lal Macedonische dorpen) sedert zij onder Italiaansche overheersching zijn gekomen, in het geluk baden. Bulgarije eveneens heeft, aldus het blad, evenzeer als Joegoslavië reden om zich on gerust te maken over het gekuip van Rome, dat met de Macedoniërs hetzelfde spel tracht te Spelen als Berlijn met de Oekrainers. De overwinningsbulletins van de as ten aan zien v. Bulgarije zijn dan ook op zijn minist voorbarig. Er is opnieuw sprake van een reis van Kiosseivanoff naar Londen en Pa rijs. En de BulgaarschRussische toenade ring, die thans tot uiting komt in het be zoek van een twintigtal Buigaarsche parle mentsleden aan Moskou, is evenmin een ac- tiefpost voor de as. Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Nandoe (heenreis) Oehoe (terugreis) Gier (heenreis) Valk (terugreis) Vertrek van Singap. 8 Aug. Athene 8 Aug. Jodhp. 8 Aug. Jodhp. 8 Aug. A'dam 8 Aug. Band. 8 Aug. Er moeten meer kleine Japanners komen! Naar Domei uit Tokio meldt, gaat Japan nu ook maatregelen nemen om de vor ming van talrijke gezinnen aan te moedi gen. Met ingang van 't volgend jaar zui len alle gezinshoofden met meer dan tien kinderen boven de zes jaar een medaille krijgen. Voorts zal 230.000 jen worden uit getrokken voor premies in geld. Een derge lijke regeling bestaat al in eenige provin cies, maar wordt nu tot alle provincies uitgestrekt. Men verwacht, dat ongeveer 13.000 gezinshoofden voor een belooning in aanmerking zullen komen. Britsch legervliegtuig verongelukt. Nabij Aboekir is een bombardementsvliegtuig van de Britsche luchtmacht tegen een dijk te pletter gevlogen. De zeven inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond. De versterking van Singapore. Thans zijn bijna 4000 man troepen uit Britsch-Indië te Singapore aangekomen, heden vertrekt een bataljon per spoor naar Penang. Deze week zullen nog minstens twee schepen met troepen, waaronder kanonniers, sap- peurs', geneeskundige e. a. hulptroepen! aankomen met volledige uitrusting, stuk gen geschut en ambulances inbegrepen. Dorp door orkaan vernield. Het dorp Villeta in het departement Cundinamar- ca (Columbia, Amerika), is door een or kaan geteisterd. De kerk en 150 huizen werden vernield, alle verbindingen zijn verbroken. Slowaken rukken naast Duitschers op. -» Tijdens een ontvangst ter eere van Duit- sche journalisten heeft vice-president Tuka o.a. gezegd, dat „in geval van oorlog, de Slowaaksche soldaten naast de Duitsche soldaten zullen oprukken". Met bom naar politie geworpen. Gisterei werd een bom geworpen naar politiebe- ambten, die zich bij het gebouw van het radiostation te Jeruzalem ophielden. De Duitscher mag niet alles lezen, De chef van de Duitsche rijkspolitie heeft bij decreet de verspreiding en den verkoop in Duitschland verboden van alle publicaties van „Promothee" te Parijs, van verschei den Poolsche bladen, boeken en tijdschrif ten, met name Dziennik Bvdgoski, van al le werken van Albert Grzesinski, den vroe- I geren sociaal-dcmocratischen commissaris van politie te Berlijn en van alle werken van Conrad Heiden, den schrijver der ie- I kende biografie van Hitier. Ontplofbare stoffen verboden waar. Een zekere Edward Gill is door het hof te Glasgow tot tien jaar dwangarbeid ver- I oordeeld wegens diefstal van ontplofbare stoffen en het in bezit hebben van slag- ladingen, staafjes geligniet enz. Göbbels, de artistieke. De Duitsche mi nister Göbbels is te Venetië aangekomen om de opening van de groote internatio nale filmtentoonstelling hij fe wonen. Hij werd ontvangen door zijn Italiaanschen collega Alfieri. Göbbels zal van zijn ver blijf te Venetië gebruik maken om in overleg met Alfieri de samenwerking tus- schen de heide astnogendheden op cultu reel en artistiek gebied te verdiepen. Zog te Versailles. Koning Zog is gister ochtend met zijn gezin en zijn gevolg te 4 ersailles aangekomen, waar hij een kasteel heeft gehuurd. Radio Andora geopend. De Fransche mi nister voor openbare werken, de Monzie, heeft officieel een nieuw radiostation, radio Andora geopend, dat op de golflengten 41(1 cn 25.35 meter in drie talen, Fransch, Latalaansch en Spaansch zal uitzenden. In zijn toespraak zeide de minister dat men geduld moest hebben met de ontwik keling der betrekkingen tusschen Frank rijk en Spanje, opdat een toestand van goede nabuurschap bereikt worde. Radio Andorra moet ertoe bijdragen om misver standen tusschen beide landen weg te n®* men. Roosevelt krijgt vorstelijk bezoek. Presi dent en mevrouw Roosevelt hebben prins relix van Luxemburg en zijn 18-jarige zoon, kroonprins Jan van Luxemburg, uit- genoodigd hen op liet, Witte Huis te be zoeken, wanneer zij zich ter bezichtig]11» van de wereldtentoonstelling in de 4 er- eenigde Staten bevinden, De prinsen neb ben de uitnoodiging aanvaard en zullen binnenkort hun reis aanvaarden. Ongewenschte Iersche visite. Sean Russ.e''' die zich chef van den staf van het Iersche republikeinsche leger noemt, verblijft n°? in.de Vereenigde Staten, doch heeft, al' dus liet departement van arbeid, er 1 toegestemd het land te verlaten. Elke Italiaan een gasmasker op. -^'J8 Italiaansche bladen publiceeren een co» muniqué, waarin de bevolking aangeran wordt zich zoo spoedig mogelijk van ga-, maskers te voorzien en niet de sancties Ie wachten, die de militaire autorite* zullen nemen tegen degenen, die 8" maskers zouden bezitten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2