Augustus: de maand der vallende sterren Het klonk valsch Misdaad of ongeluk? Tirolers verontwaardigd Japansch-Russische gevechten hervat Geprofiteerd van den Oranje-roes De wijn van den kasteelheer smaakt goed Het dagelijksch brood Eerste Kamer bijeen Onze Oost Noodlottige regenval EBW - SAN DIEGO—NEW ORLEANS—BALTIMORE. De voor den Amerikaanschen transatlantischen Iuchtdienst bestemde reuzen-clipper, hierboven afgebeeld, vloog van San Diego (Californië) over New Orleans naar Baltimore» waar onze opname gemaakt werd. Een lichtend spoor glimt nog even na, dan is het weer stil als te vo- ren i AUGUSTUS, maand der wonderschoone zo meravonden èn der vallende sterren. Maand van verrukkelijke avonduren waarin de hitte van een warmen dag verdreven wordt dooi de koelte van den komenden nacht, avon den dikwijls te mooi om er afscheid van te nemen. Zoo lang mogelijk wil men genie ten: en blijft men turen naar het uitspansel, waar de sterren in niet te tellen tal gezaaid staan. Stil staan zij daar de flonkeren, stil en onbewogen. Maar plotseling is het alsof een van hen deze stilte niet langer kan ver dragen en met duizelingwekkende vaart naar een ander deel van den hemel snelt. Een lichtend spoor glimt nog even na, dan is het weer stil als te voren. Er is een ster „gevallen" of „verschoten", en zooals men weet mag men dan een wensch doen. Voor wie nog vele wenschen met zich draagt, is Augustus een goede maand om te trachten deze in vervulling te doen gaan, want dan flitsen er naar verhou ding vele geluksbrengcrs langs het uitspan sel. Vooral in de eerste helft van de maand, waarbij het maximum omstreeks den lOden tot den 12den wordt bereikt. Ook is hun aantal in de latere uren van den avond grooter dan daarvoor. Vurige tranen. Deze opeenhooping van vallende sterren heeft men, zoo schrijft de Haagsche Post, ook in vroeger eeuwen opgemerkt en men sprak van de vurige tranen van den heiligen Laurentius. De moderne wetenschap heeft deze bloemrijke aanduiding laten varen en tegenwoordig vat men de vallende sterren samen als de stroom der Perseiden, omdat zij uit het sterrenbeeld Perseus lijken te ko men. Wat gebeurt er eigenlijk? Wat gebeurt er als men een ster ziet ver schieten? Snellen de sterren dan werkelijk met duizelingwekkende vaart door het he melruim als wilden zij in deze vacantieda- gen de wereld ook weieens van een andere zijde bezien dan gewoonlijk? Neen, niets van dat al, want men heeft na afloop nooit er gens een ster gemist of waargenomen, dat op deze wijze de sterrebeelden van vorm ver anderen. Het zou ook bezwaarlijke gevol gen met zich mee brengen als de sterren zich met zulk een reusachtige snelheid zou den verplaatsen. Het zijn immers alle zon nen, die door hun geweldige afstanden zoo klein lijken. Deze afstanden zijn zoo groot, dat het licht van de dichtst bij zijnde 4 jaar noodig heeft om ons te bereiken. Als men nu bedenkt, dat dit in iedere seconde 300.000 K.M. overbrugt, krijgt men maar nauwelijks een begrip van wat deze getallen beteekenen. En als men ondanks deze. fantastische af standen de sterren met zoo'n vaart door het hemelruim zou zien vliegen, zouden daartoe snelheden noodig zijn, die zelfs de astrono mische wereld te machtig zijn. De snelheid van het licht is de uiterste grens, die be reikt kan worden en deze zou als de sterren vielen, nog bij lange niet toereikend zijn. Neen, zoogenaamde vallende sterren bevin den zich veel dichter bij huis en wel in het lichtomhulsel, dat de aarde als een damp kring omgeeft. De ruimte, waarin de aarde haar jaarlijk- sche baan om de zon aflegt, is niet leeg, maar er zwerven milliarden en milliarden grootere en kleine korreltjes en brokjes ge steente in. Het meerendeel van dit „kos mische gruis" is niet meer dan stof of zand, maar er zijn ook stukken bij van groo tere afmetingen. Dit alles beweegt zich ook met een snelheid van eenige tientallen K.KL per seconde om de zon en wanneer deze lichaampjes de aarde ontmoe ten, die zelf 30 K.M. per seconde af legt, vliegen zij ettelijke honderden malen sneller dan de snelste snel trein den dampkring binnen. Maar deze overmoed komt hun duur te staan, want in de allerhoogste la gen worden zij reeds door de lucht geremd en hoe lager zij komen hoe grooter deze weerstand wordt. Door de geweldige wrijving, die daarbij optreedt, worden zij tot smeltens en gloeiens toe verhit, waardoor ook de omgevende lucht aan het lichten wordt gebracht In korten tijd is het dan met hun bestaan gedaan, want dan zijn zij verbrand. Slechts wat gloeiende asch licht nog even wat na en dwarrelt dan naar beneden. Waarom juist in Augustus? Hoe komt het nu dat in so-mmige maan den van het jaar hun aantal grooter is dan in andere? (Ook in de eerste dagen van No vember kan men dikwijls veel „sterren" zien vallen). De verklaring ligt voor de hand: de aarde passeert dan gebieden, waarin 't kosmische stof dichter gezaaid is dan elders. En wat is daar weer de oorzaak van? Men neemt aan, dat men hier te doen heeft met de resten van kometen. Omstreeks het midden van de vorige eeuw heeft men kunnen aanschouwen hoe een komeet zich eerst in tweeën splitste en later zelfs zoo sterk was uiteengevallen, dat men haar niet meer terug kon vinden. Wel kon men ech ter berekenen dat de aarde in botsing zou komen met wat eens een fraaie komeet was geweest. Vol belangstelling en soms wel met angst en vreeze zag men uit naar wat bij deze ontmoeting zou gebeuren. En ziet op den bewusten dag was men getuige van een re gen van vallende sterern, zooals men slechts zelden aanschouwt. Menigeen zal zich wel licht nog herinneren hoe er eenige jaren geleden ook zulk een sterrenregen heeft plaats gevonden. Achteraf heeft men kun nen berekenen, dat ook op dien datum een kometenbaan werd gekruist. En zoo neemt men ook voor de vallende sterren der Au gustusdagen aan, dat de aarde hier telken jare de resten ontmoet van wat eens als een respectabele komeet rond de zon bewoog. Na sedert 2 Augustus niet te zijn opgetre den hebben de Russische en Buiten-Mongool sche luchtstrijdkrachten op 5 Augustus haar activiteit hervat. Des morgens vlogen 60 vliegtuigen over de Khalka, de grensrivier, en later op den dag nog eens 60. Japansche vliegtuigen haalden, zoo meldt Domei, 27 machines neer. Twee Japansche machines zijn niet teruggekeerd. Maandag vlogen weer 60 machines over de grensrivier, waar van er 47 door Japansche vliegtuigen wer den neergeschoten. De dwaasheid ten top Arrestant ontsnavt uit Schie- damsch politiebureau. Maandagmiddag tegen zes uur, toen Schie dam zich opmaakte om den avond van den Nationalen feestdag door te brengen in ge past vreugdebetoon, raakte plotseling het politiebureau in de Lange Nieuwstraat en naaste omgeving in rep en roer. Agenten speurden de straten en boschjes van de plantage af, met speurhonden drongen zij de tuinen binnen en de gangen tussohen de huizen werden afgezet. Het bleek, dat uit het politiebureau een jeugdige Duitscher was ontvlucht, geen po litieke vluchteling, maar een zgn. „passant" een schepeling, die van zijn schip was ge vlucht, dat de vorige week de Schiedam- sche haven was binnengeloopen. Ruzie aan boord. Hij had ruzie gehad met den kapitein, omdat hij als messroom boy wilde varen, maar daarvoor geen toestemming had gekre gen. Hij was daarentegen in de machine kamer geplaatst. Na zijn vlucht was hij het land ingegaan. Zaterdag had de poli tie te Ginniken hem opgepikt en den 19-ja- rigen schepeling naar Schiedam terugge zonden, waar hij op het politiebureau werd vastgehouden, tot zijn schip zou vertrek ken. Om een tweede vlucht 'te voorkomen, zou hij dan op het laatste oogenblik aan boord gebracht worden. Slechts een. man op wacht. In verband met de feestdrukte in de stad was de bezetting van het politiebureau niet zoo sterk als gewoonlijk. Bovendien had in den loop van den dag het politiemuziekcorps een marsch door de stad gemaakt, zoodat tegen zes uur slechts één agent in de wacht aanwezig was. Hij had juist van een melk boer het dagelij ksche fleschje melk voor den arrestant in ontvangst genomen, toen hij tot zijn schrik bemerkte, dat de Duit - scher was verdwenen. Uit de wacht was hij via de openstaande deur van de serre den tuin ingegaan en over een schutting ge klommen. Onmiddellijk werd alarm ge maakt, doch alle pogingen om den vluchte ling weer te pakken, waren vergeefsch waarschijnlijk is hij na nog over enkele schuttingen geklommen te zijn, rustig door een gang de straat opgewandeld, waar hij in de feestende menigte is opgenomen. De man is tot nu toe niet gevonden. Maar de nasmaak is bitter... Vier soldaten, gewoon dienstplichtigen bij de eerste compagnie van het 18e grensba- taljon te Zutphen zijn op een middag een leegstaand kasteel te Vorden binnengedron gen en na alles doorsnuffeld te hebben, kwa men ze in den wijnkelder terecht, waar ze zich te goed deden aan de wijn van den kasteelheer. Twee hunner gingen 's avonds in gezel schap van twee andere sodaten van hun compagnie terug om nogmaals een gratis dronk te genieten. De krijgsraad heeft vier hunner veroor deeld tot drie weken gevangenisstraf, de twee soldaten, die tweemaal in het kasteel zijn binnengedrongen tot tweemaal drie we ken. „Het is daarom zoo ernstig wat jullie hebben gedaan," hield de waarnemend pre sident van het Hoogmilitair Gerechtshof den beklaagden, die gisterochtend voor dit college terecht stonden, voor, „omdat jul lie de sympathie, welke de burgerbevolking in deze tijden voor de weermacht heeft, naar beneden halen. Jullie bederft het voor jullie kameraden." Hoewel de auditeur-militair in alle geval len hooger beroep heeft aangeteekend, vroeg de advocaat-fiscaal bevestiging van de op gelegde straffen. De verdediger, bepleitte voor deze beklaag den, die in de burgermaatschappij nooit een veroordeeling hebben gehad, een voor waardelijke straf. De beslissing van het hof volgt later. Grootste wereldgraanoogst sinds 191i verwacht. De wereldgraanoogst 1939 zal volgens een rapport van het Internationaal Landbouwin- stituut in Rome, de grootste worden sedert den wereldoorlog, uitgezonderd het record van 1938. Men raamt, dat de opbrengst van dit jaar 44 millioen metr. ton zal bedragen. De oogst in de Sovjet Unie zou zeer goed worden, vooral in de centrale gebieden van Siberië. De productie der Vereenigde Staten wordt geraamd op 19.5 millioen metr. ton, en van Canada op 12.2 millioen ton tegen 9.5 millioen ton het vorige jaar. De tarwe oogst in Azië zal gelijk zijn aan dien van 1938. De oogst in China wordt on danks de vijandelijkheden niet lager ge schat dan verleden jaar. Geraamd wordt dat Noord-China 40 procent meer zal voort brengen dan in den oogst van het vorige jaar. Indische Marinezaken. De Eerste Kamer kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. - baron de Vos van Steenwijtk. De voorzitter en de minister-president, ar, H. Col ij n, vertolkten achtereenvolgens de blijde gevoelens der Kamer, nu bet Iiin- selijik Gezin wederom met een Prinsesje verrijkt is. Beide sprekers herdenken vervolgens den pas overleden nestor der Eerste Kamer, jhr. A. F. P. van Sasse van IJsselt. Eenige wetsontwerpen tot wij'ziging en aanvulling der Indische foegrooting 19.i9 worden z.h.s.t aangenomen, o.m.^ de vast stelling der nieuwe afdeeling IXa inzake liet Marine-etablissement. De vergadering wordt tot heden verdaagd. TE VROEG IN ROOK OPGEGAAN. Dikke wolken tabaksrook trokken gisteren over de stad, Christchurch, (New Zeeland) afkomstig van twee millioen Engelsche si garetten waarvoor geen invoervergunning was verkregen, en die derhalve op last van de autoriteiten verbrand moesten worden Deze maatregel hield verband met de dras tische invoerbeperking, waartoe de regee- ring in December j.1. besloten heeft. Wegens kindermishandeling acht maanden gevangenisstraf geëischt. I Een tragische geschiedenis werd gisteren behandeld voor de strafkamer der Amster- damsche rechtbank, gepresidieerd door Mr. A. J. van Royen. Een 25-jarige werklooze arbeider stond terecht wegens het opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toebrengen aan zijn dochtertje, een baby van acht maanden. Hij zou volgens de tenlastelegging het kind een vuist slag tegen het linkerdijbeen hebben gegeven, waardoor het beentje brak. De politie stelde een onderzoek in. De man beweerde, dat hij toen hij het kind droeg, gevallen was tegen een oude en harde divan, waardoor het beentje brak. Later weer zeide hij, dat het niet onmogelijk was, dat hij na het vallen het kind, dat huilde, in zijn ver bouwereerdheid had geslagen. Huilend zat thans de man in de verdach- tenbank: „Ik heb zeker niet opzettelijk ge slagen, ik ben dol op mijn kinderen." De psychiater, dr. S. P. Bakker, schetste verdachte als een licht debiel man met wei nig remmingen, die lichamelijk zeer sterk is en waarschijnlijk zijn eigen kracht niet kent. De Officier van Justitie mr. ,T. W. Bosch achtte de daad van dezen verdachte bijna onbegrijpelijk. Wel is de man licht debiel, doch hij is zeer zeker aansprakelijk voor het gebeurde. Spr. vorderde een gevangenisstraf van tien maanden. De verdediger, mr. Keune, schetste de moeilijke omstandigheden waarin verd. en zijn gezin leven. Hij is zeer arm en heeft zells geen geld om licht te betalen. In het donker is hij met het kind gestruikeld en te gen den divan gevallen. Zelfs als hij de baby daarna een klap heeft gegeven, staat nog niet vast, dat het beentje door den klap is gebroken. PI. concludeerde tot vrijspraak. Vonnis 15 Augustus. SI AM NIET AANGESLOTEN BIJ HET ANTI-KOMINTERNPACT. De legatie van Siam.te Londen spreekt categorisch de in de pers verschenen be richten tegen, volgens welke de regecring te Bangkok besloten zou hebben tot het antd-kominternpact toe te treden. Arbeider betaalt met namaak riks maar blijkt zelf slachtof- fer te zijn. Gistermorgen werd op het post kantoor te Oldenzaal door een der ambtenaren een rijksdaalder ontvangst genomen, welke valsch bleek te zijn. De vervalsching van den rijksdaalder werd ontdekt door dat de klank afweek i Het munt stuk was ook iets dikker, terwijl de letters van het randschrift iets grooter waren. Overigens had het geldstuk een bedriegelijke overeen komst met een echten rijksdaalder. De marechaussee heeft de munt in beslag genomen, terwijl een nader onderzoek naar de herkomst wordt ingesteld. Inmiddels is reeds ko men vast te staan, dat de arbeider, die het muntstuk heeft aangeboden het slachtoffer is geworden van de tot nog toe onbekende valsche mun ters. De ontruiming gaat gepaard met ruwheden. Verscheidene Londensche bladen meldden gisteren, dat de overplaatsing van de Duitsche bevolking uit Italiaansch-Tirool op hardnekkigen tegenstand stuit en aan leiding geeft tot gewelddaden, die onder de Tirolers verontwaardiging wekken. De „News Chronicle" meldt b.v. uit Weenen: diegenen onder de 7.000 boeren, waarvan het vertrek op het oogeniblik geor ganiseerd wordt, die weigeren in te zien, dat het hun plicht is, hun haardsteden te verlaten om het land, welks taal zij spre ken, te gaan dienen, zijn het voorwerp van ruwheden. Ondanks de censuur der nazi autoriteiten, komt het Oostenrijksche pu bliek gedeeltelijk de feiten te weten, en te Weenen, zelfs bij personen, die tot dusver trouw waren aan het nazi-regime, is groote verontwaardiging merkbaar. De veront waardiging is vooral groot bij de Noord-Ti- rolers, die krachtens het verdrag van St. Germain Oostenrij ksche staatsburgers wa ren gebleven. Van Italiaan tot Duitscher. Aan de Italiaansche kamer van fasces en corporaties is een wetsontwerp voorgelegd betreffende het verlies van het Italiaansche staatsburgerschap voor Duitsch sprekende personen van Duitsche afkomst, wonende in de streek van de Boven Adige, die naar Duitschland zullen verhuizen en het Duit sche staatsburgerschap zullen aannemen. De verklaring, dat zij het Italiaansche staatsburgerschap zullen opgeven moet worden opgemaakt alvorens zij naar Duitschland vertrekken. De wet is ook van toepassing op de kinderen der betrokken personen. NOODLANDING MET LESTOESTEL. Zondag maaktede sportvlieger Elshof naar de N.R.Crt. meldt, met een Bucker- Jungmann-lcstoestel van de Soerabajasch» Vliegclub een noodlanding op een suiker rietveld nabij Wonokromo. Het toestel we ra hierbij beschadigd, doch de vlieger bleei ongedeerd. Twee dooden bij slippMt'h tijdens de regenval van Maandag is te Se marang een auto. bestuurd door den a hachtsondenvijzer H. Velleman, geslipt tegen een boom gebotst. De heer Vellenlrt en zijn echtgenoote werden op slag gc<w° terwijl zijn dochter zwaar werd gewonh-. De hoer Velleman was naar de N-"L meldt, juist twee dagen geleden van naar Semarang overgeplaatst. Het ongeluk geschiedde bij Barangba'?1^ waar reeds eerder een ernstige ongeluk gebeurd. RADIOTELEFONTSCII CONTACT MET ONZE OOST. In Juli 1939 werden met Ned.-Indh totaal 1007 gewone gesprekken .tcVn! iië waarvan 321 i>' v herland en 0S6 in werden aang Het Noordelijkste hotel der wereld. Het Noordpoolhotel op Spitsbergen is niet slechts het eenige hotel op dit eiland, maar ook het Noordelijkste der wer eld.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6