Zij weet het te dragen! De mode eischt: Kay Ftancis poseert... SAUS een diabolo-figuur! De bakvisch doet meel zandlooper- lijn scherp contrast Wandel en visite diabolo c Jaf 't zit heusch netjes De voornaamheid van deze royale robe weet nie mand zoo goed te doen uitkomen als Hollywood's best gekleede vrouw, Kay Francis. Het is een van de prachtige toiletten die de filmster draagt in de nieuwe R.K.O. film „The Kind men Marry" (vroegere titel: „Memory of Love"). Het ingepende middel doet 't eml voor ons zeebanket En het flatteert haar A OLO „Zandhoper" is óók goed, maar niet zoo correct! In dezen, zomer van 1939 is de lijn van de vrouw die van den zand looper; de korte wijde rok, de rech te schouderlijn en de slanke taille doen op staanden voet aan dit nut tige keukengereedschap denken. Maar het woord zandlooper wordt in de „haute couture" niet ge bruikt; zij acht dezen term onge twijfeld niet poëtisch genoeg, te huishoudelijk en te ouderwetsch. Be mode spreekt van een diabolo- lijn en niets is actueeler en beter gevonden. Het diabolo-spel, gracieus en sportief, wordt, na jarenang ver waarloosd te zijn, opnieuw beoe fend, en welk costuum zou de dia bolo-speelster beter passen dan een met een diabolo-lijn Of het spel het costuum heeft geïnspi reerd of het costuum den terugkeer van het spel, kunnen wij gevoegelijk in het midden laten. Debatten en beschouwingen over de prioriteit van het ei of van de kip hebben nog nooit tot een aanvaardbare conclusie geleid. En de vrouw van onze dagen is te practisc-h aangelegd en heeft een te ont wikkelde zin voor de realiteit der dingen dan dat zij zich in onvruchtbare bespiege lingen zou kunnen verlustigen. Wij stellen ons graag tevreden met de wetenschap, dat de diabolo-lijn onze aan trekkelijkheden behoorlijk tot haar recht brengt. Is dat trouwens niet de voornaam ste, misschien wel de éénige taak van de mode? Verdient die vraag een bevestigend antwoord, dan kan met voldoening worden vastgesteld, dat de tegenwoordige mode zich op voortreffelijke wijze van haar plicht kwijt. Zij geeft ons alle mogelijkheden, opent ons alle wegen. En het ligt maar aan ons, als wij er niet van profiteeren. Nooit hadden de pédicures het zóó druk,,.. De korte crinolines, en de wijde rokken, die de benedenhelft van den zandlooper vor men, laten een paar goed-gevormde beenen alle recht wedervaren, en de merkwaardige schoeisels, die den voet voor een gedeelte onbedekt laten, maken die beenen op de sierlijkste wijze af. De kousenverkoopers lamenteeren; nimmer werd het dragen van kousen zóó verwaarloosd. Maar de pedicu res zijn één en al glimlach; nooit hadden zij het zóó druk. Het kleine Chineesje, aan wien ik sinds eenige jaren mijn voeten toe vertrouw, werkt van den ochtend tot den avond. Het is volstrekt onmogelijk gewor den hem „a 1'improviste" een bezoek te brengen; wie Dinsdags telefoneert heeft kans op Vrijdag aan de beurt te komen. En het is niet alleen de stille eeuwig-glim lachende Jang, die gouden dagen beleeft. Alle pedicures zijn nu Fortuna's troetelkin deren. Geen beroep, dat op dit oogenblik grooter en gestadiger winsten levert dan dit. Maar ook geen beroep dat meer vaar digheid eischt. Hooggesloten avondjurken. Het spreekt vanzelf dat de crinolines, waarover ik hierboven sprak, alleen des avonds gedragen worden en vrijwel uit sluitend bij feestelijke gelegenheden. De crinoline moge zich hier en daar in den na middag, tijdens een „garden-partij" vertoo- nen, hoofdzakelijk is zij toch avonddracht. In dat verband is 't merkwaardig te moeten vaststellen dat juist de zwarte crinoline zoo grootcn opgang maakt; slechts wordt het slanke middel van den „zandlooper' door een breeden kleurigen ceintuur om gord, een ceintuur, die in de meeste geval len het- karakter van een guirlande heeft; uit bloemen bestaat zij en zij eindigt in een boeket. Voor „soirees dansantes" blijft men aan een gedecolleteerd avondkleed de voor keur geven, maar avondlijke bijeenkomsten, die niet hoofdzakelijk aan de gracieuse kunst van Terpsichore gewijd zijn, laten gaarne hooggesloten robes toe. De blouses, die dan gedragen wor den, hebben het karakter van „che- misiers" en zelfs in zoo sterke mate, dat ze een boordje vertoonen, dat alle eigenschappen van het boordje van de heeren-der-schepping heeft, al is het dan ook niet van glanzend linnen, maar van mousseline. Andere, evenmin gedecolleteerde, avond toiletten hebben lange, in de taille sterk- ingenomen jasjes, die van voren dichtge knoopt worden en dan aan de tunieken van operette-personages doen denken, aan de onwaarschijnlijke en fantastische uniformen van hoogwaardigheidsbekleeders aan de ho ven van Mauretanië of Danubië, waar Ed- mund XXXIII of Anastasius de Brave de vroolijke scepters zwaaien. Couturiers zijn geen wreedaards! Zal de diabolo-lijn zich nog eenigen tijd handhaven? Dat lijkt waarschijnlijk. Het zou waarlijk te wreed zijn ons die nu al weer te ontnemen. En de „couturiers" zijn geen wreedaards; integendeel, zij zijn ons gaarne, ter wille. Te voorzien is dus dat de rokken <x>R in den komenden herfst zich hoogstens met enkele centimeters verlen gen zullen, dat de tailles die van de wesp naar de kroon zullen blijven steken ge- tukgewènscht, corsettcnmaakstcrs! en tenslotte, dat jasjes én blouse niet zullen doen vergeten, dat wij in een tijd leven, waarin legers en uniformen een rol van het eerste plan spelen. Waarschijnlijk zullen vooral de tailleurs een ietwat gemilitari seerd karakter vertoonen. De mode onder werpt zich aan de tijdsomstandigheden. De ontwerpers .zijn ten slotte ook maar gewone mcnschen; iederen dag verorberen zij, als wij allen, hun portie „spanning", en hoe zou dat geen invloed hebben op hun her senen, waai' hun creaties geboren worden? De eerstelingen van de herfst' Reeds verschijnen mantels, die met bont versierd zijn. Dat zijn dus geen zomermantels meer, maar de eerstelingen van don herfst. De bontgarnccringcn zijn op. verschil lende en vaak nog al gezochte wijze aangebracht. Hier vertoont een mantel een zig-zag van astrakan- bontrandjes, waarvan de breedste langs den zoom loopen en die, zich steeds versmallend, op de borst het karakter van brandebourgs aanne men; daar zijn het alleen de mou wen, die van 'b'ctó-t zijn, terwij 1 de groote rest geen plukje beestenhaar .Vertoont Maar al deze mantels zijn krachtig-getail- leerd een nieuw bewijs voor de stelling dat de diabolo-lijn nog een toekomst, en wellicht een schoone toekomst voor zich heeft. Naar de Pool voor mevrouw Mode! Onder de herfstmantels-met-bont, die ons getoond worden, zijn er veel, die met otter- of zeehondenhuid getooid zijn. Men vraagt zich af waar de modehuizen zich dit ka rakteristieke bont verschaft hebben. Heb ben wij in het laatste reisverhaal van een groot Poolvorscher, dr. Charcot, niet kunnen lezen, dat de rob nagenoeg verdwenen is? „Wat de robben betreft, die een gewilde bontsoort leveren schrijft hij en die vroeger 111 grooten getale werden aangetrof fen, wij ontmoetten er geen enkele meer. Vermoedelijk heeft de aanzienlijke handels waarde van hun huid tot hun uitroeiing geleid. En ook de walvischvaarders, die overal in de IJszee kruisten, deelden ons mede geen robben te hebben gezien." Maar wat is de mode onmogelijk? Als Zij en de hoofdletter, die op meer dan ge wone macht duidt, is hier wel op haar plaats wil dat wij onze mantels met rob- benbont tooien, dan verschaft Zij het ons ook al zou Zij er Haar jagers voor naar de Pool moeten sturen! GERTRUDE. Een vlug bereide mayonnaise. In de eerste weken, nadat de on volprezen „Hollandsche nieuwe" weer haar intrede heeft gedaan, con- centreeren zich de wenschen van de liefhebbers uitsluitend op de visch-zelf, op deze jaarlijks terug- keerende delicatesse, die dan in haar malsche verschheid eigenlijk geen smaaktoevoegingen duldt. Na eenigen tijd echter, als de visch meer doordrongen raakt van het bij het kaken gebruikte zout, komt het verlangen naar eenige tempering van dien overheerschenden smaak bij ons op: ten eerste komen we daaraan tegemoet door de haring langer in de week te zetten; ten tweede dienen we bij voorkeur de visch thans op met de een of andere saus, die een eigen smaak mee brengt. Zonder bezwaar kunnen we naar eigen smaak zelf onze haringsaus klaarmaken, en onze keus zal dan b.v. vallen op een vlug- bereide mayonnaise, bij uitnemendheid ge schikt om aan de haring het fijn-geurige smaakje te geven, dat de visch weer tot een echte délicatesse maakt. We maken de haring op de gewone wijze schoon, ontdoen ze van de graat en leggen de op die manier gevormde „filets" van elke visch 4 stuks op een schaaltje; dan bedekken we ze met eenige lepels van de saus en garneeren het schaaltje verder met eenige toefjes frissche petcrselii, een paar plakjes tomaat, of wat uitgetande schijfjes citroen (zonder pitten). Neem 1 eierdooier, 1 eetlepel azijn of citroensap, ongeveer 2 d.L. slaolie, een snuifje zout, peper en mosterdpoedel', 1 theelepel Maggi's Aroma. Klop in een diepe kom den eierdooier met het zout, de peper, den mosterd, de Maggi's Aroma en den azijn of het citroensap even door elkaar (bij voorkeur met een eierklop- per, een z.g. garde). Giet er, steeds kloppen de, met een zeer dun straaltje langzamer hand de slaolie bij, tot na eenige minuten een dikke glanzende saus is gevormd. Bewaar wat er misschien van de saus overblijft om er een van de volgende dagen b.v. sla mee aan te maken, BEANTWOORDE VRAAG. Mevr. J. B. A. Ketelsteen verwijdert men het beste door den ketel uit te koken met gewone keukenazijn. Een regenjas kan men prepareeren me' „Impragnol", bij eiken goeden drogist ver krijgbaar, en van gebruiksaanwijzing voor Zelfs in het soberste toilet de 't Is wel zoo aardig als de twee helften van de diabolo een vormen. Zooals bij deze jongedame het geval is: de streng getailleerde blouse van wit, met borduursel ver sierde piqué, de rok, simpel en wijd, van dezelfde stof in fel blauw

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8