bij de Marine WEK UW LEVER-GAL OP ItiJbo-fifawp Een onderzeeboot een lichU schip en een sleepboot voor den meestbiedende. „(Hddeïhelia Uvu-aïtMip" Eïuliheïii de JJoe'i ponderdag 10 Augustus 1939 Tweede Blad Het einde van H- Ms. „O 6" Treurspel om lichtschip „Haaks" /liiiiiiiiimiiiMiiiiit Militaire auto ramt lantaarnpaal Hendrik van de Klaas Duitstraat Burgerlijke Stand van Den Helder Zit Uw rijwielplaatje op Uw fiets? Onze laatste excursie fan Mens: Huisduinen dorp der eenvoud Wat ze hier wèl cn niet hebben Gezonde voeten met Kinderfeest Bijna 1700 jongens en meisjes zien Beatrix leeren loopen De doodelijke straal Daverende ontploffingen te IJmuiden De marine, en zeker niet in de laatste plaats de Heldersche marine, is trots op haar vloot. Deels zal dit zijn toe te schrijven aan de omstandigheid, dat iedere nieuwbouw er hier in Nederland zoo ontzaglijk moeilijk „doorgesleurd" moet worden, deels ook aan het feit dat iedere ware Hollander nu een maal een zekere eerbied, ontzag, heeft voor het schip. Men beschouwt het veelal als iets levends, als iets méér dan alléén romp-en- masten. Men beschouwt het zooals de oude matroos in Van Schenders „Fregatschip" zijn „Johanna Maria" beschouwde. De smaad. Maar ondanks de zuirlgheid, de eerbied en hte nimmer eindigend onderhoud is iedere vloot nu eenmaal aan den uiteindelijken on dergang prijsgegeven. Wat de menschen trachten te weeren, dat sloopt Vader Tijd grondig, en zoo kon het gebeuren, dat giste ren in het kantoor van Registratie en Domei nen aan de Kerkgracht een vloot-deel aan den meestbiedende verkocht werd. Daar de gradeerden, voor een appel en een ei, niet minder dan een lichtschip, een onderzeeboot en een marinesleepboot van overheidsbodem tot sloopmateriaal. Het was goed, dat er geen marinemenschen bij waren. Ze hadden de smaad waarschijnlijk niet kunnen opvreten, om in de juiste terminologie te blijven. Er is iets veranderd. De onderzeeboot lag op de werf. Een stuk groen-grauw staal, in een achterafje van de z.g. Mobilisatiekade weggedrukt. En de trot- sche naam voerend van Harer Majesteit O 6. Nu alleen maar een stuk materiaal, dat geen voorbijganger zelfs ook maar een blik waar dig keurt. Het is maar een klein schip. Zoo klein, dat men ontzag krijgt voor onze onder zeedienst-pioniers, die het veege lijf aan deze vooroorlogsche duikbootjes toever- trouwden. Er is toch wel iets veranderd T als men thans de O 19 ziet Biografie We kruipen in het afgetakelde restant: wringen ons lichaam met moeite door het „mollengat", gevolgd door een conserveerder, die ons blijkbaar voor een „gegadigde" aan ziet en niet ophoudt het schip aan te prijzen. Die liefkozend langs de ijzeren spanten aait, die ons wijst op de machine in het achterschip en die als een mijnwerker in een schacht voor ons uitloopt, met de lamp wat licht in de don kerte van het onderzeebootlichaam brengend. Het is er stil en warm, en terwijl de conser veerder goedkeurend prevelt over de dikte van de platen, over het koper en het ijzer, gedenken wij in stilte dit schip: dat in 1916 al bij De Schelde in Vlissingen gebouwd werd en twee jaar geleden uit dienst genomen is, omdat het feitelijk „op" was. Naar Indië is dit schip nooit geweest. Het zocht het bij „honk". Maar dat neemt niet weg dat de allereerste duikproef van Prof. Vening Meinesz met de O 6 gehou den werd. De O 6 droeg als eerste het toe stel voor de bekende experimenten. Later is het daarom, tenminste de bovenbouw, aangeboden als monument voor „Marine en Wetenschap" aan de stad Delft. Helaas... de burgemeester achtte het in strument te weinig in overeenstemming met de aestetica zijner gemeente. Schuilkelder. En nu..7 nu is het schip eenigen tijd gedoemd geweest als „schuilkelder" te fungeeren en waar wij vernemen dat de kooper binnen 3 maanden franco-thuis de drukvaste romp moet jjllllllllllllIHMj II jiii ü'i mi HH iiii uil Gedurende het dat de jaarvergadering vooraf ging, was er maar één onderwerp van ge sprek: Het drukwerk. Hoe kon het ook anders: met haar groote keuze moderne lettersoorten had het verzorgd I terugzenden, veronderstellen wij dat deze func tie nog wel eenigen tijd gehandhaafd zal blij ven. Ontdaan van de 113 ton koper en wat dies meer zij, die de eigenaar er af zal sloopen. „Haaks". En dan is daar „kavel" nummer 2: niets meer, maar ook niets minder, dan... een licht schip. En wel lichtschip „Haaks", in 1889 op de Amsterdamsche Rijkswerf gebouwd en om gebouwd in 1924. Het was een van die oude schepen, die met eere het praedikaat „onver woestbaar" dragen. Of zooals een oude pik broek dat opmerkte: „als je ze niet laat zinken, varen ze over drie eeuwen nog". Maar ook „Haaks" is gevallen. Dank zij modern comfort, dank zij betere uitrusting en dank zij het type der schepen, dat ook bij licht schepen met den tijd wisselt. Ook dit schip is aan den meestbiedende verkocht. Na decen nia op de Noordzee gekojangd te hebben: als internationaal baken voor de scheepvaart. Als lichtende handwijzer in duistere nachten, als vertrouwd punt voor den navigeerenden zee man. Ingestort luchtkasteel. Men zou het een tragedie kunnen noemen, doch er nog iets treurigs aan dit bloedroode schip verbonden. De leider van de Zeeverken ners in Den Helder, de heer P. C. van Diest, loodscommissaris, had dit schip reeds een schoonen levensavond toebedacht, namelijk als bivak, als oefenschip, voor de Zeeverkenners. En zoo overtuigd was men dat het schip deze functie zou gaan vervullen, dat de groep dag en nacht bezig was met schrobben, meniën, opkalefateren en wat dies meer zij om het toon baar te maken. Men was dolblij met dezen rooden knaap, die zich zoo perfect voor het doel leende. Maar ook in dit geval ging een lucht kasteel in rook op. Het Departement bleek het vaartuig reeds overgedragen te heb ben aan Registratie en Domeinen en het was niet mogelijk op den ambtelijken weg weder terug te wandelen. Voor velen een barre ontnuchtering. Voor den gepension- neerden vice-admiraal J. F. Osten in Den Haag, die alle mogelijke moeite deed om een wijziging in het besluit aan te bren- jcn, voor de firma Molijn in Rotterdam, die alle verfwaren gratis-voor-niemendal zou leveren en voor den heer van Diest en z'n jonge vrienden, die werkelijk in zak en asch zitten. Naar wij bij geruchte ver nemen, zou zelfs het bestaan van de groep op het spel staan door deze vervelende geschiedenis. En nu gaat een vreemdeling dit schip sloopen. Ziet het alleen als „materiaal". Dood mate riaal. Hetbezit 123.900 kilogram ijzer, die hun weg vinden onder de sloopershamer. De „Vliegkamp I". En tenslotte: een sleepboot van de marine. De „Vliegkamp I". Een verroest, oud en reeds ten deele gesloopt schip. Zonder machine, met uitgebroken stuurhuis, gedeeltelijk verteerd en met spinrag tusschen de glaslooze patrijs poorten. De baarlijke ondergang van een schip, dat sedert zijn ontstaan (op de werf te Wil lemsoord in 1917) vele duizendtallen mannen van de navy over de Nieuwediepsche wateren voerde. Nu ligt het schip bij het drijvende dok. Feitelijk reeds vergeten voordat de slooper het onderhanden gaat nemen. Woensdagmorgen zijn ze gedrieën verkocht. De sloopers waren in het kantoor van Re gistratie en Domeinen en noteerden de prijzen. Dat deden ze onbewogen en zonder eenig apart gevoel, hoewel het toch schepen waren die vroeger iefs beteekend hebben. De sleepboot werd het eigendom van de firma Voet in Zaandam voor 437.50. Lichtschip „Haaks" ging weg voor 4.852.aan de N.V. Frank Rüsdijk's Industrieele Ondernemingen te Hendrik Ido Ambacht. De O 6 voor 5.727.77 aan de N.V. Vereenigde Utrechtsche Ijzerhandel. Teekenen wij hierbij nog aan dat onze stad genoot I. de Jong bijna eigenaar geworden was van de O 6. Hij had genoteerd 5.250. We hadden dan nog de voldoening mogen smaken dat een particulier Nieuwedieper een onderzeeboot had. Overigens: Sic transit gloria mundis. Hetgeen een sergeant een bloedend oor kost. Gistermiddag reed een militaire auto, waarin een drietal militairen gezeten waren, den Fortweg af met de bedoeling de Oude Schoolstraat in te rijden. Helaas vond een kleine catastrophe plaats in de bocht aldaar. De bestuurder bleek namelijk de lantaarn paal niet te kunnen omzeilen, tengevolge waarvan dit nuttig instrument aan de vernie tiging prijsgegeven werd. Het kapseisde, de mantel brak, enzoovoorts. Moeders vlogen naar buiten en de inzittenden schrokken he vig. De sergeant, die bjj het drietal behoorde, moest de tol betalen. Die bezat een ge scheurd oor, hetgeen tenslotte verre van leUlt iS" 7 Voorzichtigheid is wel geboden en die schijnt onze ieger-chauffeurs nogai eens te ontbreken. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. In de Klaas Duitstraat werd Zaterdagnacht een jongentje geboren. Dit zou onopgemerkt voorbij zijn gegaan. als«niet Zaterdag tevens de geboortedag van het tweede prinsesje was. Kwart voor twaalf werd het gezin van den heer Groof, dat tot nu toe uit man en vrouw bestaan had, met één uitgebreid, een aller liefst donker jongentje. Dat mocht toch niet zoomaar onopgemerkt voorbijgaan, meenden de buren. Als we nu eens allemaal wat met mekaar gaven! Zoo gezegd, zoo gedaan. Mevr. en de heer Buyl, promotors van deze inzameling, stelden een lijst samen van inwoners der straat en spon taan kwamen de kwartjes en dubbeltjes bin nen, zoodat tenslotte ruim tien gulden bijeen was. Daarvoor moest wat voor moeder en zoon gekocht worden. Maar wat. Voor de moeder was duidelijk: een fruitmand, immers die had versterkende middelen noodig. Maar nu voor den Zoon? In overleg met de moeder werd tenslotte een aandenken aan de buren ge kocht, een zilveren lepel en vork en een zil veren drinkbekertje. Zooals vanzelf sprak, waren de ouders dol blij met hun baby en dankbaar voor dit mede leven der omwonenden. Al vroeg kwam de auto van Neels voor met de bekende, beschuit met muisjes. Maar dat. was niet het laatste bezoek. O nee. Het Beatrix-fonds had van deze geboorte gehoord en dus brachten de da mes Ritmeester en Jolles de jonge moeder een bezoek en boden een prachtige luier mand aan. 't Aardigste was, dat de heer Groof, die gemobiliseerd is, van zijn collega's in den dienst een groote taart cadeau kreeg. SCHOUWVLIEGER's Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Wij beschikken over een mooi leslokaal in een rustige omgeving. Wij zijn op ons werk ingesteld HOOFDGRACHT 31 van 9 Augustus 1939. ONDERTROUWD: A. Spoel en C. Riekwel; H. Brinkman en H. Wink; J. Schendelaar en H. Th. Putten; D. Oosthuizen en A. M. Wijnands; P. Pastoor en E. Bakker: J. W. Frangois en T. M. E. van Helsland; Th. G. Menting en J. W. Grommel. BEVALLEN: C. de BoerHemmer, d.; A. DijtRan. z.W. H. JonkersHerderschee, d. OVERLEDEN: P. Bandsma, (m.), 79 jaar, J. Hoppe, (m.), 26 jaar. FEESTAVOND ONDEROFFICIEREN ZEEMACHT. De militaire Belangenvereeniging van Ond. off. bij de Zeemacht zal den 12en dezer, in ver band met de geboorte van Prinses Irene, een feestavond houden. Men zie de annonce in dit nummer. Alleen gisteren reeds 47 slachtoffers! Er wordt gecontroleerd. Een ieder wist het. Ieder wist, dat men eigenlijk reeds 1 Augustus het nieuwe rywielbelasting- plaatje op z'n fiets moest hebben, maar dat men als „toegift" nog tot en met 8 Augustus (Dinsdag dus) den tijd kreeg het voorwerp op het Postkantoor te halen. En natuurljjk bleek ook thans weer, dat voor sommigen dezen termijn nóg te kort was. Gisterenmorgen werd een steekproef door de ambtenaren van de Belastingen gehouden en ze constateer den als gewoonlijk weer een aantal Nieuwediepers zonder plaatje. Evenwel, lang niet zooveel als dat andere jaren het geval was. Men gaat dus z'n leven verbeteren Toch werden er alleen Woensdagmor gen een 30-tal stadgenooten aangehou den. Des middags werd wederom gecon troleerd en ook toen vielen er slacht offers, niet minder dan 17- Men houde er rekening mee, dat er een z.g. „rijdende controle" uitgeoefend wordt. Er staan dus niet een paar amb tenaren op een plein of een straathoek, doch deze rijden door de stad. Op ieder oogenblik, en op iedere plaats, kunt ge U dus, als ge plaatje-loos zijt, op dit schadepostje voorbereiden. Tenzij ge maatregelen neemt en de belasting be taalt. Zooals bekend kan men de boete direct betalen. Zjj bedraagt 1.50, terwijl men tevens terstond een plaatje moet koopen. Minderjarigen en werkloozen moesten 2 kwartjes betalen. Betaalt men niet direct, dan is men nog verder van huis. Vandaar dat dit dan ook slechts spora disch voorkomt. Onze laatste excursie is een goed besluit geweest van onze voorjaar- en zomeruitstapjes. Het weer heeft meegewerkt, ook al zag het er gisterenmorgen, bij het vertrek van onze excursisten weinig hoopvol uit. Het optimisme van velen werd echter niet beschaamd en toen we een uur reden scheen de zon, die ons prac- tisch niet meer heeft verlaten. De tocht door het Gooi was een genot en het bezoek aan het prachtige Hilversumsche Raadhuis een verrassing. Een dergelijke luxe zal men tevergeefs elders in ons land zoeken. Ook de rit naar Apeldoorn is een genot. Door verscheidenen werd het natuurpark „Berg en Bosch" bezocht, anderen genoten van de attrac ties van den Julianatoren. Een goed besluit was het bezoek aan Grand hotel „Gooiland", zoodat men in de meest op gewekte stemming naar huis reed. Hiermee behooren onze uitstapjes voor dit jaar weer tot het verleden. Eenige honderden van onze abonné's hebben van onze excursies, die hun niet alleen de schoonheid van ons land ontsloten hebben, doch hun tevens iets hebben doen zien van de industrie van ons eigen land en de meest karakteristieke dingen, waaraan Holland zoo rijk is. WAAR IS DIE FIETS? Een bewoner van de Achterbinnenhaven vermist zijn fiets. Hij had het vehikel eenigen tijd onbeheerd in het Julianapark gezet en moest bij zijn terugkeer ontdekken, dat het karretje verdwenen was. Wie schaft raad...? Huisduinen is 'n badderplaats zonder mon- dainiteit gelukkig. Wordt in Scheveningen de zee geserveerd in glinsterende bokalen in Huisduinen drinkt U haar uit een blikken kroes. Hoe U daar over denkt, weet ik niet: m ij smaakt 't! Natuurlijk 'n mens heeft wel es behoefte zo'n beetje dik te doen, U weet wel: alsof 't bankconto met zes nullen geschreven wordt maar over 't algemeen doen we toch liever gewóón. Behalve die patiënten, welke aan een soortement minderwaardigheidscomplex lijden, de ongeneeslijken dus, zijn U en ik geen stak kerds, die zich verwringen tot een houding. Mijn goede Moeder zegt altijd: „doe maar ge woon, dan doe je gek genoeg". En dit is een levensles, die, zonder paedagogische poespas, volkomen houdbaar blijkt. En heeft U wel es opgemerkt, geacht audi torium, dat de keien onzer samenleving, de mensen waarvoor wij onze petjes afnemen, dat die over 't algemeen de eenvoud zelve zijn Kunt U zich Dr. Colijn indenken, met een ge affecteerd spraakje Of prof. Einstein trippe lend gelijk een kropdoffer? Nee, vrienden de eenvoud, da's de ware pisang! Het lekkere gewöne. het gemoedelijke, het niet-geforceerde, dót is 't! En om nü op Huisduinen terug te komen: dat gewone, dat gemoedelijke, dat niet-gefor- ceerde, dót vind je hier. Geen poeha, geen capsones, geen vertoon van: géén stand, tóch ophouden. Dit gevoel geeft 't strand op Huis duinen me: Je moet bij een Hogen Ome komen, op 'n conferentie of zoiets. Hij woont in 'n kanjer van 'n villa met twaalf-kamers-en-een-hui.",- knecht, en fokt een onderkin en raspaarden. Je zit timide op 't puntje van 'n Queen-Anne stoel en doet je best, den Hogen Ome zo gun stig mogelijk te stemmen. Je hebt natuurlijk je beste pakkie aan. 'n nieuwe boord om en boord knelt als 'n ni.ptan? firn jc r,.k, met je handen geen raad en je schoenen druk- 'n zenuwachtig gevoel over je. Dat nieuwe ken benauwend op je eksterogen. Je zegt: ja wel meneer, zeker meneer, asjeblieft meneer, en onderdehand denk je: ja, dat schrijf ik nu liever niet. Eindelijk klapt de statige deur achter je dicht, en je staat op straat. Gauw 'n trammetje naar huis, 't beste pakkie uit, 't boord in 'n hoek en de schoenen onder de divan. Dan ha! schiet je in je ouwe sloffen en je huisjasje en zegt tegen je vrouw: „Lievert, geef me nou es 'n lekker bakje thee van je." Ziet U, dót is Huisduinen; het conventie loze strand aan 't puntje van Noord-Holland! Want waar vindt men een strand, dat géén object tot geldverdienen is? Ik poot m'n tentje, en bivakkeer zolang ik wil: 't kost geen cent! Als de Helderse politie nu nog 'n oogje in 't zeil hield op overmoedige zwem mers, die mij de stuipen op 't lijf jagen door hun macaber spelletje met de dood waar om gaan die helden zoo ver zee in? dan zou dat Huisduinse strandje ideaal genoemd kunnen worden! En Maar nu kom ik op het terrein der vrome wensen. En dat van Ministers en andere Hoge Omes. Want dat prikkeldraad, dat prikkel draad! Om zo te zeggen hangt Huisduinens toekomst daarin. Bij vloed verdwijnt een kostelijk stuk strand in dat ellendige geprik- kel, om een paar uur later er herboren uit op te duiken. Zouden genoemde Hoge Omes die prikkel-idylle nu niet een paar meter ach teruit kunnen brengen Bekenden ontmoet je overal, goede en min der goede. De eerste dag al. „Hè, da's toevallig, óók in Huisduinen?" Ja, óók in Huisduinen, met uw welzijn. „Wat zie je er goed uit, zo bruin." Dank je, dank je. „Dat we mekaar nou hier moeten tegen komen, hèAch ja we hadden mekaar evengoed op de Matterhorn kunnen ontmoeten als 't niet zo duur was. Mijn kennis heeft een vrouw en twee doch ters; óók bruin. Met de jongste blijkt 't een donkerbruin geval te wezen, waarvan een frisse kwartiermeester aanleiding en oorzaak schijnt te zijn. Laten we hopen, dat de tedere band gesponnen tussen Amsterdam en Den Helder voldoende houvast biedt! Badzo voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloedcirculade. Pak tan 1 KG. a 20 cent, i oldoende voor 3 a 4 voetbaden. N.V. KON. NED. ZOUT1NDUSTR1E BOEKELO. Chr. Oranjevereenlglng. De toch nog onverwachte komst van het Prinsesje was oorzaak, dat er zoo weinig ge organiseerd kon worden en het programma der feestelijkheden niet zoo uitgebreid was. Toch meende de Chr. Oranjevereeniging, dat de kinderen niet vergeten mochten worden, en daarom stond er gistermiddag een filmvertoo- ning op het program. De leiding was in goede handen bg den heer De Jong, voorzitter van de Chr. Oranjeveree niging. In de korte toespraak tot de jeugd, die na tuurlijk brandde van nieuwsgierigheid naar de films, zeide hij, dat ieder, dus ook de kinderen 'in een blijde stemming verkeerden. Ieder was big, dat het een prinsesje was, al hadden veel kinderen op een prins gehoopt; want nu had Beatrix een speelkameraadje erbij. Dat zal ze wel leuk vinden. God heeft gezorgd, dat het Oranjehuis niet uitstierf. Wel hoog en een beetje onzeker, maar des te ontroerender klonk het Wilhelmus uit de kindermonden. En toen kwam de film, een film, die vertelde van het veertigjarig jubileum van de Koningin, waarop je het défilé zag, en de vlootschouw voor Scheveningen, en de feestelijke rondgang door de stad. Genoten dat er werd. Uitroepen van instem ming en verwondering klonken dan uit deze, dan uit dien hoek. Er werd intens meegeleefd. Dit laatste misschien nog meer bij de teeken film „Felix op de vischvangst" en „Vuurwerk", een echt komische film, waarbij gezond ge lachen werd. Het was bizonder aardig, dat de heer Polak achter het witte doek gramofoonplaten draai de, en deze wel zoo uitkoos, dat telkens de ge dachte aan een geluidsfilm boven kwam. Een kleine versnapering verhoogde de vreug- - destemming en toen de middag om was, kon den leiders en kinderen met genoegen aan dezen middag terugdenken. Tivoli en Witte samen nóg te kleir. Het was te voorzien, dat er onder de Hel dersche jeugd belangstelling zou bestaan voor de „film „Ons Prinsesje leert looper)"' door Prins Ber-nhard persoonlijk gefilmd. De toe vloed van jongens en meisjes was echter gis termiddag dusdanig, dat de stoutste ver wachtingen overtroffen werden. Tivoli was in enkele minuten tot de laat ste plaats bezet. Daarin zaten er toen 1000. Rennend en hollend vloog het overige deel toen naar de Witte, die toen eveneens zou draaien. En ook de Witte werd gevuld met de jeugdige schaar. Niet minder dan 650 kre gen hier een plaatsje. Helaas... het was nog niet voldoende. Een groot aantal kon niet „geborgen" worden. Dat was een groote teleurstelling. Zou de mogelijkheid niet bestaan, dat de film nog eens in Den Helder terug kwam? Speciaal de jeugd zou dat onge twijfeld geweldig op prijs stellen. Omwenteling op het gebied der sterilisatie. Het is bekend, dat een bepaald gedeelte van de stralen van het witte licht een doodende werking uitoefenen op bacteriën en wel bepaalde stralen die liggen in het ultra-violette gedeelte van het spectrum. Kan men eenmaal deze stralen in een voldoende sterkte opwekken, dan zullen ze practisch bruik baar kunnen worden gemaakt en andere bacterie- doodende middelen kunnen vervangen. Na jarenlange proefnemingen gelukt het een tweetal Amerikaansche geleerden inderdaad dit te doen. Zij construeerden hiertoe een bepaalde lamp, die oppervlakkig beschouwd veel lijkt op die welke gebruikt worden voor de neonverlichting. In deze buisvormige lamp worden de bacteriedoodende stralen opgewekt, wier uitwerking verrassend is. Proeven hebben aangetoond, dat binnen enkele minuten de bestraalde voorwerpen zooals brood, vleesch, water enz., inderdaad steriel waren: en zelfs op vrij grooten afstand in het vertrek de werking merkbaar was. Door de nieuwe vinding van de sterilisatielamp worden de bezwaren der koeltechniek ondervangen, kan de temperatuur zelfs hooger zijn. Het bepaalde licht door de lamp uitgezonden, waarvan de vol tage door twee transformatoren van 220 op 300 Volt wordt gebracht, zorgt ervoor, dat het vleesch volkomen steriel blijft. Schimmel en bederf worden buiten gesloten. De voordeelen zijn dus geweldig. Een van de beide Nederlandsche zaken, die een dergelijke inrichting hebben, is de slagerij Bandt in de Breewaterstraat. Unaniem werd deze vinding in wetenschappe lijke kringen gunstig ontvangen en heeft bovendien haar practische bruikbaarheid bewezen. Zooals we zeiden is de heer Bandt de tweede in Nederland en de eerste in Den Helder, die deze installatie heeft laten aanbrengen. Oefeningen aan boord van de „Heemskerk". Daverende explosies deden gisterenochtend ramen en deuren in het oude deel van IJmui den trillen. De eene knal volgde op den andere en groote zwermen vogels, die zich in de dui nen bevonden, zochten een goed heenkomen. Het wachtschip ..Heemskerk", dat in de Bij- liggershaven ligt. oefende met het zware ge schut. dat dit schip aan boord heeft. De oefe ningen duurden den geheelen ochtend,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5