legt Nationaal Jongeren verbond krans op Monument Vandaag V acantie-rhapsodie Expeditie is vertrouwenswerk Vrijdag 11 Augustus 1939 Tweede Blad £tcuiiriieitwj Groote parade op 31 Augustus Huisduiner paarden op hol voor 50 jaar UancUl&n uil kei VlLtqend ftlacuLp. Verkiezingen en feesten In één week uitverkocht! Jati Mens. pApiec met lettecs BeöRukt noemt men öRukweuk. eR zijn veRschiUenöe methoöes waarop öAt qeBeuRt öRukkeRij öe boêr heeft hAAR eigen methoöe. óAt wil zeggen: öe juiste! Opleiding maatschappelijke werkers Openbare leeszaal Gegrond optimisme J Gistermorgen werd door den Commandant van het Zeekamp van het „Nationaal Jon geren Verbond". Mr. O. Verdoorn, een krans gelegd aan den voet van het Monument „Voor hen die vielen". Schout bij Nacht Jolles inspecteert de troep, liede van Mr. Verdoorn. Zooals men weet, houdt het Nationaal Jon geren Verbond momenteel bij Den Oever te ^Vieringen zijn zeekamp. En het is sedert enkele jaren een goede gewoonte van de Na tionaal Jongeren geworden, om tijdens deze kampweken een krans te leggen onder het monument „Voor hen die Vielen" op het Jiavenplein. Gistermorgen te half elf heeft men zich wederom van deze piëteitvolle opdracht gekweten en te dien einde was een hon derdtal NJV-ers met hun commandant, den populairen Mr. O. Verdoorn, in een 12-tal marinesloepen naar Nieuwediep overgestoken. De sloepen werden aan den steiger gemeerd en nadat men een bezoek gebracht had aan de Marinewerf, verzamelde men zich op de Bui tenhaven. Natuurlijk trok dit groot aantal jongens, gekleed in hun flatteus uniform, ■blauwe trui met embleem en muts met oranje pompoen, nogal wat belangstelling. In rijen van twee marcheerde de troep naar het Kavenplein; voorafgegaan door vier trom petters er een hoornb.azer, die zich duchtig yan hun taak kweten. Nadat de diverse smaldeelen zich had den opgesteld rondom het monument arri veerde de commandant der Marine, schout bij nacht H. Jolles, die in gezelschap van zijn adjudant, den luitenant ter zee 1ste hl. B. J. Velderman, de troep inspecteerde. Keurig opgesteld stonden de jongens en ongetwijfeld verwierf deze inspectie de tevredenheid van den lioogen marine autoriteit. De beide jongste NJV-ers treden dan naar Voren, tüsschen zich in dragend een prachtige krans van witte leliën, omwikkeld met een oranje-wit-blauw lint, maar alvorens deze bloemenhulde het voetstuk van het Monument siert, treedt de commandant, Mr. Verdoorn, naar voren, voor het uitspreken van een rede, Waaraan wij het volgende ontleenen: Mr. Verdoorn. Het is thans voor de vierde maal, dat het N.J.V. zich met een deel van zijn leden voor dit Monument bevindt, dat ons herinnert aan diegenen onzer landgenooten, die in de jaren 19141918 hun leven gaven in dienst van het Vaderland. Het is echter ditmaal in een wel zeer bij- Zonderen tijd, dat men voor het Monument aan getreden is. In een tijd, dat ieder jonger zich Zal moeten afvragen: zal ook ik dat offer aan mijn land kunnen brengen als dat van mij ge vraagd wordt? En... ben ik bereid om het te brengen Deze mannen hebben het gedaan: niet strij dende in legioenen, niet tijdens het laten zien Van staaltjes van geweldige moed en dapper- (Foto „Modern"). heid; integendeel, wat zij deden geschiedde onder alle kalmte, alle rust. Het was een taak niet temidden van het krijgsrumoer, maar waarvan zij wisten dat die hen het leven kostte. Zij hebben haar gebracht, de taak, omdat ze wisten dat het hun plicht was Nederland vrij te houden en... vrij te doen blijven. De Nationaal Jongeren brengen hun daarvoor op dit oogenblik dank Dank, voor wat zij voor ons bestwil deden, ook voor het bestwil van de Nederlandsche jeugd. Het voorbeeld van deze mannen legt een groote taak op de schouders van de Neder landsche jeugd. De taak die men kan om schrijven met de vraag of ook wij eens bereid zullen gevonden worden om ons leven te geven in dienst van het vaderland. Na deze woorden van Mr. Verdoorn klinkt een trompetstoot en daarna treden de beide jeugdige NJV-ers naar voren en geven den krans aan hun commandant, die deze aan de voet van het Monument legt. Het saluut wordt door allen gebracht, stram staat de troep in de houding... enkele momen ten wordt stilte in acht genomen. Dan: „Op de plaats... rust!"... en terwijl de wind speelt in de lelies onder het monument en in de wapperende pantalons van de NJV-ers, verlaten schout bij nacht Jolles en zijn adju dant het plein. Even later marcheeren ook de zeelieden-in- opleiding af. Terug naar de vloot die aan den steiger ligt te wachten. Om de zeilen te hij- schen en terug te keeren naar den Oever en het kamp. Een prachtige sport. Echt Hollandsch voor Hollandsche jongens! Paradeterrein Ja vast raat en, voor zoover noodig, Middenweg. Door den commandant der Marine is bepaald, dat op den verjaardag van H. M. de Koningin, op 31 Augustus a.s., een groote parade zal worden gehouden, in vereeniging met de Kon. Landmacht. Als paradeterrcin is dezen keer aangewezen de Javastraat en voor zoover noodig, de Mid denweg Aan de parade zal worden deelgenomen door een regiment, bestaande uit drie bataljons van de Zeemacht, benevens een bataljon infanterie met het hierbij ingedeelde vrijwillige muziek korps, het detachement Kustartillerie en de gemotoriseerde en niet gemotoriseerde lucht doelbestrijdingsmiddelen. Als paradecommandant is aangewezen de kapitein ter zee P. J. Peteris, aan wien toe gevoegd worden: kapitein der mariniers W. J. v. Rhijn als adjudant, benevens twee onder officieren Jer mariniers, ordonnans en twee mariniers ordonnans, tevens algemeen guide, aan te wijzen door den commandant van de Marinekazerne. Aan de parade zal worden deelgenomen door alle tamboers en pijpers en het stafmuziek korps der Kon. Marine. Na afloop der inspectie, die om 11 uur plaats heeft, door den commandant der Marine, zal voor dezen worden gedefileerd. Met den zelfbinder achter zich aan. Gistermorgen, te omstreeks kwart voor twaalf, ontstond op Huisduinen de noodige consternatie door een tweetal paarden, die zich blijkbaar niet aan de goede paarden-gewoonte, op het land te blijven, gestoord hadden en in volle vaart den Huisduinerweg opgaloppeer- den. Twee hollende paarden op den weg, zonder voerman, is reeds een angstig schouwspel. Wanneer deze dieren echter bovendien nog een landbouwwerktuig, een z.g. zelfbinder, achter zich meesleepen, kan men zonder overdrijving spreken van een onrustbarend evenement. Geen wonder dan ook, dat velen een haastig heen komen zochten bij de nadering van 's-heeren Terra's viervoeters. Eeri der paarden struikelde bij het naderen van de kluft naar den Dijk, kwam te vallen en kreeg daarbij zijn mederenner boven op zich. Hetgeen het einde van deze ontsnappings poging beteekende, die voor een der dieren nog een verwonding aan het oor opleverde. Uitslag der herstemming van twee leden voor den Gemeenteraad alhier: Geldig uitge brachte stemmen 774. Uitgebracht op de heeren W. Bakker H~n. 516, W. JMaalsteed 463, H. Jansen Ezn. 257 en D. H. Dietz 194 stemmen. Alzoo gekozen de heeren W. Bakker Hzn. en W. J. Maalsteed. Zondag a.s.: Ter herinnering aan den verjaardag van ff. M. Koningin Emma Concert, te geven door de kl. kapel van het Sta/muziek corps der Marine, onder leiding van den onder kapelmeester, den heer L. A. Schouten. Groote verlichting der tuinen met Bengaalsch en ander vuur. Brillant compleet vuurwerk, vervaardigd en afgestoken door den kunst vuurwerker J. B. Horsten van Amsterdam, be vattende: draaiende rozet in kleuren, caprice met parels en diamanten, waaier met zonne- molen, Bengaalsche verlichting, de buste van H. M. de Koningin, omgeven van brillant vuur. Aanvang 7 uur. Bureau geopend te 6 uur. Entrée 30 cent de persoon. Na afloop bal. SCHOUW VLIEGER'» Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week De ouders kennen hun kind. U kent het Uwe. Daarom bezoeken wij elke maand de ouders van onze leerlingen. Ook U. HOOFDGRACHT SI Het boek „100.000 Zeemijl" een eclatant succes. Zooals bekend, verscheen kort geleden van de hand van den bekenden marine-journalist Albert Chambon bij de N.V. Drukkerij Uit geverij v/h C. de Boer Jr„ het boek „100 000 Zeemijl met Prof. Vening Meinesz". Zoo een boek ooit succes had, dan is dit het geval met deze uitgave, die dermate opgang maakte, dat de eerste druk binnen één week uitverkocht was. De tweede druk is thans ter perse en zal nog dezer dagen verschijnen. En als de voor teekenen niet bedriegen zal ook deze druk een zelfde onthaal bij lezend Nederland onder vinden. Diegenen die zich interesseeren voor onze Marine, en die zich tevens interesseeren voor het prachtig wetenschappelijke werk van den „marine-professor", kunnen wij deze uitgave aanbevelen. Het is een boek, frisch als de zee zelf, uiterst vlot geschreven, gekruid met een dosis specifieke marinehumor... kortom, het is een boek van Albert Chambon. in. Het Systeem. De hele lieve lange dag kamperen we op het strand, en krijgen koppen als oude bron zen munten. Jammer, dat we niet inwissel baar zijn... Af en toe duiken we de zee in en laten ons wiegen op de golven. Zalig is dat gevoel: alles, Alles van je Af laten glijden en bijna zoals m'n Moeder me op dit wereldje getoverd heeft, onder te duiken. Geen gedu vel met slager, melkboer en groenteman, en meerdere nuttige burgers, vol toewijding vcor de continuering van m'n dierbaar ik maar als 'n kind-zonder-zorgen te dartelen in 't pekelzoute water. En, goed beschouwd: is een mens, een vol tooid mens, een mens in de overtreffende trap dus, is-ie „in den diepsten grond", méér dan een kind? Is. om met den psalmdichter te spreken, dit geen „ijdelheid der ijdelhe- den?" Ziet daar dien achtenswaardigen grijsaard, met z'n baard A la Bernard Shaw, ziet hem es haasje-over springen met die ka nariegeel bebadcostuumde schone! En aan ziet mijn wettelijke echt- en spondegenote nou es: als een duif, als een lam, zo volg zaam! En daar, die talhout-ranke jongeman, wiens mollige rondingen gelijk de traliën van een voglkooitje uit uit z'n vel bollen, is dat niet dien „schneidige" luitenant, op wiens uniform alle Huisduiner meisjes gék zjjn? Ach, we nivelleren allemaa"! We worden dus gelijk de kinderkens, aan het strand. En als U, dierbare gemeente, daarmee in stemt, dan zoude ik U willen voorstellen, al Uwe geschillen, al Uw haken- en-ogen op het strand te beslechten. U gaat éérst te water om wat Af te koelen. (Niet voor de aardigheid zetelden de oude Romeinse rechters op een marmeren bank!) Daarna 'aat U Uw aldus verkwikte corpus bloot stellen aan de ultra-violette zonnestralen. Natuurlijk net zó laag tot de lappen er bij hangen, want dan sorteert 't gèen effect. Aldus uit- en toegerust opent U de onder handelingen met Uw rivaal, die, gelijk U, óók de ritus van water en zon heeft onder gaan. Uw brein componeert vanzelf verstan dige, enfant-terrible-achtige woorden, Uw tegenstander doet insgelijks hèt conflict is de wereld uit! Dit recept kan vanzelf óók op grotere en belangrijker kwesties toegepast worden. De Helderse vroedschap, delibererende om de straatlantarens alléén te gebruiken voor de Huisduinse badgasten hun arme hoofden te doen stoten zoude deze kwestie kunnen oplossen aan 't strand. In het aanzicht van zó veel zon, zullen zij zich haasten die straat verlichting daaraan te doen evenaren... Want zoals 't nü is, spelen we 's avonds kiekeboe! Op een avond, terwijl de zakkende zon de golven kleurde met haar mooiste scharlaken, ben ik gaan baden. De vuurtoren zwiepte haar waarschuwend licht gelijk over bozen en rechtvaardigen, en op de duintop waakte het silhouet van een schildwacht tegen de al-mooier wordende lucht. Ik dreef op m'n rug en tuurde omhoog. Kladden goud hingen boven me, waartussen de pauwblauwe wol ken zeilden als oude galjoenen, 'n Eenzame meeuw vleugelwiekte met trage slag over de zee. als een lieve gedachte was die vogel. Ik hief mijn handen ten hemel, en het water droop bloedrood van m'n vingers. Wat 't een gebed, dat ik omhoog zond? Ik weet 't niet. Misschien misschien wor den er wel es gebeden uitgesproken zonder woorden en verhoord... Ach, vergeeft U me. ik zou bijna sentimen teel worden. En 'n mens moet er immers voor waken, nooit 'n sikkepitje van z'n innerlijk bloot te leggen? Want je mag toch niet laten blijken, dat je gelijk een kind bent...? Geschreven in de nieuwe spelling, Rej}, Held. Crt. De Stichting voor Opleiding van maatschap pelijke werkers, die zich ten doel stelt de vak opleiding te bevorderen van hen, die werkzaam zijn op het terrein van het maatschappelijk werk, speciaal voor zoover dit van overheids wege geschiedt, is voornemens te trachten in de komende maanden ook te Den Helder een cursus voor opleiding van maatschappelijke werkers in het leven te roepen. Te dien einde heeft zij zich in verbinding gesteld met de hoofden van dienst ter plaatse, met verzoek om de aandacht van de ambtenaren te vestigen op haar opleidingswerk. Bij deze gelegenheid zijn in ruime mate prospectussen verstrekt, waar door belangstellenden zich op de hoogte kon den stellen van doel, opzet en vooruitzichten van den cursus. Aan de cursussen wordt gedoceerd wekelijks gedurende één avond door bevoegde leerkrach ten volgens een vast leerplan. Na afloop van de tweejarige opleiding, om streeks Juni 1941, wordt door de Nederland sche Vereeniging voor Gemeentebelangen een examen afgenomen, ter verkrijging van het di ploma „maatschappelijk werker". Verzoeken om nadere inlichtingen, alsmede aanmeldingen als cursist worden ingewacht bij het Bureau van de Stichting, dat gevestigd is te Haarlem, Zijlstraat 47. De Leeszaal werd gedurende de maand Juli bezocht door 1368 mannen en 52 vrouwen, totaal: 1420 bezoekers. Uitgeleend werden 1702 romans. 889 studie werken en 1296 kinderboeken, totaal: 3887 boeken. Lijst van nieuwe aanwinsten Augustus 1939. Romans: Douglas, L. C.: De groote vraag. Eyck, Henriëtte van: Als de wereld donker is.... Horier, S.: De man in het zwart. Janssen, Miek: Renera Genoveva de Caettens. Mooy, Henriëtte: Acht dagen. RenesBoldingh, M. A. M.; Adat; Roche, M. de la; Jalna. Stoke, M.: Hoogwaardigen; Undset, Sigrid: De trou we vrouw. Buitenlandsche roman: Zweig, A.: Der Streit um den Sergeanten Grischa. Studiewerken Biegel, R. A.: Personeelsselectie en psycho techniek; Broekmeyer, M. W. J. M.: Het luchtwapen en zijn problemen. Coolen, A. P. H. Ritter Jr.: Zwerftochten door ons land (Noord-Brabant en Zeeland). Hammacher, A. M. W. J.: Stijlveranderingen in de Europee- sche postzegels met beeltenis van 1840 tot 1938. HoogstratenSchoch, A. van: Licht lijnen. London, J. Stone: Jach London. Mal lingPedersen, E.; Jij klein mensenkind. Marima: Eta-kookboek. Neill, A. S.: Moei lijke ouders. Schönfelder, B.: Wat bloeit op tafel voor het raam? Solomon, B.: Op trek tocht. Statistiek der werkstakingen en uit sluitingen ged. h. jaar 1938. Vos, Margot: De windharp. Geschenken: Braak, S.: Petite histoire illustrée de la litterature franqaise. Reisboek 1939 van de Nederlandsche Reisvereeniging. Verslag van de K. v. K. en fabrieken voor Groningen o. h. jaar 1938. Verslag van het Kon. Ned. meteo rologisch instituut o. h. jaar 1938. Men moet voorzichtig zjjn in z\jn voor spellingen, Toch... zonder een al te groot optimisme aan den dag te leggen, mogen we gelooven, dat in de komende dagen (weken?) geen bizondere verrassingen te wachten zijn. En dat zegt veel. Gebeurt'er voor half September niets, dan mogen we verwachten, dat de oorlog zich dezen win ter zal bepalen tot een papieren oorlog. Ieder uitstel kan leiden tot de mogelijkheid van overleg, tot de afwending van het dreigende gevaar en tot een mogelijken heropbouw van Europa. De redevoering, gisterenavond door Förster, de Duitsche gouwleider te Danzig, gehouden, was zeer dreigend en somber aangekondigd. Förster zelf had verklaard, dat de aansluiting van Danzig bij Duitschland, zeer, zeer spoedig te verwachten was en het is dus te begrijpen, dat zijn toespraak met groote belangstelling tegemoet werd gezien. Nu hij zijn hart-gelucht heeft, kunnen we met genoegen constateeren, dat er van dreigementen eigenlijk geen sprake is geweest, dat hij herhaald heeft, wat tien tallen anderen voor hem gezegd hadden, n.1. dat Dantzig een Duitsche stad is, dat heel het Duitsche rijk zal staan achter Danzig, als er een aanval op wordt gedaan, enz., enz. Nie mand heeft daar echter aan getwijfeld, maar noch Polen, noch eenige andere mogendheid is van plan een aanval op Danzig te doen en dus is het gevaar uitgesloten, dat Duitschland daarvoor in het geweer zal worden geroepen. Uit de rede van Förster blijkt, dat Hitier voorloopig nog geen plannen heeft om de kwestie Danzig krachtdadig op te lossen en dat men zich in Berlijn nog zal bepalen tot de defensieve houding, die men al lan gen tijd aanneemt. Bovendien schijnt de verbinding met Oost-Pruisen nog niet ge reed te zijn. De pontonbrug, die een bin nenrukken van Duitsche troepen moet mogelijk maken, schijnt eerst over eenige weken klaar te zijn. Alles wijst er dus op, zooals we in den aan vang van dit overzicht schreven, dat de „pe riode van vrede" voorloopig nog niet verbroken zal worden. Laat ons bovendien niet vergeten, dat de komende Duitsche partijdag te Neuren berg wordt aangekondigd als „de partijdag van den vrede". Het zou toch wel wat erg dwaas zijn als Duitschland dan een oorlog forceeren zou. Burgertojfce Stand vae Den Helder van 10 Augustus 1939. ONDERTROUWD: T. S. de Haan en M. Mouwe GETROUWD: J. A. Oudhuis en J. Timan; D. de Boer en G. Scheffers; W. L. Hibbel en H. W. Dielemans; S. C. Kraan en A. Heesters; J. Struijkenkamp en M.Glim; C. J. W Wol- ters en H. Felkers; A. G. Schillemans en W. Visser. BEKERWEDSTRIJDEN BIJ „FRISSCHE MORGEN". Hedenavond om half acht vangen de wed strijden aan om de „Brandt"- en de „De Vries"- bekers, respectievelijk op de 200 m borstcrawl heeren en 100 m schoolslag dames Vorig jaar was Jan Baarda de snelste zwemmer op de 200 m. Hij noteerde 3 min. 2.3 sec. en liet de andere deelnemers eenige seconden achter. Dit jaar zal het resultaat opnieuw een verrassing zijn. Helaas zal Van den Berg waarschijnlijk niet kunnen starten, hetgeen zeker den strijd nie tten goede zal komen. Wat het dames nummer betreft, het is jammer, dat de beker houdster, Nel Borst, niet zal starten. Toch beloven namen als Lien van Lopik en Lies Huitinga wel eenigen strijd. De 100 m borstcrawl heeren, welk nummer Zondagmorgen verzwommen wordt, kan we derom interessant worden. Vorig jaar noteer den Hartingsveld, J. Baarda. W. v. d. Bogaerde en Van den Berg allen tusschen 1.20 0 en 1.19.6. Dit jaar zal o.a. C. Tijsen zich bij dit quartet kunnen voegen, maar F. Hootsman is hier toch de gevaarlijkste man. De 100 m schoolslag heeren om den „De Graaf-beker", eveneens op Zondagmorgen te verzwemmen, zal een strijd brengen, waarin Klaas de Waard, H. Wildenberg en C. Tijsen wel om de eer zullen strijden den nieuwev beker voor de eerste maal te veroveren. We hpyden het op de eerste twee zwemmers! WEER EEN FIETS VERMIST. Iemand zette gisteren z'n fiets eenigen tijd onbeheerd in de Nieuwstraat tegen een perceel neer. Toen hij z'n karretje wilde terug halen, bleek het verdwenen te zijn. Wie weet er meer van? Daarom per ESONA (auto- en bootdiensten) Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— V u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Ons Prinsesje leert loopen" eh „Witte Vanen" Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: Sheriff Cassidy en Het meisje voor dag en nacht. Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Zaza". Zaterdag 12 Augustus. Casino, 8 uur: Feestavond Oud-Onderoffic. Zondag 13 Augustus. Casino, 3.30 en 8.00 uur: Sl-t Oranjefeest met Siem Hamel's Jazzmixers. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 578.7 Temperatuur lucht: 16.9 Maximum temp. lucht gisteren: 16.0 Wind: richting: O.; kracht: 2 Temperatuur zeewater: 18.3 Licht op: 9 Ulir 20 min. Geslaagd voor hoofdacte te Haarlem onze stadgenoot, de heer D. Bosman. Onze stadgenoot, de heer H. J. Swager- man, onderwijzer aan de Rehobothschool slaagde gisteren voor het te Haarlem gehou- i den examen voor Je Hoofdakte.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5