Britsche opinie over Java £m Zaak Het zeilend schoolschip Jeugdluchtvaartkamp nCeuiwi Den Burg falen Dc Flevo-Race Qxunmen ^utleAijeó Goudmijntjes! ïlitujuM uit IMc Verandering leden der Gemeenteraad Collecten en opbrengsten Visscherij Oost Indië De begrooting in den Volksraad Voor versterking van de Indische weermacht Nieuws uit N* Guinea KeAken Zendxnq. Nieuws uit Helievoetslin* Rijkspostspaarbank Tijdschriften die geen reclame maakf uwJidl uue,fiqetejti, adverfeerf daarom! Men verzocht ons opname van het volgende: De pogingen van de Nationale Vereeniging „Het Zeilend Schoolschip" om nog dit jaar een begin te maken met de practische scho ling van stuurmansleerlingen op een groot zeilschip, zijn met succes bekroond. Welis waar beschikt de Vereeniging nog niet over een eigen schip, maar er kan thans toch een eerste stap gezet worden naar de verwezen lijking van haar ideaal. Dank zij het initiatief en de bemoeienissen van eenige bestuurs leden, dank zij vooral de enthousiaste mede werking van kapitein Sune Tamm, is het mogen gelukken voor een viertal Nederland- sche jongens een plaats op het Zweedsche op leidingsschip „Abraham Rydberg" te reser- veereti. Zoo zullen dus binnenkort vier Hollanders de 10 maanden lange reis naar en van Australië onder zeil gaan maken aan boord van den Zweedschen viermaster, waarover eenige bladen onlangs met zooveel waardee ring geschreven hebben. Een groot aantal ge gadigden heeft zich n.1. reeds aangemeld. Het Bestuur der Vereeniging heeft daaruit een keuze gedaan; de gelukkigen vertrekken eerstdaags naar Zweden om wegwijs te wor den in de ingewikkelde tuigage, en dan het groote water op! Onnoodig te zeggen, dat de Vereeniging er niet aan twijfelt of zij zullen op deze reis een schat van ervaring en zeemanschap opdoen; zij hoopt op deze wijze voor de Nederlandsche koopvaardij een aantal menschen af te leve ren, die van zessen klaar zijn en de onbe twistbare waarde van de opleiding aan boord van een zeilschip in de groote vaart afdoende zullen bewijzen: menschen die het harde leven op een windjammer verkiezen boven het comfort van een stoom- of motorschip, omdat ze voelen, dat uit die harde school de flinkste kerels komen. De Vereeniging werkt intusschen onver droten voort aan de uitwerking van haar plannen. Zeer tot haar voldoening ondervindt haar streven steeds meer begrip en waar deering. Moge het haar, in het belang van ons zeevarend volk, gegeven zijn binnenkort een veel grooter aantal jongens te plaatsen op een Nederlandsch zeilschip, in Nederland gebouwd, waarop onder Nederlandsche leiding onze jongens zullen worden gevormd tot all round zeelui! Wie de vereeniging steunen wil, geve zich op als lid. Het adres is Prinsenweg 89, Was senaar. 's-Gravenhage, 10 Augustus. Het van 1524 Augustus a.s. door de centrale jeugd commissie der Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart te Ermelo te houden jeugdluchtvaart kamp zal Dinsdag 15 Augustus a.s., des mid dags om 4 uur, door den heer A. van der Paauw, lid der C. J. C. worden geopend Aan het kamp nemen 66 jeugdleden der K.N.V. V.L. deel. Zaterdag 19 Augustus gaan alle deelnemers naar Schiphol, om daar een ,.na- tionalen jeugdluchtvaartdag" mee te maken. Zondag 20 Augustus wordt in het kamp de eindwedstrijd om het kampioenschap van Ne derland voor zweef- en motormodelvliegtuigen gehouden. Verder zal op Donderdag 17 Augustus de heer C. v. d. Graaff, officier-vlieger Kon. Ma rine, een causerie houden over „De Marine Luchtvaart in Indië"; op Vrijdag 18 Augustus de heer N. W. Sluyter over „Hoe wordt men M-vlieger, en wat is de taak van een M-vlie- geren op Dinsdag 22 Augustus de heer J. van der Meer over „Zweefvl" gen". De leiding van het kamp berust bij de heeren P. C. Tielrooy, hoofdofficier J. ter Linden, kampcommandant en ing. Juste van Hattum, vertegenwoordiger der Centrale Jeugd Com missie. Wij laten hieronder de uitslagen van den tweeden dag volgen. Klasse I Kruiser-achten: 1. D'Eendracht, st. J. J. Bank (De Maas); 2. Omega, st. W. C. Kruijt (De Kaag); open klasse: 1. Astrea, st. C. Moolenburgh (Kon. Marine J. C.). Klasse IX kleinere kruiser jachten: 1. Tobbe danser, st. N. R. Besgeling (Loosdrecht)2. Silverkring, st. Ch. v. Kempen (Kon Ned. Z. en R. V.). Klasse III Ronde en platbodemjachten: 1. De Vrouw Lucia, st. mr. W. H. Dudok v. Heel (Loosdrecht). Klasse IV Draken jachten: 1. Hebb, st. Rud Döbler (Deutscher Regatie Verein); 2. Aqua marijn, st. Otto A. Ernst (Deutscher Regatte Verein); 3. Vliegende Hollander, st. Allert Warnerr (Kon. Ned. Z. en R. V.); 4. Van Bra- kel, st. H. M. J. Boelen en C. W. Jonker (Kon. Ned. Z. en R. V.). In het clubgebouw der Kon. Watersport- vereeniging Loosdrecht reikte de heer Ernst Crone de prijzen en wisselbeker uit. UITSLAG 4e RONDE WEDSTRIJD OM HET PLAATSELIJK KAMPIOENSCHAP. A. J. José gewonnen van A. A. Bremer 20 H. v. Zuilekom gewonnen van J. Stoll 20 B. de Best remise tegen D. C. W. Rab 11 De stand is als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. 4 2 115 4 13 0 5 4 12 14 4 112 3 4 2 0 2 4 4 112 3 H. v. Zuilekom D. C. W. Rab B. de Best A. A. Bremer A. J. José J. Stoll De 5e ronde wordt wegens vacantie 14 dagen Uitgesteld. Alsdan zullen in de 5e en laatste ronde tegen elkaar uitkomen: D. C. W. Rab tegen A. J. José. J. Stoll tegen B. de Best. A. A. Bremer tegen H. v. Zuilekom. Deze ronde zal een beslist zeer spannende wedstrijd worden, gezien het behaalde aantal punten voor lederen deelnemer het maximum aantal te behalen punten bedraagt 10. Aangezien het de laatste ronde betreft raden wij iederen damliefhebber aan dezen wedstrijd bij te gaan wonen. Rijkspostspaarbank Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Den Burg. In den loop der maand Juli 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 22.785,16 en terugbetaald 22.392,99 Derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald 392,17 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 26. In de gehouden Gemeenteraadsvergadering te Urk moest wegens familiebetrekking het lot geworpen worden tusschen A. Hakvoort (Gem.belangen) en Jacob Neutjes (I.G.P.). Het gevolg was, dat bij loting nu Albert Hak voort niet meer in den Raad zal plaats nemen en in zijn plaats door den Raad Luut Kamper benoemd is. Het uitgetreden of liever uitge- stooten raadslid A. Hakvoort was meer dan 16 jaar raadslid, waarvan enkele perioden als 2de wethouder, onder het burgemeesterschap van A. Gravestein. De heer A. Hakvoort is bij zeer velen van de bevolking een geziene figuur, welke het be treuren, dat deze volksman noodgedwongen moet heengaan. Voor het ongeval, dat schipper A. Groenen dijk trof, is op ons eiland gecollecteerd, waar van de opbrengst 233 was, waarvan 106 onder de schippers. Ook werd een collecte ge houden voor de Centrale Werkloozenzorg, waarvoor de opbrengst goed was. Door 50 vaartuigen werd heden aan den ge meen telqken vischafslag alhier aangevoerd: 4660 pond kuilpaling, van 30300 pond per vaartuig, prijs 22%25% ct.; 782 pond ljjn- of beugaal, 26%41% ct. en 130 pond fuikaal, prijs 31% ct., alles per pond. Regeeringsantwoord Marine. Batavia. In zijn antwoord over de begroo ting licht de regeeringsgemachtigde, vice-ad- miraal Ferwerda, commandant der zeemacht, toe, dat hetgeen de regeering heeft gezegd over de steeds wederkeerende verwijten aan het Moederland en den toon daarvan niet alleen bedoeld zijn voor den heer Van Arden.<e, doch voor ieder, publiek persoon of partieul'er, rede naar of scribent, die zich op dezen, door haar betreurden weg begeeft. De heer Van Ardenne zal zeker niet meenen, dat het Opperbestuur de verstandhouding met Indië onverschillig zou laten, ook al zegt hij, dat het er op begint te lijken. Met den heer Vas Dias hoopt de regeering, dat de maritieme defensie van Indië niet in het gedrang zal komen, ook niet bij het pas- geformeerde kabinet. De Regeering herhaalt, dat er over de nood zaak van aanzienlijke versterking van de weer macht ter zee geen verschil van inzicht be staat. Het vraagstuk is: op welke wijze die versterking zal moeten worden verwezenlijkt. Het probleem is, door een krachtige propaganda voor een kern van zware schepen, in den laatsten tijd wel wat een zijdig gesteld, waardoor de meening begon post te vatten, dat elk ander systeem van weinig of geen beteekenis is. De marine heeft het voornemen binnenkort te Batavia een jeugd-vlootdag te houden, waar in ook de Inlandsche jeugd zal worden be trokken. Ook aan de propaganda onder de In landsche jeugd zal de noodige aandacht wor den besteed. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer Langeler, zegt, dat de regeering haar houding terzake van een belangenorganisatie voor officieren der gouvernementsmarine nog niet heeft bepaald. Het oprichten van een be- langenvereeniging door de regeering zelve, ligt echter niet in haar bedoeling. Spr. geeft voorts een toelichting op het von nis in de zaak van de „Van der Wijck" en zegt, dat daar meer van een schrijffout sprake is geweest. Bij den Volksraad is, naar Aneta uit Batavia meldt, een motie ingediend inzake de kwestie van versterking van de weermacht, in het bij zonder van de vloot. De motie is onderteekend door de heeren Verboom (Vad. Club), Roep (P.E.B.), De Villeneuve (oecon. groep), Sosro- hadiekoesoemo (partijloos), van Ardenne (I. E. V.), Kan (Tsjoeng Hwa Hwi), Kartowisastro (Gedipl. Inl. best.). De motie luidt als volgt: „De Volksraad, gehoord de debatten, ernstig betreurend dat tot dusver de Indi sche weermiddelen, in het bijzonder die ter zee, volstrekt onvoldoende zijn voor het waarborgen van de onschendbaarheid van het grondgebied, overtuigd dat in verband met de inter nationale gebeurtenissen bestendiging van dezen toestand blijk zou geven van blij vende miskenning van een der voornaam ste plichten van het Koninkrijk der Neder landen, spreekt als zijn vaste overtuiging uit, dat met den meesten spoed moet worden getracht dit langdurige verzuim te her stellen en Indië een weermacht te geven, welke in behoorlijke verhouding staat tot de zeer groote belangen, welke hierbij zijn betrokken, in het bijzonder zoo spoe dig mogelijk over te gaan tot versterking van de vloot en de offensieve en defensieve luchtverdediging' Batavia en Singapore. In Nederlandsch-Indië is de heer Gilmore geen onbekende, hy heeft hier reeds meer malen vertoefd en als men hem wil gelooven denkt hij er sterk over om zich later voor goed in dit land te vestigen, aldus lezen in 't H.bl. overgenomen uit de „Java Bode" naar aanleiding van een onderhoud met den heer R. J. Gilmore, ex-redacteur van de „Straits Times". Batavia ziet er veel schooner uit dan Sin gapore, beweerde de Britsche bezoeker, zelfs nadat wij hem enkele beruchte bouwvallige wijken van Batavia hadden laten zien. Vooral de woonwijken zijn prachtig. De huizen ma ken een gastvrijen indruk en des avonds is het hem een genoegen om een eindje om te loopen, om de vroolijk en vriendelijk verlichte terrassen met de sierlijke schemerlampen te zien. Wat den buitenlandsche journalist het meest opvalt, is het feit, dat de menschen in Nederlandsch-Indië, in tegenstelling met de Britten in hun overzeesche gebie den, veel meer geld ten koste leggen aan de uitvoering van gebouwen en wijken. Zelfs in den aanleg der tuinen zag hij ge demonstreerd, dat men hier veel meer leeft met het idee om een „home" te scheppen. In Britsch-Indië en in de Straits concentreert men zich volgens dezen bezoeker veel te veel op den uitein delijken 1 mgkeer naar het vaderland. Europeesche dames op fietsen, het blijft altijd een verbazingwekkend gezicht voor ons Singapore-menschen. Wel mis ik hier de ele gante „Shanghai-dresses" van de Chineesche dames en meisjes. In Singapore zijn de stra ten er mee bevolkt, hier ziet men ze een hoogst enkelen keer. Men heeft in Singapore een levendige be langstelling voor alles wat in verband staat met de defensie van Nederlandsch-Indië, ter wijl voorts veel interesse aan den dag wordt gelegd voor het rassenvraagstuk en de ver schillende oplossingen, die in Ned.-Indië wor den toegepast. Nieuw-Zeelander van geboorte heeft de heer Gilmore veel belangstelling voor de ge schiedenis der oude Oost-Indiië-vaarders. Vooral de verrichtingen van Tasman, als ont dekker van Nieuw-Zeeland, boezemen hem belang in. Dezer dagen hoopt hij te Batavia gegevens omtrent het l*ven van dezen roem- ruchten ontdekkingsreiziger te verzamelen, voor een bijdrage in een periodiek in zijn ge boorteland. Toen hij aan de „Straits Times" verbonden was, fungeerde Gilmore min of meer als de luchtvaartspecialist. Hij heeft reizen met de K. N. I. L. M. naar Australië en Saigon ge maakt, terwijl hij ook den vliegbooten-dienst nader heetf leeren kennen. Naar hij ons ver zekerde heeft men te Singavore met een zeker leedwezen de tijding vernomen, dat de K. N. I. L. M. haar diensten op Australië heeft ge halveerd. De expeditie-Leroux. Batavia, 10 Aug. Ter nadere toelichting op telegrammen van den leider der expeditie op Nieuw-Guinea van het Kon. Ned. Aardrijks kundig Genootschap, verneemt Aneta nog het volgende van den vertegenwoordiger van het genootschap te Batavia: De heer Leroux arriveerde op 29 Juni met een marine-vliegtuig aan de Etna-baai, waar reeds een groote voorraad goederen was op geslagen. Dadelijk werd met de overbrenging van het eerste échelon naar de Wisselmeren een aanvang gemaakt, waartoe de marine vliegtuigen 19 vluchten maakten. Hierdoor werden in enkele dagen 26 personen en 14 ton goederen, naar het hoofdbivak vervoerd. Op 6 Juli was het geheele eerste échelon naar de Wisselmeren overgebracht. Ongeveer een week na aankomst van den heer Leroux was een deel van den staf reeds aan het wetenschappelijk werk begonnen. De arts, dr. Brouwer, begon met een tocht naar Koegapa, ten Oosten van het Paniai- meer, luitenant ter zee Hagdorn begon da delijk met plaatsbepalingen, terwijl de beide topografen aanvingen met de meting eener basis. Daarna werden belangrijke punten in de omgeving van het meer bepaald, en, samen met den botanicus dr. Eyma, het eiland in het Paniai-meer aan een onderzoek onderwor pen. De geoloog dr. IJzerman werd in Oeta aan de Zuidkust afgezet, en maakte met twee agenten van de veldpolitie en enkele dragers een doorsteek van de zuidkust naar het Paniai-meer, waar hij 24 Juli aankwam, na op 13 Juli van Oeta te zyn vertrokken. Intusschen was ook het tweede échelon per vliegtuig overgebracht, waartoe negen groeps- vluchten werden gemaakt. Op 21 Juli bevon den zich in totaal 98 personen en 24 tons goe deren in het basiskamp. Hieruit spreekt wel de enorme beteeke nis van de hulp der vliegtuigen, daar vroeger honderden dragers noodig zouden z(jn geweest. De deelnemers 7.(jn verrukt over het werk der marine-vliegers, dat vaak moeiljjk is in verband met de weers gesteldheid. Op 25 Juli vertrok dr. Brouwer op een nieu wen tocht, vergezeld door luitenant ter zee Hagdoorn en een mantri-topograaf. Deze tocht ging naar het Tigi-meer, het zuidelijk ste van de drie meren. De heer Hagdoorn en de mantri-topograaf bleven achter voor het in kaart brengen van het gebied, terwijl dr. Brouwer den tocht voortzette naar de be volkte vallei Iotodah, waar hij zich thans be vindt. De geoloog IJzerman en de botanicus Eyma maakten een beklimming van den hoogen Dejai-top, ten westen van het Paiai-meer, vanwaar zij op 2 dezer terugkeerden. De geoloog vergezelt daarna den leider op den grooten doorsteek naar de Rouffaer- rivier, Dr. Eyma, luitenant Hagdoorn en een topo- graaf dringen daarna door in de nog onbe kende bergen ten westen van de meren en een der hooge ketens ten Noorden daarvan. In den bestuurspost Enarotali aan het Paiai-meer, die door het B.B. uitnemend is ingericht, wordt r* alles in gereedheid ge bracht voor den grooten doorsteek. Het geheele terrein is vanuit de lucht waar- NIEUWE VULGATA. Het Vaticaansche blad de „Osservatore Ro- mano" kondigt het verschijnen aan van den hen band van de nieuwe Vulgaat uit gave. Vit vierde deel omvat Josua, Richteren en Ru 1. Voor het vaststellen van den tekst dezer nieuwe uitga re, welk vaststellen met buitengewone zorg gebeurt, worden 33 handschriften geraad pleegd, terwijl voorts 7 oudere Vulgaatuit gaven steeds ter vergelijking gebruikt worden. BIJBELLEZEN WORDT IN RUSLAND GESTRAFT. De Allgemeine Evangelisch-Luthersche Kir- chenzeitung groote belijdenisbewegingI deelt mede, dat thans het lezen van den bijbel in Rusland bestraft wordt. Bijbellezen is uitslui tend geoorloofd binnen de geregistreerde kerk gebouwen en dan nog alleen gedurende de offi- cieele godsdienstoefening, niet echter in de hui zen, wanneer daar anderen buiten den huiselij- ken kring aanwezig zijn. Te Leningrad werden zeven boeren veroordeeld omdat zij te zamen in het huis van een hunner den bijbel gelezen had den en het gclezene hadden besproken. Zes van hen werden door het Leningrader strafge rechtshof tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld. BISSCHOPPENCONFERENTIE. De Roomsch-Katholieke bisschoppen in Duitschland vergaderen 11 en 12 Augustus a.s. te Fulda. Vooraf gaan de bisschop van Berlijn graaf Preysing, de bisschop van Munster graaf Gaaien en kardinaal Schulte van Breslau naar Rome tot overleg. De Fuldaer bisschopsconfe rentie heeft reeds meermalen tot belangrijke besluiten aanleiding gegeven. DUITSCHE KERKSTRIJD. Een principieel contact tusschen kerk en staat. De Duitsche Evangelische kerkkansclarij dr. WernerJ heeft na ontvangst der „Godesberger Thesen" van de zijde der Duitsche Christenen en het theologisch memorandum van de leiders der (groote) belijdenisbeweging (landsbisschop dr. Mahrarens e.a.)langdurig overleg ge pleegd met het rijksministerie voor kerkelijke aangelegenheden (minister Kerrl) en legde als resultaat van een en ander met goedkeuring van het rijksministerie aan al de kerkelijke lei ders thans een principieel theologisch document voor met verzoek om te overwegen, of op grond van den inhoud van dit document een toenade ring tusschen de gescheiden groepen mogelijk zou zijn. Wij zijn in staat den inhoud van dit document mede te deelen. Het bevat de volgen de vijf artikelen. Art. 1 De Evangelische kerk heeft van Maarten Luther geleerd om de terreinen van rede en geloof, politiek, religie, en staat scherp te onderscheiden. De nationaalsocialistische wereldbeschouwing is de volksch-politieke leer, die den Duitschen mensch bepaalt en vormt. Zij is als zoodanig ook voor den Christelijken Duitscher bindend „verbindlich" De Evangelische kerk eert in den staat een, door God gestelde ordening en vordert van haar leden trouwen dienst in deze ordening. Art. 2. Het evangelie geldt alle volken en alle tijden. De Evangelische kerk heeft echter van Maarten Luther geleerd, dat het ware Christelijke geloof zich slechts binnen het door God geschapen volkswezen krachtig ontvouwen kan. Wij wijzen daarom het politiek universa lisme van Roomsclien en wereld-Protestant- schen aard beslist af. Art. 3. De nationaalsocialistische wereldbe schouwing bestrijdt met alle onverbiddelijkheid den politieken en geestelijken invloed van het Joodsche ras op ons volksche leven. In ge hoorzaamheid aan de Goddelijke scheppingsorde aanvaardt de Evangelische kerk de verant woordelijkheid voor de reinhouding van ons volkswezen. Daarenboven is er binnen het gebied van het geloof geen scherpere tegenstelling dan die tus schen de boodschap van Jezus Christus en de Joodsche religie der wetmatigheid en der poli tieke Messiasverwachting. Art. j. De Evangelische kerk heeft de taak den Duitschen mensch de boodschap van de openbaring Gods in Jezus Christus zoo te ver kondigen als de reformatoren, en in het bijzon der dr. Maarten Luther ze ons hebben leeren verstaan. MARTIN NIEMOELLER. Het eenigen tijd geleden aangekondigde boek „Martin Niemöller", de laatste 28 preeken, uit gesproken in de jaren 1936 en 1937 te Berlijn- Dahlem", stenografisch opgeteekend door een toehoorster en onveranderd uitgegeven, uit het Duitsch vertaald onder leiding van ds. A. G Barkey Wolf, Gereformeerd predikant te Den Haag en uitgegeven door de N.V. D. A. Daamen te Den Haag, zag thans het licht. In de 28 preeken, die ieder voor zich getui genis afleggen van de krachtige en warm over tuigde persoonlijkheid gelijk Niemöller is, is een climax op te merken; ze groeien in forsch- heid al naar men verder komt. Ze geven ook een visie uiteraard op de leidende gedachten der belijdeniskerk-richting-Niemöller. Niet toegelaten De gemeenteraad heeft besloten tot niet toe lating van den heer Bulthuis als nieuw he noemd raadslid, daar deze nog geen 12 den in de gemeente woonachtig is. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het EngeLsche s.s. ningen". genomen op de groote verkenningsvlucht op 6 Augustus waarvan de telegrammen reeds melding hebben gemaakt. Ook tijdens dezen tocht bleek de hulp van vliegtuigen van groote waarde, o.a. voor het afwerpen van levensmiddelen per parachute. Dank zij deze hulpmiddelen kan de expeditie voortdurend haar aandacht op het weten schappelijk werk concentreeren. Opgave betreffende het kantoor der posterijen te Den Helder. In den loop der maand Juli 1939 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekjes ingelegd 82.474.25 en terugbetaald 115.256,76 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 32.782,51 Het_ aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg Vischaéslag Ben Hekier Den Helder, 10 Aug. 1939. Aangebracht door korders: T,onSen Per kg 1.28—1.14 Irhni T °'98—0-68 Schol ïl P" "M 5 Schar J Aangebracht door garnalenvisschers- Gekookte garlnalen per kg f 016 D e Tooneelspiegel. Juli-Augustus. nummer. Uitgave A. J. G. Strengholt te Am sterdam. Hans van dei, Aardweg bespreekt „het geval Jan Musch", terwyl wij een uiterst gevoelige bijdrage vinden over het verscheiden van Louis Davids. Voorts leest men bijzonder- heden over de plannen van „Het Nederlandsch Tooneel", die op stapel staan, terwijl Candida ten slotte schrijft over „De Moraal van het stuk". Het Gemeenebest. Maandblad voor 't Nederlandsche Volksgeheel en tot bevordering van de volksgemeen- hap. Uitgave van H. D Tjeenk Willink Zn. N.V. te Haarlem. Van den inhoud van dit nummer noemen wij: „De gevolgen van de de werkloosheid", van de hand van W. Verkade en „Industrialisatie als onderdeel van te voeren economische politiek" Ook de overige rtikelen h delen over het grootste probleem van dezen tijd en het is lof felijk, dat men uitsluitend ter zake kundgen dit werk liet verrichten. Zoodoende is er een extra-nummer verschenen, dat inderdaad een leidende taak kan hebben. Hopen wij dan ook, dat het onder veler oogen zal verschijnen. NVL. Studieorgaan voor het Luehtbescher- mingsvraagstuk. Uitgave Nederlandsche ver eeniging voor Luchtbescherming in Den Haag, (Adm. A. V/. Sijthoff's Uitg, Mij Leiden). Dr. P. H. van Rooyen schrijft over „E.H.B.0. bij luchtbescherming". A. C. Verschoor over „Tempo en bezinning". Ir. Volleer over „Garage schuilplaats". J.H. van Riesen over „Luchtbe schermingsoefeningen op de kaart, en de lste luitenant der Infanterie G. Kloeg over „Gas- bescherming". Een periodiek wat juist nu bij. zonder actueel is, en dat z'n weg wel zal vin den. De Stuwing, Juli-nummér. Uitgave Leid- scheboschje Amsterdam. Wij vinden een ty pisch artikel over „Opbouw en Afbraak (Freud versus Mozes), waarin rake dingen gezegd worden. Het zit voortreffelijk in elkaar G. H. L. Schouten schrijft over „Rotterdam— Batavia", terwijl R. Hornstra een uitstekende bijdrage leverde met „De boer van tien jaar geleden en nu". Contact. Maandblad voor de Nederland sche Jeugd. Juli-nummer. Uitgave Dallaan Baarn. Alfred van Sprang schrijft een „Brie uit Londen", terwijl Henk Scholtens het heeft over „Tien jaar Jeugdherbergen". Leerzaam en interessant blijkt voorts te zijn de bijdrage van W. C. van Dijk o.-er „De weg naar betere foto's". Critisch Bulletin Juli-Augustusnum mer. Uitgave van N.V. Van Loghum Slaterus. Hr' Bulletin van Juli-Augustus geeft aller eerst van de hand van Anthonie Donker een beschouwing naar aanleiding van het werk van E. Boekman „Overheid en kunst in Neder land". Hierin worden enkele ter behartiging te nemen zaken gezegd. Den Doolaard's nieuwe boek (niet het nieuwste...) „De Bruiloft der zeven zigeuners" wordt door Albert Helman onder het mes genomen en men weet dat dit een scherp mes is. Diverse andere prominente boeken passeeren de revue van het Bulletin. Ze zijn altijd het lezen overwaard deze beschou wingen. Morks Magazijn. Uitgave Firma C. Morks t Cz., Dordrecht. Juli-nummer. Geopend wordt j met een artikel over dr. Jan Romein, den professor, waarover zoo den laatsten tijd nogal het een en ander te doen geweest is. Voorts vinden wij een zeer leerzame bijdrage over Vlaamsche beeldsnijkunst, rijk geillustreerd, I terwijl voorts Tillema voor zijn levendig In disch hoekje en Mario voor zijn Parijsche brieven zorgt. Een goed nummer. He t Kind. Nummer van 22 Juli. Uitgave Drukkerij Spin, Amsterdam. Dr. Charlotte Biihler schrijft over „Ben je van plan een kind te adopteeren?" eruzegt daarin dingen die men weten moet. „De muziek in de jeugd beweging" wordt eveneens besproken, terwijl Leonard Roggeveen voorts het goede kinder boek bespreekt en zegt aan welke eischen dit heeft te voldoen. De praktijkman van h®' kampeeren, Ton Koot, zegt tenslotte het noo dige over deze moderne tak van sport. Ons Nederland. Juli-nummer. do orgaan van de Alg. Ned. Ver. v. Vreemdel. Verk. Uitgave A. J. G. Sterngholt te Amster- dam. Uiteraard bevat dit nummer veel kopO over het in Leeuwarden gehouden congres der vereeniging. Het verslag is zoowel interes sant als leerzaam. Mr. E. Elias oppert in zlJn artikel „Een taak voor den Regeeringsper®* dienst?" de mogelijkheid van samenwerkin# tusschen deze instantie en de ANW.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6