Zweefvliegrecord leeft slechts één dag Wie maakte de foto DE WERELD Bankpersoneel wil niet gedupeerd Te veel gewaagd Voorhistorische graven ontdekt Postvluchten op Indij weinig woorden Olympische voorproefjes „Wreekt de afslachting van onze broeders" Betoogingen in Protectoraat Roode leger versterkt Terug naar Amerika „Wat Roemeensch is zal verdedigd worden Radiokopstukken bijeen Joden uit het Roode Kruis Britsch bezoek aan Spanje beperkt Doodelijk verkeersverzuitn Onder betonmolen geraakt Een nieuw scherp wapen tegen het Jodendom Engeland vol troepen De „Minimoa" rweelt 240 kilome ter. De Nederlandsche zweefvliegers, die deel uitmaken van het zweefvlieg- kamp op het vliegveld Welschap hij Eindhoven, uit welke deelnemers de definitieve ploeg voor de zweefvlieg- wedstrijden van de Olympische Spe len te Helsinki wordt gekozen, ver richten steeds betere prestaties. Kon den wij gisteren melden, dat het Nienhuis gelukt was het Nederland sche afstandsrecord te verbeteren door een vlucht van Eindhoven naai les Mazures Ardennes in Noord Frankrijk, en dus België zonder da ling over te vliegen, dit record heeft slechts een bestaan van een dag ge had. doordat O. Ivoch met de PH 80, de „Minimoa", gisteren een uitste kend geslaagde doelvlucht naar St. Quentin maakte, hetgeen een afstand van 240 k.m. is. Hiermee is dus het record van Nienhuis gebroken. Om het zilveren brevet. En evenals Maandag verrichtten ook de andere deelnemers uitstekende prestaties. H. van Zanten maakte een duurvlucht van 5M uur en landde daarna keurig weer op het vliegveld Welschap De zweefvlieger behaalde daarmede het zilveren C-brevct. Zijn toestel was de Rohn-Bussard Pil 78. Twee andere zweefvliegers maakten vluch ten. waarbij zij één der eischen van het zil veren C-brevet vervulden, n.1. de afstands- vlucht van minstons 50 k.m. 't Waren J. Ilouwink met de Grünau-Baby PH 85, die op de renbaan te Tcrvueren bij Brussel daalde, een afstand Van 95 k. m. en de Grünau-Baby PH 58. die in de buurt van Mechelen daalde en daarmee een af stand van 85 k.m. aflegde. De komende samenwerking tus schen de Amsterdamsche- en de Rotterdamsche Bank. Gelijk bekend, hebben de hoofdbesturen der vier organisaties van kantoor- en han delsbedienden, kort na de publicatie van het communiqué betreffende de voorgeno men samenwerking tusschen de Amsterdam sche- en Rotterdamsche Bank, zich, met het oog op de bediendenbelangen, welke hierbij in het geding zijn, tot de directie dezer béide instellingen gewend met het verzoek om een onderhoud. Hoewel dus, omtrent hetgeen in de naas te toekomst ten aanzien van de persorieelen dezer beide instellingen zal gebeuren, nog niets met zekerheid valt te zeggen, hebben de hoofdbesturen den indruk, dat er ten be hoeve van de personeelleden, die tengevol ge van de gewijzigde situatie zullen worden ontslagen, getracht zal worden door het treffen van oen financieele regeling een overbrugging te verkrijgen van de periode gedurende welke zij tengevolge van het ont slag zonder inkomsten zullen zijn. Groote anti-Britsche betooging. Engelsche consul bedreigd. JAPANSCHE MARINIERS MOETEN INGRIJPEN. De waarnemend Britsche consul te Tsjiausji op het eiland Tahau. Brian, is gisteren dooi de tydige inmenging van een Japansch lan dingsdetachement uit handen van het gepeu pel gebleven. Naar uit Swatau hieromtrent nader wordt gemeld, hebben Maandagmid dag omstreeks vier uur ongeveer zestig Chi- neesche .opgeschoten iongens voor het Brit sche consulaat te Tsjiausji gedemonstreerd Zij riepen „wreekt de afslachting van onze broeders" en „zet de Erittcn uit het land en verbrandt het Britsche consulaat." Toen de toestand verontrustend werd, werd een afdeeling Japansche mariniers naar het Britsche consulaat gezonden. De betoogers werden tegen half vijf verspreid. Om kwart over vijf verschenen iile betoogers evenwel weer in de buurt. Zij probeerden den. achteruitgang van het consulaat in brand te steken. Japansche mariniers kwamen weer tijdig ter plaatse en onderdrukten de wanordelijk heden. Brian was tijdens de betooging niet in het consulaat. Hij werd door de betoogers bedreigd. De Japanneezen ontzetten hem en brachten hem naar het consulaat. Zelfs een bedevaart wordt va derlandslievende demonstratie! Het Nalionaul-Socialistischc orgaan in Bohemen en Moravië de „Prager Zeitungs- dienst", beklaagt zich erover, dat de Tsje chen de gewoonte hebben aangenomen van een religieuse plechtigheid een vaderlands lievende betooging te maken. De laatste bedevaart naar Domazlits, waaraan 100.000 personen uit alle deelen van Bohemen en Moravië deelnamen, is een vaderlandslievende betooging geworden, waaraan de nationaal-socialisten zich ge ërgerd hebben Atongolië eischt steeds mensch en op. meer Volgens talrijke overeenstemmende be richten heeft de Sovjet-regeering haar troe pen in het Verre Óósten aanzienlijk ver sterkt in verband met de gevechten aan de grens van Buiten-Mongolië. De versterkin gen schijnen echter uitsluitend van de garnizoenen ten oosten van 't Oeralgeberg- te afkomstig te zijn. Uit het Verre Oosten komende reizigers hebben tot de stad Swerd lowsk militaire convooien gezien, doch niet in Midden-Rusland. Generaal Stern, vroeger commandant van het eerste speciale leger in het Verre Oos ten, schijnt nog steeds een belangrijken com mandopost te bekleede nen generaal Popof de nieuwe chef van het eerste leger, zou aan Stern ondergeschikt zijn. Franco zal de Amerikaansche gevangenen vrijlaten. Men verneemt op de Amerikaansche am bassade, dat Franco naar aanleiding van een stap van den ambassadeur besloten heeft binnenkort de Amerikaansche gevan genen, twintig krijgsgevangenen en 25 bur gers, in vrijheid te stellen. Deze menschen zouden dan naar de grens bij Irun geleid worden. Toespraak van Koning Carol. Koning Carol heeft tijdens een revue over de Roemeensche vloot bij Constanza een toespraak gehouden, waarin hij waarschuw de tegen iedere poging om een wijziging te brengen in de Roemeensche grenzen ,AVat Roemeensch is, kan niet weggegeven Bijeenkomst in Zweden. Van 8—1U Sept. zal in Stockholm een bij eenkomst worden gehouden van afgevaar digden van Europeesche omroepinstellin gen, ter bespreking van programma's, welke in den aanstaanden winter zouden kunnen worden uitgewisseld. De vertegenwoordigers zullen de gasten zijn van „Radiotjanst" den Zweedschen om roep. Van hun verblijf in Zweden kunnen de afgevaardigden desgewenscht gebruik ma ken om indrukken vast te leggen op gramo- foonplaten waartoe „Radiotjanst" een repor tagewagen beschikbaar stolt. Ook in het protectoraat geen deel van leven meer. Aangemeodigd door de eerste anti-semie- tische maatregelen van de regeering heeft de Arische bond in Bohemen en Moravië zijn campagne tegen de Joden voortgezet en poogt thans de wetten van Neurenberg ook in het protectoraat te doen gelden. Gisteren heeft de bond voorgesteld don Joden den toegang tot de bioscopen in Praag te ver bieden en een speciale bioscoop te hunner beschikking te stellen. Verder wordt aan de eigenaars van de bi oscopen aangeraden voor het begin van de voorstelling op het doek een waarschuwing tot de Joden te projectëeren, waarin wordt gezegd dat zij op eigen risico in de zaal blijven. Tenslotte heeft de bond den voorzitter van het Tsjechische Roode Kruis verzocht alle Joden uit de organisatie te weren. WREEDE VADER VEROORDEELD. De Amsterdamsche rechtbank veroordeel de een 25-jarigen arbeider wegens mishan deling van zijn dochtertje van acht maan den, tengevolge waarvan het kind een tl ij - beentje brak, tot vier maanden gevangenis straf, met aftrek van de voorloopige hech tenis. De Officier van Justitie had tien maanden gerequireerd. KONING CAROL. worden", zeide de koning, ,en wat Roe meensch is, zal verdedigd worden. Meer dan dat, wanneer iemand den vrede lief heeft, moet hij begrijpen, dat de grenzen, zooals die thans afgebakend zijn, niet ge wijzigd kunnen worden zonder gevaar voor een wereldomvattende ramp." Gouverneur van Gibraltar neemt ingrijpende maatregelen. Het Britsche personeel van de gewapende macht en de dokken, zoomede hun familie leden, mogen op bevel van den gouverneur van Gibraltar geen bezoeken brengen aan Spanje. In de nota wordt verklaard dat mevrouw Malley bij een incident een vernederende behandeling heeft ondergaan. Het schijnt, dat mevrouw Malley was vastgehouden en niet haar man, de majoor, zooals eerst werd gemeld. In de order wordt verklaard, dat de vrouw van een officier van het garnizoen Zondag door de Spaansche politie werd gearresteerd en naar de gewone gevangenis te Algeciras werd overgebracht, waar zij onder zeer ver nederende omstandigheden werd vastgehou den, De gouverneur van Gibraltar heeft be sloten. dat totdat bij de verzekering zal heb ben. dat een herhaling van een dergelijke behandeling vanwege de Spaansche autori teiten niet zal voorkomen, niemand zal wor den toegestaan over de grens Ie gaan. Me vrouw Malley werd pas losgelaten, nadat een boete van 23 pond Sterling was betaald. KIND BIJ HENGELEN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks negen uur is uit de Haarlemmervaart, dicht bij de ouderlijke woning, het lijkje opgehaald van het ze venjarig zoontje van den heer Azier. Het ventje is bij het hengelen, zonder dat iemand zulks op dezen vrij drukken verkeersweg, welke midden in de bebouwde kom ligt, heeft bemerkt, te water geraakt en verdronken. Automobilist haalt zich te Steen- wijk een leelijk ongeval op den hals. Twee ernstig gewonden. Gistermiddag tegen kwart voor vijf is op den Meppelerweg te Steen wijk een auto uit Arnhem, welke op weg was naar Makkum, met groote snelheid tegen een boom ge reden, waarbij twee van de inzittenden ernstig gewond werden. De auto, welke bestuurd werd door den lieer Draaisma uit Arnhem, wilde een rechts van den weg stilstaande vrachtauto passeeren op het moment, dat van de te gengestelde zijde en vrachtauto naderde. De heer Draaisma kon met zijn wagen nog juist tusschen 'de beide wagens door manoeuvreeren, doch doordat hij te scherp naar rechts uithaalde, sloeg zijn auto tegen een boom. In de auto zaten behalve de bestuurder, mevrouw Draaisma, haar 30-jarige zoon en 25-jarige dochter en een logeetje. De laatste drie liepen slechts schaafwonden op. De heer en mevrouw Draaisma waren er even wel slechter aan toe, Beiden kregen ver wondingen aan het hoofd en moesten in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Heerenveen worden overgebracht. Zij zullen verder worden bloot gelegd. Op terroiinen, toebehoorende aan nota ris Dinger te Luntcren zijn door de gebr. de Ruiter Prae, historische graven ontdekt waaruit men belangrijke gegevens hoopt te vinden betreffende de vroege perioden van bewoning van ons vaderland. Dr. F. C. Bursch, conservator van het Rijksmuseum voor oudheden te Leiden, zal deze graven deskundig onderzoeken en blootleggen. Een twaalftal arbeiders onder zijn leiding is met de afgravingswerkzaamheden aange vangen Waarschijnlijk zal over veertien da gen de arbeid zoover gevorderd zijn, dat het publiek kan worden toegelaten. Geen voorrang, één doode, één gewonde. Gisterochtend zijn op den Rijksweg onder Ridderkerk een vrachtauto en een personen auto met elkaar in botsing gekomen, door dat de bestuurder van den vrachtwagen den personenwagen geen voorrang verleen de. De vrachtauto kwam uit de richting Dordrecht en stak plotseling den verbindings weg naar Waalhaven over. De chauffeur van den personenwagen, die uit de richting Rotterdam kwam, kon een aanrijding niet meer voorkomen en beide wagens vlogen op elkaar in. De inzittenden van de Rotterdamsche auto: de 45-jarige heer J. IJ. Bos en diens 67-jarige schoonvader J. J. Smit, beiden uit IJmuiden, werden ernstig gewond. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Drie geneesheeren waren spoedig ter plaatse De slachtoffers, die ernstige hoofdwonden hadden opgcloopcn. werden naar het zieken huis te Rotterdam vervoerd. De heer Bos is tijdens het vervoer overleden. De chauffeur en de twee inzittenden van de vrachtauto bleven ongedeerd. De politie en de burgemeester waren op de plaats van het ongeluk. De vrachtwagen is in beslag genomen. De personenauto is totaal ver nield. Twee arbeiders gewond. Tijdens het betonstrooien voor een werk. dat te Zalk (Ov.) door de aannemersfirma Schrale en Co., te Zwolle, voor het Rijk wordt uitgevoerd, is gistermorgen omstreeks twaalf uur een der pooten van een betonmolen uit gegleden, met het gevolg, dat twee arbeiders onder het neerstortende werktuig zijn te recht gekomen. Een der arbeiders, J. v. d. Berg uit Hattemerbroek. werd niet ernstig gewond. Hij kon, na ter plaatse te zijn ver bonden, naar huis worden vervoerd. De an dere arbeider J. Heideveld uit Hattemer broek, liep echter ernstige inwendige kwet- scnuren op. De man is in zorgwekkenden toestand per boot naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. VAN EEN KIND IN DE BOL LENVELDEN IN BREEZAND Kort geleden is in Breezand een tragisch ongeluk gebeurd. Het bij na 3-jarig zoontje van de familie Veldman, werd door een paard en kar overreden en overleed aan de gevolgen. De ouders van het kind waren niet in het bezit van een foto van de kleine. Het gezin is vrij groot en dan komt men er niet zoo licht toe foto's te laten maken, als men niet zelf de beschikking heeft over een toestel. Men betreurt dit nu zeer en zou gaarne een foto van het kind hebben. In Mei van dit jaar is nu door een amateur, die in Breezand de bollenvelden bezocht, een foto van de klei ne gemaakt die in gezelschap van een drietal vriendjes op de Viersprong aan den Stooinweg stond. Het kind, een leuke peuter, droeg meestal z'n pet scheef op zijn hoofd. Men zou het zeer op prijs stellen in het bezit van deze foto te komen. Wie het plaatje gemaakt heeft zal dus de ouders zeer verplichten door het toezenden van foto of negatief aan het adres van de fam. Veldman, Stocmweg, Breezand. Men kan een en ander ook eventueel afgeven aan het bureau van dit blad, waarna door onze administratie voor door zending zal worden zorggedragen. Frankfort nieuw centrum van anti-semietisme. Naar de Völkischer Beobachter uit Berlijn verneemt, heeft Alfred Rosenberg, rijkslei der v. d. Duitsche wereldbeschouwing, beslo ten, in Frankfort een „Instituut der Nat. Soc. Partij tot Onderzoek van het Jood- sclie Vraagstuk" op te richten. Bovendien zullen alle instanties, die reeds op het zelfde gebied werkzaam zijn, naar Frankfort worden overgebracht. De nat. soc. partij zoo schrijft de Völkische Beo bachter verkrijgt daarmede een nieuw scherp wapen tegen het Jodendom, en de stad Frankfort wordt daardoor tot de cen trale van de „geestelijke strijd" tegen het Jodendom. Op deze wijze treedt de be handeling van het Joodsche vraagstuk als wereldprobleem in een nieuw stadium. De gemeente Frankfort heeft haar gehee- le verzameling Joodsche geschriften voor onbeperkt gebruik aan de nat. socialistische partij ter beschikking gesteld. Het doel is, opnieuw „de geschiedenis van het Joden dom" te schrijven. (In November 1936 was er sprake van, dat het gemeentebestuur de unieke verzame ling van werken op alle gebieden van het loodsche cultureele leven zou verkoopen of in bruikleen afstaan aan het Rijksinstituut voor Geschiedenis van het nieuwe Duitsch- laiul te München. Het gemeentebestuur heeft toen wegens principieele overwegin gen deze transactie van de hand gewe zen. Thans heeft men langs anderen weg het zelfde bereikt.) Voorbereiding der groote manoeu vres. Voorbereidende oefeningen voor de groote manoeuvres van het Engelsche landleger, welke in September gehouden zullen wor den, zijn in vollen gang en sinds het ein de van den wereldoorlog heeft men nooit zooveel troepen in Engeland geconcen- reerd. Belangrijke legerocfeningen worden op het oogenblik gehouden in liet centrum van Engeland, in de streek van Hanting- lonshire. In het bijzonder bestudeert men daarbij het probleem van een snel troepen transport en van camoufleering van groote eenheden. DE KROON DER OUDERDOM Te Ilogné in Colombia vierde, op 30 Juni van dit jaar, een oud strijder van den Zuid- Amerikaanschén vrijheidsoorlog, Pablito Po- lania Bios, zijn 158 sten. zegge honderd-acht en-vijftigsten verjaardag! Groote feesten zijn gehouden, waaraan volgens de dagbladen de kranige grijsaard „met jeugdige geestdrift" heeft deelgenomen. Hij was 8 jaar toen de Fransche revolutie uitbrak, en 29 toen de groote Bolivar de vrij heidsbeweging inzette, die geleid heeft tot de onafhankelijkheid der Zuid- en Middcn- Amerikaansclie Staten Persoonlijk heeft hij aan verschillende gevechten deelgenomen, en hij is trotsch op de lidtcekcncn zijner won den. in den strijd tegen de Spaansche over- heerschers opgeloopen. Zijn geheugen is al dus de Msb. merkwaardig frisch gebleven en zijn geest zeer lwldcr. Hij spreekt van Bolivar „den Bevrijder," die in 1830 stierf „Geïnterviewd naar het geheim van zijn onverwoestbare gezondheid, antwoordde hii eenvoudig: „Dat weet God; ik heb alleen mijn best gedaan om als een behoorlijk chnstenmensch te leven. Onze Lieve Heer en (i6 «Heilige Mcop^d liGbbcn niij beschermd. Vertrek van Singap. 15 Aug. Basra 14 Aug. Buizerd (heenreis) Uil (terugreis) Torenvalk I Jodhp. 15 Aup. (heenreis) Emoe (terugreis) Pelikaan (heenreis) Nandoe (terugreis) Jodhp. 15 Aug. A'dam 15 Aug. Band. 15 Aug. Aankomn ti Band-15AUg. Athene 14 Aug. Rang. 14 Aug. Basra 15AUg, Athene 15 au?. Me-dan 15 AUg Britsch—Fransche vriendschap. De gou. verneur-generaal van Fransch Indochina Brevie, zijn vrouw en zijn staf, worden on 23 Augustus in Singapore verwacht op weg naar Frankrijk. Brevie zal een officieel bezoek brengen aan den gouverneur der Straits Settlenients, de commandanten der defensie ontmoeten en een bezoek bren- gen aan de fortificatie. Het bezoek wordt beschouwd als een betooging van Britsch- Fransche solidariteit in het Verre Oosten Bulgaarsche spionnen gevonnist. Het niilj. taire gerechtshof van Philippopel heeft' twee personen ter dood en drie tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens het verstrekken van geheime inlichtingen aan Turkije. Alle vijf veroordelden zijn Bulga ren van Turksche afkomst, Gewetensconflict voor Tsjechische kcllners, De te Praag verschijnende „Neue Tag", het orgaan van den „rijks-protector", beklaagt zicli erover, dat de Tsjechische kellners in de café's te Praag niet gaarne nat. socialis tische en anti-semietische dagbladen ter inzage leggen. Waneer een bezoeker om een dergelijk blad vraagt, haalt de kellner het uit een verborgen lade te voorschijn en overhandigt het den gast op verstolen wijze. De „Neue Tag" eischt thans dat in de café's de anti-Joodsche bladen en tijd schriften, in de eerste plaats de Stürmer, zichtbaar ter inzage zullen worden gelegd. Gevuurd op vluchtelingen. Te Bratislava verschijnende dagbladen beweren, dat Poolsclie grenswachten gevuurd hebben op een groep van 150 Duitsche, Slowaaksche en Öekrainsche vluchtelingen, die Zater dag heimelijk Slowakije binnenkwamen, Vijf en twintig er van werden gewond. Ver klaard wordt, dat het incident geschiedde, toen de vluchtelingen zich op Slowaaksch gebied bevonden aan de grens bij Cadca te zijn gepasseerd. De autoriteiten stellen een onderzoek in. Göbbels weer in Brlijn. Minister Gift bels is van zijn bezoek aan Venetië te Ber lijn teruggekeerd. De Ira weer aan 't werk. Gisteravond heli' ben zich in hotels in Southport en Fleet- wood in Lancashire ontploffingen voorge daan. Er zijn deelen van een bom gevon den. Men verdenkt het Iersche republikein- sche leger. Geen bloemen op Joodsche gravenl Aai de tuinlieden te Weenen zoo verneemt de Jüdische Welt-Rundschau werd de zer dagen verboden, bloemen aan te bren gen op de graven van Joden. Nieuwe Russische spoorweg. Men is be< gonnen met den aanleg van de spoorlijn i KasanBugulma ter lengte van ruim 350 kilometer. Deze nieuwe lijn zal de Kasan- j lijn verbinden met de Kuibysjef-lijn en door 12 landbouwdistricten van de Tar- taarsche Sovjetrepubliek voeren, welke rijk zijn aan delfstoffen, petroleum en bosschen Voor den aanleg van de nieuwe spoorlijn zijn 350 millioen roebel uitgetrokken. De terreur in Palestina. De repdesailleS tusschen .Toden en Arabieren duren voort: Arabieren hebben de Joodsche kolonie Ki- riat Anavi aangevallen, hierbij werd een Arabier door de Joodsche politie gedood. In de .Toodsche kolonie Kafar Manahi zijn vijf bommen ontdekt, een Joodsch hulp agent werd gearresteerd. In verband hier mede heeft de opperbevelhebber bsloten liet vrijlaten van gedetineerden uit de con centratiekampen stop te zetten tot de toe stand zal zijn verbeterd. Het vergaan van de Thetis. Tusschen d® 1 bouwers van den onderzeeër Thetis, welke bij de proeftocht in de baai van Liverpool l is vergaan, en de assuradeurs is een over eenkomst tot stand gekomen. Men weet i niet hoeveel betaald zal worden, doch °P j het oogenblik van de onderteekening van i het contract werd de nominale waarde op j 350.000 pond sterling geraamd. De admn®' I liteit verklaart, dat dit geenszins bete®' kent, dat iedere poging het schip te hc ten wordt opgegeven, integendeel, de P gingen zullen worden voortgezet. Spaansch kapitaal naar Mexico. In fin®® cieele kringen in Wallstreet, verluidt, e Spaansche kapitalisten, die vijandig sta tegenover het huidige bewind, een beorw van acht millioen dollar naar Mexico n ben gezonden. Hierdoor wordt het tot vermogen van de Spaansche in Mexico op 20 millioen dollar gebra Vermoedelijk zal dit bedrag worden* bruikt om een bank op te richten, we den Spaanschcn vluchtelingen hulp 111 verlecnen. Zuivering in het roode leger. Volgens^ bericht van het radiostation Khavat - zijn de onderscheidingen, welke leend aan generaal Gregory Schutern, sedert het incident van Tsjang Koe gin 1938 het roode leger in liet 4 el^elc.t.]is ten commandeerde, ingetrokken. 0 8 lt te Harbin ontvangen berichten heelt i medcdecling angst gezaaid onder het de leger in het Verre Oosten. Men dat de „zuivering" door de regeering de Sovjet Unie zal worden voortge®

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2