Waar blijven de uitgewezen lerscbe terroristen Gereformeerde Kerkbouw in de Wieringermeer RADIO Mysterieus geval in Sofia Europeaan in Sjanghai vermoord Ongerustheid over een duikboot Een misdadiger als hotelgast Eenvoudige schuilkelders Brifsche spoorwegdirectie capituleert Duitsch-Amerikaansche bond zuiver Duitsch ♦»Onder de 18" niet op den dansvloer! Nieuwe zet in den zenuwenoorlog Zaagsel broeit Laatste telexbericht Japansche bommenwerpers boven Britsch gebied Onze Oost PROGRAMMA loren Zeheime bukken ver- 'oren Roemeensch kapitein pleegt zelfmoord. Paulitsu, een kapitein van den Roemeen- echen generalen staf, vertrok uit de Rr» meensche legatie in Sofia om zich naar Belgrado te begeven, toen hij in de taxi'be' meikte, dat een van zijn tasschen met tre heime stukken verdwenen was Tezamen met den Roemeenschen gezant begaf ht] zich naar het hoofdbureau van pol>tie, d?ch.terwijl de gezant den profec" van politie bezocht, pleegde de kapitein in de taxi zelfmoord. WU1 ln De Bulgaarsche politie doet thans naspo- ringen naar de tasch en heeft daartoe een belooning van 50.000 levas uitgeloofd. Bereid om aan de eischen van machinisten en stokers gehoor te geven Ofschoon de Britsche spoorwegmaatschap pijen te kennen hebben gegeven, dat zij on der de huidige financieele omstandigheden zich niet kunnen veroorloven toe te geven aan eischen, die extra-uitgaven tot een be drag van H,4 millioen pond met zich mee zouden brengen, hebben zij thans de defini tieve aanwijzing gegeven, dat wanneer de machinisten- en stokers-vakvereeniging haar eischen weer voorlegt aan de 'nationale rechtbank, zij bereid zijn om haar uiterste best te doen een behandeling tot stand te brengen en aldus, wanneer het voorstel aan vaard wordt door de vak vereen iging, de huidige stakingsdreiging weg te nemen. Sinds de rechtbank de eischen verwierp, zijn de inkomsten vooruitgegaan, zoodat de mo gelijkheid van concessie is verbeterd. De Nationale Unie van spoorwegarbeiders ver keert in een andere positie. Wat haar ei schen betreft, hebben de maatschappijen de finitief verklaard, dat zij niet zullen gaan boven een minimumweekloon van 45 shil lings. Zij stellen dan ook niet voor, dat deze vakvereeniging zich weer tot de rechtbank wendt. De conferentie der Nationale Vakvereeni ging van Spoorwegarbeiders zal beslissen of het aanbod zal worden aanvaard of verwor pen. De toestand wordt in haar geval echter niet als zoo critiek beschouwd. Verpletterend oordeel der Ame- ijkaansche rechtbank over Kuhn c.s. Er heeft zich gisteren in de commissie, be last met het onderzoek naar de „niet-Ame- rikaansche" werkzaamheden van den DuitschAmerikaanschen bond een heftig incident voorgedaan, toen de commissie weigerde te voldoen aan het verzoek va® Kuhn zich tijdens het verhoor te doen ver- tegenwoordigeen door zijn advocaat. Kuhn moest in antwoord op vragen erkennen, dat tal van leden van den bond werkloozen waren, die van de regeering werkloozenuit- keering ontvingen. Hij voegde hieraan toe, dat dezen 3000 dollars hadden gegeven voor de Duitsche winterhulp. De vrager^ trok hieruit de volgende con clusie: De Amerikaansche regeering heeft derhalve indirect ondernemingen van Hit- Ier gesubsidieerd." De Amerikaansche rechters achtten de verklaringen van Kuhn overstelpend voor den bond welks verbinding met het rijk schijnt te zijn vastgesteld. Chineezen schoten op hem. Een 39-iarige Deen. Holger Peter Krogh, is vanmorgen voor zijn woning in de inter nationale concessie te Sjanghai doodgescho ten, toen hij in zijn auto naar kantoor wilde rijden. Het geval speelde zich als volgt af: twee Chineezen kwamen op Krogh toeloopen en vroegen hem. of hij mijnheer Krogh was, waarop deze bevestigend antwoordde. Zij losten toen zes schoten op hem. waaraan Krogh bezweek. Het slachtoffer dat employé is van de Northern Cable Company, is gehuwd met een Engelsche vrouw, die thans haar vacantie doorbrengt in Peitaiho (Noord-China). Krogh was onlangs beschuldigd van het neerhalen der vlag van de onder Japansche controle staande Chineesche regeering te Sjanghai. Hoewel later gebleken is, dat deze beschuldiging ongegrond is, meent men toch, dat de moord een wraakneming is. Een Duitsch politieverbod. De hoofdcommissaris van politie van Bres- lau heeft, naar de „Frankfurter Zeitung volgens het Hsb. vermeldt, bepaald, dat voortaan tegen meisjes onder de IS jaai. cue zonder begeleiding van haar ouders ot na verzorgers in openbare dansgelegenheden worden aangetroffen, zonder aanzien ae Persoons opvoedende voorzorgsmaatregelen zullen worden genomen. Bovendien zu"en ouders of verzorgers, die hun plicht om i zicht te houden zoo grof veronachtzaamd bebben, streng worden gestraft. Dok de e g baars van zalen en de dans-organisatoren gorden met straf bedreigd als zij zulke meis jes niet buiten hun lokalen houden De „Frankfurter" wijdt een artikeltje aan bet verbod; het blad kan zich voorstellen (iai de betrokkenen er boos over zullen zijn en zegt in dit verband een cri de coeu 7- „wie eenmaal zijn neus in de vnjneiu beeft gestoken, ziet niet gaarne meer van oe kostelijke lucht af, al is het maar de met sigaretten en payfum bezwangerde lucht \an een dein Geruchten over vier-mogendhe- denconferentie beoogen slechts wantrouwen te zaaien. LONDEN BLIJFT DOODKALM. Terwijl de Engelsche bladen vol staan niet berichten uit de verschillende hoofdste- den o\er z.g. „vredesplannen", verneemt Reuters diplomatieke redacteur, dat in officieele kringen van eenige vredesconfe- lentie niets bekend is. Het gerucht over een plan voor een „viermogendhedenconferentie wordt te Londen slechts beschouwd als een nieuwe zet in den z.g. „zenuwenoorlog", waardoor men in Poolsche kringen wan trouwen wil zaaien ten aanzien v. d. werke lijke Engelsche bedoelingen en bovendien tan „oorlogszuchtige democratieën" wil spreken, die de „vredesplannen" verwer pen. Men staat te Londen op het standpunt, dat hij een conferentie Polen als direct be langhebbend land zou moeten deelnemen, terwijl ook de Sovjet Unie niet terzijde zou kunnen worden gelaten. Men zegt verder, dat het niet de zaak der Britsche regeering is te beoordeelen of een dergelijke conferentie wenschelijk zou zijn. Men heeft te Londen de grootste waar deering voor de bewonderenswaardige kalmte en het geduld van de Poolsche regee ring tegenover de steeds toenemende provo caties. Ook in Britsche kringen gevoelt men thans geen nervositeit. Vrees echter spoedig weggenomen In Weymouth en Portland is gisteravond eenige opwindingveroorzaakt, toen de of ficieren en manschappen van de torpedoja gers „Walker", „Walpole" en van het escor tevaartuig „Bittern" ijlings uit bioscopen, schouwburgen enz. naar de kust werden ge roepen wegens ontstane bezorgdheid over de veiligheid van den onderzeeër H. 42. Volgens niet-officieele berichten was de duikboot niet op den vastgestelden tijd aan de oppervlakte verschenen en zond het vaar tuig een rooksignaal orrfhoog. Alvorens de manschappen evenwel hun schepen bereikt hadden, werd het bevel in getrokken. daar de duikboot naar boven ge komen was. Naar vernomen wordt, had het vaartuig eenige schade opgeloopen. Het zal thans grondig worden nagekeken. Een boekje van Koorens gevon den. De Amersfoortsche politie heeft na het be kend worden van het verblijf van Koorens, den vermoedèlijken dader van den moord op zijn echtgenoote, wier stoffelijk overschot in een koffer nabij Terschuur werd aange troffen, te Amersfoort een uitgebreid onder zoek ingesteld en is daarbij tot eenige ont dekkingen gekomen. De politie heeft o.m. be slag gelegd op een boekje, dat Koorens aan een hotelhouder te Amersfoort had gegeven. Een borrel èn een glas bier. Op den 24sten Juni is Koorens met zijn auto afgestapt in een hotel-restaurant, dat gelegen is aan den rand der gemeente Amersfoort. Toen de ober zich bij den gast vervoegde, bestelde deze laatste een borrel en een glas bier tegelijk. Hij .zeide daarbij uitdrukkelijk, beide consumpties tegelijk te moeten hebben. De ober voldeed aan dit ver zoek. Koorens toonde zich bijzonder zenuw achtig. De ober vroeg nog „waarom", waarop Koorens verklaarde bijna bij Soest een aan rijding gelyad te hebben met een grooten zes- wieligen vrachtwagen. Hij was daarbij aan den dood ontsnapt. Koorens had door deze manoeuvre den schrik te pakken gekregen en was eenigszins overstuur. Ook met den eigenaar van het hotel heeft Koorens, aldus het Hdbld., nog geruimen tijd zitten praten en hem o.a. verteld, dat hij bij den proeftocht van de „Oranje" zou meevaren, bovendien vertelde hij welke gasten zouden worden uit- genoodigd. Bij zijn vertrek deelde hij den eigenaar mede, dat hij binnenkort nog eens terug kwam. Na verloop van eenige dagen kwam Koorens weer opdagen en was toen ingeno men met de reis; hij vertelde allerlei bijzon derheden, doch maakte een eigenaardigen indruk op den eigenaar. Bij zijn vertrek overhandigde Koorens den hotelhouder een boekje, dat betrekking had op de Oranje. In dit boekje zouden tevens aanteekeningen gestaan hebben. De Amersfoortsche ïxditie heeft dit thans in beslag genomen. Gisteravond om kwart over acht is brand ontstaan in de kistenfabriek der gebrs. Huis man aan den Rotterdamsclieweg te Delft. Het vuur is vermoedelijk ontstaan door broeiing in een hoeveelheid zaagsel, welke in het ketelhuis was opgeslagen. Omwonenden zagen vlammen uit het dak slaan en waarschuwden de politie-brand- weer, die weldra met de motorspuit ter plaatse verscheen. Ook de spuit van de na bijgelegen lijm- en gelatinefabriek werd ge- requireerd en met vereende krachten werd het vuur aangepakt. Het kon beperkt blij ven tot het ketelhuis, dat geheel uitbrand de. 0P ZOEK NAAR EEN „GEHEIM ADRES"» UITWIJZINGSWET EEN ZWARE SLAG VOOR DE I.R.A. MAAR DE STRIJD OM DE EENHEID VAN IERLAND GAAT DOOR. (Van onzen correspondent te Dublin). DUBLIN, Aug. 1939. Wanneer een Iersch terrorist, wien het yerdere verblijf in Engeland is ontzegd, Dublin bereikt, begeeft hij zich onmiddellijk naar een „geheim adres" in de Iersche hoofdstad. Dit is een feit van vrij algemeens be kendheid; maar het geheime adres blijft voor de meesten ook een ge heim. Een Engelsch journalist heeft het evenwel weten te ontdekken en er een persoonlijk onderzoek in gesteld. Daarbij bleek, dat elk uit Engeland verwijderd I.R.A.-lid zich daarheen moet begeven om zich te melden bij zijn onmiddellijken leider, die hem mededeelt of hij zich naar zijn familie kan bege ven, dan wel of hij een nieuwe zending moet vervullen. De plaats, waar al deze mannen bijeen komen, is een klein hotel, in de nabijheid van O'Connell Street, de hoofdstraat van Dublin. Zoo van buiten gezien is het een gewoon hotel, dat zich in niets van andere dergelijke pleisterplaatsen onderscheidt. Doch wanneer men probeert, er een kamer te krijgen, vangt men bot. De portier schudt even met het hoofd en antwooordt kortaf: „Geheel bezet", waarna den vrager niets anders overblijft dan zich te wijderen. En als iemand tracht het tele foonnummer te vinden, zal hii dit tever geefs zoeken in den telefoongids. Ten min ste, zoo verging het den nieuwsgierigen, die er heen wilden telefoneeren. nadat zij het adres te weten waren gekomen van iemand, die de Iersche hoofdstad op zijn duimpje kent. In het hol van den leeuw. De moedigste van hen besloot daarop, het hol van den leeuw binnen te dringen. Aan het opgegeven adres stond hij voor een gebouw van vier verdiepingen, met neerge 'aten gordijnen voor alle vensters. Hii luwde de deur open en liep de eetzaal 'linnen, waar hij onmiddellijk kon eonsta teeren, dat hij op het goede spoor was. «ent aan een van de tafeltjes zaten een paar mannen, die eerst den vorigen dag tégen hun wil Engeland hadden moeten verlaten en die hij gemakkelijk herkende, wijl hij met hen op dezelfde boot had ge reisd. Daar zat o.a. Patrick Farrell, uit Belfast, een magere, zenuwachtige man. Hij was uit Birmingham gezet. Verder Thomas Martin, een 24-jarige bootwerker, gearresteerd te Bootle. „Wat moet j^?" Al te vriendelijk was de ontvangst niet, toen de indringer hun tafeltje naderde. „Wat moet je? Wie ben je?" waren de vra gen. Waarop de man antwoordde, dat hij journalist was en op zoek naar de waar heid. „E ben je van plan, die waarheid ook in de krant te zetten?" vroeg Martin. „Zul ie de ware geschiedenis en bedoelingen van het Iersche Republikeinsche Leger uiteen zetten? Zul je je lezers aan het verstand brengen, dat we niets anders verlangen dan een vrij, vereenigd Ierland?" Martin is een magere jonge man, gekleed in een eenvoudig bruin pak, die de lieden, met wie hij spreekt, aan het verstand tracht te brengen, dat hij geen „idioot" is. „Is het een misdaad om voor Ierland's vrijheid te vechten?" werd er verder ge vraagd. „Zijn wij misdadigers? Dat zou je denken, wanneer je ziet, hoe zij worden behandeld. Onze kamers worden het on derst boven gehaald, wijzelf gebombardeerd met alle mogelijke en onmogelijke vragen, we zijn vier maal gefotografeerd en ze heb ben onze vingerafdrukken genomen. En voor ons uitwijzingsbevel hebben wij nog tien en een halve shilling moeten dokken!" Inderdaad heeft de uitwijzingswet aan hun beweging een zwaren slag toegebracht. Op een vraag, hoe de I.R.A.-leden er op dachten te reageeren, antwoordde een van hen, Robert Glancy, onlangs uit Londen gewezen, moedeloos: „Er valt weinig tegen te doen. Maar de strijd voor onze vrijheid gaat door. Laat men zich daar geen illusies over maken. Ik kan de verzekering geven, dat er geen sprake kan zijn van vrede, voordat Ierland zijn eenheid terug heeft. Sean Russel, de ziel der be weging. In deze kleine, geheel bezette eetzaal ko men al de Ieren, die uit Engeland zijn ge zet om den inwendigen mensch te verster ken op Ierschen bodem, als zij van de boot komen. De vloer is bedekt met lino leum, waarop zich overal grijze vlekken vertoonen van sigarettenasch. Op elk zwart geverfd tafeltje staat een vaasje met bloe men. Het eenige vroolijke gezicht, dat de bezoe ker in de eetzaal opmerkte, was dat van Patrick Carberry, een jonge man met een frisch gelaat, die te Liverpool werkte en een der eersten was, die werd uitgewezen. Hij zeide, dat hij fijn was uitgerust en nu ging hij naar zijn familie in het Zuiden Hij had zich bij zijn chef aangemeld en nu was hij vrij om te gaan. „Ergens" in Dublin had Sean Russel zijn naam doorge schrapt op een lange lijst van „Iersche Re publikeinsche Soldaten." Want laat nie mand meenen. dat Sean Russell, de ziel van de beweging, zich in de Vereenigde Staten bevindt, zooals veelal verklaard wordt. Van meer dan een betrouwbare zijde wordt er verzekerd, dat hij de zaak van de I.R.A. van Dublin uit leidt, in welke plaats hij op het oogenblik verblijf houdt. Reuter meldt uit Hongkong, dat vijftien Japansche bommenwerpers vanmorgen over de Britsche territoriale wateren vlogen in de nabijheid van het schiereiland Stan ley. De kustbatterijen hebben geen waarschu wingsschoten gelost, doch naar vernomen wordt, zal een krachtig protest worden inge diend. DE AMERIKAANSCHE FISCUS. De Amerikaansche regeering heeft giste ren alle kringen uit het zakenleven, den landbouw en de vakbeweging verzocht, sa men te werken tot het opstellen van een program van belastingherziening voor de volgende zitting van het congres. De prijs is laag. Zooals onlangs reeds in een speciaal pers interview werd meegedeeld, was het de be doeling van de inspectie der luchtbescher ming om ook over te gaan tot het bestellen van de speciale Anderseu schuilplaatsen, zooals die door de Engelsche regeering ter bescherming der bevolking beschikbaar wer den gesteld, schrijft Aneta A. N. P. uit Bata via. Gekozen werd de Hermes schuilplaats voor Nederlandsch-Indië in den handel gebracht door de firma Herm. E. Smalhout en Co. te Batavia en gefabriceerd door de scheepswerf en plaatwerkerij der N. V. Vereenigde Prau- wenveeren te Batavia. Op den A. S. pasar Gambir zal een com plete schuilplaats volgens dit model voor het eerst te zien zijn. Het is de bedoeling, dat dan ook door particulieren tot zeer lagen prijs orders geplaatst kunnen worden, zoo dat een ieder in staat zal zijn zich de noo- dige bescherming te verschaffen. Eerst na langdurige proefnemjngen, die ge regeld werden bijgewoond door de ervoor in aanmerking komende autoriteiten, zoowel te Batavia als te Bandoeng, ging de inspectie der luchtbescherming tot aankoop der voor Batavia, Bandoeng en Soerabaja bestemde schuilkelders over. De constructie der Hermes schuilkelders is zoo eenvoudig mogelijk gehouden, zoodat men met behulp van een teekening in een paar uren zelf de schuilplaats kan opstellen Zij wordt opgebouwd uit standaard stuk ken van 61 c.mzoodat de lengte van elke schuilplaats geheel willekeurig kan worden genomen. MAG SUBSIDIE VAN HET RIJK WORDEN AANVAARD? EEN DUIDELIJKE UITSPRAAK VAN DE SYNODE VAN SNEEK GEVRAAGD In den boezem der Gereformeerde Kerken is men het niet eens of voor Kerkbebou wing in het IJsselmeergebied subsidie van het Rijk mag worden aanvaard. Naar aanleiding van het feit, dat Deputaten der Geref. Kerken voor den geestelijken arbeid in dat gebied voor het bouwen eener kerk te Wie- ringerwerf f 12.000 subsidie hebben aanvaard, gaan verschillende stem men op, die zich tegen die aanvaar ding kanten. In hun rapport aan de Generale Synode merken Deputa ten op, dat de regeering, die prijs stelde op een gebouw, dat eenigszins aanzien zou geven aan het dorp, haar subsidie van f 6000 tot f 10.000 had verhoogd en f 2000 beschikbaar stelde voor een toren, als deze in overleg met de directie gebouwd werd". Ten opzichte van de Kerk van Slootdorp wordt vermeld: „De re geering had destijds f 6000 subsidie gegeven voor het tegenwoordige kerk je en omdat deze bijdyage intusschen verhoogd is en zij prijs stelt op een goed kerkelijk leven en een behoor lijk gebouw, heeft zij aan Slootdorp toegezegd een aanvullende subsidie voor nieuw bouwen van f 4000. En f 2000 voor een toren, indien deze in overleg met de directie gebouwd wordt." Met vermelding van het feit, hoe uit geen der acta der Synodes van 1930, '33 en '36 blijkt, dat Deputaten gemachtigd zijn met de regeering in overleg te treden over het verleenen en aanvaarden van subsidie, wordt de vraag gesteld: welke argumenten doen dienst voor deze subsidie-aanvaar ding? Dat de regeering prijs stelt op een goed kerkelijk leven en een passend kerk gebouw wordt geen argument geacht. Dat is, zoo redeneért men, wel een argument om subsidie aan te bieden, maar geen argument om subsidie te aanvaarden. Dat men te doen heeft met de vestiging van het kerkelijk le ven in een „nieuw gebied", kan zoo zegt men, ook niet als argument gelden. Immers bij „nieuwe gebieden" elders, b.v. ontginnin gen in Drenthe, wordt zoo niet geredeneerd. Men wenscht, dat de aanstaande Synode van Sneek, zich over dit punt duidelijk zal uitspreken. De particuliere Synode van Zuid-Holland Z. sprak zich als volgt uit: „In verband met het rapport over den geestelijken arbeid in de IJsselmeergebie- den, zal aan de Generale Synode gevraagd worden of door Deputaten de regeerings- subsidie voor kerkbebouwing te Wieringer- werf en Slootdorp terecht is aanvaard; en om, nu bij de beide laatste rapporten de urgentie van een beslissing blijkt, richtlij nen inzake het aanvaarden van regeerings- subsidie te geven. ZATERDAG 19 A JGUSTUS 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10 20 Voor de Arbeiders in de Continubedrijv. 12.00 Gremofoonmuziek (Om 12.15 Ber.). 2.00 Causerie over Handschriftkunde. 2.20 Viool en piano. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 VARA-orkest. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel en zang. 6.28 Berichten. 6.306.55 Gramofoonmuziek. 7.00 VXRA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cursus: „Langs steden en dorpen". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Mandolineclub „Ons streven" en gramo foonmuziek. 9.00 Puzzle-uitzending. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VARA orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Vervolg concert. 11.00 Zang met pianobegeleiding. 11.15 Orgelspel. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Paul Wijnappel's strijkensemble. 1.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 1.15 Berichten). I.20 Paul Wijnappel's strijkensemble. 2.00 Voo- de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO-orkest. 4.45 KRO-Melodisten en solist. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. Ca. 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Altijd weer de H. Mis". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk' (met muzikale omlijsting). II.0012.00 Gramofoonmuziek. JULANADORP. HET VOLKSFEEST OP 31 AUG. A.S. De Oranjevereeniging .KoegrasJuliana- dorp hield gisteravond een vergadering in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn, ter bespreking van de plannen voor 31 Aug. aanstaande. De heer P. J. Slikker fungeerde als voorzitter en opende de bij eenkomst.. Allereerst werd overgegaan tot het verkiezen van een definitief Bestuur, dat als volgt werd samengesteld: J. Hen- derikse. voorz.; C. W. de Graaf, secr., P. J. Slikker, penn.; K. Hoornsman, vice-voorz.; C. van Bodegraven. 2e secr.; Q. van Nuland en F. Everts, comm. Na veel gediscussieer besloot men, op 31 Aug. a.s. een volksfeest te organiseeren, dat 's middags om 2 uur begint. Er zullen gehouden worden: kinderspelen, jongens en meisjes, elk 3 groepen; motorrijden met hindernissen, fietsrijden met hindernissen. 's Avonds een autopedwedstrijd voor da mes en heeren boven 30 jaar. Daarna volgt een lampionoptocht, waar voor de vereeniging gratis lampions beschik baar stelt. De inwoners zullen worden ver zocht te vlaggen en versiering aan te bren gen, terwijl het wenschelijk wordt geacht, dat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld, om het feest te kunnen bijwonen. De Har monie „Kunstzin" zal verzocht worden haar medewerking te willen verleenen. Met de vaststelling van een en ander kon men accoord gaan. Tenslotte werd een opwekkend woord ge sproken om lid te worden der vereeniging, want 80 leden is nog niet te veel. Hierna sluiting. HELDERSCHE EIERVEILING, 17 Aug. Aangevoerd: 21000 kipeieren 3.70—4.70, kleine eieren 2.90—3.60, 200 eendeneieren 3.60 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 17 Aug. Aanvoer: 45.000 kipeieren 4.154.75 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Aug. Yoorl. bericht. Sohotsche muizen 2 2.70. eigenheimers 1.80—2.40, bl. dito 2.10— 2.50, drielingen 2.—, uien 3.20—3.70, drie lingen 270; gele nep 270; zilveruien 60—70; drielingen 3.103.20; zilvernep 490590; peen 450; spercieboonen 820—11.70; snijboo- nen 890—11.50; kroten 80—2.30; roode kool J—1-30; Witte kool 80—110; gele kool 120 S^K) 15.10; dito 2e soort NOORDSCHARWOUDE. IS Aug. Schotsche muizen 190240; grooten 2210* R. Duken 170180; eigenheimers 210220- oRP—^n- a10T2i0; drielingen 2—250; uien di'iehngen 250-290; gele nep 230- zlI\eruien 1—150; drielingen 360380- zilvernep 480560; spercieboonen 8701° 10 kroten 80130; roode kool 1—160; witte kool 801; gele kool 1160.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3