HEBT U LOGE'S? Monrart 0 op dit blad Voor MEUBELE E. S. O. N. A. tiieuuM ïliexwM uil Uaè Dan naar per ALKMAAR K&ifc en /Legenda Wijziging salarisverordering 1935 en Ambtenaren-reglement 1935 Vergoeding aan bizondere scholen slaagt U BETER bi] Uit het politie-rapport Visscherij SCHOORL 2e kaj. f 0.55. Ie kaj. f 0.75 Vlootoefening in den archipel De Indië-vlucht der Dornier-Wall-vliegbooten Etat-majoor van dc „Tromp" Vischafslag Den Helder In de vergadering van 18 Juli 1938 werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. be loten met ingang van 1 Januari 1939 de sala sverordening 1935 en het arbeidsovereenkom tenbesluit 1935 te wijzigen (nJ. met betrek- ving tot het vervallen van de rangen typist- chrijver en schrijver enz., alsmede tot het in oeren van den rang typist). In verband met iet feit, dat blijkens van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten dezer provincie ontvan- en mededeeling, er bij den Minister van Bin- ïenlandsche Zaken tegen enkele der bovenbe- oelde wijzigingen bezwaren waren gerezen en ïaar de meening van B. en W. deze bezwaren loor onderhandeling uit den weg konden wor- len geruimd, werd in de vergadering van 13 December 1938 overeenkomstig het voorstel /an B. en W. de inwerkingtreding van het ge- leelte van evenbedoeld besluit, waartegen de jezwaren golden, nader bepaald op 1 Juli 1939 Door een vertegenwoordiging van het col lege is over deze aangelegenheid een bespre king gevoerd aan de provinciale griffie en aan het departement van binnenlandsche zaken. Op grond van deze besprekingen mag met groote waarschijnlijkheid worden aangenomen, dat de tegen meergenoemd raadsbesluit gerezen be zwaren zijn vervallen, zoodat de goedkeuring ervan alsnog kan worden tegemoet gezien. Intusschen is de wenschelijkheid naar voren gekomen nog een aanvullende wijziging aan te brengen tot het volgende. Volgens de thans geldende regeling (art. 8 Ambtenaren-reglement 1935) wordt een klerk bevorderd tot adjunct-commies 2e klas of ad junct-boekhouder 2e klasse: a- indien hij het aan den rang van klerk verbonden maximum-salaris gedurende een jaar geniet: b. indien zyn persoonlijke geschiktheid vol doende wordt geoordeeld: c. indien het dienstbelang zich daartegen niet verzet: d. indien voor den betrokken tak van dienst in de loontabel voor de ambtenaren op jaarloon, behoorende bij de salarisverordening, die hoo- gere rang is opgenomen; e. indien betrokkene in het bezit is van een der in genoemd artikel aangegeven diploma's. Het gevolg van de onder a. genoemde be paling is, dat iemand eerst op 31-jarigen leeftijd of ouder den titel van adjunct-commies of ad junct-boekhouder 2e klasse kan verkrijgen, of schoon hij reeds lang aan de overige gestelde eischen voldoet. Het wil B. en W. voorkomen, dat, vooral in het belang van het personeel, op dit punt een wijziging dient te worden aangebracht, hetgeen mogelijk is, zonder dat de gemeen te daarvan financieel nadeel ondervindt. Bevordering tot genoemde functies zou namelijk kunnen plaats vinden, zoodra een ambtenaar in het bezit van een der ver- eischte diploma's komt en ook overigens aan de hierboven sub b, c en d genoemde voorwaarden wordt voldaan. Hierdoor wordt het voordeel verkregen: a. dat betrokkene zal trachten zoo spoedig mogelijk het vereischte diploma te behalen, hetgeen ook voor de gemeente van waarde is; b. dat betrokkene bij eventueele sollicitatie naar buiten in gunstiger omstandigheid ver keert door een hoogeren titel te hebben, het geen voor een benoeming aldaar van invloed kan zijn. In verband met een en ander stellen B. en W. den raad voor een dienovereenkomstig besluit te nemen. Ingevolge art. 101, le lid, der L.O.-wet 1920 vergoedt de gemeente over elk dienstjaar aan de besturen der bijzondere scholen de kosten van instandhouding dier scholen, met uitzon dering van de jaarwedden en wedden der on derwijzers. In de wet zelf wordt nader aange duid wat onder de kosten van instandhouding is te verstaan. le. de vergoeding, waarop de bijzondere school besturen krachtens artikel L der wet van 22 Mei 1937, Stbl. 323, juncto artikel 101, le lid, der L.O. wet 1920 over 1937 recht hebben, te bepalen: a. voor de Protestantsche Vereeniging tot Stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras op 542.16 b. voor de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" (na aftrek van de schoolgelden) voor de school a. d. Koning straat op1.452.75 voor de school a. d. Kolen- steeg (ULO) op t 577.99 voor de school a. d. Kolen- steeg (gew. L.O.) op 237.75 en voor de school aan de Keizersgracht op t 1.985.17 c. voor de Vereeniging van de H. Catharina van Senen te schoten op3.147.54 d. voor de Stichting „Het R.K. Onderwijs": voor de school voor gew. L.O. aan den Polderweg op 2.844.50 voor de school voor U.L.O. aan den Polderweg op 1.303.63 2e. de vergoeding, krachtens artikel L der wet van 22 Mei 1937, Stbl. 323, juncto art. 101, 9e lid, der L.O. wet 1920 over 1937 te be palen: a. voor de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" op 922.40 b. voor de Stichting „Het R.K. Onderwijs" op1.079.38 De aanvraag van het bestuur der Heldersche schoolvereeniging om de gemeentelijke ver goeding, bedoeld in artikel 101 en/of de ge meentelijke bijdrage, bedoeld in art. 102 der lager-onderwijswet 1920 over het jaar 1937, bij het gemeentebestuur ingekomen op 19 Maart 1938, wegens te late inzending niet ont vankelijk te verklaren. Aan bovengenoemd bestuur mede te deelen, dat ge geïnde en volgens de gemeentelijke verordening verschuldigde schoolgelden over 1937 ten bedrage van 4.730.29 in de gemeen tekas moeten worden gestort. A A N RIJ D INC.. Op het Helden der Zeeplein zijn gisteren een bakfiets en een personenauto op elkaar gereden. De oorzaak hiervan was het plot seling stoppen van de auto. Daardoor reed de bakfiets het vehikel van achteren aan. Beiden werden licht beschadigd. EEN KINDERWAGEN AANGEREDEN. In de Bierstraat was een fietser zoo on behoorlijk een kinderwagen (met inhoud) aan te rijden. Alles liep gelukkig nog goed af. RECTIFICATIE. In ons nummer van gisteren vermeldden wij als geslaagd voor het examen Fransch l.o. onze stadgenoot, de heer C. H. de Sligter". Men gelieve hiervoor te lezen „onze stad- genoote, mejuffrouw C. H. de Stigter". ZEER ONVOORZICHTIG. Een groepje jonge dames, dat hier kam peert, beging dezer dagen de onvoorzichtig heid om onder hooge dennenboomen een vuurtje te stoken van dennenappels. Toen een wielrijder passeerde werd het vuurtje ge doofd met zand. De dames hadden blijkens haar opmerkin gen niet het minste idee, dat ze hiermede het fraaie bosch op de Westermient aan groot gevaar bloot stelden. Aan den boschwachter werd van het gebeurde kennis gegeven. EEN KATUIL GEVANGEN. Dezer dagen werd te Oosterend bjj Toes door een paar jongens een katuil gevangen. Het komt slechts zeer zelden voor, dat een dergelijk dier hier wordt aangetroffen. BONTE AVOND TEN VOORDEELE VAN DE MUZIEKTENT „TEX. FANFARE". De Bonte avond, die gisteravond ten bate van de muziektent van „Tex. Fanfarecorps" werd gegeven, was aanvankelijk matig, later uitstekend bezet. Het publiek bestond voor ongeveer 80 uit niet-Texelaars. De bijeen komst werd, nadat „Tex. Fanfarecorps" eerst een marsch had gespeeld, geopend door den heer A. Bakker, voorz. van het korps, die in t kort mededeelde wat dezen avond zou wor den gegeven. Daarna werd nog op zeer ver dienstelijke wijze door „Tex. Fanfarecorps" de ,Feestouverture" gespeeld. Vervolgens gaf de Gymnastiekvereeniging „Texel" enkele num mers; dames der hoofdafdeeling turnden op de brug. De heeren lieten een serie staaf- oefeningen zien. Daarna volgde het zingen van enkele Hollandsche melodieën, waarbij het filmapparaat van den heer Duinker goede diensten bewees. Ook werd een schimmenspel vertoond, de bekende operatie, die voor Texel niet geheel nieuw was, doch voor de badgasten blijkbaar wel, zoodat het succes geweldig was. „Tex. Fanfarecorps" gaf nu nog enkele nummers, waarbij vooral de Strauss Walzen bijzonder voldeden. Keurig werd daarna door enkele heeren der gymnastiekvereeniging op de brug gewerkt, waarna nog standen van de gym nasten volgden. Na de pauze werden Tex. films gegeven, een voordracht en turnden de heeren nog op het rek. Er heerschte een zeer prettige stem ming onder het publiek, die ook onder het bal behouden bleef. Urk, 16 Augustus. Door 36 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag al hier aangevoerd. hier aangevoerd: 3356 pond kuilpaling, van 10450 pond per vaartuig, prijs 1819 V2 ct. en 391 pond lijn- of beugaal, 2529 y2 ct., alles per pond. DE BESTRATING IN TUINDORP. Over de bestrating in Tuindorp is op Urk, zoowel in de Raad als onder de bewoners al heel wat te doen geweest. Nu een begin met deze bestrating is gemaakt, was de meening gewettigd, dat zij vlot zou verloopen. En met de aannemers is dit ook werkelijk het geval. Andere aannemers denken er echter anders over. Deze zijn van meening, dat door een verkeerde lezing van het bestek, de aan nemer nu in een voordeeliger positie is ge komen. Over deze zaak hebben de Urker- aannemers hun klachten bij B. en W. inge diend. Indien het Dagelijksch Bestuur geen gehoor geeft of weigert, zullen de klachten naar Gedeputeerde Staten van Noord-Holland worden gezonden. TALRIJKE BEKEURINGEN. Nu de haven en de Oostdam op Urk geheel vernieuwd en verfraaid zullen worden, mag het publiek op deze plaatsen niet komen. Met een bordje van „Verboden Toegang" is dit aangegeven. Daar dit echter de aloude wandel plaats is, wordt dit bordje wel eens niet ge zien en toch aan de haven en op den Oostdam gewandeld. Het gevolg is, dat op één dag meer dan 20 bekeuringen werden gegeven. ENORM VREEMDELINGEN BEZOEK OP URK. Naar schatting werd het eiland Urk j.1. Dins dag door meer dan 5000 personen bezocht. De beide havens zyn soms overvol met booten en andere vaartuigen, die toeristen van elders aanvoeren. Retour: Bij beschikking van den min. van defensie is de officier-vlieger der 2e klasse J. F. C. M. van den Bogaard, dienende bij het vliegkamp De Mok, den 21en Augustus ter beschikking gesteld. Overplaatsingen. Koprl. stoker F. W. Wissel van Schorpioen naar v. Speijk, 28-8-1939. Bootsman J. J. Moolcijk, van M ÏO naar OZD, 25-8-1939. Matr. le kl. P. Boone, van OZD naar Ws. W'oord, 2-9-1939. Matr. le kl. D. Bol, van OZD naar Sumatra, 11-9-1939. Maj. konstabel A. M. Verouden, van Suma tra naar Kaz. W'oord, 25-8-1939. Sergt. konstabel M. Timmerman, van Kaz. W'oord naar Sumatra, 25-8-1939. Korpl. schrijver H. Schuil van de Mok naar Afd. marns. R'dam, 14-9-1939. Op datum te werkgesteld bij den bouw van 2 torpedojagers bij de Rott. Droogdokmij. Matr. le kl. F. J. de Vet van OZD naar Afd. Marns. R'dam. 1-9-1939. Op datum tewerkge steld bij den bouw van de O 27 bij de Rott. Droogdok Mij. Sergt. macht. C. J. Merison van Sum. naar Afd. Marns. R'dam, 11-9-1939. Op datum als- voren bij den bouw van de O 23. Korpl. macht. A. W. v. den Oever, van OZD naar Afd. Marns. R'dam. Op datum tewerk gesteld bij den bouw van O 23. Maj. macht. H. C. van Oene van OZD naar Afd. marns. R'dam, 18-9-1939. Op datum als- voren bij den bouw van de O 26. Korpl. macht. H. de Jong, van OZD naar w.s. Vlissingen. 11-9-1939. Op datum tewerk gesteld bij den bouw van de O 21 bij de Kon. Mij. „de Schelde". Korpl. macht. H. D. Blommert van OZD n. W.s. Vlissingen. 11-9-1939. Op datum alsvoren bij den bouw van de O 22. Sergt. macht. H. Rijstenbil van v. Speijk n. Sumatra, 11-9-1939. Vliegt.makersmaat (H) C. Snoek, van De Kooij naar De Mok, 24-8-1939. Korpl. telegrafist P. Wielard van Walstation naar Nautilus, 30-8-1939. Korpl. telegrafist C. D. Steketee van Wal station. Bevolen overplaatsing op 30-8-1939 n. Hms. Nautilus ingetrokken. Sergt. kok H. Hulmer van Gelderland naar v. Speijk, 14-8-1939. Korpl. telegrafist S. de Boer van Z 6 naar Kaz. A'dam (R.D.) 15-S-1939. Korpl. telegrafist P. Rol an OZD naar Z 6, 15-8-1939. Korpl. macht. R. Markus van Braga naar v. Speijk, 30-8-'39. Matr. le kl. J. F. van der Hoek, van Kaz. W'oord. Bevolen overplaatsing op 18-8-'39. Be volen overplaatsing op 18-8-1939 naar Hms. Tromp ingetrokken. Sergt. telegrafist C. Verstraten van Afd. Marns, R'dam, Afb. O 20, naar OZD, 16-8-1939 Onder intrekking der op 21-8-1939 bevolen overplaatsing naar den O.Z.D. O 20). Matr. le kl. F. de Lange van W.s. W'oord naar v. Kinsbergen, 28-8-1939. Matr. le kl. F. de Lange van W.s. W'oord. Bevolen overplaatsing op 28-8-1939 naar Hms. v. Kinsbergen ingetrokken. Matr. 3e kl. A. de Ridder van Gelderland n. W.s. W'oord, 2-t-8-1939. Onder intrekking der op 24-8-1939 bevolen overpl. naar Hms. Brinio. Matr. 3e kl. C. G. J. Brekelmans van Gelder land naar Brinio, 24-8-1939. Onder intrekking der op 24-8-1939 bevolen overplaatsing naar w.s. W'oord. Stoker 2e kl. H. Lindhout van Nautilus naar de Kooij, 16-8-1939. Kwartiermeester W. de Niet, van W.s. W' oord naar Kaz. W'oord, 1-9-1939. Matr. le kl. M. Berkheij, W.s. W'oord naar Sumatra, 14-9-1939. Matr. le kl. G. de Graaf van W.s. W'oord, n. O.Z.D.14-9-1939. Matr. le kkl. F. van Lienen van W.s. W'oord naar OZD, 1-9-1939. Maj. telegrafist W. G. J. Dries van W.s. W'oord naar Kaz. A'dam (R.D.), 9-11-1939. Schrijversmaat, J. H. Henze van W.s. W'oord naar W.s. Vlissingen, 1-9-1939. Schrijversmaat A. B. Pijlman, van W.s. W' oord naar Kaz. A'dam, 1-9-1939. Korpl.-ziekenverpl. J. Besseling van W.s. W.o. n. Hospitaal, 1-9-39. Korpl.-bottelier W. F. H. Boëseken v. W.s. W.o. naar Kaz. W.o. 1-9-39. Botteliersmaat G. Willems v. W.s. W.o. n. van Speijk, 1-9-39. Pijper le kl. J. Beeke v. Afd. Marns. R'dam n. Kaz. W.o., 14-9-39. Pijper le kl. W. Vos v. Afd. Marns. R'dam n. Kaz. A'dam 14-9-39. Korpl.-telegr. H. J. Slendebroek v. Gruno n. O.Z.D., 24-8-39. Korpl.-telegr. W. P. J. Duijn v. O.Z.D. n. Gruno, 24-8-39. Bootsman A. Roskam v. W.s. W.o. n. Kaz. W.o., 24-8-39. Korpl.-torpmkr. A. W. A. Rehorst, v. Z. 8 n. Schorpioen, 12-8-39. Korpl.-torpmkr. K. Visser v. Schorpioen n. Z. 8, 12-8-39. Koksmaat E. Reijers v. Kaz. W.o. n. O.Z.D., 16-8-39. Stoker 3e kl. G. Eijkelhof v. v. Speijk n. J. v. Gelder, 24-8-39. Koksmaat J. H. Munnik v. O.Z.D. n. Z. 8, 18-8-39. Korpl.-kok P. N. Schouw v. Z. 8 n. O.Z.D., 19-8-39. Korpl.-telegr. P. Rol v. O.Z.D. Bevolen over plaatsing op 15-8-39 naar Z. 6 ingetrokken. Telegrafistenmaat C. den Boer v. Walsta tion n. Z. 6, 1-9-39. Lichtmatrozen G. J. Beider, B. H. Benoist, H. L. Bentvelzen, J. Bos, H. van Bracht, C. D. Breet, A. H. Bruines, C. de Buck, G. Das, A. van Dijk, J. F. Fielmieg, G. Verkade, A. C. Versteeg van Sumatra n. W.s. W.o., 6-9-39. Lichtmatrozen J. P. Nieuwstraten, H. Oele, C. Pakvis, J. J. Pot, P. J. Pouwer v. Suma tra n. van Speijk, 6-9-39. Lichtmatrozen W. P. Kooijman, A. J. Kro- neman J. Luiting, G. L. van Marwijk, A. de Meulmeester, van Sumatra naar Schorpioen, 6-9-39. Lichtmatrozen M. Glas, G. S. de Haan, L. P. Heijmann, A. den Hollander, H Jansen, J. d j Jong, F .Kats, P. de Koning v. Sumatra n. De Kooij, 6-9-39. Lichtmatrozen C. van Rijn, J. van Someren, G. J. Speekhout, W. Verbaan, F. Verwoerd, H. de Vries, A. v. d. Wel, K. Wolzak v. Sumatra n. O.Z.D., 6-9-39. Voor de vloot staat in de maand September, zoo meldt „De Tel.", een oefening op het pro gram in het Westelijk deel van den Archipel welke zal duren tot aan de overgave van het commando over het Indisch eskader, hetgeen half October zal geschieden. Deze oefening, in samenwerking met het leger, zal echter niet het karakter hebben van groote manoeuvres, aangezien deze bereids in Mei zijn gehouden in het Oostelijk deel van den Archipel. Het eskader arriveert 25 Augustus in de haven van Batavia. Tandjong Priok, voor het brengen van het traditioneele jaarlijksch be zoek aan de Indische hoofdstad ter gelegenheid der viering van den verjaardag van H. M. de Koningin. Tot 4 September blijft het smaldeel te Priok. Het bestaat uit twee kruisers, vijf jagers, zes onderzeebooten en het proviand schip „Zuiderkruis". Buiten eskaderverband zullen aanwezig zijn de torpedobootjager „Banckert", de ,,K 15", het militieopleidingsschip „Soerabaja", de „Soem- ba" en vier mijnenvegers. Men bevindt zich dan dus reeds in het Wes ten van den Archipel. De schout-bij-nacht C. E. L. Helfrich, afge treden als directeur der Hoogere Marinekrijgs school in Den Haag, werd medio Juni benoemd tot commandant der zeemacht en hoofd van het departement van Marine te Batavia, als op volger van vice-admiraal H. Ferwerda. De heer Helfrich reist met zijn gezin per „Dempo" naar Indië, welke mailboot 13 Sep tember uit Rotterdam vertrekt en 12 October voor de Indische hoofdstad arriveert. Spoedig daarop zal de schout-bij-nacht dus zijn nieuwe functie met de daaraan verbonden, vooral tegenwoordig zoo groote verantwoordelijkheid aanvaarden. De aankomst. Naar aanleiding van ons artikel over „de eerste en tot nog toe eenige HollandIndië- vlucht van Dornier-Wall vliegbooten", schrijft een onzer abonné's, de heer S. van Prooijen oud-bootsman K.M., ons enkele regels die de stemming in Indië weergeven gedurende de week, waarin deze vliegbooten in Indië werden verwacht. Wij meenen, dat waar in bovengenoemd arti kel weer eens op deze uitzonderlijke prestatie werd gewezen voor een ooggetuige-verslag van één onzer oud-marinemenschen zeker belang stelling zal bestaan. We geven hieronder het verhaal van den heer van Prooijen: Onder den titel „De eerste en tot nu toe eeni ge HollandIndië-vlucht van Dornier-Wall- vliegbooten" verscheen Donderdag j.1. een arti kel in Uw veel gelezen blad, dat bij mij nog vele herinneringen opriep aan dezen onvergete- lijken en tevens ongelukkigen tocht. Ik diende toen in Ned.-Indië aan boord van H.Ms. Floris, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee v. d. Linden. De Floris was aangewezen om naar Sabang te gaan en daar de komst van de vlieg booten af te wachten en de bemanning te ver welkomen. Iedereen aan boord had met de grootste belangstelling het verloop van deze onderneming gevolgd en we verheugden ons al op de aankomst. Alle berichten bleven gunstig en het scheen of dezen tocht tot een goed einde zou worden gebracht, maar helaas... het nood lot, daar kwam opeens de ongelukstijding van Bagdad, de D 22 was verongelukt. Er was een doode te betreuren. Zooals te begrijpen is, was de stemming aan boord bij ons danig gezakt. Toen we evenwel vernamen, dat de overige twee vliegbooten hun tocht zouden voortzetten, kwam de spanning er weer langzamerhand in. Tot dan eindelijk het oogenblik aangebroken was, dat ze ieder oogenblik in het zicht konden komen. Iedereen die een kijker had, stond de horizon af te zoeken, in de hoop om de eerste te zijn die ze ontdekte. En ja hoor, daar ineens ging de kreet: „Daar komen ze aan". Sierlijk kwamen ze uit de wijde verten aanglijden, maakten nog een paar rondjes om de goede landingsmanoeuvre te kunnen bepalen en toen daalden ze in het kalme water, na 1620 km in het laatste traject afgelegd te hebben. De vlieg booten werden voor anker gelegd en de beman ning werden afgehaald door onze motorsloep. Aan boord was het één en ander in orde ge maakt voor de ontvangst. Tal van vooraan staande burgers met hun dames waren aan boord om van deze aankomst getuige te zijn. Nadat allen zich op het halfdek hadden ver zameld, sprak de commandant zijn welkomst rede uit. Een treffend moment was het, toen de overste verzocht om een oogenblik stilte om den verongelukte officier Everts te gedenken. Daarna werd aan de vliegers een verfrissching aangeboden en hiermede was het officieele ge deelte afgedaan. Helaas hoorden wij enkele dagen later, dat er nog een vliegboot te Bata via verongelukte, waarbij gelukkig geen men- schenoffers viel. Zoo eindigde deze vliegtocht, de eerste en tot nog toe de laatste. Tot wanneer? De état-major van H. Ms. flottielje-leider „Tromp", die morgen onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. W. Termijtelen, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de reis naar Nederlandsch-Indië zal aanvaarden, bestaat uit: kapitein-luit. ter zee J. B. de Meester (le officier), luit. ter zee le kl. L. J. C. Cordesius, jhr. A. van Foreest, A. N. Schrakamp, id. mar. reserve J. de Vis-; id. 2e kl. J. van Hage, A. H. J. van der Schatte Olivier, G. F. Zegers Veeckens; id. mar. reserve J. F. G. Haentjens; id. 3e kl. W. A. de Looze, J. F. Haaijen, A. D. H. Heringa, W. N. v. d. Poll, J. Schippers, H. C. v. d. Na gel; officier-vlieger 3e kl. R. F. H. Schmidt; le luit. der Mariniers E. J. baron Lewe van Aduardofficier van den marine-stoomv. dienst le kl. S. G. Barendregt (hoofd mach.- kamer), H. L. J. de Jong, J. W. van Winger den; id. 2e kl. J. Langeveld; id. 3e kl. L. Prin sen. J. W. Wilters; officier v. gezondh. 7e kl E. W. Cripijghton; id. 2e kl. J. P. J. Versteeg- officier v. adm. le kl. P. C. Waltheer; id 3e kl. J. Sluijter. FRANSCH VLOOTBEZOEK AAN AMSTERDAM Voor een bezoek aan de hoofdstad is giste renmiddag in de Amsterdamsche haven aan gekomen de Fransche Aviso „Chamois" Het oorlogsschip heeft ligplaats genomen aan steiger P. by de de Ruyterkade HET PRESIDIUM DEK SYNODE Hervormd Nederland" de synode bespre, kende, wijdt aandacht aan de keuze van den nieuwen president. Het is het blad niet naar den zin, dat geen grootestads-dominee werd gekozen (ofschoon anderzijds steeds geklaagd wordt over de overlading met allerlei arbeid der grootestads-predikanten)Het blad schryjt o.a.: „Wij hebben geen oordeel over de presidiale kivaliteiten van den nieuwen president. Zij zullen zelfs zeer goed zijn en kerkrechtelijk zal die keus ook wel juist zijn bepaald. Maar, waarom is nu, voor den derden keer, terwijl het probleem van de groote steden steeds drei- gender wordt, die keus gevallen op een predi kant uit een plaatsje, ergens in ons goede vaderland, dat op de landkaart nauwelijks is te vinden en waarvoor de posterijen de aan- wijzing noodig hebben van de provincie, waar het ligt, anders komen de brieven daarheen gericht, niet terecht? Weet de dominee van Heeze nu heusch iets van den nood der groote steden af? Wist de dominee van Heumen en die van Veere het?" CHRISTELIJKE EVANGELISCHE BROEDERSCHAP. De Christelijke Evangelische Broederschap van predikanten en voorgangers van Christe lijk Evangelische gemeenten, Evangelische ge meenten, Evangelisaties enz. hoopt 2 en 8 Sep tember a.s. te Krommenie en Wormerveer de algemeene vergadering te houden. Zaterdag 2 September is te Krommenie de huishoudelijke vergadering. Zondag 8 September worden met de gemeente verschillende samenkomsten te Wormerveer en Alkmaar gehouden. Voorzitter is ds. J. van Bentum te Winschoten, secretaris is ds. J. J. Ruys te Alkmaar, die ook gaarne nadere inlichtingen geeft. Maandag h September hopen alle afgevaar digden een excursie te maken naar Bergen en Schoorl. CHRISTELIJKE H.B.S. TE SOLO. Donderdag 8 Augustus werd te Solo de nieuwe Christelijke H.B.S. geopend. Z. H. de Soesoehoenan en Z. H- de Mangkoenagoro waren met groot gevolg mede tegenwoordig eveneens de gouverneur. De openingsrede werd gehouden door dr. H. A. van Andel van Solo. Vervolgens installeerde spreker dr. H. Kroeskamp als directeur en met hem de ove rige leerkrachten. De gouverneur voerde het woord mede namens de beide zelfbestuurders en wenschte school en leerkrachten van harte alle goeds. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Notos, 17 Aug. van Valencia. Sembilan, 17 Aug. v. A'dam. Tjikandi, t., 17 Aug. te Belawan. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Chr. Huygens, u„ 17 Aug. te Southampton. Hebe, 18 Aug. te A'dam. Irene, 18 Aug. te A'dam. Rhea, 17 Aug. v. A'dam. Vesta, 17 Aug. v. A'dam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Palembang, 17 Aug. v. Saigon. Weltevreden, u„ 17 Aug. te Belawan. STOOMVAART SHJ. OCEAAN. Phrontis, pass. 17 Aug. Gibraltar. Deucalion, 14 Aug. v. Casablanca. Helenus, 16 Aug. v. Port Said. Memnon, 17 Aug. v. Belawan. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandBr.-Indië Lijn). Streefkerk, t„ 16 Aug. v. Algiers. (HollandAustralië Lijn). Aagtekerk, t„ 16 Aug. v. Melbourne. Arendskerk, u„ 17 Aug. te Sydney. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Spaarndam, 17 Aug. v. R'dam. Den Helder, 17 Aug. 1939. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.41—1.22 SHPs 0.86—0.60 Schol 1 per kist 7.404.80 Scho1 11 3.85—1.50 Scha-r 3.10—2.20 Bot- 4.00—3.00 Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 3—5 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN; Rialto, Spoorstraat, acht uur: „The Story of Vernon and Irene Castle". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: De Olympiadefilm (II, slot). V\ itte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het eiland des doods" (II, slot) en „De Goudzoekers van Canada". Zaterdag. „De Toelast", Concert. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen- Barometerstand Den Helder: Temperatuur lucht: Maximum temp. lucht: Wind: richting: O., kracht: Temperatuur zeewater: Licht op: 766.6 J8.2 20.3 3 18.8 8u.52

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6