NIEUWE DUIZENDEN ROOKERS ELKEN DAG PREFEREEREN 0 TRIÜMPH DE BESTE I? SIGARET Slagkruisers Zaterdag 19 Augustus 1939 Hr. Als. „Tromp" vertrokken X* Exc* A* Q* H* Dijxhoorn neemt af scheid van de opvarenden van den flottieljeleider Inspcctie en afscheidswoorden schonl-bij-nacht Jolles Tweede Blad FOTO-handel JAC. DE BOER, KEIZERSTRAAT 113. Burgerlijke Stand van Den Helder Jongen tegen autobus gereden Motorrijder door auto aangereden H.Z.Wnieuws Helder krijgt er een groote concurrent bij in J^iten en 7xmteiïie,ën De badplaats voor jonge menschen Op zoek naar vrienden Een kikvorsch zonder hare En „De Toelast" met prima klare Is nog steeds je ware Atletiekwedstrijden te Den Helder op 31 Augustus a.s* df Mcoi^Tr run Duizenden menschen aan de haven Vanmorgen o mhai: elf is H. Mg. „Tromp" uit onze haven vertrokken. Dui zenden z(jn van dit vertrek getuige ge weest. Het fraaie zomerweer, en de vacan- tietijd waren oorzaak dat velen den tocht naar de haven gemaakt hadden om dit altijd weer imponeerende schouwspel, boeiend en interessant, voor wie het als buitenstaander bijwoont, maar ontroerend voor wie familiebetrekkingen onder de op varenden heeft, bij te wonen. De laaste dagen is er met man en macht gewerkt om het schip voor de groote reis klaar te krijgen. Het inladen van commaliewant, het leggen van de laatste hand aan duizend en een dingen, die af moeten zijn, voordat zee ge kozen wordt. En- toen het fraai gelijnde schip dan ook vanmorgen de haven uitvoer, zag het er glanzend en blinkend uit in de zon die spie gelend in de flanken van de „Tromp" speelde. De „Tromp" is weg. Nieuwediep heeft de oorlogsbodem uitgeleide gedaan. De militaire luchtvaart heeft zich niet onbetuigd gelaten en bij afwezigheid van de Staf, was het vrij willigerskorps van het 21e aan de haven om als laatste groet van vaderlandschen bodem het volkslied mee te geven aan de meer dan driehonderd opvarenden, die de belangen van ons land in Indië zullen handhaven en, als ze daartoe geroepen mochten worden, verdedi gend. Het was een vriendelijk afscheid, een goed begin voor de reis over den grooten waterplas. Een zon, die alles in feestglans zette en de droefheid van het scheiden ver zachtte. Er waren heel wat belangstellen den van buiten gekomen om dit speciaal Nieuwediepsche gebeuren mee te maken. Op de Louisebatterij stond de commandant van de Marine, schout bij nacht H. Jolles, met zijn waarn. adj.-luit. ter zee 2e kl. B. A. W. Beijer, daar was de chef staf, kolonel v. d. Berg en verschillende hoofdofficieren met hun familie. Het afscheid van den minister De hoogste marine-autoriteit, de minister van Defensie had reeds gisterenmorgen af scheid genomen van het schip met zijn beman ning. Gisterenmorgen om half tien was de minister in onze stad gekomen en na kennis making met den commandant der Marine, schout bij nacht H. Jolles, in gezelschap van deze met zijn adj. den chef staf, kolonel J. C. v. d. Berg, naar H. Ms. „Tromp", die voor de kolenloodsen ligplaats had, gewandeld. De minister was vergezeld van den chef van den Marinestaf, vice admiraal J. Th. Furstner en zijn adjudant, den luit. ter zee der le kl. J. E. A. Post Uiterweer. Aan boord van de schepen en voor de Marine instellingen werden den Minister de gebruike lijke eerbewijzen gebracht. Er was bij den stei ger van de „Tromp" heel wat belangstelling van de zijde van de burgerij, voor dit hooge hezoek. Om precies 10 uur begaf de minister zich aan boord van den flottieljeleider. Er werd front naar bakboord geblazen, toen de minister de valreep opkwam. De ministersvlag, twee rood-wit-blauwe banen, met in het midden een breede witte baan met twee gekruiste ankers werden in top geheschen. Daarachter wapperde de admiraalsvlag. De officieren, o.officieren, alsmede de eere- wacht waren op de campagne opgesteld, de bemanning stond langs bakboord en stuurboord aangetreden. Bij den valreep werd de minister en zijn ge volg ontvangen door den commandant van H. Ms. „Tromp", kap. luit. ter zee J. W. Ter- mijtelen, den eersten officier van het schip, kap. luit. ter zee P. B. M. v. Straelen en den officier van de wacht. De scheepskapel, opgesteld op het tentdek, speelde de eerste strofen van het Wien Neer- lands bloed. De commandant van de „Tromp" stelde de officieren van zijn schip aan den minister voor, waarna een inspectie plaats had van de eere- wacht. De minister maakte hierna een inspec tietocht door het geheele schip, een rondgang, die ongeveer een uur in beslag nam. Na afloop van de inspectie traden officieren bemanning aan op het achterdek, waar de hiinistcr hen een woord ten afscheid toesprak. Het aangewezen adres voor alle artikelen voor fotografie. Grootste keuze Scherpe prijzen. Voor het ontwikkelen en afdrukken van uw film: „Het best ingericht foto- bedrijf ter plaatse". Ten slotte wil ik er aan herinneren, dat gij, overal waar gij. in het buitenland komt, Nederland vertegenwoordigt. De achting die men ons land toedraagt, wordt miede door uw houding en uw daden beïnvloed. Moge en ik richt mij in het bijzonder tot de jongeren onder u het verblijf in Indië en de dienst in de marine aldaar u de voldoening geven, die gij er van ver wacht. Keert terug als flinke miannen, waarop ons land trotsch kan zijn. Ik wensch u allen een voorspoedige reis. Het ga u allen goed". De minister nam hierna afscheid van den commandant en officieren van de „Tromp" en begaf zich van boord. Door de saluutbatterij van de „Tromp" werden 19 saluutschoten afgegeven. Inspectie commandant Marine. Na het vertrek van den minister van Defen sie, heeft de commandant van de Marine in spectie van het schip en zijn bemanning ge houden. Na afloop hiervan hield de Marine comman dant een toespraak tot officieren en beman ning, die daartoe weer op het achterschip in carré waren opgesteld. Commandant, officieren, onderofficieren en bemanning, zoo zei schout bij nacht Jolles, ik heb aan de woorden van den minister weinig meer toe te voegen. Ook ik wensch u een goede reis. Ik weet, uit mijn lange marine ervaring hoe moeilijk het is om voor eenige jaren het vaderland te verlaten. Velen van u laten hun gezin achter, anderen zijn ongehuwd. Ik hoop, dat in uw periode van afwezigheid gijzelf ge zond moogt zijn en u ook van uw familiebe trekkingen in Holland goede berichten moogt ontvangen. Dat maakt het verblijf gemakke lijker. Ik zou misschien bjj deze reis iets kun nen zeggen over den bizonderen toestand in de wereld. Een toestand van onrust. Maar dit mag voor U geen aanleiding zijn met een bang hart de reis te aanvaarden. Mocht de toestand ernstiger worden, denk dan terug aan het vaderland en aan Hare Majesteit de Koningin, die het groote voorbeekl geeft van plichtsbetrachting, van meeleven met het wel en wee van het volk. Met het verzoek een driewerf hoezee op de Koningin aan te heffen, besluit de schout-bij- nacht zijn toespraak. Uit driehonderd kelen klonk het daverend hoezee. SCHOUW VLIEGER'» Oncler wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Het belang van Uw kind is een te ernstige zaak om uit te stellen. Vanmiddag is U vrij, spreekt U dan eens met ons. HOOFDGRACHT SI Versterking van de maritieme defensie. Indische Toespraak van minister Dijxhoorn „Ofliciercn, onderofficieren en manschap pen. Ik stel er prijs op om persoonlijk blijk te geven van mijn belangstelling op liet oogenblik dat gij op het punt staat voor eenige jaren het vaderland te verlaten. De dienst bij de Koninklijke Marine is zon der twijfel een zeer bijzondere. Overal ter wereld en met name in de over- zeesche gebieden van het koninkrijk kunt gij worden geroepen ter verdediging van de Ne- derlandsche belangen en tot de handhaving van onze rechten. Gij behoort tot een orgaan van den Staat, waarin wel zeer nadrukkelijk de eenheid van het rijk, hier zoowel als over zee is belichaamd. Dit leidt er toe dat gij afwisselend uw dienst verricht in het moe derland en in de overzeesche gebieden. Gij allen staat op het oogenblik aan het begin van een periode, waarin Indië u noo- dig heeft. Voor sommigen, wellicht velen van u, is het de eerste maal, dat gij daarheen gaat. Het is goed dat gij daarbij duidelijk voor oogen stelt dat er aldaar in den loop van eenige eeuwen door Nederlanders iets grootsch is verricht naar het woord van Jan Pietersz. Coen, den grondlegger van ons overzeesch rijk. Dit te beschermen en voor de komende ge slachten de gelegenheid voor verdere ont wikkeling te behouden is mede uw taak. Bjj de vervulling van die taak zal het u ongetwijfeld tot steun zijn te weten, dat die versterking van de maritieme defensie in Indië in het voornemen der regeering ligt. APOTHEKEN Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 21 Augustus tot 28 Augustus wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door D. W. de Bas, Binnenhaven. In zjjn toespraak, die de nieuwe minister van Defensie, Z.Excellentie A. Q. H. Dijxhoorn, gistermorgen tot de gezamenlijke bemanning van den flot tieljeleider H. Sis. „Tromp" hield, heeft hij een mededeeling gedaan, die zeker niet alleen door de opvarenden van het schip met instemming beluisterd is, maar waarvan met belangstelling in de geheele marine zal zijn kennisgenomen. De minister gaf n.1. te kennen, dat de versterking van de maritieme defensie in het voornemen van de regeering ligt. De Haagsche corr. van het „Hbl.", die hierover zijn licht eens opgestoken heeft ter bevoegder plaatse, schrijft aan zijn blad: Men zal deze mededeeling wel niet anders kunnen uitleggen dan in den zin, dat het besluit van den nieuwen minis ter van Defensie vaststaat, dat uitbrei ding aan de vloot in Indië moet worden gegeven. Van dit standpunt heeft de minister vandaag, aan den vooravond van het vertrek van H. Ms. „Tromp" in het openbaar willen doen blijken. Langs welke wegen de viootuitbreiding zal geschieden, moet evenwel op dit oogenblik zijn we wel ingelicht nog niet vast staan. Er is, zooals be kend, een kleine commissie aan het werk om de vraag te bestudeeren in welke richting de viootuitbreiding ge zocht moet worden, of al dan niet over gegaan zal moeten worden tot den bouw van slagkruisers. Deze commissie is nog niet met haar rapport gereed, maar men zal zich niet behoeven te verwonderen, indien zjj straks als haar eindconclusie te kennen zal geven, dat onverwijld tot den bouw van slagkruisers behoort te worden overgegaan. BEVALLEN: J. A. Vrijen—Kloos, z.; M. BlomKort, z.; W. van de WegHofman, z.; S. WoltersBrockbals, z. GETROUWD: G. J. Th Moree en S. Cars- jens; C. Peters en J. de Vries, Gisterenmorgen kwart over 10 reed op de Kerkgracht een jeugdige wielrijder tegen een autobus van Koningsbruggen. De rijweg was ter plaatse dermate versmald door een aldaar posteerende melkwagen, dat er slechts ge noeg ruimte voor de bus overbleef om te pas- seeren. De eenigszins haastig gebakerde jon gen raakte in den knel. Gelukkig kwam hij met den schrik vrij. De fiets daarentegen was er slechter aan toe. De voorvork was gebogen en de band lek gestoten. JAARVERGADERING H.R.C. We herinneren nog even aan de alg. leden vergadering, die de v.v. H.R.C. Maandag Botsing op den hoek Keizerstraat Spoorstraat. Te kwart over vijf had gistermiddag een hevige aanrijding plaats tusschen een auto en een motorfiets. De motor, bestuurd door den leerling onderofficier vliegenier Van der Velde, met duopassagier, wilde juist uit de Kei zerstraat oversteken naar het Juliana- park, toen uit de richting Parallelweg een auto met groote snelheid kwam rijden, bestuurd door den heer V.'wonende aan den Parallelweg. Hoewel de bestuurder van de motor fiets nog poogde uit te wijken, kon hij toch niet voorkomen, dat hij van ter zijde door den auto werd aangereden. Het gelukte den duopassagier, eveneens een matroos, bijtijds van het motorrijwiel te sprin gen, maar de bestuurder werd met het voer tuig tegen den grond geworpen en over een afstand van eenige meters door den auto mee gesleurd, en vloog vervolgens tegen den trot toirband aan. De motorrijder bleek een bloedenden been wond aan het rechteronderbeen te hebben op- geloopen. Hij werd bij Vroom en Dreesmann binnengebracht, waar de wond verbonden werd door een verpleegster, die spoedig ter plaatse was. Ondertusschen was ook de politie versche nen en werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. De motor bleek behoorlijk beschadigd te zijn, terwijl de auto er met een deuk in het rechterspatbord af kwam. De leerling-vliegenier werd naar het ma.rine- hospitaal vervoerd. Omtrent de schuldoorzaak is nog niets defi nitiefs te zeggen. Wel staat vast, dat de auto bestuurder veel te hard heeft gereden. Vol gens ooggetuigen treft den motorrijder geen schuld. In hoeverre dit juist is, zal het politie onderzoek moeten uitwijzen. Diploma-zwemmen. Evenals elk jaar, zal er dit jaar op Zaterdag 26 Aug. des n.m. 3 uur, bij H.Z.V. weer ge legenheid bestaan de proef af te leggen voor geoefend zwemmer. Niet alleen de leden van HZV, doch ieder die zich aan de gestelde eischen wil onderwerpen, kan hieraan kosteloos deelnemen. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar R'dam, Ned. m.s. „Cornelia B". Blijkens een officieele mededeeling in de „Sportkroniek" is de Germaan (Amsterdam) alsnog „overgeplaatst" van III B naar III A. De Volewijckers, de „eenige kampioene" komen nu in haar plaats in III B uit. Deze verande ring komt zeker niet ten goede van eventueele kansen van Helder. Alleen de kas heeft er wellicht meer baat bij! Huisduinen heeft een goeden naam. Dat feit staat vast, zonder het toevoegen van eenige fantasie. Het heeft na paal 1 een strand, waaraan Ostende niet tip pen kan en waarbij Scheveningen ar moedig genoemd moet worden. Het is hier frisch en blank en vrij. Eigenschap pen, die lang niet op iedere badplaats van toepassing zijn. Men ziet er dan ook veel jonge menschen en veel ouderen, die van het plezier van de jeugd ge nieten. Maar één bezwaar heeft onze bad plaats, een bezwaar, dat ook maar weer betrekkelijk is, zooals alle dingen op dit ondermaansche, en dat is: Huisduinen heeft geen verlichting. De lichtpalen staan er wel, maar die worden alleen in het najaar en den winter ontstoken, als de badgasten weg zijn. Maar nü is het er 's avonds, na bezetten tijd, Egyptisch duister. Een badgast, die na 10 uur nog een briefje moet posten moet een flam bouw of zaklantaarn meenemen om het postkantoor en later weer zijn woning te vinden, anders brengt hij een nacht van zijn vacantie al zoekend en tastend door. Er is slechts één groep van badgas ten, die deze verduistering kunnen waardeeren en we zijn er nog niet ach ter kunnen komen, of het gemeentebe stuur uit een oogpunt van bezuiniging of wel om deze groep te gerieven, de lantaarns niet ontsteekt. Die groep, die Huisduinen 's avonds na 10 uur het leukst vindt, is de groep, maar ach, ik behoef U dat niet te zeggen. Het ge tuigt van psychologisch inzicht van het bestuur van een jonge badplaats, die jong bloed naar haar ontspanningsoord wil trekken, dat ze een dergelijke ver lichting toepast. Maar misschien wil men toch ook nog even aandacht schenken aan die groep van grijsbaarden, knikker gladden, die ook tot de gasten van het Zeebad be- hooren, en die 's avonds geen been bui ten boord durven steken. Er is nog een genoegen aan onze bad plaats verbonden. Je kan er, bij wijze van spreken, drie kilometer buiten de driemijlszóne zwemmen, zonder dat iemand het in zijn hoofd zal krijgen een waarschuwend geluid te doen hooren. We bespraken dit euvel van de week op een van onze gemeentekantoren. Een voortvarend ambtenaar was van mee ning, dat de eenige mogelijkheid om waaghalzerij aan het strand te voor komen was, het plaatsen van een mitrail leur en ieder, die zich buiten de golf brekers begaf, neer te paffen. Als dat twintigmaal was gebeurd, zou er geen enkele klacht meer van het strand komen over gevaarlijke zwemmerij. 't Was ongetwijfeld knap en origi neel voor een gemeente-ambtenaar. Deze radicale ambtenaar meende ook, dat ieder die het waagde een drenkeling bui ten de pieren vandaan te halen, gestraft moest worden met vier jaar cellulair. U ziet, er is nog veel originaliteit bij onze ambtenaren. We kunnen gerust zijn, het bestuur van onze gemeente is, ook bij de lagere goden, in goede han den. Als de begrooting zoo origineel in elkaar gezet wordt, als de wethouders- verkiezing zoo radicaal behandeld wordt, dan staan ons in de komende week nog verrassingen te wachten. Nu men den weg naar vreedzame be slechting van de geschillen in ons wereld deel volkomen is kwijtgeraakt en dus aan gewezen is op afweer door overmacht, tracht men zoowel van de zijde der demo cratische landen (Engeland en Frankrijk) als van die van de totalitaire staten (Italië en Duitschland) tot liet sluiten van zoo veel mogelijk vriendschapsverdragen te komen. Engeland en Frankrijk pappen met Rusland aan, ze hebben de vriendschap van Polei, reeds en de sympathie van Roemenië en Duitsch land doet pogingen aan zijn kant nog wat vrienden te kweeken, die het bij een mogelijk gewapend conflict aan zijn zijde zal vinden. Nu is het met al die vriendschappen geen zuivere koffie. We hebben er van de week reeds op gewezen, dat men zich allereerst af vraagt, voordat men er toe overgaat zijn liefde te betuigen. „Wat word ik er beter van?" Het is wel niet sympathiek om vriendschap te sluiten met de vooropgezette bedoeling er iets bij te winnen, maar in de diplomatieke wereld is men zoo kieskeurig niet en verbindt men zich dus heusch niet eerder, voordat men zeker weet, dat men er geen nadeel van ondervindt. Dit standpunt is niet in het voordeel van Duitschland en Italië. De kleinere mogend heden, bij wie men aan gaat kloppen, zijn er bijna allen van overtuigd, dat wanneer het eenmaal tot een conflict komt, de dictatoriale staten op den duur het pleit niet zullen win nen en dat maakt hen voorzichtig. Er zijn tal van kleine staten, waabij ook ons eigen land, die een beslist neu trale houding wenschen aan te nemen. Wij willen niet betrokken worden in de conflicten, die de grooten maken, in diep- sten grond om hun eigen egoïstisch ver langen te bevredigen, om angstvallig vast te houden wat men eenmaal verworven heeft, of om ten koste van zwakkeren zjjn gebied en bezittingen uit te breiden. De Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, Csaky, maakt nu een particuliere reis door Duitschland en heeft tijdens die reis drukke gesprekken met zijn Duitschen col lega van buitenlandsche zaken, von Ribben- trob. Zelfs zou hij met Hitier een langdurige conferentie hebben gehad. Men behoeft geen zienersblik te hebben om te begrijpen waarover deze gesprekken gaan. Het _ou een succes voor Hitier be- teekenen, als hij Hongarije aan den kant van de as-mogendheden zou krijgen. Hon garije, dat meer sympathie heeft voor Duitschland dan voor de democratische staten, die het zoo zwaar hebben doen bloeden door de na-oorlogsche vredesver drag»»!. Resultaat heeft Duitschland nog niet gehad met zijn besprekingen, maar men zal niets ongedaan laten om Hongarije aan zijn kant te krijgen en men heeft in Berlijn nog wel pres siemiddelen om iets te bereiken. Ook Engeland en Rusland kwamen nog niet tot overeenstemming. En zoo probeert men elkaar de loef af te steken met het sluiten van verdragen om sterk te zijn, als het een maal komt, wat God verhoede, dat men de wapens tegen elkaar op zal nemen. Op verzoek van het Oranjebestuur zal de „Heldersche Athletiek Vereeniging" op 31 Augustus a.s. athletiek-wedstrijden organiseeren, ter afwisseling van het overige programma op den feestmiddag. Er zullen alleen loopnummers verwerkt kunnen worden, daar het middenterrein voor de andere feestelijkheden in gebruik is. De persoonlijke nummers zijn: 200 m Dames en Juniores en 200 m, 400 m, 800 m en 3000 m Heeren, terwijl als vereenigingsnummer ten slotte een Olympische estafette (800400 200200) gehouden wordt. We wekken iedereen op om voor deze onderlinge krachtmeting in te schrijven. Voor opgave verwijzen we naar de betref fende advertentie in dit nummer. Het Oranje-Comité heeft reeds eenige gel den voor prijzen beschikbaar gesteld. Het be schikbaar stellen van prijzen door andere in stanties zal natuurlijk ook van harte toe gejuicht worden. U kunt zich daartoe wenden tot den wedstrijdleider: E. L. de Zeeuw, Duin weg 26, Huisduinen. PORTRET ATELIER JAC DE BCER Aug. Zondags gesloten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5