HEBT U LOGE'S? r Een model werfpolitie in de Marinestad The Story of Vernon and Irene Castle E. S. O. N. A. Voor MEUBELEN siaagi u beter bij FRITS prebihheumn SCH00RL °an naar ALKMAAR per Beëediging Zee-officieren Vacantie - rhapsodie Rialto-theater Wat geven de Bioscopen met Frecl Astaire and Ginger Rogers gJju-o-li-tPwateA Tweede Olympiade - film Het eiland des doods 2e kaj. f 0.55. Ie kaj. f 0.75 Aan boord van H. Ms. Tromp !an Mens: eCüatit c3/3 (//rerAvcej A/sccë J'^nccnncAe&fxe/t Jh J)c- x efrdjeve/i c% Ao ('t jfecr/yAAeecA \/jcrye>i C ecrFc cico ely. Oi/dt AJ Aarerc „%e toelast Marinebrief uit Indië Soerabaia universiteitsstad De Kringwedstrijden te Oude Niedorp. In de jaren vlak voor den wereldoorlog werd de wereld enthousiast over een jeugdig dans paar, dat overal waar het kwam nieuwe dan sen populair maakte en het publiek verbaasde met het wondere spel van den dans. Dat was het danspaar Vernon. Een naam die reeds vergeten is, zooals de naam van zoovelen, die eens beroemd en be kend waren. Maar de R.K.O. Radio Picture heeft het aangedurfd dit leven wederom aan de wereld te toonen en ditmaal wordt het vol ledig getoond. Want wat wist men van het beroemde paar? Beroemd. Plotseling bekend geworden. Alge meen geëerd. Maar meer was de groote meer derheid der menschen niet bekend en er werd ook niet naar meer gevraagd. R.K.O. geeft ditmaal een volledig beeld van hun leven, een leven van hoop, onvermoeiden arbeid, durf, teleurstelling, triomf, wereld- beroemd-zijn,... tegenslag en vergeten worden. Wat de wereld toen zag was den dans, den wonderschoonen dans, wat R.K.O. toont is een In het Rialto-theater draait deze week de vermaarde Olympiade-film. Een der vele beelden uit deze bijzondere rolprent, waarin men onze nationale sport beoefend ziet. leven, waarin de dans het voornaamste is. Onder dé bezielende leiding van H. C. Pot ter is een kunstwerk ontstaan, dat tot één van de hoogtepunten van het filmseizoen ge rekend mag worden. Kosten noch moeiten zijn gespaard om de werkelijkheid zoo nauwkeurig mogelijk te benaderen. Een werkelijkheid zoo wrang en wreed, dat de schoonheid van den daii3 nauwelijks voldoende is, om ons er mee te verzoenen. 1911. Ergens in een Fransch theater lacht het publiek om een clown, een .pantoffelheld", die in een stuk van dien zelfden naam zich belachelijk laat maken. Uit liefhebberij, in de enkele vrije uren, die in het artistenleven hem blijven is hij onvermoeid bezig met zijn lieve lingsbezigheid: de dans, Vernon (Fred Astaire). Ergens in een Fransche woning dweept een jong meisje met het tooneelleven en oefent een bizarre dans de Yama-Yama-man, Irene (Ginger Rogers). Niemand, die ze kent, niemand die op hun wenschen schijnt te letten. Een toevallige ontmoeting op het strand te La Rochelle, een blijvende vriendschap en liefde. Een leven van zorgen en moeite begint, een leven van hoop en geloof in elkaar en in de toekomst, die toch eindelijk de bekroning zal moeten geven op jarenlange studie. Een leven van teleurstelling, van herhaald afgewezen worden, door directeuren van theaters, die geen tijd hebben, die van andere nummers meer succes verwachten. Zegt niet Mr. Fields, de manager: „Als komiek trek je volk, als danser jaag je ze de zaal uit Een leven om moedeloos te worden. Scherp en psychologisch juist worden de kleine trekjes getoond, die voor het publiek dier vooroorlogsche dagen verloren ging, wor den menschen getoond, menschen van vleesch en bloed met hun vreugde en verdriet, teleur stelling en overwinning. Ook overwinning, want hun uitzonderlijk werk blijft niet onbekend, de schijnwerpers der geheele wereld worden op hen gericht en hun werk vindt overal weerklank, overal bewondering. De spiegelgladde dansvloeren van Parijs weerkaatsen de werveling van tule en zij, op de parketvloeren van het oude Europa wor den nieuwe dansen gedemonstreerd, vederlicht De Dnitsche onderofficier Schwarzmann, die de. gouden kampioensmedaille behaalde bij het paardspringen. zweeft het danspaar Vemon over het gladde vlak, en de wereld is verwonderd, opgetogen, over het spel van rythme en gracie. Zijn het niet de beroemde Vernon en Irene, die de Foxtrot, en de zware tango voor de eerste maal aan de wereld toonen op een wijze, die onvervolgbaar was Het leven is een extase, de droom is werke lijkheid geworden... 1914 de Wereldoorlog. De ramp, die de wereld in een zee van ellende en verdriet dompelde, laat ook de Castle niet met rust. En toch spaart de dood hem op deze plaats, waar de kans het grootst was. De wereldoorlog is bijna teneinde, Vernon in Amerika, instructeur aan de opleidingschool voor vliegeniers. Een dwaze leerling, een botsing onvermijde lijk, of... Vernon stort neer. De schrale troost dat hij het deed voor een kameraad en de overweldigende herinnering aan een paar dat door de wereld trok, de har ten veroverde oneindig gelukkig was, is al wat de jonge weduwe overblijft... Een film, die van begin tot einde boeit, af wisselend als een goede niets verbergende roman, aangrijpend door de diepe tragisch, die spreekt uit een carrière zoo plotseling afge broken. Een film, die de bewondering van ieder zal winnen door het enorme spel van Gingers Rogers en Fred Astaire en andere medespelers en door de schitterende filmische opnamen. Was verleden week Rialto het tooneel van sportprestaties, die men alleen op Olympiades en Wereldkampioenschappen pleegt aan te tref fen, gisteren kreeg ook Tivoli haar beurt. Olympiade 1936 tweede deel. Weer hebben we kunnen genieten van ver richtingen door „sportmen en women" van superklasse. En wat in dit tweede gedeelte bijzonder treft (en wat dit tweede deel dan ook zeer de moeite waard maakt om te aanschouwen), is, dat zich onder die pracht sportlui van bovengenoemde superklasse ook meerdere Nederlanders en Nederlandschen bevinden. Was dit bij de athletiek-film van vorige week iets, wat je voelde als een klein gebrek, dat je geen landgenooten aan het werk zag (Osen- darp en Mijten Braake uitgezonderd dan), bij deze tweede prestatie van Leni Riefenstahl ont breekt ook dit niet. En dat maakt de toch al prachtige verfilming van deze Duitsche „foto actrice" tot een schouwspel, dat voor iederen Nederlander boeiend is om te zien. Leni Riefenstahl verslapt geen moment in de vervulling van har opdracht om de Olympische Spelen in al haar onderdeelen te doen her leven. Eerst voert ze ons naar de Olympische dor pen, langs trainingsvelden, waar we de vaak zeer straffe oefeningen aanschouwen. Dan is daar weer de strijd om de Olympische titels. En nu geen athletiek meer; voetbal, polo te paard, een fraaie turndemonstratie, hockey, boksen, schermen, zeilen en zwemmen, het is nu een bonte mengeling van sporten, die allen in elk onderdeel er van nauwkeurig op het doek gebracht worden. Olympiade 1936! Het zou het jubeljaar worden voor onze kra nige zwemsters en al die vreugde, al die strijd, die onze Hollandsche meisjes daar hebben moe ten voeren om 1936 werkelijk tot een jubeljaar te maken, die kan men in Tivoli aanschouwen. Alleen de heroïschen kamp tusschen Ragnhild Hveger en Rie Mastenbroek op de 400 m, die door „onze" Rie op het allerlaatste nippertje wordt genomen, is al een gang naar Tivoli ten volle waard. Maar daar is nog meer. Rie Mastenbroek's zege op de 100 m, Nida Senff's zegepraal op den rugslag, de overwinning in de 4 X 100 m estafette, de fraaie resultaten, die onze zeiler Daan Kagchelland boekt, het zijn allemaal Ne- derlandsche successen, die men te aanschou wen krijgt en die je Vaderlandsche hart weer eens goed doen, vooral als men daar die vreug de in de Hollandsche kolonie ziet. We zouden nog door kunnen gaan U bijzon derheden te vertellen van deze tweede Olym pische film, het zou ons te ver voeren, alleen er is maar één raad, die wij U kunnen geven, gaat zelf naar Tivoli en dan zal iedere sport liefhebber na afloop „met ons beamen" ja, het was mooi, om nog eens al die vaderlandsche triomphen te aanschouwen. Uliite Bw-iccw-p Deze week bevat het programma van de Witte Bioscoop het vervolg van een film vol spanning en sensatie, die gedurende een week in dezelfde bioscoop heeft gedraaid en waar van velen genoten, namelijk „Het eiland des Doods". Zij, die deze film gezien hebben zullen zeker dit geweldige slot willen aanschouwen, een slot dat in hooge mate sensationeel en daarbij tevens verrassend is. Ook zij, die het eerste gedeelte verzuimden te zien, kunnen wij dit filmwerk aanbevelen. Als tweede film wordt een verhaal uit het goudzoekersleven gepresenteerd: „Goudzoekers van Canada". Retour: Gisterenmiddag om 3 uur zijn een vijf tal jonge officieren beëedigd aan boord van H.Ms. „Tromp". Op het achterdek waren daartoe de officieren in groot tenue, de bemanning in Zondagstenue aangetreden en onder den dreigenden mond van de 15 cm kanonnen stonden de jonge officieren, die morgen, Zaterdag reeds hun eerste reis naar Indië zullen aanvangen. Na de opening van de ban, het aantreden van de gewapende wacht en het presenteeren van het geweer, speelt de scheepskapel de eerste strofe van het volkslied. De commandant van den flottieljeleider, overste J. W. Termijtelen, leest het Kon. be sluit van 12 Augustus voer, waarin met in gang van dien datum o.m. tot luit. ter zee der 3e kl. zijn benoemd, de adelborsten der le afdeeling van den zeedienst A. D. H. He ringa, W. N. v. d. Poll, J. F. Haayen, J. Schippers en H. C. v. d. Nagel. In handen van den commandant van de Tromp wordt door deze officieren de eed afgelegd. Toespraak overste Termijtelen. Na het sluiten van de tan en nadat door de scheepskapel het volkslied is gespeeld, spreekt overste Termijtelen de jonge officie ren toe. Namens de oudere collega's wenscht hij hen geluk met hun benoeming. Ik ver trouw, zoo zegt hij, dat gij uw keuze, na rijp beraad hebt gedaan, zonder blind te zijn ge weest voor de schaduwzijde van het beroep. Ik vertrouw, dat gij roeping als zeeman hebt gehad en als militair, want zonder het ge voel van roeping zult ge het niet ver brengen. De marine eischt de heele persoon op. U hebt hard moeten werken om dit te bereiken en nu komt, na de schooloplei ding, de practijk. Laten zij, die mooie cijfers hebben behaald niet denken, dat ze er zijn, en hen die onderaan op de rang lijst stonden, niet beschouwen als een zware handicap. Over een paar jaar zult u beoordeeld worden naar uw bekwaam heid als officier. Op een belangrijk tijdstip treedt ge in dienst. Een tijd van uitbreiding en groei van onze weermacht. Er zijn juist nu veel goede officieren noodig. Aan u de taak om in den korst mogelijken tijd gevormd te worden tot een bekwaam zeeofficier. Wij ouderen zullen u daarbij helpen. Spr. vestigt nog de aandacht op den ernst van de eedsaflegging. Ook in moeilijke oogenblikken zult ge daaraan trouw moeten blijven. Met een leve de Koningin beëindigt over ste Termijtelen zijn toespraak. De bemanning heft een driemaal hoezee aan voor Hare Majesteit de Koningin. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Rotterdam het Ned. m.s. „Nato". IX. Laten wij de doaen niet vergeten. Ik dwaal op het kerkhof, ik dool tussen het verleden en peins. Rondom rust het gebeente van eenvoudigen en groten, van rijken en ar men, van hen, die stil huns weegs gingen en ook van mannen en vrouwen, die héél wat in de melk te brokken hadden. Want daar zie ik een rechtop staande zerk: „1672 is hier begra ven Dieuwer Pieters is gestorven den 21 April." De zerk is versierd met het model van een orgel, welks naam daarboven is ge beiteld. Ach, Dieuwertje Pieters, jij, die eens dat orgeltje schonk aan de oude, houten kerk in Husiduna, jouw kiezen zullen je geen pijn meer doen... En de kerk, die oude kerk, waar eens jouw naam dankbaar langs de gewelven ruiste, die kerk bestaat al lkng niet meer. Verwoest, vergaan, zoals alles vergaat. Wat is er van je gebleven, Dieuwertje Stof en as Maar de herinnering aan een goede daad overleeft die daad zélf meestal. Er is geen kerk meer, geen orgel slechts herinnering. De geest gaat boven de stof, de geest is eeuwig... Mijn handen beroeren eerbiedig de ruwe stenen, ik streel het verleden. Mensen werden geboren, leefden, werkten, stierven. Waar voor? Een eeuwige cirkelgang. Wij doen dit, wij doen dat en struikelen 't graf in. O, wat maken we soms een kabaal, wat beweren we veel; en het einde? Een I. uveltje, een kruis en de herinnering. De herinnering... Daar gaat 't om! Wij be wieroken mekaar of draaien mekaar de nek om bij ons leven. Wij vesjacheren onze beste vrienden voor een plaatsje in de zon hoeveel jaren hebben we er plezier van? Ik sta bij een mos-begroeide steen. Hier Leyt Begraven Maertien Jans. Huysvrou van P. S. W. Is In Den Heer gerust Den 24t April 1688. Maertien Jans, beste huisvrouw: waarom werd er schuilevinkje gespeeld? Huisvrouw van dien geheimzinnigen P, S. W., ik sta voor een raadsel... En dan hier, vlak bij de ingang, die forse, goed onderhouden zerk. Wat sierlijke krul len die letters, hoe mooi is die verdeling: ^CocrJ°codJjco ree ren enne /net - AK'/ld t Jen w-VVeiare IJo o w /AeictnÓc Elisabet Spijkerhuys: ik zie U in m'n ge dachten als de fiere vrouw van den machti gen schout Antony de Lange. Ach, wat zult ge vol verlangen de „houwelijkse staat zijn ingegaan, hoè zullen de nederigen voor U gebogen hebben, wèt zullen Uwe oren getuit hebben van valse vleierijen... Hoe is Uw leef tijd tot op de laatste dag vermeld: 83 Jare, 7 Maante en 1 Dags alsof gij van het leven niet scheiden kond... En nu zijt ge gelijk de nederigen, gelijk zij, die géén forse steen boven 't hoofd voe len drukken, stof en as. Stil sta ik bij 'n eenvoudig gedenkteken. „De Hinxt. Kapit. ter zee bij de Bat. Republ. ff geeft Zaterdagavond CONCERT door een zeer be kende, uitnemende accordeon-virtuoos. U zult genieten. Soerabaja, 23 Juli 1939. Beste Klaas, Je zult wel denken, dat ik een walbaan heb, omdat ik steeds vanuit Soerabaja schrijf. Dat is toch niet zoo. Maar als ik zoo bij „moeder" thuis zit, dan laat ik op den vrijen Zondag zoo alle gebeurtenissen, die er om en in de marine voorkwamen, de revue passeeren en eerst daar na begin ik met schrijven. Het is zeer de vraag of je dezen brief wel op tijd krijgt, want tegen dat het vliegtuig Holland heeft bereikt, ben je aan een ongetwijfeld wel verdiend verlof toe, hetwelk je vermoedelijk wel in je geboorteland „Zeeland" zult doorbrengen, en of de „Jutter" jou daar wel, ondanks haar wereld-editie, zal bereiken, trek ik in twijfel. Allereerst een paar mutaties. Luitenant ter zee von Freytag Drabbe wordt hoofd inschieter en dus binnenkort commandant van de „Ser- dang". De luit. ter zee le kl. Veenstra ge wezen eerste staf officier in het commande- ment der marine hier en de eerste officier van het vliegkamp Morokrembangan, van Lier, voeren thuis, evenals de officier M.S.D. le kl. Wijvekate. De officier-vlieger le kl. van Midde, die kort geleden geplaatst zijnde op het departement der marine te Batavia vandaar met eervol ontslag ging, werd inspecteur bij de burger luchtvaart aan het Departement van verkeer en waterstaat. Als zoodanig vertrok Z.W.E.G. kort geleden naar Koepang, om de Australië lijn te inspecteeren en om een Australische luchtvaartcommissie, namens den Departe- ments directeur te ontvangen. De wisselbeker voor de gevechtschietoefe ningen werd dit jaar veroverd door H.Ms. „Java", de namen van kolonel Bueninck als commandant en die van den luitenant ter zee le kl. Jhr. van Geen als officier van artillerie, zullen er weer bij gegraveerd worden. Schreef ik je al dat we tegenwoordig op de werf een model werfpolitie hebben. Een geuniformd corps met rangen en inspec teurs. Deze laatsten loopen in een wit uni form hetgeen weinig verschut met dat van een Fransche zeeofficier in de tropen. De agenten zelf zijn in het bruin. Als ze de wacht betrekken komen ze model opmar- cheeren. Voor de a.s, parade wordt alweer druk ge oefend. Dat zal weer een groot militair feest worden in Batavia. Nog enkele gegevens over „nieuw Soeraba ja We krijgen op Darmo een filiaal van het postkantoor, hetgeen voor de daar wonende menschen ongetwijfeld een groot gemak betee kent. Verder is de H.B.S. op Ketabang te klein gebleken en komt er eveneens een filiaal nabii de Reimerszboulevard. En dan is het niet uit gesloten, dat Soerabaja universiteitsstad zal worden ook nog, omdat er plannen bestaan als de nieuwe C.B.Z. er is van de N.I.A S (Ned Indische artsenschool) een medische 'hooae' school te maken. 6 Tot zoover deze week maar weer kerel Ge noegelijk verlof; hier houdt het maar niet op met regenen, ik hoop, dat jij het beter treft. Ned Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Doopsbediening. Geref. Kerk (Julianapark) v.m. 9 uur: Cand. Y. Feenstra. v.m. 10.45 uur: Ds. Veenhuizen. n.m. 4 uur: Cand. W. C. P. den Boer vaa Zierikzee. n.m. 6 uur: Cand. Y. Feenstra. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) v.m. 10 uur: Cand. W. C. P. den Boer, n.m. 6 uur: Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 uur geen dienst, 's Avonds 6 uur Ds. W. J. F. Meinerg, Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) v.m. 10 uur: Ds. W. S. van Leeuwen, Ned, Herv. Pred. te Rotterdam. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst, Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia. napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente n.m. 8 uur: Eerw. heer L. de Witt vat Noordwij k. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" v.m. 10 uur en n.m. 7.30 uur: den heer H. v. Doorn uit Alkmaar. Overl. 20 Oct. 1797 aan wonden in de slag bij Kamperduin 11 Oct. bekomen." Nu her leeft opeens die woelige tijd van de Bataafse Republiek. Zeeslagen, gevechten, oorlog. De Engelsen en Russen landen bij Callantsoog, bataille van Bergen, gevechten bij Castricum. Hoe veranderd is het wereldbeeld: Engelsen en Russen bondgenoten tegen onze Repu bliek... En toen sneuvelde Kapitein De Hinxt. Hulde... Herinnering, herinnering. Alles gaat voor bij, gij en ik. De dennen ruisen en de wind blaast er doorheen. Memento Mori gedenk te sterven. Een mens kan met de doden niet leven. Op m'n tenen sluip ik naar de uitgang, m'n voet stappen beknerpen het grint. In de lange laan vóór 't kerkhof snuif ik de pittige reuk van mest. Diep haal ik adem. Een koe loeit, een kievit laat z'n roep horen. Memento vivre Durf te leven. Je vriend, Henk. Zondag a.s. wordt te Oude Niedorp een mid dag georganiseerd, met het oog op de propa ganda voor de zwemsport. Het Kringbestuur heeft een select programma samengesteld, dat zeker in de smaak zal vallen. De hoofdschotel is het nummer 100 m borstcrawl heeren A" klasse. Hierin komen uit: Boonacker (de Wiel), Zuurmond (Bruinv.), Kommer (O.V.) en Koning (de Wiel). We houden het hier op Zuurmond. Buiten mededinging starten nog Mays (D.A.W.) en Tommy Mulder (D.J.K.). Dus een interessant nummer. In de A-klasse 100 m schoolslag heeren starten slechts 3 zwemmers v. d. Water, H. Wildenberg en Wa genaar, die samen voor een mooien strijd kun nen zorgen, hoewel Wildenberg, naar wij ver nemen, niet in de beste conditie is. In de B- klasse starten op de 100 m crawl niet minder dan 14 heeren, waarvan acht leden van Fris- sche Morgen. Hootsman geven we hier een goede kans op de eerste plaats, maar om de volgende plaatsen zal strijd moeten worden êe' leverd. De 100 m schoolslag heeren B Is het grootste nummer. Hier starten 16 zwemmers, wie hier als prijswinnaars naar voren zullen komen zal een verrassing zijn. In de 4 X 50 m gemengde borstcrawl esta fette starten de ploegen van de Wiel, Bruin- visschen en Frissche Morgen, terwijl tot slot twee polowedstrijden worden gespeeld, nl, F.M. IBruinvisschen en F.M. IIOude Veer. We hopen, dat een talrijk publiek getuige zal mogen zijn van deze kringwedstrijden en da onder betere weersomstandigheden van vorig Een advertentie in de Helderscbe j Courant komt onder j duizenden ooéen' Ook UW advertentie!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6