Abonneert II op dit blad preöthbpumti Ons Indisch hoekje De nieuwe adelborsten Lettergreepraadsel Openbare aanbesteding Onderzeëer gaf noodseinen Uit het politie-rapport Oost Indië De volksraad Wie was zoo onvoorzichtig met vuur? Ingekomen personen Burgerlijke Stand van Texel In het waterland van Sumatra Vertrokken personen Visscherij Vischafslag Den Helder Van het bestek: „Het leveren en stelle van een ijzeren skeletgebouw met dakbedek king, loopkat, balkjes etc., met verf en elII werk ten dienste van een plaatwerkerij meï aangebouwd bureau voor den bouwkundigen dienst op de Rijkswerf te Willemsoord (Den Helder)". ^cu De besteding moest zijn als volgt- 1. De massa met een lichtkap van Wema glasdakroeden en aerocrate dakplaten. 2. De massa met een lichtkap van Wema glasdakroeden en bimsbetonkassetteplaten 3. De massa met een lichtkap van Normi dakglasroeden en aerocrate dakplaten 4. De massa met een lichtkap van'Normi dakglasroeden en bimsbetonj 'aten 5 De massa met een lichtkap van patent- roeden en aerocrete dakplaten. 6. De massa met een lichtkap van patent roeden en bimsbetonkassetteplaten Ingeschreven hadden de volgende onder nemingen: Du Croo os Brauns, A'dam, voor respectie velijk: 36770.—, 36775.—, 37490 f 36755—, 37470.—. Nederlandsche Staalindustrie, N V Con- structiewerkpl. en Werkt.'abr., Rotterdam: 33938.33688.34078.33808 J 33728.—, 33478.—. Penn Bauduin, Amsterdam: 36687 36967—, 36489—, 36769—, N.V. Pletterij en Gieterij v/h van Enthoven, Delft: voor alle soorten, geheel volgens het bestek 41500.De verschillen zijn zoo ge ring, dat voor alle uitvoeringen deze prijs kon worden berekend. Kooymans Scheepswerven: 42750. De Vries Robbé Co. N.V., Gorinchem- 38500—, 38150—, 38500—, 38150—, 38500.—. Kloos Zoonen, Rotterdam: 35150. 24850—, 35285—, 35100—, 34900—! 34625.—. „Hollandia", Krimpen aan de IJsel: 40950—, (uitvoering naar keuze). Spoorijzer N.V. Spoorwegmateriaal en IJzerconstructie, Delft: 35800. Hollandsche Constructie-verkplaatsen, Lei den: 36000—, 35400—, 36160. f 35545—, 35815—, 35200—, Thole N.V. Machinefabriek, Enschedé: le, 2e, 3e en 4e 38475.5e en 6e 38155. Firma Anton Greve, Wijhe, Overijsel: eer ste drie respectievelijk 27318.27498. 27250.hierbij komen nog de bedragen voor kabels en montage. Braat, Rotterdam: 40076.39970. 40126—, 39974—, 39868—, Constructiewerkplaatsen J. Th. v. d. Cam- men, Constructiewerplaatsen, Rotterdam: 44700—, j 452C0—44700— 45200—, 44300—, 44800—. De gunning zal nader worden bekend ge maakt. Luitenant ter zee der 2e klasse J. B. Reiche, dezer dagen geplaetst te Amsterdam, is aldaar werkzaam gesteld bij het verder voor den dienst gereed maken van den mijnenlegger Willem van der Zaan. Per m.s. Dempo, op weg van Ned. Indië naar Rotterdam 31 dezer te Marseille ver wacht, reizen van de Kon. marine hoofdoffi cier MSD der 2e kl. K. Bolk en luitenants ter zee der 2e kl. J. H. Scheltema de Heere en M. J. Vos. Overplaatsingen. Stoker 2e kl. A. J. v. Broekhoven van Heemskerck naar W.s. Vliss., 25-8-39, Segt.vltmkr, (M) H. J. Sporken van Kaz. A'dam K.L.M. naar W.s. Vliss., 18-8-39. Op datum tewerkgesteld bij de Mij. „De Schelde" te Vlissingen. Sergt.vltmkr. (M) W. Jamoel en D. G. F. Bovendorp van Kaz. A'dam, monteurschool. Datum bevolen tewerkstelling bij de K.L.M. gewijzigd van 1-8-39 in 14-8-39. Korpl.-vltmkr (M) P. Kroes van W.s. Vliss., de Schelde naar Afd. Marns., Rotter dam, 21-8-39. Op datum tewerkgesteld bij de N.V. Aviolanda te Papendrecht. Korpl.-monteur A. A. Kardol van W.s. W.o. naar O.Z.D., 0-9-39. Matroos le kl. D. de Jong van W.s. W.o. naar Sumatra, 20-9-39. Matroos le kl. C. H. IA eijsters van W.s. W.o. naar W.s. Vliss., 4-10-39. Matroos 2e kl. J. M. J. de Haas van W.s. W.o. naar O.Z.D., 20-9-39. Matroos le kl. M. Berkheij van W.s. W.o. Bevolen overpl. op 14-8-39 naar H.Ms. Su matra ingetrokken. Matroos le kl. O. W. Drechsler van W.s. W.o. Alsvoren op 28-8-39 naar H.Ms. van Kinsbergen. Matroos G. de Graaf van W.s. W.o. Als- voren op 14-9-39 naar den O.Z.D. Matrozen le kl. G. M. Eeks, S. v. Onselen, G. Vermeulen van O.Z.D. naar W.s. W.o., 1-9-39. Matroos le kl. H. Stolk van Z. 6 naar Ws. W.s. W.o., 1-9-39. Matroos le kl. W. Crispijn van Z 7 naar W.o., 1-9-39. Matrozen le kl P. v. Doorneveld en T. Hemmers van Heemskerck naar W.s. W.o., 1-9-39. Matroos le kl. J. A. Koppes van Freijer naar W.s. W.o., 1-9-39. Matroos le kl. P. J. van Deuzen, van Kaz. A'dam naar W.s. W.o., 1-9-39. Matroos le kl. J. C. v. der Hilst van Afd. Motterdam, Bouw O 23, naar W.s. W.o., 1-9-39. Matroos le kl. A. J. Ravensbergen en A. Wagemakers van Gelderland naar W.s. W.o. 24-8-39. Onder intrekking der op 24-8-39 be volen overpl. naar H.M.s van Speijk. Matroos le kl. M. A. van Klei van P. Flo- risz naar W.s. W.o., 1-9-39. Onder intrekking der op 21-8-39 bevolen overpl. naar H.Ms. W. v. der Zaan. Matroos le W. J. Valentijn van W. van Ewijck naar W.s. W.o., 1-9-1939. Matroos le kl. 1. R. Koning van W.s. W oord naar v. Kinsbergen, 28-8-1939. Matroos 2e kl. L. Karman van Sumatra n. ■W.s. W'oord, 1-9-1939. Matroos 3e kl. B. J. Heijdeman van v. Speijk naar Z 6, 1-9-1939. Matroos le kl. D. Briars van v. Speijk naar Z 7, I-9-1939 Matroos le kl. S. W. Groot van W.s. W'oord haar Heemskerck, 1-9-1939 Matroos le kl. X. Brouwer var W.s. Woord haar Heemskerck, 11-9-1939. 's-Gravenhage, 18 Augustus. De volgende candidaten, in alfabetische volgorde gerang schikt, komen in aanmerking voor plaatsing als adelborst bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord: Bij de driejarige opleiding voor den zee dienst: R. H. P. Baaij, A. J. J. Benist, V. J. L. Blom, G. P. M. Bodewes, H. L. Bos, R. H. Bosman, G. Cleij, G. A. Coppoolse, F. M. Crince le Roy, H. K. den Daas, L. H. W. Delmaar, J. Draaijer, D. van Dijk, J. E. Fanoy, E. Ferwerda, J. Gooszen, P. J. Griep, F. W. van Gulick, C. M. A. Hartman, J. van Hattem, J. C. Havinga, A. G. E. baron van Heerdt, W. Heilbron, J. Jansen, J. T. R. Kempers, J. Klaver, J. Kooijman, Jhr. F. T. Laman Trip, W. Langelaar, G. van Leeuwen, J. Lenderink, F. V. van Lith, T. A. J. Maris, H. van Mastrigt, W. Meindersma, M. H. Mesdag, H. Millaard, C. J. W. Muilwijk, R. F. van Naerssen, F. Polak, H. Pontier, S. J. Reinalda, H. R. Rookmaker, J. van Rijn, L. J. Scherpbier, P. Six Dijkstra, H. L. Sixma baron van Heemstra, J. J. Snaauw, W. Spits, A. W. van der Star, H. Starink, W. H. Staverman, J. P. van der Stok, J. Tanga, K. W. Tuinzing, B. Veldkamp, D. Verboom, P. Viersen, C. C. A. Vogel, A. S. de Vries, P. L. Waasdorp, K. de Way, H. H. van Weelde, C. Wiegel en J. B. Wortelboer. Bij de driejarige opleiding voor het korps mariniers: J. C. van Aller, J. B. Bilderbeek, C. Blom, W. Boldingh, J. E. Budelman, H. H. Mulder, J. Schuyl en F. A. Zwarts. Bij de driejarige opleiding voor den stoom vaartdienst: M. J. Bakker, J. B. Blaauw, H. Dekker, C. Engels, R. Grippeling, J. A. ten Ham, L. M. den Hond, A. H. D. Hoppener, J. van de Hulst, F. Kense, C. R. Kirschbaum, K. R. Kirschbaum, J. B. van Leeuwen, G. A. Mallee, L. R. Moens, A. Oosterveld, P. M. Roos, A. J. Syriër, L. A. Uchtman en J. H. Vos. Bij de tweejarige opleiding voor de admini stratie: J. Huijning, J. F. Jongepier, A. Kooij- mans, A. J. Logtenberg, J. J. Maas, H. Pieterse, F. W. de Ridder en G. G. J. Suijder- houd. Doch kon op eigen kracht boven komen. In Weymouth en Portland is gisteravond eenige opwinding veroorzaakt, toen de offi cieren en manschappen van de torpedojagers „Walker", „Walpole" en van het escortevaar tuig „Bittern" ijlings uit bioscopen, schouw burgen enz. naar de kust werden geroepen. Men was bezorgd over het lot van den onder zeeër H. 42. Volgens niet-officieele berichten was de duik boot niet op den vastgestelden tijd aan de oppervlakte verschenen en zond het vaartuig een rooksignaal omhoog. Alvorens de manschappen evenwel hun sche- pe uereikt hadden, werd het bevel ingetrok ken, daar de duikboot boven gekomen was. Naar vernomen wordt, had het vaartuig eenige schade opgeloopen. Het zal thans gron dig worden nagekeken. VANDALISME. Aangifte werd gedaan, dat een vlet op den Dijk geheel vernield was. Een flauwe streek. HET BEGINT ALWEER. Een rijwiel, dat onbeheerd aan de Binnen haven stond, werd vermist. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 2 portemonnaie met inhoud. Eenige sleutels aan een touwtje. 1 rijwielbelastingmerk. 1 blauw kinderjasje. 1 regenjas. 1 bruine hond. 1 badmantel. 1 damespolshorloge. 1 stofbril in etui. 1 metalen etuitje met hangertje. 1 damescape. 1 aantal schoenveters. 1 gebreid kindertaschje. 1 hoofddoek. Verloren: 4 rijwielbelastingmerken. 1 blauw vest. 2 portemonnaie's met inhoud. 3 bankbiljetten. 1 gouden broche. 1 groen kindermanteltje. 1 vulpen. 1 zwarte dameshandschoen. 1 zilveren broche. 1 polshorloge. 1 goud damesringetje met steentje. 1 blauw badpak. 1 gouden ring (gemerkt). Motie inzake verbetering der pensioenen. De heeren Verboom (Vad. club), Leunissen (i.e.v.) en Soetardjo (p.p.b.b.) hebben bij den Volksraad een motie ingediend, waarin, uit overweging dat de door de regeering aange voerde bezwaren op financieel en ander ter rein op zichzelf nooit reden mogen zijn om wenschelijke en alleszins redelijke verbeterin gen der pensioenen langer op te schorten, de regeering wordt uitgenoodigd om, naar het voorbeeld der bezoldigingscommissie 1937, een kleine werkcommissie in te stellen, die het vraagstuk der pensioenen nader zal beschou wen en op korten termijn voorstellen zal doen. Xe^ceJUcA nieum 20 a 25 H.A. prachtige heide verbrand. Gistermiddag omstreeks half vier is brand ontstaan in de duinen nabjj de z.g. Zandkuil, op geringen afstand van de Oude Kweekerij op de Westermient. 't Prachtig heideveld, daar ter plaatse, dat juist in volle bloei staat, begon te branden, ongeveer 200 m van de Dennen- aanplanting, die daar 't begin vormt van een groot boschcomplex dat doorloopt tot nabij De Koog. Gelukkig was de krachtige Noord-oostenwind van de bos- schen af. Direct greep door de droogte het vuur om zich heen; de rookontwikkeling was zoo geweldig dat ze over 't geheele eiland werd waargenomen, oogenblikke- lijk kwamen van alle zijden personen op den brand af. En al spoedig werd, eerst onder leiding van den oud-voorwerker, de heer J. Boon met het blusschingswerk een aanvang gemaakt. Weldra was ook burgem. Kamp ter plaatse, die verge zeld was van den directeur van gemeen te-werken, den heer Tiessen. Ook kwa men al spoedig militairen van „De Mok" de behulpzame hand bieden, terwjjl de honderden zomergasten (dames en heeren) spontaan hulp aanboden. Later arriveerden de werklieden in Staatsdienst, die toevallig op grooten afstand werkzaam waren. Ook de heer Epe kwam later op 't terrein. Ondanks 't groot aantal blusschers (sters) duurde 't geruimen tijd eer men 't vuur meester begon te worden; de brand werd geleidelijk smaller gemaakt en eindigde ten slotte op een duin, waar op geen heide groeide (alleen helm). De vele bijenkorven, die gewoonlijk in dezen tijd van het jaar in de duinen zijn geplaatst, bleven gespaard. De oorzaak van den brand is nog niet bekend, vermoedelijk is onvoorzichtig heid de oorzaak, 't onderzoek is nog gaande. VAN ZONDAG 20 AUG. 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser, Maand- collecte. Oosterend v.m. 10 u. de heer v. Zweden. De Waal v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn v.m. 10.30, Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp v.m. 10.30 Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u., de heer Dirksen, Theol. Cand., Leiden, Extra collecte. Oudeschild v.m. 10 u., Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Burg-Waal en Oosterend: Geen dienst. Den Hoorn v.m. 10.30, Ds. Smidts, van Den Helder. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u., Cand. Wouda, n.m. 7.30 u., Cand. v. Eerde, van Wieringen. Oosterend v.m. 10 u., Cand. v. Eerde, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. de heer v. d. Plas, Theol. Student, Amsterdam. Leger des Heils. Zondag 10 u. v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m. Openluchtsamenkomst, in Den Hoorn. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Woensdag, Straatzang in Oost. WERKZAAIMHEDEN AANGEVANGEN. De werkzaamheden aan het oude huis in de Koogerstraat, dat door de gemeente is aange kocht, en met subsidie van Rijk en Provincie zal worden gerestaureerd, zijn deze week aan gevangen. Het betreft hier een huis met een heel oud geveltje. Den Burg is helaas aan dergelijke geveltjes niet zeer rijk. BINNENBRANDJE. In de woning van den heer R. IJska te De Waal ontstond dezer dagen brand in een slaapvertrek op de bovenverdieping. Hoewel men het vuur met emmers water spoedig ge- bluscht had, is nog al eenig beddengoed ver brand. De oorzaak van den brand is onbe kend. MOND- EN KLAUWZEER. Nieuwe gevallen kwamen voor op de boer derij van F. Kikkert, Hijkmanshuizen en op de boerdery van W. de Haas, te Oosterend. Op drie boerderijen in deze gemeente heerscht nog mond- en klauwzeer. H. Schuil, van H. Ms. Tromp naar de Mok. L. F. Janoen, van H. Ms. van Speijk naar De Mok. A. E. Topelen, van Amersfoort, Utrechtsche weg 247, naar Cocksdorp 30. Van 12 t.m. 18 Aug. 1939. GEBOREN: Pieter Johannes, z. v. P. J. Zoetelief en T. Ran; Theo, z.v. K. Hoogerheide en H. Blom. ONDERTROUWD: T. Vennik en A. Daal der. OVERLEDEN: Jozina van Loo. oud 72 j., wed. v. P. van der Slikke; Jan Boerhorst, oud 80 jaar. GEVONDEN: 1 zakwoordenboekje (Fransch), een portemonnaie, een pak waschgoed. De Indonesische archipel bestaat uit een groep van duizenden en duizenden eilanden, groot en klein, met honderden haven en aan legplaatsen voor stoomschepen en zeilvaartui- gen. Het verkeer tusschen de eilanden onder ling wordt onderhouden door een vloot van 150 stoombooten der machtige K(oninkl.) P(akketv.) M(aatschappij) en door de duizen den aan inheemschen toebehoorende prauwen en scheepjes. De bevolking telt tal van stoute en ervaren zeelieden, die met hun kleine scheepjes groote afstanden over zee afleggen. Ze laten zich daarbij leiden door waarnemin gen van stroomingen, richting van de golven, van den wind, stand v._n zon, maan en ster ren, kenteekenen aan den wal: bergen, ka pen, hooge boomen e. d. en ook door gebruik te maken van het kompas. Tot voorbij het midden van de vorige eeuw deden ook de Da- jaks aan die zeevaart mee: ze voeren van Borneo tot Singapore, een grooten afstand voor hun scheepjes! De afstanden in den Archipel zijn enorm! Van Sumatra's noordpunt tot Soerabaja is pl.m. 2500 km (Midden Ierland tot de Zwarte Zee)van Soerabaja tot de oostelijke grens van Nieuw-Guinea pl.m. 3200 km (Amster damKaspische Zee). Jaren en jaren zou het kosten om alleen maar de grootere eilanden te bezoeken, een menschenleven zou lang niet voldoende zijn om van de vele merkwaardige bevolkingen zelfs maar een oppervlakkigen indruk te verkrijgen! D&t enorme eilanden rijk is Nederlandsch-Indië, het door het Ne derlandsche volk te weinig gekende en daar door lang niet voldoende gewaardeerd bezit, waar Nederland nog zulk 'n mooi en groot arbeidsveld kan vinden, n.1. de tientallen mil- lioenen bewoners door goed beleid welvaart en volksgeluk te vesrehaffen. Elke tocht door den Archipel biedt den toe rist, den belangstellenden Nederlander veel merkwaardigs. Ik denk aan het natuurschoon: de fraaie baai van Ambon; het gezicht op Java's blauwe bergen: vanaf de reede te Se- marang doemen in de Westmoesson een tien tal in een lange rij gelegen indigo-blauwe reuzenkegels voor uw verrukte oogen op. Ik denk ook aan de trotsche vulkanen van Ban- da en Ternate, aan de woeste kust van Flo- res, waar d< hevige branding tegen de rotsen beukt, aan de Noordkunt van Nieuw-Guinea, waar de machtige Memberano haar water in zee stort, de verkleuring van het water tien tallen kilometers zee in is te zien, massa's boomen en struiken geven de grens van het zoute en het zoete water aan. Ik denk ook aan de lange, lange kust van Oost-Sumatra (AmsterdamBerlijnWarschau—Moskou met haar eentonige lijn van boomgewas, dat groeit in een waterland, honderd en meer kilo meters diep. „Zwijgend", lees ik in het inte ressante maandblad van „Oost en West", schieten bonte ijsvogels door dit waterpara dijs. Hun bonte kleuren schitteren onder het groene bladerdak. Spookachtig is hun vlucht. Zf geven bijna geen geluid in dit rijk van rust en stilte. We zien nipa's en andere palmen in het bosch, waaronder de palm, die behalve zijn kostelijke dakbekleeding ook voedsel (sago) en nog zooveel andere nuttige zaken als timmerhout enz. levert. Daar liggen in dat Indische waterland kampongs (dorpjes) op juist even boven het gewone vloedpeil uit komende zandruggen. Wegen zijn er niet. De menschen gaan in kleine bootjes te vischvangst of naar de markt, waar ze wat van hun armoedige pro ducten willen verkoopen om er een pannetje of een kleedingstuk voor terug te krijgen. Per bootje gaan ze naar de moskee. Men huwt ook per bootje en men wordt er mee naar den doodenakker gebracht. Ik beeld hierbij een woning in het Suma- traansche waterland af. Ze staan op palen, omdat de grond uit weeke modder bestaat, Aan de palen is de grens van het water bij hoogen vloed duidelijk te zien. Het dak is ge maakt van palmbladeren. Ook de wanden van het uitbouwsel, dat tot keuken dient, bestaan uit dit materiaal. In het bijna leeggeloopen kreek ziet u het verkeersmiddel liggen. Een voor ons Europeanen zeer ongemakkelijke en niet al te best betrouwbare trap zonder leu ning leidt naar het huis. In eenige petroleum- blikken „verbouwt" de bewoner wat groente bij zijn maaltijd. De heele woning is gebouwd van materiaal, door het bosch geleverd. In haar soort is dit een heele mooie en groote. Ik kan niet nalaten bij dit beeld op te mer ken, dat een foto steeds een geflatteerd Deeid geeft, dat de werkelijkheid slechts benadert. Maar ze is goed genoeg om eenig idee te ge ven van de wijze waarop de menschen in -de modder van het waterland wonen). H. F. TILLEMA. M. Sirp, van Weverstraat 90, naar Steen- wijkerwold, Zuidveen. D. Bakker, van 195 naar Frankrijk. Mietje Sauerborn, van De Cocksdorp 34 naar Den Helder, 2e Vroonstraat 38. J. Krijnen, idem. YUeuivJ uit Uaè URK, 17 Augustus. Door 27 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag aangevoerd: 3313 pond Kuilpaling, van 12305 pond per vaar tuig, prijs 18J^22y2 ct. en 288 pond Lijn- of Beugaal, 303V/2 ct. Alles per pond. Urk, 18 Aug. Door 38vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag al hier aangevoerd 3585 pond kuilpaling, van 25 tot 405 pond per vaartuig, prijs I8V2 tot 20V2 ct.; 536 pond lijn- of beugaal, 25 tot 27V2 ct.; 190 pond fuikaal, 24 tot 35 ct., alles per pond, en 70 manden nest, prijs 4050 ct. per mand. NAAR LUIK. Een gezelschap van Urk zal te Luik de watertentoonstelling gaan bezichtigen. Op deze tentoonstelling is de sluis bij Urk en het stoomgemaal in volle werking te zien. BRUIDSG ASTEN. Aangezien Urk thans door duizenden vreem delingen wordt bezocht, zoo is dit thans niets geen nieuws. Een uitzondering maakte heden echter een trouwlustig paar uit Kampen, welke per extra boot van Kampen naar Urk kwam om hier op Urk de bruiloft te houden. Ongeveer 50 bruiloftsgasten kwamen mee, waaronder ook de burgemeester van Kam pen. Dit nieuws trok op Urk zeer veel belang stelling. Den Helder, 18 Aug. Aangebracht door korders: Tongen Slip Schol I Schol II Schar Bot p. kg 1.24—0.98 0.82—0.42 p. kist 7.206.00 3.00—1.90 2.60—1.90 m 3.603.00 Uit onderstaande lettergrepen moeten 20 woorden gevormd worden, wier le en laatste letters beide van boven naar onderen gelezen, een regel vormen uit Vondel's Gijsbrecht van Aemstel. a, be, cy, cla, de, de, den, derf, di, dop, draf, e, e, ec, en, ge, gel, i, kar, ke, kei, kei, lan, le, lijk, loos, ma, me, mee, melk, mi, mo, mun, ne, ne, ni, no, noo, non, nu, nus, o, och, ra, re, ren, ri, ri, san, sne, suk, ta, ta, tand, te, te, ten, tend, ter, terp, tie, tie, tre, u, va, ze. Omschrijving. 1. Bestaanbaar; 2. Ziekte; 3. Overbodig; 4. Infectieziekte; 5. Lijst van ingrediënten voor ontbijt; 6. Stad in Italië; 7. Trage gang; 8. Oorzaak van veel ziekten; 9. Verhooging', verheffing; 10. Plantengeslacht, waartoe o.a. de boterbloem behoort; 11. Wiskundige term; 12. In behandeling nemen; 13. Stad in Zwit serland; 14. Europ. eilandengroep; 15. Zui velproduct; 16. Europ. kolonie in Afrika; 17. Deel van boomvrucht; 18. Dorp in Friesland; 19. Geestesziekte; 20. Gemeente in Groningen. OPLOSSING VORIGE WEEK. 1. Magon; 2. Eenhoevig; 3. Narcis; 4. Zag reb; 5. Anjou; 6. Ganzenveder; 7. Hangar; 8. Druide; 9. Epiloog; 10. Disharmonisch; 11. Ontrouw; 12. Omaha; 13. Nagelvijl; 14. Gas- cogne; 15. Eibergen; 16. Schieringers; 17. Tractaat; 18. Revolver; 19. Ocarina; 20. Ier- seke; 21 Theodoliet; 22. Lamartine; 22. Ac cordeon. „Men zagh de döon gestroit langs burregh- wal en straeten". De prijs werd gewonnen door den Heer J. VAN SCHEYEN, Kanaalweg 51. CORRESPONDENTIE. J. P. v. B. Met dank voor de toegezonden en zeer actueele bijdrage moeten wij U tot onzen spijt mededeelen, dat wij haar in de door U gekozen vorm "iet kunnen plaatsen wegens de daaraan verbonden groote typografische moeilijkheden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7