DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vastbesloten om tot het uiterste weerstand te bieden Echter bereid tot een vreedzame oplossing Vuurzee te Sliedrecht Engelsche diplomatie kwam 24 uur te laat KX*M* beperkt haar luchtdiensten Wat kwamen Hitier en Stalin overeen 1 KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) WOENSDAG Een tegenzet der democratische landen verwacht. Verontwaardiging te Parijs cn Londen. Londen vraagt bijna dictatoriale Defensie-volmachten Von Ribbentrop vertrokken Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: KLEINE VERLOVEN INGETROKKEN Grieksch reservepersoneel opgeroepen KE LDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder 23 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8702 De bom nog niet gebarsten b1om is n°£ niet gebarsten. Dat is op het oogenblik teitelijk het eenige dat met zekerheid valt te constateeren. Voor het overige verdiept de wereld zich in gissingen en a s steeds zijn de commentaren op de groote gebeurtenis van gisteren, het Duitsch-Russische pact, zeer uiteenloo- pend. In Duitschland heeft het succes der verrassing 24 uur geduurd. Men klaagt te Berlijn reeds, dat Londen en arijs twijfelen aan de historische beteekenis van het do cument en gisteravond vreesde men reeds voor een tegen zet. Inmiddels hecht men geen geloof aan de verzekering van de Russische regeering, welker officieel communiqué, overigens ontegenzeggelijk minder definitief was dan het Duitsche, dat de militaire besprekingen met Engeland en Frankrijk evengoed kunnen worden voortgezet. In Moskou wijst men er op namelijk op, dat het pact geen agressieve bedoeling heeft en uitsluitend beschouwd moet worden als een stap in de richting van den vrede van Europa. Voorloopig blijkt hier echter niet veel van. Een alarmee- rend bericht van gisteravond, volgens welk de Duitsche troepen gereed stonden voor den opmarsch naar Polen, is nog niet bevestigd. Wel komen uit Berlijn elk oogen blik nieuwe verontrustende mededeelingen over de mili taire bedrijvigheid in en om de stad. Het Britsche parlement is voor morgen in bijzondere zitting bijeengeroepen, Halifax was voor den Duitschen vertegenwoordiger, die zich aan het Foreighn Office ver voegde, niet te spreken. Dit alles wijst er op, dat de toe stand dreigender is dan ooit. De reden voor het monsterverbond. Over de redenen die er toe geleid hebben dat het com munistische Rusland een verbond gaat sluiten met het nationaal-socialistische Duitschland, een monsterverbond tusschen twee feitelijke doodsvijanden, loopen de meenin gen uiteen. Een zeer aannemelijke verklaring is, dat Rusland inziet, dat de Sovjets bij een eventueel en oorlog de kastanjes uit het vuur mogen halen voor de kapitalistische landen Engeland en Frankrijk. Het blijkt wel dat bij de eindelooze onderhandelingen te Moskou het wederzijd- sche wantrouwen overheerschte en de afwikkeling stagneerde. Een an dere zienswijze is, dat Rusland nu rustig zijn tijd afwacht en eerst zal ingrijpen als de kapitalistische landen zich in een oorlog hebben uitgeput, om dan het ideaal van de Derde Internationale, de dictatuur van het proletariaat te kunnen verwezenlijken. Hoe dit zij, men vraagt zich af, of een verbond met Hitier meer waarde heeft, dan een ver bond met Chamberlain en Daladier. Zal Hitier zich tenslotte storen aan een verbond met lieden, waarvan hij op bladz. 750 van „Mein Kampf" schrijft: Men vergete niet dat de regeerders in het huidige Rusland met bloed bevlekte gemeene boeven zijn, schuim van de mensch- beid. Men sluit geen verdrag met een partner, wiens eenig be lang is de vernietiging van de andere. Geen verdrag met lie den, die leven van den leugen, het bedrog, de diefstal, de plun dering en de roof. Dit alles klinkt nog steeds echter dan de mededeeling van het pact. Het is geen wonder dat velen tenslotte in de ommezwaai van Rusland nog een laatste poging zien, Engeland en Frankrijk te dwin gen zijn zin te doen zoodat een BritschFransch Russische overeen komst door Rusland kan worden gedicteerd. GAAN ENGELAND EN FRANKRIJK MEE? De groote vraag is nu nog slechts: gaan Engeland en Frankrijk mee, want dat Duitschland en Polen thans nog de kwestie Dantzig, waarbij zijn gekomen de oude eischen naar het bezit van den Poolschen corri dor en Opper-Silezië, zonder bloedvergieten zullen regelen, is bijna ondenkbaar. Om dit te kunnen beoordeelen, dient men de reacties in de groote hoofdsteden na te gaan. IN LONDEN zegt men, dat de plotselinge verandering in de houding van Duitsch land jegens Rusland weer een nieuw voorbeeld is van de onstand vastigheid der Duitsche buitenlandsche politiek. Men vat de zaken kalm op Degenen die van den beginne af steeds gewaarschuwd heb ben tegen onderhandeling met Rusland triompheeren. Zij laten er den nadruk op vallen, dat Rusland gedurende de onderhandelingen te Moskou steeds vorschte naar de geheimen der Britsche en Fransche defensie. IN PARIJS zeet men dat de Fransche regeering haar beloften gestand zal doen »«i teven aan haar voornemen de jegens Polen aangegane verplichtingen in alle omstandigheden na te komen. Spottend vraagt rOeuvre! Zal Duitschland thana toetreden tot hel .nü-tojmtom- pact? Velen noemen het pact openlijk een Russisch verraad. De sche regecring hult zich in diep stilzwijgen. mi oir tnnnt zich geërgerd over het feit, dat van de H.t„root. pubtiaïi, uitgelekt en k„«t da. Russisch—Duitsche 24 uur te laat is gekomen. Zooals wij elders'uitvoeriger' berichten, wordt officieel bekend gemaakt, dat En- feTjL8rnd^dni.Pklear»«.*v"r polen op minuten voor twaalf. Engeland blijft Polen trouw Officieel wordt te Londen bekend gemaakt, dat bet Britsche kabinet heeft besloten, dat een DuitschRussisch non-agressiepact op geenerlei wijze van invloed zou zijn op de Britsche verplichtingen jegens Polen. Parlement morgen bijeen. Het parlement zal morgen bijeenkomen. Beide huizen zullen dan in alle stadia een wetsontwerp behandelen betreffende crisis defensievolmaohten, ten einde de regeering in staat te stellen, zonder tijdverlies alle noodige maatregelen te nemen, wanneer de toestand dit zou eischen. Intusschen worden voorzorgsmaatregelen genomen zooals het oproepen van bepaal de groepen personeel van vloot, leger, en luchtmacht, van de luchtafweerdiensten en de civiele defensie. Voorts worden regelingen getroffen be treffende den uitvoer uit Engeland van essentieele materialen en producten. Weerstand tot het uiterste. De regeering is van meening, dat niets in de DuitschPoolsche moeilijkheden een rechtvaardiging zou vormen voor het ge bruik van geweld, dat een Europeesche oor log met zich zou brengen, met al zijn tragische gevolgen. Er zijn geen kwesties in Europa, die niet vreedzaam kunnen worden opgelost, wanneer het vertrouwen wordt hersteld. De Britsche regeering is, zooals dat steeds het geval is geweest, bereid bijstand te ver- leenen om dusdanige omstandigheden in 't leven te roepen. Wanneer echter, al haar po gingen ten spijt, anderen er aan vasthouden geweld te gebruiken, is zij bereid en vastbe sloten om daaraan tot het uiterste weerstand te bieden. Het bovenstaande vormt een samenvat ting van een officieel comuniqué, dat werd gepubliceerd na de kabinetszitting van gis termiddag, die drie uur en twintig minuten h.eeft geduurd. Toen de ministers Downingstreet verlie ten, zagen zij er opgewekt uit. Zij werden toegejuicht door de buiten wachtende me nigte, vooral de ministers van defensie diensten. De kabinetszitting werd bijgewoond door alle kabinetsleden, met uitzondering slechts van Lord Maugham, die zich in Canada be vindt. Instemming met het communiqué. De opgewektheid, die de menigte in de houding der ministers vaststelden, breidde zich na de publicatie van het communiqué ook tot politieke kringen uit. Vele parlementsleden zijn reeds naar Lon den teruggekeerd, en zonder uitzondering keurden zij de krachtige en ondubbelzinnige bewoordingen van het besluit van het ka binet goed. De volmachten. De crisis-defensievolmachten zullen de regeering niet alleen in staat stellen om stappen te doen teneinde het hoofd te bie den aan iederen noodtoestand, maar tevens zal de regeering zoo noodig, de bevoegdheid hebben om zonder raadpleging van het par lement te handelen. Op die manier zal de Britsche regeering in soortgelijke positie komen als de Fran sche regeering, die thans beschikt over wat men zou kunnen beschrijven als bijna dic tatoriale volmachten. Er is geen twijfel aan of het ontwerp zal door het Lagerhuis worden aangenomen en op de vlugst mogelijke wijze de Koninklijke goedkeuring verwerven. De regeering zal dan de bevoegdheid hebben om tot onmid dellijke actie over te gaan. Verklaring van Chamberlain ver wacht. Men verwacht, dat Chamberlain Donderdag een volledige verklaring zal afleggen over de crisis en de opvattingen der regeering ten aan zien van de Russisch-Duitsche on derhandelingen over een nonagres siepact. De oproep aan de leden van het parle ment om zich naar West Minster te bege ven is gisteravond in de nieuwsuitzending van het nationale radioprogramma opgeno men. Verwacht wordt, dat het parlement van dag tot dag bijeen zal blijven, zoolang de spanning en de ongerustheid voortduren. Britsche ambassadeur bij Ciano. De Britsche ambassadeur te Rome heeft gisteravond een onderhoud van twintig mi nuten met Ciano gehad. De Britsche ambas sadeur te Berlijn Henderson, zal in de Duit sche hoofdstad blijven en niet naar Salzburg gaan, waar hij de motorrennen zou bijwo nen. De Amerikaansche gezant te Londen die met vacantie is geweest in Zuid Frank rijk, is per vliegtuig op Croydon aangeko men. Gisteravond is von Ribbentrop, de Duitsche minister van buiten landsche zaken, per vliegtuig naar Moskou vertrokken. Hij reist met de particuliere machine van Hit- Ier. Hij zal te Moskou logeeren in het gebouw van de voormalige Oostenrijksche legatie. De onder handelingen zullen zeer snel ver- loopen, daar alles reeds langs di- plomatieken weg is geregeld. Boerenhofstede en twee wonin gen verwoest Vuurhaard in een hooizolder. EIGENAREN NIET VERZEKERD... Gisteravond is de gemeente Slie drecht opgeschrikt door een grooten brand, waarbij een boerenwoning en twee woningen in de asch zijn ge legd. Omstreeks half negen ontdekten eenige buren bij den landbouwer en veehouder de Leeuw aan den Merwededijk een begin van brand. Direct poogden zij het vuur met em mers water te blusschen, doch heel spoe dig bleek, dat de vuurhaard was te zoeken in den hooizolder, die tot den nok gevuld was. In een oogwenk sloegen de vlammen huizen hoog uit het dak en aan blusschen viel toen niet meer te denken. De brandweer, die spoedig ter plaatse aanwezig was, beperkte zich aanvankelijk tot het localiseeren van den brand, diie in wijden om trek zichtbaar was. Deze pogingen mislukten echter, want nauwelijks een kwartier later stonden ook twee aangrenzende en met rieten da ken bedekte huizen in vlammen. De boerenhofstede en de twee woningen werden volkomen vernietigd. Een oogenblik bestond er nog gevaar voor een tweede groote boerenhofstede. Het gelukte evenwel deze te behouden. Om half elf was de brand weer de vlammenzee meester. Voor de eigenaars van de vernielde per- ceelen beteeken t de brand een catastrophe. Geen van hen is verzekerd. Het verkeer op den zeer drukken Mer wededijk was geruimen tijd gestagneerd. Boerderijen branden als fakkels. Te Zuidlaren één geheel en één gedeeltelijk in de asch. Omstreeks half vijf is gistermiddag door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van den landbouwer Boxum, gele gen aan de Groeve onder Zuidlaren. Het zich in de schuren bevindende hooi had da delijk vlam gevat. Hoog sloegen de vlam men uit het dak. Het vuur werd aangewak kerd door een krachtige wind. De vlammen sloegen over op de aan de overzijde van den straatweg staande boerderij van den landbouwer van Alfen. Bij aankomst van de gealarmeerde plaatselijke brandweer viel aan blusschen van de eerste boerderij niet meer te denken. Deze brandde dan ook ge heel uit. Verzekering dekt hier de schade. De boerderij van het gezin van Alfen werd slechts gedeeltelijk vernield. De in boedel is niet verzekerd. Verwachting: Meest zwakke Z W. tot Z. later veranderlij ke wind, gedeeltelijk be wolkt, kans op onweer of kans op regen of onweers buien, vooral in den namid dag, vrij warm weer. Alg. vooruitz.: Onweersachtig en onstandvastig. De Regeeringspersdienst meldt: De Regeering heeft in de ontwik keling der internationale verhoudin gen in het buitenland aanleiding ge vonden om bij wijze van voorzorgs maatregel de kleine verloven, welke waren verleend aan perso neel, behoorende tot de onderdeelen belast met de grens- en kustbevei- liging en de luchtverdediging, tot nader order in te trekken! Tengevolge van den toestand een tekort aan piloten. In verband met de intrekking der kleine verloven van het personeel, behoorende tot de onderdeelen belast met de grens- en kust beveiliging en de luchtverdediging, waardoor een aantal vliegtuigbestuurders van de K.LJd. weer onder de wapenen wordt geroepen, zullen met ingang van he den enkele Iuchtverbindingen worden op geheven en wel: Alle binnenlandsch luchtlijnen; lijn 890 AmsterdamHannoverBerlijn, lijn 126 AmsterdamBremenHamburg, lijn P.F. 850 nachtpost-vrachtdienst AmsterdamLon den, lijn 859 AmsterdamManchester^Li- verpoot, lijn 1713 AmsterdamKristian- sandOslo, lijn 213 Amsterdam—Rotterdam BrusselParijs en lijn 905 Amsterdam Hamburgi—KopenhagenMaLmoe—Stock holm. Lijn 30 AmsterdamRotterdamKeulen FrankfortMilaan wordt voorloopig om den dag door de Deutsche Luft Hansa onder houden. De vermoedelijke inhoud van het Russisch-Duitsche verdrag. Volgens geruchten, welke gisteravond te Rome in buitenlandsche kringen de ronde deden, zou het niet-aanvalsverdrag, dat is gesloten tusschen Duitschlanq en de Sovjet- Unie de volgen-de clausules behelzen: Ten eerste: de contracteerende partijen verbinden zich elkaar niet aan te vallen. Ten tweede: zij zullen neutraal blijven in het geval een der beide partijen zou worden aangevallen. Ten derde: Ieder der beide partijen be houdt het recht op ieder oogenblik de over eenkomst op te zeggen, indien hij het noo dig oordeelt, wanneer een der partijen een derde partij aanvalt. Het Atheensche Telegraafagentschap pu bliceert een communiqué van het ministe rie van oorlog, waarin wordt gezegd, dal alle reserveofficieren en adjudanten van de lichtingen 1935 en 1936 van alle wapens en dienstvakken met ingang van 26 Augustus voor een oefening onder de wapenen moe ten komen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1