TARZAN DRIE MANNEN Radioprogramma Onze Oost K.L.M.-KOEKOEKSEI IN K N.I.L M -NEST Kokend asfalt over het lichaam In drift zijn vader gestoken Grove verkeersfout veroorzaakt ongeluk De Gereformeerden en t e joodscbe vluchtelingen Belastingontduiking Wat gebeurde er op het viaduct? Ernstige critiek op de Neder- landsche luchtvaartmaatschappij. De heeren Leunissen (I.E.V.), Roep (P.E. B.), van Heldingen (C.S.P.), Mansvelt (Vad. Club) en Kerstens (I.K.P.) hebben bij den Volksraad een motie in gediend, waarin wordt verzocht er bij den begrootingswetgever in Neder land op aan te dringen het exploitatie-ver lies van een der K.N.I.L.M.-diensten op Australië, door middel van een subsidie, ten laste te brengen van de rijksbegroo- ting. Verder is, zooals wij reeds hebben aan gekondigd, door genoemde heeren een amendement ingediend tot verhooging van de begrooting van het departement van Verkeer en Waterstaat voor 1940 met een bedrag van f 300.000.ten behoeve van de weder instelling van den tweeden K.N. I.L.M.-dienst op Australië, totdat deze uit gave ten laste van de Nederlandsche be- grooting zal zijn gebracht. K.L.M. en K.N.I.L.M. De heer Kerstens heeft in den Volksraad nog het volgende opgemerkt over de K.N. I.L.M.-dienst naar Australië. Spreker meen de dat de regeering de verhouding tus schen K.L.M. en K.N.I.L.M. rooskleurig heeft voorgesteld. Hij vraagt, aldus de N. R.Crt., of de regeering zich nimmer op het standpunt heeft gesteld, dat de verbinding IndiëAustralië voor de K.N.I.L.M. be hoorde te worden gereserveerd. Spreker had gehoopt, dat de K.L.M. niet tijdelijk, doch definitief van deelname zou afzien, hetgeen een daad van wijs beleid, ook te genover Indië, zou zijn geweest. De K.L.M. volgt thans een onjuiste po litiek, hetgeen door geheel Indië ten zeer ste wordt betreurd. Waarom blijft de K.L.M. op dit pijnlijke wrijfvlak schuren, aldus spreker. Hier is een ernstige poli tieke fout en een beleidsfout ge maakt. In de geheele verhouding tusschen Holland en Indië is se dert twaalf jaren veel veranderd en dat niet alleen bij de luchtvaart Dit had de K.L.M. en de regeeringsin- stanties ertoe moeten brengen om niet star vast te houden aan een verhouding en taak-afbakening welke twaalf jaar geleden is opgemaakt. De K.L.M., zoo zelde spreker, speelt thans voor koekoek die haar eieren wil leggen ln het K.N.LL.M. nest. De K.L.M. moet van de regeering hooren: jullie vliegen tot Batavia of Bandoeng en wat er verder ge beuren moet, doet de K.N.I.L.M.! Dient K.N.LLJfl. geen groot-Ne- derlandsoh belang? Bij de voortzetting der besprekingen over de begrooting van Verkeer en Water staat, merkte de heer Van Helsdingen (C.S.P.) nog op, dat het hem getroffen heeft, dat de voortzetting van de subsidie van Nederland aan de Australië-lijn, welke de regeering van groot-Nederlandsch belang acht, afhankelijk is gesteld van de vraag of de K.L.M. al dan niet meedoet. Wordt het groot-Nederlandsch belang niet even goed gediend door de K.N.I.L.M.? zoo vroeg spreker. FEUILLETON. 41. Naar het Amerikaansch van Morgan S. Roscue Ze keerde zich impulsief naar haar met gezel. O, wat een opluchting! kwam het adem loos over haar lippen. Ik had verwacht, dat Ward me zou komen zoeken en toch wist ik, dat u het was, vóór ik u zag. En ik heb u nog niet eens behoorlijk bedankt. Haar woorden klonken O'Malley als zoete muziek in de ooren, maar zijn antwoord ont stelde haar. Draai uw hoofd dezen kant uit en sla Uw arm om mij heen. Vlug! Claudia schrok nog meer toen ze O'Mal- ley's arm om haar middel voelde. Maar ze ge hoorzaamde zonder iets te vragen, en weldra begreep ze het. Een taxi was de straat ingereden en kwam hun richting uit. O'Malley had zijn hoofd naar zijn gezellin gewend en ze leken zoo een idyllisch paartje, zooals men ze op een mooien zomeravond veel langs stille we gen kan zien wandelen. De taxi ronkte langs hun heen minderde vaart en draaide de nog maar half aangelegde straat in. Daar deze straat zich nog maar op het bezit van een enkel huis beroemen kon dat wat ze juist verlaten hadden lag de bestemming van de auto voor de hand. Daar boft u bij, fluisterde O'Malley, ter wijl de afstand tusschen hen en den wagen grooter werd. Wacht hier even. Ze waren nu bijna tegenover het leege huis, waar hij dien middag de wacht had be trokken. Langs het huis heen stormend staarde hij uit over het veld en zag de taxi voor het huis stilhouden. Hij wachtte. Na een poosje bracht de avondwind hem de echo van een verwijderden schreeuw. Er was een pauze, gevolgd door het weer luider worden de gezoem van de taxi O'Malley zag het licht var. de koplampen bewegen en holde terug naar Claudia. Kom, fluisterde hij ze komen terug en zullen ons waarschijnlijk zoeken. Ze we- Sluitstuk van ketel springt. Twee arbeiders te Hoogkerk het slachtoffer. Gisterochtend omstreeks half acht is te Hoogkerk een ongeluk gebeurd, waarbij twee arbeiders ernstig gewond werden. Op een terrein van de betonfirma Kool en Wildeboer was een kot el installatie ge plaatst, geleverd door de asfalt- en chemi sche fabriek Smid en Hollander aldaar. Bij deze ketelinstallatie,* welke gebruikt wordt voor het impregneeren van betonarti- kelen, werken drie arbeiders van laatstge noemde. Omstreeks half acht is het sluit stuk van den ketel gesprongen. De koken de asfalt spoot met groote kracht meters ver weg en trof de arbeiders H. Boeirna en A. Belle. De derde arbeider werd niet ge troffen. De slachtoffers kregen brandwon den over het geheele lichaam. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dok ter Polman heeft de mannen onmiddellijk naar het ziekenhuis te Groningen laten overbrengen. De toestand is zeer ernstig. Sluitstuk niet goed vastgemaakt? Over de oorzaak van het ongeluk wordt ons medegedeeld, dat deze waarschijnlijk gezocht moet worden in het feit, dat het sluitstuk van de ketelinstallatie niet op de voorgeschreven wijze was vastgemaakt. Jongeman wegens poging tot doodslag tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. Het boterde slecht in het gezin Algra te Altenburg, onder Tietjerk. Op 2 Juni kwam deze slechte verhouding tot een uitbarsting. De vader droeg zijn 25-jarigen zoon werk zaamheden op, welke deze echter niet wil de verrichten en er ontstond een woorden wisseling, in den loop waarvan de zoon een mies trok en zijn vader hiermede in den schouder stak. Gelukkig draaide de man zich op dat oogenblik om, waardoor de steek niet erg aankwam. Verdachte zeide bij de behandeling van de zaak voor de Leeuwarder rechtbank op 9 Augustus, dat hij in drift gehandeld had en heelemaal geen kwade bedoelingen had gehad. Hij gaf echter toe, dat het mes flink scherp was. Het bleek nog, dat de zoon later van huis is weggeloopen. De officier van Justitie had drie jaar ge vangenisstraf tegen hem geëisoht. Wegens poging tot doodslag werd de jongeman gis teren door de rechtbank tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Twee auto's te Hilversum kan telen. Meisje en jongeman ge wond. Een ernstig verkeersongeluk werd gister ochtend te Hilversum veroorzaakt door het niet verleenen van voorrang. Een vracht auto uit Bodegraven reed op den Lorentz- weg in de richting van het centrum van Hilversum. Achter het stuur zat de 23-jari- ge slager D. In de cabine bevonden zich verder de 20-jarige G. B. en het 16-jarige meisje N. H., allen uit Bodegraven. Op het kruispunt LorentzwegJan van der Heyden- straat zag de chauffeur van de linkerzijde een personenauto naderen. Daar hij voor rang had, stak hij den weg over, doch de andere wagen reed zonder te remmen door en kwam met een hevigen slag tegen den linker-voorkant, van de vrachtauto terecht. De schok was zoo hevig dat beide wagens kantelden. De chauffeurs bleken merkwaar dig genoeg geen letsel te hebben opgeloo- pen, doch de passagiers uit de cabine van den vrachtwagen waren minder fortuinlijk. B. had een paar ribben gebroken, terwijl het meisje over hevige pijn klaagde. Een dokter van den geneeskundigen dienst con stateerde ernstige inwendige kneuzingen. Bovendien heeft zij vermoedelijk een bek kenfractuur opgeloopen. Beide gewonden zijn naar het Diaconessenhuis vervoerd. De toestand van het meisje is ernstig. De auto's zijn zwaar beschadigd. „Initiatief tot hulpverleening zou de zending schade doen." In een rapport over de zending onder de Joden, dat aan het einde dezer maand zal worden uitgebracht ter Synode der Ge reformeerde Kerken in Nederland wordt o.m. de vraag beantwoord, in hoeverre de kerken het initiatief moeten nemen tot hulpverleening aan de Joodsche vluchte lingen. Het antwoord luidt als volgt: „Het spreekt vanzelf, dat ook de kerken deernis met het lot van zoovelen, die in tien grootsten nood verkeeren, vervult en dat al wat particulier initiatief vermocht te doen, bij hen waardeering vindt en dat ook herhaaldelijk de missionarissen hun ad vies, naam en medewerking bij een po ging tot verlchting van leed gaven. Desniettemin zijn deputaten van meening, dat hun opdracht niet toeliet in dezen eenig initiatief te nemen en dat oo kde Jodenzen ding der Gereformeerde kerken zioh tot haar eigen taak van de prediking van het Evangelie diene te beperken. Een andere houding zou naar hun oordeel tot schade van het eigenlijke werk zijn en in de prac- tijk tot misverstand spoedig aanleiding kun nen geven." Advocaat-generaal acht straf te laag. He, gerechtshof te 's Gravenhage behan delde gisteren in hooger beroep de straf zaak tegen mr. J. A. V. R. v. d. K., die we gens onjuiste aangifte voor de vermogens- en inkomstenbelasting door de rechtbank dar ter stede bij verstek tot een geldboete van f 10.000, subs. 6 maanden hechtenis is veroordeeld. De officier van Justitie, die een gevan genisstraf van zes maanden had geëisoht, had van dit vonnis geappelleerd. Ook gisterochtend was verdachte niet ver schenen, zoodat verstek tegen hem werd verleend De advocaat-generaal Mr. L. B. J. Ver meulen, requisitoir nemend, achtte de op gelegde straf in verhouding tot het gepleeg de feit en de grootheid van het verzwegen bedrag te laag en vorderde verdachte's ver oordeeling tot een gevangenisstraf van vier maanden. Uitspraak 30 Augustus. m. Weldra waren de straten van de Ivoren Stad gevuld met rennende en schreeuwende soldaten. „Naar het slagveld! De Cathenia- nen komen hierheen!" De soldaten sloten zich steeds bij elkaar aan en enkele ogenblikken later marcheerden zij in gesloten gelederen de stadspoort uit om den vijand in het open veld te ontmoeten. Tarzan zag hen komen en stelde onmiddellijk vast, dat de vijand verr» in de meerderheid was. Het was gewoonte, dat de olifantsbrigade er het eerst op uitge stuurd werd om de eeste stoot op te vangen, maar Thudos en zijn Cathenianen waren even eens zeer sterk en momenteel nog in het voor deel. De oorlogsleeuwen hadden mooi werk Jongeman op den rijweg gevon den. Onjuiste verklaringen van het slachtoffer Dinsdagavond heeft die gcnueentepolitie te Maastricht op het viaduct Lirnmel Maastricht een man aangetroffen, die, bloe dend aan het hoofd gewond, op den rijweg lag. Het slachtoffer, dat bewusteloos was, kwam een paar keer even bij kennis en werd op advies van een geneesheer naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht. Het bleek, dat men te doen had met J. van D. uit Luik. Hij deelde mede, met drie hem onbekende jongemannen per auto uit Luik naar Maastricht te zijn ge komen en op het viaduct uit den wagen te zijn gegooid. Hij kon voor deze handelwijze geen reden opge ven. Ook later in den nacht heeft de man tegenover de politie deze verklaring herhaald, er aan toe voegende, dat hij zijn portefeuille met driehonderd francs miste. De politie twijfelde echter aan de juist heid van deze verklaringen en tenslotte moest de man toegeven dat hij onjuiste mededeeiingen had verstrekt- Hoe de toedracht der zaak dan wel was, vertelde hij echter niet. Daarnaar stelt de politie thans een nauwgezet onderzoek in. EEN VERSTROOIDE BADER. Woensdagavond werden door den exploi tant van een consumptietent aan het Noor- derstrand te Scheveningen bij de politie eenige kleeren gedeponeerd, die hij om streeks tien uur des avonds in zijn tent ge vonden had. Het ligt voor de hand, dat men vermoedde, dat de eigenaar der kleeren in zee was verdronken. Gisterochtend bleek echter," dat deze vergeten had zich te klee- den en in een badjas gehuld naar huis was gegaan. verricht, doch er waren te weinig van deze dieren. De bevelhebber van de olifantsbrigade verzamelde de dieren weer en wachtte nu op het voetvolk. Vanaf de verheven hoogte van de olifantsruggen wierpen de Catheniaansche soldaten hun dodelijke speren nu naar den vijand. Tarzan zag, dat de strijd met onge veer gelijke krachten werd gevoerd, terwijl een grotere legerafdeling in orde gemaakt werd om te hulp te komen. Midden in het ge vecht zoch hij Valthor op en zei: „Ik heb een plan, maar daar heb ik jouw hulp voor nodig. Het kan ons beiden het leven kosten". „Waar jij voorgaat, daar zal ik volgen", ant woordde Valthor eenvoudig. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1939, Hilversum I. 1875 en 414.4 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7,30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Esmeralda. 11.00 Declamatie. 11.20 VARA-orkest. 12.00 Stafmuziek 6e Regiment Infanterie. (Om 12.15 Berichten en 12.45—1.15 Gr.pl.). I.45 Sylvestre-Trio. 2.30 Declamatie. 2.50 AVRO-Kinde.koor met pianobegeleiding. 3.35 Variété (gr.pl.). 4.00 Gramofoonmuziek met toelichting. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest. 6.30 Literaire voordracht. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Causerie „Een wandeling langs het Neder landsche Strand". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten en mededeeiingen. 7.35 Cursus „Kracht". 8.00 Viool en piano. 8.30 Cursus „Levensaanvaarding" (II) 9.00 Esmeralda. 9.30 Radiotooneel. 9.45 VARA-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Orgelspel en zang. 11.30 Jazzmuziek 'gr.pl.). Hilversum II. 801,5 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek, (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.15 Vioolvoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Christ. Mannenkoor „Onder ons". (Ca. 12.30 Een woord voor U). 1.00 Gramofoonmuziek. I.15 Marcando-Ensemble en gramofoonmuziek. 2.30 Christ. Lectuur. 3.00 Orgelspel. 4.00 De Consonanten en gramofoonmuziek. 5.45 Declamatie en gramofoonmuziek. (Ca. 6.30 Berichten). 6.30 Causerie „Bloembollen in huis". 7.00 Berichten. 7.157.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten, 8.15 NCRV-orkest en soliste. 9.00 Medische causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Pianovoordracht. 10.45 De Vedelaars. II.25 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. ten, dat we niet ver weg kunnen zijn. We moeten ons verschuilen. Hierheen. Claudia maakte geen tegenwerpingen ter wijl hij haar naar het' leege huis leidde. Maar toen hij de voordeur opende en haar de duis ternis introk, gaf ze toch even een gilletje van verbazing. O'Malley sloot de deur zonder iets te zeggen, achter hen en deed den gren del, dien hij op den tast vond, er voor. Ze slopen, naar de voorkamerramen en stonden dicht naast elkaar naar buiten te kijken. Kort daarop kwam de taxi den hoek om en reed snel voorbij. Claudia huiverde on willekeurig. O'Malley wendde zich naar haar toe en nam haar arm. Maakt u zich maar niet bezorgd, miss Hunt, zei hij vriendelijk. de rest is ge makkelijk. Maar ik geloof wel, dat het beter is, dat we nog even wachten voor het geval dat ze mochten terugkomen. Hun geduld werd niet lang op de proef gesteld. Binnen vjjf minuten hoorden ze den motor weer en kwam de taxi in het gezicht. De wagen reed nu langzaam en de chauffeur keek oplettend naar beide zijden van de straat. O'Malley grinnikte in zichzelf. Toen de auto voorbij was, wachtten ze op nieuw een minuut of vijf. Uit de achter ramen zag O'Malley, dat de wagen weer naar het huisje gereden was en daar stilstond. En na nog even gewacht te hebben, om zeker te zijn dat de taxi niet direct terugkwam, waag den ze zich weer op straat. O'Malley had goed op den weg gelet, dien hij van het station van den ondergrondschen af genomen had, zoodat het hem geen moeite kostte dezen nu terug te vinden. Ze waren beiden zonder hoed en zag er verfomfaaid uit en zouden daarom het liefst per taxi gaan. Het leek echter niet heel waarschijnlijk, dat ze, zoo ver van de stad verwijderd nog een wagen zouden vinden. O'Malley's geluk liet hem echter niet in den steek. Om het station te bereiken moes ten ze een drukken verkeersweg oversteken. Hier passeerde hen een aantal auto's, op weg naar hun garages. Ze wachtten op een hoek tot er een opening in den langen stoet zou komen en plotseling gaf O'Malley een schreeuw en rende, met zijn armen zwaaiend, de straat op. Een oogenblik later stopte een „blauwe" taxi vlak voor hen een auto waarin ze geen onpleizierige avonturen hoefdejj te vree zen. De chauffeur kwam van zijn plaats en opende het portier. O'Malley hielp het meisje instappen en richtte zich tot den bestuurder. Hoek Eighty Third Street en Riverside Drive, gaf hij als adres op en voegde er de vraag aan toe: Heb je benzine genoeg? De man keek een beetje twijfelachtig naar het bloote hoofd en de gekreukelde kleeren van den aspirant-passagier en haalde de schouders op. Meer dan genoeg meneer. Maar het zal u drie dollar kosten. Ik was op weg naar huis. Ik zal je vijf dollar geven, besliste O'Malley als je er ons vlug heen brengt en geen bandenpech krijgt. Schiet maar op. Uitstekend meneer, antwoordde de chauf feur, heel wat vriendelijker nu. O'Malley stapte nu ook in en sloot het portier Claudia maakte plaats voor hem naast zich en terwijl ze door de duisternis reden naar de verre lichten van Brooklyn keerde ze zich naar hem toe en legde de hand op zijn arm. Mr. O'Malley, zei ze zacht, en een tikje aarzelend, het was werkelijk enorm van u! Ik kan me eenvoudig niet voorstellen hoe u me gevonden hebt! En ik weet niet hoe ik u bedanken moet... Ze zweeg eensklaps, trok haar hand weg en staarde er naar. Bij het licht van een straat lantaarn zag Claudia dat haar vingers rood waren en glommen van het bloed. U bent gewond! riep ze onthutst. Hij heeft u geraakt! En ik wist niet u hebt me niet gezegd... Het heeft niets te beteekenen, loog O'Malley. Ik had het glad vergeten. Maar hij begon zich toch wel wat licht in het hoofd te voelen. Hij had meer dan nor maal was, van zijn krachten gevergd en bo vendien heel wat bloed verloren. Zijn mouw was ermee doordrenkt. Dat is onzin, dat het niets te beteekenen heeft, protesteerde het meisje. Doet het erg pijn? Irt haar bezorgdheid had ze zich naar vo ren gebogen en zijn anderen arm gegrepen. Haar mooie gezichtje vragend, naar het zijne opgeheven, was heel dicht bij hem en O'Malley, zijn bezinning verliezend, vergat, da> hij verondersteld werd een gentleman té zijn en handelde op een wijze, die buiten gewoon natuurlijk, maar desondanks onver geeflijk was onder deze omstandigheden. Hij trok haar dicht tegen zich aan en kuste haar. Gelukkig, je bent veilig, fluisterde hij terwijl hij haar vrij liet. Claudia was wat van hem weggeschoven maar niet ver. Mr. O'Malley! hijgde ze. O'Malley staarde naar haar. Hij had een gevoel of er vuur brandde in zijn aderen; in zijn hoofd dwarrelde alles dooreen. Plotseling strekte hij zijn armen uit en ofschoon haar kleine handen in afweer tegen zijn borst ge drukt werden, trok hij haar opnieuw naar zich toe. Claudia! Ik houd van je, ik houd van je, hoor je? fluisterde hij heesch. Ik kan er niets aan doen. En ik geef je wéér een kus! Een moment streefde ze nog tegen. Toen verslapte haar verzet, haar hoofd gleed ach terover en ze sloot de oogen. Tot O'Malley's verrukking beantwoordden haar zachte lippen flauw zijn kus. Mr. O'Malley! fluisterde ze. Van nu af Terrance, was het gelukkige wederwoord. Wanneer wil je met me trou wen? Claudia bevrijddzich en ging rechtop zitten. Kalm aan een beetje, waarschuwde ze. U kent me nog geen week! En doe nu uw jas uit, dat ik uw arm kan verbinden. HOOFDSTUK XXI. Wat er dien avojid gebeurde. Claudia was O'Malley's eerste liefde en h(J was net een groote jongen. Claudia, fluisterde hij, wil je met mij trouwen? Mag je me een beetje? Ik houd zoo vreeselijk veel van jou! Ik had er geen idee van wat liefde eigenlijk wasJa, ik hel "'aS u""'re^^en als Je mij geantwoord Het meisje naast hem schaterlachte plot seling. Toen werd ze opeen ernstig. Ik mag u zeker, mr. O'Malley, zei ze toen langzaam. Ik mag u zelfs... vreeselijk graag. En na tuurlijk ben ik u heel dankbaar. Maar we kennen elkaar pas... ~7 Dan^baarheid speelt geen rol, meende O Malley. Pas een heel korten tijd, vulde ze rus tig aan. En dan moet ik aan Ward den ken. Ik kan niet aan trouwen denken, voor dat mysterie ls opgehelderd. Ziet u dat zelf niet in? Och, jawel, knikte O'Malley weifelend. Maar als het opgehelderd is, wil je dan met met trouwen? Claudia keerde het hoofd af 0cl1dandankunt u het nog eens vragen, als n wilt, klonk het zacht. Wordt vervolgd-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10