De wil om te leven voor den vrede Wij lazen voor U Kleine gemeenten niet opgewassen tegen hun taak? OSLO-STATEN BIJEEN Zeemansdrama in de Maasstad Geest van zeer vriendschappelijke samenwerking Kapitein Grabs is de gelukkige! Met 46 vischjes begonnen. Ook politieke bedrijvigheid in ons land Verlof van vele burgemeesters ingetrokken Postvlucbten op Indië 14 September doopplech tigheid in de hoofdstad Trein defect Fabrieksmeisjes en spellings-chaos TUSSCHEN DE LANDEN VAN DE OSLO-GROEP IS EEN HECHTE BAND ONTSTAAN IN DE KRITIE KE OMSTANDIGHEDEN, WAARIN WE THANS LEVEN. De conferentie der staten van de Oslo-groep is gisterochtend om kwart over tien te Brussel begon nen onder voorzitterschap van mi nisterpresident Pierlot. Alle gedele geerden waren aanwezig. De be sprekingen begonnen met een over wicht van den internationalen toe stand. Tal van nieuwsgierigen stonden voor den ingang van het ministerie in de Wet straat om de komist gade te slaan van de buitenlandsche gedelegeerden. De ministers van buitenlandsche zaken van Denemarken, Finland, Luxemburg, Noorwegen, Nederland, en Zweden, gevolgd door hun medewerkers arriveerden tegen tien uur op het ministerie, waar zij wer den verwelkomd door den heer Pierlot, eersten minister van België. Vervolgens werden zij naar de roode sa lon van het ministerie geleid, waar de ka binetszittingen worden gehouden en welke nu voor de conferentie is ingericht. Om kwart over tien opende de heer Pierlot de bijeenkomst Eenige o ogenblik ken later werd door tus- schenkomst van 'n ambtenaar van den pers dienst vernomen, dat het eerste deel der besprekingen gewijd zou zijn aan de bestu deering van den internationale toestand. - Verklaring van pierlot voor de pers. De conferentie der staten leden van de Oslogroep werd om 13 uur 25 geschorst. pierlot* heeft de journalisten ontvangen en -tegenover hen de volgende verklaring afgelegd: Wij hebben den ochtend in een geest van zeer vriendschappelijke samenwerking be raadslaagd over de verschillende vraagstuk ken, welke op de agenda der conferentie zijn. geplaatst. Tot mijn groote spijt ben ik nog niet in staat u inlichtingen te geven over het resultaat der beraadslagingen. Men stelt thans de teksten op, waarover wij het eens zijn geworden. Deze teksten moeten in onze volgende zitting, vanmid dag, worden bezien. Overigens wenschen dc hoofden der delegaties zich in verbinding te stellen met hun onderscheiden regeerin- gen, wat zij begin van dqn middag telefo nisch zullen, doen. De beraadslagingen zullen tegen vier uur worden hervat, liet is niet uitgesloten, dat de besprekingen over andere onderwerpen morgenochtend worden voortgezet. Het resultaat van de gistermiddag gehou den, besprekingen vindt de lezer in onder staand communiqué vervak Een officieel communiqué Gistermiddag te kwart over vijf heeft het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel een communiqué uitgegeven over de conferentie der Oslo-Stuten, waarvan hier de officieele Vlaamsche tekst volgt: In Juni 1938 zijn Zweden, Noorwegen, Finland, Denemarken, Nederland, Luxem burg en België, te Kopenhagen door hun ministers van buitenlandsche zaken verte genwoordigd, „overeengekomen om het on derlinge contact door onderzoek van de vraagstukken van gemeenschappelijk belang te handhaven, bovendien hebben zij beves tigd, dat zij, wat hen betreft, bereid zijn metterdaad mede te werken aan elke in ternationale verzoeningspoging in oen geest van onpartijdigheid en onafhankelijkheid ten aanzien van de verschillende groepen van mogendheden". Aldus zijn de moreele banden, welke tus- schen deze natiën bestaan, en welker bui tenlandsche politiek doordrongen is van dezelfde beginselen: Leven voor den vrede en de wil om in een conflict slechts ter verdediging van de eigen bedreigde onaf- hankelijkheid tuschenbeitle te komen, be vestigd. Uit een dergelijke gelijksoortige houding tegenover het internationale vraag stuk en uit de eensgezindheid, welke uit hun gehechtheid aan dezelfde beginsclci\ is geboren, is tusschen deze landen een gemeenschap van belangen ontstaan in de kritieke omstandigheden, welke wij thans heieven. Dit is de reden, waarom deze staten in gemeenschappelijk overleg heslo ten hebben een samenkomst te houden tc Brussel, waarop zij vertegenwoordigd zijn door hun ministers van buitenlandsche za ken. Deze zelfde mogendheden hebben bij monde van hun vertegenwoordigers hun instemming betuigd met de bewoordingen van de verklaring, die Zijne Majesteit dc Koning der Belgen vandaag zal afleggen in naam van de hoofden der betrokken sta ten. (Zie voor deze verklaring de voor pagina van dit nummer). De beraadsla gingen, die zooeven hebben plaats gehad, hebben den wil bevestigd van de vertegen woordigde staten met 'elkander contact te houden voor de vrijwaring hunner ge meenschappelijke belangen. Koning Leopold biedt vertegen woordigers der Oslostaten diner aan. De koning heeft gisteravond in het pa leis te Brussel een groot banket gegeven ter eere van de delegaties, die aan de confe rentie der Oslo-Staten hebben deelgenomen. Aan het slot van den maaltijd heeft Ko ning Leopold enkelle woorden gesproken. Hij dankte de ministers van buitenlandsche zaken der Oslo-Staten, en bracht een toast uit op de gezondheid der vertegenwoordigde staatshoofden en op het succes van het werk der conferentie. De Koning besloot met den wensch uit te spreken, dat zijn oproep gehoor zou vinden. Na afloop van de receptie verklaarde de Koning tegenover de drie Vertegenwoordi gers van de pers: „Wij rekenen op U, opdat wij begrepen worden. Het is noodig, dat gij iets laat hooren, dat tot de harten der menschen spreekt." Hij wordt gehuldigd, omdat zijn schip het (tienduizendste is, dat de Rotterdamsche haven binnen vaart. Gistermiddag heeft het bestuur van de Stichting Havenbelangen te Rotterdam zich met een boot van den Havendienst, verge zeld o.a. van den havenmeester en enkele gemeentelijke autoriteiten, naar het tiendui zendste in de Rotterdamisohe haven aan gekomen schip, het uit Duitschland afkom stige 4240 ton metende s.s. „Vogesen" van de reederij Vogeman in de Waalhaven be geven. Aan boord werd het gezelschap ontvangen door dep kapitein, (Jen heer Alwin .Grabs. Men begaf zich naar een der brugdekken, waar de voorzitter van de Stichting Haven- belangen, Mr. Jacq. Dutith, dén kapitein toe sprak. De gezagvoerders v. de schepen, wel ke in den loop van het jaar de Rotterdamsche haven binnenvallen, zoo zeide spr., spelen on bewust in een loterij. De hoofdprijs valt den gezagvoerder van het tienduizendste schip ten deel en gij, kapitein, zijt ditmaal de ge lukkige prijswinnaar. Deze prijs wordt dit jaar vroeger dan anders getrokken. Vijftien jaar geleden vond de trekking eerst op 27 December plaats en vorig jaar op 30 Augus tus. Het stemt tot vreugde den kapitein van een reederij, die een goeden naam in Rotter dam heeft, vandaag als prijswinnaar te kun nen begroeten en u den gebruikelijken prijs, een sigarettenkoker met inscriptie te mo gen overhandigen. Rotterdam een snelle losplaats. Kapitein Grabs beantwoordde deze rede met een korte speech, waarin hij zijn dank baarheid voor deze attentie tot uiting bracht. Spr. noemde Rotterdam, welke haven hij iedere veertien dagen aandoet, een snelle losplaats en hij hoopte er nog langen tijd te komen. Hierna begaven de genoodigden zich naar de officierskamer, die getooid was met een fraai bloemstuk van de agenten van de ree derij, waar men nog eenigen tijd in gezel- ligen kring bijeen is gebleven. Een Griek verraderlijk doodae- stoken. Moordenaar vlucht achter schoorsteen. Gisteravond omstreeks kwart voor acht heeft zich op Katendrecht te Rotterdam, in de Veerlaan, een drama tusschen twee Grieksche zeelieden afgespeeld, dat den dood van een hunner tengevolge heeft gehad. De voorgeschiedenis van de zaak is, dat zeven Grieksche zeelieden hadden gemon sterd. Toen de 30-jarige zeeman Rabile D. Critsas, tijdelijk verblijvende te Rotterdam, eveneens wilde monsteren, maakten zijn collega's hem duidelijk, dat zij er dan van zouden af zien. Dit heeft de woede van C. opgewekt en gisteravond heeft hij zijn af schuwelijk voornemen tot uitvoering ge bracht. Omstreeks kwart over zeven kocht hij in een winkel een knip mes, en daarmede gewapend ont moette hij een zijner landgenooten, den 24-jarigen George Georgiedu. Onverwacht viel hij hem aan en bracht hem snel zes diepe wonden toe onder heide amien, in den rug en in de hartstreek. G. liep nog even door, maar zakte in de Atjëhstraat ineen. Per auto werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel'vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De dader was een pand in de Atjëhstraat binnengevlucht naar de derde étage en er vervolgens het dak opgerend en achter een schoorsteen weggekropen Twee agenten wis ten hein eindelijk te arresteeren. De man werd in het politiebureau ingesloten. Naar wij vernemen, bestaat het voornemen, de doopplechtigheid \an Prinses Irene in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te doen plaats vinden op Donderdag 14 September a.s. De hofprediker, prof. dr. H. T. Obbink, is uitgenoodigd dezen dienst te leiden. PRINSES JULIANA GEHEEL HERSTELD. HET SLOT BULLETIN Het volgende bulletin werd aan het A.N.P. verstrekt: De gezondheidstoestand van H. K.H. Prinses Juliana is uitstee kend. H.K.H. heeft thans weer het normale leven hervat. De zorg voor Prinses Irene, die het eveneens uitstekend maakt is verder overgedragen aan dr. Carstens. (w.g.) dr. J. de Groot. Naar wij vernemen laatste bulletin, dat wordt. is dit het uitgegeven Vertrek van Aankomst te Valk iRanff. 23 Au*, (heenreis) I Buizerd Basra 23 Au*, (terugreis) Spoorwegverkeer op lijn Amster damUtrecht gestagneerd. Zeer snelle voortplanting „voedselvisch" in Indië. LIJK VAN VERMIST MEISJE GEVONDEN. Het lichaam van de achttienjarige mei. A. K., die sedert 30 Juli uit de ouderlijke woning te St. Anthonis werd vermist, is gisteren in Xanten (Duitschland) uit den Rijn opgehaald. In het Tempe-meer, Midden-Celebes, wer den nog geen twee jaar geleden 46 vischjes n.1. Ikan Sepat Siain (een bekende „voed selvisch" in Indië) losgelaten. Deze dieren hebben zich, naar de „Makas- saarsche Courant" bericht, op een onge- loofelijk snelle wijze vermenigvuldigd, want reeds sinds eenigen tijd worden ze dagelijks bij duizenden gevangen. Zóó groot is de vangst, dat zich daar een heel bedrijf van de bevolking heeft ontwik keld. Toen namelijk de opbrengst de cou- suniptievraag van de omgeving ging over treffen, is men zich gaan toeleggen op het zouten en dragen van de visch, teneinde ze geschikt te maken voor export. Het resultaat is, dat reeds een vrij belang rijke export naar Borneo bestaat, waarheen de gedroogde visch in hoofdzaak met prau wen wordt vervoerd. De kwaliteit van het gedroogde gezou ten product rhoet vrij behoorlijk zijn, hoe wel zij bij die van Java achter staat. Het ligt in de bedoeling binnenkort een onderzoek door deskundigen te doen instel len naar de mogelijkheden, die deze jonge export biedt. De electrische trein EindhovenUtrecht Amsterdam, die gisteravond te 9.10 uur het I station Abcoude passeerde, raakte enkele ki lometers verder, nabij Blokpost 1, defect. Het gevolg was, dat de zeer druk bezette lijn Am- sterdamUtrecht tusschen het Weesper- poortstation en het station Abcoude gerui- men tijd over één spoor moest worden ge leid, waardoor in het treinverkeer tusschen Amsterdam en Utrecht belangrijke vertra ging ontstond. Kort na middernacht heeft een locomotief de defect geraakte trein het station Abcoude binnengesleept en op een zijspoor geleid. Eerst toen was normaal treinverkeer tus schen Amsterdam en Utrecht weer mogelijk. De stagnatie gaf op het Weesperpoortsta- tion een groote drukte. Singap. 23 Atiq. Athene 23 AuR Uil Athene 23 Aug Basra 23 Aug (heenreis) Wielewaal kfe(jan 23 Aug Rang. 23 Aug (terugreis) I i DE MINISTERRAAD VERGADERT. De Nederlandsche ministerraad Is gisteravond om tien uur bijeenge komen ter bespreking van de Inter nationale politieke situatie. De minister-president Jhr. de Geer is gisteren van zijn vacantie In het Schwarzwald ln ons land terugge keerd. JU—90 TE GROOT. Zooals men zich herinneren zal, was eenigen tijd geleden de viermotorige Jon kers JU90, het enorme toestel van de Deutsche Lufthansa, op Schiphol te bewon deren. Dit type vliegmachine werd nl. eeni gen tijd op de lijn BerlijnAmsterdam- Londen gebruikt, doch thans vliegt de drie- motorige JU52 weer op genoemde route. Het is n.1. gebleken, dat er te weinig pas sagiers voor de JU99 zijn en men met het kleinere toestel gemakkelijk kan volstaan. RIJKSPERSONEEL MAG NIET NAAR HET BUITENLAND. Naar wij vernemen, heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken de burgemeesters van de groote en middelgroote gemeenten, die thans met verlof zijn, teruggeroepen. Verder heeft de minister een clr- oulaire tot het geheele Rijksperso neel gericht, waarin bepaald woirdt, dat dit personeel zijn vacantie niet ih het buitenland mag doorbrengen. Bovendien worden de Rijksambtena ren verplicht, nauwkeurig op te geven, waar zij tijdens hun verlof vertoeven. Genoemde maatregelen zijn genomen in verband met den gespannen internationalen toestand. Stemmen voor en tegen samen voeging der kleine gemeenten. In de algemeene vergadering van de Ne derlandsche Vereeniging voor Gemeentebe langen, welke op 8 en 9 September in de Statenzaal van het Provinciehuis te Gronin gen zal worden gehouden, zullen de heeren dr. J. W. Noteboom te '-Gravenhage, J. A. J. Robbers te 's-Hertogenbosch en P. Sikkes te Sneek een inleiding houden over de vraag: Is het in het belang van de behar tiging van de aan de gemeenten toe vertrouwde belangen noodig of ge- wenseht om op groote schaal: hetzij kleine gemeenten samen te voegen hetzij meer dan tot dusver er naar te streven, dat gemeenten met ande re tezamen één burgemeester, één secretaris of één ontvanger erlan gen? Voor en tegen. Dr. Noteboom komt, naar het Hsbl. meldt, tot de conclusie, dat, mede met het oog op de uiteenloopende zedelijke en stoffelijke volksbelangen, samenvoeging van kleine gemeenten op groote schaal onwenschelijk moet worden geacht. Daarentegen verdient volgens hem het streven om het ambt van burgemeester, secretaris of ontvanger in meerdere gemeen ten door denzelfden persoon te doen vervul len, aanbeveling. De heer Robbers is daarentegen van mee ning dat samenvoeging van kleine gemeen ten te verkiezen is boven de vereeniging der ambten van burgemeester, van secretaris, of van ontvanger van een aantal gemeenten in één persoon. 137 gemeenten verdwenen. De heer Sikkes, die zijn oordeel niet in een aantal stellingen heeft samengevat, zegt van meening te zijn, dat er sedert de tot standkoming van de Gemeentewet, in het algemeen vaak al te groote schroomvallig heid is betracht bij de beantwoording van de vraag of het wcnschelijk was bepaalde gemeenten tot een grootere tezamen te voe gen. Op het oogenblik van invoering der Gemeentewet bestonden er in ons land 1209 gemeenten; op 1 Januari 1933 dus in een tijdperk van ruim 80 jaar was dit aantal teruggebracht tot Ten hemel schreien de toestanden. In het Nationale Dagblad (n.s.b.) lezen wij: „Ons Noorden" (r.k. s.p.) is geschrokken van den „ten hemel schreiende toestan den", gelijk de redactie zelf zegt, welke mgr. Frenckeii onlangs heeft onthuld en wel ke wij aan onze lezers heb ben medegedeeld. Het blad schrijft: „Hoezeer het echt katholie ke godsdienstige leven ook onder het eenvoudige Bra- bantsche volk reeds is onder mijnd, heeft de ontstellende aanklacht van Mgr. Frencken opnieuw bewezen. Een aan klacht zóó verschrikkelijk en zóó ontzettend in zijn conse quenties, dat het toch niet anders kan of geheel Neder land, en dan wel op de aller eerste plaats katholiek Ne derland, moet zijn wakker geschud uit de dommel en zich diep bewust zijn gewor den, dat het toch meer dan hoog tijd wordt, dat aan deze verschrikkelijke toestand, die onze jeugd vergiftigt en onze volkskracht volkomen onder mijnt, met alle middelen, waarover wij beschikken, paal en perk gesteld wordt. We behoeven de sensatio- neele reclame, waarmee de N.S.B. deze onthullingen van dezen socialen priester thans 'tracht te exploiteeren voor haar politieke actie op geen enkele wijze bij te vallen, om het als onze eerste en dure plicht te beschouwen,, dat dit zoo dreigende kwaad, nu eens krachtig wordt aange pakt. En tevens eerlijk te beken nen, dat in de grief van die zijde aan ons adres uitgespro ken, dat aan dit verschrikke lijk kwaad tot nu toe niets is gedaan vanwege de christe lijke regeerders, wel een ern stige overdrijving schuilt, maar toch ook een kern van waarheid. Waarbij wij be schaamd het hoofd hebben te buigen, omdat in het Kath. Brabant jarenlang deze toe standen, die reeds lang be kend waren, ongehinderd konden blijven voortbestaan, waardoor honderden zielen voor kerk en maatschappij zijn verloren gegaan." Het schijnt, aldus de Mus- sertkrant, dat in onze ,,sen- sationeele reclame" dan toch maar weer ecu flintje hoe veelheid waarheid school. De politieke bladen, die in dertijd zoo met ons telegram adres „Waarheid" den spot hebben gedreven, moeten den laatsten tijd wèl vaak erken nen, dat wij de waarheid schrijven! De tijd is rijp Het Volk is heel goed te spreken over de beslissing van minister Bolkestein, de inwerkingtreding der Spel- lingsbesluiten uit te stellen. De oorspronkelijke datum was op 1 Sept. bepaald. Het handhaven van de uitgangs-n, aldus het blad, was een ijdcl pogen om iets, wat door do practijk reeds lang ten dode was opgeschreven, nieuw le ven in te blazen. De toch reeds nameloze verwarring op spellingsgebied dreigde hierdoor nogmaals te worden vergroot. Daarvoor is nu in elk geval een stokje gestoken. Het wachten is thans op de da den van minister Bolkestein. Moge hij dit door vele on zuivere elementen vertroebel de vraagstuk spoedig tot een bevredigende oplossing bren gen. De tijd is rijp voor het weg vagen van allerlei spinrag en vooroordeel. Het spellings- vraagstuk waarbij het in wezen om heel eenvoudige dingen gaat is helaas met veel hallast bezwaard. In ons blad hebben wij aldus het olk, dc Marchantse spelling van den beginne af aan toe gepast, zonds* ooit te stuiten op de schrTkbarende euvelen, die de bestrijders dezer schrijf wijze haar toelichtten. 1072. Een vermindering dus met 137. Dit tempo bevredigt hem niet; toch is hij in geen enkel opzicht een voorstander van ruw ingrijpen in deze materie en bekent gaarne te behooren tot de vurige voorstanders van behoud der gemeentelijke zelfstandigheid. Opgewassen tegen de taak? Wat de geschiktheid van de klei ne gemeente betreft voor de vervul ling van de taak, welke zij in ons staatsbestel hebben te verrichten, merkt hij op, dat de ervaring geen recht geeft bevestigend te antwoor den op de vraag of onze kleine ge meenten zich in elk opzicht opge wassen zullen toonen tegen deze taak. De financieele gevolgen van samenvoe^ ging nagaande, schaart hij zich aan de zij de van hen, die meenen, dat samenvoeging in bepaalde gevallen tot vermindering van uitgaven zal leiden; maar dat daarbij niet alleen moet worden gedacht .aan de vraag, wat betaal ik, maar ook en misschien nog meer: wat heb ik er voor. Het saamhoorigheidsqevoeL pat de samenvoeging het saamhoorig- heiclsgevoel, dat een wezenlijk bestanddeel van elke gemeenschap en dus ook van de gemeente moet zijn. zou verbreken, meent hij te mogen betwijfelen. Hij wijst daarbij op de groote Friesche plattelandsgemeenten met ettelijke dorpen, sommige met meer dan twintig, waar het aangeduide bezwaar met in die mate wordt gevoeld als men zou denken. legen de opvatting, dat samenvoeging inclruisclit tegen de historische lijn merkt ni.1 op, dat. het beroep op het historisch ge- voidene er niet van mag weerhouden, vol" nig open te staan voor maatschappelijke erandertngen, die om wijziging van orga nen vragen. Het beroep op het historisch ge worde ne zou anders leiden tot verstar ring. De vraag stellende Of in vele ge- allen niet beter gebruik gemaakt kan worden van het middel der samenwerking dan van dat der sa menvoeging. antwoordt hij. dat er %an samenwerking weinig baat is te verwachten als algemeene ver houdingen en belangen in het geding zijn. Ten slotte deelt de heer Sikkes mede. geen bewonderaar te zijn van cumulatie ais in het tweede deel der aan de orde zijn- 1 e N raag is bedoeld. Het probleem waar over het hier gaat wordt er z.i. niet door t oplossing gebracht, eerder geremd, voor zoovei liet den burgemeester betreft. Voor 1 en secretaris spreken de door hem aange* voerde argumenten in mindere mate e11 \oor den ontvanger in het geheel niet.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2