/lyenda Voor MEUBELEN slaagt U BETER bif FRITS Vacantie -rhapsodie Aan een zijden draad Ponderdag 24 August-ns 1939 Tweede Blad Tragiek in het leven één avond koning van een wethouder» Voor Een onvriendelijk begin van een pakkend slot pApieR met letteRs BeöRukt noemt men óRukweRk. 6R zijn veRsctiitlenöe methoöes waarop öRukkepij öe bocr jiqeft hAAR eigen methoöe. óAt wil zeggen: öe juiste! Burgerlijke Stand van Den Helder tacsr ;t Interessante atletiekwedstrijden op het Helder-terrein Aanrijding tusschen twee jonge dames fan Mens Het was wethouder v. d. Vaart, die aan het einde van de raadsvergadering van Dins dag j-i* in zijn afscheidswoord tot wethouder Smits zeide. „Het politieke leven hangt aan een zijden draad. Vandaag roept men Hosan na, morgen kruist hem, tegen den politicus". De waarheid van dit woord moet onze wet houder van sociale zaken aan den lijve on dervonden hebben. Op den laatsten avond van zijn raadslidmaatschap, een avond waar op hij zich ongetwijfeld wel gaarne beschei den teruggetrokken had, werd hij geroepen, wegens uitstedigheid van burgemeester Rit meester, den voorzittershamer te hanteeren en zijn eigen grafrede uit te spreken. De afsluiting van de politieke carrière van den heer Smits, die 16 jaar, naar zijn beste kunnen het belang van de gemeente gediend heeft, waarvan 10 jaar als wethouder, ein digt, om een eigen woord van hem te bezi gen „in de woestijn". Op vlotte wijze heeft de heer Smits zich van zijn laatste taak gekweten en aan het slot van de vergadering heeft hij zijn mede- aftredende raadsleden, de heeren Smith, Loesberg en Dol, veel vriendelijken lof toege zwaaid. In het bizonder gold dit den heer Smith (s.d.), die een vierjarig strijdperk op de Kerkgracht meemaakte, terwijl de heeren Loesberg en Dol nauwelijks aan bod gekomen zijn, om hun krachten met de anderen te meten. Het was een prettig slot, 'van een raad, die onvriendelijk begon. Dat onvriendelijke begin van de raadsver gadering van Dinsdag was indirect te danken aan onzen opposant Schoeffelenberger, direct aan onzen wethouder van financiën Van der Vaart, van wie, evenals van Naaman, gezegd kan worden. „Hij was een strijdbaar held". De heer v. d. Vaart heeft er een zichtbaar genoegen in zijn spierballen te spannen, zijn manen te schudden en op een of ander raads lid af te stormen, in figuurlijken zin natuur lijk. De heer Schoeffelenberger werd Dinsdag avond het slachtoffer van deze liefhebberij. In heiligen toorn ging de wethouder tegen Schoeffie te keer. Deze zou, in strijd met zijn vragen, gedaan bij de rondvraag in de raadsvergadering van 27 Juni, in de Helder- sche Crt. van 3 Juli, een voorstelling van zaken hebben gegeven van de beantwoording door den wethouder, waarbij deze als leuge naar voor heel de gemeente te schande werd gezet. „Wat je van mij zegt, kan me niet sche len", zei de wethouder, „maar wat je van me zegt als lid van het college van B. en W., daar protesteer ik tegen, dat is het wekken van kwade trouw bij de raadsleden en bij de gemeentenaren, alsof ze door het college bij den wind gebrast worden." De heer Schoeffelenberger was volkomen uit het lood geslagen. Onze opposant, kan, als hij zich daarop geprepareerd heeft, nog wel eens aardig uit den hoek komen, maar op zoo'n duikbootaanval was hij niet bere kend en hij werd totaal in den grond ge boord. De tegenaanval heeft hij in uitzicht gesteld bij de behandeling van de gemeente- begrooting, dan zal hij wethouder v. d. Vaart opnieuw als leugenaar aan den kaak stellen, zoo heeft hij beloofd, en dan zal hij de poli tiek van de S.D.A.P. in al zijn onwaarachtig heid voor de gemeentenaren ophangen. „Ik ben benieuwd," zoo zeide de s.d.a.p.- wethouder, en wij voegen daaraan toe: Wij ook! Het kan straks gezellig worden bij de begrootingsvergadering. Veel muziek zat er overigens niet in deze raadsvergadering. Bij de behandeling van de kweekelingenkwestie liet de raad den ver tegenwoordiger van Nationaal Herstel, die het hoofd van de school wilde laten beslissen, welke kweekeling hij aan zijn school wilde nemen, in zijn hemd staan. Wij willen weten, wie er aan een school komt, zei de heer v. Loo, en dat is niets bizonders, zoo argumen teerde de wethouder, want van dat stand punt gaan ook verschillende andere instan ties uit. De wethouder was daarom lichtelijk verbaasd, dat juist van den kant van den heer Uithol dit voorstel kwam, waar men bij de marine zelf een sterke selectie toepast. Dat het Departement van onderwijs het gemeentebestuur 1200 gulden voor het ge bruik van twee schoollokalen van de Vak school voor meisjes voor den tijd van een jaar wil laten betalen is niet aardig. Temeer waar het hier twee lokalen geldt, die niet in gebruik zijn. In den handel spreekt men öAt qeBeuRt van afzetterij of misbruik maken van de om standigheden. Een dergelijke terminologie gebruik je natuurlijk niet ten opzichte van een instelling als het Dep. van Onderwijs, maar... duur is het wel. De heer van Loo zal trachten er wat af te krijgen. Over een vrij groot aantal benoemingen bij onderwijs kunnen we gevoegelijk heensprin- gen, om dan te belanden bij de rondvraag, instelling van vriendelijke dorpsgewoonte, om met wethouder v. d. Vaart te spreken. Wee, als hij het ding afschaft. Die rondvraag geeft den raadsleden altijd nog eens de gelegenheid hun hart te luchten en helpt den overzicht schrijver vaak aan copie. De heer Hoornsman vond er gelegenhe d over een gezond gestorven rund te smoezen en de heer Bot brak een lans voor een trottoir langs den afrit aan het Havenplein, terwijl de heer Mulder de gelegenheid aangreep er bij het college van B en W. op aan te dringen, voor de veiligheid van de strandbezoekers maatregelen te treffen, naar aanleiding van het ongeluk op het strand en het artikel, dat wij de vorige week schreven over de veilig heidsmaatregelen aan onze badplaats. Stel U in verbinding met de zwemvereenigingen, zoo zei de heer Mulder. Wethouder v. d. Vaart sprak over de moei lijkheid om afdoende maatregelen te nemen. Het strand is zoo groot. We zouden daarop willen zeggen; natuurlijk kan het gemeente bestuur niet zorgen voor de veiligheid langs het geheele strand, maar al had men maar voldoende toezicht tusschen twee golfbrekers, daar is minstens plaats voor honderden zwem mers, dan was er tenminste een gedeelte van het strand waar men veilig en onder toezicht kon zwemmen en wie dan op andere plaatsen gaat, wel. die weet, dat hij op eigen risico ver drinkt. Ook voci de verlichting op Huisduinen werd een lans gebroken, naar aan'eiding van hetgeen daarover in onze krant werd geschre ven. De Wethouder zegde toe de zaak eens te zullen bezien en zoo kwam het einde van deze vergadering. Wethouder Smits hield zjjn slotperoratie, de heer Smith bedankte voor de vriendelijke woorden en de hamer tikte voor het laatst in deze vierjarige periode. Dinsdag 5 September komt de nieuwe raad bijeen. Dai hebben we de wethoudersverkie zing. Wie zullen het worden??? SCHOUW VLIEGER*» Oncï er wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct- per week U geeft Uw kind nu aan? Wij hebben dan de tijd. Uw kind te leren kennen. Dit is belangrijk voor ons werk. HOOFDGRACHT 51 van 23 Augustus 1939. BEVALLEN: C. W. GrasZwanenburg, z. S. M. HermansHamers, z. ONDERTROUWD: L. Middelkoop en N. Va der; S. W. Groot en M. Warbout; R. Meijer en M. H. Nestier; G. Fernée en J. C. van der Laaken; H. J. Philipsen en H. J. Bijker. OVERLEDEN: K. Blokker, 66 jr. (m). W. Maarsen, 52 j. (m). P. Graaff, 90 j. (m). ,4* -■ ,7*% p**-- VOOR HET WERELDKAMPIOENSCHAP DER STARBOOTEN. Op de nieuwe helling der starbooten van de Olympiahaven te Kiel wordt koortsachtig aan het in gereedheid brengen der bootendie door acht naties daarheen gezonden zijn, gearbeid. Zondag a.s. Driekamp der H.A.V, Om 2 uur precies zal starter Dekker, de volijverige secretaris der Held. Athle- tiek Vereeniging, het startschot lossen voor den 1500 m loop, die het begin zal vormen van de Interessante Trial-meet, die de H.A.V. voor Zondagmiddag op touw heeft gezet. Onze stadgenooten hebben daartoe de mede werking gekregen van de Hoornsche athle- tiekvereeniging en de West-Friesche Athletiek Club, die nu Zondag naar Den Helder komen om onze Osendarp's in den dop partij te geven. Reeds vorige week zijn deze drie vereeni- gingen in eenzelfden soort wedstrijd tegen elkaar uitgekomen, met als resultaat, dat de Heldersche Athletiekvereeniging, na uiterst spannende race met H.E.O., als overwinnaar uit den strijd kwam. De W.A.C. was toen door onvolledigheid eenigszins achterop gekomen, doch het is te begrijpen, daar alle drie de ploegen nu op oor logssterkte aan den start zullen verschijnen, dat men een prachtigen strijd te aanschouwen krijgt. Onze stadgenooten zullen natuurlijk probee- ren de overwinning te bevestigen, maar de andere twee zijn er op gebrand om revanche te nemen. Al met al kan men er van overtuigd zijn, dat hetgene dat H.A.V. U Zondag met medewerking van buiten zal bieden, uit goede sport zal bestaan, die alleen al een gang naar het Helder-terrein waard zal zijn. Daarbij komt nog, dat de H.F.C. „Helder" bereid is gevonden als „extra attractie" van dit programma, een vriend- schappelijken voetbalwedstrijd te spelen tegen de bekende Groninger voetbal club B.R.C. We zouden een ieder, die wat met de athletiek, en met het uiterst loffelijk streven der H.A.V. in het bijzonder, op heeft, willen adviseeren: Bezoekt deze interessante krachtmeting, en ge zult voldaan naar huis gaan met de idee, dat de H.A.V. hier goed pioniers werk aan het verrichten is. Hieronder volgt het programma in chrono logische volgorde: 2.10 uur: 1500 meter hardloopen. 2.15 Hoogspringen en Kogelstooten. 2.30 Hinkstapsprong en Discuswerpen. 2.45 100 m hardloopen. 2.50 400 m hardloopen. 3.00 Eerste helft Helder 1B.R.C. 1 (Groningen). 3.45 3000 m hardloopen. 4.00 Vèrspringen en Speerwerpen. 4.10 Olympische estafette. 4.15 2e helft Helder 1—B.R.C. 1. De volgende H.A.V.-ers zullen op de diverse nummers uitkomen. 100 m: Rottier, Muller, Timmers. 400 m: v. d. Sloot, Stegehuis, De Waard. 1500 m: M. C. Bos, F. Wüst en P. Huurman. 3000 m: M. P. Huurman, L. Gladpootjes en F. Wüst. Speerwerpen: E. de Zeeuw, J. Oost, en Kramer. Discuswerpen: J. Snel, M. Muller en E. de Zeeuw. Kogelstooten: H. Timmers, J. Snel en J. Oost. Vèrspringen: M. Muller, v. d. Sloot, Stege huis en Rottier. Hoogspringen: G. de Waard, J. Schotmans en H. Scholten. Hink-Stap-Sprong: De Waard, Muller, De Zeeuw en Hubert. Koppelwedstrijd 3000 m: M. KeureHuurman BosStegehuisMuller Rottier Tim mers. Olympische estafette: 800 m: De Zeeuw of C. Bos. 400 m: Stegehuis of v. d. Sloot, of De Waard. 200 m: Timmers of Muller. 200 m: Rottier. Gistermiddag te kwart voor drie had op de hoek SingelVan Speykstraat een aanrijding plaats tusschen twee jongedames, waarbij een zich min of meer ernstig heeft bezeerd. Toen een der dames, het dienstmeisje van Dr. Fransen de van Speykstraat in wilde rijden kwam er uit de laatste een andere wielrijdster, die al zwaaiende naar iemand verderop in de straat heen en weer slingerde. Een aanrijding was van dit onvoorzichtig manoeuvreeren het gevolg. Daarbij kwam het dienstmeisje te vallen, terwijl de ander door reed en eerst toen omstanders haar opmerk zaam maakten op den val van de ander keerde zij terug. Het gevallen meisje klaagde over hevige pijn in den rug, waarom zij dan ook opgenomen werd in het hoekhuis Van Speijk- straatWilhelm inastraat. Dr. Rienks werd gewaarschuwd, die haar onderzocht, waarna zij loopende naar haar be trekking terugkeerde. XIII. Zo zit op een zonnige ochtend in het museum van het Historisch Genootschap „De Kop van Noord-Holland", en tegenover mij zit de heer Oortgijsen, de ijverige conservator. Een pien tere zestiger, grijs, naar wit toelopend, met een scherp-gesneden kop en levendige ogen. Een kerel die op z'n stuk staat, zo te zien en die zich de kaas niet van de boterham laat eten. Klaas Oortgijsen, zoals hij „tout court" genoemd wordt, is een hartelijk gastheer, de lege koffiekoppen en de peukjes sigaar op 't asbakje bewijzen dat. Zo zat ik daar dus, en de uren vlogen voorbij zonder dat ik er erg in had. En toen ik weer op de Westgracht stond, zie, toen verbaasde ik me... En ik zal U vertellen waarom. Misschien hebt U wel eens de repor tage's in de „Telegraaf" gelezen: „Men sen met hobby's?" Welnu, Klaas Oort- gijzen, Uw stadgenoot, is zo'n wezen! En het is er een van de goede soort! Want zijn hobby is maar niet zó een hobby, zijn hobby heeft voor de ontwikkeling en de kennis van Uw stad een unieke betekenis! Want wat ik daar zag, in die primitieve hokjes en kamertjes en gangetjes, waar Klaas' verzameling is bijeengebracht, grenst aan 't ongelooflijke. Tien jaar geleden begon Oortgijsen met het bijeenbrengen van schilderijen, tekeningen, pla ten, foto's, kaarten, boekwerken, couranten, prentbriefkaarten, oorkonden, portretten, ge- gedenkboeken, gidsen, programma's en dui- zend-en-een oude curiositeiten. Een hobby? Noemt U 't zo. Maar in die tien jaar verzamel de Klaas een schat aan kennis en inzicht be treffende de historie en de ontwikkeling van uw stad. En in de enkele ochtenden, dat ik het genoegen smaakte onder Klaas' leiding door zijn museum te dolen, kreeg ik zo'n uitstekend overzicht in dat, wat men „de kop van Noord- Holland" pleegt te noemen, waardoor ik nog intensiever van mijn verblijf hier ter stede heb genoten dan ik ooit had kunnen dromen. Want een vreemdeling, die een beetje verder wil kijken dan z'n wijsneus lang is, wil zich oriënteren. Hij wil iets weten van de stad, van haar bewoners, haar geschiedenis en meer van die zaken. En ik heb, bij een bezoek aan ver schillende provinciesteden van ons land, dik wijls gedacht: nou moest hier ergens eens iemand te vinden zijn, die me een beetje weg wijs kon maken! Natuurlijk: iemand met een speurdersneus komt overal achter, dat weet ik. Maar hoe gaat 't meestal: men loopt de mooiste, de aardigste plekjes voorbij, en later heb je er spijt van! En een remedie daartegen heb ik gevonden in Klaas Oortgijsen. En in z'n museum. En ik stond verbaasd te kijken over de kennis en de liefde, waarmee hij mij verteldde van Den Helder en Nieuwediep. En van Huisduinen, niet te vergeten! Van Husiduna en haar strijd tegen de nooit te verzadigen zee, van haar ondergang en haar weer uit de golven omhoog rijzen. Over de Allerheiligenvloed in 1570, en later herbouwd aan de binnenvoet der dui- waarbij Huisduinen geheel verzwolgen werd, nen. Over de „grote" tijd van Huisduinen, ten tijde der 17e en 16e eeuw, toen zijn uitver koren badplaats een eigen bestuur en recht spraak had, en daar wel 60 kapiteins en een leger walvischvaarders woonden. En van de neergang en de verwoesting door de Engelsen in 1799... Oortgijsen vertelt, en hij duikt kaar ten op, bijzonder interessante kaarten. De Comitatis Hollandiae novissimo descriptio, door Balthazaro Florentio a Berckenrode in 1629. De comitatus Hollandiae Tabula Pluribus Locis Recens Emandata k Frederico de Wit. 1700. Gedruckt 't Amsterdam in de Calver- straat b(j den Dam in de Witte Paskaert... Als U 't niet vertalen kunt, stapt U maar naar de Westgracht! En zo rijst voor me op het beeld van „De Kop van Noord-Holland. Ik zie Den Helder groeien, ik zie de eerste wierdijken, ik zie de krebbingen ontstaan, en later de klipsteen dijken. Ik hoor vertellen van Laurens Brandligt en zijn boek: „Scylla en Charibdis", waarin hij 't plan ontwierp om het Nieuwediep een goede haven te geven... Ik hoor vertellen over 't bezoek van Napoleon aan Den Helder in 1811 en over zijn bevel, de, nu nog bestaande, for ten aan te leggen. Ik hoor vertellen over de Vice-admiraal VerHuell (die trouw bleef aan den Fransen souverein... ach wat hoor ik niet? Oortgijsen sleept steeds meer aan, en op 't laatst ben ik bedolven onder kaarten en boeken.. En weet U waar ik mij nu zo over verwon der, beste vrienden? Ik zal 't U zeggen. Ik verwonder me, dat U zo weinig belang stelt in dat museum! Want met alle waardering: dat is geen huisvesting daar! Zo' collectie, waarop elke provinciestad trots zou zijn, be hoort rianter gehuisvest te worden. Zou 't Uw gemeente de kop kosten, als zij eens met de hand over 't hart streek, en uitkeek naar een betere behuizing? Men zegt, dat een profeet in z'n eigen land niet geëerd wordt. Ik weet niet, of Klaas Oort gijsen aanspraak wenst te maken op deze oud-Testamentische benaming. Maar wèl weet ik, dat ik met genoegen terugdenk aan de uren, gesleten in dat oude huis op de West gracht hoek Keizerstraat. En dat ik volgend jaar daar terugkom! Of, wat nog beter is: niet terug kom. Want dan heeft het historisch genootschap „De kop van Noord-Holland" een pracht-huisvestingü Er is weinig reden tot optimisme over den gang van zaken van de laatete 24 uur; het is moeilijk nog lichtpunten te vinden, die de hoop geven, dat de ramp van een oorlog nog afgewend zou kun nen worden. Alle dingen zijn mogelijk, maar de spanning heeft een wel zoodanig punt bereikt, dat een ontknooping van het drama ieder oogenblik verwacht kan worden. De onverzettelijkheid van Frankrijk en En geland tegen verdere agressie van Duitsch- land, de duidelijk uitgesproken wil om de aangegane verplichtingen ten opzichte van Polen, volkomen te handhaven, laten geen hoop, dat er nog van een compromis sprake zou kunnen zijn. Daartegenover staat de wil van den Duitschen Führer om wat hij noemt, de „vitale belangen van Duitschland" te behartigen. Deze twee vastberaden standpunten botsen met den wensch van de groote massa om den vrede te bewaren. Men neemt dan ook in vrijwel alle landen van Europa militaire maatregelen, die aan een oorlogstoestand doen denken. Daartegen helpt geen woord van de hoofden van de zeven Oslo-staten, giste ren bij monde van Koning Leopold de wereld ingezonden. Hoe voornaam rustig deze boodschap ook is, hoe diep ernstig de waarschuwing, die erin geuit wordt, de groote mannen, bij wie, naar den mensch gesproken, het lot van Europa in handen is, zullen er niet naar luisteren. „Een duurzame vrede kan niet gevestigd zijn op de macht, maar enkel op een zede lijke orde", zoo heeft de koning der Belgen nog eens gezegd. Men zal doof zijn voor deze waarheid, men gaat zijn eigen weg, een weg die naar den ondergang leidt van het eigen volk en van Europa. Of er in het geheel geen lichtpunten meer zijn? We zeiden het aan het begin reeds, men kan ze moeilijk vinden. Maar een lichtpunt zou men kunnen noemen, dat geen enkel land, ook Duitschland en Rusland niet, den oorlog willen. Oorlog beteekent vernietiging, zoowel van de aanvallers als van de aangevallenen- Deze waarheid moet Hitier beseffen en hij kan niet bewust den ondergang van zijn eigen land en eigen stelsel, waaraan hij de beste krachten van zijn leven gaf, willen. Er is geen twijfel aan of Hitier, waarvan men beweert, dat hij wel eens niet al te eer lijk op de hoogte gehouden wordt van de stemmingen in het buitenland, kan er, na het gisteren gebrachte bezoek van den Britschen ambassadeur, Henderson, niet aan twijfelen, dat Engeland en Frankrijk, een conflict met Polen als een strijd tegen Engeland en Frankrijk zullen beschouwen. Of hij dit risico dus aandurft zal moeten worden afgewacht. De komende dagen zullen daarover de beslissing brengen. Van harte hopen en bidden we, dat onze wereld voor een dergelijke ramp bespaard blijve. De gees ten, die dit durven te ontketenen, laden een ontzaggelijke verantwoordelijkheid op zich. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30 V7 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „The Story of Vernon and Irene Castle". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Ik ben de Wet" en „De Visschersjongen". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het eiland des doods" (II, slot) en „De Goudzoekers van Canada", Heden: Zoeklicht Maranatha-tent, Vischmarkt, 8 u., „De profetieën des Bijbels". Zondag 27 Augustus. „Casino" 8.30 Dansavond Casino-band. Woensdag 30 Augustus. „Casino" 8 uur Feestavond Chr. Oranje-Ver. Donderdag 31 Augustus. „Casino" 8.30 Koninginne-nachtfeest. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.0 Temperatuur lucht 18-1 Maximum temp. lucht 19.8 Wind: richting O; kracht: 2 Temperatuur zeewater 19.4 Licht op g g9 Onze vroegere stadgenoot, de heer C. de Wit te Winterswijk, slaagde te Den Haag voor de nijverheidsakte Ns. Natuurkunde cn Me chanica,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5