AKKERTJES Dit jaar geen bramenzoeken Maar wij hebben nog onze Donkere Duinen XeuellcA nUuuM ïlieuwJ uit lOitc, Kelk en Zending, duittett %jLjn qe.l£olen W&M Wfliy©ilM Z omerconcert „Harmoniekapel „Winnubst" Alkmaarsche kermisraces Vischafslag Den Heldet Festiviteiten te Cocksdorp Visscherij Tijdschriften Gezonde voeten niet Badzo Gezonde voeten met Vooral nu door de militaire maatrege len rondom onze stad alle duingebied is afgesloten, trekken massa's Helderschen paar de Donkere Duinen: het eenigste- wat den jutter is overgebleven van het; weinige natuurschoon, dat de kop van Noord-Holland nog bood. Nu ja, we weten het wel, nergens is het strand zoo helder als hier en het feit, dat een Jan Mens het op Huisduinen een maand lang heeft uitgehouden zegt ook wel iets, maar veel is ons toch niet ge bleven. De duinen. Afgesloten domeinen, waar je je neus niet eens in mag steken, laat staan dat je er in zou mogen wandelen. Daar komen slechts de soldaten. Langs de hellingen, waar elk jaar een leger van gepensionneerden de bramen zocht, klau teren nu de soldaten met menage-ketels, zoodat het heerlijke nat, dat telken jare in de magen van vele jutters verdween, nu door de keelsgaten van groenrokken stroomde. Is liet niet om van te watertanden? Zoo moet het zijn, hoewel niemand van ons het aanschouwd heeft: langs de hellingen blau wen'de bramen. Er zijn plekken, waar trossen van tien, twintig overrijpe dauwbramen voor het plukken gereed liggen. O, dat te weten. Van zoeken is geen sprake meer. Bramen zoekers, die telken jaren uw wintervoorraad hier kwam verzamelen, het zal een lust voor de oogen zijn. Maar helaas u moogt er niet eens naar kijken. En sedert enkele weken is het zelfs den soldaten verboden om buiten den dienst dit heerlijk stuk natuur in te gaan. Verscheidene van deze landsverdedigers hebben een bon netje gekregen, omdat zij, belust op bramen sap en wie zou er nu niet belust worden op bramensamen, als je weet, dat het blauw van de bramen ziet zich in dit terrein hadden begeven. En nu ligt daar dat mooie duingebied en de zon brandt op de verlaten helingen en stooft de bramen rijp... Is het niet eeuwig zonde? Het eenige, wat ons Helderschen gebleven is. is een strook van enkele meters breed, van den weg naar het strand, en daar zullen we het voorloopig mee moeten stellen... O, meen niet, dat er niet tegen gesputterd is. Er is voor gewerkt om weer een deel van het duin gebied geopend te krijgen, maar niets daar van. Je mag er door, langs een mul pad, per gratie. En nu moogt met verlangen, met helm wee of welke gevoelens u daarbij gelieft te krijgen, kijken naar de bekende hellingen, waar de bramen rijpgestoofd worden in de heete Augustuszon... Een zonnetje, zoo lekker, zoo warm, dat je toch onmogelijk in huis kunt blijven zitten. Met zulk weer moet je er op uit!... De na tuur in. Wie lacht daar? Ik hoor al de sma lende opmerking: hebben we hier in Den Hel der en zijn omstreken nog natuur? En dan hoef ik gelukkig niet met een mond vol tan den te staan, o nee, maar ik kan zelfs met de grootste eerlijkheid, zonder dat iedereen aan mijn gezicht kan zien, dat ik maar wat sta op te scheppen, zeggen: Ja, ook in de omstreken van Den Helder kun je genieten van de natuur. Al is, en dat zal zelfs de meest verblinde chauvinistische jutter moeten toegeven, dat, wat wij met den wijdschen naam van „Na tuur" aanduiden en waar je in grasduinen mag, altijd klein geweest en door de maat regelen der laatste maanden onrustbarend afgenomen. En wat ons ontnomen is, waar we niet meer door het welige helm en door de dichte ter herinnering aan de geboorte van Prinses Irene, vervaardigd door de Delftsch-Aardewerkfabriek ,,De Porceleyne Fles" Schotel 29 cm. diam. Bord 25 cm. Bord 18 cm. Beperkte aanmaak. Bestellingen worden gaarne door ons verzorgd. Monsters ter bezichtiging. KONINGSTRAAT struiken mogen loopen, zijn niet de slechtste stukken. Daar zijn de militaire duinen, waar je, ten minste als je over de brug kwam elk jaar, opnieuw kon genieten van vogels en dieren. Want daar sprongen bij tientallen de ko nijnen voor je voeten weg, als je 's avonds- een wandeling ging maken, dan zag je enkel 'n snel wegvluchtend geval, zoo'n witte dan sende vlek, nu eens hier en dan weer daar en ineens, twee ooren... „och ja, dat is waar ook, een konijn, gunst ik schrok al van dat geritsel zoo vlak voor mijn voeten..." Nou en als je dan over die afgesloten dui nen begint te praten, waar je jaar in, jaar uit je twee kwartjes voor neertelde bij die meneer, u weet wel, die meneer op het bureau voor registratie en domeinen, ja dan kom je van zelf weer te praten over onze groote bramen. En daar we toch van 't jaar geen voorraad kunnen maken, zullen we maar ver der over die bramen zwijgen, voor we ons ergeren bij de gedachte, dat het nu daar een dorado is... Maar, hoe kwamen we eigenlijk zoo over die militare duinen te praten, wacht, ik ge loof, dat we een weinig afgedwaald zijn? We hebben nu wel allemaal opgesomd wat we missen moeten en de balans is leelijk naar de slechte zijde doorgeslagen. En dat mag toch niet. Want, als je zoo nagaat, wat er nog gebleven is, dan is dat wel geinig, maar goed. Strand! Daar hoef je nu waarempel niets meer van te zeggen, want dat zal iedereen toch moeten toegeven, dat we hier in Den Helder en Huisduinen gezegend zijn met een strandje, een strandje meneer, waar wat hel derheid en gezelligheid betreft, een groote badplaats niet tegen op kan. En dan... laten we die alsjeblieft niet ver geten: onze Donkere Duinen, een juweel van Parkaanleg, een uitgebreid ontspanningster rein voor ieder, die de stad niet verlaag, -wiens portemonnaie te weinig gespekt of wiens verlof te kort is. Waar is het uitzicht over het omringende land zoo ruim als van de uitkijkpost in onze Donkere Duinen, weinig steden zijn er, die op een vijver kunnen bogen als in dit park is aangelegd. En daarom is het geen wonder, dat bus ladingen vol daar worden afgezet en als ge volg daarvan de eenden er met dikke buiken rondwaggelen, de kippen; de groote zoowel als de allerliefste kleine krielkipjes te lui zijn om op te staan en de karpers zoo vet zijn, dat elke visscher popelt om daar zijn aas eens uit te gooien. Zoo'n karpertje, tjonge, tjonge... maar ja, je moet uitkijken, want daar scharrelt den heelen dag een boschwachter rond, nou, die is niet mis. En wat nog erger is, dat is een groote bouvier, die hem onafscheidelijk vergezelt... In de Donkere Duinen is ruimte genoeg voor al die honderden, die willen bruin bakken, die willen wandelen, die willen genieten. Maar men moet binnen de perken blijven, letterlijk en figuurlijk: je mag er niet dwars door de dennen dwalen, je moogt er niet spelevaren op het water en landen op het eiland midden in den vijver, om daar nu eens een gezellige picnic te gaan houden, geen sprake van. Dat bootje is taboe, En dat valt niet mee, want ik kan u vertellen, dat ik er al meer dan eens op geloerd heb, om met dat schuitje naar den overkant te roeien, maar stel je voor dat Hagen ineens aan den kant stond, met dat mormel van een bouvier. Nu ben ik altijd bang voor honden geweest, dus dat zegt op zichzelf weinig, maar toch, nee dat beest ziet er nu net uit of hij zoo naar je keel zou willen vliegen. Maar wees gerust. Als je je dus maar stipt aan de regels houdt, die daar bij den ingang den bezoekers welkom heeten, dan zal je niets overkomen. Zoo'n bord is anders iets specifiek Hol- landsch, nergens zie je zooveel verbodens-dit en verbodens-dat als in Holland. Ik zeg dit maar zoo terloops, want ik heb niets tegen dergelijke dingen, niemand leest ze immers, hoogstens een kind dat net op school is en alles, wat leesbaar is, lezen wil... Maar nu zou ik toch wel enkele personen dat bordje willen laten lezen. Ik zou ze er net zoo als een schoolmeester een jongen bij een stomme fout haalt, die „knapen" bij hun ooren willen pakken en zij bij dat bord halen en zeggen: „kijk eens hier, vader, lees jij dat nu eens overluid op!" En waarom dan deze wreedaardigheid? zult u vragen. Wel, omdat er nog maar altijd menschen zijn, die aan kijken niet genoeg hebben,, maar die overal met hun handen aan moeten zitten... Gerust het is waar. Daar staan van die aardige butley-struiken, boompjes met mooie paarse trossen, een sieraad voor ieder park,, waar iedereen met plezier naar kijkt, maar waarvan niemand het in zijn hoofd zou halen om ze af te plukken en toch... Nou enfin u begrijpt het, die trossen lagen op een goeden morgen een eind verder, ver trapt... En dat gebeurt niet eenmaal, dat gebeurt meerdere keeren. En dat ondanks het gevaarlijke zwartharige monster, dat bosch wachter Haagen op zijn tochten vergezelt! Wat we hiermee zeggen wilden: geniet van de natuur, maar laat de bloemen bloeien, daar heeft ieder plezier van. De Donkere Duinen, eens een wel mooi, maar slechts door jongens betre den gebied, toen weinigen bekend als de „bossies van Snip", zijn geworden tot het mooiste plekje van Den Helder, dank zij de uitstekende verzorging en het goede onderhoud. Heldenaren wees trots op zoo'n mooi park en werk mee om het. ondanks het drukke bezoek als een prachtig stuk na tuur bewaren. bederft het beste humeur! Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar tier met 'n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie wor den geëvenaard, nóch in hun bijzondere samenstel ling, nóch in hun gemakke- lijk in te nemen ronden vorm. Op elk "AKKERTJE" staat 't "AKKER"-merk: Uw garantie! tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks - 12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. Hedenavond geeft de Harmoniekapel „Win- nubst", onder leiding van den heer H. B Schenkels, Directeur, een Zomer-concert in het Julianapark van 8 u. 30 tot 10 uur. Programma: 1. „El Capitan", Marsch Sousa 2. La Muette de Portici F. Auber 3. Dolorès, Walzer Emil. Waldteufel 4. Fackeltanz G. Meijerbeer 5. Suite Oriental 5 deelen Fr. Popy 6. Fantasie „die Perlenfischer" v. Bizet 7. Finale. Marsch. '1% Programma, nieuw ingedeeld, zal interessenant zijn. De liefhebbers van motorraces zullen Zon dag a.s. in Alkmaar hun hart kunnen op halen, want dien eersten Kermis-Zondag zullen de Nederlandsche motorrenners op de Alk maarsche grasbaan weer hun kunnen demon- streeren in snelheidswedstrijden. De vooruit zichten zijn goed. De commissie heeft zich terecht op het standpunt gesteld, dat het publiek de snelste renners zoo dikwijls mogelijk in actie wil zien. In de 350 en 500 c.c, klasse voor de seniores heeft men allereerst twee series, daarnaast een herhalingsrit en tenslotte een finale vpm drie manches. Wie' zijn de favorieten? Een van Aartsen in dè 500 c.c.? Of een Van Dijk? Of de veteraan Jan Rijk? Of... En eigenlijk kunnen we wel de geheele lijst noemen, omdat de krachten zoo heel weinig uiteen loopen. En wat de 350 c.c. klasse betreft, we zou den dezelfde vragen kunnen stellen, dezelfde namen kunnen noemen. Bij de juniores is de situatie al even zoo. Het is eenvoudig niet te zeggen, hoe hier de strijd zal verloopen, noch in de 350, noch in de 500 c.c. klasse. VANDALISME. Een bewoner van den Ruijghweg kwam gis teren tot de ontdekking, dat onverlaten zijn schutting in een dufeclanigen staat hadden gebracht, dat hij wel minstens een week kon timmeren, om haar weer in orde te krijgen. FAILLISSEMENTEN. 22 Augustus: Uitgesproken: Gerardus Wil helmus Noot, veehouder, Schagerbrug, gem. Zijpe. R. C. Mr. A. M. Ledebocr. Curator Mr. J. Mulder te Den Helder. Den Helder, 23 Aug. 1939. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.050.90 Slips 0.650.45 Schol le soort per kist 7.206.25 Schol 2e soort 3.002.40 Scha? 2.502.00 Elk jaar worden te Den Burg groote volks feesten gehouden, waaraan jong en oud deel neemt. Van alle kanten stroomen de deelne mers en de toeschouwers naar Texel's hoofd plaats om deze feesten bij te wonen. Gezien het groote succes, dat dergelijke gebeurtenissen altijd op het eiland hebben, heeft zich te Cocksdorp eveneens een feest commissie gevormd, die op 7 en 8 September volksfeesten heeft georganiseerd. En wel op zeven September een groot kin derfeest, waarvoor stellig veel animo zal be staan. De voornaamste wedstrijden en vermake lijkheden zullen echter op 8 September plaats hebben. Dan zijn er 'n kinderwagen-race, ring steken op fietsen, hindernisrijden op paarden en tobbesteken voor dames en heeren. Zooals men ziet Belooft dit een amusanten dag te worden. De dag wordt gesloten met een gondelvaart in de Roggesloot. Voldoende deelname is na tuurlijk een eerste vereischte om deze tocht te doen slagen. Urk, 22 Augustus. Door 32 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag, alhier aangevoerd: 5570 pond kuilpaling. van 30596 pond per vaartuig, l^rgs 1517 ct.. 410 pond lijn- of beugaal, 212412 ct. en 150 pond Noordzeeschol, prijs 8 ct. per pond. FEEST OP 31 AUGUSTUS Voor de feestviering op 31 Augustus heeft de Gemeente aan de Oranjevereeniging voor elk kind 25 ct. gegeven. Bovendien werd 100 extra toegekend voor de versiering. Aangezien by de geboorte van Prinses Irene geen officieele feestdag werd gehouden, zal 31 Augustus een goed feest gevierd worden. EIERFRMZEN. In het marktoverzicht van Texel's eieren- markt stond Dinsdag vermeld, dat de prijs 30 cent per honderd verschilde met die van de vorige markt. Het prijsverschil bedroeg slechts 10 cent. INKOMSTEN VAN G.E.B. ZEER VOORUIT. De inkomsten van het G.E.B. waren over het eerste halfjaar 1939 ongeveer 7600 meer dan over het eerste halfjaar van 1938. De zaak functionneert momenteel zeer goed en er komt ook veel achterstallige schuld binnen. Na de komst van burgemeester Keijzer is het GEB geheel georganiseerd. MUZIEK-VERORDENING. Enkele buren van het hotel-café de Kroon hebben een klacht ingediend bij den burge meester tegen al te luidruchtige muziek. Aan gezien hier in de Politieverordening geen arti kel bestond tegen deze muzikale uitspattingen heeft de Raad besloten, de politieverordening in dien zin te wijzigen, dat voortaan vergun ning gevraagd moet worden voor het spelen van muziek. Natuur en Techniek, Augustusnum mer. Uitgave van de N.V. Uitgeversmaat schappij JE. E. Kluwer, Deventer. Dr. A. R. Groen ontwikkelt in artikel: Wie len, een interessante theorie, waarvan de slot som is: zonder de schijnbaar voor de hand lig gende uitvinding van het om zijn as draaiende wiel zou vrijwel in 't geheel geen sprake kun nen zijn van techniek. Voorwaar een nieuwe kijk op de ontwikkeling der techniek. Naar aanleiding van Fritz Wendel's snelheidsrecord van 755.11 km per uur schreef S. Zody een zeer lezenswaard artikel over De Strijd om het „Snelheidsrecord". Eveneens de moeite van het lezen waard, is een bijdrage van D. J. Fruin over een recente uitvinding, n.1. de electro- microscoop, waardoor het mogelijk is een ver grooting tot 100.000 maal te verkrijgen. Een rijk geïllustreerd artikel van de hand van Ir. Van Gennep over de Trans-Atlantische lijnen zal ongetwijfeld zijn lezers vinden. Dr. H. Lyk- kepeer's artikel: „Zoetwaterbaden en zee baden" is vooral in dezen tijd van het jaar van groot belang. Tot slot volgen dan de vaste ru brieken „Uit alle gebieden" en „Nieuwe boe ken",- In weer en wind. Uitgave W. L. J Brusse N.V., Rotterdam. Als altijd maakt ook het Augustus-nummer van dit tijdschrift, gewijd aan natuurleven, reizen, sport en folklore, een buitengewoon goeden indruk. De artikelen zijn afwisselend en boeiend: de illustratie is keurig. Het is ondoen lijk ze allen te vermelden. Zeer interessant is bijv. de gedetailleerde beschouwing van A. Hallema over he tontstaan der bosschen ron dom Breda, een werk der Nassau's en Oranje's. Ds. J. I. van Schaik fotografeerde op zeer fraaie wijze kieviten en kuifleeuwerikken. Een spannend relaas weet Dr. J. de Jong te geven van zijn tocht per zeilschip over de Zuiderzee. Het doen en laten der kluten op Voorne vindt een aandachig bespieder in W. K. Steffen, die zijn wedervaren bij het bestudeeren van een onzer schoonste- weidevogels op frissche, boeiende wijze weet te beschrijven. Als laatste artikel vinden we opgenomen een leerzaam relaas van A. v. d. Ploeg over een der grootste vijanden onzer aardappelcultures, den colorado kever. Dit is slechts een kleine greep uit een serie artikelen, die de moeite van het lezen meer dan waard zijn. Het Kind, no. 17, 40ste jaargang. Uit gave C. A. Spin Zoon N.V., Amsterdam. Wederom bevat dit veertiendaagsche tijd schrift een schat van kennis en ervaring op het uitgebreide gebied der opvoeding. Het blad opent met een gedicht van E. du Perron, waarin de dichter het verloren paradijs, de tijd van „tinnen soldaatjes en gebeden" op uiterst gevoelige wijze teekent en bezingt. Ondanks de geheel verschillende levensbe schouwing der verschillende medewerkers is dit toch wel het allesbeheerschende en samen bindende, de liefde voor het kind. Van deze liefde getuigen een voor een de vele bijdra gen. Wij kunnen er slechts enkele noemen: Jeugd en Sport, door J. A. Sellenrand, Het „Schoolgebedt" als kindergebed. Over Gene- zingsmagie bij Kinderen, door Thole Beishui zen, Het derde fragment van Ida J. Blok: De Muziek in de Jeugdbeweging, een rijk ge- illustreerde beschouwing over het moderne Jiddische lied, Balans uit herinnering, een meditatie van Jan Mens en vele anderen. Foto's en tekeningen verluchten het geheel op smaakvolle wijze. Studie-orgaan der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Het Augustus-nummer van het Studie orgaan der Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming bevat wederom een aantal interessante artikelen. Mr. N. H. Muller be handelt de souvereiniteit over het luchtruim, een vraagstuk, dat vooral voor de kleine landen, die een zelfstandigheidspolitiek voe ren, van belang is. Argumenten van voor- en tegenstanders van een „souvereine luchtlaag" worden hierin aan het woord gelaten. J. H. van Riescn geeft een schematisch overzicht van de uitvoering van den luchtbescher mingsdienst in oorlogstijd. Er blijkt weer eens te meer uit, hoe zeer een grondige voorberei ding in vredestijd noodzakelijk is. S. H Hoo°-- terp houdt een uitvoerige beschouwing over de vrijwillige luchtafweer voor bedrijven en geeft daarbij een uitgewerkt voorbeeld voor de samenwerking tusschen verschillende be drijven. waardoor beveiliging tegen geringere kosten kan worden verkregen. Het nummer besluit met een uitvoerig liteiatuuioverzicht en boekbespreking. Het koolzuurhoudend badzout van Boekelo verjongt en versterkt Uw voeten en geeft nieuwe veerkracht. BADZO-voetbaden openen de poriën en verbeteren de bloed circulatie. BAD ZO-voetbaden zijn een weldaad voor hen, die last hebben van: vermoeide voeten gezwollen voeten transpireerende voeten wintervoeten eeltvorming en likdoorns. Eén pak BADZO (a 20 centis voldoende voor 3 d 4 voetbaden. Voor kuipbaden; Vakken van 3 K.G. 45 ct. (Verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten.) N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO. GENERALE SYNODE. De Generale Synode der Gereformerede ker- ken die 29 Augustus a.s. te Sneek zal aanvan gen, zal door de volgende buitenlandsche afge vaardigden worden bijgewoond: prof. dr. J. D. du Tolt van Potchefstroom en ds. W. J. Snij- man van Venterstad, namens die Gereformeer de kerk van Suid-Afrika; dr. Henry Beets en ds. I. van Dellen van Grand-Rapids, namens de Gliristian Reformed Church in Noord-Amerika, prof. dr. G. D. Hcndcrson van Aberdeen, namens The Church of Scotland, ds. M. Ste- genga uit Amerika, namens The Reformed Church of America (ds. Miner Stegenga ver toeft reeds sinds eind Juni in ons land tot het leiden van de gebruikelijke Amerikacinsche kerkdiensten te Den Haag). JUBILEUM. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar herdenkt 16 September zijn 1,5- jarig ambtsjubileum. Hij was predikant te Haulerwijk, Beilen, Middelburg, Nijmegen, Utrecht, werd in 1907 benoemd tot hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, 8 Maart 1926 tot minister van arbeid, als hoogleeraar eervol ontslagen op 1 Juli 1926, lid der Tweede Kamer 17 September 1929, tevens hulpprediker voor de Kievitkerk te Wassenaar van 1 Januari 1930 tot 1 Januari 1932, minister van sociale zaken in 1933, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen van 1935 tot 1939. HET VOORSTEL VAN DS. KUIPERS. Ds. Th. Kuipers, Gereformeerd predikant te Djocja in Nedcrlandsch Indië, vroeg in de pers of liet niet mogelijk is dat „evenals zulks van vrijzinnigen kant, van Protestantsclie zijde en ook van Roomsch-Katholieke zijde gebeurt, elk jaar een onzer Gereformeerde voormannen een reis naar Indië maakt, hier minstens een half jaar blijft om overal lezin gen te houden, en zich zoo persoonlijk van de toestanden op de hoogte te stellen, maar ook om ons kerkelijk leven in de Indische wereld weer een stoot te geven, en „ons geestelijk te verrijken". Ds. Kuipers wenschte dit op de generale synode behandeld te zien. Wij lezen in het Noord-Hollandsch Kerkblad van de hand van ds. P. van Dijk van Zaandam een antwoord, n.l. aldus: ,Jk vraag me af, of de generale synode verstandig zou doen, het zendingsbudget door zoo'n maatregel met nog enkele duizenden te bezwaren. Reeds nu heb ben de kerken de grootste moeite om er te komen. Eerlijk gezegd, geloof ik niet dat ons kerkelijk leven in de Indische wereld door een det gelijke dure jaarljksche reis zoo geestelijk verrijkt zal worden als ds. Kuipers schijnt te meenen. Met alle respect voor de door ds. Kuipers genoemdenmeen ik toch dat we daarvoor menschen a la dr. Kraemer zouden moeten hebben. Ik verwacht voor de samen- werking en het goed elkaar begrijpen van Indië en het moederland meer van het onder ling vertrouwen en de noodige voorzichtigheid, waarop ds. Kuipers aan dringt. Voor het per- sooi lijk contact met Indië is tegenwoordig niet meer zoo noodig zelf naar Indië te gaan. En zelfs al kwam het tot een contact als ds. K. zich voorstelt, dan was dat nog geen waarborg, dat alle afschuwelijke misverstanden uit de wereld kwamen. Zelfs als men slechts door een binnenzee van elkaar gescheiden is, heeft men die waarborg niet, laat staan als er een oceaan tusschenbeide, ligt. DE ZENDINGSARBEID. Aan een uitvoerige statistiek van de geza menlijke Protestantsclie zending in de wereld, verschenen in Die Junge Kirche, ontleenen we, dat er in de geheele wereld 27.577 blanke zen delingen aan het werk zijn, gesteund door 2031/68 inlieemsche zendingskrachten. Het totaal aantal Protestantsche scholen bedraagt 53.158. In de medische zending zijn 912 Euro- pecsclie en 13.051, inheemsche artsen werk zaam, gesteund door 13.020 Europeesche ziekenzusters en 9.000 inheemsche verplegers; er zijn 1.092 zendingsziekenhuizen. Bij deze cijfers is zooals blijkt de Roomsch- Katholieke missie niet meegecjjferd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6