Twee vrouwen bewaken Amerikanen verlaten Europa ]apao en het Duitsch-Russisch pact Britsche oorlogsschepen in Skagerak Drie valsche munters gestraft Vandaag machtig," morgen nog machtiger Dc affaire-Mannheimer Ponderdag 24 Augustus 1939 Derde blad Mussolini de vader van het pact! Laatste telexbericht Ook Italië maakt zich gereed Ook een pact met Japan? België trekt militaire verloven in Dc veldpostdienst weer actief Bakkersarbeid op 31 Augustus Uit onze omgeving De .Dollarprinsessen' van AmedkaanSCh 0011(1 481ste STAATSLOTERIJ Was Italië bekend met de Duitsch- Russische onderhandelingen? Jawel, zegt de Daily Express, vol gens ingewijden is Mussolini de va der van het plan. Parijs, 24 Aug. Havas/A N P Tal van Amerikanen, die ïn Frankrijk yeroefden, keeren eerder dan in hun voor nemen lag naar de Vereenigde Staten te rug. Meer dan honderd hebben geboekt voor de Normandie. Rome, 24 Augustus. De oorlogsvoorbe reidingen worden versneld. Er is nieuw Sustgeschut opgesteld. In de voornaamste havens zijn maatregelen genomen tegen duikbooten. Het gerucht is in omiloop dat Von Rib- Bentrob den Japanschen ambassadeur zou Iieb ien laten weten, dat voor Japan de mo gelijkheid bestaat met Sovjet Rusland een pact te sluiten, overeenkomstig het Duitsch- Russisohe pact. Het is onmogelijk een juiste uit legging van den toestand ie ge ven, aldus een woordvoerder van het Japansche ministerie. Zal het pact niet langdurig zijn? In een persconferentie, waarbij het voorgestelde RussischDuitsch pact ter sprake kwam, toonde de woord voerder van het Japansche ministe rie zich zeer voorzichtig. Het is on mogelijk een juiste uitlegging van den toestand te geven, zeido hij, hier aan loc voegende: Wij verwachten dat Duitschiand een regeling zal maken, die niet strijdig zal zijn met het anti-Kominternverdrag. Op de vraag tegen wien het anti-Komin- fernpact gericht is, indien het niet tegen Rus land is gericht, antwoordde de woordvoerder ontwijkend. Hij deed slechts uitkomen, dat het een nog steeds levend instrument is. Hij ontkende de mogelijkheid van een Russisch- Japansch niet-aanvalsverdrag, verklarende, dat de Japansche politiek tot verdediging van het Japansche rijk tegen de Komintern onveranderlijk is. Diplomatieke actie te Tokio. In diplomatieke en politieke kringen te "Tokio is gisteren druk gesproken over het verdrag tusschen Duitschiand en de Sovjet Unie. De ambassadeurs van Polen, Frank rijk en de Vereenigde Staten hebben bezoe ken gebracht aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken. Ook de Japansche staatslieden hebben drukke besprekingen gevoerd. Hoe het nieuws te Tokio bekend werd. De Asaki Sjimboen onthult in een offi- cieele verklaring hoe de Japansche regee ring kennis heeft gekregen van het voorge nomen plan inzake een RussischDuitsch pact. Von Ribbentrop heeft Maandag den Japanschen ambassadeur gezegd: „Wij heb ben besloten met, do Sovjets een nict-aan- valspact te sluiten. Daar Italië reeds op de hoogte is en het door de omstandigheden wordt gebillijkt, hopen wij dat ook Japan dat zal doen. Te Tokio trekt men algemeen de conclu sie dat het pact niet lang zal gelden, daar de Duitsche politiek nadrukkelijk moet zijn gedicteerd door het oogmerk het geval- Dantzig op te lossen. Dit op de juiste waar de schattend, is ook de Sovjet-regeerlng ver moedelijk vastbesloten voor eigen oogmer ken voordeel uit het pact te trekaen. Daar om moet Japan volgens het blad nauwkeu rig de politiek der Sovjets in het Verre .Oosten gadeslaan. Ongeregeldheden in Shanghai. Het tot nu toe niet bevestigde gerucht doet de ronde, dat in het gebied van Sjanghai meer dan 10.000 Japanneezen zijn aangeko men. In de stad bebbm zich ongeregeldhe den voorgedaan in verband met de stijging Van den rijstprijs. Naar de Tel. in Deensche scheep vaartkringen verneemt, hebben ver scheiden kapiteins aan boord van Deensche schepen hun recderijen gister medegedeeld, dat groote En- gelsche vlootafdeelingen reeds het Skagerak algeheel geblokkeerd heb ben, doordat zij een linie gevormd hebben van de Noorsche kust tot in de nabijheid van de Deensche West kust, waardoor de Oostzee afgeslo ten is. Noorsche zeelieden, die aangemonste',1 Kadden voor een Duitsche walvisch- p tie, kregen gister per brief beric'l ■expeditie waarschijnlijk niet zal do r< Definitief uitsluitsel zal na 27 Augustus ^HefTct-kce'r op alle buitenlandsche lucht lijnen van en naar Kopenhagen 13 sterk 10 genomen, vooral op de lijnen met Wai c Londen en Berlijn. Reizigers uit Duiiscliland berichten, de treinen in Zuid-Duitschland groote ror- traging hebbeni Vonnissen van 8 maanden tot 2 jaar gevangenisstraf. Gisteren heeft de rechtbank te Zutfen de stiafzaak behandeld tegen drie Apeldoorn- sche ingezetenen, die zich hebben schul dig gemaakt aan het vervaardigen en uit geven van valsche bankbiljetten van tien gulden. Op verschillende plaatsen in ons land had een hunner de biljetten te gelde gemaakt. In Utrecht, tijdens de paarden markt in Juli, was men de valsche mun- 'ers °P het spoor gekomen. Bij een te Apeldoorn ingesteld onderzoek door de Ne- derlandsche Centrale inzake Falsificaten te Amsterdam in samenwerking met de Apel- doornsche politie, werden tijdens huiszoe kingèn de valsche biljetten, waarvan er zestig in omloop waren gebracht, ontdekt en eveneens het degelpersje, waarop ze ver vaardigd werden. De verdachten bekenden. De 49-jarige L. i wiens aandeel in deze zaak bestaan had in het vasthouden van de degelj>ers, werd veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf, waarvan" drie maanden voor waardelijk, de 26-jarige monteur F. J. H. B., de vervaardiger van de biljetten, kreeg twee jaar gevangenisstraf. En de 40-jarige J. T., die de biljetten had uitgegeven, werd tot één jaar en acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Van alle straffen werd de preventieve hechtenis in mindering gebracht. Toespraak van Sano Mach. De chef voor de propaganda Sano Mach hield een redevoering waarin hij er den na druk op legde, dat de Slowaaksche politiek de eenig juiste richting heeft ingeslagen, toen zij ondanks alle mopperaars de Duit sche vriendschap als het eenige wezenlijke fundament voor de Slowaaksche zelfstan digheid heeft verworven. Het Slowaaksche volk heeft zich tot een bondgenoot gewend, die vandaag machtig en morgen nog mach tiger zal zijn. Mach wees er ten slotte op, dat de Slo- waken hun gebiedsdeelen terug eischen niet morgen, maar direct. „Wat ons werd geroofd, nemen wij met harde hand te rug". Na den chef voor de propaganda sprak de leider der Duitsche volksgroep Ing. Kar masin, die wees op de trouwe wapenbroe derschap tusschen Duitschers en Slowa- kcn. Thans gaat het niet meer om de eigen toekomst, doch om die der broeders die onder mateloozc terreur moeten smachten. Ook voor hen zal het uur der bevrijding slaan. Het verlofspersoneel echter niet opgeroepen. Met ingang van gisteren zijn tot nader order de verloven ingetrokken voor officie ren en militairen van subalternen rang, behalve voor dringende gevallen. De militairen die thans met verlof zijn, zullen evenwel niet worden teruggeroepen M De Duitsche vriendschap het fundament voor de Slowaaksche zelfstandigheid. Het bericht over het niet-aanvalsverdrag tusschen Berlijn en Moskou, heeft in de hoofdstad van Slowakije sensationeel ge werkt. Reeds Dinsdagochtend was een ster ke beweging onder de bevolking merkbaar. Des middags werd aldus het Duitsche Nieuwsbureau, spontaan in de stad gevlagd. Tegen zeven uur kwamen tienduizenden op het Vrijheidsplein bijeen, waar een groote optocht werd gevormd, die ter sterkte van ongeveer 40.000 personen naar het stedelij ke theater trok. Daar had zich reeds een menigte van tegen de 100.000 koppen ver zameld. Ten behoeve van de bij de grensbeveili- ging betrokken militairen is met ingang van gisteren opnieuw de veldpostdienst in werking getreden. Veldpostkantoren zijn gevestigd te Gro ningen, Apeldoorn, 's Hertogenbosch en Maastricht. Correspondentie voor militairen als be doeld moet zijn voorzien van: De duidelijke aanwijzing „veldpost", naam, voorletters en militairen rang van geadresseerde, het leger onderdeel (in bijzonderheden om schreven) waartoe l^ij behoort of waarbij hij is gedetacheerd. Vermelding in het adres van de plaats waar het onderdeel is gelegerd, mag niet geschieden, wel mag de naam van het betrokken veldpostkantoor worden toege voegd, indien den afzender bekend is on der welken territorialen bevelhebber (Friesland, Overijssel, Noord Brabant of Zuid-Limburg) de geadresseerde behoort. Bij beschikking van den minister van Sociale Zaken wordt in verband met de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin hoofden of bestuurders van brood bakkerijen en bakkersgezellen vergund om op Donderdag 31 Augustus om drie uur des voormiddags met den bakkersarbeid aan te vangen. Het is hoofden of bestuurders van broodbakkerijen dien dag vergund deeg of brood, dat na acht uur des namid dags van den vorigen dag gebakken of op gewarmd is, van half acht des morgens uit de broodbakkerij te vervoeren en het brood van acht uur af te verkoopen of af te leveren. Gisteren is door de Amsterdamsche recht bank in raadkamer behandeld de faillisse mentsaanvrage van de nalatenschap van dr. F. Mannheimer. Daar het verzoek werd tegengesproken, kwam de rechtbank met de behandeling van het request niet gereed. Maandag a.s. zal over de aanvrage nader worden be slist. ANNA JPAULÖWNA BURGERLIJKE STAND. Geboren: Alida Dina, dochter van A. van Wijk en C. E. van der Werf; Weijert Jo- hannes, zoon van J. N. Komen en B. G. van der Fluit; Vrouwtje, dochter van J. Berg- sma en T. Betten. Ondertrouwd: P. Appel en P. Zeeman; R. Dirks en F. Walraven; P. Melius en N. Mosk. Getrouwd: J. Burger en E. Blaauboer. Overleden: J. CompagneWaterham, oud 61 jaren; F. Walraven, oud 70 jaar; P. Breed ,oud 69 jaar. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. Aan de volgende ingeschrevenen voor de lichting 1940; is vrijstelling wegens broeder- dienst verleend: P. Bregman; A. Th. de Bree; G. Broers; N. A. Duijzer; N. F. van Dijk; P. Janson; P. J. van Kessel; W. Koo- men; M. Kossen; P. Pepping; H. Schra; J. Th. Smiers; M. van der Spek; A. P. Steen voorden; J. P. Verbruggen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: C. SpierdijkZeeman van Zij- pe; A. M. Leering van Zuidscharwoude; K. Raven van Callantsoog; F. L. Bakker van Hoogwoud; mej. G. Krijnen uit Rusland Vertrokken; Mej. A. A. Ploegers naar Dordrecht; C. Esselinan naar Grootegast; mej. M. A. Halfweeg naar Wieringen; E. Burger-Blaauboer naar Den Helder; mej. S. Dijkstra naar Sohagen. POLITIE Gevonden: koperen boiler, armband. Verloren: belastingplaatje, grijze sjaal. Aan komen loopen een konijn. HET A.S. KONINGINNEFEEST. Het hoofd-comité voor de feestelijke her denking van bijzondere gebeurtenissen in ons Vorstenhuis vergaderde gisteravond in Veerburg ter bespreking van de op 31 Aug. te houden feestelijkheden. Daar hierin na tuurlijk ook de schoolkinderen betrokken worden, waren ook de hoofden van scholen ter vergadering genoodigd en de heer Re- zelman heette in z'n openingswoord het nieuwe hoofd van school 1, den heer Noor man, in het bijzonder welkom. Wat de kinderfeesten aangaat, werd be sloten dit jaar geen aubade te houden, daar niet vaststaat dat Burgemeester Mijnlieff op den morgen van Koninginnedag in den Polder aanwezig is. In Breezand zullen de kinderspelen, met medewerking van het onderwijzend perso neel, geregeld worden door liet Oranjecomi- té aldaar. De scholen I en III (Kleinesluis en Oost polder) spelen samen aan de Kleine Sluis. Voor die kinderspelen stelt de gemeente 25 ct. per kind beschikbaar, maar uit de kas Hp Fpflpral Ppsorvp Rank HOE 'S WERELDS BANKEN TEGEN ROOFOVERVALLEN BESCHERMD WORDEN. Bijzondere buitenlandsche correspondentie). Het gebeurt maar zelden dat de groote bankzaken en de belangen der financieele wereld tot de aandacht van den gewonen burger doordringen en wanneer dat ge lijk thans het geval is wel gebeurt, dan zijn het in den regel niet de meest ver kwikkelijke zaken die daarvan de oorzaak vormen. In deze dagen, waarin een wereld bekend Amsterdamsch bankhuis op zijn grondvesten trilt, zóó dat de beurzen in Pa rijs en Londen en zelfs in Wallstrect ervan meetrillen, bespreekt een iegelijk met meer of minder gezag, meestal minder, de ma noeuvres der „haute finance" en zooveel is zeker: het goud der wereld vraagt eens klaps alle aandacht op. Intusschen, dat goud vraagt veiligheidsmaatregelen en die zijn het die wij in dit opstel eens nader willen bekijken. Amerika nog immer het goudland Het is nu eenmaal een onvermijdelijke voorwaarde: wie in het goud zwemt, die moet zorgen dat het goud niet wegvloeit. Amerika is nog immer het goudland, zij het in andere zin dan vroeger. Er wordt na- 'melijk niet meer zoo naarstig naar het edel metaal gezocht en gegraven, maar het stroomt vanzelf uit Europa en de andere we- relddeelen de Nieuwe Wereld binnen. Daar stapelde het zich op tot bergen en dus was daar terzclfdertijd de moeilijkheid, hoe dit alles te bergen. Goud moet nu eenmaal te gen elke manier van inbraak of diefstal beveiligd worden cn dus zijn zeer bijzonde re en vernuftige veiligheidsmaatregelen dringende eisch. Dc Amerikaansche banken zijn uitstekend bewaakt, maar de verleiding der goudschatten maakt den misdadigers nu eenmaal moedig, schrander en ondernemend en dus moesten nieuwe technische beveili gingen aan de oude worden toegevoegd. De „Federal Reserve" In de „Federal Reserve Bank" te New York bestaan aparte kluizen waarin onmete lijke schatten gemunt cn ongemunt goud be waard worden: bergen goudstaven liggen er opgestapeld. Het spreekt vanzelf dat deze plaats door alle denkbare middelen be schermd is. De dikke muren, maar ook de vloeren en de plafonds zijn gepantserd met ijzeren balken. Om de kluis bevindt zich een soort borstwering uit pantserplaten waarin schietgaten zijn aangebracht. Wachters met machinegeweren en electrische alarmeer-in- stallaties staan voortdurend opgesteld. De kluis zelf is verdeeld in een aantal kleinere kamers die elk weer gepantserd zijn en door kunstig gebouwde deuren afgesloten, zoodat indringers voor een labyrinth van hindernissen komen te staan. En nog was dit alles niet genoeg. „Dollar prinsessen". Voor*de hoofdingang van de „Fe deral" bevinden zich links en rechts van de trap groote steenen voetstuk ken: daarboven verheffen zich twee zinnebeeldige vrouwenfiguren in Grieksche gewaden. Ze stellen den handel en de rijkdom voor. Maar de ze versiering is in wezen een verde digingsmaatregel tegen overvallen van misdadigersbenden. Wil zulk een bende een bank binnendringen en den beambten op de bekende en geliefde wijze de revolvers voor den neus houden, om ze te dwingen de sleutels van de kluis af te geven, dan is een druk op de knop voldoen de; de beide standbeelden rollen te rug en uit het binnenste der voet stukken stijgen machinegeweren, mitsgaders mannen om ze te bedie nen omhoog. De ingang is afgezet en deze wordt door de beide voetstukken, die als bastilles op straat voortritsteken, volkomen beheerscht. Maar zelfs als het den misdadigers zou luk ken deze hindernis te overwinnen, zouden ze voor zware ijzcicn pantserdeuren komen te staan, waarvan een groot aantal zou moe ten worden overwonnen, alvorens de goud- kluis bereikt kan worden. De vloer gaat naar boven. Zulke deuren met hun zware sluitbouten en hun ingenieuze sloten zijn op zichzelf niet nieuw. Maar men heeft er nog een bij zondere inrichting gemaakt, die het openen zelfs onmogelijk maakt, ook al heeft men de sloten opengekregen. Men behoeft slechts een eenvoudige installatie in werking te stellen en de geheele vloer gaat ongeveer twintig centimeter omhoog. Hij barricadeert aldus de deur, zoodat het onmogelijk is die open te draaien. Wanneer er in de safe wordt gewerkt, is de vloer naar boven ge draaid. geen deur kan open. Men moet tal van goed beschermde deuren passeeren voor men in het binnenste van de kluis komt. Een groot aantal gangen moet doorkruist worden; het geheel maakt wezen lijk den indruk van een labyrinth. Maar ten slotte moet men, voor het doel bereikt is, nog een heel bijzonder soort deur door gaan. Die lijkt op een ronde, draaibare pant sertoren; er staan voortdurend vier beamb ten. De deur wordt op bepaalde tijden ge opend en in de overige uren is zij automa tisch gegrendeld. Wie in het binnenste van de goudkluis wil, wordt door een kleine deur in de pantsertoren gelaten, de deur sluit zich achter hem. Men is aldus tusschen dik ke ronde muren als in een kooi gevangen. En de vier beambten moeten door middel van de verschillende schakelaars samenwer ken om de zwaar gepantserde cylinder die tegen alle aanvallen bestand is, te laten draaien. Wanneer de toren 180 graden gedraaid is, bevindt zich de deur aan den binnenkant en de gevangene kan uit de kluis komen. Door deze deur ook moeten de karretjes die de goudstaven in en uitrijden, passeeren. De misdadigers vertoonen maar nauwelijks lust het tegen dergelijke beveiligingen op te ne men. Trouwens, ook in andere opzichten heeft de techniek hun het handwerk moeilijker ge maakt. Zoo worden zekere beveiligingen onopvallend gemonteerd en met een waas van geheimzinnigheid omgeven. Geheime signalen. Zulk een beveiliging bestaat uit een knop of een staafje dat ergens is aangebracht, waar het niet opvalt. Men kan dan een of andere deur niet openen zonder op het knop je of staafje fe drukken. Maar terzelfdertijd moet men een bepaald signaal geven dat streng geheim gehouden wordt. Zonder dit signaal kan de deur niet worden geopend. En evenzeer blijft zij gesloten wanneer het signaal verkeerd gegeven wordt. Het kan ook zoo ingericht zijn dat de deur vanzelf opengaat. Een dergelijke installatie berust op het ge bruik van bijzonder fijne versterkingslam pen die ook bij het draadlooze verkeer wor den gebruikt. Maar voor het hiergenoemde doel zijn ze nog veel gevoeliger gemaakt. Achter de knop of het staafje ligt een me talen plaat die een nauwkeurig gemeten electrische lading heeft. Ook het mensche- lijk lichaam heeft een zekere electrische la ding. Zoodra men met den vinger de knop aanraakt, stroomt een beetje electriciteit van het lichaam naar de plaat over, waardoor het evenwicht verstoord wordt. Hierdoor ko men de ver erkingslampen in werking, waardoor een motor en een hydraulische deuropener ingeschakeld worden. Een bij zondere inrichting zorgt er voor, dat het aanraken van de knop alleen niet voldoende is, maar dat het geheel pas werkt, als het bepaalde signaal waarop de machinerie is ingesteld, gegeven wordt. van het hoofdcomité zal bovendien aan de schoolkinderen per gezin een boekje over t Oranjehuis verstrekt worden. Uit het verslag van den heer Baken bleek, dat de colle;cte voor het feest op 7 Augus tus f 409.50 opgebracht had. De bedeelden kregen daarvan reeds op dien dag een feest gave en behalve de kosten van de boekjes voor de kinderen, is er nu nog genoeg over om eerstgenoemden ook op 31 Aug. weer met een extra-gave te verblijden. Zij zullen een bon voor vleeschwaren ontvangen. Yoorz. deed mededeeling over het ontstaan van het comité, dat ook aan de Kleinesluis volksspelen wil houden. De Oranjever. heeft die niet willen organiseeren, omdat dit over eengekomen was met de Breezander Oranje- vereeniging, die het daar al jaren doet. Er schijnt hierover een klein misverstand te bestaan, althans de Breezander voorzitter kon zich die afspraak niet herinneren en vond zelfs, dat men het aan de Kleinesluis niet ter wille van Breezand moest nalaten. Hij vreesde geen concurrentie en meende, dat de Sluizer Oranjever. zonder het houden van volksspelen nooit tot bloei zou komen. Onze publicatie van het programma der volksspelen gaf aanleiding nog even op de kinderspelen teruBr te komen. Hierna volgde sluiting. BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. werden bouwvergunningen verleend aan: R. Meeldijk, voor een schuur aan den Lotweg; J. Veldman, Amsterdam, voor verbouw van de pui van een winkel te Van Ewijoksluis; de Goöp. Land- en Tuin bouw Aankoopver. aan de Zandvaart voor vernieuwing van den Zijgevehvand; Sj. El- zinga, voor een schuur aan de Molenvaart. DEN OEVER. BEVORDERD. De heer Ir. J. H. Rijkes, res. Ie luitenant bij de Genietroepen alhier is bevorderd tot dop rang van Kapitein bij dat wapen. ERNSTIG ONGEVAL. In de garage van de wed. B. alhier was men gistermorgen bezig met het voorverwar men van een benzinelamp. Daar het hier voor bestemde bakje met spiritus leegge- brand was, werd dit nogmaals bijgevuld om de lamp nog wannier te krijgen. Dit bijvul len geschiedde door den chauffeur C. T., die dit deed door middel van spiritus dat hij uit een flesch goot. Plotseling sloeg de vlam in deze flesch, die daarop uit elkander spatte. De chauffeur F. v. d. K, die hier vlak bij stond, kreeg de brandende vloeistof in het gelaat en over zijn handen. Omstanders bluschten de vlammen direct, wat niet kon verhinderen, dat de heer v. d. K. ernstige brandwonden bekwam. Het slachtoffer wordt thuis verpleegd. (Niet officieel) 3e klasse, 3e lijst Trekking van Woensdag 23 Augustus 1939 Hooge Prijzen f 1000.— 2377 f 400.— 13056 f 200.— 4431 f 100.— 13070 18858 Prijzen van 45. 1159 1234 1437 1717 2072 2446 2608 '2746 3089 3437 3540 3570 3841 4481 4715 4744 4899 5032 5138 5399 5698 5769 6036 6049 6410 6449 7047 7419 7566 3069 8156 8210 8235 8283 8719 8878 9244 10037 11341 11367 11377 11555 11606 11614 11617 11837 12196 12275 12284 12463 12639 12874 13069 13542 13580 13889 14055 14077 14094 14178 14200 14836 14870 15584 15983 16222 16478 16489 16515 16788 16833 17063 17070 17505 17665 17817 17985 18128 18908 19003 19062 19448 19497 19513 19564 20137 202)5 20600 20744 20841 21008 21358 21718 21726 21762 SCHAGEN, 24 Aug. 25 Paarden f 150—400, 3 veulens 4050, 10 geldkekoeien (magere) 100—130, 48 id. (vette) 170—250, 15 kalfkoeien 160—240, 6 graskalveren 25—40, 41 nuchtere kalveren 6—14. 30 schapen (magere- 811; 158 ideim vette 13—19; 40 lammeren 58; 8 bokken en gei ten 28; varkens magere 22; 12 idem vette per kg. 0.500.51; 65 biggen 916; konijnen 201; kippen 4080; 25 70 NOORDSCHARWOUDE, 24 Aug. Schotsche muizen 2.10—2.60 grooten 1.80 2, eigenheimers 1.802.60, bl. dito 22.40 drielingen 2.30, uien 2—3.10, drielingen 1.60 1.70, grove 3.403.50, gelenep 2.502.80, zilveruien 0.80—1.20, drielingen 2.20—2.60. Zilvernep 260460; roode kool 1120; wit te kool 8090; gele kool 1.101.40; poot- aardappelen A 3555 4.20; A 2835 4.30 4.50 BROEK OP LANGENDIJK, 24 Aug. Schotsche muizen. 1.70, Eigenheimers 2.20 —2.60, bl. dito 2—2.70, uien 2.10—3.40, drie lingen 1.70J2, grove 3.103.50. Gele nep 2.702.90; zilveruien 0.70; drie lingen 1.601.80; zilvernep 3.303.70; sper- cieboonen 10—10.80; kroten 0.802.10 ALKMAAR, 23 Aug. Aardappelen 1.802.60, aalbessjen 2.50 8, andijvie 0.502.60, appelen 2.508, augur ken 216.50, bloemkool I 916, idem II 2 —6, druiven 1324, gele kool 12.20, groe ne kool 2.904, kropsla 1—4.60 komkom mers 1—4.50, meloenen 5—20, peren 2—7.50, prei 2.803.60, peterselie 0.50— 1, perziken 2—6, postelein 0.10—0.38, pruimen 6—12, ra barber 12.50 roode kool 11.50 selderie 0.50—1 spinazie Ó.330.72, snijboonen 3— 5.50, dubbele spercicboonen 0.952.30, to maten 23.50, uien 2.803.60, wortelen 2.50 —9. AMSTERDAM, 23 Aug. Veemarkt. 278 vette kalveren: le kw. 5054 ct.. 2e kw. 4248 ct., 3e kw. 3440 ct., per Kg. levend gewicht, ondermelkers lager; 54 nuchtere kalveren f 6—10 per stuk, 165 varkens; vlecschvarkens, wegen de van 90110 Kg. 6364 ct., zware var kens 6162 ct., vette varkens 6061 ct., per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wa- sons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren ruime aanvoer, handel slecht, lagere prijzen. Nuchtere kal veren korte aanvoer, kalme handel, moei lijk prijshoudend. Varkens matige aanvoer, handel zeer kalm, met iets lagere prijzen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9