Förster staatshoofd van Dantzig Gelijk in Duitschland Nederland en de Eerste oefening bij de Zeemacht Komt er vrede in het Verre Oosten Overgave van Dantzig thans grondwetten lijk' mogelijk Nationaal Kabinet in Frankrijk internationale toestand De genomen maatregelen Voedselcommissaris voor Noord-Holland Vandaag buitengewone Ministerraad Naar het model van Duitschland is in Dantzig een nieuwe wet algekon digd, die het geheele constitutioneele stelsel van de vrije stad omver gooit. Deze nieuwe wet maakt de perso- neele unie van staatshoofd en leider der nationaal-socialistische partij mogelijk. Förster. de gouwleider van Dant zig, is het staatshoofd van de Vrije Stad Dantzig geworden, zooals arti kel 1 van de nieuwe wet zegt, ter wijl artikel 2 bepaalt, dat de veror dening op 23 Augustus, dus Woens dag reeds in werking getreden is. Als onafhankelijk staatshoofd heeft Förster het recht bescher ming aan Hitier te vragen. Op deze wijze zou een grondwettelijke over gave van Dantzig mogelijk zijn. Onderhandelingen met Polen afgebroken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De on derhandelingen tusschen de Poolsche en de Dantziger regeeringscommissie over de kwestie der douane-inspecteurs zijn van Poolsche zijde eenzijdig afgebroken door het vertrek van de Poolsche delegatie naar Warschau. Gisteravond kwamen van Duit sche zijde berichten door over op rukkende Poolsche troepen in de richting Dantzig. Polen ontkent de juistheid dezer berichten, welke ver der ook niet zijn bevestigd. Förster, het nieuwe staatshoofd van Dantzig. Spanning in Dantzig. Wel neemt, zooals te begrijpen valt, de spanning in Dantzig steeds toe. Toch ziet men, volgens het Duitsche Nieuwsbureau, met vertrouwen de toekomst tegemoet. De Duitsche oorlogsbodem, „Schleswig-Holstein", welke morgen voor een bezoek de haven van Dantzig zal bin- ncnloopen, wordt met vreugde verwacht en de bevolking heeft om deze reden de vlag uitgestoken. Men is verder van meening, dat het feit, dat Polen, dc grens van het gebied van Dantzig heeft gesloten, de ontwikkeling van den toestand niet zal tegenhouden. Overigens, zoo gaat het Duitsche Nieuws bureau verder, laat men in politieke krin gen te Dantzig geen twijfel bestaan, dat men besloten is tot 'n geëigende tegenmaatregel Hierop wijst reeds een controle op de reede van Neufahrwasser, waaraan zich alle Pool sche schepen moeten onderwerpen. In scheepvaartkringen te Dantzig ver luidt, dat verscheidene buitenlandsche ree- derijen hun schepen bevolen Gdynia te mij den en hun lading 1e Dantzig te lossen. Het besluit van den Senaat, gouwleider Förster tot staatshoofd van de Vrije Stad uit te roepen, wordt beschouwd als het wet tigen van een toestand, welke sedert de ver wezenlijking van de eenheid van partij en staat, reeds een feit was geworden. Duitsch bombardementsvliegtuig neergehaald. Te Dantzig doet het gerucht de ronde, dat een Duitsch bombardementsvliegtuig door de Poolsche kustbatterijen zou zijn neerge haald. In Poolsche gezaghebbende kringen verklaart men niets te weten van dit inci dent. Verder ontkent men van bevoegde Pool sche zijde, dat de Poolsch-Dantzigsehe grens is gesloten of dat de grens tusschen Dantzig en Oost-Pruisen zou zijn geopend. Daaren tegen meldt men uit de Vrije Stad, dat de Dantzigsche grenspolitie aan talrijke in de Vrije Stad wonende Polen den toegang tot het Dantzigsche grondgebied geweigerd heeft. Anderen werd alleen maar verboden, bagage mede te brengen. Engelschen verlaten de stad. Gisteren zijn de leden der Engelsche ko lonie en de Engelsche schepen, die in de ha ven lagen, uit Dantzig vertrokken. De Britsche consul-generaal te Dantzig, Shepherd, ontkent, dat hij Dantzig zou heb ben verlaten. Geheime staatspolitie ingesteld. De politieke afdeeling van den politie-pre- sident van Dantzig is bij verordening van den Senaat van Dantzig als zelfstandig or gaan direct onder den Senaat der Vrije Stad geplaatst. Zij heet „geheime staatspolitie van Dantzig". De Senaat heeft een verordening uitge vaardigd, waarbij in de bedrijven, welke van levensbelang zijn voor de Vrije Stad, staats- commissarissen kunnen worden aangesteld. Op grond van deze verordening zijn staats- commissarissen benoemd bij de Dantziger werf en bij de maatschappij van het Dantzi ger tabaks-monopolie. Polen zal nooit Duitsch worden! Koen en vastberaden zijn de gezichten. ZEKER VAN DE DUITSCHE NEDERLAAG Naar aanleidng van het door Förster ge nomen besluit, waarbij hij tot staatshoofd van Dantzig is geworden, wijst men nog eens nadrukkelijk op de volgende vier pun ten, die de houding der Poolsche regeering ten opzichte van het Dantzigsche vraagstuk weergeven: 1. Polen zal nooit een aansluiting bij Duitschland, in welken vorm ook, aanvaar den. 2. Dantzig moet binnen het kader van de douanegrenzen van den Poolschen staat blijven. 3. De rechten van Polen in Dantzig kun nen aan geenerlei controle van de zijde van bet buitenland onderwerpen worden. 4. Do Poolsche bevolking moet te Dant zig dezelfde rechten om zijn nationale cul- luur te ontwikkelen hebben als de Duit sche bevolking, die de meerderheid in de vrije stad vormt. In dezelfde kringen wijst men erop, dat dit standpunt meer dan ooit de grondslag voor de Poolsche houding blijft. Opgewonden stemming in War- schau. Er heerschte gisteravond een duidelijke opgewondenheid in Warschau Er bestaat ech ter geen spoor van paniek. De straten wa ren vol militaire auto's en vrachtwagens en taxis brachten reservisten naar de stati ons. De man van de straat verwacht een con flict en aanvaardt de gedachte daaraan in de onwrikbare overtuiging, dat de neder laag aan dc zijde van Duitschland zal zijn. Troepen reservisten in burger onder lei ding van gegradueerden trekken naar de kazernes. De gezichten staan kalm en vast beraden. Geen aanval op Dantzig! Het Poolsche telegraaf agentschap ver klaart, dat het bericht van Duitsche zijde, dat insinueert, dat Polen een aanval op Dantzig zou willen doen, geheel bezijden de waarheid is en blijkbaar bestemd is om do nationaal-socialistische leiders in Dantzig oen nieuwe aanleiding te geven voor provo- cates. Berichten omtrent algemecne mobili satie worden tegengesproken. Wel geeft men toe, dat de reservisten zijn opgeroepen. Aftreden der Japansche regee ring verwacht. Verbitterde stemming tegen Duitschland. Er wordt zeer veel gesproken over vrede in het Verre Oosten in hooge Japansche en Chineesche kringen, naar welingelichte Chineesche bronnen gisteravond deden ver luiden. Verklaardt wordt, dat dit geen direct resultaat is van de gebeurtenissen in Eu ropa, maar ongetwijfeld is dit gestimuleerd door de sluiting van het Russisch-Duitsche pact. Aftreden Japansche minister van oorlog verwacht. In welingelichte kringen te Tokio be schouwt men het aftreden van den minister van oorlog Itagaki als vrijwel onvermijde lijk, nu Duitschland met Rusland een pact heeft gesloten, dat, naar het algemeen oor deel in Japan, het anti-kominternpact een zwaren slag heeft toegebracht. De kwestie doet zich voor, of een even tueel aftreden van den minister van oorlog tot het collectieve ontslag van het kabinet zou leiden. Niets is hieromtrent tot dusver besloten, doch in politieke kringen is men van meening, dat de toestand zich in deze richting schijnt te ontwikkelen. Prins Konoje, de president van den ge heimen raad heeft den keizer op de hoogte gesteld van den internationalen toestand. Er zou nog geen beslissing gevallen zijn tus schen leger en vloot ten aanzien van de wenschelijkheid of anderszins militaire bondgenootschappen aan te gaan met Duitsch land en Italië Verraad. De Japansche bladen geven geïrriteerde commentaren op wat beschouwd wordt als een „verraad" van den ideologischen bond genoot door het sluiten van een niet-aan- valsverdrag met Rusland. Volgens de Siamo Sjimboen zal Japan binnenkort het Negeninogendhedenverdrag opzeggen. REGEERING NEEMT VÉRSTREKKENDE MAATREGELEN. BEROEP OP DE EENSGEZINDHEID VAN ALLE FRANSCHEN. Men verwacht «en beroep van den Franschen minister-president Dala- dier, op de eensgezindheid van alle Franschen. Deze zou haar eersta uit drukking vinden in de vorming van een kabinet van nationale unie. Hedenavond zal Daladier voor de radio spreken. Voorzorgsmaatregelen! De Frahsche regcering neemt vele voor zorgsmaatregelen. Dengenen, wier aanwe zigheid in Parijs niet onmisbaar is, is de rand gegeven de hoofdstad te verlaten. Het Staatsblad zal vandaag een verorde ning bevatten, waarbij alle fabrieken, die voor de landsverdediging werken, gcrequi- reerd worden. De reservisten die houders zijn van het mobilisatieboekje nummer twee zijn opgeroe pen. Zooals bekend, werden de houders der hoekjes nummer drie en vier gisterochtend opgeroepen. De ministerraad is bijeen geweest, en de regeering heeft een onderhoud gehad met de chefs van de generale staf en friet den Franschen ambassadeur te Londen. Vóórmobiüsatie afgekondigi De Regeeringspersdienst meldt: De ontwikkeling van den interna tionalen toestand heeft de regeering tot het inzicht gebracht, dat hoe wel ons land geenszins is blootge steld aan eenige bedreiging van welke zijde ook het niet is uitge sloten, dat in de naaste toekomst ter handhaving der neutraliteit tot mobilisatie der Zee- en Landmacht moet worden overgegaan. In verband hiermede heeft de regeering besloten tot eenige maatregelen (zoogenaam de vóórmobilisatie), welke de strek king hebben de legering en verple ging van hen, die eventueel bij mo bilisatie zullen worden opgeroepen, voor te bereiden. AFKONDIGING KONINKLIJKE BESLUITEN. Gister zijn afgekondigd: Het K. B. van 24 Aug. 1939, staats blad no. 183, betreffende de oproe ping personeel voor-mobilisatie. Het K. B. van 24 Aug. 1939, Staats blad no. 588, betreffende machtiging tot vordering van spoorwegen en toebehoorend materieel in verband met het belang van 's lands verde diging. Het besluit van 24 Aug. 1939, Staats blad no. 589, betreffende het onbruik- baarmaken van spoorwegen met de daarop aanwezige bruggen, tele graaflijnen en seintoestellen, in ver band met de belangen van 's lands verdediging. TEKST DER GEMEENTE LIJKE OPROEPINGEN. De tekst van de buitengewone oproepin gen, die door de gemeentebesturen zijn aan geplakt luidt als volgt: Buitengewone oproeping. In werkelijken dienst van gewone dienst plichtigen, van reservepersoneel, van niet in werkelijken dienst zijnde vrijwilligers en van burgerpersoneel, bestemd voor de ge mobiliseerde weermacht als voorzorgsmaat regel. Voor-mobilisatie. De burgemeester vanroept, in op dracht van de regeering. al het personeel, aangewezen bij opkomst bij voormobili satie, op om zich met spoed in werkelijken dienst te begeven. Tijdstip van opkomst; A. voor hen, die onmiddellijk na aanplakking van deze „openbare kennisge ving" in werkelijken dienst moeten komen: o n m i d d e 11 ij k, dan wel per eerstkomen de reisgelegenheid, indien van een openbaar middel van vervoer gebruik moet worden gemaakt; B. Voor de overigen op 25 Augustus 1939. Degenen., die om eenigerlei reden niet in het bezit van een lastgeving (zie zak boekje), zijn verplicht zich te wenden tot den burgemeester van de gemeente, waar in zij woonachtig zijn of, indien zulks niet mogelijk is, tot den burgemeester der ge meente, waarin zij verblijven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze „openbare kennisgeving" rechtens vol doende is en derhalve dengene, die niet aan deze oproeping voldoet, in verzuim stelt. den 24 Augustus 1939 De Burgemeester voornoemd, De aanplakbiljetten, welke aan de tele graafkantoren zijn aangeplakt, luiden. Bericht. Aan het telegraafkantoor is een telegram ontvangen betreffende de buitengewone op roeping van gewone dienstplichtigen, van reservepersoneel, van niet in werkelijken dienst zijnde vrijwilligers en van burger personeel, bestemd voor de gemobiliseerde weermacht als voorzorgsmaatregel. Voormobilisatie. Tijdstip van opkomst: a. voor hen, die onmiddellijk na aanplakking van de „openbare kennis geving" voor oproeping tot opkomst, in werkelijken dienst moeten komen: o n- m i d d e 1 1 ij k, dan wel per eerstkomen de reisgelegenheid indien van een openbaar middel van vervoer gebruik moet worden gemaakt. b. Voor de overigen op 25 Augustus 1939. Men raadplege de in de gemeente aan geplakte „openbare kennisgevingen". Men wordt uitgenoodigd aan bovenstaand bericht zoo spoedig en zooveel mogelijk ■•uchtbaarheid te geven. Ook gister kwamen de mi nisters in buitengewone zitting bijeen. De Regeeringspersdienst meldt: Gistermorgen is in het Dep. van Algemeene Zaken een buitengewo ne Ministerraad gehouden. Heden zal de Ministerraad ter zelfder plaatse opnieuw bijeenko men, welke samenkomst, evenals die van gisteren dooi jhr. de Geer zal worden gepresideerd. De Minister van Buitenlandsche Zaken Mr. E. N. van Kleffens is gistermorgen per auto te 's-Gra- venhage teruggekeerd, waarna hij zich onmiddellijk naar den Minis terraad heeft begeven. INLIJVING TOT NADER DER UITGESTELD 0P„- De Regeeringspersdienst meldt; De minister van Defensie heeft bepaald, dat de inlijving van dienstplichtigen bij de Zeemacht op 28 Augustus a.s. tot nader or der wordt uitgesteld. In verband hiermede moeten de daarvoor aangewezen dienst- plichtingen biet voldoen aan de oproeping tot opkomst op genoemden datum. Er zijn ook dienstplichtigen van de Zee macht, die reeds in een vorig jaar of bij een vorige ploeg voor eerste oefening hadden moeten opkomen, doch door genoten uitstel of om een andere reden deze. oefening eveneens op 28 Augustus a.s. zouden aan vangen. Ook deze dienstplichtigen moeten voorloopig niet opkomen, tenzij er een alge meene mobilisatie mocht plaats hebben. In dat geval zijn zij verplicht de aanwijzin gen te volgen, die gemeld zijn in hun zak boekje. VERHOOGING PREMIE MÖLEST- RISICO BIJ ZEEVERVOER. In verband met de afgekondigde voormobilisatie zijn in ons land ver schillende maatregelen genomen, welke wij hieronder laten volgen: Provinciale voedselcommissaris. Door den Minister van Economische Za ken is, naar wij van bevoegde zijde verne men, een aantal provinciale voedselcommis- sarisscn benoemd, verbonden aan het onder zijn departement ressorteerend rijksbureau Voedselvooziening in oorlogstijd: Voor de provincie Noord-Holland is benoemd ir. W. J. M. Dekker te Alkmaar. Zo weinig mogelijk tclcfoneerenl De bestaande verkeersafwikkeling ten aanzien van telefoongesprekken blijft voor loopig gehandhaafd; intusschen wordt ie- den dringend verzocht zich bij het voeren van locale en interlocale gesprekken zoo wel wat het aantal als de duur daarvan betreft tot het uiterste te beperken, daar anders van militaire zijde tot uitsluiting van een groot aantal telefoonaansluitingen zou moeten worden overgegaan. Verhooging premie molest-risico Gisteren werden in ons land nieuwe premies voor verzekering tegen molest- risico bij zeevervoer uitgegeven. Er wordt een belangrijke verhooaing venvacht voor de zaken, die vallen onder de overeen komst van assuradeuren onder garantie van de regeering. De vrije molestpremics zaken, die niet in aanmerking komen om te worden gesloten door de pool van asuradueren onder medewerking van de re geering zijn, aldus het Hsb., sterk ver hoogd. Zoo zijn heden de premies voor ver schepingen naar Oostzee en Middelland- sche Zee van 3/8 gebracht op 1.75 pet. Verloven hoofdstedelijk politte' personeel ingetrokken. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft besloten het personeel, dat thans met verlof is, onmiddellijk in dienst terug te roepen. Tapverbod. In Den Haag' is het tapverbod ingeval van mobilisatie afgekondigd. Ook te Rotter dam heeft de hoofdcommissaris van politic bepaald, dat van vandaag af noch zwakke noch sterke alcoholische dranken in dc verschillende openbare gelcgcijiiedcn mogen worden verkocht.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2