Weg met het „Evangelie van het geweld!" 2 mooie lepeltje, Ingezonden /Lyetida Halifax over Eogelands garantie aan Polen Oorlogstoestand in Opper=Silezië cadeau Geen tweede München op het oog! Acties en reacties in Engeland Kapelmeester in Den Haag aangevallen Laatste telexbericht Roosevelt biedt zich niet als bemiddelaar aan Van Moskou via Schiphol naar Londen Uitzending doopplechtigheid Prinses Irene Extra bewaking in Amsterdam Nieuwe vredesgeneraal De claxon van den dokter D!t. bij aankoop DE KLOK" LHEERDE YlleiwjJ) uit I0i& Urks Vroede Vaderen verhoogd in salaris Eindelijk het eigendom van Gemeente V isscherij Zeuelbcfi nieuuM Het hoogseizoen reeds gepasseerd Een luchtreis, die „in duigen viel" Fokveedag op 4 September a.s. Verklaring tegenover de pers met betrekking tot de boodschap van president Roosevelt. Leahy, de secretaris van president Roosevelt, heeft bij het overhandigen van den tekst der boodschap van Roosevelt aan Hitier en Moscicky tegenover de pers verklaard, dat de president niet een nieuw „Munchen" op het oog heeft, daar hij In de boodschap gezegd heeft, dat Duitsch- land en Polen twee souvereine Sta ten zijn. Natuurlijk zal elke natie, wanneer men het eens wordt over een der drie aange geven oplossingen, er in toestemmen de on afhankelijkheid en onschendbaarheid van het gebied van de andere volledig te respec teeren. In de boodschap aan Hitier verklaart de president, dat het volk der Vereenigde Sta ten eensgezind is in zijn verzet tegenover de politiek van militaire verovering en over- heersching. Eensgezind is in het verwerpen van de these, dat het hoofd van een regee ring, wie hij ook zij, of een volk, welk het ook zij, het recht heeft zijn doel en zijn mid delen te bereiken door middel van een ac tie, welke een onbeperkt aantal millioenen menschen in een oorlog zou storten, welke zou leiden tot ellende en lijden voor iedere natie ter wereld, oorlogsvoerende en neu trale, wanneer de bedoelingen en oogmer ken, voor zoover zij rechtvaardig en redelijk zijn, bereikt kunnen worden door vreedzame onderhandelingen of onpartijdige arbitrage. Stephen Early de particuliere secretaris van President Roosevelt, heeft tegenover de pers nog doen uitkomen, dat de president noch een der andere landen van de regee ring der Vereenigde Staten zich aanbiedt voor de rol van bemiddelaar. De voorstel len van den president beteekenden niet, dat hij een nieuw „München" op het oog heeft. AMERIKAANSCHE TOERISTEN NIET DOOR DUITSCHLAND EN POLEN. Britsche en Amerikaansche toeristen heb ben van hun consulaat te Moskou den raad ontvangen het land onmiddellijk te verlaten en via Scandinavië te reizen, aldus Duitsch- Iand en Polen mijdend. SOVJET-RUSLAND. MAANDAG BUITENGEWONE PARLE- MENTSZITTING. MOSKOU, 25 Augustus (Reuter/A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld, dat het SovjeV parlement Maandag een buitengewone zit ting zal houden. SPOORWEGSTAKING GAAT NIET DOOR. Wisseldisconto verhoogd. Vacantiegangers niet naar het vasteland. De Britsche regeering neemt verschillen de maatregelen voor de militaire en econo mische beveiliging van de onderdanen. Hei, wisseldisconto is verhoogd tot 4 pet. verdediging van de munteenheid. Of dit klassieke middel onder de huidige omstandigheden het beoogde effect zal sor- teeren dient voorshands te worden afge wacht, maar in ieder geval kan er een psy chologische invloed van uitgaan. Boven dien doet zij uitkomen dat de Britsche o\et- heid op het gebied van de muntverzorging waakzaam blijft. De Britsche rad'.o heelt ter kennis van de scheepvaart gebracht, dat nabij de kust van Cornwall versperringen zijn gelegd door middel van tot zinken gebrachte schepen. Alle schepen moeten tusschen deze versper ringen, welke van de reglemenlane kentee- kens zijn voorzien, doorvaren. Aan 'le i>chot. sche kust, nabij Scapa Flow, zal scheep vaart van nu af onmogelijk zijn. Geen spoorwegstaking. Na een bespreking tusschen het vakbonds- bestuur en den minister van arbeid is be sloten, dat het Britsche spoorwegpersoneel niet in staking zal gaan. Verscheidene ladingen antracietuitMa les, die voor Duitschland geladen waren of zouden worden, zijn opgehouden Veria ding naar Italië wordt echter nog toegestaan. Men wijst er in dit verbandl op, dat in de havens van Wales geen enkel Duitsch schip meer ligt. -.„foniiiir- In geval van buitengewone omstandig heden zal de rubbermarkt direct duur van zeven dagen worden g - doch een speciale commissie vani ar gemachtigd worden de sluitihgsperiode naar zij noodig oordeelen te bekorten verlengen. Waarschuwing aan vacantiegan gers. iv,I0.lgesn ?ei? verklaring van het departe- van buitenlandsche zaken, wordt per sonen die van plan zijn met vacantie naar ~?5 v'asteiand te gaan, den raad gegeven ut net in den bsetaanden internationalen toestand mogelijk is. dat de verbindingen n uen loop van de volgende week moeilij ker zouden kunnen worden. Zij zouden der ai\e in hun eigen belang voor het oogen- piik het beste hun vacantie in het buiten land kunnen uitstellen. De hertog en de hertogin van Kent, die thans met vacantie in Zuidslavië verblij ven, zullen hedenmiddag te Londen terug- Halifax heeft gisteren een radio-rede ge houden, welke in groote trekken gelijk is aan die door Chamberlain in het Lagerhuis uitgesproken. Hij zeide o.a.: Gedurende de geheele geschiedenis heeft het Britsche volk zich altijd verplicht gevoeld zich te verzetten tegen pogingen van één mogendheid om Europa te overheerschen ten koste van anderen. Derhalve, na de gebeurtenissen in het eerste deel van dit jaar, welke ieder vertrou wen hadden geschokt, hebben wij getracht het door woorden en daden duidelijk te ma ken, dat wij bereid zijn bijstand te verlee- nen aan die landen, welke hun onafhanke lijkheid onmiddellijk bedreigd gevoelden en bereid waren hun vrijheid te verdedigen. Daarom hebben wij den dienstplicht inge voerd en pogingen gedaan welke zonder weerga zijn in vredestijd om de uitrusting van onze gewapende strijdmacht uit te brei den en zoowel de civiele als de militaire de fensie in een toestand van volledige bereid heid te brengen, Dat was de reden, waar om wij onze verplichting jegens Polen aan vaardden en waarom wij tezamen met Frank rijk bezig waren met Rusland te onderhan delen. De minister zette nog eens uitvoerig uit een, dat Engeland nooit en ook vandaag niet het geringste voornemen heeft gehad om Duitschland aan te vallen. Wanneer echter het misverstand tusschen Duitschland en Engeland uit den weg geruimd wil - worden, verklaar ik, dat er eenige zekerheid moet bestaan omtrent de toekomst van Europa en daarom voelen wij ons verplicht weerstand te bieden aan pogingen om de landkaart van Europa te wijzigen door een voort durend beroep op het geweld. Er zijn menschen die zeggen, dat het lot der Europeesche naties ons niet aangaat, dat wij niet ver moeten kijken over onze eigen grenzen, maar zij vergeten, dat wan neer wij falen in het instancl houden van de vrijheden van anderen wij groot gevaar loopen het beginsel der vrijheid zelve te verraden en met dit beginsel onze eigen vrijheid en onafhankelijkheid. Ik zou vurig willen hopen, zoo ging de staatsman verder, dat, tegen over alle consequenties van een grijpen naar geweld en voordat eenigerlei stap wordt ge nomen, waarvan geen terugkeer mogelijk is, de rede nog moge overheerschen. Ik bid 'vurig, zoo besloot Halifax dat de oproepen van Koning Leopold, den Paus en Roosevelt beantwoording mogen vinden in de harten der menschen. Leden der Britsche en Franschc militaire missie passeeren de hoofdstad. Een aantal leden der Britsche en Fran- militaire missie, die te Moskou besprekin gen hebben gevoerd met de Russische leger- autoriteiten, tijdens welke als een verras sing de totstandkoming van het Russisch- Duitsche niet-aanvalspact bekend werd, zijn uit Moskou teruggekeerd. Drie hunner zijn gisteravond op doorreis naar Londen aangekomen op Schiphol, van waar zij hun reis oogenblikkelijk voortzet ten. Het waren Colonel Davidson, tweede leger officier bij de Britsche missie, captain Col lier, tweede luchtvaartofficier bij de Britsche missie, en majoor Pichon van de Franschc militaire missie. Met het laatste lijnvliegtuig van de KLM., de door gezagvoerder Blaak bestuurde „Zil verreiger", die daardoor een kwartier ver traging had, zijn zij te 21.36 uur naar Croy- don vertrokken. Allen bij de verdedigingswerken. Sedert de laatste uren bevindt zich Oost- Opper-Silezië in een oorlogstoestand. De militaire autoriteiten hebben alle scho len en vergaderlokalen gerequireerd. De grensplaatsen zijn vol soldaten, alle auto's, vrachtauto's en motorfietsen zijn op gevorderd en vrouwen en kinderen zijn aan het werk gezet bij de verdedigingswerken. Naar wij vernemen, zal de doopplechtig heid van Prinses Irene op 14 Sept. a.s. dooi de radio worden uitgezonden. De uitzen ding zal plaatshebben via alle Nederland- sche zenders, alsmede door de Phohi. Zul len wij, evenals bij den doop van Prinses Beatrix, het stemmetje van de Prinselijke Baby door den luidspreker hooren? ONZE OOST. MACHTIGINGEN AAN DE REGEERING. Aneta seint uit Buitenzorg: Heden zijn per Staatsblad de regelingen afgekondigd, ten einde de regeering te mach tigen tot het aangaan van verzekeringsover eenkomsten op het terrein van scheep- en luchtvaart: in geval van oorlog, oorlogs gevaar of in andere buitengewone omstan digheden. Openbare gebouwen worden be veiligd. Sinds gisteravond zijn de openbare gebou wen in de hoofdstad onder extra bewaking gesteld. Vooral de bezetting van het paleis trekt de aandacht. De inritten onder het Rijksmuseum zijn door hekken afgesloten, terwijl binnen de hekken reeds verhuiswagens gereed staan, om in geval van nood de kunstschatten te kunnen vervoeren. In den tuin van het mu seum zijn op diverse plaatsen zandzakken ge deponeerd. Op vele plaatsen in de stad ziet men de uniformen der burgerwachters, die door den burgemeester voor extra diensten zijn opgeroepen. Het Leger des Heils heeft een nieuwen generaal. In de plaats van Evangeline Booth is door den Hoogen Raad van het leger be noemd commissioner George Carpenter, ter ritoriaal commandant van Canada. Gisteravond te half twaalf is op het Ma lieveld te 's-Gravenhage de heer A. S., kapel meester van het ensemhle-Fritz Hirsch, aan gevallen. De aanvaller sloeg hem met een met lood gevulde gaspijp op het hoofd. Hier na koos de onverlaat het hazenpad. De heer S. werd niet ernstig gewond. Aan de politie werd aangifte gedaan. Een half uur later wilde een rechercheur een verdachte op het Malieveld aanhouden. Hij sommeerde den man bij hem te komen, doch het antwoord was thans ook een aan val en een klap op het hoofd met een gas- pijp. Deze klap kwam zoo ernstig aan, dat de rechercheur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Later is de verdachte, een zekere J. v. d. V., door de politie, voor wie hij geen onbe kende is, aangehouden. Gisterenavond om ongeveer half tien werd de binnenstad opgeschrikt door een door dringend sirenengeloei. Een auto spoedde zich met groote haast door Spoorstraat en Koningstraat. Uit verschillende huizen kwamen militairen en arbeiders van de Marinewerf, die zich naar hun werk spoedden. Wat bleek echter, de rustverstoorder was... een dokter, wiens autoclaxon een mankement had en daardoor de halve stad uit haar rust riep. En dat juist in deze dagen't moest niet maggen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 760.8 Temperatuur lucht: 2.3 Maximum temp. lucht gisteren: 20.9 Wind: richting: O.Z.O.; kracht: 2 Temperatuur zeewater: 19.6 Licht op: 8 uur 36 min. S.I89.1 (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) LECTUUR VOOR MILITAIREN. Door de jongste maatregelen der regeering is het aantal militairen in onze stad plot seling weer vergroot en het vraagstuk om hun eenige ontspanning te geven is daardoor weer urgent geworden, temeer daar de man schappen thans weer minder bewegingsvrij heid genieten dan gewoonlijk. Ik wil daarom een beroep doen op de be volking van Den Helder om lectuur beschik baar te stellen. Niet alleen kranten en tijd schriften, maar vooral boeken zullen bijzon der op prijs gesteld worden. Ook gezelschapsspelen als schaak-, dam- en dominospelen zullen gaarne in ontvangst genomen worden. De administrateur van het eerste detachement kustartillerie Staf A. C. Kamer 34, Fort Erfprins. Het presentiegeld van de raadsleden is verhoogd tot 2.per vergadering. Ged. Staten waren hier voor, mits slechts één keer binnen de 24 uur vergaderd wordt. Dus een morgen- en middagvergadering op denzelfden dag tellen voor één keer. Over de verhooging der wethouders hebben de Ged. Staten nog geen beslissing genomen. Ongeveer een jaar geleden heeft de Raad besloten aan de N.V. Zuiderzee 120000.- uit te betalen voor overname van de Centrale voor het Gemeente Electrisch Bedrijf. Deze centrale stond nog steeds op naam van de inmiddels reeds ontbonden N.V. Zuiderzee. Over deze aangelegenheid is de Raad nu bij een geweest, aangezien het daarvoor opge stelde contract vano vername door den Raad geteekend moest worden. Op voorstel van B. en W. heeft de Raad dit goedgekeurd, zobdat de centrale nu het eigendom van de gemeente wordt. Op elk gebied is er dan ook in de finantiën van Urk zeer goede vooruitgang te bespeuren. Urk, 23 Augustus. Door 50 vaartupigen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 5120 pond kuilpaling, van 40—430 pond per vaartuig, prijs 13 16% ct.450 pond lijn- of beugaal, 1823 ct. en 169 pond fuikaal, 26 ct., alles per pond. Hoewel het aantal badgasten in onze ge meente, tengevolge van het fraaie weder nog groot is, is het drukst van het seizoen reeds achter den rug. Te De Koog is thans in ver schillende pensions weer plaats te krijgen, terwijl andere dorpen van dit eiland, het aan tal gasten sterk zagen verminderen. Ook verschillende kampeerders zijn reeds vertrok ken of maken zich voor vertrek gereed. De vacanties zijn voor velen voorbij. Vooral in de eerste weken van deze maand vertoefden ongekend veel gasten op Texel. De hoofd-bestuursleden van de V.V.V. Texel zouden gisteren op uitnoodiging van de K.L.M. een excursie maken naar Schiphol en Amsterdam. Door het stop zetten der luchtlijn Texel als gevolg van het oproepen in militairen dienst van vele piloten, kon de reis niet doorgaan. Ondanks de slechte finantieele uitkomsten in de wol veehouderij, belooft de Fokveedag, die Maandag 4 September zal gehouden wor den, vrij belangrijk te zijn. Het aantal aange geven inzendingen is belangrijk groot. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Vrouw met de Blauwvos". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Mexico lacht" en „Bedekte Oogen". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De groote Schaduw". Heden Zoeklicht Maranatha-tent, Vischmarkt, 8 u., „De profetieën des Bijbels". Dinsdag 24 Augustus. Muziektent Julianapark, 8.30 u.: Concert Held. Kath. Gem. Koor. Zondag 27 Augustus. „Casino" 8.30 Dansavond Casino-band. Woensdag 30 Augustus. „Casino" 8 uur Feestavond Chr. Oranje-Ver. Donderdag 31 Augustus. „Casino" 8.30 Koninginne-nachtfeest. Aug. 3.95—4.50 Ook de matrozen begaven zich onmiddellijk na de afkondiging der voormobilisatie in onsl and naar hun post. Twee Jantjes met hun plunjezak op weg naar den trein. HELDERSCHE EIERVEILING, 24 Aug. Aangevoerd: 20.000 kipeieren 4—4.80, klei ne eieren 2.70—3.90, eendeieren 3—3.50 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 24 Aangevoerd: 45.000 kipeieren per 100 stuks. BROEK OP LAXGENDIJK, 25 Aug. Eigenheimers 2.10—2.50, bl. dito 2.20— 2.50, uien 2.20—2.50, drielingen 1.50—1.90. gr. 2.80, gele nep 3.—, spercieboonen 8.20—11.30 snijboonen 12.50. Kroten 0.801.80; roode kool 1; torna 4.40: R 4.10; C 4; alicant 22.3026 r" Frankenthalers 27. NOORDSCHARWOUDE. 25 Aug. Souvenir 1.70, grooten 1.80—2, r. du' 1-70, eigenh. 2.30. hl. dito 2—2.40, drie!'" 2-30, uien 2.10—2.00, drielingen 1.70—2, nep 2.503.20. zilveruien 2050 ct Drielingen 1—1.20; zilvernep 3—3.40; ten 2.10; roode kool 1; witte kool 0 80; kool 1.101.(0. De veiling duurt voort. gele kro- gele

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3