Renpaarden snel als bliksemtreinen Ojj-tfi dm He&el Wij lazen voor U Hoe ziet Molotof er uit? De mensch legt het af tegen dier het Twec gevaarlijke schepelingen Duizend Brabanfsche arbeiders staken K.L.M. heeft geen last van verboden zones Hazewindhond wedijvert met een onderzeeër J Sally geeft het op Van te weinig en te veel werk Wanneer er sprake is van pres taties op sportgebied, nu, dan verbeelden wij mensehen ons wel eens dat wij het daarin een heel aardig eindje gebracht hebben. Maar o wee, wanneer wij onze krachten eens met de dieren gingen meten. In negen van de tien gevallen zouden wij het glansrijk afleggen tegen de vier voeters. Hoe staat het om te beginnen met sprin gen? Wanneer wij van iemand hooren, die 1 M. 80 hoog springt, nu, dan krijgt hij voor ons al een Olympisch tintje. Een leeuw echter springt met het grootste ge mak vier meter. Ook voor een steenbok biedt een drie meter hooge hindernis in ge val van nood geen moeilijkheden. Dit wat betreft hoogspringen. Maar ook in het ver springen zouden wij het moeten afleggen. Zeven tot acht meter vinden wij een heele prestatie bij het verspringen. Bij een kan goeroe heeft men al sprongen van veertig meter opgemerkt. Leeuwen en apen spron gen gemiddeld tien meter. De mensch zou zich kunnen meten met een gems of een tijger, die afstanden van zeven tot acht meter verspringen. Zelfs Nurmi legt het af. Wat betreft het hardloopen zou zelfs een renner als Nurmi het moeten afleggen. Er zijn renpaar- die die een secondesnelheid hebben van 2025 meter. Dit is de snel heid van den snelsten sneltrein. De hazewindhond loopt 18 meter per seconde; de snelheid van een on derzeeboot. En de giraffe brengt het tot 15 meter. En wanneer we nu weten dat de mensch in het allermooiste geval bijna 10 meter in een seconde „haalt", dan behoeven wc hierop heusch niet zoo trotsch te zijn. Men heeft ook eens daadwerkelijke proe ven genomen en toen bleek, dat op een afstand van 23000 meter een renpaard zes minuten vroeger aankwam dan de mees ter in het hardloopen Nurmi. Toch loopt deze zoo snel, dat hij een haas kon bij houden, die vluchtte. Zwemrecords. Hoe staat liet met zwemmen? Treurig, heusch treurig. Een dolfijn zwemt bijv. 30 K.M. in een uur. Een vyalvisch en een haring halen in denzelfden tijd ongeveer 22 K.M. Dit zijn snelheden van 9 en 6 meter per seconde. Hier moet de mensch het ab soluut bij afleggen, want hij zwemt met heel veel oefening 12 meter per secon de. En zelfs tegen de motorische snelheid zouden de beste zwemmers in de dieren wereld het kunnen opnemen. De genoem de dieren zouden een boot, die met gemid delde snelheid loopt, d.i. ongeveer 5 meter per seconde, op hun dooie gemak inhalen. Ook een zeiljacht, dat toch 8 meter per se- Diefstal, brandstichting en po ging tot vergiftiging waren hun niet te bar Twee schepelingen van het Groningsche kustvaartuig „Nejaco", een 16-jarige kok uit Delfzijl en een 21-jarige monteur uit Schild- wolde, beiden thans gedetineerd, hebben gis teren voor de Groningsche rechtbank terecht gestaan wegens diefstal, resp. heling van geld, gepleegd tijdens een reis naar Enge land, ten nadeele van den kapitein van liet schip. Er was tijdens deze reis naar Engeland echter nog meer gebeurd. Zoo heeft er brand gewoed aan boord, terwijl ook een poging tot vergiftiging van de bemanning is gedaan. In het bijzonder moet in een en ander de jongste verdachte de hand hebben gehad, waarbij hij zijn ouderen kameraad wist me de te slecpen. Hij zou zelfs met een plan hebben rondgeloopen om het schip te laten zinken, na de bemanning te hebben bedwelmd en na zich van het aan boord aanwezige geld te hebben meester gemaakt. De eisch luidde tegen M. één jaar tucht school en tegen K. zes maanden gevangenis straf. De rechtbank zal 1 September uitspraak doen. conde loopt, zou een dolfijn stellig inhalen en het jacht zou spoedig achterblijven. Al leen de Oceaanreuzen, die een snelheid kunnen bereiken van 16 meter per seconde, zouden de dieren-zwemmera niet kunnen evenaren. Ook staan we versteld van de duikpres- taties bij de dieren. Walvisschen duiken en blijven een half uur onder water. Een nijlpaard kan het 10 minuten onder water uithouden, een wilde eend moet na 7 mi nuten boven komen. Het uithoudingsvermogen van postduiven. Wat vliegen betreft zijn de menschen, al thans de door menschen geconstrueerde vliegmachines, den vogels de baas. Maar toch kunnen vogels bewonderenswaardige snelheden bereiken. Het record houdt op dit gebied de steen arend, die 80 meter per seconde vliegt; dan komt de zwaluw met 4560 meter, de adelaar met 2530 meter en de postduif met 18—26 meter. Sommige vogels hebben ook een ongelooflijk uithoudingsvermogen. Postduiven kunnen zonder te rusten een af stand afleggen van 4000 K.M. Zwaluwen vliegen 400—500 K.M. „aan een stuk". De Albatros begeleidt soms dagenlang een snelle stoomboot. Grieven: te weinig nachtrust, te zwaar werk en te lage loonen. Gisterochtend zijn ongeveer duizend arbei ders, die bij wijze van werkverruiming werkzaam zijn bij het graven van het af wateringskanaal in Oost-Noordbrabant in staking gegaan. De arbeiders, die voor het roeerendeel af komstig zijn uit Breda en Tilburg hebben als voornaamste klacht dat zij te weinig nachtrust krijgen, omdat zij 's morgens reeds om vier uur moeten opstaan, terwijl zij eerst, des avonds acht uur thuis ko men. Zooals bekend, geschiedt het vervoer per extra trein. Voorts zouden er klachten zijn over te zwaar werk en te lage loonen. De adjunct inspecteur voor de werkveruiming in Nood-Brabant te 's Hertogenbosch is reeds ter plaatse aangekomen voor het instellen van een onderzoek, terwijl de bur gemeester van Mil'1, politie heeft gerequi- reerd voor handhaving van de orde onder de groote menigte, die zich thans in de na bijheid van het station te Mill ophoudt. Een tijdelijke dienstregeling. Zooals reeds gemeld, heeft de K.L.M. zich genoodzaakt glzien eenige veranderingen aan te brengen in haar zomerdienstrege- ling. Na de aangebrachte wijzigingen, waardoor de situatie gunstiger is gewor den dan eerst het geval was, ziet de dienst regeling in groote trekken thans als jolgt er uit: De verbinding AmsterdamBatavia bleef onaangetast, dus drie diensten per week in beide richtingen. Het binnenlandsche ver keer werd echter, zooals wij hebben bericht geheel stopgezet. In de diensten op Lon den kwam nagenoeg geen verandering; er bestaat nog zesmaal per dag gelegenheid nar de Engelsche hoofdstad te vliegen. De eenmaal dagelij ksche dienst Amsterdam Manchester—Liverpool v. v. is inmiddels weer hersteld. Van de drie diensten op Parijs werd er één opgeheven, zoodat nog de gelegenheid blijft op twee tijdstippen naar en van Parijs te vertrekken. De directe verbinding Parijs—Stockholm via Kopenhagen bleef bestaan. Wat de verbindingen met Berlijn betreft, ook hier is een van de drie diensten uitge vallen en wel de middagdienst via Hanno- ver. De lijn AmsterdamBremenHam burg is overgenomen door de Deutsche Lufthansa. De nachtpostdienst, ook open gesteld voor passagiers, op Keulen vindt normaal doorgang. De eenmaal daagsche dienst op Milaan en Rome, waarvan oorspronkelijk gemeld Wat zou het ineens een leegte geven als er op 'n dag niet door deze of gene mo gendheid eèn waarschuwing tot Japan werd gericht! De Japanners moeten wel de grootste collectie waarschuwingen bezitten die er bestaat. Practische dagbladzetterijen die tijd en zetkosten willen sparen konden er eigenlijk best toe overgaan, „stypjes te vervaardigen die eiken dag voor het ge bruik klaar staan en waarin alleen de naam van het protesteerende land moet worden ingevuld. Ik geef het in allen ernst in overweging. Men moet aannemen, dat de regeering in Tokio ze op een grooten hoop gooit en bewaart om ze op een stillen vacantiedag, als er eens geen nieuws van het incidents front is, te lezen. Of er een patience mee te leggen. In oude tijden maakten, ultimatums, diplomatieke protesten en waarschuwingen indruk. Tegenwoordig wordt er zoo weinig aandacht aan geschonken, dat een regee ring die protesteert met verwijzing naar een vroeger protest, verzocht wordt er het nummer bij te voegen, opdat de juffrouw van de garderobe (of wie anders deze documenten opbergt) in staat is het bedoel de document terug te vinden. Nog iets belangrijks gekomen? Frankrijk protesteert tegen het bom- Wat is dit hier? Protest van de Vereenigde Staten. Scheur er het blanco gedeelte er af, die menschen weten niet wat zuinigheid is, en vraag Generaal Bravoerima of we op de rest mogen antwoorden. En dat? Een ultimatum van Moskou. In welke taal Engelsch, Excellentie. Opprikken. Engelsch bestaat niet meer. En wat is dit hier? Frankrijk protesteerd tegen het bom- Niet veel zaaks, Excellentie, eischt schadevergoeding. De eisch is niet ontvangen. Laat maar onder de tafel vallen. Juist, Excellentie. Dan zijn hier twee waarschuwingen van de Britsche regeering, één tegen het tot zinken brengen van twee rivierschepen en één tegen het bombarde ment van het Roode Kruis-ziekenhuis. Twee waarschuwingen op één dag? Die Engelschen krijgen moed! Men kan toch niet bezig blijven met antwoorden. Sein aan het vliegcommando dat ze beter moeten uitkijken waar ze hun suikergoed strooien en antwoord den Britschen gezant, dat we nog geen rapport hebben binnen gekregen. Zeker Excellentie. En daarna? Als ze zich op de conferentie van Tientsin behoorlijk gedragen, zullen we onze verontschuldiging aanbieden. U weet, formulier GZ. Hebt u er nog veel van? Ongeveer honderd. Laat u er tienduizend bij drukken. Die zullen we nog wel noodig hebben. En de schadevergoeding? Als ze er voor de vijfde maal om vragen, schrijft u dat de schade wordt onderzocht. En verder? Verder? Daarmede is de zaak afge daan. Uitstekend Excellentie. Ander verder nog iets van Uw orders? Ik geloof het niet. Is er nieuws uit China Goede berichten, Excellentie. Wij hebben aan de Mongoolsche grens gisteren in tien minuten tijds 58.000 Sovjet-vlieg tuigen neergeschoten. Een van onze vliegers kreeg daarbij een stofje in het oog en maakte een geslaagde noodlanding. That's the stuff... ik bedoel: dat moe ten we hebben! Geef door aan de pers. Te plaatsen op de eerste pagina van het avond blad, bovenaan links, met 24 punts letter. De opschriften in 48 punt moeten vóór half drie aan mijn goedkeuring worden onderworpen. Die wil ik hun niet dicteeren. Niemand moet kunnen zeggen, dat we geen vrije pers hebben. En wat zal ik met de ultimatums doen? Stuur ze aan mevrouw mijn Dochter, die studeert zooals u weet westersche talen en plakt ze in een album. En als er gezan ten komen om mij te spreken, meld mij dat dan, zooals gebruikelijk, wanneer ze drie uur in de wachtkamer zitten. Zeker, Excellentie. De Russische ge zant wacht sinds gisteren. Laat hem over een uur binnen. En stuur mij nu den kapper. werd, dat deze kwam te vervallen, werd eveneens overgenomen door de Deutsche Lufthansa. De eenmaal daagsche diensten op Boedapest en Zurich blijven gewoon doorgaan. Tenslotte kwam er eenige wijziging in de verbindingen met de Scandinavische lan den. Van de vier diensten naar het Noor den werd er een, de „Norway Air Express" op Oslo, stopgezet. De andere luchtdien- sten op Scandinavië worden normaal ge vlogen. Bij het bovenstaande dient nog te wor den vermeld, dat de K.L.M. bij het uit voeren der Lichtdiensten geen hinder on dervindt van de z.g. verboden zones. Het Kanaal niet kalm genoeg. De poging van Sally Bauer, de bekende Zweedsche lange afstandszwemster, het Ka naal over te zwemmen, is door de minder gunstige omstandigheden mislukt. Op het moment, dat zij haar poging staakte, was zij in de nabijheid van Michenin. Zij keerde naar Dover terug. Een nieuwe poging zal worden ondernomen, zoodra de zee wat kal mer zal zijn. „VOLKSFRONT." De c. h. „Nederlander" schrijft: Enkele vriendelijke critici van het nieuw gevormde Ka binet ontzien zich niet het woord „volksfront" uit hun welver-sneden pen te laten vloeien. Gelukkig zijn het er niet vele. En als een nationaal socialistisch orgaan het doet laat men dat natuurlijk voor- wat het is. Als echter een a.r. orgaan als is liet dan maar het Friesch Dagblad, dat al eer der blijkt gaf de kluts volko men kwijt te zijn het oir- baar acht „te herinneren aan den tijd, toen ook 'in Frankrijk een volksfront was gevormd", dan wordt het zaak even in herinnering te brengen, dat men onder het volksfront in Frankrijk ver stond de nauwe samenwer king tusschen communisten, socialisten en radicalen. Zijn de critici eenmaal tot dit peil van wetenschap ge stegen, dan zullen zij mis schien niet meer het begrip „volksfront" in verband bren gen met een Kabinet, waarin roomsoh-katholiek, anti-revo lutionair, christelij k-histori- cus, socialist, vrijzinnig-demo craat, vrijzinnige en kle-ur- looze samenwerken. Ieder is vrij voor het Kabi net de benaming te kiezen, die hij wil. Maar men moet toch niet al te veel verwarring willen stichten. Dat is zoo klein. HET EI VAN COLUMBUS. Uit het Volk (s.d.a.p.): De inspecteur v. d. Volks gezondheid b.d,, arts D. J. Hulshoff Pol Sr., heeft een brochure geschreven. In zes tien pagina's druks heeft hij even het werkloosheidsvrang stuk opgelost. Daartoe heeft hij een heel eenvoudig recept uitgevonden en men begrijpt eigenlijk niet, dat niet reeds lang vóór hem een ander op het idee is gekomen. Ziehier de oplossing: le. Alle surplus arbeids- vrouwen en meisjes (een ele gante uitdrukking, nietwaar?) van 1560 jaar krijgen ar beid. 2e Alle arbcidsmeisjes van 1525 jaar (daarna zijn zij volgens hem allemaal ge trouwd!) krijgen arbeid. 3e Alle burgermeisjes en alle gehuwde arbeids- en bur gervrouwen maken, zoo noo dig, plaats voor werkloozo gezinshoofden. 4e Van deze groep zullen naar berekening 70.000 a 80.000 nog een werkkring kunnen vinden. Bij verbete ring van de economische con junctuur, zal dit aantal stij gen. 5e Ongehuwde mannen bo ven de 30 jaar worden of vervangen door werklooze gezinshoofden óf wel zij krij gen een extra, zeer hooge cclibatairc belasting. 6e Bij doorvoering van het bovenstaande zal er geen werkloosheid meer zijn. Het Volk voegt hieraan toe: Als de zaak niet zoo bui tengewoon ernstig was, zou inen om deze brochure kun nen lachen. HUISWERK VOOR DEN ONDERWIJZER. Een hoofd van een MULO school klaagt in een uitvoe rig ingezonden stuk in de N. Rottend. Crt. over het vele werk, dat een schoolhoofd in de vacantie nog moet ver richten. Wiij laten hieronder iets uit deze klacht volgen: Wanneer men het geluk heeft, hoofd van een m.u.l.o. school te zijn, hoeft men niet bang te zijn voor werkloos heid. Ik spreek nu niet over de groote klassen, waar soms meer dan 40 leerlingen in zitten (denk even aan de stapels correctie) of over het aantal examen-candidaten, dat, vergeleken met eenige jaren geleden, vervier- of ver vijfvoudigd is. En ambulante m.u.l.o.-hoofden komen niet voor. Ainhulantisme treft men nog alleen aan in bijz. lagere scholen waar men 1, 2 of 3 kweekelingen laat wer ken. Neen, ik wil het nu al leen hebben over de vacanties Neem allereerst de Kerst va cant ie. Meent men eens rus tig 14 dagen door te brengen bij familie of in den huiselij- ken kring, dan verrast half December het Bureau voor Statistiek ons met een stel vragen en invuloefeningen (in triplo a.n.b.) waar men dagen op zit te peinzen, waarvoor men uren op school doorbrengt in kaa rt registers, aan t eeken ingenk lassebezet- tingen, enz. En dan gebeurt het dat men na 10 maanden het heele zaakje terugkrijgt, omdat de gegevens niet klop pen met die van het jaar er voor. En dan begint het ge zoek van vonen af aan. Is men hoofd van een bijz. school, dan kan men in die zelfde Kerstvacantie begin nen met de zgn. Januari-ad- ministratie, dus alle stukken gereedmaken voor subsidie, voorschotten, enz. enz. Het bestuur zet er dan wel zijn handteekeningen onder. De Paaschvacantie is ook al geen tijd van rust. Dan ko men tal van verontruste ou ders om bijwerk en hulp voor hun zwakke pupillen, die het m.u.l.o-exa.men willen afleg gen. De Pinkstervacantie is voor M.U.L.O.-scholen onge veer afgeschaft omdat die vlak voor de lange Zomerva- eantie valt. Maar dan de Zomervacan- tie! Daarvoor benijdt een ieder ons, die niet bij het on derwijs is Zes weken lang rust! Dat zou waar zijn, als daar eerst geen 2 weken af gingen voor de examens, 't Zij dat men daar zelf aan meewerkt, 't zij, dat er nog tal van candiidaatjets onder het mes moeten, die in dien tijd extra moeten „bijgesle pen" worden. En nu dit jaar een verrassing! Begin Augus tus ontving elke m.u.l.o.- schooil van het Rijksschool- toozicht een vragenlijst over de zittenblijvers. Niet zoo maar liet percentage te licht bevonden, zooals de gemeente dat elk jaar vraagt, daar komt heel wat meer kijken. In 8 kolommen moet men aangeven wat de oorzaak is van het doubleeren. Dat ver onderstelt dus bij den invul ler kennis van eiken leer ling, zijn zwakheden, zijn ijver, zijn anleg, gedrag, psy chische stoornissen enz. Én dat midden in de vacantie! En dan b.v. op een school van 300 leerlingen! Tenslotte de opmerking, dat de vragen, ingevuld, bin nen 14 dagen, worden terug verwacht. Gezellig voor dege non, die in het buitenland zitten, hoewel ze daar mis schien niets van de verras sing weten. Moeilijker is het als men ergens in pension is en men zijn post toegezonden krijgt. Dan moet men wel aan bet werk. Of zou men mogen wachten tot na dev vacantie? HIJ DRAAGT EEN CONFEC- TIEPAKJE... Hoe ziet Mblotow, de Russi sche volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, met wien von Ribbentrop geconfe reerd heeft, er uit? Wjatsjelaw Michailowitsj Molotow Zuiver physisch vertoont Molo tow een zekere verwantschap met Lenin: hetzelfde Russisch-Aziati sch type, dezelfde vooruitspringen de jukbeenderen, hetzelfde gewelf de voorhoofd, de vooruitstaande kin en de ietwat korte en breede neus. En ook dezelfde scherpe oogen met de doorborende blik, al is die blik dan ironisch en ver borgen achter een pinice-nez Alleen zijn glad gekamde haren en zijn snor doen hem in uiterlijk verschil len van den stichter van het Bols jewisme, die gelijk bekend kaal was en een baardje droeg. Hoe de officieele chef van de Sov jetregeering gekleed gaat? AJs een onderwijzer eener volksschool, het- ge.cn de perfect-gentlcman Von Ribbentrop voor lief moest nemen. Hij (Molotow) draagt een confec- tiepakje, een slappe boord en des zomers linnen schoenen. Is het warm dan pleegt hij zijn colbertje uit te doen zoodat zijn hooggeslo ten hemd zichtbaar wordt. Maar zijn kleeding moge pretentieloos zijn, zij is evenzeer onberispelijk, helder en keurig gestreken. Hij dnnktn iet, hij rookt niet en hij eet, zonder uitgesproken vegetariër te zijn, bij voorkeur vruchten en groenten. Hij is dol op melk. Hij houdt ervan zijn tuinbloemen zelf te begieten, hetgeen een nette en nuttige gewoonte raag heeten. Molotow is een hard en onver moeid werker, van wien Dimii- triewsky,een zijner biografen ver telt: „Er is geen mensch in Rus land die met zooveel overgave en heiligen ernst werkt als hij". Hij is wars van oppervlakkigheid en breedsprakigheid, omdat hij zelf een positief en systematisch denker is en een scherp bcoordeelaar.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8