1 Zonder zorgen wordt gebouwd Te veel verbeeldingskracht België in staat van verdediging De koe op school 20000 gasmaskers voor de burgerbevolking Gelukkigdat ze niets begrijpt Van 't groote spel der diplomaten Ze denkt slechts aan haar eigen spel En laat de wijze weteldpraten Tapverbod te Warschau Machtiging de musea te sluiten Van klooster tot tuchthuis Medische hulp in oorlogstijd Controle op den beurshandel verscherpt Postduivenvereeniging „Hollands Noordpunt" öni boAl tWiAaal: Maatregelen qenomen ter verze kering van het grondgebied. De bevolking aanbevolen kalm te blijven. In den gistermorgen gehouden Belgischen Kabinetsraad heeft de regeering maatregelen genomen, waarvan het doel Is. het Belgische grondgebied in actieven staat van verdediging te brengen. Het communiqué, na de zitting door de regeering gepubliceerd, was van den vol genden inhoud: De ministerpresident en minister van bui- tenlandscHe zaken hebben verslag uitge bracht over den internationalen toestand. De minister van landsverdediging heeft een uiteenzetting gegeven van de aanvul lende veiligheidsmaatregelen, welke voor dezen toestand worden vereischt. Deze maat regelen zijn gisteren genomen. Het land zal er een nieuwe be vestiging in vinden van zijn wil tot onafhankelijkheid temidden van de conflicten die Europa verdeelen. De regeering beveelt de bevolking aan kalm te blijven. Niets in de door andere mogendheden genomen militaire maatregelen heeft het karakter van een, die tegen België, welks diplomatieke positie welbekend is, en een gewaardeerde factor vormt van de even wichtigheid van het land, is gericht. De minister van binnenlandsche zaken heeft verschillende wetsontwerpen voorge steld: 1. Verlenging voor den duur van den oorlog van de mandaten der geconstitueer de lichamen en die der tijdelijke ambte naren. 2. Een wet betrekking hebbende op de verleening van volmachten gedurende den oorlog. 3. De opschorting voor den duur der mobilisatie van de onvereenigbaarheid van functies in vertegenwoordigende lichamen en militaire functies. 4. Aan de onder de wapenen staande soldaten zal uit hoofde van militairen dienst een schadeloosstelling worden toegestaan. De minister van landsverdediging is ge machtigd voor de burgerbevolking 200.000 gasmaskers aan te schaffen. Onder de tegenwoordige omstandigheden heeft de regeering besloten zich tot nader order te onthouden van iedere deelneming aan manifestaties van welken aard ook. Staaf van alarm te Poznan afge kondigd. De hoofdstedelijke overheid te Warschau heeft met ingang van gisteren tot nader or der den verkoop van alcohol verboden. Op overtreding staat een boete van 300 zloty of gevangenisstraf van twee weken. De plaatselijke autoriteiten te Poznan heb ben den staat van alarm afgekondigd. De stad zal des nachts moeten worden verduis terd. De autoriteiten van deze stad hebben een verordening gepubliceerd, waarin wordt me degedeeld, dat kleinhandelaren, die zou den overgaan tot onwettige prijsverhooging van koloniale waren, ernstig zullen worden bestraft. KLEEREN VAN GANZEVEEREN. In een der 8 paviljoens op de landbouwten toonstelling te Moskou, gewijd aan het fok ken van wild en gevogelte, worden een aan tal kleedingstukken getoond, welke van ganzeveeren vervaardigd zijn. Men vindt daar o.a. mooie warme kinderkleeren, man tels, mutsen, jassen, enz. DE DUITSCHERS TE SINGAPORE. Op advies van den Duitschen consul-gene raal zijn 23 Duitschers van Singapore naar Ned.-Oost-Indië vertrokken. Ter beveiliging van onze kunst schatten. De Minister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen, heeft het wensche ijk ge oordeeld den directeuren der Rijksrnusra °Pdracht te geven maatregelen te tre en ^oor de beveiliging van de kunstschatten «n hun machtiging verleend in verban J daarmede desgewenscht het museum te sluiten. Een soortgelijke opdracht en ma< 1 "Ring is aan de verschillende rijksarerma- rissen verleend. (Wij meldden gisteren, dat de directie var. bet Rijksmuseum in de hoofdstad reeds %cr- schillende maatregelen genomen heeft- Herinneringen aan de refor matie. Pater Dalmatius van Heel O.F. M. heeft een boek geschreven, waarin hij de geschiedenis van een aantal kloosters in Nederland be handelt, Van ongeveer 50 kloosters geeft de schrijver aan, hoe deze ten tijde der reformatie van bestem rning veranderden of ook wel ge heel verdwenen. Wij lezen, dat vele kloosters werden tot: wees huis, oude mannenhuis, gerefor meerde academie, gebouw voor de schutterij, latijnsche school, kazer ne, administratiehuis, woonhuis, voor professoren, hoogeschool, muntgebouw, tuchthuis, school huis van gyminasiumrector enz. De kloosters te S c h a g e n en op Texel werden weeshuizen. „Ze trappen plomp de schoolwei stuk". Er is niets nieuws onder de zon! Dit con stateert een medewerker van de N.R.Crt.. in verband met de nieuwe methoden, welke men thans bij het onderwijs wil toepassen. Thans zijn wij, aldus de schr., in de pe riode van de „middelpunten der belang stelling" („centres d' intérêt"), waaromheen dan alle onderricht zich groepeeren moet. Tot één daarvan is de koe opgeklommen en nu lézen we over de koe, schrijven over de koe, rekenen over de koe, krijgen natuur kennis over de koe, zingen over de koe, be zien de koe zoölogisch, sociaal-geografisch- historisch. En ook aesthetisch, al teekenend cn boetseerend. trachten we de koe te bena deren. En een schoolboek over de koe, me thodisch ingericht, met inachtneming van alle paedagogische en didactische wetten, is natuurlijk al verschenen uit het Noord- hollandsche koeienland. Rijmer zong in het R.-Kath.: „Ons Eigen Blad" al de volgende ode aan de koe: Komt bij je les een kalf te pas, Breng dan dat kalf ook in de klas, Zoo luidde Pestalozzi's eisch. En Pestalozzi sprak steeds wijs. Zijn woord werd met respect bewaard, De man bleef om zijn kalf vermaard, En allen volgden we als om strijd. Zijn wegen van aanschouwlijkheid. Tot eindelijk nog koener held Verschijnt op 't paedagogisch veld. En komend van het Purmer End, Niet met een kalf de school torent. Hij is die kalverhalfheid moe Maar met een koe een heele koe! O, pappie Pestalozzia, Sic transit mundi gloria! (1) Weet, dat het huidige jong geslacht, Van Nederland uw kalf veracht! Wat is een aklf dan koe in spé? En slechts de volheid stelt tevree. Het „volle" leven in de school! Zoo klinkt thans hier het nieuw parool. En Hollands leven is de koe! Dies wordt met enthousiast gedoe, Dit „centre d'intérêt" begroet En zingt men oden nooit vermoed Tér eere van dit mellekdier Met zijn familie, os en stier O school der toekomst van mijn land. k Zie koeien knoeien t' allen kant. Ze trappen plomp de schoolwei stuk En vreten vratig ruk na ruk. De bloemen weg van wat daar bloeit; Ze dooden, wat er edels groeit. 't Is wel niet fraai, doch 't moet gezeid Met natte, platte viezigheid. Zo krijgt men: de school door het leven, voor het leven. Voor hoelang? (1) Zoo gaat de heerlijkheid van de we reld voorbij! Regeering vraagt bijzondere be voegdheden. Naar wij vernemen heeft de minister van Sociale Zaken bij den Raad van State met spoed aanhangig gemaakt een ontwerp van wet, houdende regelen met betrekking tot de geneeskundige voorziening onder de bur gerbevolking ingeval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstandig heden. In dit wetsontwerp wordt voorgesteld, aan de regeering bijzondere bevoegdheden toe te kennen, o.a. ten aanzien van het ver vangen van geneeskundigen, die door de be doelde buitengewone omstandigheden hun praktijk niet of niet volledig kunnen uitoefe nen. Door het bestuur van de vereeniging voor den effectenhandel was gisteren in het beurs- lokaal in de hoofdstad een mededeeling op gehangen, waarin het bestuur bericht, dat alle opgaven van noteeringen, indien de be treffende koersen lager zijn dan de vorige noteeringen de paraaf van een lid van de commissie voor de noteering behoeven of van een der andere bestuursleden, die tot dat doel gedurende den beurstijd in de guide- bank aanwezig zullen zijn. (Dit wijst er op, dat door het bestuur nog grootere controle op den handel wordt uit geoefend dan in normale tijden reeds het ge val is. Red.) Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 20 Augustus haar laatste wedvlucht jonge duiven, vanaf het station Noyon, afstand 396 km. In concours waren 160 vogels, welke des mor gens om 8 uur met een N.N.O. wind, kracht 2, in vrijheid werden gesteld. Bij thuiskomst der vogels bleek, dat de windkracht was aange groeid tot 4. Door het zeer warme weer werd het concours erg vertraagd, zoodat de eerste pijsvliegende vogel pas om 15 u. 35 in de klok werd gedraaid. Als bijzonderheid dient hierbij vermeld dat de le prijsvliegende vogel eigen dom was van ons lid, den heer van Steijn, welke liefhebber voor deze vlucht slechts één vogel ingekorfd had. Een pracht-prestatie dus. Prijzen en punten werden als volgt verdiend: Van Steijn 1 met 36 put.; Buis 2, 3, 6 met 10 Opnt.; Messink 4, 7 met 63 pnt.; Scholten 5, 9, 10, 25, 27 met 100 pnt.; Koger 8 met 33 pnt.; Riemers 11, 15, 18, 20, 21, 29 met 84 pnt.; Rietveld 12, 26, 30, 32 met 55 pnt.; Felkers 13, 19 met 46 pnt.; Schuik 14, 23, 28 met 55 pnt.; Mulder 16, 22 met 43 pnt.; Giesbers 17, 31 met 36 pnt.; Martijn 24 met 14 pnt. Tevens werd Zondag de eerste navlucht ge houden met oude en jonge duiven vanaf het station Oudenbosch, afstand 153 km. In con cours waren 192 vogels, welke des morgens om 9 uur, met een N.N.O. wind, kracht 1, in vrijheid werden gesteld. De wind bleek bij aankomst in kracht toegenomen te zijn (3) en ook hier werd door het warme weer laat ge klokt. Het concours stond echter slechts 13 minuten open, wat aangezien het warme weer, vrij normaal is. De eerste vogl, eigenaar den heer Rietveld, werd op 11.39.56 geklokt en de laatste prijsvliegende vogel om 11.53.13. Prij zen en punten werden als volgt verdiend Rietveld 1, 26 met 40 pnt.; Scholten 3, 5, 6, 20, 22, 27, 35 met 95 pnt.; Riemers 2, 8, 36, 37, 38 met 59 pnt.; Buis 4, 10, 12, 13, 17, 23, 29, 33 met 89 pnt.; Giesbers 7, 25 met 35 pnt.; van 't Hert 9 met 23 pnt.; Mulder 11, 31 met 27 pnt.; Felkers 14, 15, 28, 34 met 47 pnt.; Huber 16 met 16 pnt.; Messink 18, 21 met 27 pnt.; Brand 19 met 14 pnt.; Pelt 24 met 11 pnt.; Steijn 32 met 5 pnt.; Nieuwenhuizen 30 met 7 pnt.; Bakker 39 met 1 pnt. Onderstaand volgen nog de eindstand van het kampioenschap jonge duiven en de stand van het generaal kampioenschap. Kampioenschap jonge duiven: 1. Scholten 438 pnt.; 2. Giesbers 427 pnt.; 3. Mulder 380 pnt.; 4. Buis 380 pnt.; 5. Rie mers 337 pnt.; 6. Rietveld 328 pnt. De rest onder de 300 punten. Kampioenschap-generaal. 1. Riemers 1634 pnt.; 2. Scholten 1440 pnt.; 3. Buis 1158 pnt.; 4. Rietveld 1147 pnt.; 5. Mulder 1031 pnt. De rest onder de 1000 punten. VOORBEREIDINGEN VOOR DEN DUIT SCHEN RIJKSPARTIJDAG. (Van onzen Berlijnschen corresnondent.) NEURENBERG, Augustus. Met grooten spoed worden op het oogenblik de laatste voorbereidingen voor de jaarlijksche massabijeen komst te Neurenberg, den „Rijkspar tijdag des Vredes" getroffen. Reeds jaren geleden Is men begonnen, voor de poorten der oude stad Neurenberg, „de grootste politieke dcmonstratieplaats dei- wereld", zooals de Duitschers het noemen, te scheppen. Door PETER PAMPAVILLE. Het was op één van die stormachtige, sombere regendagen, die een verblijf in Schotland zoo vervelend kunnen maken, dat wij met zijn vieren, twee zakenlieden uit Manchester en ik, hij Bill Maclormack om de nhaard zaten. Hoe Bill er toe gekomen was, om juist nu, in begin October ons, vier oude schoolkameraden, nog eens bij elkaar te brengen, en een volle weck in zijn land huis op te sluiten, was ons allen een groot raadsel, Bill wellicht ook. Maar hij zal dat wel in een plotselinge opwelling gedaan heb ben, vroeger had hij zulke diigen al. Er is maar één middel om elkaar een beetje uit de verveling te helpen, als zelfs bridge niet vlotten wil, en dat is: verha len te vertellen. Bill had reeds een verhaal uit zijn Indischen tijd verteld, ik zelf wist nog iets over een collega; Joh. Beaver, die eigenlijk niet vertellen kan, had zich ook la ten hooren en dus was de beurt aan Frank Cavanagh. Bill drong er ook op aan, dat hij ook iets zou vertellen, en wij vielen hem bij, bang, anders weer zelf aan het woord te moeten komen. Maar Frank toonde zich wat onwillig. Hij was, vroeger al. heel bescheiden, en ik heb nooit begrepen, hoe hij met zijn zaken zoon succes heeft gehad. Tenslotte zwichtte hij voor ons aandringen. Nu dan zal ik jullie een geschiedenis ver- tciicn,' die ik zelf heb meegemaakt en die op mij een diepen indruk heeft gemaakt. Jullie weet, ik was vroeger een droomer, een beetje té sterk was mijn verbeeldingskracht. Dat was niet naar den zin van vader, die een uiterst reëel mensch was. Hij hoopte dat ik advocaat zou worden Even zweeg hij, maar juist toen ik een opmerking wilde maken, ging hij, wat abrupt verder: „Verbeelding kan een mcnsch soms veel kwaad doen, ook al blijkt dat de waarheid ermede in overeenstemming is. Het was in 11)26. Op aandringen van mijn dokter had ik besloten, een voetreis door Cornwall te maken. Prachtige streek Corn- wall. Ik genoot. Dagenlang trok ik door het mooie heuvelland; iedcren avond ergens in een dorpshotelletje te overnachten, was steeds weer een genoegen op zichzelf. Schit terende logementen heeft ornwell! Maar op een avond, ik had mijn dagreis iets te groot gemaakt, kwam ik, vrij laat reeds, in Wilmington aan, een gehucht, met één loge ment, een vuil, vervallen gebouw. Er bleef mij geen keus, ik moest er blijven overnach ten. De waard zag er niet vertrouwenwek kend uit, maar enfin, ik had slaap en het duurde dan ook niet lang, of ik sliep vast in een kale, muffige hotelkamer. Plotseling werd ik wakker door een kreet, komende ergens uit een kamer naast de mijne. Meteen zat ik rechtop in bed, alle zenuwen gespannen. Bijna dacht ik ge droomd te hebben, toen ik voetstappen hoorde en geluid van gedempte stemmen. Het was of iemand zacht kreunde. Toen werden er een paar woorden gefluisterd die ik mijn leven lang niet zal vergeten: „Vlug, hij verroert zich nog!" Een slag hoorde ik, en daarop volgde een zoo hartverscheurend gejammer, dat mijn heele lichaam beefde. Nog wat voetstappen hoorde ik. toen werd het weer stil Geen oog deed ik meer dicht. Urenlang zat ik rechtop in bed, op schrikkend bij iedere schaduw, die de door den wind bewogen gordijnen op de muren wierpen. Ik was er van overtuigd, dat in het hotelletje een gruwelijke moord was ge beurd, en dankte mijn goed gesternte, dat ik mijn kamerdeur aan den binnenkant had af gesloten. Een onbeschrijfelijke opluchting was het voor mij, toen de dag aanbrak. Haastig kleed de ik mij en tegelijkertijd met den nog geeu wenden waard kwam ik in de gelagkamer. Direct vertrekken, was mijn wensch, en ik vroeg om de rekening. De man keek mij scherp aan en vroeg: „Hebt U goed geslapen? Ik bièd U mijn excuses ervoor aan, maar er is vannacht inderdaad wat leven gemaakt. Ik heb vannacht een kat doodgemaakt, die al een week lang 's nachts in huis komt rooven." Verlicht haalde ik adem. Het was- maar weer eens een op hol slaan van mijn fantasie geweest, dat mijn nachtrust totaal verstoord had. Ik was gerust gesteld, bleef in het logement ontbijten en liet den kellner iets omtrent de geschiedenis van het gehucht vertellen." Bill gooide zijn peu.kje sigaret in het open vuur. „Een gewoon geval van te groote ver beeldingskracht", merkte hij, nogal overbo dig op. „Neen, het verhaal is nog niet uit", zei Frank langzaam. „Twee dagen later zat ik in een klein plaatsje aan de Zuidkust op een café-terras en keek een paar couranten door. Een vette kop trof me. „Afgrijselijke roof moord te Wilmington". Mijn verbeelding was niet op hol geslagen dien nacht, Bill. In mijn logement was een oude man vermoord, en op vier meter van mijn bed was het ge beurd. De waard en de kellner waren reed gearresteerd. Praat mij nooit over een te- pp' aan verbeeldingskracht Ik ben er mam denlang beroerd van geweest. Nog zijn de werkzaamheden niet ge heel gereed, maar toch zullen de millioenen, die de volgende maand naar Neurenberg zul len stroomen, een indrukwekkend beeld krij gen van de enorme bouwwerken, die Wel geschapen zijn. Plaats voor honderdduizenden. Ongetwijfeld zal het Duitsche stadion, dat overigens eerst in zijn fundamenten gereed is, wel den meesten indruk op de toeschou wers maken. Hier wordt door niet minder dan 7000 arbeiders in afmetingen ge bouwd, die aan vorige generaties nog on denkbaar schenen. De pijlers van de tribu nes worden niet minder dan 80 meter hoog. In totaal zal het Duitsche stadion plaats bie den aan 405.000 toeschouwers. De beide to rens, die aan de uiteinden der hoefijzervor mige tribune komen te staan, zullen nog 22 nieter loven den hoogsten kerktoren van Neurenberg uitsteken. De Congreshal bijna gereed. Een niet minder geweldig bouwwerk is de z.g. Congreshal, die plaats moet bieden aan niet minder dan 50.000 menschen en thans bijna gereed is. Evenals het Duitsche stadion moet deze naar den wensch van Hit- Ier, wiens groote voorliefde voor gigantische bouwwerken bekend is, de eeuwen kunnen trotseeren. Derhalve zijn er, alvorens men met den eigenlijken bouw begon, niet minder dan 16.000 betonnen palen in den grond ge heid. Eerst daarop kwam het sterke beton nen fundament van de Congreshal te liggen. Bij een lengte van 275 meter en een diepte van 265 meter, omsluit de Congreshal een ruimte, waarin het Haagsche Plein tweemaal ondergebracht zou kunnen worden. De vrij- gespannen dakconstructie, waarvan het hoogste punt 69 meter boven den grond ligt, overkapt zonder tusschensteunen een af stand van 260 meter. De leiderstribune van de Congreshal biedt alleen reeds plaats aan 3000 menschen. 24 torens op het Maartveld, Een derde geweldig werk wordt uitge voerd op het zg. Maartveld, waar de Duit sche weermacht steeds haar demonstraties houdt. Vier entwintig reusachtige torens zul len het veld omsluiten. Negen daarvan zijn reeds zoo goed als gereed. Speciale toestellen moesten geconstrueerd worden om de reus achtige blokken graniet, waaruit al deze bouwwerken opgetrokken worden, op hun plaats te brengen. Tusschen de torens ver schijnt op de Rijkspartijdagen een muur van 480 vlaggen. Een betonnen gang verbindt de torens met elkaar. De laatste voorbereidingen. Natuurlijk komen niet al deze enorme bouwwerken gereed, voordat de eerstkomen de Rijkspartijdag (3 September) begint. Wel gereed is men echter reeds met het bouwen der kampen en het opslaan van de vele le vensmiddelen, welke in Neurenberg tijdens de Rijkspartijdagen door de honderdduizen den bezoekers worden verbruikt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11