Strandidylle in Portugal Wij lazen voor U Visschers varen uitvrouwen keuvelen De overval op den Bid- en boetedag voor den vrede Verloven Haagsche politie ingetrokken Treinongelukken in den vreemde kapelmeester Duitschland's oorlogsparaatheid Hitiers eerewoord Huiselijk drama voor de rechtbank De benzine en de fiscus Meer schilderachtig dan schoon! Ia de eerste morgenstralen wordt de visch op het strand schoongemaakt Nederlands onzijdigheid onbeperkt Cardenas is 't eens mef Oslo! Het nobele woord van den Vorst der Belgen Inboorlingen slachtoffer van cycloon Onze correspondente mej. M. T. Boekei bevindt zich thans in een arm visschersdorpje ergens aan de kust van Portugal. Nauwkeurig neemt ze het doen en laten der bevolking waar, en als ze de ar moedig gekleede, doch coguette vis schersvrouwen op een plaatje wil zetten, komt ze in de gunst! „Zal de Senhora niet vergeten de plaatjes te sturen?" vragen de vrouwen Zóó ben ik dan in Cascaes, een arm Portugeesch visschersdorpje aan den grooten Oceaan, gearriveerd. Daar kwam ik terecht in Pensao Globe, welke naam waarschijnlijk afgeleid is van zijn bezitter, want dat tonnerond, van goedheid stra lend mannetje was het eenige om, aan of in het huis dat bol was,. Hij sprak Fransch. D.w.z. hij kon alleen op z'n Fransch „ja" zeggen, maar dat is voor een Portugees genoeg om te beweren, dat hij „een beet je" Fransch praat. Bovendien zei hij „hoei" inplaats van ,,'oui", maar dit volk verdraait ieder woord, dus dat nam ik wel op den koop toe. Hij maakte overigens een ruim gebruik van zijn bescheiden woordenkennis en hoei- hoeide als een goedaardige stormwind, ter wijl hij bedrijvig voor me uit rolde van kamer tot kamer, want ofschoon de eerste al heel goed was, hoei, wilde hij me steeds mooier geven, tot ik me tenslotte recht te genover het kleine haventje installeerde en ook maar zei: hoei, deze vond ik de beste. Droomen in de zon. Op het driehoekig stukje strand vóór dat haventje, speelde driekwart van het Cascae- sche leven zich af. Don heelen dag zaten daar de ouwe mannen in de zon te droo men, visschers hun netten te herstellen, hingen jonge mannen er over een muurtje, redeneerden, of peuterden aan hun bloote teenen en al deze categorieën spuwden naar stig in het zand, waarin onbezorgd de kin deren en honden dooreenbuitelden en stoei den. De kleinste babies hadden alleen een hemdje aan (wat moeder veel wassehen be spaart), maar ook de grootere kinderen droegen alleen het allernoodzakelijkste. Visschers in fantasiecostuum. ...Een bepaalde kleederdracht was hier niet, maar wel was het costuum der menschen iets bijzonders. Ik veronderstel, dat hun voorvaders eenmaal met een nieuwe broek en schoon buis het vak van visscher zijn begonnen: en op dat stramien borduurt het nageslacht nog steeds voort. Tot in het on eindige zet men er lappen op en dat „fan- tasiepak" hangt de mannen nonchalant om borst en heupen, zoodat je je wel eens ang stig afvraagt, hoe ze het op peil houden, maar dat lukt toch op de een of andere manier. Avondpraatje op het strand. 's Avonds moesten de netten wor den uitgezet en zeilden de visschers weg in hun rood, groen, blauw of geel geschilderde bootjes, waarvan sommige een warmrood zeil droe gen en tegen den schemer kwamen ze terug. Inmiddels was dan alles wat loopen kon naar de haven ge komen: meisjes die tegen de solda ten gichelden, jonge vrouwen met een baby in haar omslagdoek gerold, ouwe vrouwen met zorgelijke ge zichten, alles verzamelde zich voor een avondpraatje op het strand. Zoodra de eerste boot weer den haven- hoek om kwam zeilen, begon alles in actie te komen. Er werd met planken gesleept, waarover de schuiten op 't zand moesten worden getrokken, er werd een dik touw aan de boot vastgemaakt, 2030 menschen sloegen dat touw over hun schouder en on der veel „uma, doisch, h... ui's" waggelde het scheepje als een logge visch uit het water en rolde meteen slaperig op één zij. Lagen ze zoo alle 9 naast elkaar, dan keu velden de menschen nog een poosje na, de ouwe vrouwtjes die reeds den heelen mid dag achter hun snoeptafeltjes hadden zitten dommelen deden nog even goeie zaken en dan trok alles familie-gewijs naar de don kere kamertjes die ze hun huizen noemen. Meer schilderachtig dan. schoon... Al vroeg was het weer dag bij de haven. Nog in 't donker vertrokken de visschers weer en kwamen in de eerste morgenstralen met de vangst terug, opgewacht door de vrouwen, die allen een deel kregen en met een begonnen de visschen te kelen, kaken en leegte halen, ze in een emmer zoet wa ter spoelden en vervolgens in de manden schikten. Enkele ongewasschen kindertjes wachtten in een leege korf tot moeder klaar zou zijn: katten sloopen rond op zoek naar afval; het was alles meer schilder achtig dan schoon daar op het strandje waar straks weer de mannen, opa's en kin deren zouden komen te spuwen, slapen en spelen. Geen wonder, dat hier veel akelige ziekten heerschen, te meer. daar tot voor kort alleen medische hulp aan wezig was, voor wie daarvoor be taalde en toen zelfs gebroken lede maten e.d. niet eens behoorlijk wer den behandeld. Vele kreupelen en misvormden zijn er het gevolg van Sedert de regeering van Salaza.r is hier echter een visscherstèhuis gekomen, waar aan o.a. een dokter is verbonden, terwijl er verder een consultatiebureau voor ba- bies werd opgericht en er lessen worden gegeven in koken, naaien en hygine. „Zal de Senhora het niet ver geten?" Met de vrouwen op 't strand werd ik goeie maatjes, vooral toen ik een groep van die (vaak ongemakkelijke' tantes) fotogra feerde en beloofde, het kiekje later te stu ren. Na eenig zoeken vonden we een vrouw die kon schrijven en die met veel moeite haar naam op een papiertje kraste, de tong tusscben de lippen, ademloos gadeslagen door de anderen. „Zal de Senhora ze niet vergeten te sturen?" Dat vergat ik niet, maar ik kon het niet helpen, dat van de verschrikkelijk lange rij coquet poseerende vrouwen niet de helft op het plaatje stond. Oproep van het Nederlandsch Episcopaat. Namens het Nederlandsch Episcopaat heeft de aartsbisschop van Utrecht Z.Exc. dr. J. de Jong, zich met den volgenden op roep tot het Katholieke volk van Nederland gericht: „Het hoogwaardig Episcopaat van Neder land roept heel het Katholieke volk op tot het houden van een algemeenen bid- en boetedag op Zondag 27 Augustus a.s., om God's erbarming af te smeeken. De Hoog waardige bisschoppen schrijven voor dat in alle kerken en kapellen het Allerheiligst Sacrament den geheelen dag of althans eenige uren ter aanbidding zal worden uit gesteld. In alle heilige missen zal van nu af worden ingevoegd het gebed „voor den vrede" (Oratio Imperata Tamquam pro re Gravi). Andere eventueel voorgeschreven oratio- nes imperate blijven voorgeschreven." De regeeringspersdienst deelt mede: Hier en daar zijn in de buitenlandsche pers meeningsuitingen opgenomen, die twij fel zouden kunnen doen ontstaan ten aan zien van den onwrikbaren wil van Neder land om in voorkomend geval 's lands on zijdigheid, met name ook in de lucht, naar alle zijden, welke dan ook, te handhaven. Voor zulken twijfel bestaat niet de allerge ringste grond. Met alle te zijnen dienste staande midde len zal Nederland zijn onzijdigheid in een gewapend conflict, mocht het uitbreken, ook met name in de lucht, onbeperkt en tegen over iedereen handhaven. De meesten melden zich vrij willig. Evenals bij de Amsterdamsche politie zijn ook de verloven van het Haagsche politie personeel ingetrokken. De meesten hadden zich echter reeds vrijwillig in dienst ge meld. De surveillance heeft onder de jong ste maatregelen in het geheel niet geleden; zij doen zich het meest gevoelen onder ;le superieuren. Tot nader order zal geen ver lof worden verleend dan in bijzondere ge vallen. Bij Lirkby op 13 kilometer van Barrow ge legen, zijn gisterochtend twee treinen, die van Southport (Lancashire) naar Curnber- land reden met elkander in botsing gekomen Er zijn 31 gewonden overgebracht naar het ziekenhuis te Barrow en dat van Ulverston overgebracht. De locomotief van den sneltrein, welke gisterochtend om 8.00 uur uit Brussel was vertrokken, is op het station Oostende-kade tegen een stootblok gebotst. Er zijn dertig personen gekwetst. Berooving waarschijnlijk het mo tief. Omtrent den aanval op den kapelmeester van het ensemble Fritz Ilirsch Donderdag avond om half twaalf op het Malieveld kan het volgende worden medegedeeld: Toen de kapelmeester, de heer A. baio- mon, zich na afloop van de voorstelling huis waarts begaf op het pad door het Malie veld, werd hij onverhoeds aangevallen door een individu, dat hem met een looden gas- pi.jp op het hoofd sloeg. Aan 't einde van de pijp was een met zeemleder omwonden looden bal bevestigd. De heer S. viel neer en liep om hulp. Sambo kwam in actie! Op dat tijdstip reed op de Boschlaan de agent van politie P. M- Dekkers, op de fiets naar huis met zijn Hollandschcn Herder .Sambo naast' zich. Hij boorde het ge schreeuw en ging het Malieveld op, waar hij den man de vlucht zag nemen. Aan zijn sommatie om te blijven staan, voldeed de inan,' doch toen de agent naderbij gekomen was, kreeg ook hij een hevigen slag mét de pijp op het hoofd. De agent viel neer, doch stond onmiddellijk op en trok zijn revolver. De hond Sambo beet den man in het dij been, waardoor deze kwam te vallen en, daar Sambo grommende naast hem bleef staan, durfde hij niet te vluchten. Ondanks zijn zware verwondingen hij had een ernstige hoofdwonde en een hersenschud ding wist de agent den man met zijn revolver in bedwang te houden. Door om standers is de politie gewaarschuwd, waar op de motorbrigade arriveerde, die den man arresteerde en medenam. Geen onbekende. De dader bleek te zijn de 28 jarige J. van der V. uit de van Limburg Styrumstraat, die bij de politie lang geen onbekende is. Hij is een berucht inbreker, die sinds eenige dagen weder op vrije voeten was na een gevangenistraf van ander half jaar in de bijzondere gevangenis te Scheveningen te hebben uitgezeten in ver band met enkele inbraken. Het motief vjna den aanval zal dus wel berooving zijn ge weest. De kapelmeester werd per taxi naar het militair hospitaal vervoerd, vanwaar hij na verbonden te zijn, naar huis kon gaan. De agent was er ernstiger aan toe. Door den G.G.D. is hij naar het R.K. zie kenhuis aan het Westcinde vervoerd. In den afgeloopen nacht is hij nog niet ver hoord kunnen worden. Zijn toestand is redelijk. De Mexicaansche president Cardenas heeft de volgende verklaring afgelegd: De Mexicaansche regeering heeft de grootst mogelijke belangstelling voor de ontwikkeling der zich in Europa opvolgen de gebeurtenissen. De president zeide van meening te zijn, dat het in verband met de vreedzame pogingen van de Oslo-groep op portuun is te herhalen, dat hij een innige sympathie heeft voor de op dit gebied on dernomen pogingen. Zwitserland is het er volkomen mee eens. Hoewel Zwitserland niet vertegenwoor digd was ter conferentie van de staten der Oslo-groep, die dezer dagen te Brussel werd gehouden, heeft de Bondsraad in zijn giste ren gehouden zitting met algemeene stem men besloten, zijn volledige adhaesie te be tuigen aan de nobele verklaring van Ko ning Leopol.d. Na afloop der vergadering heeft de Bonds raad doen weten, dat, gezien den interna tionalen toestand, hij toch de zaak des vre- des niet wanhopig acht. De raad is bereid direct alle noodige maatregelen te nemen, doch was van meening dat het nog niet opportuun was dat te doen. De leden van den Bondsraad zullen te Bern blijven. „Gebrek aan mannen en matj. rieel". De Europa Verlag te Zürich brengt er onder het pseudonyni Miles uitgegeven schrift, getiteld: „Deutschlands KriegsW reitschaft und Kriegsaussichten?" Het j, een beschouwing, die tot een voor Duiw. land negatief resultaat komt. Volgens (|e. zen schrijver is dit land alles behalve reed voor den oorlog. Het leger zal zeker wel zijn plicht vervullen, maar het beschikt niet over de noodige reserves en mannen En in materieel opzicht is het allerminst 0n de voor een oorlog noodige hoogte. Er is Ke. brek aan grondstoffen, aan levensmiddelen aan arbeidskracht. En vooral, zoo betoogt hij, ontbreken de geestelijke voorwaarden die voor een volk noodig zijn om de span- ningen van een modernen oorlog uit te hou den. Met de theorie van den hliksemoorlog rekent hij als met een fabel af. En hij legt daartegenover den nadruk op de enorme materieele overmacht der anderen, daarbij tevens op Amerika als ontzaglijk reservoir wijzend. Poolsche Journalist herinnert aan verklaringen van den Fuehrer. Het officieuze Poolsche blad „Gazeta Polska" wijdt een hoofdartikel aan de Pool sche politiek van Hitier. Het artikel is van de hand van Smogorzewski, den correspon dent van het blad te Berlijn, die herinnert aan alle verklaringen door Hitier van 1930 tot 13 Maart 1938 afgelegd met betrekking tot Polen. In het laatste interview te Lini tegenover Ward Price, heeft Hitier ver klaard: „Wanneer ik mijn woord en mijn hand voor een belofte geef, houd ik deze steeds". Het blad besluit: Indien een oorlog het '.and geheel zal vernietigen, zal Polen nim mer de aanvullende levensruimte worden voor Duitschland en indien Hitier zijn plannen tegenover Polen wenscht te verwe zenlijken, is de oorlog onvermijdelijk. 'Ramp in de buurt van Tocqut' ville. Een cycloon van zeldzame Hevigheid heeft de buurt van Tocqueville (N. Afrika) ge teisterd. Er zijn 50 slachtoffers voor het meerendeel inboorlingen. Telefoon en tele graaflijnen zijn vernield. Militairen zijn. ter plaatse aangekomen. Volgens de eerste berichten zou een hagel bui zijn neergekomen in dit gebied, waar door de tenten van Nomaden werden me» gesleurd. Vooral het dorp Colbert heeft ge leden. Te Tocqueville zijn ware stortregens gevallen, waardoor 'groote schade aan de huizen werd aangebracht en 21 slachtoffers te betreuren zijn. Man mishandelde zijn ex-echt genoote. „Plaatsing in krankzin nigengesticht gewenscht Een familiedrama, dat zich op 8 Mei j.1. in een woning in de Boomstraat te Amster dam afspeelde, was oorzaak, dat gistermor gen een vrouw met haar twee zoons getuig den tegen den man, die terecht stond we genis poging tot moord. Verdachte, een 46-jarige petroleumventer, leefde gescheiden van zijn vrouw en twee kinderen, die hun intrek in een woning in de Boomstraat hadden genomen. Op 8 Mei kwam verdachte „afrekenen" met zijn vrouw, zooals hij dit gisteren te genover de rechtbank noemde. Met een laddertje. Zij woonde op de eerste verdieping en daaj- hij verwachtte niet op legale wijze binnen te kunnen komen, had hij een laddertje mee genomen. Hij klom op het balcon, verbrijzelde met een kleine houweel een ruit en stapte de kamer binnen, waar hij zijn vrouw mishandelde. Deze vluchtte naar de derde verdieping, doch op de trap gaf hij haar nog een paar slagen met een houweel. Toen kwam een buurman tus- schenbeide. De man poogde in zijn opwin ding zijn polsslagader door te snijden. En kele oogenblikken later waren politie en G.G.D. ter plaatse. De vrouw was niet ern stig gewond en ook de opgewonden echt genoot kon na verbonden te zijn naar zijn woning terugkeeren. Kinderen getuigen Be vrouw, die gisteren als getuige werd gehoord, weigerde aanvankelijk onder eed® verklaringen af te leggen, later kwam zij op haar besluit terug en zij vertelde om standig wat er dien ochtend in haar 'v0* mng was gebeurd, verklaringen, die d°°r de kinderen werden bevestigd. Vcrd. w®s onderzocht door den psychiater dr. S. Tarnmenoms Bakker, die hem ernstig d®" hiel noemde, zoodat eigenlijk plaatsing een krankzinnigengesticht gewenscht zo zijn. Verdachte gaf de feiten toe, hij ontkend® echter de bedoeling te hebben gehad °n' zijn vrouw, waarvan hij thans gescheiden is, te dooden. I Wegens poging tot doodslag, het subsi- 'Iiair ten laste jrelepde eischte de offK'. van justitie mr. Bosch twecjaar gevangen straf. De verdediger mr. Th. Eskens bepleit'® clementie. .Vonnis 8 Sepï, Het Handelsblad (liberaal), schrijft: Het is feitelijk heel vreemd gesteld met de benzine! On misbaar is die brandstof, alle takken van nijverheid hebben, benzine noodig, de productie kosten van schier ieder arti kel worden er door beinvloed. Hoe hooger de benzineprijs, hoe hooger ook de levens standaard waarvan men zoo vaak zegt, dat die omlaag moet. Enorme installaties bij de petroleumbronnen; dui zenden mijlen lange pijplei dingen; de raffinaderijen; de tankvaart; de dépots in alle beschaafde landen en de lich ters, de tankwagens en de benzinestations vormen de ingewikkelde organisatie, die is opgebouwd om de onont beerlijke brandstof zoo goed en zoo goedkoop mogelijk bij de verbruikers te krijgen. Rusteloos werkt de tech niek om de kosten van pro ductie en transport te verla gen. En eindelijk is men dan zoover dat de benzine met een redelijke winst „en dé tail" kan worden verkocht voor een cent of zes. Maar de benzineprijs be draagt veel meer dan het dubbele, omdat de regeerin gen van vrijwel alle landen fantastische percentages aan belasting heffen! Ook in ons land wordt daardoor een geweldige last op het bedrijfsleven gelegd, want van eiken gulden, dien de Nederlander aan benzine betaalt, verdwijnen 53.7 cent in de onverzadigbare geldla van den fisous, aldus heeft de A.N.WJ1. uitgerekend. Het belastingpercentage behoort tot de hoogste zes vanEuropa Meestal beseffen wij deze wanverhouding niet eens meer. De waarschuwende stemmen van hen, die er te gen geprotesteerd hebben, zijn tot heden nimmer ver hoord; betrekkelijk kort ge leden is de heffing tot 1944 verlengd. Maar als wij er eens over nadenken, komen wij tot de conclusie, dat, als de benzine kostte, wat ze nu aan de pomp kost, de over heid ongetwijfeld hooge be dragen aan subsidie zou ge ven om technische verbete ringen te bevorderen, waar door de prijs zou kunnen dalen. En nu de prijs laag iswordt hij door de over heid meer dan verdubbeld! Kennen deze tijden dan geen medelijden? Uit het Volk: 's Morgens bij 't ontwaken Krantje openmaken en in spanning turen: brandt het bij de buren? Gaande naar 't kantoor speur je nog aldoor naar een bulletin: zou 't al oorlog zijn? Aan het middagmaal let je op geen schaal maar wacht op de krant: wereld al in brand? Bij de avondthee komt het A.N.P. proef je ieder woord: gaat hij los, de moord? En dan doof je 't licht en doet d'oogen dicht, maar van slaap geen sprake; gaan ze oorlog maken? 's Morgens bij 't ontwaken krantje openmaken Kennen deze tijden dan geen medelijden? Die arme sloeber. In de rubriek „Onder De Luifel" van het Nationale Dagblad (NSB) lezen wij het volgende: Gisteren kwam de man bij ons. Hij leed aan lichte ver giftiging, ontstaan door het werken in chemische stoffen Nadat de huisarts de ziekte ontdekt had, werd hem ver boden in het bedrijf te blij ven werken en word de Raad van Arbeid ingelicht. Deze verstond zich met de Bijksverzekerings Bank en begin dezer maand kreeg de man van dieze Bank een. nummer als voor uitkeering in aanmerking komende ver zekerde ingevolge de Onge vallenwet. Gisteren was het 23 Augustus, doch nog steeds was geen enkele uitkeering gevolgd. De man had dan ook reeds een brief naar de Bijksverzekerings Bank ge zonden, met de vermelding „Dienst", welke brief onge opend en met 10 cents straf- porto belast terug gekomen was, omdat deze ongefran- keerd zijnde door de gea dresseerde geweigerd was. Gisteren zond men ons een drukwerkje van den Toipo>- grafiischen Dienst, waarin reclame gemaakt wordt voor den aankoop van kaarten, een zuiver zakendrukwerk, waarvan de bedoeling tot het maken van winst in de cijfers tot uitdrukking komt. Opmerkelijk is de vermelding hoven dit zakendrukwerkje „DIENST, Departement van Defensie." Dit zakendrukwerk" van den Slaat, waarmede particu liere uitgaven van kaarten be concurreerd worden, gaat dus wél „Portvrij", doch als een arme sloeber, slachtof fer van zijn plicht, door de Rijksverzekeringg Bank we ken tot wachten en dus honger lijden wordt ge doemd, krijgt hij zijn smeek brief ongeopend terug... om dat die brief niet portvrij is! Hoe heerlijk en rechtvaardig is de democratie toch! besluit de Mussertkrant,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16