-& HERDENKING OP DEN TANNENBERG GAAINIET DOOR r DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN-HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ontzettende ontploffing te Londen De Führer Japanners niet naar Neurenberg Bregman Poolsch-Britsche verdrag onderteekend Vijf dooden ontbiedt den Engelschen gezant, die heden naar Londen vertrekt Britsche kabinet bij oorlog gewijzigd Alle Japanners uit Europa teruggeroepen KONINGSTRAAT 7e. DEN HELDER1 TILIIOON SO ,7 LIJNEN) ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8705 Nederlanders verlaten Duitschland Ook de ambassa deurs van Italië, Japan, Engeland en Frankrijk door hem ontvangen Houding tegenover Engeland aanmerkelijk gewijzigd Militaire missie's vertrekken uit Moskou Duitschland en Rusland, de nieuwe vrienden Dit nummer bevat 16 pagina's vi/EERBERlCHT DE BILT SEINTi heldersche courant Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Een eigen Vredesplan van Hitier? Drie opmerkelijke berichten beheerschen op dit oogenblik den toestand en doen weer hoop koesteren, dat toch nog, op het laatste oogenblik, de catastrophe van een oorlog zal kunnen worden voorkomen. Allereerst komt dan uit Berlijn de ofiicieele mededeeling, dat met het oog op den gespannen toestand, de op morgen be paalde Tannenberg-plechtigheid vervalt. Hitier zal dus niet spreken en de wereld zal waarschijnlijk tot 2 September, „den partijdag van den vrede" moeten wach ten, alvorens te worden ingelicht omtrent de plannen van Duitschland's leider. Vervolgens trekt sterk de aandacht het bezoek dat Hender- son, de Britsche ambassadeur te Berlijn, gisterenmiddag, op verzoek van den Führer, aan rijkskanselier Hitier bracht, ter- wijl tenslotte van niet minder groot belang is de mededeeling uit Berlijn dat Hitier, in tegenwoordigheid van den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, in de rijkskan selarij de ambassadeurs van Italië, Japan, Engeland en Frank rijk heeft ontvangen. IETS IN VOORBEREIDING? De diplomatieke redacteur van Press As- sociation schrijft, dat in politieke kringen te Londen het bericht dat Henderson, die vandaag per vliegtuig uit Berlijn zal arri- veeren, teneinde rapport aan Ilalifax uit te brengen, de hoop doet herleven, dat er iets in voorbereiding is om een eind te maken aan de impasse en aan het steeds sterkere afglijden naar een catastrophe. Het besluit van den ambassadeur om zoo spoedig te vertrekken toont duidelijk dat hij voorstel len bij zich heeft of vragen waarop Enge land een antwoord zal moeten geven. Het is mogelijk, dat de voorstellen van een aard zi]n, zoodanig dat Chamberlain het besluit neemt het parlement vóór Donderdag waar schijnlijk reeds Maandag, bijeen te roepen, teneinde de afgevaardigden op de hoogte te kunnen stellen van den loop van den toe stand. Dit alles blijft voor het oogenblik blijk baar een veronderstelling en men dient eerst te weten wat de inhoud is van de boodschap welke Neville Henderson overbrengt. Overi gens is het veelbeteekencnd, dat Hitier niet alleen de vertegenwoordiger van Groot Brit- tannië heeft ontvangen, maar ook de am bassadeurs van Frankrijk, Italië en Japan. De eerste gedachte, welke dit feit opwerpt is de mogelijkheid van een conferentie der mogendheden. Men dient echter ook niet uit het oog te verliezen, dat Hitier vroeger op den dag voorstellen van Roosevelt heeft ontvangen, welke beoogen een einde te maken aan het Duitsch-Poolsche geschil, zoodat de bespre kingen, daarop betrekking kunnen hebben. EEN EIGEN PLAN VAN HITLER? Degenen echter, die op de hoogte zijn van de methoden van Hitier, hebben algemeen den indruk dat de Duitsche Rijkskanselier ©r de voorkeur aan zou geven een eigen origineel plan voor te stellen boven het aan nemen van het voorstel van Roosevelt. Men kent de draagwijdte van zijn initia- lief nog niet, doch krijgt in diplomatieke kringen te eBrlijn den indruk, dat \an Duit sche zijde wordt getracht om ecu soort con ferentie te beleggen, teneinde bet lot van Polen te regelen, echter, en dit geeft men duidelijk te verstaan, in den zin van de buitsche eischen. Men beweert, dat do Führer aan de am bassadeurs heeft medegedeeld, dat hij \a-i besloten is handelend op te treden om Duitschei's in Polen te beschermen. Aan de andere zijde merkt men ec2' c.,ijk! dat, indien Hitier slechts een dergelijke waarschuwing tegen de gezanten bad richten, daartoe de aanwezigheid van a vertegenwoordigers van Japan en hoodig zou zijn geweest. h Er zijn, dit. is de algemeene mdiuk ne langrijke besprekingen gaande, doch ot e tot een blij einde zullen leiden, dan wel cl laatste harde woorden vóór het groote drama z'jn geweest, hiervan is de wereld lo l oogenblik nog niet op de hoogte gesteld. SCHADE VAN HONDERDDUI ZENDEN PONDEN STERLING. TERREURDAAD VAN DE IEREN? Gistermiddag te half drie heelt zich een heftige ontploiling voorgedaan in Broad- gate in het centrum van Coventry, Hierbij zijn vijf personen om het leven gekomen, terwijl velen werden gewond. De schade, welke werd aangericht aan autobussen, trams en particuliere auto's als mede winkelruiten, wordt op eenige hon derdduizenden ponden sterling geraamd. De geheele straat was bezaaid met stuk ken glas en brokstukken, waartusschen de dooden en gewonden lagen. Later werd gemeld, dat in verband met den bomaanslag te Coventry drie personen gearresteerd zijn, waaronder een vrouw. Van niet officieele zijde wordt de ontplof fing toegeschreven aan het Iersche Republi- keinsche Ig^oï*. Extra politiewachtposten zijn geplaatst bij alle belangrijke gebouwen in het geheele land in verband met de ontdekking door Scotland Yard van een nieuwe samenzwe ring van liet Iersche Republikeinsche Leger, dat ten doel had een weloverwogen aanval te ondernemen op regeeringsgebouwen. In Londen worden de admiraliteit, het minis terie van binnenlandsche zaken, het trans portministerie, het departement van oorlog in het bijzonder bewaakt. Naar verluidt, hebben de agenten van de I.R.A. in Enge land instructie gekregen hun voordeel te doen met de huidige crisisperiode. Onze consul te Berlijn waarschuwt. Het Nederlandsche consulaat generaal te Berlijn geeft, naar de N. R. Crt. meldt, aan Nederlandsche toeristen den raad naar hun land terug te keeren, teneinde de kans te vermijden in Duitschland tengevolge van mobilisaticmaatregelen, langer te moeten verblijven, dan zij wenschen. Churchill en ook Eden aan het bewind. Labour geen zitting in een oorlogskabinet? Uit gezaghebbende Britsche regeerings- kringen verluidt, dai wijzigingen onder oogen gezien worden in het kabinet in ge val van oorlog, het plan, dat thans voor oogen staat, is de vroegere conservatieve ministers en de leiders der oppositiepartijen uit te noodigen om zitting te nemen in de landsregeering. Tegelijkertijd zal er een zg. „Inner Cabinet" gevormd worden, bestaan de uit ongeveer zeven ministers. Men denkt dat dit inwendige kabinet waarschijnlijk zal omvatten: Chamberlain, ILalifax, Simon, Lord Chatfield, Attlee, wanneer hij daartoe bereid is, Sinclair en Churchill. Bovendien zal het aantal leden van het kabinet worden uitgebreid en is het mogelijk, dat Eden in het kabinet terugkeert. In dit verband is het belangwekkend op te merken, dat in hun vergadering van gis teren de drie executieven der Labourbewe- ging besloten dat Labour geen portefeuille zal aanvaarden in een oorlogskabinet, ten zij de goedkeuring verkregen wordt van een voltallige gedelegeerdenconferentie der La bour partij met inbegrip van de vakvereeni- gingen. Reuter verneemt, dat tot dusverre nog geen voorstel is gedaan in deze aangelegen heid aan de Labourpartij. PROTEST TE BERLIJN OVER HET DUITSCH—RUSSISCHE PACT. Generaal Hisaitsji en admiraal Osoemi, die op weg waren naar Neurenberg om het partijcongres bij te wonen op uitnoodiging van den Führer, hebben beslo'en hun reis plan te wijzigen en naar Marseille te gaan en vandaar naar Zwitserland. Hier zullen zij eenigen tijd blijven om af te wachten tot de internationale toestand opklaart. De Japansche regeering heeft besloten bij Duitschland te protesteeren tegen de sluiting van het DuitschRussische pact. Dit be sluit werd genomen in de gisterochtend ge houden kabinetsraad. Volgens in diplomatieke kringen verkregen inlichtingen zou de Japansche ambassadeur in den loop van het onderhoud, dat hij in den loop van den middag m t Hitier heeft gehad, reeds geprotesteerd hebben tegen de ónderteekening van het DuitschRussische pact, en erop gewezen hebben, dat naar de nteening van de regeering te Tokio artikel vier van genoemd pact in strijd is met het anti-komintern-pact. Thans vriendelijk tegen Engeland. Sedert de toenadering tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie heeft men een opmer kelijke verandering in de houding der Ja- panneezen tegenover de Engelschen te Sjang hai geconstateerd. De Japansche troepen too- nen thans een aanzienlijke mate van harte lijkheid jegens de Britsche soldaten die de westelijke grens van de internationale neder zetting bewaken. De Japansche schildwach ten zijn de Britsche politiebeambten begon nen te groeten. Duitsche automobilisten die een bezoek brengen aan het door de Japan- neezen bezette deel van Sjanghai, hebben niet langer de hakenkruisvlag op hun wa gen, die voorheen op opvallende wijze was aangebracht. De Britsche cn Fransche militaire missies zijn vannacht om half een uit Moskou naar Leningrad vertrokken, om via Helsinki naar hun landen terug te keeren. Zij hebben te voren afscheid gnomen van Worosjilof, den ondervolkscommissaris van buitenlandsche zaken. Op de foto hieronder ziet men de nieuwe politieke vrienden broe derlijk vereeniqd, die Woensdag in het Kreml te Moskou het niet- aanvalspact tusschen Duitschland en Rusland plechtig hebben onder teekend. V.l.n.r. De Duitsche rijks minister van Buitenlandsche Za ken von Ribbentrop, Onderstaats secretaris Gauss, Stalin, legatie- raad Uilger, en Molotow. Verwachting: Helder tot licht bewolkt, droog, warm weer, behoudens geringe kans op onweer, zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtin gen. Accountantskantoor Lid N. 1. v. B. FEERAAR M. O. Lid Ned. Gen. v. Acc. Loodsgracht 72 - Tel. 560 Voorloopige regeling bevestigd. De overeenkomst van wederzijdschen bij stand tusschen Engeland en Polen is gister avond in het Foreign Office onderteekend door Lord Halifax aan den eenen en den Poolschen ambassadeur aan den anderen kant. De Engelsch-Poolsche overeenkomst ver vangt en geeft formeel effect aan de voor loopige overeenkomst, welke tot stand ge komen is tusschen de Britsche en Poolsche regeering, tijdens het bezoek van Minister Beek aan Londen en die op 6 April j.1. in het Lagerhuis bekend werd gemaakt. Dé overeenkomst bestfiat uit acht artikelen, waarin de omstandigheden worden vastge legd, onder welke de verdragsluitende par tijen elkander te hulp zullen komen. Het stoomschip „Yasoekoeni Ma- roe" wacht hen Domei meldt, dat de Japansche regee ring heeft besloten alle in Europa verblijvende Japanners naar Japan te laten komen. Het s.s. Yasoekoeni Maroe, dat gisteren uit Hamburg zou vertrekken, heeft instructie ge kregen om daar te blijven liggen en alle uit Europa vertrekkende Japan ners aan boord te nemen. De Ja pansche athleten, die zich op het oogenblik in Weenen bevinden, zul len Duitschland eveneens verlaten. Ook eenige Japansche legerauto- riteiten, die door den Fuehrer wa ren uitgenoodigd, het congres te Neurenberg bij te wonen, hebben •hun reisplan gewijzigd. In Europa wonen de volgende aantallen Japanners: Engeland 1032, Frankrijk 564, Duitschland 471, Italië 75 en Polen i8.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1