Duistere vermoedens om het Duitsch=Russische Pact „Führer hard blijven" Postvlucbtea op Iadië Indrukwekkende rede van den Franschen ministerpresident Eenipe Onze diplomaten beraadslagen Gemeenschappelijk front der Balkanstaten? Recordoogst in Duitschland verwacht Jongen in zee verdronken In zijn woning gelokt uitvoerverboden afgekondigd Storingen in het telefoonverkeer met Duitschland Bedrijfsleven en dienstplicht Geen vreemde oorlogs schepen in onze territoriale wateren VOOR DE VERDEDIGING VAN DE VRIJHEID VORMEN FRANKRIJK EN ENGELAND ééN BLOK. Waarom riskeert de kwestie Dant- zig heden een oorlog, vroeg de Fransche minister-president Dala- dier gisteravond tijdens een radio rede? Dat komt in de eerste plaats omdat zij, opgediend onder bedrei ging met geweld en reeds begeleid door uitgebreidere eischen, de kwes tie stelt van de vrijheid en het le ven van Polen. Met de vrijheid en het leven van Polen, dat wil zeggen, met het leven en de vrijheid van 33 millioen menschelijke wezens is het lot der andere volkeren van Europa zelf op het spel gezet. Het is ons noodlot van Franschen. Er is niemand onder u, die niet be grijpt dat wanneer door een ge brek aan helder inzicht of door lafheid wij het een na het ander al deze volkeren zouden laten om komen, dat dan, na ons woord te hebben verloochend, ons ideaal, verraden, onze levensbelangen te hebben miskend, wii zonder eer, zonder vrienden, zonder steun zouden staan, wanneer weldra deze onderneming tot overheersching van Europa zich plotseling tegen ons vaderland zou keeren. Om een vredesfront te vormen tegen alle pogingen tot agressie hebben wij met an dere landen verplichtingen aangegaan, niet alle landen die een gelijke verplichting als wij wilden aanvaarden in den zelfden geest van menschelijke solidariteit. Daladier zette vervolgens uiteen, dat daarom ook getracht was met Rusland een accoord te sluiten. Echter, zijn leer omver werpende teekende dit land met Duitsch- land een pact, dat het in staat stelde zich te onttrekken aan de verplichtingen die de politiek, welke het steeds openlijk had uit gesproken het oplegde. Duistere bedoelingen! Ongetwijfeld heeft het verdrag ten doel een Duitsche agressie op Rusland of een Russische op Duitsch land te verbieden. Maar de beide Janden hebben geen gemeenschappe- ilijke grenzen. In werkelijkheid too- nen de duistere omstandigheden-, waaronder over het pact is onder- derhandeld, het uur waarop het werd gepubliceerd', dei bewoordin gen van zijn artikelen, duidelijk, dat het de kansen verhoogt van een agressie op de vrienden van Frank rijk en op Frankrijk zelve. Echter hebben alle mogendheden reëds haar stem doen hooren tegen de ontkete ning van geweld, er werden reeds in groo- ten getale pogingen ondernomen en reeds werd een begin gemaakt met verwezenlij king van pogingen. liet opperhoofd der kerk heeft een beroep gericht tot de wereld op die hooge gevoelens van menschlievendheid en broederschap, die alle menschen moeten vereenigen. Roosevelt hoeft uit naam van de groote republiek der Veroenigde Sta ten edelmoedig en dapper het initiatief ge nomen om de naties uit te noodigen hun geschillen te onderwerpen aan een prac- tisch onderzoek en aan een rechtvaardige en belangelooze arbitrage. De koning der Belgen, de souverein van het land, welks martelaarschap tijdens den oorlog ons nog voor den geest staat, heeft zich in bewoor dingen die het hart van alle menschen ont roeren gericht tot de redelijkheid van alle verantwoordelijke mannen. Op al deze oproepen en pogingen heeft Frankrijk reeds geantwoord. Het heeft on middellijk geantwoord, het heeft hun zijn a.lgeheele adhesie en vurige goedkeuring gegeven, zal die geven en herhaalt dit. Kalmte en koelbloedigheid. Deze oproepen en pogingen moesten gehol pen worden door kalmte en koelbloedigheid. Daarvan geeft Polen het bewijs welk land sinds verscheidene maanden een onbetwis- baren moed betoont. Om liet heil en de vrij beid te verzekeren van de volkeren en de onafhankelijkheid der naties die evenals wij zelve de vitale belangen en de eer der menschheid verdedigen, verzamelt het vast beraden Groot Brittannië zijn krachten en de krachten van zijn rijk, gelijk wij onze krachten verzamelen. De vastberadenheid die ons bezielt, is gelijk aan die van Enge land. Voor de verdediging van de vrijheid vormen Frankrijk en Engeland nog slechts één enkel blok. In dez*e voor het lot der wereld plechtige uren willen wij allen geloovon, dat ondanks alles de wijsheid en het verstand ten slotle zullen zegevieren. Wanneer echter ons streven vergeefs moelit blijven, zouden wij. Fransche mannen en vrouwen, een bérocp doen op uw moed en uw wil om niet de slavernij te ondergaan, dien wil, die de DALADIER. jongemannen bezielt, welke bij honderd duizenden zich aangemeld hebben bij de re gimenten, met die ernstige en zwijgende vastberadenheid, waarvan nog nooit een volk, dat door oorlog werd bedreigd, een zoo schitterend voorbeeld heeft gegeven. Franschen, wij willen vrij blijven. Wij willen den vrede, wij zouden niet kunnen aanvaarden ons te onderwerpen aan de som nvaties van liet geweld en aan de heerschap pij van het onrecht. Fransche mannen en vrouwen, ik behoef U uw plicht niet aan te geven. Ik weet, dat gij vastbesloten zijt om met alle offers het lot van het vaderland te verzekeren. Uil (heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Vertrek van Jodhp. 25 Aug. Jodhp. 25 Aug. Aankomst te Rang. 25 Aug. Basra 25 Aug. Athene 25 Aug. Basra 25 Aug. PcngrS lMedan 25 AUR" lRan*' 25 AU*' DUITSCH COMMENTAAR OP ROO- SEVELT'S BEMIDDELINGSPOGIN GEN. De Deutsche dienst schrijft: Terwijl Dantzig door Poolsche troepen wordt bedreigd, terwijl tienduizenden Duit- schers in den Corridor en in Oost Opper-Si- lezië vervolgd, gemarteld en vermoord wor den, terwijl het waanzins-dictaat van Ver- sailles geleid heeft tot den v. oudsher door alle politici verwachten spanningstoestand, ontwaken weer eens die merkwaardige apos telen, die van zichzelf beweren, dat zij het patent van den vrede bezitten en verplicht zijn het te behoeden. Wij in Duitschland zijn er aan gewend, aldus D.N.B., dergelijke stemmen, vooral op het Amerikaansche vasteland, te vernemen, maar wij herinne ren ons dat het de Amerikaansche president Wilson was, die de deelirg van het Rijk door den Poolschen Corridor tegen den verbitter den tegenstand van den toenmaligen En- gelschen minister-president, Lloyd George, in Versailles heeft weten door te zetten. Toentertijd zouden de vredesoproepen, de vredestelegrammen, de vredes-redevoeringen op hun plaats geweest zijn. Wie toentertijd niet gesproken heeft, moest liever ook vandaag zwijgen. Deze profeten komen niet om den wanhopige te helpen, maar met het doel de slachtoffers van de waanzinspolitiek van Versailles, van hun eenige hoop, de hulp van het Duitsche rijk, te berooven met zalvende woorden. In een, in den binnenlandsch politieken strijd, belangrijk uur, in Augustus 1932, heb ben de nationaal-socialisten hun Führer, toen het er om ging voor de nationaal-soci- alistische beweging het recht van de leiding in den staat te verwerven, de historisch ge worden woorden toegeroepen: „Führer hard blijven." Ook heden brandt in het hart van het Duitsche volk deze zelfde wensch. Toen tertijd ging het om het recht tot leiding van de partij, thans gaat het om het levensrecht van het Duitsche volk. Wie het verdedigt, strijdt voor den vrede, wie het loochent, pre dikt den oorlog. Voorzorgsmaatregelen van Turkije Verscheidene lichtingen van de Turksche reserve hebben order gekregen, zich voor 1 September bij hun garnizoenen te melden. De Ministers onderbreken hun vacanties om naar de hoofdstad terug te keeren. Ook President Ineuni keert, naar men meent te weten, onmiddellijk naar Ankara terug. Er heerschte gisteren opvallende activi teit onder de diplomatieke vertegenwoordi gers van de Balkan-entente, die langdurig met elkaar geconfereerd hebben. Daarna brachten zij achtereenvolgens elk een bezoek aan den minister van Buitenlandsche Zaken. Het werkelijke doel van de sprekingen is niet bekend, doch politieke waarnemers ge- looven, dat de diplomaten met het oog op den dreigenden toestand de wenschelijkheid hebben besproken van het vormen van een gemeenschappelijk front door de Balkan staten. Evenals dit jaar weer een recordoogst in Duitschland is te verwachten, waardoor de graanvoorraden in Duitschland wederom essentieel vooruitgaan, zoodat een schaarsch worden der voorraden graan in Duitsch land in afzienbaren tijd niet mogelijk is, is ook de veestapel aanzienlijk vooruitge gaan. Duitschland heeft op het oogenblik 800.000 runderen meer dan in 1938 en 1.4 millioen meer dan voor den wereldoorlog. Dat beteekent, dat de vermeerdering van het aantal runderen in Duitschland gelijk is aan het geheele aantal runderen van Hongarije. Tegen December zullen 3 milli oen varkens meer in Duitschland ter be schikking staan dan verleden jaar, d.w.z. dat de vermeerdering van het aantal var kens even groot is als het totale aantal var kens in Roemenië. Daarmede is Duitsch land voorzien van vleeschreserves als nooit tevoren. Ook zijn de voorraden grondstoffen voor margarine aanzienlijk grooter dan ver leden jaar. Zij zijn voldoende voor een jaar, aldus dó Duitsche berichten hieromtrent. I Was zijn r/rooteren broer ach terna gegaan, doch verstond de zwemkunst niet. Gistermiddag waren twee broers, de ze ventienjarige G. en de negenjarige F. Ra- rendse uit Haarlem aan het baden op het vrije gedeelte van het strand, te Zandvoort ter hoogte van -het tentenkamp. De oudste jongen kon zwemmen en begaf zich nogal ver in zee. Zijn broertje wilde zijn voor beeld volgen, hoewel hij de zwemkunst niet machtig was. Hij geraakte dan ook in ver drinkingsgevaar en riep zijn broer om hulp Deze trachtte hem te redden, doch hij ge raakte door den sterken stroom zelf in ge vaar, zoodat hij hem moest los laten. Het hulpgeroep van den oudsten jongen werd door andere baders gehoord en deze slaag den er in hem behouden op het strand te rug te brengen. Eerst toen deelde hij mede, dat zijn broertje eveneens in gevaar ver keerde. De knaap was inmiddels echter in de diepte verdwenen. Hetdijk is gisteravond om zeven.uur aan gespoeld. MET DE BEDOELING OM ZIJN GE WEZEN VROUW TE DOODEN. Drie jaar gevangenisstraf tegen Amsterdammer geëischt. Drie jaar gevangenisstraf eischte giste ren de Amsterdamsche officier van Justitie mr. Bosch tegen een dertigjarigen Amster damschen ijzerwerker, die terecht stond voor de vacantiekamer der rechtbank we gens poging tot moord op zijn vrouw. Do vrouw had haar man en kinderen alleen gelaten. Dinsdagmiddag 23 Mei kwam de ijzerwerker haar tegen in de stad en hij vroeg haar moe te gaan naar de echtelijke woning om te praten over de verdeeling van den inboedel. Na eenige aarzeling eing zij op zijn voorstel in. Nau welijks was zij in de étage aan de Bloem- straat binnengegaan, of de ijzerwerker, die de deur achter haar had afgesloten, gaf haar met een knijptang een paar slagen op het hoofd, waarna hij haar bij den keel greep en met een scheermes wonden aan pols en armen toebracht. De vrouw riep om hulp en op haar „moord... moord"- goroop kwam de bovenbuurman naar be neden. Hij klople, doch de ijzerwerker riep hom toe: „Ga maar weer weg, er is hier niets te doen, ze mankt immers altijd zoo'n lawaai". F.en buurvrouw, die ook op het geschreeuw was afgekomen, kreeg een dergelijk antwoord. De huren waren er niet gerust op, dat er niets gebéurde, temeei daar de vrouw opnieuw om hulp riep. Zij waarschuwden een agent, en deze trapte de deur in. De man werd gearresteerd. De vrouw, die betrekkelijk licht gewond werd, was spoedig hersteld. De man, die zich wegens poging tot moord te verantwoorden had, beklaagde zich over het gedrag van zijn vrouw. Hij was plot seling woedend geworden en hij had zich niet kunnen beheerschen. Van de vecht partij herinnerde hij zich heel weinig meer maar met klem ontkende hij desalniettemin een scheermes te hebben gebruikt. Zijn vrouw had het scheermes tegen hem ge bruikt cn zich daarbij gewond... De officier van Justitie, mr. Bosch, was van oordeel, dat in dit geval een strenge straf diende te worden opgelegd. Ver dachte leefde reeds gescheiden van zijn vrouw en met opzet heeft hij haar in zijn woning gelokt met de bedoeling om haar te dooden. De rechtbank zal 8 Aug. vonnis wijzen. JEUGDIGE WIELRIJDER DOOR VRACHT AUTO AANGEREDEN. Gistermiddag tegen vier uur is op den hoek van den Admiraal de Ruytenveg te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd Een zeventienjarige weirijder wilde, ko! mende van de Jan Evertsenstraat, den Ad miraal de Ruyterweg oprijden in de rich ting Sloterdijk. Uit de richting Sloterdijk naderde een vrachtauto, welke de Wiog- lirug wilde opgaan. Doordat de wielrijder omkeek zag hij de vrachtauto niet naderen Hij werd gegrepen en tegen den grond ge smakt. Met een inwendige verbloeding is liet slachtoffer in hoogst ernstigen toestand naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. DE VRIJWILLIGE DIENST- VERLEENING DER BURGERS GEORGANISEERD. In verband met de ontwikkeling wan den internationalen toestand heeft de Neder- landsche regeering besloten op grond van de gewijzigde wet van 3 Aug. 1914 eeni ge uitvoerverboden af te kondigen. Het doel van deze maatregelen is te voor komen, dat de voorziening van de nationa le behoefte in gevaar komt. Zij dragen der halve een preventief karakter. Verzoeken om dispensatie. Indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, zullen dispensaties van de uitveorverboden kunnen worden ge geven. Met de uitvoering van deze maatre gelen heeft de minister van Economische Zaken het Crisis Uitvoer Bureau Piet Hein- plein 6 te 's Graveiihage belast, bij welk bu reau verzoeken om dispensaties kunnen worden ingediend. De formulieren voor het aanvragen van uitvoervergunningen zijn verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel. De uitvoerverboden treden terstond in werking. Zij gelden* voor de navolgende ar tikelen: Wol, katoen, jute, verbandwatten en ver- bandstoffen, geneesmiddelen, kinabast en chloroform, huiden, vliegmachines en on- derdeelen daarvan, rubber, cement, meta len (met uitzondering van goud en zilver), ertsen, benzol, koolteer, chloorkalk, zwa vel, salpeterzuur en zwavelzuur, ontplof bare stoffen, wapenen, munitiën, optische en chirurgische instrumenten, lompen, pa- pierafval, gasmaskers, tegen strijdgassen geprepareerde kleeding en alles wat verder voor de luchtbescherming dienen kan, en gereedschappen voor metaalbewerking. VERBOD VOOR VREEMDE OORLOGSSCHEPEN. Gisteren is afgekondigd het Kon. Besluit van 25 Augustus 1939, Stbl. 184, betreffende het verbod voor oorlogsschepen van vreemde mo gendheden om te komen binnen de territoriale wateren van het Rijk in Europa. Het besluit treedt onmiddellijk in werking. VRIJWILLIGE BURGERLIJKE DIENST- VERLEENING. Men meldt ons van bevoegde zijde: De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij zijn departement ingesteld een re- geeringscommissariaat voor de vrijwillige burgerlijke dienstverleening. Aan dit regeeringscommissariaat is opge dragen de zorg voor de coördinatie van de werkzaamheden van de particuliere orga nisaties, die zich vrijwillig beschikbaar stel len voor het verrichten van diensten in bui tengewone omstandigheden. Met het regeeringscommissariaat worden gecoördineerd de inspectie van de bescher ming van de bevolking tegen luchtaanval len en de inspectie van de vrijwillige bur gerwachten. Met de leiding van het commissariaat wordt tijdelijk belast mr. H. W. J. Mulder, raadadviseur hij het departement van bin nenlandsche Zaken, terwijl Mr. J. Heusdens, werkzaam bij de afdeeling binnenlandsch bestuur, voorloopig als secretaris zal optre den. Verzoek aan de burgemeesters. Aan de burgemeesters van de gemeenten met meer dan 20.000 inwoners is verzocht een administratieve instantie aan te wijzen, die zal worden belast met aangelegenheden betreffende de vrijwillige hulp- en dienst verleening. Daarnaast heeft de minister van Binnenlandsche Zaken bij de afdeeling bin nenlandsch bestuur van zijn departement een bureau „openbare orde en veiligheid" ingesteld, waarvan de leiding aan mr. J. Heusdens is opgedragen. Dit bureau is be last met de behandeling van onderwerpen de buitengewone omstandigheden betreffen de, voor zooveel deze onder het departement van Binnenlandsche Zaken ressorteeren. TIJDELIJKE SLUITING AMSTERDAM SCHE SCHOLEN. In Amsterdam is een groot aantal scholen m gereedheid gebracht voor het tijdelijk lo geren van troepen hij een eventueele 'mobi- satie. Aan deze scholen moet het onderwijs tijdelijk stilstaan en aan de kinderen is daarom voorloopig vrijaf gegeven. Wordt tot mobilisatie overgegaan, dan zullen de bedoelde scholen slechts korten tijd voor het legeren van troepen worden ge bruikt. Het onderwijs zal na het vertrek der troepen zoo spoedig mogelijk worden hervat ooi' het geval het noodig mocht zijn de schoolgebouwen langer voor het legeren van Iroepen beschikbaar te houden dan thans wordt verwacht, zal het gemeentebestuur maatregelen horamen om in het onderwijs der kinderen, die nu daarvan verstoken ziin te voorzien. Hedenochtend is wederom een bui- tengewone ministerraad gehouden, onder voorzitterschap van den mi nister-president Jhr. de Geer, die ook den buitengewonen ministerraad van gisteren leidde. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, is gistermiddag van zijn vacantie te 's-Gravenhage teruggekeerd. OORZAAK LIGT IN HET DUISTER. Van verschillende zijden bereikt ons het bericht, dat door eigen ervaring bevestigd is geworden, dat in den loop van den avond een storing is opgetreden in het internationaal tele foonverkeer met Duitschland. De Ne- derlandsche telefonisten konden wel de Duitsche bereiken, en de gedane aanvragen doorgeven, doch de ver bindingen kwamen niet tot stand, hetzij doordat volgens de mededee- ling der Duitsche telefonisten „geen gehoor" werd gegeven, hetzij doordat er „storing" zou zijn. Onder de ste den, met welke geen verbinding kon worden verkregen, behoorden o.a. Berlijn, Praag en Düsseldorf. Omtrent de eigenlijke oorzaak van dit verschijnsel in het verkeer met Duitschland hebben wij geen in lichtingen kunnen verkrijgen. Later op den avond, tegen den nacht, werd alleen „storing" opgegeven als re den, dat een verbinding met Duitsch land niet tot stand kon worden ge bracht. Minister wil helpen de moeilijk heden op te lossen. Contactcommissie voor de ar beidsmarkt ingesteld. De Rcgeeringspersdienst meldt ons: De tegenwoordige buitengewone omstandigheden 'zullen zonder twij fel mede moeilijkheden meebrengen voor het bedrijfsleven met betrek king tot de bezetting van de onder nemingen met voldoende geschikte arbeidskrachten. De minister van So ciale Zaken zal, voor zooveel van hem afhangt, gaarne zooveel moqe- lijk medewerken tot oplossing van zoodanige moeilijkheden in de daar voor in aanmerking komende ge vallen. Op den voorgrond mioet intusschen staan, dat zooveel slechts eenigszins mogelijk de oplossing moet worden gevonden door plaatselijke bemoeiing, met name door de plaatselijke organen van de arbeidsbemid deling, waarvan gebruikmaking in het eigen belang wel zeer wordt aanbevolen. Er zullen echter gevallen zijn, waarin ter plaatse in de behoefte niet kan worden voorzien terwijl elders wel geschikte krach ten aanwezig zijn, of wel ter plaatse arbei ders beschikbaar zijn, die eerst na eenige training voor het werk geschikt zouden worden. Met name het vraagstuk van de verplet" sing van arbeiders en dat van de training komt dus op den voorgrond. Ook zullen allicht nog andere vraagstukken zich in de practijk blijken voor te doen, die een meer centrale behandeling vragen. Weer een commissie. Teneinde hierin zoo snel en zoo eenvou dig inogelijk te voorzien, ligt het in de be deling van den minister om aan zijn depar tement een kleine commissie in te stellen onder den naam „Contact-commissie voor de arbeidsmarkt", bestaande uit de volgen de leden; mr. dr. A. L. Scholtens, secreta ris-generaal van het departement van Soc. Zaken, dr.i r. A. H. W. Hacke, directeur- generaal van den Arbeid; ir. R. A. Venveij, hoofd van den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddelingi Meyer de Vries, hoofd der afdeeling Werk verruiming van het Departement van Soc. Zaken, mr. D. J. Gorter, hoofdcommies aan het Departement van Soc. Zaken, secreta ris, die de evcnhedoelde vraagstukken voor zoover noodig zal behandelen en door onder ung overleg een spoedige en doelmatige be slissing zal trachten te bevorderen. Ook an dere gevallen met betrekking tot de ar beidsmarkt, waardoor men haar tusschen- Komst nuttig mocht oordeelcn, zullen door haar in overweging kunnen worden geno men. De commissie zal, zoo noodig, veel vuldig vergaderen en contact houden niet het Departement van Economische Zaken. Daar adres is: Bezuidenhout 30, Den Haat> Itmeinde misverstand te voorkomen wor de er nog op gewezen, dat vragen omtrent crlof uit militairen dienst van ingolijfden niet tot de bevoegdheid der commissie oeliooren.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2