Ingezonden SkvERUJRRfïlING Ons Indisch hoekie Hfcl KARAKTER VAN NIEUWEDIEP ^prebihbeurten Huisduinen De Vries, Alkmaar Zaterdag 26 Augustus 1939 u >aa. t'jjWt ;ïjr< ."r'ifë; Nieuws uit Hellevoetsluis De a.s. Koninginnefeesten op Tuindorp Ylituw-ö uit IMc Visscherij „Zeezicht" wordt verkocht rïïïïTi Derde Blad r: Voor zeer velen geriefelijker Het Dajaksche zwaard voor Prins Bernhard 0: wm J&KeJUch nieuuPï Ingekomen personen Vertrokken personen De voor-mobilisatie op Texel Burgerlijke Stand van Texel Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee Ongeveer 7 KM. langs de kust strekt het nauwe strand van onze gemeente zich uit Daarna begint het gebied van de badDlaat» Callantsoog. We kunnen dus niet zeggen dat we geen strand hebben. En het blijkt ook' wel dat de inwoners van Den Helder daarvan over tuigd zijn. Want in deze zomersche vacantie- dagen komt menigmaal een zeer groot deel hiervan in deze vrije oorden gezondheidsre- aerve aankweeken, om meer bestand te ziin tegen de vermoeienis van den arbeid en te-en de wintersche kilheid. gen van. Als je last van zenuwen hebt, is dit toch zeker wel een ideale natuurgeneeswijze. Zon der broom of slaaptabletten kom je hier in een toestand, die sterk onder invloed staat van Morfeus. Dat is kalmeerend, sterkend en eetlust opwekkend. De handige, vriendelijke, onderdanige pmda-Chineezen weten dat wel, en zwerven met hun eetwaren van de eene groep naar de andere. Na wat gebbetjes over en weer wordt de trommel geopend en de reepen of andere heerlijkheden worden gekocht. Nadat de portemonnaie is opgeschommeld wordt de transactie op zakelijke manier afgehandeld. „Geld is de ziel van de negotie." STRAND BU BAD PAVTCTÏÏtr>i 1890" Weliswaar verkeert het strand vlak bij het badhotel reeds eenige jaren in een desolaten toestand. Velen denken, dat dit nooit anders meer zal worden. Anderen zijn van optimis tischer aard en redeneeren aldus: Er zijn op de 7 K.M. Heldersch strand in vorige jaren een groot aantal kribben (pieren) aangelegd, gedeeltelijk in vrij diep water. Deze pieren hebben de eigenschap het zand er tusschen vast te houden en te laten aanwassen. De aanvoer van materiaal voor den opbouw van het strand komt uit Zuid-Westelijke richting. Zoodra nu de ruimten tusschen de hoofden overvuld raken wordt het overtollige zand weer in Noordelijke richting verder gebracht door de stroom. Bij paal 4 en paal 3 kan men reeds gewaar worden, dat er daar niet veel materiaal meer tusschen de pieren geborgen kan worden, zoodat het overtollige verder Noordwaarts gestuwd wordt. Dit proces zal zich voortzetten tot paal 1 en paal 0. Over eenige jaren aldus de optimisten zal dat ma gere strandje wel weer behoorlijk opgehoogd en vergroot worden. .DUINEN -VOOR HET BADPAVILJOEN Omstreeks het jaar 1900 was de toestand niet veel beter. Het toen voor enkele ja ren gebouwde badpaviljoen, dat een tien tal meters hoog duin vóór zich had kwam na een hevigen storm plotseling op den rand te staan. In dien tijd is dan ook de dijkglooiïng hier tegen de duinen aange bracht. Ons eerste plaatje geeft den toe stand nog zonder steenglooiïng weer. Vijftien jaar later was hier weer van groote aanwas sprake. De Noorsche keien en het bazalt kwamen na eenigen tijd onder een duin formatie, waar men van den weg af niet over heen kon zien. De route over den dijk werd met moeite berijdbaar gehouden vanwege het vele zand. Men ging er door een dal. De familie Boon van 't „Badhuis" exploi teerde een bloeiende onderafdeeling op dit voorduin. Zooals men ziet néémt de zee, doch ze geeft ook op zijn tijd soms terug. De drommen menschen huisvesten zich In tenten, strand- en ligstoelen. Of ze vlijen zich languit neer op ons mooie blanke zand. Ze laten de zonnestralen en de zeelucht op zich inwerken. Daar word je doezelig en slaperig De pindaman buigt lachend en dankt be leefd. Wat zeilt daar een fijn regenboogjacht voorbij! Het heeft de Noord Oostenwind vlak achter! De witte blazer staat bol in de hoogte alsof hij niet alleen het vaartuig wil voort stuwen, doch ook optillen! RÊ5ENBOO& yACHT VAART LANGS J Wat zwoegt de wind in die reuzelappen en wat vormen die een prachtig lijnenspel tegen de strak blauwe achtergrond! Er achteraan komt een zeilkano en een paar kajaks. Ja, hier buiten wordt geprofiteerd van zon en schoonheid. Zie eens die pittige figuurtjes in vroolijke gekleurde badcostumes: Jeugd en gezondheid! Of let eens op de gymnastische prestaties van de heeren der schepping: Vlugheid en kracht! Als je niet beter wist zou je op zoo'n mo ment denken op een volmaakte wereld te zijn. Neem geen krant mee, die schrijft over Au gustus- en Septemberspanningen, die je uit je droomwereld in de nuchtere werkelijkheid zouden kunnen storten. Neen, geniet nu! Merk het schoone op! Slaap, mijmer of doe waar je zin in hebt! (binnen de normen) Géén zorgen! Je hebt vry! Leve het strand! Leve de zomer! TUSSEN PAALO PAAt Als het rtoo ntet* dhtrk"'s>* i het raadslidmaatschap van den heer van kralingen. Bezwaarschrift ongegrond ver klaard. De gemeenteraad besloot 9 Augustus een stemming tot toelating van het herkozen raadslid P. S. C. van Kralingen, tevens wethouder, doch zijn collega, wethouder Blind, meende kort daarna, dat deze toe- latoing in strijd zou zijn met artikel 25 va de Gemeentewet, omdat de heer van Kralin gen sinds kort was aangewezen als hoofd van den luchtwachtdienst en hij als krijg man in werkeiijken dienst zou moeten wor den beschouwd, terwijl hij bov®n t brandmeester ondergeschikt zou Z1J" Rund college van B. en W., waarvan de heer Blind een bezwaarschrift bij Ged. Staten indiende. Dinsdag behandelden Ged. Staten Holland dit bezwaarschrift in openbal Ged. Staten hebben denzelfden dag hun uitspraak gedaan. tp. Dienaangaande werd het volgende p legram medegedeeld: Bezwaar van J. Blind tegen besta* van den Raad van Hellevoetsluis van 9 Augus tot toelating van P. S. C. van Kraling door Gedeputeerde Staten ongegrond klaard. w.g. Voorzitter Ged. Staten. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) welk onderwijs voor den boerenzoon 7 Het is goed, dat men zijn kinderen op hun levensreis wat kapitaal mee geeft. Elke vader en moeder zal er naar streven. Dit kapitaal kan stoffelijk van aard zijn: geld of onroe rend goed. En dat is best. Het kan ook geestelijk kapitaal zijn: alge mene ontwikkeling en practische vakkennis, gebouwd op een stevige wetenschappelijke ondergrond. En dat is beter. Wie een zoon van 16 jaar of ouder heeft, die in de richting landbouw of veeteelt zal gaan, kan het beste inlichtingen vragen om trent de Rijkslandbouwwinterschool te Scha- gen Hier doet een aanstaande boer 2 winters aaneen geestelijk kapitaal in bovenbedoelden zin op, van October tot eind Maart. Hij krijgt een goede kijk op het landbouwbedrijf in al zijn vormen, onder leiding van Rijkscon sulenten en vakleraren. Zie de advertentie in dit nummer. De Directeur der R. l, W. S. te Schagen. Georganiseerd door het j. F. C. „Tuindorp". Voor ons ligt een keurig verzorgd program maboekje inhoudende de feestifiteiten, welke bij de herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin, op 31 Augustus a.s., op Tuin dorp zullen worden gehouden. Het geheel is georganiseerd door het wel zeer ijverige Jongens-Feest-Comité. Dit Comité dat nu reeds een 7-tal jaren be staat is oorspronkelijk begonnen op zeer be scheiden wijze vuurwerk af te steken. Lang zamerhand groeide de belangstelling en wer den ook nadien kinderfeestjes georganiseerd. Bij de tot standkoming van het comité Tuin dorp, hetwelk geheel uit ouderen bestond, toonde men toen reeds zijn plaats waardig te zijn, door een groot deel van de feesten voor zijn rekening te nemen. Het verwonderde dan ook geen mensch, toen reeds het volgende jaar dit „Jongens-Comité" de leiding geheel op zich nam onder toezicht van eenige ouderen. Ter wijl het nu zelfs geheel zelfstandig, en ook reeds op 7 Aug. j.1. de plannen ontwerpt, be spreekt en uitvoert. Een woord, van groote waardeering voor deze jongelui kan hier zeer zeker niet achterwege blijven. Het geheele feestprogramma in details te vermelden, zou te veel plaatsruimte in beslag nemen. Men oordeele zelf. Vanaf des avonds 7 uur heeft men een non stop programma, waaraan zullen medewerken: Het meisjeskoor „Centrum", de mond- accordeonver. „Bravo", het muziekkorps van het zoo populaire 21ste regiment In fanterie, afgwisseld door gramofoonmu- ziek van de H.R.C.O. Het geheel zal be sloten worden met een groot zomeravond bal, te verzorgen door den amateursband „The Masterkeys" in volledige bezetting. Ook de versiering heeft het Comité niet vergeten, een gedeelte van Tuindorp zal men feestelijk verlichten door middel van lam pions en electrische lampjes. Om eens een kijkje op Tuindorp te nemen den 31sten is dus zeker welde moeite waard. URK, 24 Augustus. Door 27 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 5381 pond Kuilpaling, van 26390 pond per vaartuig, prijs 1314 ct. en 538 pond Lijn- of Beugaal, 1710 ct. alles per pond. Het oude café en logement Zeezicht" te Urk, waar uit den tijd van de haring- en ansjovis campagne zulke aangename herinneringen verbonden waren, zal nu publiek onder den hamer gebracht worden. Op verzoek van den eigenaar van het perceel, den heer H. Rin- kes Kzn., zal nu notaris D. Veenenbos van Enkhuizen, het logement „Zeezicht" publiek verkoopen. Ook dit is een gevolg van de droogmaking der Zuiderzee, aangezien het logement zijn bestemming als zoodanig heeft verloren. Honderden referenties NOG JIEER URKER BAKSCHIPPERS GEVRAAGD. Dezer dagen zijn weer bij de Maatschappij tot Uitvoering Zuiderzeesteunwet en bij de Firma Blankevoort enkele Urker bakschip- pers gevraagd. Steeds worden opnieuw nog weer Urker bakschippers aangenomen. De vraag overtreft het aanbod. Op Urk is thans bij ziekte en ongeval het Ziekenhuis te Enkhuizen zeer in trek. Voor heen ging iedereen, wanneer hier op Urk geen hudp meer aanwezig was naar het R.K. Zie kenhuis te Zwolle. Dit gaat thans anders wor den. Niet omdat het ziekenhuis te Zwolle min der geschikt is, maar omdat Enkhuizen voor zeer velen geriefelijker is. Men kan des mor gens naar Enkhuizen gaan, om de patiënten te bezoeken en des avonds om 9 uur weer thuis zijn. In Zwolle moet men altijd nacht- logies nemen. In het ziekenhuis te Enkhuizen wil men voor Urk dan ook eenige plaatsen gaan reserveeren. Geen minister of gezant stelt meer prijs op zijn gala- costuum met degen dan de Da- jak van hooge geboorte op zijn adatkleeding met man dauw (zwaard). Tusschen degen en man dauw bestaat achter een ver schil: de eerste is een versie ring, de tweede een geducht wapen. Prins Bernhard ont ving er een cadeau van den sultan van Boeloegan. Die wapens verschillen bij de diverse Dakast'immen wat versiering van handvat, kling en scheede betreft. Van - bij gaande foto's stelt de eene een zeer voornamen Dajak voor (zoon van het algemeene hoofd van Apo-Kajan) in adatkleeding met zijn man dauw, en de andere een mandauw. De scheede is ver sierd met kwastjes van gei tenhaar (rood en wit), kra- lenwerk en snijwerk. Ook het handvat is op die manier ver sierd. Het snijwerk bestaat uit figuren, waaraan magische beschermende, afwerende krachten worden toegekend. Bij elke mandauw behoort een mesje met langen steel. Men ziet het op de eene foto. In normale omstandigheden be vindt het zich in een kleine scheede, achter de groote, waarin het zwaard is gebor gen. Ook dit mesje is voor zien van een fraai besneden handvat. Het mesje is voor den Dajak onmisbaar! Hij snijdt er de figuren mee in het harde hertshoorn, waarvan het handvat is ge maakt; hij bewerkt er den harden bast van de bamboekokers mee, waarin hij tabak enz. bewaart; hij scheert er het hoofdhaar mee; hij gebruikt het bij het splijten van rotan, waarvan de vrouwen het fraaie vlechtwerk maken, enz. enz. De zwaarden zijn verschil lend van vorm en versieringen. Ook de versie ringen er op hebben magische beteekenis. Maar één ding hebben alle mandauws ge meen en wel dit, dat de dwarse doorsnede der kling hol-bol is. Volgens de Dajaks is die vorm noodig, om bij een gevecht beter, te Sis: i kunnen slaan. Met één slag scheidden ze er het hoofd mee van den romp, toen er nog gesneld werd. En dan is er nog iets heel merk waardigs aan dit wapen: ze zijn gemaakt voor rechts- en voor 1 i n k s handigen! Het wapen wordt bij het slaan zóó in de hand gehouden, dat de bolle kant beneden ligt. Bij een zwaard, voor rechtshandigen ge maakt, zou die bolle zijde bij gebruik door een linkshandig strijder boven liggen en dat mag niet. Het houdt verband met de haak vormige greep. H. F. TILLEMA. VAN ZONDAG 27 AUG. 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser, H. Doop. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok, maand- collecte. Den Hoorn v.m. 10.30 Dr. M. v. d. Voet, van Haarlem. De Cocksdorp v.m. 10.30 u., Ds. Salm, Maancollecte. De Koog v.m. 10 u. Ds. L. J. Wesseldijk, em. predikant Huis ter Heide. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. Oosterend v.m. 10 u. Dr. A. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 7.30 u. Cand. Wamsteker van Schagen. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wamsteeker, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. do Ridder, van Zaandam. Leger des Heils. Zondag 10 uur v.m., Heiligingsdienst. 3.30 n.m. Openluchtsamenkomst, in Den Burg. 8 u. n.m. Verlossingssamenkomst. Aaltje de Vries, van Amsterdam, Kanaal straat 65, naar Eierland. A. N. Lap, van N.O.-Indië naar Schilder- eind 3. Theodora A. Dijt, van Gasthuisstraat 19, naar Den Helder, Singel 107. Fokke Ploegsma, van de Waal 38, n. Utin- geradeel D 109. MOND- EN KLAUWZEER. Op drie boerderijen in onze gemeente heerscht nog mond- en klauwzeer. In de af- geloopen week werden geen nieuwe gevallen aangewezen. BOUWVERGUNNINGEN. Aan Tj. Alderlieste, te Hoek v. Holland, bouwen van een woonhuis met garage. J. Blom Cz., Oudeschild bouwen van een woonhuis aldaar. H. Bakker, Westermient van een woonhuis met schuur. P. C. Roeper, Eierland, verbouwen van een arbeiderswoning te Eierland. De meeste gasten vertrokken. Als gevolg van de vóór-mobilisatie zijn da meeste gasten gistermorgen van Texel ver trokken. Gelukkig voor Texel, dat niet in het begin van Augustus deze oproep voor militaire is gekomen. Thans loopt het seizoen toch reeds ten einde. Zaterdag zou verreweg het groot ste deel der thans opgeroepenen vertrokken zijn, en volgende week de rest. Eenige we ken vroeger zou dit voor Texel een ware ramp beteekend hebben. De heer Fehrmann, secretaris van de V.V.V. deelde ons mede, dat het seizoen voor Texel zeer goed is geweest. Vele personen op Texel, vooral onder de kampeerders, ontvingen eerst zeer laat hun oproep om in dienst te komen, zoodat het een zeer gehaast vertrek was, hetgeen de ner- veuse stemming nog verhoogde. Ook onder de Texelaars, waarvan velen plotseling uit hun bedrijven werden weggeroepen, heerschte een gedrukte stemming. Naar wij vernamen, behoort onder de voor den militairen dienst opgeroepenen in deze gemeente ook een pre dikant, n.1. ds. Wesseldijk, van Den Hoorn. Dit betreft een heel bijzonder geval, daar predikanten anders vrij van militairen dienst zijn. Ds. Wesseldijk studeerde eerst een an dere faculteit en ging eerst later over in de theologie. Als student volbracht Ds. Wessel dijk zijn dienstplicht en bleef als militair in geschreven, vandaar thans deze oproep. Van 19 t.m. 25 Aug. 1939. GEBOREN: Trijntje Johanna, d. v. R. Eel- man en K. Vogelzang; Fetronella Hendrika, d. v. C. M. Bakker en C. Gomes; Egbert z. v. D. Reitsma en H. Dijkstra; Bernard Cor- nelis, z. v. C. J. Zoetelief en J. Wybenga; Cornelis, z. v. J. Dijt en V. Tromp; Pietje, d. v. J. v. d. Vis en A. van Houte. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWD: C. Huisman en G. Schraag. G. J. W. Steenhoff en J. E. T. v. 't Hooft. OVERLEDEN: Jacoba Cornelia Eelman, oud 63 jaar. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 belastingplaatje. v. Galenstraat 71 Wij bevelen bijzonder aan ons Krentenbrood a tO.30! letsaparts!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9