dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier De„herziening"is gekomen en werkt op topspannin g Hitler spreekt de rijksdagleden toe Mussolini verklaart den vrede te willen Duitschland begint met broodkaarten Heden het antwoord aan Hitier Dantzig en de Corridor moeten naar Duitschland terug' Vl/EERBERICHT Politieke en militaire activiteit van Italië KONINGSTRAAT 78, DEN HELT)FP Trrrrn^v, 28 AUGUSTUS 1939 67e JAARG. No. 8706 Dit nummer bevat 8 pagina's Groote indruk bij de bevolking Gisterochtend is in Duitschland de uit Viking van de distributiekaarten voor be paalde levensmiddelen begonnen. De invoe- r,I»g hiervan heeft natuurlijk veel indruk De Europeesche spanning DE BILT SEINTi HE LDERSCHE COURANT tttLDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) MAANDAG Hitier verwerpt een voorstel van Daladier L^d Een tip is opgelicht van de geheimzinnige diplomatieke ac- tiviteit. welke, naar het algemeen gevoelen nog juist op tijd njdag ingreep om, althans voorloopig, een wereldbrand te voorkomen. Op het Fransche minister-presidium wordt het volgende medegedeeld over den loop van de jongste gebeurtenissen: Op 25 Augustus jl. te 17.30 uur is de Fransche ambassadeur te Berlijn, in antwoord op een uitnoodiging, door Hitier ont vangen. Deze verzocht den ambassadeur, Coulondre, een verkla ring van Hitier aan Daladier te overhandigen In deze verklaring gaf de Rijkskanselier te kennen, dat hij niet langer kon dulden, dat de toestand, zooals deze in Polen bestond, zou voortbestaan, en dat hij betreurde, dat Duitsch en Fransch bloed zou kunnen vloeien, tengevolge van de maatrege len, welke hij genoodzaakt zou kunnen zijn te nemen, tot rege ling van den toestand. Minister-president Daladier heeft onmiddellijk Hitier een boodschap doen overhandigen, waarin hij eraan herinnerde, dat Frankrijk diep verknocht is aan den vrede. Tezelfder tijd gaf hij te kennen dat Frankrijk trouw zou blijven aan de verplichtingen, welke het openlijk jegens andere mogendheden heeft aangegaan. Verder herinnerde hij eraan, dat geen enkel Franschman méér heeft gedaan dan hijzelf om een goede verstandhouding tot stand te brengen tusschen het Duitsche en Fransche volk, alsmede een hartelijke samenwerking tot het behoud van den vrede. Minister-president Daladier stelde zich garant voor de bereid willigheid, welke Polen te kennen heeft gegeven, tot het aan vaarden van een methode van wederkeerig vrij onderhandelen. Hij bevestigde, dat niemand met menschelijk gevoel zou kunnen begrijpen, waarom een oorlog zou kunnen uitbreken, zonder dat op zijn minst een nieuwe poging is gedaan tot een directe, vreedzame regeling van het geschil tusschen Duitsch land en Polen. Hij verklaarde zich bereid alle pogingen in het werk te stellen, om een dergelijk streven te begunstigen. HITLER VERWERPT. In den middag van 26 Augustus heeft rijkskanselier Hitier den Franschen ambassadeur Coulondre ontvangen en hem me degedeeld, dat hij de voorstellen, welke minister-president Da ladier heeft gedaan, niet kon aanvaarden. Dit mondelinge antwoord werd gisteren bevestigd, door een brief van Hitier aan Daladier, waarin Hitier met nadruk ver klaarde dat de „herziening" is gekomen. Hij voegde hieraan toe, dat anderen zich verzet hebben te gen zijn methode, doch deze methode maakte het mogelijk vraagstukken op te lossen zonder bloedvergieten. Zijn aanbod aan Polen kon niet herhaald worden. Indien Engeland Polen niet had aangemoedigd, dan zou Europa een duurzamen vrede van 25 jaar hebben gekend. RIJKSKANSELIER HITLER VERKLAARDE VERDER, DAT DANTZIG EN DE CORRIDOR NAAR DUITSCHLAND TERUG MOESTEN KEEREN. (Zie ook pagina 3 van Eerste Blad) Duitschland begint met broodkaarten. VlA DE RADIO WORDEN GERUST STELLENDE BERICHTEN OMTRENT De LEVENSMIDDELENSITUATIE Verspreid. gemaakt, vooral bij de huismoeders, hoe wel de autoriteiten hun best doen, de bevol king te bewijzen, dat deze maatregel geen onrust behoeft te wekken en dat het doel vooral is, een billijke verdeeling der wa ren tusschen de verbruikers te verkrijgen. Den geheelen morgen werden de radiopro gramma's elk uur onderbroken door speci ale uitzendingen, met het doel, de invoe ring der distributiekaarten te rechtvaardi gen en de bevolking omtrent de levensmid delensituatie in Duitschland gerust te stel len. MORGEN PUBLICATIE VAN HITLER'S VOORSTELLEN EN HET ENGELSCHE ANTWOORD. Het Britsche Kabinet is Zaterdag en ook gisteren langen tijd bijeen geweest ter be spreking van Hitler's voorstellen en ter vast stelling van het Engelsche antwoord daar op. Naar vernomen wordt, zal de regeering he denmiddag te 12 uur opnieuw bijeenkomen waarna Henderson onmiddellijk naar Ber lijn zal terugvliegen. Men neemt aan, dat morgenochtend de voorstellen van Rijkskanselier Hitier en het Britsche antwoord hier op zullen worden gepubliceerd. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de besprekingen van het En gelsche kabinet lang hebben geduurd, Het is begrijpelijk, dat de huidige spanning de meest nauwkeurige overweging vereischt van het rapport, dat Henderson heeft uitge bracht. Het is eveneens duidelijk, dat de in structies, welke Henderson mee terug zal ne men naar Duitschland, het weloverwogen inzicht van de regeering zullen vertegen woordigen en het lijdt geen twijfel, of de re geering heeft den vollen-steun van de Brit sche openbare meening in de maatregelen, welke zij na de nauwkeurige besprekingen heeft meenen te moeten nemen. Geen meeningsverschil in het kabinet. Het gerucht, dat deze lange* duur van de besprekingen het gevolg zou zijn van een Ter illustratie van de heerschen- de diplomatieke Europeesche span ning geven wij op onderstaande kaartjes de beirokken centra aan. Bij het aandachtig beschouwen van het onderste kaartje krijgt men een duidelijken indruk van Duitschland's eischen ten opzichte van den Corridor, de voormalige Duitsche provincie Posen, Dantzig en mogelijk een gedeelte van Op- per-Silezie. meeningsverschil in het kabinet, wordt in of- ficieele kringen ongegrond genoemd. Naar vernomen wordt, is de Fransche re geering op de hoogte gehouden van elk sta dium van de ontwikkeling van den toestand en zij zal natuurlijk ook geraadpleegd wor den inzake het antwoord, dat Henderson mee terug zal nemen naar Berlijn. De Koning laat zich herhaaldelijk op de hoogte stellen van de ontwikkeling in den toestand. Nog gistermiddag werd Chamber- lain in Buckingham Palace ontvangen, ter wijl de particuliere secretaris van Z.M. her haaldelijk bezoeken aflegt bij het ministe rie van Buitenlandsche Zaken. Overigens is het Downingstreet een ko men en gaan van diplomaten en honderden toeschouwers, in bedwang gehouden door een sterke politiemacht, volgen met belang stelling dit uiterlijk beeld van het hooge spel, dat om Europa's lot wordt gespeeld. De meeningen in diplomatieke kringen over de besprekingen welke te Londen, wor den gevoerd, loopen zeer uiteen. Eenerzijds wijst men er op, dat Hitler's voorstellen toch blijkbaar het overwegen waard moeten zijn, anders zou het Kabinet wel direct kort en krachtig met „neen" ant woorden. Anderzijds echter is men van meening, dat dit „neen" niet zoo gemakkelijk is uit te spreken als de inzet van een weigering het lot bepaalt van onze huidige beschaving en het leven van millioenen menschen. Men is dan ook van meening, dat, hoe „onmogelijk" het voorstel van Hitier ook moge zijn, een rustig, wel overwogen antwoord, dat nog de mogelijkheid van redding overlaat, zal wor den gegeven. Verwachting: Gedeeltelijk be wolkt, droog, vrij warm weer, behoudens geringe kans op onweer. Meest zwakke veranderlijke wind. Niets medegedeeld omtrent zijn uiteenzettingen. Rijkskanselier Hitier heeft gister de afge vaardigden van den Duitschen Rijksdag toegesproken in de ambassadeurszaal van de nieuwe rijkskanselarij. Aan het einde van zijn, den ernst van het oogenblik karakteriseerende, uiteenzettingen brachten de afgevaardigden hem een storm achtige ovatie. Ook gisteren den geheelen dag verdrong zich voor de regeeringsgebouwen te Londen een groote menschenmenigte, die met moeite door de politie in bedwang kon worden ge houden. Uitdrukkelijk verklaart Rome zij aan zij te staan met zijn Duitschen asgenoot en ook Italië gaat door met het oproepen van reservisten. Zoo zijn de dienstplichtigen van de lichtingen 1902 en 1910 thans in hun re gimenten opgenomen. Maar toch wordt het meer en meer duidelijk dat Mussolini een matigende invloed op Hitier uitoefent. In doorgaans goed ingelichte kringen be weert men zelfs, dat de Duce Vrijdag j.1. Duitschland op het laatste moment geremd heeft. Het bevel om tot actie over te gaan, scheen toen reeds te zijn gegeven, vandaar dat alle telefoonverbindingen met het bui tenland werden verbroken. Tot viermaal toe zijn lange telefoni sche boodschappen tusschen de twee dicta tors gewisseld, terwijl Mussolini om 9.20 des avonds, in tegenwoordigheid van Ciano, den Duitschen gezant ontving. Hoewel men zich in Italië den grooten ernst van den toestaond niet verheelt, over heerscht in Romeinsche politieke kringen het gevoel, dat de vrede nog kan worden gered. Men is van oordeel dat, aangezien de diplomatie haar laatste woord nog niet heeft gesproken, er nog redenen zijn om op een vreedzame oplossing van de crisis te hopen. De Popoio Di Roma schrijft, dat de ver antwoordelijke staatslieden tot het einde toe strijden om de eerste kanonschoten, die het einde van het oude Europa zouden beteekenen, te voorkomen. De wensch van millioenen is, dat tenslotte het gezonde ver stand, zal zegevieren. In de wereld en op de groote zee- cn is plaats voor allen, en er is geen vraagstuk van zoodanige be- teekenis, dat het een oplossing door wapengeweld noodzakelijk maakt, een oplossing, die millioenen men schen het leven zou kosten. Voor alles echter erkenning der Italiaansche en Duitsche aan spraken. De openbare meening in Italië neemt de gedachte aan een oorlog met een tamelijke nonchalance op, doch blijft vertrouwen be houden, dat de oorlog nog steeds kan wor den voorkomen en ook de bladen wijzen op de mogelijkheid van een regeling door on derhandeling boven oorlog.hoewel zij be- toogen, dat iedere oplossing wil zij aan vaardbaar en duurzaam zijn, gebaseerd moet zijn op de erkenning der Italiaansche en Duitsche aanspraken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1