Duitsche waarborg van Hongarije weigert niet-aanvalspact met Roemenië De spanning in Indië DE WERELD^ Reorganisatie in Zuid-Slavië Postvluchten op Indië D=treinen loopen niet meer Nederland s onaantastbaarheid Japansche regeering afgetreden Duitsche gezant bij H*M* de Koningin Werkloozen voorkomen Vrijstelling van dienstplicht boschbrand Indische vorsten staan achter Engeland Befere betrekkingen met Japan? Ons grondgebied zal te allen tijde geëerbiedigd worden BUITENLAND Zuid-Slavië zal zich van iedere actie onthouden Tokio wil van het Negenmogendhedenverdrag af...» PUBLICATIE De Regeeringspersdienst maakt bekend: Hare Majesteit de Koningin heeft Zaterdag in tegenwoor digheid van den minister van Buitenlandsche Zaken den Duit- 9clien gezant in audiëntie ontvangen. Graaf von Zech Burkers- roda heeft aan Ilare Majesteit mededeeling gedaan omtrent de houding van het Duitsche Rijk ten opzichte van Nederland in geval dat een oorlog onvermijdelijk zou blijken. Het Duitsche Rijk zal de onaantastbaarheid en integriteit van Nederland on der geen enkele omstandigheid schenden en het Nederlandsche grondgebied te allen tijde eerbiedigen. Daartegenover werd de verwachting uitgesproken, dat Nederland tegenover Duitsch- land een volstrekte onzijdigheid in acht zal nemen en deze ook tegenover derden zal doen eerbiedigen. TROUW AAN DE ASI Overeenkomst inzake minderhe den voorgesteld. Tusschen Hongarije en Roemenië heerscht een gespannen verhouding. Roemenië con centreert zijn troepen, naar het zegt, met het doel, de reservisten te oefenen, doch Hon garije ziet deze militaire actie, welke nabij de grens plaats heeft, niet zonder onbehagen aan en liet de Roemeensche regeering in het afgeloopen weekend weten, dat ook van Hongaarsche zijde maatregelen van defen sieven aard zullen worden genomen. Om zijn vreedzame bedoelingen te toonen, heeft Roemenië daarop Hon garije aangeboden een niet-aanvals pact te sluiten, doch Hongarije heeft het aangaan van zuik een verdrag geweigerd. Zelfs werd officieel me degedeeld, dat Boedapast in ant woord op genoemd voorstel, Boeka rest heeft voorgesteld, een overeen komst inzake de bescherming der minderheden te sluiten. Gelijkluidende verklaringen zijn door Duitschland ook afgelegd tegenover België, Zwitserland en Luxemburg. Belgische commentaar op de Duitsche verklaring. Uit Brussel wordt gemeld: In het commentaar op de stap, welke de Duitsche ambassadeur te Brussel bij koning Leopold heeft gedaan, teneinde te verklaren, dat Duitschland de neutraliteit van België zou eerbiedigen, herinnoren verscheidene bladen aan de verklaring, welke von Bulow Saleske op 2 Augustus 1914. aan het blad „Soir" heeft gedaan en waarin hij eveneens zeide. dat de neutraliteit van België ge ëerbiedigd zou worden. Alhoewel in Indië geen paniek-stemming heerscht, bestaat er duidelijk spanning over de ontwikkeling der gebeurtenissen, welke zich uit in vele verzoeken omtrent inlich tingen, conferenties van zakenlieden, ge sprekken met Europa, enz. Zulk een verdrag zou, aldus de Hongaren, beter dan iedere andere zaak er toe bijdra gen de betrekkingen tusschen de beide lan den te verbeteren en hoewel dit verdrag van politieken aard zou zijn, zou niemand het hebben kunnen uitleggen als een overeen komst als gevolg van de mobilisatie en de concentratie van Roemeensche troepen. Hoofdschotel der Roemeensche pers. Een en ander vormt de hoofdschotel van de Roemeensche pers, die conclu deert, dat Hongarije, welk gevaar zijn onafhankelijkheid ook loopt en wat ook do diepere wensch van zijn bewindslieden is, zich op het oogen- Llik niet kan veroorloven, een van de as onafhankelijke politiek te voe ren. ONTWIKKELING VAN DEN EUROPEESCHEN TOESTAND WORDT MET DEN GROOT STEN AANDACHT GEVOLGD. Van toonaangevende Zuid Slavi sche zijde wordt verklaard, dat Zuid Slavië de ontwikkeling van den Europeeschen toestand met de groot ste aandacht en het door een geor dende binnenlandsch politieke situ atie gesterkte gevoel van onwrik bare zekerheid van zichzelf volgt. Het hoogste doel van Zuid Slavië blijft den vrede te bevorderen en hem op zijn minst aan de eigen grenzen te behouden. De regeering te Belgrado is ver der van meening, dat dit het beste gebeurt door het bewaren van een strikte neutraliteit tegenover de uit eenzettingen der groote mogendhe den. Zuid Slavië zal zich van iedere actie verre houden, die zijn eigen levensbelangen niet rechtstreeks raakt. Hoezeer Zuid Slavië vrede aan zijn grenzen verwacht, kan men reeds hieraan zien, dat het thans een volledige reorganisatie van zijn binnenlandsche politieke verhoudin gen ter hand neemt. Waar de reorganisatie in bestaat. Deze reorganisatie bestaat hierin, dat in de eerste plaats bij decreet van het regent schap de mandaten van alle senatoren zijn ingetrokken. Er zullen verkiezingen worden gehouden overeenkomstig de wet inzake de verkiezing van senatoren; Verder heeft de regentschapsraad nog eeni- ge decreten uitgevaardigd ter aanvulling van de eerste maatregelen voor de tenuit voerlegging van de Servisch-Kroatische over eenkomst. Deze decreten betreffen de annu leering der mandaten der tegenwoordige senatoren. Op een later vast te stellen da tum zullen nieuwe senaatsverkiezingen wor den gehouden. Een ander decreet voorziet in de ontbin ding van de Skoupchtina (overeenkomende met de Tweede Kamer in ons land), en in de uitschrijving van nieuwe algemeene ver kiezingen. Een derde decreet heft poli tieke wetten der dictatuur op en opent de deur voor herstel der politieke vrijheden., 't Geeft der regeering de macht door middel van een wetsdecreet een nieuwe kieswet en nieuwe perswetten af te kondigen zoomede het recht van vereeniging en vergadering. Ten slotte voorziet het vierde decreet de mogelijke uitbreiding tot andere banaten van het decreet, dat betrekking heeft op de stichting van het autonome banaat voor Kroatië, d.w.z. de federaliseering van Zuid Slavië. Overigens preciseert men, dat het nieuwe Kroatië een oppervlakte zal hebben van 66.000 km.2., met een bevolking van 4.423.000 zielen, waarvan 3.216.000 Kroaten en 886.000 Serven. Van deze bevolking is 74.8 katho liek. 4m weinig F woorden Zweedsche lichtingen onder de wapenen. De Zweedsche lichtingen 1937 en 1938 zijn gedeeltelijk onder de wapenen geroepen. Betoogingen te Boedapest. Tijdens een be tooging van nationaal-socialisten voor de Duitsche en Italiaansche legatie, heeft de politie 70 arrestaties verricht. In verband met den internationalen toestand had de politie deze betoogingen verboden. De ar restanten zijn later vrijgelaten, doch zij zullen vervolgd worden. Naar Moskou terug. De militaire attaché bij de ambassade van de Sovjet-Unie te Berlijn, kolonel Gerasimoff, is naar Mos kou teruggeroepen. Vlucht uit Zuid-Slavië en Hongarije. Uit Belgrado wordt vernomen, dat Engelschen, Franschen en Amerikanen de Zuid-Slavi sche badplaatsen verlaten. De Amerikaan- sclie legatie te Boedapest heeft de onder danen aangeraden Hongarije te verlaten in verband met de moeilijkheden, die inge val van een conflict zouden ontstaan. Voorzorgsmaatregelen in Zweden. Een te Stockholm gepubliceerd decreet verbiedt den in- en uitvoer van zekere goederen. Eventueel kunnen afwijkingen worden toe gestaan. Het invoerverbod heeft o.m. be trekking op koffie, cacao en eenige'spe cerijen. Onder de talrijke goederen, waar van de uitvoer zonder vergunning is ver boden, bevinden zich graan, paarden vee vleesch, enz. De houding van Brilsch Indië. Te Simla is bekend gemaakt, dat de vice-koning van de prominente Indische heerschors verkla- ïingen van trouw aan den koning-keizer heelt ontvangen en aanbiedingen om de Vertrek van Aankomst t« Singap. 27 Aug. Band. 27 Aug, Athene 27 Aug. A'dam 27 Aug. Jodhp. 27 Aug. Rang. 27 Aug. Jodhp. 27 Aug. Basra27Aug. Athene 27 Aug. Basra27Aug. Medan 27 Aug. Rang. 27 Aug. VASTHOUDEN IN CHINA... De Japansche regeering is heden afgetreden. Ongetwijfeld staat deze regeerings- crisis ten nauwste in verband met de problemen, waarvoor Japan zich, na het totstandkomen van het Russische niet-aanvalspact, geplaatst ziet. Dit zijn overigens niet de eeni ge moeilijkheden. Ook met betrek king tot de „regeling" van het „in cident" met China bestonden er sinds geruimen tijd scherpe geschil len in den boezem der regeering. De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van oorlog, had vlak vóór het uit breken der huidige crisis tegenover verte genwoordigers der pers een verklaring afge legd, waarin hij bevestigde, dal de nieuwe toestand, geschapen door de totstandkoming van het Duitseh-Russische nonagressiepact geen wijziging brengt in de houding van Japan ten opzichte van China. Volgens de „Asahi Sjimboen" zou de tot standkoming van een non-agressiepact tus schen Japan en de Sovjet-Unie den toestand' niet verbeteren. Het biad verwacht het di recte gevaar van een militaire actie tus schen Japan en Sovjet Rusland, wat betee- kent, dat het Chineesche incident in een kritiek stadium komt, waarvoor Japan of het wil of niet, bereid moet zijn alle mi litaire voorbereidingen te treffen. Het blad gelooft, dat men slechts kan hopen, op ver betering in de JapanschRussische betrek- kingen na dit stadium. Japan en het Negenmogendheden verdrag. Geheel in overeensternlmdnig met onze berichten van Zaterdag, dat Japan een onafhankelijke buiten landsche politiek wil gaan voeren, is een telegram van Domei, waarin gemeld wordt, dat Tokio van plan is het Ncigenmogendhedenverdrag op te zeggen. Dit telegram wordt als volgt toegelicht: Er zijn tal van teekenen, die er op wijzen dat de andere onderteekenaars van het Ne genmogendhedenverdrag op den grondslag van dit verdrag willen spreken over het Chineesche probleem. Japan is beslist tegen zulk een bespreking en acht den verander den toestand in het Verre Oosten voldoende reden om genoemd pact op te zeggen. hulpbronnen hunner staten te zijner be schikking te stellen. De vice-koning heeft namens den koning-keizer zijn warmen dank betuigd. Buitengewone volmachten in Egypte. De Egyptische ministerraad heeft besloten een decreet uit te vaardigen, waarin aan de regeering buitengewone volmachten verleend worden om de veiligheid van Egypte te verzekeren en het land te orga- niseeren in geval van een gewapend con flict, De koning heeft gisteren het decreet onderteeend. Vacantie in Palestina. De Britsche Hoo- ge Commissaris Macmichael heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin ver klaard wordt, dat in verband met den in ternationalen toestand vandaag, heden en morgen in het openbaar belang „bank- vacantiedagen" zullen zijn. Optimistisch geluid uit Australië. Minis ter-president Menzies, van Australië, heeft gisteren na een speciale bijeenkomst van het kabinet verklaard, dat de toestand de laatste 48 uren hoopvoller is geworden. Een bange kapitein. Te Lissabon is h®' Duitsche vrachtschip „Erna Oldendorfi aangekomen. De kapitein van dit schip had order ge geven. de vlag in te halen en den naam en de nationaliteit van zijn boot te verben- gen. Hij zette uiteen, dat hij vreesde, m geval van oorlog buitgemaakt te zullen "worden, De havenautoriteiten te Lissabon hebben den kapitein genoodzaakt, den naam van liet schip zichtbaar te maken. Het vertrek der Japanneezen. Het ;'a* pansche schip „Yasoekoeni Maroe", da' de haven van Hamburg ligt. heeft -» vrouwen en kinderen van de Japanneezen in Duitschland aan boord genomen. 1 „Awada Maroe" en de .„Lisbon zijn naar Hamburg op weg om de overige Japanneezen. waaronder IR Dolen, aan boord te nemen. Met de „Kas]' ma Maroe" en de „Ilaroena Maroe" zulle" de 1200 Japanneezen uit Engeland en uit Frankrijk naar hun vaderland terug- kecren. Het spoorwegverkeer tusschen Duitschland en Nederland met locale treinen. Volgens mededeeling van de Duit sche Spoorwegen, zullen met ingang van heden, de internationale door gaande D-treinen niet meer loopen. In verband daarmede deelen de Neder landsche Spoorwegen mede, dat ingaande heden, deze treinen tot nader order ook op het Nederlandsche gedeelte niet zullen loo ien. Slechts enkele D-treinen blijven rijden. De nachttreinen D 173 en D 137 liepen reeds Zondagavond niet verder dan te Bent .heim. Ditzelfde is het geval met trein 108, die niet verder loopt dan tot Nijmegen. Het verkeer tusschen Nederland en Duitschland zal met locale treinen worden bediend. Nadere gegevens zullen zoo spoe dig mogelijk worden bekendgemaakt. Goederenverkeer beperkt. Verder hebben de Duitsche spoorwegen medegedeeld, dat met ingang van vandaag verschillende goederentreinen in Neder- landschDuitsch verkeer niet meer loopen In verband hiermede worden verzenders en ontvangers van goederen voor en van Duitschland en transit erop gewezen, dat de leveringstermijn niet geheel zal kunnen worden nagekomen. Telefoonverkeer met Duitschland hersteld. Naar wij vernemen, wordt het telefoon- en telexverkeer met Duitschland, dat eeni- gen tijd gestoord is geweest, weer normaal afgewikkeld. Grens bij Oldenzaal gesloten. De Duitsche grens bij Oldenzaal is geslo ten. Een groep Hollandsche arbeiders, in een Duitsche grensplaats werkzaam, werd Zaterdag teruggezonden. Slechts bij hooge uitzondering Gedurende de laatste dagen berei ken het departement van defensie vele verzoeken, zoowel van werkge vers als van werknemers, om aan dienstplichtigen en aan reserve-per soneel verlof of vrijstelling van op komst bij mobilisatie te verleenicn. Bekend wordt gemaakt, dat onder de huidige omstandigheden aan vo renbedoelde verzoeken vooralsnog niet anders dan bij zeer hooge uit zondering en dan nog slechts in zeer dringende gevallen gunstig gevolg kan worden gegeven. Landhuis te Lunteren door het vuur vernield. Gistermiddag is doordat kinderen met vuurwerk speelden, den brand ontstaan in 'n landhuis te Lunteren, grenzende aan het kamphuis van den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden. Het land huis was reeds door het vuur verwoest, toen de brandweer uit Lunteren ter plaatse aankwam. Zestig werkloozen uit het kamp van den „Algemeene" togen onmiddellijk na het uitbreken van den brand aan het werk om een boschbrand te voorkomen. Zij hakten in deze aan bosschen zoo rijke omgéving de om het landhuis staande denneboomen om. „IK BEN NOG EEN VRIJ MAN!" Van bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld: Toen de minister-president dezer dagen door een hem onbekenden journalist werd aangesproken met de vraag, waar de minis ter vandaan kwam en waar hij heen ging, gaf Jhr. De Geer dezen te kennen, dit optre den niet zeer correct te vinden en voegde hieraan toe: „Ik ben nog een vrij man", hier mee slechts bedoelende van indiscreties ver schoond te mogen blijven. Wantrouwende conclusies, in een tweetal bladen getrokken, alsof de minister-presi dent zich vrij zou gevoelen tegenover zijn taak, zijn dus misplaatst. BIJNA 90-JARIGE OVERREDEN. Door den trein overreden. Gistermorgen ontdekte de wagenvoerder van den trein, welke om 6.23 uur uit Utrecht te Gouda aankomt, op den spoorbaan Gou daUtrecht, het lijk van een ouden man. Het bleek te zijn de 89-jarige heer D. IJs- selsteijn uit de Spoorstraat te Gouda. De ou de krasse man, was gaan wandelen en bij het oversteken van de spoorbaan door een passeerenden trein overreden. CONSTERNATIE TE VALKENBURG. Verkeerd signaal geblazen. Ten gevolge van het feit, dat een hoorn blazer een opdracht voor het alarmsignaal blijkbaar verkeerd had begrepen is de vo rige week een geweldige consternatie ont staan te Valkenburg (L.) Toen de terrassen van de hotels nog vol zaten met gasten, werd een militair alarm door de plaats ge blazen, waarbij de hoornblazer evenwel den mondelingcn commentaar gaf „algeheele mobilisatie, iedereen opkomen, telefonisch bericht ontvangen." Tengevolge van een en ander zijn, aldus het Hsb., honderden pensiongasten in aller- haast uit Valkenburg gevlucht. Toen eeni- gen tijd later de zaak opgehelderd was, wa ren de gasten reeds weg. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1939, gedenatureerd in bet tijdvak van 21 tot en met 26 Augustus 1939, zal bedragen f 1.30 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gedenatureerd en minstens voldoen aan de voor bet jaar 1938 vastgestelde eischen voor de kwaliteitsklasse C en f0.80 per 100 kg. voor vooderenvten, welke zijn gedenatu reerd door telers, die deze erwten zelf heb ben geteeld. 's-Gravenliagc, 20 Augustus 1939. (Adv.) Wat Bulgarije betreft, is de situatie min der duidelijk. Krachtig ingesloten door de landen van de Balkanentente zouden de Bul garen zonder twijfel geen actie tegen Roe menië op touw durven te zetten, zonder van Duitschland en Italië de meest formeele toe zeggingen van ohmïddelln,'en steun te heb ben ontvangen. Uit dit oogpunt hebben de uit Ankara ontvangen berichten hier aan zienlijke geruststelling teweeggebracht. Alle bladen publiceeren een bericht, vol gens hetwelk minister-president Calinescu de hoofdstad voor twee dagen heeft verlaten om in de provincie rust te nemen. ZIJ DENKEN ER NIET AAN HUN VOORDEEL TE DOEN MET DE HUIDIGE CRISIS IN EUROPA. De maharadja van Bikaner heeft bij zijn terugkeer uit Simla een verklaring aan de pers uitgegeven, waarin hij zeide het wen- schelijk te achten, dat van gezaghebbende zijde een tegenspraak geuit werd, zonder verwijl, van een zoo grotesk onbillijke en onware verklaring als die van den corres pondent te Simla van een bekend dagblad, inhoudende, dat de vorsten bij de recente federatie-onderhandelingen in Simla trachtten hun voordeel te doen met de huidige crisis in Europa. Een dergelijke onridderlijke houding heeft nooit deel uit gemaakt van de politiek of de opvattingen der Indische vorsten in een uur van nood van het empire. De trouw der Indische Staten heeft geen prijs en is geen aangele genheid voor handel of ruil. Het aanbod der vorsten van September j.1. was duide lijk niet beperkt tot die bijzondere crisis, maar blijft geldig voor alle crises en veilig kan voorspeld worden, dat de Indische vor sten zich als één man zullen sluiten rond om den beminden koning-keizer en hecht zullen staan achter Engeland, mocht onge lukkigerwijze een oorlog uitbreken. Japan zal zijn buitenlandsche politiek herzien ten gunste van Amerika. In diplomatieke kringen te Washington rekent men op een spoedige aanzienlijke verbetering in de politieke en commercieele betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Japan. Men hecht groote beteekenis aan de door het staatsdepartement uit Tokio ontvangen berichten, volgons welke de Japansche re geering door het „verraad" van Berlijn in een uiterst moeilijke positie is geplaatst en zich gedwongen ziet. haar geheele buiten landsche politiek te herzien. Hoewel men te Washington verwacht, dat Japan met zijn gewapende penetratie zal doorgaan en zal trachten, de voorrechten, die de onderteekenaars van het negen-mo- gendhodenvordrag in China genieten, zoo veel mogelijk te beperken, acht men hel waarschijnlijk dat Japan voortaan de Brit sche en Amerikaansche belangen zal ontzien en ervoor zal waken, dat voorwendsels ge schapen worden voor een breuk met een de zer beide landen. Uil (heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Torenvalk (terugreis) Nandoe (heenreis) Pelikaan (terugreis)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2