i SALON De verlengde school vacanties Nog steecs in afwachting Maandag 28 Augustus 1939 Tweede Blad Houdt Uw kunstgebit zuiver en rein dinieuuxi Jac. Bos tot directeur van Stedelijk Muziekcorps benoemd Brievenmalen voor H. Ms. flottilleleider „Tromp" Beiaardconcert Burgerlijke Stand van Den Helder SNEL en GOED MANSHANDEN In dienststelling H. Ms- „O 20" Diploma-zwemmen bij H.Z.V. Koopt een Oranje-programma Militaire zwemwedstrijden op Koninginnedag Helder B.R.C. 5-2 Op verboden terrein door dagelijksche behandeling met - - - t f I" butjes van SO tn 90 bi| apothekers en drogisten Met vrijwel algemeene stemmen van bestuur en leden Gistermorgen hebben bestuur en leden van liet Stedelijk Muziekkorps een be slissing genomen inzake de benoeming van een nieuwen directeur, welke plaats door het vertrek van den heer Joh. Pala sedert eenigen tijd vaceerde. Naar ons bekei.d is geschiedde deze benoeming n.et vrijwel algemeene stem men. Het komt ons voor, dat de keuze van den heer Bos ais nieuwen leider van ons Stede lijk een goede is. Niet alleen mag worden aangenomen, dat hij een kundig musicus is (zijn prestaties met „Harmonie" zijn daar voor de beste garantie), maar daarnaast zijn wij ervan overtuigd, dat niet velen den nieu wen dirigent van het Stedelijk korps zijn functie zullen misgunnen. Omreden dat de heer Bos zeer gezien is in onze stad. Hieronder geven wij enkele bijzonderheden uit het leven van den heer Bos als musicus. In 1928 deed hij zijn intrede in de Staf- muziek der Koninklijke Marine, doch reeds daarvoor had hij zijn sporen op muzikaal ge bied ruimschoots verdiend. In 1915 was hij namelijk reeds lid van de Koninklijke Militaire Kapel in Den Haag, waarna volgde zijn benoeming als lsten fagot- tist van de Haarlemsche Orkestvereeniging. Het was hier, dat de heer Bos werkte onder leiding van Walter Boer, Nico Gerhards en Eduard van Beinum. In 1928, toen hij reeds langen tijd in onze stad was, volgde zijn benoeming als directeur van „Harmonie". Daarnaast deed hij ook tal van malen van zich sp.eken. Bijvoorbeeld bij het jubileum van den heer Leewens, toen hij het Held. Mannenkoor en het kwartet instu deerde. Voorts leidde hij diverse malen repe tities van het „Mannenkoor" en Toonkunst. Het is uiteraard niet mogelijk, reeds bij voorbaat te schrijven, dat de heer Jac. Bos een goed directeur van ons Stedelijk Muziekkorps zal zijn. Gezien echter zijn optreden bij andere vereenigingen, mag men toch de verwachting uitspreken, dat dit wel degelijk het geval zal zijn. Wij mogen ten besluite op deze plaats zoowel den nieuwen directeur als het korps oen zoo vruchtbaar en prettig mogelyke samenwerking toewenschen, SCHOUW VLIEGER'» Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Menig ouder stond in het afgelopen jaar ver wonderd over de nieuwe moed, blijheid en werklust, die wij het kind meegeven. HOOFDGRACHT 51 Rechtstreeks naar Batavia. In verband met een gewijzigd vaarplan van Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", welke 19 dezer naar Indië is vertrokken, zal de voorgenomen zending van brieven malen op lieden en 37 dezer naar Alexandrië en op 31 dezer naar Colombo niet plaats vinden. Alle voor dit oorlogs schip ontvangen correspondentie wordt naar Batavia-marine verzonden. Klokkenspel, monument Nederlandsch Red- dingwezen, te geven op Maandag 28 Augustus 1939, van 8—9 u. n.m., door den Stadsbeiaardier Tj, Joh. Dito. Programma: 1. „Hoort Gij de wilde golven", St. Glover. 2. „Les Contes d'Hoffman", J. Offenbach. 3. a. „De wip", F™n*e"- b. „Dom Jantje", Van Praag. c. „Een liedje met een refreintje ia. 4. „Thema met variaties", wees. 5. a. „I Remember", b. „Au Revoir", Gilbert. BEVALLEN: A. C. GrootveldHeijblok, d. A. Ackema—Ris. z. M. G. Alkemade—van Kooten, d. N. Strooper—Filmer, z. gaat samen per ESONfl (AUTO- en BOOTDIEN STEN Op welke wijze zal de jeugd worden beziggehouden Hedenmorgen besprekingen daarover gevoerd. Zooals we in ons nummer van Zater dag reeds schreven, zullen de school- vacanties in verband met de militaire bezetting van de scholen, voor onbe- paalden tijd moeten worden verlengd. Dit geldt zoowel voor de leerlingen van het lager- als middelbaar onderwijs. Het is niet aan te bevelen eenige dui zenden kinderen, vooral als straks het weer voor strand ninder gunstig wordt, doelloos langs de straten te laten slen teren. Dat zou voor de jeugd funest zijn en dus is het gemeentebestuur er op uit een weg te vinden om de kinderen bezig te houden. Hedenmorgen is, in verband hiermee, een bespreking gevoerd door het Col lege van B. en W. met de hoofden van alle onderwijsinrichtingen in deze ge meente. Besproken zou worden op welke wijze men de jeugd bezig zou kunnen houden, na afloop van de officieele vacanties. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Zes en dertig onderzeebooten onzer Marine werden in den loop der jaren op Nederlandsche scheepswerven gebouwd. Vijftien er van werden door Wilton-Fijen- oord afgeleverd. Van deze vijftien zijn er twee van eeen hijzonder type, n.1. onder- zeebootmijnenlegger. Tot den bouw van onderzeeboot-mijnenleg- gers werd reeds in 1934 besloten. In 1935 werden er twee op stapel gezet bij Wilton- Fijenoord, de „O 19" en de „O 20". De „O 19" werd op 3 Juli 1939 in dienst gesteld en is reeds sedert 25 Juli op weg naar Oost-Indië. Vandaag werd de vlag, geus en wimpel ge- heschen aan boord van de „O 20". Nederland plaatste zich daardoor bij de vier mogend heden, die dit type booten aan hun marine toevoegde. Italië heeft er 10, Japan en Frank rijk 6, Engeland 5 en Nederland 2. Deze Nederlandsche onderzeeboot-mijnen- leggers zijn evenals al onze onderzee booten van superiore kwaliteit. Bewape ning, snelheid, maar vooral ook bewoonbaar heid voor de opvarenden, kan de vergelijking met andere onderzeebooten in alle opzichten glansrijk doorstaan. De „O 20" is 81 m lang, 7.5 m breed en heeft een diepgang van 3.8 m. De waterver plaatsing onder water is 1492 ton en boven water 967 ton. Het machinevermogen onder water is 1000 Aspk electrische voortstuwing en boven water 5200 Aspk een voortstuwing met 2 dieselmotoren. De snelheid onder water is 9 zeemijl; boven water 19 zeemijl per uur. De bewapening bestaat uit 1 kanon van 8.8 cm en 2 mitrailleurs van 40 mm. Er zijn 8 lanceerbuizen voor torpedo's van 53 cm. Aan stuur- en bakboord buiten de drukvaste huid, doch van binnen uit te bedienen, kun nen 20, dus in totaal 40 mijnen worden mede genomen. Daardoor hebben deze booten op de waterlijn een breeder aanzicht, dan de overige onderzeebooten. Vanmorgen om 9 uur verzamelden de op varenden van de ..O 20" zich in groot tenue aan boord en om 9.15 uur liep de onderzeeër te water. Men zie over een en ander het verslag van een specialen verslaggever in het nr. van morgen. Zaterdagmiddag werd onder vrij groote be langstelling van het publiek de proef afgeno men ter verkrijging van het diploma geoefend zwemmer. Een 28-tal jongelui had zich hier voor aangemeld, waarvan slechts één candidaat moest worden afgewezen, daar het onderdeel „rugzwemmen" niet naar behooren werd uitge voerd. Het rugzwemmen bleek over het alge meen op laag peil te staan, hetgeen door den voorzitter der H.Z.V., den heer J. W. van Ven- deloo, bij de diplomauitreiking naar voren werd gebracht. Deze wees ook op de waarde van het diploma, in het bizonder met het oog op het gekleed zwemmen. Het diploma werd uitgereikt aan de meisjes: N. J. H. Angenent, C. A. Essers, J. Oost, J. W. van Vendeloo, G. M. Veth te Den Helder en T. L. Koole te Amersfoort: aan den heer E. Coenen te Den Helder en aan de jongens J. v. Bommel, R. H. Bosveld, G. Bozuwa, H. Donker, P. v. Driel, I. de Fey, M. de Gans, J. Gorter, P. de Groot, D. Jacobs. J. Kalkman (Maassluis), T. Mom maas J. v. d. Plaat. H. v. d. Plaat (Haar lem),'A. Rietveld, F. v. Rugge. H. Steinberg, J. v. d. Vlies, H. Verwoert en G. Walch. DE BIOSCOOPVOORSTELLING VOOR DE SPEELTUIN KINDEREN. Men verzoekt ons te willen mededeelen. dat de bioscoopmiddag voor de kinderen van de Speeltuin, afd. Centrum, welke Woensdag 30 Augustus zou worden gehouden, vanwege de militaire bezetting niet doorgaat en tot nader order wordt uitgesteld. De kaartjes blijven geldig. RECTIFICATIE In de opgaaf staat achter verticaal 65 „pro fiel", dit moet zjjn: „projectiel", We hopen den verjaardag van H.M. Ko ningin Wilhelmina, Donderdag a.s. in opge wektheid te kunnen vieren, 't Is waar, er hangt over de wereld een dreiging, die momenteel niet aan feestvreugde doet den ken, maar toch... als het gevaar wordt af gewend is er te meer reden oijze vreugde te uiten. Een groot feestprogramma zal op 31 Augustus worden afgewerkt. Het programma is aan de volgende adres sen verkrijgbaar tegen den prijs van 15 cent. Het is inderdaad een programma dat heel wat belooft. Buis, Molenstr. Duinker, Oostslootstr. Riedeman, Oranjestr. Jongkees, Paardenstr. Roomeijer, Polderweg Kramer, Ruyghweg Vlas, Ruijghweg Bres, Spoorgracht Heiligenberg, Stakm Bossestraat Minneboo, Vischstr. Riteco, Vosstr. Smit, Westgracht BOEKHANDEL Egner, Keizerstr. De Wit, Keizerstr. Duinker, Spoorstr. v.d. Haagen, Spoorstr. Schreuder, Koningstr. Boendermaker, Koningdw.str. Spruit, Kanaalweg Ottenhof, Emmastr. 't Noorden, St. Bosse straat. Sustrath, Bloemstr. DEPOTS SIGARENMAG. Snel, Koningstr. Thijssen, Basstr. Mesker, Spoorstr. Uipkes, Brakkeveldw. Kikkert, Zuidstr. Biegstraten, Corn. Stegehuis, Weststr. Ditostraat. Kok, Hoofdgracht Czech, Corn. Ditostr. Keizer, Kanaalweg Mondfrans, Jonkerstr. Blom, Dijkstraat Boogert, Keizersgr. Mahieu, Badhuisstraat. Kries, Sluisdijkstraat 123. U rookt graag? WRIGLEY'S P.K. na elke pijp, sigaar of sigaret, verdubbelt het rookgenot. Het verfrischt de adem en houdt de tanden schoon en sterk. Kauw de verkwikkende P.K. na eiken maaltijd, het sterkt Uw ze nuwen en bevordert de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bij de hand. hts. Veel genot voor weinig geld: 5 cent Reeds eenigen tijd geleden konden we met groot genoegen constateeren, dat de Frissche Morgen Zwemclub het initiatief had genomen, om de militairen in de ge legenheid te stellen een polowedstrijd tegen één harer zeventallen te spelen. Toen reeds viel dit voorstel bij de Land macht zeer in den smaak en daarom juichen we het ten zeerste toe, dat deze jeugdige sportvereeniging het heeft aan gedurfd op Koninginnedag zwemwedstrij den te organiseeren, waaraan iedere mili tair in de stelling Den Helder kan deel nemen. Daarvoor was natuurlijk de medewerking van de diverse autoriteiten noodig. En dezen hebben alle mogelijke medewerking toegezegd, zoodat deze zwemmiddag er een kan worden waarover nog lang door de deelnemers zal worden gesproken. •De organisatie is, zooals gezegd, geheel in handen van de Sportclub van de „Frissche Morgen", in samenwerking met de Centrale Commissie voor Militaire Zwemsport en Zwem kunst (ingesteld door den Kon. Ned, Zwem- bond), terwijl de tijden gehouden zullen worden aan den Zeedijk in het wedstrijdbassin van „Frissche Morgen". Het programma luidt als volgt: 1. 50 m rugslag. 2. 50 m schoolslag. 3. 4 x 50 m estafette vrije zwemwyze. Corpswedstrijd. 4. 50 m vrije zwemwijze. 5. Prijsuitreiking. Eveneens is er tusschen de nummers door militairen een vaardigheidsproef af te leggen, bestaande uit: 100 m zwemmen in militaire werkkleeding, waarvan 50 m rugslag (alleen beenslag) en 50 m vrije zwemwijze. Daar er natuurlijk onder de militairen, die hier in Den Helder hun standplaats hebben, verscheidenen bekende Nederland sche zwemmers bevinden, zullen deze zwemwedstrijden zoo goed als zeker tot de clou van het seizoen behooren. De wedstrijden vangen om twee uur aan, ter wijl door middel van een geluidsinstallatie den uitslag van ieder nummer aan het publiek zal worden bekend gemaakt. Zij nog vermeld, dat de prijzen beschikbaar werden gesteld door de Landmacht, de sport vereeniging Zeemacht, de zwemclub de „Fris sche Morgen" en de Heldersche Courant. Na afloop van deze wedstrijden ligt het in de bedoeling van de „F. M." eenige polowed strijden te spelen, die pl.m. 6 uur zullen aan vangen. Godschalk op schot! Helders eerste oefenwedstrijd behoort alweer tot het verleden. BRC uit Gronin gen kwam, zag enverloor tegen een Helder-elftal, dat voor de rust zich tot een hoogte wist op te werken, die we met het warme zomerweer, dat gisteren heerschte, vast niet verwacht hadden. Dat na de rust met een veilige voorsprong de zaken heel wat kalmer aangepakt" werden is niet te verwonderen. Maar voor de rust zullen de heeren elftal commissieleden zich in de handen gewreven hebben over de vlotte wijze waarop er door de voorhoede gecombineerd werd enwat nog meer wil zeggen, ook gedoelpunt werd. Deze voorlinie bestond van links naar rechts uit Godschalk, Spierenburg, Himpers, Rottier en v. Tongeren, waarbij alleen de jeugdige Himpers zich nog niet goed kon aanpassen aan het heel wat zwaardere milieu, waarin hij zich door zijn promotie naar het eerste elftal zag geplaatst. Hetgeen natuurlijk ook weer niet wil zeggen, dat deze speler onbruik baar is, want daarvoor heeft hij te verdienste lijk gespeeld. Als Himpers wat meer routine heeft opgedaan, zal hij een bruikbare kracht voor zijn club worden. Het andere viertal kan een hechte basis vormen voor de uiteindelijke voorhoede, waarmede Helder over drie weken de competitie in zal gaan. Maar dan Spieren burg als midvoor! Godschalk en v. Ton geren waren op de vleugels zeer actief, terwijl ook Rottier, ondanks zijn „athle- tiekspieren" blijken gaf het nog lang niet verleerd te zijn. Weinig opvallende middenlinie. Minder enthousiast kunnen we over de half linie zijn. Wel staan daar stuk voor stuk drie spelers, die de knepen van het voetbalvak zoo lang zamerhand wel verstaan, maar waarvan van daag in ieder geval te weinig actie van uit ging. Hoebe als spil zagen we slechts zelden goed naar de vleugels openen, terwijl ook Gast en Trap, die verdedigend uitstekend waren, te weinig aandacht aan hun aanval lende taak schonken. Van de beide backs Voerman en Teecklen- burg bleek laatstgenoemde het best over- zomerd te hebben, terwijl Muller in het doel blijk gaf het nog lang niet verleerd te zijn. Al met al kan Helder met genoegen op de eerste helft van dezen oefenwedstrijd terug zien, temeer als men bedenkt, dat enkele vaste spelers als Jan Smit, De Jongh en Kenter door de voormobilisatie op het appèl ontbra ken. BRC viel ons eerlijk gezegd niet erg mede. We zullen dit maar op de warmte schuiven, vooral het backstel was in de eerste vijf-en-veertig minuten erg onbetrouwbaar. Wat den wedstrijd betreft kunnen we kort zijn. Reeds dadelijk na den aanvang vertoonden de witjakken een vlot spel, dat goed genoeg bleek om BRC te overklassen. Vooral de lin kervleugel GodschalkSpierenburg deed ver schillende malen aardig werk en het pleit voor de schotvaardigheid van Godschalk, dat deze in een twintig minuten tijd tot vier maal toe den Groninger keeper het nakijken wist te geven. Vooral het derde doelpunt, na fraai werk van den ex-NEC-man Spierenburg, was van goed gehalte. In de tweede helft her stelde BRC zich eenigermate en wist na enkele vergeefsche pogingen tenslotte het verdiende tegenpunt te scoren. Nogmaals vloog de Helder-linksbuiten hierna door de Groninger achterhoede heen om Helders 5e doelpunt te maken, waarna even voor het einde een tweede tegenpunt der BRC-ers den eindstand van dezen in een prettige sfeer ge speelden wedstrijd op 52 bracht. DIPLOMA-ZWEMMEN GEMEENTE ZWEMBAD. Zaterdag 9 September a.s. zal in het gem. zwembad aan den Dijkweg gelegenheid be staan tot diploma-zwemmen. Zij, die daaraan willen deelnemen, kunnen zich tot en met Woensdag 6 September a.s. opgeven bij den badmeester van genoemd zwembad. Het diploma-zwemmen kan evenals vorige jaren gratis piaats vinden. O.K.K. De leden worden er aan herinnerd dat de repetities voor Koninginnedag vanavond ge woon doorgaan in lokaal Weezenstraat. YltaAine^ücAten Bij beschikking van den minister van defen sie xijn de volgende plaatsingen gelast; met 23 Augustus luitenant ter zee der le klasse W. F. van Vreeswijk a.b. H.Ms. van Kins- bergen; luitenant ter zee der 2e klasse E. Dankmeijer a. idem: luitenant ter zee der 2e kl. J. L. van Meeuwen, id.officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse J. Dijk stra, id.; officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse C. B. Leeuwenburg, id.; met 16 October: 2e luitenant der mariniers E. M. W. O. von Pohlreich a. b. H.Ms. van Kinsbergen. Bij beschikking van den minister van defen sie is luitenant ter zee der le kl. O. de Booy 24 Augustus geplaatst bij het departement van defensie. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 764.4 Temperatuur lucht: 15.5 Maximum temp. lucht: 21.3 Wind: richting: Z., kracht: 1 Temperatuur zeewater: 19.5 Licht op: 8.30 De toestand, zooals die op het oogen- blik is, geeft geen aanleiding tot opti misme. Het „vredesvoorstel" van Hitier kan helaas dezen wijdschen naam niet dragen. Hoewel de inhoud nog niet be kend is om een mogelijk compromis te vinden, kunnen we uit den brief, dien Hitier aan den Franschen minister-pre sident, Daladier zond, wel opmaken, dat Duitschland van geen wyken weet. Het wil Danzig en den Corridor. Het vol gens Hitier jarenlang bestaande onrecht moet ongedaan gemaakt worden. Engeland zal dus nog moeten zoeken naar een weg, die aan de Duitsche eischen tege moet komt, die het voor Duitschland moge lijk maakt een compromis te aanvaarden en die te sterk voor de wereld blameert. Dat is een moeilijk vraagstuk en het is de groote vraag of men daarmee wel klaar komt. Zeker is, dat Engeland niet, zooals in Sep tember, den vrede zal koopen, door Duitsch land zijn zin te geven en dat grondgebied af te staan, dat de Führer eischt. De Engelsche pers is in dit opzicht zoo vastberaden, dat we er niet aan heb ben te twijfelen, dat Engeland zich op nieuw voor de wereld zal blameeren. Maar hoe dan de oplossing gezocht zal worden is op het oogenblik een groote vraag. Vandaag zou het Britsche kabinet daarover opnieuw vergaderen en moge lijk zullen we dus vanavond weten in hoe verre Engeland aan Duitschland tege moet wil komen. Overigens valt er op het oogenblik weinig nieuws te vertellen. Rudolff Hess heeft En geland nog gemeend te moeten waarschuwen voor een gewapend conflict, met het dreige ment, dat wanneer Duitschland slaat, het hard zal slaan, omdat daardoor de oorlog korter zou duren, hij had ook kunnen zeg gen, omdat het voor Duitschland niet moge lijk zal zijn lang oorlog te voeren. Een gesprek,, dat we vorige week met een Duitscher hadden, die juist naar Duitschland werd teruggeroepen, bevestigde de meening, dat Duitschland een korten oorlog zou kun nen voeren, maar dat een strijd van langen duur absoluut noodlottig zou worden voor hét Derde Rijk, dat op het oogenblik al moei lijkheden genoeg heeft met zijn levensmid delenvoorziening. De wil van Engeland om den vrede te bewaren, de onmogelijkheid van Duitsch land om een langen oorlog te voeren, de wensch van Italië om buiten een gewa pend conflict te blijven, zijn nog feiten, die hoop geven, dat men niet tot de ont- knooping van de laatste acte van het Europeesche drama zal komen. Twee jongens namen gistermorgen aan de Buitenhaven een duik. Het was 12 uur en dus warm en te begrijpen, dat de jongens de verkoeling zochten van een zeebad. Niemand, die er eenigen aanstoot aan nam. Men volg de hun gang door het water. De jongens zwommen de haven over en kwamen terecht bij de Pyrotechnische werkplaats. Daar gin gen ze aan wal, maar toen was het uit met hun onschuldig bad, want hier bevonden zij zich op verboden terrein en toen ze den tocht terugmaakten stonden aan den wal twee mariniers hen op te wachten. De jongens kleedden zich aan en werden „overgebracht" naar de „Buffel" waar ze aan een verhoor werden onderworpen. Na tuurlijk liep alles met een sisser, maar men leert er weer uit, dat men voorzichtig moet zijn, ook wat de landingplaats na een bad betreft. We leven in een raren tijd. Aanrijding Zaterdagmiddag te vier uur had op het Stationsplein nabij Prins Hendriklaan een aanrijding plaats tusschen een motorrijwiel en een autobus. Het motorrijtuig had de bus voorrang moeten verleenen.. Daar hij zulks niet deed, was een aanrijding het gevolg, waarbij de man licht gewond, het motor rijwiel ernstig en de bus licht beschadigd werd. De bekomen hoofdwonde werd ter plaatse verbonden. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Bodegraven, 25 Aug. van Amsterdam. Breda, 26 Aug. te Amsterdam. Orion, 26 Aug. te Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD. Zaanland (thr.) 25 Aug. van Santos. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 25 Aug. te Albany. Nieuw Amsterdam, 26 Aug. van Southamp- ton. Noordam, 26 Aug. 's nacht te Plymouth ver wacht. Veendam, 26 Aug. van Rotterdam. HOLLAND— VVEST-AFRIKA LIJN. Nigerstroom, 25 Aug. van Amsterdam. Reggestroom (th.), 25 Aug. te Siërra Leone. JAVANEW-YORK LIJN. Enggano. 25 Aug. te Tjilatjap. Mapia, 25 Aug. van Kaapstad,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3