Europa's taaiste wachtpost op Wij lazen voor U Is de moderne vijfkamp Ernstige kindermishandeling HAINAN eert product van den oorlogl Het Volk trekt van leer DE STRATEGISCHE BETEFKFNIS VAN DE AUID CHINEESCHE 7FF Inederlandsch bezit]' f amerikaansch (v.s) Zijn patroon voor f1500*— bestolen Tc veel achteruit geloopen Vertraging in internationaal goederenvervoer eenzaamste ornaat ter aarde v britsch bezit ffransch bezit japansch bezit chineesch bezit door japan bezet japansche invloeds sfeer britsche vloot5teunpunteh fransche - - - a ameri ka ansche (v.s.) 4- japansch vlootsteunpunt britsche vitale De consulaire agent van Frankrijk op Hainan behoeft zich niet twee maal per dag te verkleeden voor of- ficieele ontvangsten: hij is de een zaamste „politicus" ter wereld, Terwijl de diplomaten en gezanten -in Europa zelve als handelsreizigers heen en weer vliegen om boodschappen over te brengen en rapporten te geven, staat de Fransche consulaire agent, Jankelewitsj, „belast met de zaken van den resident van het eiland Hainan", aan het Fransche of Amerikaansche schip, dat hem een bood schap brengt uit het vaderland en dat zijn mededeelingen aan den gouverneur-gene raal van Indo-China kan meenemen. Hij had Hainan reeds lang kunnen verlaten, want de meesten der 300 Franschen die er vóór de bezetting van het eiland door Japan leefden, zijn al maanden geleden naar Indo- China overgestoken om daar een beteren tijd af te 'wachten. Maar hij bleef er achter met zijn vrouw en de Quai d'Orsay stemde daarin toe, nadat andere Europeesche sta ten en zelfs Amerika het met nadruk had den verzocht. In Februari reeds verlieten de consuls van Engeland, Nederland, Portugal en de Ver. eenigde Staten het eiland. Zij konden met een gerust hart vertrekken omdat zij de zorgen voor leven, have en goed van de weinigen hunner landslieden die achterble ven in vertrouwde handen wisten. En sedertdien vormen de eenvou dige consulaire agent Jankelewitsj, die er uitziet als een boer en wiens naam geen sterveling in Europa bui ten de Quai d'Orsay enkele maan den geleden kende, met zijn moe dige echtgenoote de eenige wacht post van Europa op dit belangrijke eiland, welks lot ten slotte beslis send zal zijn voor de toekomst van Zuid-Azië. Het bekende gezegde van Maizarin: Frank rijk ondervond immer de beste diensten van buitenlanders", kreeg in den persoon van den Franschen consulairen agent op Hai nan een nieuwe en duidelijke bevestiging. Zoon van een Russischen grant. emi- Serge Jankelewitsj is de zoon van een Russischen emigrant, die na de revolutie van 1905 met zijn gezin in -Frankrijk een toevluchtsoord vond. De zoon groeide op in Parijs, leerde daar het koopmansberoep, vertrok vandaar als bediende eener expoit- firma naar Indo-China en verder naar Hai nan en maakte zich ten slotte op dit veraf gelegen puntje van Azië zelfstandig. De Fransche belangen op dit verst verwijderde punt van het Chincesche rijk waren m die dagen nog niet zoo buitengewoon belang rijk om 't in 't leven roepen van een consu lairen dienst met een beroepsdiplomaat aan het hoofd te rechtvaardigen. Dus werd ber ge Jankelewitsj kort na den oorlog tot Franschen consulairen agent benoemd, net- geen hij tot nu toe gebleven is. Deze consulaire agent had m de twint g jaar van zijn carrière met Chineezen en Ja panners van alle slag en stand te doen. Hij wist hun achting te winnen en hij werd een grondig kenner van de a n„, van en de verhoudingen in het verie - ien. Niets was eenvoudiger en meer hlaarbaar dan dat zijn Europeesche co - ka's juist hem, den man die eenerzijds het vertrouwen der Chineezen had gewonne en anderzijds ook hij de Japanners gehoor vond, als hun aangewezen opvolger gcu rende den tijd van het „consulaire interreg num" beschouwden. Van de wereld afgesloten. Gemakkelijk maken de Japanners het den consulairen agent Jankelewitsj overigens aberniinst en 'hij moet heel wat wenden en draaien om zijn functie naar bchooren te kunnen waarnemen. Op de post en de radio, vroeger onder leiding van een Amerikaansch ambtenaar der Chineesche regeering, heb ben de Japansche militaire autoriteiten be slag gelegd. Over een eigen zend-installatie beschikt de consulaire agent niet. Britsche schepen mogen Hainan niet meer binnen- loopen. Derhalve is hij voor zijn contact per brief met de buitenwereld uitsluitend aan gewezen op de weinige Fransche en Ame rikaansche schepen die dikwijls met tus- schenpoozen van vele weken de kleine haven van Hoihow binnen loopen. Slechts driemaal werd de afgeslotenheid van den heer Jankelewitsj sedert het begin van dit jaar onderbroken. Eerst door een bezoek van den Parijschen schrijver Mare Chadourne, die tijdens zijn reis naar Oost- Azië enkele dagen op Hainan doorbracht en daarna tweemaal, toen hij zelf met zijn vrouw een bezoek bracht in Manilla en op de Philippijnen, waarvoor hij na eindelooze moeilijkheden en heel wat bureaucratische voorbereidingen ten lange leste de toestem ming kreeg van de Japansche militaire overheid. Dat waren de eenige lichtpuntjes, in de troostelooze eenzaamheid van zijn bestaan. De omzwaai op de Philippijnen. In Manilla werd de Fransche consulaire agent als het staatshoofd van een bevrien de natie ontvangen. De Amerikaansche chef commissaris Mac Nutt, die leider was van het Amerikaansche legioen in Frankrijk, be handelde hem als zijn eeregast en de over heid op de Philippijnen overstelpte hem met eer- en vriendschapsbewijzen. Met verbazing nam Jankelewitsj de to tale omzwaai in de politiek der bevolking van de Philippijnen waar. Hij stelde vast dat van „losmaking van Amerika" geen sprake meer waS en dat niet alleen de pre sident Nanuel Quezon maar ook de vroeger zoo geestdriftige voorvechters van de vol ledige onafhankelijkheid der Philippijnen Waar de Engelschman zich aan te houden heeft. Witboek uitgegeven. Gisteren is een Witboek uitgegeven, dat de eerste lijst van regelingen voor de landsverdediging inhoudt, betrekking heb bende op de veiligheid van den staat, de openbare veiligheid en de veiligheid van schepen, vliegtuigen en de levering van essentieele goederen. Een ieder wordt ver boden mededeelingen te doen aan een an der, indien er reden is te gelooven, dat een dergelijk persoon den vijand hulp ver leent Het is verboden in nader aan te geven gebieden fototoestellen bij zich te hebben en in die gebieden foto's te maken. De admiraliteit kan personen verbieden zekere gebieden te betreden. Van de bewoners van huizen kan in kwartiering worden geëischt voor een ze ker aantal personen. Ook voorziet een maat regel in het voorkomen van het verschaf fen van voor den vijand nuttige inlichtin gen door inmenging in draadlooze en te legraaf en telefoonverbindingen. Geheime verbindingen, met inbegrip van het gebruik van code, mogen slechts met vergunning van den minister benut wor den. Reizigers kunnen bij aankomst in of ver trek uit Engeland worden gefouilleerd. Britsche onderdanen mogen zich, tenzij zij daarvoor vergunning hebben, niet het grondgebied van den vijand betreden of zich aan boord begeven van schepen of vliegtuigen. De electriciteits-, gas- en watervoorziening kan worden afgesneden. Het ministerie van landbouw kan bepa len, dat bouwland niet dan met een speci ale vergunning voor een ander doel zal worden gebruikt. De politie te Delft heeft aldaar een man aangehouden, en in bewaring gesteld, we gens het verduisteren van een bedrag van ongeveer 1500 gulden in dienstbetrekking. Toen de man als militair moest opkomen, kwam de verduistering aan het licht. Aan boord van het in aanbouw zijnde tankschip „Saroeno" te Schiedam stapte de 52-jarige arbeider B. H. Heijster bij het ver leggen van een plankenstelling teveel ach teruit, waardoor hij van een hoogte van 3 K meter viel. Hij werd bewusteloos opge nomen en overleed enkele oogeniblikken la ter in de verbandkamer, waar medische hulp niet meer mocht baten. nu nog'maar een denkbeeld voorstonden: de schepping van een Amerikaansch domi nion, met voor de Philippijnen precies de zelfde rechten als Australië en Zuid-Afrika bij Engeland genieten. Kindje van vijftien maanden door verstikking om het leven gebracht. Zes maanden ge vangenisstraf geëischt. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft gistermorgen behandeld de strafzaak tegen een 21-jarigen soldaat, geboren te Amster dam, thans in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch gedetineerd. Aan hem is ten laste gelegd, dat hij op 19 Mei 1.1. te Amsterdam zijn zoontje Jolian- nes, dat 15 maanden oud was, en in een bedje lag opzettelijk van het leven heeft be roofd. Subs. was aan den soldaat ten laste gelegd, dat hij het kindje zoodanig heeft mishandeld, dat het aan de gevolgen is over leden. Tenslotte was hem ten laste gelegd het veroorzaken van dood door schuld. Volgens de dagvaarding heeft be klaagde hoogst onverantwoor delijk, ruw en wreedaardig het kind je, dat in bed lag te huilen,teneinde dat huilen te beletten, met "mond en aangezicht tegen het kussen en te gen het beddegoed gedrukt gehou den, waardoor de ademhaling van dat kind zoodanig en zoo langdurig is belet en belemmerd dat het kind tengevolge daarvan is overleden. De soldaat ontkende, het kindje opzetter lijk van het leven beroofd te hebben. Hij gaf toe, het kind tegen het kussen te hebben gedrukt, teneinde te beletten dat het nog zou huilen. Hierna werden nog eenige getuigen-des- kundigen gehoord, waaronder dr. J. P. L. Hulst te Leiden, die verklaarde, het kind te hebben onderzocht, nadat het vier dagen in een koelcel had gelegen. De getuige heeft bij het kind verstikkingsverschijnselen ge vonden. De tweede getuige-deskundige was dr. J. Casparie, zenuwarts te 's-Hertogen bosch, die een onderzoek heeft ingesteld naar de geestvermogens van den beklaag de. De getuige is tot de conclusie gekomen, dat de beklaagde verminderd toerekenings vatbaar is, Er werden eenige getuigen gehoord, die door den verdediger waren opgeroepen en die verklaarden dat de beklaagde innerlijk van het kind heeft gehouden. Zes maanden geëischt. De auditeur-militair mr. van der Kun, die hierna requisitoir nam in deze zaak, achtte bewezen, dat de beklaagde zich aan doodslag heeft schuldig gemaakt. Hij eischte tegen hem zes jaren gevangenisstraf. Tevens eischte hij dat de beklaagde ter beschikking van de regeering zou worden ge steld en dat hij uit den dienst zou worden ontslagen. De verdediger bracht in zijn pleidooi naar voren, dat de beklaagde niet den opzet heeft gehad zijn kindje van het leven te beroo- ven en dat hier alleen maar kan gespro ken worden van het veroorzaken van dood door schuld en dat de strafmaat dan aanmerkelijk moet verminderd worden. De krijgsraad zal in deze zaak op 5 Sep tember a.s. uitspraak doen. In verband met den internationalen toe stand is het te verwachten, dat de zendin gen naar en van 't buitenland langer dan nor maal onderweg zijn, terwijl het zelfs niet uitgeslolen is, dat zij haar bestemming niet zullen bereiken. Onder deze omstandigheden wordt de aandacht er op gevestigd, dat de spoorwe gen, op grond van de bepalingen van de Berner Conventie, voor de schade, welke uit een en ander ontstaat, niet verantwoor delijk zijn. „COMMUNISTISCHE ONWAARACHTIGHEID". „Het Volk" (s.d.a.p.) kan het begrijpen, dat het 't com munistische Volksdagblad, na het bekend worden van het DuitschRussische verdrag, wat moeilijk valt „het geloof in den Heiligen Stalin" bij zijn lezers levend te houden. Het, Volk zegt daarom mild te willen zijn, doch kan toch niet nalaten, de houding van het Volksdagblad ten scherp ste te laken. „De heeren van het „Volks dagblad" zouden, aldus het arbeidsorgaan, pracht-exem- plaren zijn in een dictatoriaal geregeerd land. Zij doen, in verduistering der waarheid, niet onder voor de thans van wederkeerige vriendschap druipende persorganen van het nationaal-socialistische Duitschland en het bolsjewis tische Rusland. Maar zij ver geten één ding. Een klein en gewichtig ding! Wij leven hier in een vrij land, waar een ieder zijn meening kan uiten en vrijelijk kan luisteren naar anderer mecning. Grove leu gens hebben daarom hier kor te beenen. En de Nederland- sche arbeider heeft al heel gauw door, wanneer men hem bij den neus wil nemen. Ziehier de kleinigheid, die het „Volksdagblad" vergeet bij zijn overigens grootschecp- sche pogingen om, ten aan zien van wat Rusland in de ze dagen heeft gedaan, een volkomen valschen indruk te wek kon. Het blad geeft dan eenige staaltjes van de gewraakte publicaties en besluit: walging koeren wy den toe aan zooveel tigheid." onwaarach- Met rug DE KLANT IS KONING! De Haagsche Post schrijft: De directie der Nederland- sche Spoorwegen heeft een merkwaardige instructie aan het personeel gegeven. De op vatting, dat de autobus uit sluitend een concurreerend vervoermiddel is, is in den tegenwoordigen tijd niet meer houdbaar, aldus wordt het personeel voorgehouden. Het gebeurt, dat men aan reizi gers, die hun trein hebben gemist, en die dan vragen naar een bus, welke hen eer der naar hun bestemming brengt, de gewenschte inlich tingen onthoudt. Dit mag thans niet meer voorkomen. Al berokkent het in bepaalde gevallen den Nederlandsche Spoorw. onmiddellijk eenig nadeel, het belang van de rei zigers gaat voor. M.a.w. de directie der Spoorwegen stelt zich, terecht, op het stand punt, dat de klant koning is. De opvatting, welke in dezen dienstorder tot uitdrukking komt, gaat in de richting van een goede verkeerscoördinatie. Wil het vervoer zoo econo misch mogelijk zijn, dan die nen de verschillende bedrij ven niet alleen in goede har monie samen te werken, doch elkaar aan te vullen. In steeds meer gevallen zijn de Spoor wegen in deze richting werk zaam en het autobusbedrijf zal met deze waardeering ze ker tevreden zijn. „DE BOEKHOUDING VAN JAN MET DE PET". Het Nationale Dagblad (N. S. B.), laat een chauffeur, die ingevolge de Rijtijdenwet zijn werkboekje heeft ingevuld, het volgende schrijven: M'n boekhouding ziet er tot heden als volgt uit: gereden van 8.00—9.30; rust tijd van 9.30—10.30: gereden van 10.3012.30; rust tijd van 12.302.30: gereden van 2.304.30; rust tijd van 4.305.00: gereden van 5.005.30; rust tijd van 5.305.40; gereden van 5.400.00; rust tijd van 6.006.10; gereden van 6.107.00; rust tijd van moet 'k nog afwach ten. Rare boekhouding toch, want als ik op den dagelijk- schen dienst mijn wachttij den aan de eindhalten heb en rustig m'n krantje lees, is het werken en als ik 1111 niet de kinderen, die hij het gezel schap zijn, van de duinen moet ravotten, omdat zoo'n houten Klaas van een chauf feur; nu eenmaal niet bij het toeren te pas komt, is het rusten! „POLITIEK VERVAL". Liberalen en „neutralen", die hun verbittering over het heengaan van den heer Colijn nog steeds niet te bo ven zijn, hebben den slech ten maak, de zeer ernstige omstandigheden van het oogenblik aan te grijpen voor een poging, den heer Colijn weer in de regeering te brengen, aldus het Volk, dat dan de desbetreffende herich ten en beschouwingen in Te legraaf Handelsblad en N. Rotterd. Crt. laakt. De liberale redacties, die, aldus het blad, thans zoo'n haast hebben met „verbree ding" van de regeerimisba^ sis, mogen wij herinneren aan aan den gang van za ken in 1914. toen een kabi net, uitsluitend samenge steld uit politie'k-vrijzinnige figuren, het bewind in han den had en het alléén in handen heeft gehouden. Al le andere politieke groepen hebben toen loyaal en volle dig de steun geboden, waar op een regeering in zoo ern stige omstandigheden aan spraak mag maken. Dat de genoemde organen, in tegen stelling met de houding door de „oppositie" van 1914 aan genomen. thans wél ter wil le van eigen politieke voor keur de nationale gesloten heid in gevaar brengen, wij zien dit als een ernstig teeken van politiek verval. IN ZWITSERLAND EEN ON DERDEEL VAN DE OFFI CIERSOPLEIDING. Er is geen onderdeel van het al gemeen sportprogram. waarbij aan de deelnemers zoo uitgebreide en zware eischen worden gesteld, als de moderne vijfkamp. In Zwitserland wil men die thans verbinden aan de officiers-opleiding, waaraan de vijfkamp gedeeltelijk reeds als voor waarde verbonden is. Typisch is de lezing, die ons vertelt vanwaar deze vijfkamp eigenlijk stamt. (Van onzen sport-medewerker.) Sport en oorlog, het zijn twee begrippen, die door een wereld van verschil gescheiden worden. Sport die de meest internationale verbroedering met zich breng;, die men- schen, verschillende van rang. stand, ras, geloof en nationaliteit tot sportieven strijd tegenover elkander brengt en oorlog, de vreeselijkste ramp der menschheid, die scheidt en verdeelt, ellende zaait en tegen strijdige gevoelens wekt. En wanneer het dan toch mogelijk is de sport en de oorlog met elkander in verband te brengen, dan is dat een gevolg van het feit dat lichame lijk voortreffelijk getrainde militairen voor een land in oorlogstijd van groote beteeke- nis kunnen zijn en dat een dergelijke licha melijke gesteldheid natuurlijk alleen in en door de sport kan worden verkregen. De moderne vijfkamp, zooals wij die tegen woordig allen kennen en die tijdens de jong ste Olympische Spelen in Berlijn groote be langstelling trok, was in sommige landen, als Zwitserland, enkele jaren geleden nog vol komen onbekend en merkwaardig is daarom de enorme vlucht die dit onderdeel der sport voor de militairen, ook in dat land ge nomen heeft. De moderne vijfkamp is thans in Zwitserland zelfs een onderdeel van de officiersopleiding. Vijf belangrijke punten! Die vijfkamp nu werd door Pierre de Coubertin, den bekenden stichter der mo derne Olympische Spelen als veelzijdig sport-examen in het leven geroepen, in het bijzonder voor militairen. Deze vijfvoudige wedstrijd omvat vijf belangrijke punten op het gebied der lichamelijke ontwikkeling en hij vormt zonder twijfel de zwaarste proef van het geheele Olympische sportpro gramma. Van den modernen vijfkamper wordt ver langd. dat hij binnen een vastgestelden tijd de volgende vijf prestaties levert: Een terreinrit van 5 kilometer over een van ongeveer 20 hindernissen voorzien ter rein, op een onbekend paard dat pas dade lijk vóór den start wordt lostgelaten; deze proef moet zonder foutpunten en in een vastgestelden minimum-tijd worden afge legd; een degentournooi op touché tegen verschillende tegenstanders: een zwemwed strijd vrije slag in een open baan van 50 Meter; een duel op pistolen, gelukkig op schijven, ,mansfiguren. op een afstand van 25 Meter, de schijf blijft voor ieder schot drie minuten zichtbaar terwijl men in totaal 20 maal moet schieten en ten slotte een cross-country over 4 kilometer met af zonderlijke start van elk der loopers, over een onbekend traject. Hoe de vijfkamp is ontstaan..,. Er is in den loop der jaren over deze vijfkamp een aardige lezing ontstaan, die zeker de moeite waard is te worden verteld en die een aar dige oplossing aan de hand doet over het ontstaan der vijfkamp. Zij gaat dan uit van de veronderstel ling dat een officier in oorlogstijd een bericht moet overbrengen van de eene stelling naar een andere die een heel eind verder verwijderd is. Hij is gewapend met een pistool en zijn sabel en hij ziet zich door de omstandighe den gedwongen het eerste het beste paard te nemen dat in zijn nabijheid komt. (Van daar dus de voorwaarde dat het paard voor de vijfkamp een onbekend paard moet zijn!) Nadat hij een terrein van ongeveer vijf kilometer achter den rug heeft, is het paard volkomen uitgeput, zoodat hij zich genood zaakt ziet het achter te laten De koerier zet zijn moeizame tocht nu te voet verder en stuit dan op een vijandelijke patrouille die hij verondersteld wordt, met behulp van zijn pistool onder schot te ne men. Maar ten slotte raakt zijn munitie- voorraad uitgeput en hem blijft niets an ders over dan zich een weg te banen met behulp van zijn sabel. Aldus slaagt hij erin deze hindernis te overwinnen, zoodat hij zijn tocht kan voortzetten. Maar er zijn meer moeilijkheden, die zijn pad kruisen.. Hij bereikt een meer, ziet geen andere mogelijkheid dan het hoe dan ook over te steken en legt den ganschen afstand zwem mend af. Vier kilometer scheiden hem nu nog van het einddoel. Het bericht dat hij moet overbrengen, is een uiterst dringende tijding en in snellen draf zet hij zijn tocht te voet voort, (de cross-country!) om dan ten slotte zijn boodschap ter bestemder plaatse af te leggen. Dit verhaal moge ietwat fantastisch klin ken. maar het is er zeker niet minder oor- spionkelijk om. Men kan het de practische toepassing van do modernen vijfkamp noe men: hoeveel militairen zouden in staat zijn een dergelijke ten slotte niet bovenmensche- lijke prestatie te volbrengen? Er is inder daad geen veelzijdiger training denkbaar dan die welke benoodigd is om den vijf kamp te kunnen Volbrengen, Vijfkamper zijn. dat beteekent: op iedei oogenblik en bij iedere voorkomende gek genheid en wildvreemd paard te kunnen b rijden over een onbekend en moeilijk te- rem, zich ten volle geven in een loopwed strijd over 4 kilometer, een geoefend zwem mer te zijn, een getraind schermer en last not least een bekwaam schutter. Hoeveel officieren zouden op al deze noodzakelijke deugden kunnen wijzen? q h W

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3