De deur nog niet gesloten De samenstelling van het dagelijks bestuur van onze gemeente Distributie van levensmiddelen Distributiebureau Wat doet men met de jeugd? Burger en soldaat Tweede Blad Principieele overeenstemming tusschen de drie groote fracties De militaire zwemwedstrijden gaan niet door De lessen van de hoogste klassen waarschijnlijk voortgezet Groot passagiersschip in haven aangekomen De „Oranje Nassau" van de Mij„Zeeland" Bestemd tot logementschip voor de Marine Paarden en wagenen Burgerlijke Stand van Den Helder ifaxtirüeuuM Burgemeester RITMEESTER, voorzitter van het Dag. Bestuur van onze gemeente. Naar wij vernemen is er gisteren princi pieele overeenstemming bereikt tusschen de drie groote raadsfracties, de Vrijz.-Democra- ten, de Sociaal-Democraten en de Chr. Prot. groep, over de samensteling van het dage- lijksch bestuur van onze gemeente. Hoewel er aanvankelijk bij de S.D.A.P. be zwaren waren om een lid van de niet linksche partijen in het college op te nemen, heeft nicn zich daar tenslotte bij neergelegd, zoo- dai het college van B. en VV. er voor de vol gende vier jaren als volgt zal uitzien. Burgemeester Ritmeester, voorzitter, de L. F. v. LOO (V.D.). heeren L. F. v. Loo, V.D.; P. S. v. d. Vaart, S.D.A.P. en Mr. J. Mulder, Chr, Prot. groep. Deze samenstelling is inderdaad het meest in overeenstemming met den wil van de kiezers, doordat de drie grootste raadsfrac ties nu -ok in het dagelijks bestuur van onze gemeente zitting zullen hebben. De verdeeling van de portefeuilles is een kwestie va" het college van B. en W. onder ling, zoodat we daarop niet vooruit willen loopen, hoewel deze verdeeling niet moeilijk te raden zal zijn. Mr. J. MULDER (Chr. Prot. Groep). P. S. v. d. VAART (S.D.A.P.). SCHOUW VLIEGER'» Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Veel jongens weten het: 't Is hard werken geblazen op de Hoofdgracht, maar je gaat vooruit, en dat is fijn. HOOFDGRACHT 51 Met ingang van heden is in werking getre den de distributiewet 1939, d.w.z., dat geen levering van levensmiddelen anders mag plaats hebben dan op distributiekaarten. De distribu tiekaarten zullen uiterlijk 30 deze zijn uitge reikt. De winkeliers worden hedenmiddag om 2 uur gesloten. Dit heeft ten doel de winkeliers in staat te stellen hun voorraden aan het distri butiebureau op te geven op enquêteformulie ren, die hun heden zullen worden uitgereikt. Winkeliers worden er op attent gemaakt, dat zij deze formulieren met de meest mogelijke juistheid moeten invullen, omdat bij gebleken onjuistheid controle streng zal worden toege past en uitsluiting van de distributie en straf vervolging zal plaats hebben. Er zijn in ons land voldoende voorraden aanwezig, zoodat ieder het zijne kan krij gen. Misbruik door hamsteren, ook door particulieren, die zulks doen, zal zwaar worden aangerekend. De wet bepaald, dat ontduiking als misdrijf wordt gestraft. Men wake dus ernstig voor overtreding. Toelichting op de invulling van het enquêteformulier. Detaillist is ieder, die aan het publiek ver koopt. Men kan echter èn grossier èn detaillist z'jn, waarbij dan de geheele voorraad aan het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in oor- iogstijd (Departement van Economische Za ken) wordt opgegeven en op het enquêtefor mulier de voorraad als nihil wordt vermeld. In dit geval dient echter te worden aangetoond, dat inderdaad de voorraad aan het V.V.O. is °Pgegeven. Dit echter alleen indien de bedrij ven niet gescheiden zijn. Ten aanzien van de grootbedrijven, welke beschikken over een centraal magazijn, dat de winkels worden beschouwd als afzonderlijke vestigingen, terwijl het Centraal magazijn als grossierderij zal worden aangemerkt. Een venter zal b.v. in meerdere gevallen wel omzet, maar geen voorraad opgeven. Waar de distributieregeling is gebaseerd op den omzet per vestigingsplaats (dus b.v. ieder filiaal afzonderlijk) en niet per onderneming, dient ieder ondernemer voor elk zijner vestigin gen een afzonderlijk formulier in te vullen. Iedere detaillist moet een formulier in ont vangst nemen en invullen. Bij niet-opgave vóór 30 deze des morgens 9 uur volgt automatisch, dat de betrokkene niet wordt ingeschreven bij hêt distributiekantoor en dus niet ingeschakeld wordt bij de distributie, zoodat iedere detaillist er belang bij heeft het formulier tijdig in te leveren. Gisterenavond kreeg het bestuur van de F.M. Sportclub bericht van den Stellingcom mandant, dat in verband met den algemee- nen toestand de militaire zwemwedstrijden op Koninginnedag geen doorgang kunnen vin den. In plaats daarvan stelt de F. M. thans p, ingen in het werk om tegen de Adelbor sten een polowedstrijd te spelen. Mocht dit echter eveneens onmogelijk zijn, dan volgt er in ieder geval de polowedstrijd tegen de Bruinvisscheen, des avonds om 6 uur. HELD. KATH. GEMENGD KOOR. De openlucht uitvoering, welke heden (Dinsdag) in de muziektent in het Juliana- park zou plaats hebben, gaat wegens de poli- ti£Zeei^1 waaschij nhjk° zal deze plaats hebben op Dinsdag 5 Sept. a.s. -¥■ Ten Gemeentehuize Is heden inge richt het distributiebureau voor deze gemeente. Tot leider van dit bureau is door den burgemeester benoemd, de commies-chef ter Gemeente-secretarie, de heer W. A. Everards. De vrijwillige medewerking is verkregen van een groot aantal leden van het onderwijzend personeel ter plaatse, waardoor een vlugge uitreiking van de distributie kaarten kan plaats hebben. Met de uitreiking der kaarten wordt ^morgen, Woensdag 30 dezer begonnen. De noodige gegevens moeten daarvoor aan de beschrijvers, die huis aan huis komen, worden verschaft. Men houde goed in het oog, dat het verstrekken van onjuiste gegevens als misdrijven worden beschouwd en dus zwaar strafbaar zullen zijn. Voor de jongeren lichamelijke oefe ningen, wedstrijden en lessen in het Nat. Hist. Museurn. Gisterenmorgen is er ten Raadhuize een bij eenkomst gehouden door den wethouder van Onderwijs, den heer L. F. van Loo, met ver tegenwoordigers van alle onderwijsinrichtingen ter plaatse, over het vraagstuk, hoe men de kinderen na de officieele vacanties zal bezig houden. Door de onderwijskrachten werd de mee ning naar voren gebracht, dat voor de leerlingen van de hoogste klassen van de H.B.S., het gemeentelijk Lyceum en de M.U.L.O.-scholen, voortzetting van het onderwijs zeer gewenscht werd geacht, zoodat men zal trachten voor deze klassen lokalen beschikbaar te krijgen. Waar en op welke wijze dat zal plaats heb ben, is nog niet bekend, omdat de. scholen in geen enkel geval ontruimd, of zelfs maar ge deeltelijk ontruimd zouden kunnen worden. De overige leerlingen zullen, zoo eenigs- zins mogelijk, worden bezig gehouden met lichamelijke oefeningen, onderlinge wed strijden en lessen in het Nat. Historisch Museum. Zoodra eenige lokalen beschikbaar komen zal begonnen worden met een rouleersysteem voor de verschillende klassen en scholen. Een zeer zeker lang niet alledaagsch schouwspel beleefden hedenmorgen een honderdtal Nieuwedleper -, die een groot passagiersschip, de „Oranje Nassau" van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", de haven hebben zien binnenkomen. Naar w°J vernemen is het schip be stemd als logementschip voor de Marine, voor welke functie het nog heden zou worden overgenomen. Gisteravond laat kwam de „Oranje Nasau" op de reede aan; besloten werd het eerst des morgens, bij stil tij, de haven in te laten komen. Te ongeveer 6 uur verlieten de „Utrecht" en „Stentor" van Bureau Wijsmul ler den steiger ter verleening van eventueele assistentie aan het groote vaartuig. Even eens ging naar buiten de loods, de heer Sie- ben, wien was opgedragen dit „Zeeland"- schip veilig binnen te brengen. Alles "erliep uiterst vlot. Om 7 uur ging de „Oranje Nassau" ankerop en met een 12-mijlsvaartje was het in 10 minuten voor den havenmond. Profiteerende van het gunstige tij bleek het niet noodig gebruik te maken van den sleepboot- dienst. Geheel op eigen kracht voer het schip binnen en de klok wees nog vóór half acht aan, toen de trossen de „Oranje Nassau" vastlegden aan den steiger voor de Atjeh-loods, en zoowel de heer Sie- ben als de adjunct-ha" enmeester Van der Vet waren toen van hun zorgen ont heven. Er was echter slechts 5 meter speling vóór en 2 achter. Naar w-j vernamen is het schip in slechts 4 uur van Vlissingen naar Den Helder opgestoomd. Kapitein is de heer J. P. Noorhebel. Het is een mooi schip, deze „Oranje Nas sau", en het zou ons niet verwonderen, of velen zullen vandaag een kijkje komen nemen aan de haven. De „Oranje Nasau" was juist sedert enke.e maanden opgelegd, zoodat ze direct ter beschikking van de Marine kon worden gesteld. Een achttiental auto's en een groot aantal paarden, dat was de buit, die de militaire autoriteiten, hedenmorgen van de Heldersche burgerij eischten. De autobus aan den Brakkeveldweg, de paarden aan de Boerhavestraat. Dat gaf een heele drukte zoo in den vroe gen morgen. Reeds voor zessen kwamen de eerste wa gens en dat bleken niet de allerslechtsten te zijn. De allernieuwste gestroomlijnde Ford V8 stond er naast den modernen Chrevolet. Het zou een parkeerplaats kunnen zijn, maar het papiertje, dat op eiken wagen was ge plakt, beduidde wel iets anders. Daar stond namelijk op geschreven: Gemeente Den Helder, daarna een nummer en vervolgens: „zoowel op de voorruit als op de achterzijde van den wagen een nummer te plakken. Verder werd er aangegeven de plaats, waar deze wagens zich hadden te plaatsen. De eigenaars bespraken vol spijt het ver lies van het mooie karretje. Een taxichauffeur, die waarschijnlijk den geheelen nacht niet geslapen had, kroop ach ter in zijn wagen en maakte een dutje. Belangstellenden groepten samen, soldaten, die getroffen door de laatste maatregelen der regeering spoedden zich voorbij. En ondertusschen reden de wagens af en aan. Velen konden direct vertrekken, de bes ten bleven, werden getaxeerd en gereed ge maakt om naar hun nieuwe garages te rijden, die de legerautoriteiten voor hen hadden be stemd... Een eind verderop, aan de Boerhaavestraat werd een reünie van paarden gehouden. Met wagens, want ook die waren opgeëischt, aan het touw, of bereden door den eigenaar kwa men de fraaie beesten aangestapt. Van verre hinnikten zij elkaar al toe, vroolijk hinniken de paarden in den vroegen morgen. Of de eigenaars oko zoo vroolijk waren als hun dieren, wagen we te betwijfelen. Daar waren de prachtige paarden van Booy en Visser, de fiere beesten, waar ieder altijd met genoegen naar keek als zij door de stad draafden. Daar waren forsche zware karrepaarden, oersterk, maar vierkant en bonkig, daar waren breede zwaargebouwde boerenpaarden, kort en gedrongen, maar gewend aan het zware openscheuren van den grond, kortom alle mogelijke soorten paarden uit de geheele gemeente en uit het boerenland waren aan wezig en stonden broederlijk in een lange rij, vastgemaakt aan het lage hek langs de Boer haavestraat. En steeds kwamen er maar meer bij... Het werd een rij van formidabele lengte. En elk paard was gedecoreerd met een nummer, zij verloren de prachtige namen waarmee de eigenaar ze placht aan te spre ken. Auto's, paarden, menschen alles verliest zijn naam in den oorlog en in tijden van oorlog. Om half acht zette de stoet zich in bewe ging, naar de Javastraat, alwaar een militaire controle was geplaatst, die de dieren had te keuren op lengte, hoogte, enfin al die din- Er gloort nog hoop. De deur is nog niet gesloten, dat is de indruk, die de toestand op het oogenblik geeft. Er is nog hoop, dat tenslotte de problemen, die Europa op het oogenblik heftig beroeren, nog vreedzaam geregeld kunnen worden. Hitier heeft vandaag het laatste woord te spreken en wij willen niet gelooven, dat hij de vernietiging van zijn eigen land wil, als er een kans bestaat, dat hij langs den weg van onderhandeling zijn zin gedeeltelijk zal krijgen. Een prestige kwestie mag zwaar wegen, toch zeker niet zoo zwaar, dat het leven van millioenen menschen in de waagschaal gesteld wordt. Men moet dan wel volkomen zijn verstand verloren hebben, als men de zaak zoo op de spits zou drijven. En dat, neen, dat wil len we niet gelooven. Het Britsche antwoord op de voorstellen van Hitier, is gisterenavond door den Britschen ambassadeur te Berlijn aan den leider van het Duitsche volk persoonlijk overhandigd en be sproken. Ook al is er van dit antwoord, evenals van de eischen van Hitier officieel niets be kend, gelooft men toch, dat de Engelschen voor Hitier de deur hebben opengelaten om het be houd van zijn prestige, tot onderhandelingen te komen. Zou Hitier deze kans dan niet aan grijpen? Daar is toch altijd ook nog de groote factor Italië. Als Hitier van Italië een wenk krijgt, dat het land niet om Danzig en den Poolschen Corridor zijn mannen zal offeren, dan zal de Führer zeer zeker de consequenties van een weigerend antwoord niet aandurven. Italië blijkt den vrede te willen, ook al maakt het zich, evenals de andere volken van Europa, ten strijde gereed. Zelfs Mussolini heeft de beslissing van oorlog of vrede voor het Italiaansche volk niet in eigen hand. Koning Emmanuel heeft hierover het laatste woord te spre ken. Als de koning weigert onder het oor- logsbesluit zijn handteekening te plaatsen, dan staat Mussolini machteloos. President Roosevelt heeft zijn invloed bij Victor Em manuel aangewend. Ook uit het Vaticaan is de stem van den hoogsten Roomsch- Katholieken kerkelijken autoriteit tot het Paleis doorgedrongen. Zal de Italiaansche koning, die een geloovig katholiek is, daar niet naar luisteren? De toestand in de wereld is hoogst ern stig, maar niet hopeloos. Als men in Berlijn een greintje gezond verstand laat spreken, als men uit Italië een wenk aan Hitier geeft, dan is de vrede nog niet verloren. Wellicht geeft de dag van heden een ant woord. gen waar een leek toch geen verstand heeft. Elk paard droeg zijn eigen hapje eten, want ieder, die een paard had te leveren, moest tevens zorgen, dat het beest tenminste de eerste vierentwintig uur niet van honger zou omkomen. BEVALLEN: L. ZijpSchenkels, d.; A. A. K. GerssenAgema, z. Verduiveld kerel, wees toch wijzer, laten we naar de gezellige „Toelast" gaan. Met de karakteristiek van den Neder- landschen soldaat ware een boekdeel te vullen. De Nederlandsche soldaatdie mist den romantischen inslag van den Fransch- man, de romantiek verwant aan den legionnair van het Vreemdelingenlegioen. Die mist het „schneidige"het ultra-sol- datesque van den Duitschcr en die mist dien weer geheel aparten geest van den Britschen tommy. De Nederlandsche recruutdat is een huisvader en een vaderlander tegelijk. Die is landsverdediger én burger in écn persoon. Die is nuchter werkelijkheids- mensch en peinzend gezinshoofd. Wij hebben hem weer leeren kennen, deze en de vorige week, deze soldaat. En dat was goed. omdat we hem b ij n a ver geten waren. We hebben hem weer gezien in zijn. het moet gezegd, weinig flatteus uniform. Met zijn vetleeren kistjes slijpend over de straat, de bivakmuts onder een hoek van vijf-en-veertig graden op z n glimmende hoofd en doorgaans maar half- geschoren. We hebben gezien: in en bij de scholen. In en bij de amusementslokalitciten die thans gepromoveerd zijn tot burchten van militair onderkomen. Ze stonden en liepen en ijsbeerden over de straat gedurende de weinige uren dat ze vrij hadden en we hebben hen aange zien en met hen meegeleefd, omdat we allemaal nu wel zoo langzamerhand zijn gaan beseffen, dat deze jongens toch een offer brengen aan hun land, ons land. Hierover kan men natuurlijk een schoon artikel schrijven. Over de vaderlandsliefde van onzen soldaat, die huis en hof ver liet. Die zijn vrouw of meisje goedag kuste, en van wien we foto's gezien heb ben dat hij z'n kinderen aan den veld- groenen borst drukte. Ja. er ware veel over te schrijven. Over dien oer-Hollandschen soldaat met zijn eeuwig verlangen naar huis en zijn begrip voor datgene wat nu eenmaal onafwend baar in het leven van iederen landsver dediger kan komen: de mobilisatie. Nederland heeft dat alles begrepen, ook de Nieuwediepers. En dat is nu iets dat tot tevredenheid en dankbaarheid stemt. Om te zien, iederen dag weer dat men met hen meeleeft en tracht iets te doen om het soldatenleven enkele nuancen meer kleur, fleur en opgewektheid te geven. Het deed goed aan toen we gisteren hier en daar mochten zien, dat de jongens met kranten en tijdschriften bedolven waren. Boeken, oude en nieuwe, groen en rijp, ze lagen in bonte variatie bij de inkwartieringsplaatsen. En als ze even tijd hadden, werd de lectuur, oud als ze soms was, verslonden. Er zijn straten die hun best doen: waar enkele bewoners van huis tot huis gaan. Stuivers en dubbeltjes garen en die omzet ten in koffie, thee en soms een koekje erbij. Weer anderen zorgen voor een apart broodje, dat die eerste dagen zoo zeer ge waardeerd werd, terwijl sommigen zelfs hun eenvoudige maaltijden uitbreiding gaven door er enkelen méé van te laten genieten. Men deed dat in stilte. Niet om dank te oogsten of demonstratief een „goed werk" te doen. Men deed dat alleen omdat men begreep dat men ook een klein offer moet brengen, nu zoo velen een zoo gróót offer brengen. Deze hulp geschiedt in vele straten. Hulp, misschien in 't klein, maar ze wordt gewaardeerd en ze is typisch Nederlandsch. Ze geschiedt zonder ruchtbaarheid zonder eenige publiciteit. Ze geschiedt eenvoudig omdat men. meent, dat men hiertoe verplicht is. En juist daarom is zij zoozeer te loven. Men verricht er een goed werk mee. Men brengt een vrijwillig offer, nu zoo velen offeren moeten!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5