Voedselvoorziening voor mensch en dier In dienststelling H. Ms» „O De eersten Ingezonden Tal van maatregelen genomen Mocht deze maal de orkaan van den oorlog wat God verhoede ook over ons volk uitbarstende agressor zal ons bereid vindenom hem te weerstaan ïïlahmzbeAicJhtejfi Van onzen specialen verslaggever Vanmorgen zijn de eersten gegaan enge komen. De eersten, die al om half zeven per- ronwaarts togen, gestoken in het in der haast uit de kamfer gehaalde soldaten-habijt. Al dan niet voorzien van hun echtgenooten en kinde ren. Het was, reeds zoo vroeg, al druk op straat. Tal van inwoners hadden zich vroeg in de klee- ren gestoken, teneinde niets van het schouw spel, dat Mobilisatie heet, te missen. Men drom de bij het station samen, men ijsbeerde door de straten en poogde zich op zooveel mogelijk plaatsen tegelijk op te houden. Ver aan den uitersten hoek van de Werf Wilton-Feyenoord ligt stil en verlaten het donkergroene bootlichaam van de O 20. De grijze bovenbouw steekt wijl het laag water is nauwelijks boven den walkant uit. Naast de O 20 rijst het groote dok om hoog waardoor de onderzeeboot klein en nie tig schijnt. Als ik aan boord wil stappen word ik tegen gehouden door twee mannen die 'n cocoslooper uitrollen over een schamele loopplank. Dat was de eenigste „versiering" waaruit men, in den vroegen morgen, dat ik aan boord stap, zou kunnen afleiden, dat er iets bijzonders te gebeuren staat. Op het achterschip wordt een vlaggestok geplaatst en op 't voorschip is een der matrozen doen de „de geus aan te pikken". Overigens is het dek en de brugkuip ver laten en weerkaatst de zon op 't blinkende koper. Omlaag in den boegbuiskamer hoor ik 't geroezemoes van enkele stemmen, waar manschappen bezig zijn in Zondagstenue te kleeden. Van voor tot achteruit over het lange smalle dek loopende valt me de ruimte bijzonder mee en treft het me, dat de O 20 een lengte heeft, meer dan drie kwart van het groote dok er naast. Zoo, tegen acht uur, komt er wat meer drukte in den verlaten uithoek van de werf. Tien, twintig in Zondagsch tenue gestoken opvarenden houden zich aan den wal op, in een gebouw er tegenover zijn er die zich nog kleeden. Werklieden, waarmede men in de jaren van aanbouw heeft samengewerkt, ma ken voor de laatste maal een praatje en nemen afscheid. De stemming heeft iets feestelijks. Ik maak met deze en geene een praatje. Ook al om te hooren of de boot een bepaalde be stemming heeft als zij zoo straks in dienst gesteld en aan de marine toegevoegd wordt. Ik verneem niets anders dan dat de boot direct naar Nieuwediep vertrekten voor de rest is het afwachten. Vindt je het niet vervelend zoo, zonder eenig doel, zonder eenige wetenschap van wat er te gebeuren staat met je boot er op uit te moeten trekken?" „Neen", zegt resoluut een onderoffi cier. „Vooral in dagen van spanningen zooals we nu beleven hebben we alleen maar te vertrouwen op de leiding, op de Commandanten klaar te z\jn om, welke opdracht ook, uit te voeren. En klaar zijn we". Tegen 9 uur stellen de opvarenden zich aan boord van de „O 20" op, officieren, on derofficieren en manschappen. Wat vreemd staan er een tamboer en pijper uit de Ma rinierskazerne bij, die men op een onderzee boot gewoonlijk niet ziet, doch nu de sig nalen en de vaandelmarsch zullen geven. Aan den wal is de Harmonie Wilton- Feyenoord met de kapelmeester Joh. Pala opgesteld. Met den Commandant, den Luit. ter zee le klas A. J. Bussenmaker, komen om 9.15 de directeur van de Werf Wilton Fyen- oord, de heer C. Teschemacher, de hoofd ingenieur der Marine ir. de Rooi en enkele hoofdambtenaren aan boord, die bij den af bouw betrokken waren. Plotseling schalt, hoog tegen het dok weerkaatst, het signaal „Jongens bij de vlag" kort daarna gevolgd door het sig naal „Geef acht". Dan klinkt het commando van den oudsten officier „Vlag, geus en wim pel hijschen". De Vaandelmarsch schalt over het bovendek, de opvarenden bren gen den militairen groet, statig gaat de vaderlandsche driekleur, de gespleten wimpel en de geus omhoog en speelt daarna de Harmonie Wilton-Fyenoord het Volkslied. Een sobere, maar indrukwekkende plech tigheid! Als de l£„tste toonen verklinken treedt de Commandant naar voren. „Heeren officieren, onderofficieren en man schappen," zegt hij. „Mjj is de eer de beurt gevallen, het commando te mogen voeren over de nieuwste onderzeeboot van het Koninkrijk der Nederlanden, welke boot thans door mij werd in dienst gesteld. Reeds in normale tijden is een in dienst stelling van een Nederlandsch oorlogsschip een belangrijk oogenblik en wel om twee redenen: Ten eerste beteekent dit feit voor de werf van aanbouw de kroon op het werk, en het tastbare bewijs dat de Koniklijke Marine haar product met vol vertrouwen aanvaardt. Tevens is het een demonstratie waartoe de Nederlandsche Industrie in staat is. Alle ar beiders en ingenieurs die bij den bouw betrok ken waren hebben het beste gegeven wat in hen was, om hier iets goeds te scheppen. Hiermede hebben zij wel in de eerste plaats hun geliefde Vaderland een grooten dienst bewezen. In de spannende tijden, waarin wij nu leven, is het mij een behoefte hierop de aandacht te vestigen, cmdat de Ko ninklijke Marine niet wordt opgebouwd door de Marine alleen, maar door het gansche Nederlandsche Volk! Ten tweede beteekent de in dienststelling dat de Marine een schip rijker is geworden, zoodat zij beter in staat wordt gesteld haar taak te vervullen, te weten de beveiliging der Nederlandsche belangen, waar ter wereld ook! Ik zal thans niet uitwijden over den Ne- derlandschen onderzeedienst en de roemrijke staat van dien3t, waarop zij kan bogen. Deze feiten zijn voldoende bekend. Ik wil tot U op varenden liever nog een zeer kort persoonlijk woord spreken. De toekomst van deze nieuwe onderzeeboot kennen wij niet. Maar mocht deze maal de orkaan van den oorlog wat God verhoede ook over ons Volk uitbarsten, de agressor zal ons bereid vinden om hem te weerstaan. Wjj willen liever ten ondergaan, dan onze vrijheid prijs geven, wij zullen weten on zen plicht te doen onder de moeiiykste omstandigheden. Wij zijn niemands vyand, maar den vijand van ieder die onze rechten aantast. Het leven heeft voor ons geen waarde zoo wy niet het uiterste verrichten waartoe wy in staat zijn. Alleen kan ik dat niet, maar in samenwer king met U allen zal ik uw leider zijn, en zul len wij in staat zijn dat te verrichten, wat men van ons verlangt. Ik heb het volste ver trouwen in uw kunde en geestelijke bereid heid om het moeiiyke werk dat U zal wach ten uit te voeren. De nderzeeboot O 20 heet thans Karer Ma- jesteits „O 20". Zij is thans een van de sche pen waarmede onze geëerbiedigde Koningin in Haar Groote Wijsheid de rechten van het Nederlandsche Volk zal handhaven. Het Ne derlandsche Volk kijkt in deze spannende dagen vol vertrouwen naar Haar op, wel wetende dat wanneer Zij een beroep op Haar weermacht doet, dit ten volle noodzakelijk is. Wy militairen en zeelui volgen blinde lings de bevelen onzer Koningin, en bren gen dit nu, evenals altijd, tot uiting in een driewerf hoezee. Leve de Koningin! Met grooten nadruk heeft de commandant tot de onder zijn bevel geplaatsten gespro ken. Star en vastberaden staan de gezichten, en het driewerf hoezee klinkt als een kreet, als een bezegeling! De commandant treedt dan op de officie ren, onderofficieren en manschappen toe en drukt hen de hand. Van de brugkuip af, waar ik dit alles kon overzien, maakt het een sterken indruk op mij. Die acht-en-dertig-opvarenden van Hr. Ms. „O 20" voelen zich één met hun commandant, één in hou en trouw, één in het volbrengen van een zware en moeilijke taak, die hen on getwijfeld wacht, maar sterk en ongenaakbaar met hun onderzeeboot tegen elkeen, die ons land en ons volk belagen zal. Snerpend klinkt het bootsmanfluitje. De op varenden maken zich gereed, verkleeden zich in hun werkpak en begeven zich naar hun posten. Om 11 uur werden de trossen losgegooid en de reis naar Nieuwediep aanvaard, waar de „O 20" tegen 8 uur 's avonds aankwam. Gisteren publiceerden wij reeds enkele bij zonderheden betreffende Hr. Ms. „O 20". Ons rest nog te berichten dat de „O 20" staat onder commando van den luit. ter zee le kl. A. J. Bussemaker, oudste officier is de luit. ter zee 2e kl. J. H. Geys, hoofd M. K. de officier M.S.D. le kl. A. A. Looyen en chef der equipage schipper B. J. Starink. Er zijn 4 officieren en 34 onderoff. en man schappen aan boord. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) FEESTMIDDAG VOOR DE SOLDATEN Bewoners van Den Helder, wo nende tusschen Spoorweg, Midden weg en LinieAttentie. In verband met den spannenden internatio nalen toestand, zal de feestdag voor de sol daten van het Fort Dirksz-Admiraal, op Woensdag 30 Augustus a.s., niet plaats kun nen vinden. Deze feestmiddag zal op een nader te be palen dag worden gehouden, en belooft dan een groot succes te worden, hetgeen wij voor een groot deel te danken hebben aan Uw schit terende medewerking. Zoodra de datum bekend is, zullen wg hier van direct mededeeling doen. Namens de Commissie, J. C. Coelers, Voorzitter, Hector Treubstraat 23. G. J. J. Bouiran, Secretaris, Dahliastraat 96. Uit het politie-rapport AANRIJDING IN DE KIEZERSTRAAT. Een fietser en een vrouwelijke dito konden elkaar gisteren in de drukte niet meer ont- wgken en botsten tegen elkaar op. Beiden liepen eenige schaafwonden op. De fietsen werden eveneens beschadigd. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: 16 Augustus. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 16 Augus tus. M. J. Laféber, Den Helder, uitkeering nihil. Idem IJ. M. W. Laféber, Den Helder, uitkeering nihil. De grootste drukte concentreerde zich uiter aard op en om het station. Zoowel het emplace ment als het plein er vóór waren bijtijds afge zet door onderofficieren der marine, door land macht-militairen, door de Heldersche pofctie, door marechaussée's en militaire politie. Voor den ingang stonden de vrachtauto's opgesteld. Klaar om de opkomelingen te ontvangen en hun naar de plaats te brengen die hen voor korteren of langeren tijd toegewezen zal zijn. Niemand mocht passeeren. Met uitzondering van diegenen die zelfs naar hun garnizoens plaats moesten en voor de bestellers van P.T.T. en de krantenjongens. Maar voor ieder ander was het station potdicht. Om even half negen arriveerde de eerste trein. Het publiek rekte zich uit om te zien of de trein vol was. Dat bleek niet het geval. Slechts enkele tientallen militairen, behoorende deels tot de marine, deels tot de landmacht, kwamen mee. Het was ook eigenlijk nog te vroeg. Later op den morgen en tegen den middag wordt de groote stroom verwacht. Ware de toestand niet zoo ernstig, dan kon men spreken van een gezellige drukte. Dan zou men zich kunnen amuseeren aan de tallooze opmerkingen, die door militair en burger ten beste gegeven worden. Over het algemeen vat men de mobilisatie nog al van den lakoniekcn kant op, een ziens- wyze, die trouwens ook onder de gegeven omstandigheden de beste is. De eerste auto's reden af. Bovenop, zetelend op de grijze kooienzakken en de barring de „slachtoffers". Moeders aan den kant beklaagden de jongens, die reeds zoo vroeg van huis gegaan moesten zijn... Het publiek passeerde zijn ontbijt. Men bleef staan rondom het station, dat min of meer veranderd is in een militair legerveld. Naar verluidt zullen er in den loop van den dag eenige duizenden aankomen. Als we ons niet vergissen wordt dit een dag, die Den Helder zich nog langen tijd zal her inneren. Als een vreemde, een zeer vreemde dag. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Bengkalis, ?6 Aug. v. Batavia. Hoegh Transporter, 22 Aug te San Francisco. Silvermaple, 26 Aug. te San Fraincisco. Silverpalm, 26 Aug. v. Mombassa. HOLLAND—tVEST-AFRIKA LIJN. Nigerstrooin, u., 27 Aug. ter reede v. Vlissin- gen. KON. PAKETVAART .MAATSCHAPPIJ. Boissevain, 26 Aug. v. Maurituis. Straat Malakka, 26 Aug, te eBira. STOOMVAART 3IIJ. NEDERLAND. Oranje (toeristenv.) 27 Aug. te A'dam. Poelau Roebiah, 27 Aug. te A'dam. Soemba, t., 27 Aug. te Havre. Tabian, t., 27 Aug. te Suez. Java, 27 Aug. v. Batavia. Poelau Laut, t., pass. 27 Aug. Gibraltar. Tabian, t., 28 Aug. v. Port Said. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Achilles, 26 Aug. v. Philippeville. Ajax, 28 Aug. te A'dam. Ariadne, pass. 27 Aug. Finisterre. Astrea, 23 Aug. v. Curagao. Aurora, 26 Aug. v. Livorno. Baralt, 26 Aug. v. Curagao. Bennekom, 28 Aug. v. Aruba. Dido, 23 Aug. te Curagso. Draco, 27 Aug. v. Curagao. Euterpe, 28 Aug. te A'dam. Fauna, 27 Aug. v. A'dam. Flevo, 24 Aug. v. Curagao. Hercules, 27 Aug. v. Algiers. Juno, 26 Aug. te Fiume. Karpo, 24 Aug. te Curagao. El Libertador, 25 Aug. v. Curagao Merope, 27 Aug. te A'dam. Nereus, 28 Aug. te Hamburg. Oberon, 26 Aug. te I-tanbull. Plato, 22 Aug. v. Curagao. Pygmalion, 26 Aug. v. Izmir. Rhea, 28 Aug. v. Barcelona. Socrates, t„ 29 Aug. te A'dam verwacht. Theseus, 26 Aug. v. Stettin. U'- sses, 28 Aug. te Istarbul. Venus, 28 .Aug. te Alexandrië. Vesta, 26 Aug. v. Tanger. Alkmaar, t., 25 Aug. v. Iqulque. Amor, 25 Aug. v. N.-Vork. Baarn, t., 25 Aug. v. Talcahuano. Berenice, pass. 27 Aug. Ouessant. Calypso, 26 Aug. te New-York. Ganymedes, pass. 28 Aug. Oussant. Hermes, 28 Aug. v. Patras. Telaman, 26 Aug. te New-York. KON. HOLL. LLOYD. Eemland, 27 Aug. te A'dam. Waterland, t., 26 Aug. v. Las Palmas, Zaanland, t., 27 Aug. v. Rio Janeiro. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Dinteldijk, 25 Aug. v. San Francisco. Leerdam, pass, 27 Aug. Wight. Lochgoil, 27 Aug. te Liverpool. Nieuw Amsterdam, pass 26 Aug. Lizard. Beemsterdijk, 27 Aug. te Boston. B'lderdgk, 27 Aug. v. N.-York. Blommersdijk, 27 Aug. te 'dam. Leerdam, 26 Aug. Vlissingen. Maasdai 27 Aug. te R'dam. Noordam, 2f Aug. te R'dam. Veendam, 27 Aug. te Southapton, Volendam, 26 Aug. v. Ne.-Yi rk. Volendam, 26 Aug. v. New-York. Zaandam, 27 Aug. te New-York. Het Staatsblad en de Nederland sche Staatscourant van gister bevat ten tal van Koninklijke Besluiten en beschikkingen van den Minister van Economische Zaken, welke in het algemeen ten doel hebben dien mi nister de noodige bevoegdheden te verschaffen om de voedselvoorzie ning voor mensch en dier ter hand te nemen. De bedoeling van deze maatrege len is slechts om van den aanvang af zooveel mogelijk verzekerd te zijn van een goed functionneerende voedselvoorziening. De afkondiging van de hier be doelde maatregelen behoeft dus geenszins aanleiding te geven tot on gerustheid. Hiervoor is geen reden. Op het gebied der voedselvoorziening zijn de volgende maatregelen getroffen. Een ministerieele beschikking is afgekon digd, waarbij aan de Akkerbouwcentrale, de Meelcentrale, de Veehoudferijcentrale, de Groenten- en Fruitcentrale- en de Centrale voor Eieren en Pluimvee wordt opgedragen, de loopende uitvoer-monopolie-overeen- komsten, voor zoover nog geen uitvoer heeft plaats gehad, te annuleeren en voorzoover dat aan genoemde centrales wenschelijk voorkomt, door nieuwe overeenkomsten te vervangen. Met ingang van gister bezitten alle boven genoemde centrales, alsook de Zuivelcentra- le hét in- en uitvoermonopolie van de pro ducten, welke onder hun ressort vallen. Verplichting tot inventarisatie. Voorts is bepaald, dat het voorhanden of in voorraad hebben van rundvee, varkens, paarden, schapen, kippen, eenden, alsmede van tarwe, gedenatureerde tarwe, rogge, gedenatureerde rogge, gerst, haver, veldboo- nen (gedenatureerd en niet gedenatureerd), erwten (gedenatureerd en niet gedenatu reerd, bruine en witte binnen, overige za den, gemengd graan, krachtvoeder, aardap pelen, boven 35 m m. uitgezonderd, pootgoed en het gedeelte bestemd voor eigen con sumptie, benedenmaatsche aardappelen, uit gezonderd pootgoed, pootgoed bestemd voor den verkoop, gedenatureerde aardappelen (veevoeder), zowel voor eigen gebruik als voor den verkoop verboden is. indien en voorzooverre deze producten bestemd zijn voor of deel uitmaken van het landbouw- ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, u., 28 Aug. te Belawan. Bantam, u., 27 Aug. Perun. Buitenzorg, t., pass. 26 Aug. Gibraltar. Dempo, t., 31 Aug. te R'dam verw. Indrapoera, t., 27 Aug. v. Sabang. Japara, t., 27 Aug. te Liverpool. Sibajak, u., pass. 27 Aug. Finisterre. Tapanoeli, 27 Aug. te Batavia. JAVACHINAJ APAN LIJN. Tjisaroea, 25 Aug. te Yokohama. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Alphardt, t„ 25 Aug. v. Bahra. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Ajax, 24 Aug. v. Yokohama. Diomed, 28 Aug. v. R'dam. Prometheus, 26 Aug. v. Glasgow. Deucalion, 28 Aug. v. R'dam. Eurymedon, 28 Aug. v. A'dam. Melampus, 22 Aug. te A'dam. Memnon, 22 Aug. v. Colombo. Polydorus, 26 Aug. v. A'dam. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, 27 Aug. v. San Antonio. Jonge Willem, 26 Aug. te Antwerpen. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Lgn). Boschfontein, 27 Aug. te A'dam. Jagersfontein, t„ 27 Aug. v. Genua. Meliskerk, t„ 26 Aug. v. Mombassa. Nijkerk, t., 26 Aug. te Durban. Randfontein, t., 26 Aug. Las Palmas gep (HollandAustralië Lijn). Abbekerk, u„ 27 Aug. v. Bombay. (HollandBr.-Indië Lijn). Ho:gkerk, u„ 27 Aug. te Pt. Said. Streefkerk, 27 Aug. te R'dam. (HollandOost-Azië Lijn). Zuiderkerk, t., 27 Aug. te Genua. Meerkerk, u., 28 Aug. v. Colombo. (Ongecorrigeerd). WIER1NGEN Gev.: een bril in etui, een dames armband en een band van een kinderwagen. Verl.: een sigarenkoker inh. een aardappe len en groenteerkenning en andere papie ren. Verloren: Witte zak inh. 2 wollen dekens en een paar bretels. Inl. bij den gem. bode. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 763.0 Temperatuur lucht: jg.g Maximum temp. lucht: 28.2 Wind: richting: N.N.W.; kracht: 3 Temperatuur zeewater: 20.1 Licht op: 8 uur 29 min. bedrijf van dengene, die deze product»» voorhanden en of in vooraad heeft. Dit verbod geldt niet voor hem, rlie telkens door den minister van Economisch Zaken te bepalen tijdstippen, volgens den minister te stellen regelen van het voorhar, den en in voorraad hebben van die produ» ten op die tijdstippen opgave heeft verstrek» Dit besluit is gisteren in werking get„' den en geldt tot 1 Januari 1940. Voor visschers, Ook is verboden het voorhanden en j« voorraad hebben van Pekel- en Steurha- ring. gestoomde en gerookte haring (b0j, king), in blik of in glas verpakte harine gestoomde en gerookte visch. gezouten cti gedroogde visch, versche,, gerookte en i» blik of glas verpakte aal en paling. Buiten den landbouw, Voorts wordt aan degenen of die onder- nemingen buiten den landbouw, welke van onderstaande groepen producten voorraden bezitten tot bepaalde voor elke groep vastge stelde kwantums, eveneens de verplich. ting tot omgaande voorraadsopave opge legd. Het betreft o.m. de volgende producten- groepen: Granen, zaden en peulvruchten (geen zaaigoed zijnde), producten bereid uit granen, zaden en peulvruchten: zetmeel en zetmeelproducten; veekoeken; samengestel de mengvoeders; dierlijKe voedermiddelen; zaaigranen, -zaden en -peulvruchten: sui ker; kofiie. thee en cacao. Dorschverbod, De provinciale voedselcormmissarissen heb ben opdracht, met het oog op de onzeker heid ten aanzien van de veevoeder-positie voor de voedering van vee, kleinvee en pluimvee nader bekend te maken voeder normen in acht te doen nemen (Zie het be richt elders op deze pagina). Het dorschen van daarvoor in aan merking komende landbouwproduc ten is met ingang van heden verbo den, tenzij dorscbing geschiedt door loondorschers of coöperatieve dorsch- vereenigingen, of— zoo zulks niet ge val is van den plaatselijken bu reauhouder resp.den betrokken voedselcommissaris vergunning is verkregen. Uitsluitend als voorzorgsmaatregel is be en verwerking van oliën en vetten tot zeep in eiken vorm voorloopig verboden. Met betrekking tot de voorraden onbe werkt en bewerkt vlas bij niet-telers is be sloten tot volledige inventarisatie. Tenslotte is het van heden af verboden, gedroogde garnalen te vervoeren of te doen vervoeren. Ontheffing van dit verbod kan worden aangevraagd bij de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Luitenant ter zee 2e klasse M. J. M. de Gorter zal 24 dezer worden geplaatst bij Hr, Ms. vliegkamp De Mok. AMSTERDAM, 28 Aug. Veemarkt. 365 vette koeien, le kw. 72—78 ct„ 2e kw. 62—68 ct., 3e kw. iS60 ct. per Kg. slachtgewicht; 20 stieren 465Q ct. per Kg. slachtgewicht; 65 melk- en kalf koeien f 170—250 per stuk, 43 vette kalveren: 2e kw. 44—50 ct., 3e kw. 36—42 ct. per Kg. levend gewicht; 115 nuchtere kalveren f 711 per stuk, 60 schapen f 1018 per stuk, 404 varkens: vleeschvai' kens wegende van 90—110 Kg. 63—64 ct., zware varkens 6162 ct., vette varkens 60 —61 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Overzicht: Runderen korte aanvoer, handel kalm, prijshoudend. Vette kalveren weinig aanvoer, redelijke handel met on veranderde prijzen. Nuchtere kalveren ge wone aanvoer, handel vlug, prijzen hooger. Schapen korte aanvoer, handel sleepend en moeilijk prijshoudend. Varkens korte aanvoer, handel kalm, onveranderde prij zen. ALKMAAR, 28 Aug. Aardappelen 2.20—2.60. andijvie 1.80—4.20, appelen 2—8, augurken 2—15, bloemkool I 8—12. idem II 2—6. bieten 1.40, druiven 12—21, »ele kool 2.40—3.60, groene kool 2.404.20. kropsla 0.504, komkommers 1— 4, meloenen 519, peren 18, prei 2.20— 3.60. peterselie 1—2, postelein 0.28—0.50, ra barber 2—2.50, roode kool 1.80—3.80, sel derie^ 11.20. spinazie 0.26—0.60, snijboonen 36 50. dubbele spercieboonen 0.902.30, tomaten 2—2.80, uien 2.60—3.80, wortelen 2.50-10.50. BROEK OP LANGENDT.TK, 29 Aug. Srhofsche muizen 2.40. Eigenheimers 2 40 -2 50, hl. dito 2.30—2.70. uien 3.20. drie lingen 1.50, grove 3.40, gele nep 3.10. P<F" 2.—. spercieboonen 7.80—10.70, kroten O.SO —2.40. roode kool 1—1.50, Tomaten A 4.10, B 4.—, c 4.—, CC 4.—, 100 Kg. drui ven: Alicante 15.50—22. NOORDSCHARWOUDE. 29 Aug. R. Duken 1.60; eigenheimers 2.903; hl- dito 2.603: nien 2.40—3.10; drielingen 1.30— 1.60; grove 3.303.40: gele nep 2.703; sper cieboonen 6—15; roode kool 1—1.00; witte kool 80—90; gele kool 1—1.70. PURMEREND. 29 Aug. Koeien, totaal 400 stuks: 200 vette koeien 64S0 ct, per Kg., gelde koeien 15020". melkkoeien 1,80—275. sti eren 5060 ct. Pe Kg-, 50 vette kalveren 60—90 et. ner Kg- Nuchtere kalveren v. d. slacht 820, 1- vette varkens v. d. zouterij 0.480.60: schapen f 15—30, 20 hokken f 3—9, 150 lam meren f 6—8.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6