IVOREN SCHAT y m vrede DRIE MANNEN Stilstaande trein van dijk gestort Het geheim van de prijs van den Een nieuwe Tarzan? Een Radioprogramma ÏÏÏS'Z" £nVrï,:",S WW^MHS Artillerievuur woedt aan Mandsjoekwo s grenzen Onze Oost en flwt noodlot Morgan S. Roscue Bootlijn Harwich-Hoek van Holland voorloopig stop Wrakstukken van vliegtuig opgevischt Stille omgang voor den vrede Nalatenschap dr. F. Mannheimer failliet verklaard door: A. PANDOR 3 vredescommandant gaat heen d nka voor den zender vSn BoZ n.^" spraak werd over de wereld per radio nü gezonden in het Duitsch FnLn? u Fransch. De wreker sleldi in jjn jede vraag: Hebben wij den moed, ™Lj™ Ik spreek aldus dr. Buchman ,,;t van millioenen bekende en onbekende sehen in alle landen, di.VÏÏ&ïï?bK wanfininc r»#vn wapening een wijze van samenleving heb ben gevonden die zich verheft boven alle hinderpalen die menschen en volken van e kaar scheiden, en die overtuigd zijn dat alleen in M.H. een afdoende genezing'voor de crisis kan gevonden worden. Gedurende deze dagen moeten zich bou wers van een rechtvaardigen vrede onfwik- kelen, die den vrede duurzaam maken Als deze manier van denken de hoofdtoon in Versailles was geweest, zouden we niet op nieuw m de klauwen van een crisis siin vervallen en twintig jaren ellende zouden zijn voorkomen. De oorlogsdreiging dwingt ons al ons persoonlijk en nationaal bezit on- nieuw op zijn waarde te toetsen Een persoonlijke en nationale overgave aan God is een wereldnoodzakelijkheid De beschaving staat op het spel De, toekomst hangt af van de menschen en volken, die naar God luisteren en hoorzamen. ge- 120 Russische tanks vernietigd? Sedert het begin van het incident van Nomonham wordt thans aan de grens tus- schen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië een hevige artillerie-actie waargenomen. Zon dagochtend zijn de artilleristen van Sov jet-Rusland en Buiten-Mongolië overgegaan tot krachtige operaties. Zij concentreeren een hevig vuur op de stellingen van Japan en Mandsjoekwo tegenover Tsjiangtsjoen- miauo en Nomonham. Ook de Japansche ar tillerie heeft geantwoord op een wijze, welke krachtiger dan tot nu toe sedert het uitbre ken van het incident van Nomonham het geval is geweest. Eenige honderden Russi sche tanks hebben geprobeerd den rechter vleugel der Japanneezen te omsingelen doch Japansche vliegtuigen traden met suc ces op en de actie mislukte, 120 tanks wer den aldus Domei, vernietigd of moesten worden achtergelaten. BUITENLANDERS IN INDIë. Ten aanzien van naar Indië vluchtende Duitschers en andere buitenlanders, is thans bepaald dat deze, op basis van een maand verblijf, voorloopig kunnen worden toege laten. Zij betalen de gewone ontschepings- gelden en storten een garantie-som tot zulk een bedrag dat latere eventueele terugzen ding geen moeilijkheden kan opleveren. De bepaling dat ontscheping alleen mag plaats hebben in de havens van Belawan en Tandjong-Priok geldt niet alleen voor de scheepvaart, doch ook voor het vlieg verkeer. De opvarenden van de buitenlandsche schepen moeten, aldus de N.R.Crt,, voorloo pig aan boord blijven. Het bezoek van het rmiziek-corps van de Gordon Ilighlanders uit Singapore, die hier te lande verscheidene concerten zouden geven, is voorloopig afgelast. FEUILLETON. 45. Naar het Amerikaansch van Een golf van gelukzaligheid sloeg over O'Malley heen en zijn gezicht werd donker rood. Dank je, stamelde hij ik vind het ko lossaal van je. Barrett knikte en glimlachte flauw. En hoe zit het nu met die redding? Wilde hij weten. De onderdrukte pret in Barretts stem ne- geerend, gaf de jongeman een kort relaas van zijn wederwaardigheden gedurende de laatste vier en twintig uur; alleen vertelde hij niet, dat hij Julian naar Mc Girk had zien gaan en evenmin repte hij van zijn gesprek met den jongen. Mooi werk, herhaalde Barrett, toen O'Malley uitgesproken was. Ik feliciteer je. Wat ik zeggen wil, denk je dat „Bleek neus" en Mc Girk er ernstig aan toe waren. Ik denk, dat ze nu zoo langzamerhand wel weer overeind gekomen zullen zijn. Zoo! En dan nog wat. Waarom vroeg je me gisteravond of ik Julian een toelage geef O'Malley aarzelde. Daarover, zei hij, had ik vanavond met hem zelf een onderhoud. Hij heeft je iets te vertellen. Het heeft niets met mij te maken. Barrett knikte flauw glimlachend. Goed. Ik was al benieuwd. Waarnaar? vroeg O'Malley. Naar zijn gesprek met Girk vanmorg was het onbewogen antwoord. Deksels, hoe wist je Dat komt er minder op aan, onderb Barrett hem bruusk. Ik ben om twee redenen hierheen gekomen. De eene was om bijzon derheden over Claudia's bevrijding te hooren, ('e andere was om je te vragen, nu je je a. zooveel met deze zaak hebt bezig gehouden er tot het einde mee door te gaan. Ik zal hu p nooclig hebben, voegde hij er aan toe, tcrwij er opeens een innemende klank in zijn stem Ongeluk in den mist. Geen persoonlijke ongelukken. Om tien minuten voor half zeven gister- T 0r> nieuwe hooge spoorbaan tusschen Duivendrecht en het Amstelstation H nieter voorbij het viaduct over crf'iL Rijksstraatweg, een spoorwegongeluk gepeurd, waarbij aanzienlijke materieele schade is aangericht, doch waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken zijn voorgeko men. Een grindtrein, bestaande uit 42 wagons, Kwam uit de richting Utrecht en is met een snelheid van naar schatting 23 k.m. op een stilstaanden materiecltrcin gereden, van den stilstaanden trein werden de achter ste wagons, waarop de zware Jumbo stoot- te, geheel versplinterd. De daarop volgende wagen werd uit de rails gelicht en viel, gedeelte lijk in elkaar gedrukt, van de hel ling van den dijk af, waar de wagon ongeveer in liet midden bleef liggen. De twee volgende wagons van den stil staanden trein werden zwaar beschadigd en derailleerden. Ook de grindtrein geraak te in 't ongereede. Het truckstel van den lo comotief ontspoorde. De drie zware grind- w agens achter den locomotief bleven in de rails, doch de drie wagens, die daarop volg den, ontspoorden. De middelste van de drie kwam vrijwel dvvai-s op de baan te staan, zoodat ook het tweede spoor versperd werd. Niet gewaarschuwd. De machinist van den zandtrein vertelde ons, dat hij met een snelheid van ongeveer 25 k.m. reed Het mistte gistermorgen zwaar, en dikke mistbanken, die over den spoor dijk hingen, beiemmerden het uitzicht, Plot seling zag de machinist op een afstand van ongeveer 25 m. den stilstaanden goederen trein op zijn spoor staan. Deze stilstaande trein stond nog vóór het voorsigaal, zoodat hij niet gewaarschuwd was, dat de lijn niet vrij was. Hij verloor geen oogeniblik zijn tegenwoordigheid van geest en hij remde met volle kracht. Dit kon echter niet verhin deren, dat de zware grindtrein, die in totaal ruim 1000 ton weegt, met een zwaren slag tegen den goederentrein botste. De slag werd ver in den omtrek gehoord en alar meerde de arbeiders bij het Amstelstation. Onmiddellijk werden het Centraal Station en het Station Weesperpoort gewaarschuwd, vanwaar voor opruimings- en hulpmateriaal gezorgd werd. De machinist en de stoker, die op de jumbo dienst deden, kwamen er met den schrik af, evenals de conducteur, die op zijn wachtpost in den achtersten wagon van den grindtrein zat. De stilstaande goederen trein was gedeeltelijk geladen met tegels. Neen lezer (es) van 8 tot 80, Tarzan rust uit van de vermoeienissen van zijn avontuurijjk leven in het oerwoud. Na een '-acantie-periode hoopt hjj opnieuw de jungle in te trekken en zullen we weer van zfjn spannende belevenissen vertellen. Als Intermezzo iets anders. De sfeer bljjft hetzelfde, het land waar de avon turen zich afspelen is weer Afrika, met zjjn geheimzinnige oerwouden, gevaar lijke dieren, roofzuchtige stammen en boeven, uit de beschaafde wereld ge bannen. In de wereld vol gevaren dringen een paar doortastende blanken binnen, op zoek naar een legendarisch olifanten- kerkhof, waar alle oude olifanten heentrekken om te sterven. In dit verhaal, getiteld: „Het geheim van de ivoren schat", van den schrijver A. Pandor, vol romantiek en avontuur, worden hun wederwaardigheden op spannende wjjze beschieven. Wjj zijn er van overtuigd, dat U ook deze geschiedenis zult verslinden. De bootverbinding Harwich-Hoek van Holland is naar wij vernemen, tot nader or der stopgezet. De boot uit Harwich is gister morgen niet meer te Hoek van Holland aangekomen. Twee Katwijksche loggers, die in IJmuiden binnen zijn gekomen, hebben op de Noord zee wrakstukken van een vliegmachine op gevischt. De stukken zijn vermoedelijk af komstig van een Engelsch vliegtuig. Het bestuur der broederschap van de Zoe te Lieve Vrouwe van den Bosch heeft met goedkeuring en hartelijke aanbeveling van Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogen bosch, besloten op Maandag 28, Dinsdag 29 en Woensdag 30 Augustus a.s. een stillen ommegang te houden om door de voor spraak van Maria den vurig begeerden vre de te verkrijgen. De bedoeling is dezen om gang in alle stilte, zonder vlaggen en vaan dels, te houden op de gewone uren, dat wil zeggen van 's avonds zeven tot elf uur. ENGELAND ZORGT VOOR SCHA- PENVLEESCH. Gemeld wordt, dat de Britsche regeering het geheele surplus aan schapen van Nieuw- Zeeland n.1 ongeveer een milliocn stuks, zal overnemen. De minister van volksgezond heid heeft verklaard, dat geen schapen zijn opgevorderd. De civiele vacantiekamer der arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. N. de Beneditty, veklaarde in staat van faillissement de nalatenschap van dr. F. Mannheimer.. De rechtbank benoemde mr. P. H. Smits tot rechter-commissaris en mr. E. J. Kort hals Altes tot curator. Het faillissement was aangevraagd door mr. C. J. Pekelharing, die optrad als procu reur van mr. M. van Regteren Altena, be windvoerder in de voorioopige surséance, verleend aan de firma Mendelssohn. Namens de nalatenschap was de faillisse mentsaanvrage tegengesproken door mrs. Mulderije en Bouma. Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. HOOFDSTUK I. De Olifantsman. 1. Een reusachtig watervliegtuig glinsterde in de Afrikaanse zon, daalde langzaam neer op het kalme wateroppervlak van de Congo- rivier, die aan beide zijden omgeven was door eindeloze, groene toppen der jungle-bomen. Op de plaats van den piloot van „De Zilve ren Albatros", zoals het groote watervlieg tuig gedoopt was, zat René Marcelles, een Vlaming uit Antwerpen, die door mijnheer Hendrik met zorg was gekozen uit de avon tuurlijke en bekwame piloten, die zich hadden aangeboden om de reis naar Afrika mede te maken. „Ik geloof, dat wij Loper verslagen heb ben", zei René lachend, „want we zijn hier in Matodi". "'.f f. Belangrijke verandering in de leiding van het Leger des Heils in Nederland. Het hoofdkwartier van het Leger des Ileils te Amsterdam deelt ons thans mede, dat reeds eenige maanden geleden door den commandant het verzoek aan den generaal werd gedaan, om goed te keuren, den actie ven dienst te verlaten. Hoowel van het be gin af de generaal, die ook met de zware eischen, physiek zoowel als anderzins, wel ke aan de leiding van het Leger des Heils gesteld worden, volkomen bekend is, zeer sympathiek stond tegenover dit verzoek, werd met het oog op het bijeenkomen van den Hoogen Raad, waaraan de generaal wenschte, dat ook commandant Bouwe Vlas zou deelnemen, destijds nog geen beslissing genomen. Na de verkiezing van den nieuwen gene raal is het hoofdkwartier thans gemachtigd mede te deelen, dat commandant Bouwe Vlas op Vrijdag 22 September a.s. den actie ven dienst van het Leger des Heils zal ver laten. De beëindiging van zijn staat van dienst zal men niet onopgemerkt voorbij la ten gaan. Het ligt in de bedoeling, dat in het Concertgebouw te Amsterdam een open bare afscheidsbijeenkomst belegd zal wor den. Het internationale hoofdkwartier heeft nog niet beslist, wie de opvolger van Com mandant Bouwe Vlas zal zijn. WOENSDAG 30 AUGUSiUS. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. b?0—7.0 ORVU. 7.30—8.00 VPRO, 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Ber.). 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 Esmeraida. 12,45 VARA-orkest. 2.00 VARA-orkest. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Orgelspel. 4.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeraida en solist en gramofoenmuz. 6.28 Berichten. 6.307.00 Causerie „De betekenis v d. sociale geografie in dezen tijd". 7.05 VARA-Kalendér. 7.10 Felicitaties. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Cursus „Ons werk en ons geloof' 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.17 VARA-Zomerprijsvraag. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Causerie en toch ben ik van meening dat..." 10.00 Berichten ANP. 10.10 VARA-orkest. 11.15 Orgelspel. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. NCRV-Uitzending, 6.307.00 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. kwam. En ik zou niet weten wiens hulp ik liever had. Dat wil ik dolgraag, antwoordde O'Mal ley met warmte. Wil je zeggen dat je het raadsel opgelost hebt dat je er achter bent wie dien brief met de groene inktvlek ge schreven heeft? Ik kan je nog niets vertellen, deelde hij mee, maar terwijl jij druk bezig was om Clau- dia te bevrijden, heb ik ook niet stil gezeten. We zullen morgenavond iets definitiefs ge waar kunnen worden. Als je met me mee wilt gaan, wacht dan om klokslag negen uur op den hoek van Twelfth Street en Broadway op me. Ik zal er zijn, antwoordde O'Malley vol vuur. Ik ben blij, dat er schot in komt. Om je de waarheid te zeggen, ik heb me verbon den brief of beter gezegd het afschrift binnen tien dagen aan de politie te geven. En die termijn is zoowat voorbij. ja, klonk het opgewekt, dat heb ik ge- boord^oede hemel> viej O'Malley uit, hoe weet je dat nu weer? Dat doet er niet toe, weerde hij met een spottend lachje af. Laat eens zien, vervolgde hij daarop, dat huis is in Arthur Street nietwaar? ja, knikte de verbaasde OMalley en noemde toen den naam van het dichtstbijzijn de ondergrondstation. Barrett nam een notitieboekje uit zijn zak en schreef het op. Mooi! En nu deed je beter met naar bed te gaan; slaap zal je goed doen. Ik ver- 1 wijn En meteen liep hij naar de deur. Wacht eens even! Nu is het mijn beurt. rien O'Malley. Waarom hebben die schooiers Claudia ontvoerd, weet jij dat Zeker, zie je O'Malley, ze wilden vat op mij hebben om mij op de ergste manier te treffen, juist nu. En ze probeerde haar als onderpand en lokaas beide te gebruiken. Maaf ze zullen er voor bloeden, dat verze ker ik je! Er was een grimmige vastbeslotenheid in Barretts stem, die weinig goeds voor de schul digen voorspelde. O'Malley was blij, dat hij op het oogenblik niet in Mc Gircks schoenen stond. Nog één vraag, drong hij een oogenblik aan. Heb jeheb je met Louise Chester over deze zaak gesproken? Barrett had zich omgedraaid. En toen hij antwoordde klonk zijn stem effen en toonloos. Maar O'Malley's intuïtie voelde het verborgen verdriet achter zijn woorden. Ik heb miss Chester in geen... vijftien jaar gesproken. Waarom niet? waagde O'Malley te vra gen. Barrett bleef hoog opgericht bij de deur slaan, zwijgi r d en stil. Ik vroeg het alleen, voegde O'Malley er haastig bij, omdat ze zoo'n goede vriendin van mij is. En ze heeft zich zoo sympathiek over u uitgelaten! Jullie bent beide erg vriendelijk, ant woordde Barrett. Maar de zwakke ironie in zijn stem kon de droefheid erin niet verber gen. Misschien ontmoeten we elkaar nog eens. Ik hoop het, zei O'Malley eenvoudig. Barrett aarzelde even bij de deur. Toen draaide hij de kruk om. Goedennacht, zei hij en de deur ging zacht achter hem dicht. Het nam O'Malley niet veel tijd om zich te kleeden. Maar zijn bad duurde langer, want hij moest den verbonden arm boven water houden. Gedurende deze onhandige reiniging peinsde hjj na over de gebeurtenissen van den avond. Toen hij zijn gesprek met Barrett aan zijn geest liet voorbijtrekken, verbaasde en amuseerde de situatie hem. Wat een persoonlijkheid was deze man! Ward Barrett stond in O'Malley's oogen on der verdenking en niet zonder reden. Er wa ren aanwijzingen in overvloed, dat hij een dief en een moordenaar was hoewel O'Malley dat zelf niet meer geloofde toch, als ze samen waren, beheerschte Barrett met zijn rustige autoriteit de situatie! En het kwam niet bij hem O'Malley op. om zich daartegen ook maar een seconde te ver zetten. Neen, het verbaasde hem niet, dat Barrett de toegewijde liefde van twee vrou wen als Claudia en Louise bezat. Even voor hij in bed stapte, sloot O'Malley de deuren en alle vensters op een na. Hij deed weer hetzelfde wat hij eerder gedaan had en bond een stuk touw aan zijn wekker voor het raam dat hij had opengelaten. Het was niet onwaarschijnlijk, dat Mc Girk van nacht in een slecht humeur zou zijn en O'Malley twijfelde niet langer aan de identi teit van de mannen, die in dien emotievollen nacht achtereenvolgens zijn kamers doorsnuf feld hadden. Deze verontrustende bespiegeling weerhield O'Malley echter niet om. vijf minuten, nadat hij de dekens over zich had heengetrokken, in slaap te vallen. Zijn nachtrust werd echter door niets ver stoord en hij ontwaakte pas. toen het klaar lichte dag was en het zonlicht bijna verticaal in zijn kamer scheen. Een wilde schreeuw naar beneden had een bezoek van zijn hospita tengevolge. Miss Hippy maakte hem moederlijke verwijten dat 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble v. d. Horst en Gramofoonmuz. 2.00 Zang en piano. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Trio „Pro Musica" en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek (Ca. 6.30 Berichten). 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varings-reglement. 7.00 Berichten. 7.15 Zendings-haifuur. 7.457.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Bericht. 8.15 Oranje-avond. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Viool met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. hij den vorigen nacht niet thuis was geweest. De belangstelling in haar gasten was wel eens een beetje lastig, maar O'Malley, die haar warm hart kende, had die belangstelling eigenlijk altijd eenigszins aangemoedigd. Nu echter toonde hij zich zeer weinig mededeel zaam en vroeg op een toon die niet misver staan kon worden, om zijn ontbijt. Miss Hippy trok zich een beetje onwillig terug. Voor hij zich aankleedde belde hij Claudia op. De slaperige stem die van de andere zijde van de lijn klonk, wees erop, dat zij erg ver moeid en nog in bed was. Ze wisselden een morgengroet. Hij maakte juist een paar op merkingen van meer persoonlijken aard toen zij plotseling geamuseerd de mogelijkheid op perde dat de telefoniste misschien meeluis terde en O'Malley haastte zich naar het eigenlijke doel van zijn gesprek. Ben je te moe om vandaag met mij te lunchen? vroeg hij. Haar antwoord kan alleen beschreven wor den als een verontwaardigde kreet. Theedrinken dan drong hij aan. Eerst stilte. Toen, na een pauze, die hem eeuwen scheen, kwam het op peinzenden toon gegeven antwoord. Ik weet niet. Misschien kan dat wel. Om vier uur in de Plaza? Niet bepaald origineel, maar laat ik maar ja zeggen. Maar ik moet eerst een hoed koopen. Ik heb mijn lievelingshoed in Brook- lyn achter gelaten, je weet waar. Ik wou dat ik hem gezien had. Flat teerde je zeker buitgewoon? Je hebt hem gezien. Bij de thee. En je hebt er geen woord over gezegd! O ja, ik herinner het me, loog O'Malley. Het was een schatje, maar ik keek ergens anders naar. Je denkt natuurlijk, dat ik vragen zal: Waarnaar dan? maar dat doe ik niet, lachte Claudia. Geef me een beschrijving van den hoed! Maar lieve deugd! kreunde O'Malley dat beteekent. dat we tegen etenstijd nog niet in rïp Plar.a 7iin' in de Plaza zijn! Waarom niet? O, hoe durf je? Een klik van de telefoon volgde stilte. Toen O'Malley weifelde grinnikte gelukkig en legde den hoorn neer. w'as m'ddag eer hij klaar was met zijn ontbijt. Nadat hij de laatste hand had gelegd aan zijn toilet, ging hij opnieuw naar de tele foon en vroeg het nummer van Louise aan. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7