Dantzig en de Corridor- of sterven V* Zwitserland mobiliseert DE WERELD Smartelijke indruk in Vaticaankringen Alle Amerikaansche schepen worden gewaarschuwd tt Aldus Hitier in den Rijksdag Duitschers mogen niet luisteren Proefluchtalarm te Berlijn Luchtdienst op Indië gesta akt weinig woorden Rede van vuur en bloed Duitschland zoekt geen levensruimte in het Westen Geen Italiaansche hulp verlangd Berlijners maken queue voor de winkels Oproep van de Protestantsche kerk in Polen Geen Amerikaanscbe soldaten meer naar de Europeesche slagvelden De Duitsche Rijkskanselier Adolf Hitier heeft gisteren tij dens zijn groote rede in den Rijksdag medegedeeld, dat hij vast besloten is: 1. de kwestie Dantzig op te lossen; 2. de kwestie van den Cor ridor op te lossen; 3. ervoor te zorgen, dat in de verhouding DuitschlandPolen een wending intreedt, welke een vreedzame samenwerking garandeert. Ik zal, aldus verklaarde de Fuehrer met nadruk, zoolang strijden, totdat de Poolsche regeering geneigd is die toestanden tot stand te brengen, of totdat een andere Poolsche regeerine zal worden gevonden, welke daartoe bereid is. Hitier zeide verder, dat hij het veldgrijs, dat hij vandaag weer heeft aangetrokken, pas zal uittrekken, na de overwin ning, of dat hij anders niet meer zal leven. Tot zijn opvolger voor dan wijst hij generaal-veldmaar- schalk Goering aan. Mocht dezen iets overkomen, dan komt rijksminister Rudolf Hess als opvolger. Mocht ook dezen wat overkomen, dan zal door een wet een senaat worden ingesteld, welke uit zijn midden den waardigste, d.w.z. den dapperste zal kiezen. De straten die van de Wilhelm- strasse naar de Kroll Opera te Ber lijn leiden waren gistermorgen voor elk verkeer afgesloten. De politie beambten lieten alleen personen door die van toegangskaarten voor den Rijksdag voorzien waren. Op de voetwegen stond de S.A. opgesteld. Voor de Kroll Opera stond een deta chement S.A. in grijs uniform, gelijk aan dien van het leger, om eer te bewijzen aan Hitier bij zijn aan komst. Onder de diplomaten die in den Rijks dag aanwezig zijn worden opgemerkt Atto- lico, ambassadeur van Italië en de gezant van Bulgarije. Talrijke afgevaardigden zijn ingevolge de mobilisatie afwezig. Zoodra Hitier is binnengekomen, beklimt hij de tri bune en begint hij met'zijn verklaring. DE KWELLING VAN VERSAILLES. Sedert maanden lijden wij allen onder de kwelling van het probleem dat het Verdrag van Versailles. d.w.z het dictaat van Ver- sailles ons heeft toebeschoren en dat in zijn aard en ontaarding voor ons onverdraaglijk was geworden, aldus Hitler. Dit dictaat werd ons met voorgehouden pistool en met de bedreiging van de verhongering van mil- lioenen menschen afgeperst. De Fuehrer schetst dan uitvoerig hoe hij herhaaldelijk getracht heeft langs vreedzamen weg de kwesties Dantzig en de Corridor met Polen op te lossen, doch tevergeefs. Ik heb dan eindelijk, aldus spr., de Duit sche voorstellen laten formuleeren en ik moet het nog eenmaal herhalen, dat er niets loyalere en bescheidenere is dan deze door mij voorgelegde voorstellen. „IK ALLEEN Ik zou thans dit tot de wereld wil len zeggen: ik alleen was. slechts in staat dergelijke voorstellen te doen, want ik weet heel nauwkeurig dat ik indertijd een opvatting heb gehad, welke in tegenstelling was met die van millioencn Duitschers. Deze voorstellen zijn van de hand gewe zen, Doch niet alleen dat. Zij werden beant woord in de eerste plaats met mobilisatie, in de tweede plaats met een versterkte ter reur. met toegenomen druk op de Duit schers in deze gebieden en met een langza mer strijd tegen de Vrije Stad Dantzig op economisch zoowel als politiek cn in de laatste weken ook op militair en verkeers gebied. Polen heeft zijn strijd tegen de Vrije Stad Dantzig gericht. VIER MAANDEN ZAG HITLER TOE. Spr. heeft den toestand vier maanden lang aangezien, richtte waarschuwingen tot Polen, dat .terwijl Duitschland de Pool sche minderheden rechtvaardig behandel de. de Duitsche vrouwen en kinderen op beestachtige wijze bleef bejegenen en nam tenslotte een bemiddelingsvoorstel van de Eneelsche regeering aan. Ilitler uit in dit verband zijn groote verbittering over het feit, dat Warschau Berlijn twee dagen op een onderhandelaar heeft laten zitten wach ten en zegt dan; Mijne heeren afgevaardigden, wan neer men het Duitsche Rijk en zijn Staatshoofd zóóiets kan aandoen, en wanneer het Duitsche Rijk en zijn Staatshoofd dat zouden dulden, dan zou de Duitsche natie niet anders verdienen, dan dat zij van het poli tieke tooneel zou verdwijnen. En hier heeft men zich wezenlijk in mij vergist. Mijn liefde voor den vrede en mijn eindelooze lankmoe digheid moet men niet verwisselen met zwakte of zelfs met lafheid. Daarom heb ik gisteravond beslo ten en ook aan de Britsche regee ring medegedeeld, dat ik onder deze omstandigheden van de zijde der Poolsche regeering geen ge neigdheid meer kan vinden met ons in werkelijk ernstige bespreking te treden. POOLSCHE GRUWELDADEN. De Poolsche gruweldaden hebben zich vannacht opnieuw herhaald. Nadat reeds onlangs in een enkelen nacht 21 grens incidenten waren voorgekomen, hebben zich vannacht 14 grensincidenten voorge daan, waarbij drie heel ernstige. Daarom heb ik besloten met Polen in de zelfde taal te spreken, waarmee Polen thans sinds maanden met ons spreekt. EEN BELOFTE AAN HET WESTEN. Wanneer staatslieden in het Westen nu verklaren, dat dit hun belangen raakt, dan kan ik een dergelijke verklarig slechts be treuren. Zij kan mij evenwel ook rtiet maar een enkele seconde doen wankelen in de vervulling van mijn plicht. Ik heb het plechtig verzekerd, zoo spreekt de Führer ,en ik herhaal het, dat wij van deze westelijke mo gendheden niets eischen en nooit iets zullen eischen. Ik heb verzekerd, dat de grens tusschen Frankrijk en Duitschland definitief is. Duitschland heeft geen belangen in het Westen en onze Westwal is tegelijkertijd voor altijd de grens van het Rijk naar het Westen. Wij hebben ook geenerlei bedoelingen voor de toekomst. Deze opvatting van het rijk zal niet meer worden veranderd. De andere Europeesche Staten begrijpen voor een gedeelte onze hoüding. Ik zou hier vooral dank willen brengen aan Italië, dat ons dezen geheelen tijd heeft ondersteund. Gij zult echter ook begrijpen, dat wij voor de tenuitvoerlegging van dezen strijd "-een beroep zullen doen op vreemde hulp. Wij zullen deze onze taak zelf oplos sen. De neutrale staten hebben ons de verze kering gegeven van hun neutraliteit, even zoo als wij hen reeds tevoren hebben gega randeerd. Het is ons heilige ernst met deze verzeke ring, en, zoolang geen ander hun neutrali teit schendt, zullen wij deze eveneens zeer scrupuleus nakomen. Ik ben gelukkig thans mcdedeeling te kunnen doen van een ge beuren: DE VERHOUDING TOT RUSLAND. De Führer verklaart, dat nóch Rusland, nóch Duitschland van plan zijn hun leer stellingen, die zoo zeer van elkaar verschil len, naar elkaar te exporteeren. Beide landen zijn het er daarom over eens, dat er geen enkele reden is, met elkaar in conflict te komen. Iedere strijd van onze volken te gen elkander zou slechts anderen nut kunnen brengen. Daarom heb ben wij besloten een pact te slui ten dat tusschen ons beiden voor de toekomst iedere toepassing van ge weld uitsluit, dat ons in zekere Eu ropeesche kwesties tot raadpleging verplicht, dat ons economische sa menwerking mogelijk maakt en dat ons vooral de zekerheid geeft, dat de krachten van deze beide groote geweldige staten niet met elkander of tegen elkander zouden worden verbruikt. Rusland en Duitschland hebben in den wereldoorlog tegen elkander gestreden. Een tweeden keer mag en zal dat niet meer ge beuren. DE DUITSCHE BEDOELINGEN. De Rijkskanselier stelt vervolgens de Duitsche bedoelingen vast. Ik ben, aldus zegt hij, vastbesloten: 1) De kwestie Dantzig op te lossen, 2) De kwestie van den Corridor op te lossen cn 3) Er voor te zorgen dat in de verhouding van Duitschland tot Polen 'n keer intreedt welke een vreedzaam samenleven verzekert. Ik ben daarbij vastbesloten zoo lang te strij den, tot óf de tegenwoordige Poolsche re geering er toe geneigd is, deze wijziging tot stand te brengen, óf tot een andere Pool sche regeering daartoe bereid is. Ik wil daarbij geen strijd voeren tegen vrouwen en kinderen. Ik heb dan ook mijn lucht wapen de op dracht gegeven zich te beperken tot mili taire objecten bij de aanvallen. Wanneer evenrwel de tegenstander daaruit een vrij brief meent te kunnen opnemen om zijner zijds met omgekeerde methoden te kunnen strijden, dan zal hij een antwoord ontvan gen dat hem hooren en zien doet vergaan. BOM VOOR BOM... Bom wordt met bom vergolden. Wie met gif strijdt, wordt met gifgas bestreden. Er zijn in dezen tijd meer dan 90 milliard besteed aan den opbouw van de Duitsche weermacht. Zij is thans de best uitgeruste en zij staat ver boven die van 1914. Mijn vertrouwen op haar is niet te schokken. „MIJN LEVEN AAN MIJN VOLK." Mijn geheele leven behoort van nu af aan pas recht aan mijn volk. Ik wil thans niets anders zijn dan de eerste soldaat van het Duitsche rijk. Ik heb daarom weer die jas aange trokken, welke mij zelf de heiligste en dierbaarste was. Ik zal deze pas uittrekken na de overwinning of ik zal dat einde niet beleven. Mocht mij in dezen strijd nu iets overko men, dan is mijn eerste opvolger partijge noot Goering. Mocht partijgenoot Goering iets overkomen, dan is mijn volgende op volger partijgenoot Rudolf Hess. Mocht ook partijgenoot Hess iets overko men, dan zal bij de wet de Senaat worden bijeengeroepen, die dan den waardigste, d.w.z. den dapperste uit zijn midden zal kiezen. Het Duitsche Staatshoofd betoogt voorts, krachtig, dat een November 1918 zich nim mer meer zal herhalen en elke verrader zal vallen. Spr. stelt zijn eigen leven in de waagschaal. Ik zou willen besluiten, aldus de leider van het Duitsche volk, met de belijdenis, welke ik eens heb uit gesproken, toen ik den strijd om de macht in het Rijk begon en welke aldus luidt: „Wanneer onze wil zoo sterk is, dat geen nood hem meer zal ver mogen te bedwingen, dan zal onze wil en ons Duitsche staal ook dien nood overwinnen." Na Hitiers rede. Na de redevoering van Hitler heeft de Rijksdag een wet aangenomen over de ver- eeniging van Dantzig met het Duitsche Rijk. Vervolgens heeft de president van den Rijksdag, generaal-veldinaarschalk Göring, den Führer nameii^ de Duitsche natie blin de trouw en gehoorzaamheid beloofd in iederen nood en in ieder gevaar. IN DE RESTAURANTS MOET MEN TEVREDEN ZIJN MET HETGEEN WORDT VOORGE ZET. Belga verneemt uit Berlijn, dat daar voor verscheidene winkels queue wordt gemaakt. Met ingang van heden gelden voor restaurants bepaalde regelingen. Het menu zal slechts keuze uit vier schotels aan geven. Practisch moet men zich thans reeds tevreden stellen met het geen wordt voorgezet. De diplomaten hebben van het ministerie van bui- tenlandsche zaken de mededeeling gekregen, dat zij moeten kenbaar maken, wat zij voor de eerstvolgende veertien dagen noodig hebben. Naar buitenlandsche zenders. Verspreiding van die berichten kan zelfs met den dood gestraft worden. De ministerraad voor de rijksverdediging heeft een verordening uitgevaardigd, waarin het volgende bepaald wordt: Het luisteren naar buitenlandsche zenders is verboden. Overtredingen worden met tucht huis gestraft. In lichtere gevallen kan de uitspraak gevangenisstraf luiden. De ge bruikte radiotoestellen worden ingetrokken. Wie berichten van buitenlandsche zenders verspreidt, wordt met tuchthuis gestraft en in bijzondere ernstige gevallen met den dood. De bijzondere gerechtshoven zijn bevoegd overtredingen tegen deze verordening te be handelen. Tegen hedenochtend vast gesteld. De Zwitserscho Bondsraad heeft de algeheele mobilisatie van het Zwitsersche leger tegen hedenoch tend afgekondigd. Zwitserland blijft neutraal. De Zwitsersche gezant te Rome is gistermiddag door den Italiaanschen staatssecretaris Bastiani ontvangen. Hij overhandigde een nota van den Bondsraad, waarin wordt verklaard dat Zwitserland een loyale neutrali teit zal bewaren. Bastiani nam kennis van deze ver klaring en verzekerde den gezant, dat Italië eveneens de neutraliteit van Zwitserland zal eerbiedigen. Het straatbeeld van Berlijn was gister zeer rustig. Toen gisteravond omstreeks ze ven uur bij verrassing het signaal luchta larm werd gegeven, begaven degenen, die zich op straat bevonden zich op voorbeeldig gedisciplineerde wijze naar de openbare schuilplaatsen, aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau, terwijl zij die thuis waren zich eveneens naar de schuilkelders bega ven. Autobussen, trams, auto's en andere verkeersmiddelen stonden oogenblikkelijk stil cn na weinige minuten bevond zich geen menscli meer op straten en pleinen. Toen na een kwartier het signaal: luchtgc- vaar gekeken gegeven werd, ging weldra het verkeer normaal verder. Gisteravond was de stad geheel verduisterd, zonder dat het verkeer daar ernstige hinder van on dervond. Hot uitbreken der vijandelijkheden heeft in Vaticaankringen een smartelijke indruk gemaakt. Tot op het laatste oogenblik hoop te de Paus op een vreedzame regeling. Gis teren nog had hij een laatste poging in die richting gedaan door een mededeeling aan de ambassadeurs der belanghebbende mo gendheden te doen overhandigen. De kardi naal-staatssecretaris heeft de ambassadeurs van Italië, Frankrijk en Roemenië en de gezanten van Engeland, Portugal en Polen ontvangen. De „Osservatorc Romano" acht ondanks het conflict bemiddeling en daarop volgen de onderhandelingen mogelijk. Elke protestant zal bewijzen een goed zoon en burger van den staat te zijn. De gereformeerd protestantsche kerk in Polen heeft een oproep gericht tot haar geloovigen, waarin o.a. gezegd wordt: De eeuwenoude Duitsche vijand van het Pool sche volk tracht door brutaal geweld ons onze vrijheid en het recht op ons nationaal leven en ons bestaan als onafhankelijke staat te ontnemen. Uit brandende liefde voor ons Poolsche vaderland vervullen wij onzen plicht, zooals die wordt opgcëischt door den ons doar Duitschland opgedwon- gen oorlog. Elke gereformeerde protestant zal zonder mankeeren en ten volle, iTetzij als soldaat op het" slagveld of burger bij zijn dagelijksch werk, zijn geheiligdeii plicht vervullen om te bewijzen, dat hij een goed zoon en goed burger van den Pool sehen staat is. Maar de solidariteit en liet me deleven met de democratische landen is treffend. GOEDE KANS OP WIJZIGING DER NEUTRALITEITSWET. In officieele kringen te Washing ton is men van meening, dat de kans op spoedige wijziging der neu traliteitswet, waardoor leveringen aan de democratische mogendheden worden toegestaan, enorm is toege nomen. Het zou voorbarig zijn te zeggen, dat de ommezwaai zich reeds voltrokken heeit, doch onge twijfeld is een beweging in die rich ting reeds begonnen. De solidariteit en het medeleven met de democratische mogendheden in officieele en politieke kringen is treffend. Vrijwel iedereen geeft toe, dat de Vereenigde Staten niet kunnen hopen zich geheel te isoleeren Nergens is de publieke opinie gevoeliger of sneller bereid tot sympathie dan in Ameri ka en deze sympathie is reeds aan alle kan ten duidelijk en moet wel vroeger of later den vorm van politieke actie aannemen. De meening, dat men nooit meer Amerikaan- sche soldaten naar Europeesche slagvelden zal sturen is zeer sterk, doch men is zich bewust van de groote hulp, die verleend kan worden binnen de grenzen der neutra liteit. Roosevelt's regeering is besloten zich van de goedkeuring van het congres voor deze hulp te verzekeren. De voorzitter van de commissie voor Bui tenlandsche Zaken, van het Huis van Af gevaardigden Bioom, heeft een bezoek ge bracht aan Huil en verklaarde daarna aan de pers: wanneer het congres in een buiten gewone zitting wordt bijeengeroepen, geloof ik, dat de Neutraliteitswet gewijzigd zal worden door schrapping van de clausule in zake het embargo op wapens en nuunities. Aanwijzingen van Roosevelt aaij leger en vloot. President Roosevelt heeft bepaald, dat aan alle schepen van de vloot en aan de commandanten van het leger onmiddellijk kennis moet worden gegeven door de radio van het begin der Poolsch—Duitsche vij andelijkheden. Het Witte huis heeft bekend gemaakt, dat de ambassadeur der Vereenigde Staten te Warschau gisterochtend cm zeven uur vijf. tig den president er telefonisch van op de hoogte heeft gesteld, dat Duitschland in Po len was binnen gevallen en dat vier Pool sche steden waren gebombardeerd. Ten aanzien van de Neutraliteitswet heeft president Roosevelt zijn beslissing voorbe houden, ten aanzien van de vraag, of hij een beroep zal doen op de Neutraliteitswet dan wel of hij het congres bijeen zal roepen, aldus verluidt uit bronnen van het Witte Huis. Een ambtenaar verklaarde, dat de presi- dent van gevoelen was, dat de gevechten verder zullen moeten gaan dan oorlog tus schen Duitschland en Polen, alvorens de re geering een zoo ernstigen stap zou nemen. Geen bombardementen der bur gerbevolking. President Roosevelt heeft telegra fisch aan Frankrijk, Groot Brittan- nië, Italië, Duitschland en Polen ver zocht de burgerbevolking niet te bombardeeren. Engeland heeft reeds geantwoord, dat het door Amerika gevraagde steeds in de bedoeling heeft gelegen. In dcnzelfden geest hebben Frank rijk en Polen geantwoord. Het Italiaansche antwoord In zake luchtbombardementen. De Italiaansche ambassadeur heeft mon deling het antwoord van zijn regeering overgebracht op de nota van Roosevelt in zake het bombardeeren van burgerbevol king en open steden. De Italiaansche re geering wijst er op, dat de ministerraad gis termiddag heeft besloten buiten het conflict te blijven en meent derhalve dat het ver zoek van Roosevelt op haar geen betrek king heeft. Alleen de Duitsche regeering heeft niet geantwoord. ROOK BOVEN DE DUITSCHE AMBASSADE GEZIEN. Documenten worden verbrand. Londen, l September (Havas): In het begin van den middag heeft men een dunne rookolom, waarin stukjes ver koold papier zweefden, zien opstijgen uit den schoorsteen van de Duitsche ambassade te Londen. Men maakte hieruit op, dat het personeel van de ambassade documenten verbrandde. De post weer per boot. Hiertoe genoodzaakt door de in verschil- lende landen uitgevaardigde vliegverboden, heeft de K.L.M. moeten besluiten heden het vertrek van het Indië-vliegtuig niet te doen plaatsvinden. Alle post wordt thans per mailschip verzonden. De post wordt te Amsterdam resp. Rotterdam aan boord ge bracht. Betreffende de vaarroute der mail schepen staat nog niets vast. Het is echter zeker, dat geen enkele Middellandsche Zee haven zal worden aangedaan. Alle luchtverbindingen met Duitschland, Italië, Engeland en de lijn Rotterdam PraagWeenen—Boedapest zijn vervallen. De lijnen op Parijs, Kopenhagen, Stock holm en Oslo worden nog onderhouden. Daar de burgerlijke luchtvaart in Neder land vanaf gisteravond 7 uur beperkt werd zal ook de dienstregeling voor het binnen land eenige wijziging ondergaan. Acht'ar Engeland. De leidende figuren van de Sikhs in den Pcnsjab (Britsch-Indië) hebben een manifest gepubliceerd, waarin zij hun besluit proclameeren om Engeland bij te staan tegen tfe aanvallende staten. Geen nieuws van de Amerikaansche wissel markt. De woordvoerder van de Ame rikaansche schatkist verklaart, dat de schatkist geen nieuwe voorschriften voor de buitenlandsche wisselmarkten of andere beperkende bepalingen zal uitvaardigen. Canada op voet van oorlog. Het Cana- deesche kabinet is gisterochtend 9 uur plaatselijke tijd bijeengeroepen. Minister president Mackcnzie King werd gedurende den vorigen nacht op de hoogte gehouden van den toestand in Europa cn de regee- ringsmachine om het land op voet van oor log te brengen is in werking gesteld. Het parlement is voor morgen bijeengeroepen. Het nieuws van Duitschlands actie heeft diepen indruk gemaakt op de bevolking. Oslo-commissie bijeen. Gisterochtend is op het Belgische ministerie van Buiten landsche Zaken onder voorzitterschap van den heer Pierlot een bijeenkomst gehou den van de Oslo-commissie. De commis sie heeft een program opgesteld van de volgende vergadering van de permanente commissie, welke de bcstudccring zal voortzetten van het program der werk zaamheden. welke zoo juist zijn vastge- .steld. Aan deze commissie zullen deskun digen worden toegevoegd, welke door de onderscheidene regeeringen zijn aangewe- •zen. Dit betreft economen cn juristen. Zij zullen tezamen de kwesties bestudeeren, welke de gemeenschappelijke belangen de zer landen betreffen, in hun hoedanigheid van neutrale staten. De bijeenkomst van deze commissie zal Maandag 11 Septem ber worden gehouden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2