BOMBARDEMENT - van Poolsche steden vastgelegd Ook Indië zorgde Tweede Kamer Maandag bijeen „Leve het Vaderland P staat van oorlog Io Vrijwillige legerdienst Warschau toont een normaal aspect Duitschers rukken van drie zijden op BAKKERS WEEKEND Hongarije neemt maatregelen Postkantoor als Poolsche vesting Nederlanders te Dantzig roept de Koningin Engelsche garantie aan Nederland Het Poolsche telegraafagentschap meldt, dat gisterenavond omstreeks zes uur zes Duitsche vliegtuigen de steden Jedlitz, Mo- derowka-en Iwonicz in het district Krosno hebben gebombardeerd, terwijl 20 minuten later vijftien Duitsche vliegtuigen den aan val op deze steden hebben herhaald. De toe stellen wierpen brandbommen uit. Een der machines werd neergeschoten drie Duitsche onderofficieren, die uit het brandende toe- tel gered konden worden, werden door de politie gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten gesteld. Ook in de beide andere genoemde districten zou den Duitsche vliegtuigen zijn neergeschoten. Op het bekende kuur-oord Iwonicz wierpen de Duitsche toestellen twaalf bommen. Hier bij werden vier personen gedood en zes ge wond, terwijl een huis verwoest werd. Op Warka werden 55 bommen geworpen. De Duitsche vliegers namen bovendien het marktplein onder militair vuur, waarbij een persoon werd gedood en drie werden gewond. Nabij Pultusk vloog een Duitsch vliegtuig in brand. Er bevonden zich vier personen in, waarvan twee gewond werden. Zij wer den door de politie eveneens ter beschik king van de militaire autoriteiten gesteld. Duitsche bombardementsvliegtuigen pro beerden verder opnieuw Warschau te be reiken, dat 's morgens vroeg een lichte luchtaanval had te doorstaan, doch werden verdreven. Zij vielen een vliegveld aan, 24 kilometer ten oosten van Warschau, waar bij een Duitsche machine werd neergescho ten. Een Poolsch communiqué zegt voorts, dat Duitsche vliegtuigen een trein met vluch telingen uit Pozan nabij Koetno heeft ge bombardeerd, waarbij vele slachtoffers zou den zijn gevallen, terwijl ook Zuuow in Poolsch Pommeren gebombardeerd zou zijn. Al deze aanvallen zoudeh echter wei nig succes hebben gehad. Een escadrille Duitsche vliegtuigen heeft den weg bij Warka gebombardeerd. Tijdens het bombardement van Warschau zijn bom men gevallen op het weeshuis voor Jood- sche achterlijke kinderen, waardoor velen werden gedood. Gebombardeerd werden de Poolsche ste den Augustof, Nowydwor, Ostrog Mazowiec- ka, Tczew, Puck, Zambrof, Radomsko, To- run, Tunel, Krakau, Grodno, Trzesinia, Gdynia, Jaslo, Tomaszowmazowiecki en Katowitz. In de gebombardeerde steden waren er dooden en gewonden onder bur gerbevolking. Bij Koetno is een trein die dienst deed bij de evacuatie der bevolking, door de vliegtuigen met bommen en machi negeweervuur bestookt. Te Grodno is de Roomsche-Katholieke, te Bialapodlaska de orthodoxe kerk getroffen. Er blijven be richten over de voortgezette bombardemen ten binnenkomen. Bij Dantzig wordt een sterke luchtaanval ondernomen tegen Gdynia De verliezen van den vijand: gisteren zijn in totaal 16 Duitsche vliegtuigen neerge haald, terwijl Polen 2 vliegtuigen verloor. De troepen, welke uit Oost-Pruisen op rukken zijn ver op Poolsch gebied in strijd gewikkeld. De Duitsche luchtmacht heeft in herhaal de krachtige aanvallen de militaire objec ten op verscheidene Poolsche vliegvelden bestookt en vandaag de heerschappij in de luc'ht boven Polen behaald, hoewel sterke afdeelingen in Midden en West-Duitsch- land teruggehouden worden. Afdeelingen van de Duitsche zeemacht hebben een stelling ingenomen voor de Dantziger Bocht en beveiligen de Oostzee. Het sclioolschip „Schleswig Holstein", dat in het Neufahrwasser bij Dantzig ligt, heeft de door Polen bezette Westerplatte onder vuur genomen. Op het landfront. Het Poolsche legerbericht zegt verder dat tegelijk met de luchtaanvallen de actie der Duitsche troepen begon, die op verschillen- Voor vele maanden voorraad. Ook in Nederlandsch-Indië is, met ingang van gisteren, een verbod tot prijsopdrijving en met ingang van morgen de uitvoer van een aantal goederen verboden. Verder is de verdedigingsvoorbereiding van onzen Archipel sinds geruimen tijd krachtig aangepakt, zoodat voor vele maan den voorraad, zoowel aan levensmiddelen als industrie-producten, aanwezig is. Speciale regeling in verband met mobilisatie. De regeeringspersdienst meldt: De minister van Sociale Zaken heeft goedgevonden te vergunnen, dat, voor zoo ver dit in verband met de door of namens den minister van defensie verstrekte op drachten noodig is, in het belang van de ver zorging van krijgsvolk, in broodbakkerijen, zulks in afwijking van het bij de wet be paalde, door hoofden en bestuurders en door bakkersgezellen, bakkersarbeid wordt verricht tusschen Zaterdag 2 September 1939, des namiddags te S uur en Maandag 4 Sep tember 1939, des voorniiddags te 5 uur. de punten op Poolsch gebied doordrongen. De gevechten in de grensstreek duren nog voort. De strijd is het meest intensief in Silezië. Bij onze actie hebben we tot dus verre een geblindeerden (rein van den vij and door geschutvuur vernietigd. Ecnige tanks werden immobiel gemaakt. Op ver- verscheidene punten hebben wij krijgsgevan genen gemaakt. De Duitsche generale staf meldt: De Duitsche oorlogshandelingen vanuit Si lezië, Pommeren en Oost-Pruisen hebben aan alle fronten reeds vandaag 't gestelde doel bereikt. De troepen, welke uit het Zuiden over het gebergte zijn opgerukt hebben de lijn NeumarkSucha bereikt. Ten Zuiden van Moravisch Ostrawa is de Olsa bij Teschen overschreden. Ten Zuiden van het industriegebied rukken de Duitsche troepen ter hoogte van Kattowitz op. De troepen, welke uit Silezië zijn vertrok ken, zijn op marsch in de richting van Tsjenstoohau en noordelijk daarvan. In de corridor naderen de troepen de Brahe en is de Netze bij Nakel bereikt. De Tweede Kamer zal Maandag 4 Sept., des middags om twee uur bijeenkomen. In de afdeelingen zul len worden onderzocht het wetsont werp regelen betreffende de genees kundige voorziening onder de bur gerbevolking in oorlogstijd, zoomede eenige andere wetsontwerpen, waar van de indiening voordien is te ver wachten. Het ligt in de bedoeling deze wetsontwerpen nog denzeliden middag in openbare behandeling te nemen. Er is aanleiding voor Het Hongaarsche officieele staatsblad be vat een proclamatie van minister-president Teleki aan het Hongaarsche volk, waarin verklaard wordt, dat de maatregelen die in verschillende landen zijn genomen, de Hon gaarsche regeering aanleiding hebben gege ven eveneens een serie maatregelen te ne men. Met het oog op de speciale volmachten wordt het recht van vereeniging en verga dering verder beperkt, terwijl verschillen de politiemaatregelen worden afgekondigd. Tegelijkertijd wordt de pcrscerasuur inge voerd en worden verschillende distributie maatregelen voor levensmiddelen en grond stoffen aangekondigd. Door de Duitschers te Dantzig belegerd. ONTROERENDE OOGENBLIKKEN IN DE RESIDENTIE. De rijtoer van de Prinselijke Familie door de residentie is gisteren tot een ontroerende manifestatie van vader- landstrouw geworden. Den Haag was uitgeloopen om Prinses en Prins met hun beide kinderen te begroeten. Om ongeveer twaalf uur rijdt een open hof- auto de stad binnen. Op de achterbank zien wij Prinses Juliana en Prins Bernhard. Tus schen de Prinses en den Prins is freule Feith gezeten met Prinses Beatrix op haar schoot. En er is een tipje zichtbaar van Prin- De schuld Engelsch witboek inzake de cor respondentie tusschen Londen en Berlijn. De werkelijke gang der gebeurtenissen. ses Irene, die in een reiswiegje ligt. Als de auto voor het paleis stilhoudt, treedt de Ko ningin naar buiten. Eerst wordt Prinses Irene uit den auto gedragen en het paleis binnengebracht, dan stapt Prins Bernhard uit en daarna Prinses Juliana. Prinses Beatrix wuift. Na de begroeting tilt Prins Bernhard zijn oudste dochter uit den auto. Het prinsesje heeft een witte jurk aan en een pop in de hand. Verwonderd kijkt zij naar al die men- schen, die haar toejuichen en toezwaaien. Even aarzelt zij maar dan volgt zij het voor beeld van haar grootmoeder en van haar ouders en wuift terug. Slechts korten tijd blijft de Koninklijke familie op het bordes en dan gebeurt er iets, dat eerst verbaast, maar dan het enthousiasme nog doet toene men. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard wandelen over het voorplein naar de menschen toe en de Prins draagt Prinses Beatrix in de armen. Dat hebben wij nog nooit be leefd. Vlak voor al die juichende menschen wandelt de Koninklijke fa- te dat zij haar ambassadeur gemachtigd had de Duitsche regeering mede te deelen, dat Polen de Britsche voorstellen inzake het voeren van onderhandelingen accepteerde. De Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lipsky werd door von Ribbentrop niet eerder ont vangen dan in den avond van 31 Augustus. Na dit onderhoud deed de Duitsche regee ring onmiddellijk per radio mededeeling van haar voorstellen. Lipsky probeerde on middellijk vofling te krijgen met Warschau doch slaagde daarin niet, aangezien alle communicatiemiddelen tusschen Polen en Duitschland door de Duitsche regeering wa ren verbroken. Hun belangen veilig. Naar uit bij liet departement van Buiten- landsche Zaken ingekomen ambtsberichten blijkt, heeft de Senaat van Dantzig den Ne- derlandschen consul-generaal aldaar officieel medegedeeld de veiligheid en de bescher ming van de Nederlandsche kolonie te ga randeeren. De Nederlandsche kolonie bevindt zich in goeden welstand. DUITSCH VERZOEK AAN DEN HAAG. De Regeeringspersdienst meldt: De Duitsche Regeering heeft de Ne derlandsche regeering verzocht de behartiging van de Duitsche belan gen in Polen op zich te willen ne men. De Nederlandsche regeering heeft in dit verzoek toegestemd. ONZE NEUTRALITEIT GEëERBIEDIGD. De regeeringspersdienst meldt, da, naar de Britsche regeering aan de Nederlandsche regeering heeft ver klaard, zij, in geval een Europee- sche oorlog mocht uitbreken en Ne derland daarin een onzijdige hou ding aanneemt, vast besloten is, die onzijdigheid overeenkomstig haar traditioneel beleid ten volle te eer biedigen, mits die onzijdigheid ook door andere mogendheden geëerbie digd wordt. UITVOER VLAS EN SLACHTAFVAL. Men verzoekt ons van bevoegde zijde er op te wijzen, dat met ingang van 2 Sep tember 1939 een algemeene dispensatie wordt verleend van de volgende uitvoerverboden: Vlas al dan niet bewerkt, afval van vlas en van linnen garens, dierlijke organen en ander slachtafval. milie en eensklaps roept de Konin gin: „Leve het Vaderland, hoezee, hoezee, hoezee!" Daverend stemt de menigte in met dien roepen. Velen kunnen hun ontroering niet bedwin gen Ten tweeden, ten derden male klinkt uit den vorstelijken mond: „Leve het Vaderland!" Innig weet het volk zich in deze moeilijke dagen verbonden met Oranje. Een Koninklijke wenk. Op het voorplein teruggekeerd geeft de Koningin een wenk en het publiek krijgt verlof om de afzetting te doorbreken en na* derbij te komen; de menschen juichen en zingen het WilhelmusDe geestdrift is onbeschrijflijk. Het duurt nog eenigen tijd voordat de menschen langzaam huns weegs gaan. Al len zijn geheel vervuld van de onvergetelij ke oogenblikken, die zij heibben meegemaakt^ De Landsvrouwe heeft gisterochtend het vertrek der grenadiers en jagers, die dë hofstad verlaten, bijgewoond. Ook Prins Bernhard sloeg eenige troepentransporten gade. Teneine de noodzakelijke mi* litaire maatregelen te kunnen nemen. Gister is afgekondigd het Konink lijk Besluit van 1 September 1939 (Staatsblad 187), waarhij het ge- heele grondgebied des Rijks wordt verklaard te zijn in staat van oor log. Het besluit treedt onmiddellijk in werking. De Regeeringspersdienst meldt: Teneinde de noodzakelijke militaire maat regelen, welke noodig zijn in het belang van de geoefendheid en de paraatheid van onze weermacht, te kunnen nemen, heeft de Regeering zich noodzaakt gezien het grond gebied des Rijks in staat van oorlog te ver klaren. De tengevolge van dezen rechtstoestand aan het militair gezag toevallende bevoegd heden zullen zich voorshands beperken tot vorderingen, welke verband houden miet het oefenien van den troep (het betreden van particuliere terreinen) en den aanleg van verdedigingswerken. Voorloopig alleen voor onder officieren. De Regeeringspersdienst meldt: Ten vervolge op de mededeeling van den Regeeringspersdienst van 28 Augustus j.1. wordt bij deze ter algemeene kennis ge bracht dat voor het tegenwoordige alleen zij zich voor den duur der mobilisatie bij de Koninklijke Landmacht als vrijwilliger kun ncn verbinden, die in een der onderofficiers rangen den militairen dienst eervol heb ben verlaten. Zoodra ook vrijwilligers in den stand van soldaat mogen worden aangenomen, zal hiervan mededeeling worden gedaan. Zij, die hun diensten reeds schriftelijk aan den minister van defensie hebben aan geboden, dan wel om toelating tot een vrij willige verbintenis hebben verzocht, gelie ven in het vorenstaande een antwoord op hun schrijven te zien. Met het oog op de vele werkzaamheden bij het departement van defensie blijft een persoonlijk antwoord achterwege. KAASLEVERING EN MOBILISATIE. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat degenen, die belang hebben bij de le vering van een hoeveelheid kaas aan de Nederlandsche Zniveleentrale afdeeling zui vel, Laan van Meerdervoort, 84, te Den Haag zich vóór Dinsdag 5 Sept. a.s. tot (leze cen trale kunnen wenden met verzoek in ken nis te worden gesteld van de voorwaarden waarop moet worden ingeschreven. In den loop van den morgen, zoo meldt het D.N.B., zijn in Dantzig de kantoren van de Poolsche spoorwegen gisteren bijna zonder eenige wrijving door de plaatselijke autoriteiten bezet. Het eenige punt, waar verzet geboden werd, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, was het gebouw der Poolsche posterijen, dat zwaar gebaricadeerd was en waar zich blijkbaar modern oorlogsmateriaal bevindt. Men verwachtte echter, dat het in den loop van den dag zou worden ingenomen. Voorts zijn te Dantzig eenige honderden Polen gearresteerd. In de Poolsche gebou wen heeft men ontelbare zware en lichte wapens van allerlei aard gevonden. De groote uittocht uit Londen begonnen Bij het aanbreken van den dag is gister de groote uittocht uit Londen begonnen. Het was de eerste dag van de ontzaglijke taak, die vier dagen in beslag zal nemen, om drie millioen kinderen, moeders, blinden en verminkten te evacueeren. Uit alle deelen des lands, zoowel uit de te ontruimen ge bieden als uit de gebieden, waarheen de ge evacueerden worden overgebracht, zijn berich ten ontvangen omtrent een vlotte function- neering van het plan, zonder dat zich hape ringen voordeden. Het ministerie van ge zondheid heeft ook een verklaring uitgege ven, waarin voldoening tot uitdrukking wordt gebracht over de vorderingen van het plan. Er werd weinig geschreid. Ouders aanvaarden de scheiding van hun kinderen met kalme vastberadenheid, ge steund door de wetenschap, dat hun kinde ren in goede handen zijn en naar veilige plaatsen worden gebracht. Voor de kinde ren was het een opwindend avontuur een vacantie aan zee of op het land bij vrien den. Tezelfdertijd begon een aantal zieken huizen met de evacuatie van de patiënten en ook hier werden de werkzaamheden rus tig en doelmatig verricht. Vele auto's die veranderd waren in ambulances, zijn in gebruik genomen. Intusschen heeft de Lon- denaar zich opgewekt onderworpen aan het geringe ongemak, dat veroorzaakt werd dooi de beperking van eenige zijner reisfacilitei- ten. De Engelsche regeering publiceert in den vorm van een witboek de correspondentie, welke zij sedert 22 Augustus jl. heeft gewis seld met de Duitsche rijksregeering, en voegt hieraan toe eenige „verklarende noten over den werkelijken gang der gebeurtenissen". Deze tekst luidt: Het Duitsche antwoord, gedateerd 28 Augustus werd voor zijn over handiging medegedeeld aan -de Fransche en de Poolsche regeering. De Poolsche regee ring machtigde de regeering van Groot- Brittannië om de Duitsche rijksregeering mee te deelen. dat zij onmiddellijk bereid was in directe onderhandeling met Duitsch land te treden. Men zal zien, dat paragraaf 4 van het Britsche antwoord van 28 Augus tus de houding van de Poolsche regeering op dit punt preciseerde. Het Britsche ant woord werd Hitier te 2230 ter hand ge steld. Op 28 Augustus beloofde Hitier den volgenden dag een schriftelijk antwoord te zullen geven. Het schriftelijk antwoord werd den ambassadeur van Groot-Brittannië over handigd op 29 Augustus te 19.15 uur. Onafhankelijk van een volkomen misvor ming der gebeurtenissen, die. op een crisis uitliep, eischte het antwoord der Duitsche regeering de komst naar Berlijn van een Poolsche afgevaardigde, voorzien van vol machten. in den loop van den volgenden dag. liet antwoord der Britsche regcering spreekt voor zichzelf. Door den Engelschen gezant werd het op 30 Augustus te midder nacht aan den Duitschcn rijksminister van buitenlandsche zaken medegedeeld. Von Ribbentrop toonde een uit voerig document en las het in snel tempo in het Duitsch voor. Het be trof klaarblijkelijk het voorstel van zestien punten, dat de Duitsche re geering naderhand gepubliceerd heeft. Neville Ilenderson vroeg toen den tekst van deze voorstellen, over eenkomstig de toezegging die gege ven was in het Duitsche antwoord van 29 Augustus. Von Ribbentrop beweerde toen. dat het te laat was, aangezien de Poolsche gevolmachtig de niet voor middernacht te Berlijn was aangekomen, zooals de Duitsche regeering het in haar mededeeling van den vorigen avond had goëischt. Toen de Poolsche regeering dit vernam, stelde zij de Engelsche regeering in den na middag van 31 Augustus ex-van op de hoog-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8