nog schuldiger dan Ier? Neutraal Italië blijft kalm Europa's toekomst is Amerika's toekomst Niets te verliezen alles te winnen Hitlcr legt verantwoording af tegenover zijn volk Luchtalarm te Londen De Sovjetster in Berlijn IJzeren Kruis in eere hersteld Japan neutraal Veldpost goed adresseeren Beroep op het bedrijfsleven Tijdelijke wijziging Rijtijdenbesluit Eerste Kamer Dinsdag bijeen Geen extra voorraden vet inslaan Wijziging Beurswet Luchtgevaar kwam uit twee richtingen Nieuw Zeeland ook ten strijde De bevelvoering van het Britsche leger zijn geen slavenvolk" Rijkskanselier Hitier heeft verschillende proclamaties tot zijn onderdanen gericht en wel tot de nationaal socialistische partij, tot het Duitsche volk en tot het leger. In alle proclamaties houdt hij staande dat niet Duitschland den oorlog hee'ft gewild en is begonnen. Echter, wij zijn geen slavenvolk, zegt de Fuelirer en het zou waanzin zijn te villen laven naar een dictaat der democra tieën, dat nog erger zou zijn dan dat van Yersailles. AAN DE SOLDATEN IN HET WESTEN. Evenals voor den oorlog, zegt Hitier, heeft Engeland ook na den oorlog de politiek van omsingeling tegen Duitschland voortgezet. Hoewel Duitschland in het Westen van het Rijk aan geen enkelen anderen staat eischen heeft te stellen, hoewel Duitschland geen aanspraak heeft gemaakt op eenige territo riale revisies in deze gebieden, en hoewel Duitschland zelfs Engeland, evenals ook Frankrijk, zoo vaak het aanbod heeft ge daan van een hartelijke overeenstemming, ja vriendschap, heeft de Britsche regeering, gedreven door de ons nog uit don wereld oorlog bekende oorlogsophitsers besloten, 't masker te laten vallen en onder een niet steekhoudend voorwendsel den oorlogstoe stand geproclameerd. Hitier roemt vervolgens de soldaten aan het Oostelijk front, die reeds zulke opmerke lijke successen behaalden. Het Duitsche volk en uw kameraden in het Oosten, verwachten thans van u, solda ten aan het westelijk front, zegt hij tenslotte, dat gij onwrikbaar gelijk een muur van staal en ijzer de grens van het rijk tegen iederen aanval zult beschermen, in een vestingwerk, dat honderd maal sterker is dan het nog nimmer overwonnen Westelijk front uit de oorlogsjaren. Wanneer gij uw plicht doet, zal de strijd in het Oosten binnen enkele weken op succesrijke wijze kunnen worden beëindigd en dan staat de kracht van den geheelen staat van 90 millioen menschen achter u. AAN HET DUITSCHE VOLK. In zijn proclamatie tot het Duitsche volk zegt de Fuehrer, na de Britsche politiek sinds de middeleeuwen geschetst te hebben: Wij weten, dat niet het Britsche volk in zijn geheel voor dit alles verantwoordelijk kan worden gesteld. Het is die Joodsch-plu- tocratische en democratische heerschersklas- se, welke in alle volken der wereld slechts gehoorzame slaven wil zien, welke ons nieu we rijk haat, omdat zij daarin voorbeelden ziet, van een socialen arbeid, waarvoor zij vreest, dat zij aanstekelijk zou kunnen in werken in hun eigen land. De strijd tegen deze nieuwe poging Duitschland te vernieti gen, nemen wij thans op. Wij zullen hem met nationaal-socialistische vastbesloten heid voeren. Wij hebben niets te verliezen en alles te winnen! Een leven onder een tweede en nog erger dictaat van Versailles heeft geen zin. Een slavenvolk zijn wij niet geweest en willen wij ook in de toekomst niet zijn. Wat Duitschers in het verleden ook aan offers hebben moeten bren gen voor het voortbestaan van ons volk en ons rijk, deze zullen niet grooter zijn geweest dan die, welke wij bereid zijn thans op ons te ne men. Dit besluit is onverbiddelijk. Daar voor zijn de meest beslissende maat regelen noodig. Hij dwingt ons vooral een wet op: wanneer de sol daat aan het front strijdt moet nie mand aan den oorlog verdienen, wanneer de soldaat aan het front valt, moet niemand zich thuis aan zijn plichten onttrekken. Zoo lang het Duitsche volk in zijn geschiede nis eensgezind was, is het nog nim mer overwonnen. Slechts de oneenigheid van 1918 heeft tot de ineenstorting geleid. Wie zich daarom thans bezondigt aan deze eenheid en eens gezindheid, heeft niets anders te verwach ten dan dat hij als vijand van de natie wordt vernietigd. Wanneer ons volk in dien zin zijn lioog- sten plicht vervult, zou ons ook de heer on ze God bijstaan, die zijn genade nog steeds gegeven heeft aan hem, die vastbesloten was zich zelf te helpen. Aan de partij. Ook in zijn proclamatie tot de partij zegt Hitier dat de schuld van alles berust bij het wereldjodendom, en verder doet hij me- dedeeling van strenge maatregelen tegen hen, die hun plicht verzaken. Wie handelt in strijd met de eischen voor de gemeen schap of wie meent deze zelfc te kunnen sabotteeren zal deze keer onbarmhartig wor den vernietigd. De brave soldaat aan het front moet weten dat zijn leven voor ons nog altijd hooger staat dan dat van land verraders. Hij moet evenwel ook weten dat in dezen strijd voor den eersten keer in de geschiedenis niet door den een wordt ver diend, terwijl de anderen moeten bloeden. Wie daarom meent zich in deze onheilspel lende maanden of jaren te kunnen verrij ken, verwerft zich geen vermogen doch haalt zich slechts den dood op de hals. Ik stel alle nationaal-socialistische functionnarissen er voor verantwoordelijk, dat zij ook in hun persoonlijke leven op voorbeeldige wijze de offers dragen, welke de gemeenschap moet dragen. Wat wij op het oogenblik bezitten is volkomen zonder belang. Van beteekenis is slechts één ding: dat Duitschland over wint. De weg, welke wij thans betreden, is niet moeilijker, dan de weg van Versailles tot 1939. HET DUITSCHE VOLK ZIET ZIJN ERGSTEN VREES VERWEZEN LIJKT, ALDUS ZWITSERSCH BLAD. Evenals gisteren in zoovele hoofdsteden verschenen ook in de groote Zwitsersche steden extra edities der dagbladen, die door het publiek gretig werden gekocht. De „Neue Zuercher Zeitung" schrijft in een hoofdartikel: „Men kan de oogen niet sluiten voor het feit, dat de verantwoorde lijkheid voor dezen ramp rust op één man, dien men met naam en toenaam kan noe men, wat zeer veel duidelijker is dan bij vorige historische precedenten over oorlogs verantwoordelijkheid. De Britsche regeering had in haar verklaring van 31 Maart Polen haar hulp beloofd, voordat Hitier in zijn rijksdagrede van 28 April territoriale aan spraken tegenover het land liet gelden. Tot de medewerkers, wier raadge- vinden Hitier aanmoedigden bij zijn noodlottige onderschatting van de mannen der democratische staten, behoort von Ribbentrop, die de voor Objectieve berichtgeving der bla den. NEUTRALITEIT EEN" VOORDEEL VOOR DUITSCHLAND! NIEUWE GERUCHTEN OVER ONEENIGHEID TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI. Gistermiddag om een uur is per radio over geheel Italië gemeld, dat de staat van oorlog tusschen Groot-Brittannië en Frank rijk eenerzijds en Duitschland anderzijds bestaat. De dagbladen hebben geen extra edities uitgegeven. Het bericht heeft indruk gewekt, maar is met kalmte ontvangen. Het geheeie leven blijft te Rome een nor maal aanzien houden en slechts hier en daar spreken groepjes menschen over de gebeurtenissen. Dezelfde kalmte en vastbe radenheid wordt betoond door de openbare meening, welke meer dan ooit haar ver trouwen uitspreekt in de regeering, welker realistische besluiten voor het Italiaansche volk essentieel zijn. Italiaansche pers zeer objectief. De Italiaansche pers wijdt geheeie pagi na's aan de gebeurtenissen, welke in ver band staan met de Duitsche agressie legen Polen. Zij publiceert op zeer objectieve, wijze berichten uit Fransche, F.ngelsehc en Pool sclie bron. evenals die uit Berlijn. De door Daladier in de Fransche Kanier uitgesproken redevoering wordt breedvoe rig weergegeven en in 't bijzonder de open lijke hulde door Daladier gebracht aan de pogingen van Frankrijk ten gunste van den vrede. De bladen wijzen overigens op de kalmte en discipline van het Fransche volk. Hoe zal het verder gaan met Italië? Men verdiept zich in gissingen, wat er nu verder met en in. Italië staat te gebeu ren. Hoe paradoxaal dit moge klinken, het is de vraag of Mussolini zijn vriend Hitier een slechten dienst bewezen heeft door zijn verklaring om niet tot oorlog te zullen overgaan. Neutraliteit kan een weljvillende neutraliteit zijn, en Italië als doorvoerland van grondstoffen is voor Duitschland van grooter waarde, dan het' kwetsbare mili taire Appenynsche schiereiland, dat waar schijnlijk zeer spoedig Duilsche hulp zou moeten inroepen voor de Britsche bedrei ging uit de Middellandsche Zee. Zeer ver heugd zullen Engeland en Frankrijk over de houding van Mussolini in hun hart wel niet zijn en het mag zeker niet uitgesloten worden fceacht, dat zij op den duur een welwillende neutraliteit niet zullen dul den en door scherpe contingenteeringsmaat- regelen Italië zullen verhinderen Duitsch land van grondstoffen te voorzien. Een andere lezing. is, dat Ilitler en Mussolini een diepgaand meeningsverschil hebben gehad. Italië zou in het ontketenen van een wereldoorlog om Polen een benadeeling van zijn eigen ver langens zien. Het is opmerkelijk dat in de laatste dagen Mussolini zich niet meer aan het volk vertoont zooals gebruikelijk is. De dagclijksche demonstraties van de samen gestroomde menigte nam bij het zien van den Duce den vorm aan van grootscho he- toogingen, uit dankbaarheid voor het be houd van den vrede. Hoe dit alles zij, de houding van Musso lini en de zijnen is voorloopig nog een raadsel. naamste verantwoordelijkheid draagt voor de krijgszuchtige uitbarsting der nationaal socialistische politiek. Het Duitsche volk, waarvoor door de op permachtige nationaal socialistische propa ganda de zekere gevaren van een buiten- landsche politiek die tot oorlog tegen Polen moest leiden, verborgen bleven, ziet thans door de oorlogsverklaringen der westelijke mogendheden zijn ergsten vrees verwezen lijkt. OM 4.12 UUR HEDENNACHT LUCHTGEVAAR GEWEKEN. In den aigeloopen nacht te 2.25 uur En- gelschen zomertijdhebben te Londen de si renes het luchtalarm gegeven. Het ministerie van voorlichting deelt mede: Het waarschuwingsalarm voor luchtgevaar weerklnk in de vroege ochtenduren in een uitgestrekt gebied, omvattende Londen, ge deelten van de Midlands en van de noord oostelijke graafschappen. Het eerste alarm werd gegeven te 2.30 uur en het signaal „luchtgevaar geweken" omstreeks 4.12 uur. Londen vannacht bedreigd Vannacht om tien minuten voor drie uur werd Londen opgeschrikt door het geioei van sirenes, welke de bevolking uitnoodig- den de schuilplaatsen op te zoeken, daar gevaar voor een luchtaanval bestond. Rus tig hebben de Londenaars de gegeven in structies gehoorzaamd en de schuilplaatsen bereikt. Zij spraken rustig-rover den aard van het alarm, dat hun uit den slaap had gehaald. Na 35 minuten meldden de sirenes, dat het gevaar was geweken en in dezelfde orde en kalmte ontruimde de bevolking de schuilplaatsen. Voor het oogenblik heeft men nog geen enkele bijzonderheid over wat precies ge beurd is, maar men gelooft, dat liet gevaar van twee richtingen kwam. Roosevelt zegt: Elke slag die gestreden wordt heeft invloed op de toekomst van Amerika. President Roosevelt heeft gisteravond zijn door de groote Amerikaansche omroepzen- dens uitgezonden radiorede gehouden, waar in hij de neutraliteit der Vereenigde Staten heeft afgekondigd. Hij kon echter niet vragen, zoo zeide hij, dat iedere Amerikaan in gedachten neu traal zou blijven, want zelfs als men neu traal is, kan men niet vragen, zijn geest of geweten af te sluiten". Na te hebben gewezen op de be staande ncutraliteitswetgeving sprak president Roosevelt de hoop uit, „dat in de komende dagen onze neu traliteit tot waarlijke neutraliteit kan worden gemaakt" en verder zeide hij: „zoolang het in mijn macht blijft, zal ik voorkomen dat de vrede in de Vereenigde Staten verstoord wordt. Wanneer niettemin ergens de vrede verbroken wordt is do vrede van ale landen in gevaar. Hoe hartstochtelijk wij echter ver schoond wenschen te blijven, zijn wij echter toch gedwongen ons er van bewust te blijven, dat elk woord dat door den aether komt elk schip dat op zee vaart en elke slag die ge streden wordt invloed heeft op de toekomst van Amerika." Roosevelt sprak de hoop en het geloof uit, dat Amerika buiten den oorlog zou blij ven. Sprekende over den rol, die Amerika reeds voor de zaak van den vrede had ge streden, zeide Roosevelt, dat zelfs nu deze groote oorlog is uitgebroken de Amerikaan sche invloed dient aangewend te blijven tot het vinden van een uiteindelijken vrede voor de menschheid, waardoor het gebruik van geweld tusschen naties zooveel moge lijk zal worden voorkomen. Engelsche Indië in oorlog verklaard. staat van De premier van Nieuw Zeeland heeft een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, zich onmiddellijk bij de Britsche regeering te willen aansluiten en waarin hij verklaart, dat het bestaan van den oorlogstoestand met Duitschland in Nieuw Zeeland geprocla meerd is. Gisteravond heeft de onderkoning van In dië een proclamatie uitgevaardigd, waarin het uitbreken van den oorlog wordt mede gedeeld en den staat van oorlog wordt afge kondigd. Tegelijkertijd is een ordonnantie inzake de verdediging van Indië uitgevaar digd, waardoor de centrale regeering uitge breide volmachten krijgt, o.a. de controle op handel en industrie \oorzoover deze ver band houden met de oorlogvoering. Russische gezant gearriveerd. De nieuwe Sovjetgezant in Berlijn Sohkwarzew is gistei'niiddag vanuit Mos kou in een door de Duitsche regeering naar Stockholm tegemoet gestuurd speciaal vliegtuig op het vliegveld Tempelhof aan gekomen, vergezeld van Perlow, die tot ge zantschapssecretaris in Berlijn is benoemd. In hetzelfde vliegtuig bevond zich de mili taire gevolmachtigde van de Sovjetunie, ge neraal Purkajew, met zijn staf. Duitsche autoriteiten waren ter begroeting aanwezig Na de landing inspecteerde de gezant en de militaire gevolmachtigde een eerecoan- pagnie van de rijksweer. Verschillende ingrijpende maat regelen in Duitschland. In een officieele Duitsche mededeeling wordt bekend gemaakt, dat het gebruik van automobielen beperkt wordt. Bons voor ben zine kunnen niet meer gebruikt worden voor particuliere ritten. Medici e.d. moeten het spoedkarakter aantoonen van dienstritten, willen zij de beschikking krijgen over ben zine. Het ijzeren kruis in eere hersteld. Naar inzake de wederinvoering van de or de van het ijzeren kruis nog bekend wordt, kan deze orde in al haar graden zonder on derscheid van dienstrang verleend worden. Ook de eenvoudige soldaat kan het ridder kruis krijgen, dat ongeveer te vergelijken is met de vroegere orde „Pour le Mérite". Een deel der Duitsche radiozenders zendt van het vallen der duisternis af nog slechts op onregelmatige tijden berichten uit. Verder zijn met ingang van heden de tijdstippen waarop door den Duitschen omroep berichten worden uitgezonden, als volgt gewijzigd: des morgens 7 uur, 10 uur, 14 uur, 17 uur en 19.30 uur Middeleuropeeschen tijd. Voorts zal waarschijnlijk een aantal zenders om 2 uur berichten uitzenden. Evenwel geen neutraliteitsver- klaring. JAPANSCHE SCHEPEN MIJDEN DUITSCHE HAVENS. Nisji Nitsji Sjimboen schrijft dat in Japan in geval een Europeesch conflict strikt neu traal zal blijven. Het blad voegt hier aan toe, dat evenwel geen neutraliteitsverklaring zal worden afgelegd. Japan verkeert thans in de positie een on afhankelijke Europeesche poiitiek te voeren wegens de gewijzigde betrekkingen met Duitschland na de sluiting van het Sovjet- Duitsche pact en het Japansche protest bij Duitschland dienaangaande. Asahi Sjimboen verklaart, dat men te To kio van meening is. dat Japan in geval van een algemeen conflict in Europa daar niet zoo bij betrokken zou geraken als in den grooten oorlog het geval is geweest. Japansche ambassadeur te Rome teruggeroepen. Nu de Japansche ambassadeur te Rome naar Tokio is ontboden, is de officieele ver klaring, dat hij gaat om verslag uit te bren gen over den ÈuropeesGhen toestand. In Ja pansche kringen te Rome verheelt men ech ter niet het feit, dat zijn terugroeping ver band lioir't met de houding der .Tapanschen regeering tegenover de asmogendheden in verband met de totstandkoming van het DuitschRussisch nonagressiepact. Japansche schepen zullen Duit sche havens mijdenl Tot nader order zullen volgens de Hofsji Sjimboen de Japansche schepen Duitsche havens vermijden. Het blad voegt hier aan toe, dat alle voor Duitsche havens bestemde ladingen in neutrale havens zullen worden gelost. Het verluidt dat de Japansche reederijen de vaart op Europa zullen voortzetten, daar er speciale oorlogsrisicoverzekeringen zijn gesloten. NIEUWE REGEERING IN BELGIË. Met deelneming van de socialisten. Met het oog op de ontwikkeling der inter nationale gebeurtenissen heeft de Belgische minister-president Pierlot in naam van den koning de Belgische werkliedenpartij deelne ming aan de regeering aangeboden. In een spoedvergadering heeft het Bestuur der Werkliedenpartij besloten dit aanbod te aanvaarden. tot het Depots behooren niet veldleger. Met betrekking tot de werking van den veldpost wordt medegedeeld, dat nog steeds poststukken bestemd voor militairen onvol ledig of onjuist zijn geadresseerd, waardoor noodeloozc vertraging ontstaat. Zoo is ge bleken, dat op poststukken bestemd voor militairen, ingedeeld bij de depots als adre3 wordt vermeld: „Veldleger". Dit is-onjuist. Do depots behooren niet tot liet veldleger. Op de adressen moet behalve de compagnie de batterij of het cscadron zoomede het ba taljon of de afdeeling, het nummer van het depot worden vermeld: Bijvoorbeeld: 2c compagnie, 13e depotba taljon, II, depot infanterie. De Engelsche koning heeft tot opperbevel hebber van het Britsche veldleger benoemd generaal Gort, tot chef van den imperialen generalen staf generaal Ironside en van de strijdmachten in Engeland generaal Kirke. „Onthoudt u van abnormale transacties!" De minister van economische zaken doet een dringend beroep op het bedrijfsleven, dat het zich, in afwachting van nog verdere door de regeering te treffen maatregelen, van elke abnormale transactie en van trans acties tegen hoogere dan tot dusverre gelden de prijzen onthoudt. De minister zal niet aarzelen de gevolgen van al dergelijke transacties, welke schadelijk zijn voor het algemeen belang, met behulp van de ter ba schikking van de regeering staande wette lijke bevoegdheden, ongedaan te maken. Ontheffing van het bepaalde bij verschillende artikelen. De minister van Sociale Zaken heeft be paald voor alle bestuurders van vrachtauto's in alle gemeenten des rijks, dat van 3 tot en met 16 September a.s. ontheffing wordt ver leend van het bepaalde bij de artikelen 25, 26, 29, 30 en 32 van het Rijtijdenbesluit, zoo dat: le. Een werktijd niet meer dan 14 uren. 2e. De gezamenlijke duur van de in éért week vallende werktijden en gedeelten van werktijden, niet meer dan 72 uren, 3e. In diensttijd niet meer dan 16 uren mag bedragen. 4e. Dat een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen rusttijd ten minste 10 uren moet bedragen. Als de Tweede Kamer vandaag het wets ontwerp houdende regelen met betrekking tot de geneeskundige voorziening onder de burgerbevolking in geval van oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone omstan digheden en eenige andere wetsontwerpen van spoedeischendcn aard, waarvan de in diening alsnog tegemoet kan worden gezien, zal hebben aangenomen, zullen deze ont werpen morgenmiddag door de Eerste, Ka mer in de afdeelingen worden onderzocht. Het ligt in de bedoeling de openbare behan deling nog dienzelfden dag te doen geschie den. Ter voorkoming van prijsstijging, Het Bureau van den Ned. Slagershond: wijst het publiek er op, dat het zelf mede- helpt, de prijzen van het rundvet te ver- hoogen door extra-voorraden in te slaan. Er is niet de minste reden om zich ovei) de vetvoorziening zorg te maken. De bond adviseert dan ook aan de slagers, niet meer vet te verkoopen dan voor normaal gebruik noodig is. Veelal kunnen de slagers ook niet meer afleveren, want het versche rundvet is in den groothandel uit den aard der zaak niet onbeperkt voorradig. De groothandelsprijzen zijn in de grootd steden opgeloopen mede daar de beperkte aanvoer op de markten het slachtvee duur der heeft gemaakt. Wanneer men gesmolten reuzel in plaats van versch rundvet zou gebruiken, zou de schaarschte van het oogenblik verminderen. Ongesmolten rundvet en reuzel vallen niet onder het bak- en braadvetdistributieibesluit, Vrees voor te ruime toepassing ongegrond. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Beurswet 1914. De toelichting luidt als volgt: Bij de Beurswet 1914, sedert aangevuld bij de wet van 31 December 1914 werden aan de regeering bevoegdheden verleend tot in grijpen in het beurswezen, dat bij het uit breken van den wereldoorlog 1914—1918 ont wricht was. Deze wet heeft bevredigend gewerkt, zoodat de beurszaken, welke door de gebeurtenissen, welke tegen het einde der maand Juli 1914 plaats vonden, waren! gestremd, successievelijk konden worden af gewikkeld. Ten einde, indien zulks noodig mocht blij ken, ook voor de toekomst over gei tik e be voegdheden te kunnen beschikken, is het gewcnscht cnikele wijzigingen aan te bren gen. Deze wijzigingen kunnen beperkt blij ven tot het vervangen van den datum 29 Juli 1914, voorkomend in de artt. 2 en 4, door een andere tijdsaanduiding en wel door aan den minister van Financiën de bevoegdheid te verleenen dezen dag te be palen, waarbij uiteraard het intreden van buitengewone omstandigheden als criterium! zal gelden. Daardoor worden do aan de re geering toe te kennen bevoegdheden bepaal delijk tot zeer uitzonderlijke gevallen be perkt, zoodat voor een te ruim gebruik e2 van geen vrees behoeft te bestaan.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2