♦tPactomanie" ALS OORLOGSGEVAAR IVOREN SCHAT DRIE MANNEN Steeiikolenvoorziening gewaarborgd en hun noodlot Radioprogramma Het geheim van de Wegenbelasting wordt terugbetaald door: A. PANDOR Iedere staat heeft nagenoeg met lederen anderen staat een of an der pact gesloten. Waar het wel en waar het niet op aan kom! .j. (Van eep bijzonderen medewerker.) Om de onbegrijpelijke verwarring der huidige internationale crisis niet nog groo- ter te maken, zullen wij er goed aan doen ons niet bezig te houden met de vraag of de alom in Centraal- en West-Europa voel bare spanning en onzekerheid nu een ge volg is van het zonderlingste pact der jong ste historie, het niet-aanvalsverdrag tus- schen het Duitscbe en het Sovjet-Russische Rijk, dan wel van de omstandigheden die tot dat pact geleid hebben. Dat pact im mers, nog geheel afgezien van de esscntiee- le waarde der daarin voorkomende clausu les, behoeft ons niet uit ons evenwicht te brengen; het is vooralsnog niet de tijd om vast te stellen of de waarde ervan reëel of illusoir moet worden genoemd. Pacten zijn in Europa nu een maal zoo goedkoop als pruimen ge worden; pacten werden zoo ongeveer al door alle staten met elkander ge sloten, tusschen democratische en autoritaire als nu tusschen een na- tionaal-socialistische en een bolsje wistische staat. Laten wij vooral erg voorzichtig zijn met overwegingen van moreelen aard, zoodra wij ons op het gladde ijs der politiek be vinden: wanneer het eigen voor deel in het geding kwam, werd al menig principe overboord gegooid of omver gekegeld. Laat ons nu eens zien hoeveel vredes-, bondgenootschaps- en niet-aanvalspacten het Europa van thans reeds rijk is; hun aantal is waarlijk niet gering! Sterker, het is niet eens gemakkelijk den goeden weg te vin den in dit pacten-labyrinth en wij moeten bij voorbaat reeds de clementie van den le zer inröepen, voor het geval enkele waar schijnlijk alleszins belangrijke pacten ver geten worden... Schimmen Zoo willen wij, om een enkel voorbeeld te noemen, maar kalmpjes voorbijgaan aan het weliswaar nog immer bestaande, maar in de schaduw der vergetelheid reeds ver duisterde Kellogg-Pact, waarbij alle staten, ook de niet-Europeesche zich verplichten om geen oorlog meer te maken. Wij willen het ook niet over de Volkenbondsverdragen hebben, die evenzeer nog niets aan rechts geldigheid hebben ingeboet, maar die noch tans helaas tot schimmen gereduceerd zijn. Bepalen wij ons tot de speciale pacten tus- °chen verschillende landen onderling. Engelands verplichtingen. Daar is dan Engeland in de eerste plaats. Het Britsche Rijk is in het bezit van mili taire pacten, die de clausule van wederzijd- sche militaire hulpverieening bevatten met: Frankrijk, Portugal, Polen, Turkije, Egypte en Irak. Voorts ging Engeland eenzijdige waarborg-overeenkomsten aan met België, Roemenië, en Griekenland. Ten derde kent Engeland zijn status-quo-pact met Italië en ten slotte een accoord met Duitschland, krachtens hetwelk alle conflicten die onver hoopt de kop mochten opsteken, door direct contact moeten worden opgelost, Fransche verdragen. Niet minder talrijk zijn de verdragen die Frankrijk met do verschillende staten geslo ten heeft. Daar zijn dan in de eerste plaats FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van Morgan S. Roscue 50. Schenk was op den grond gevallen en wrong en kronkelde zich. Terwijl hij viel lie ten Mc Girk en Bleekneus hun armen zak ken, doken omlaag en schoten op O'Malley toe. De kamer was zoo klein dat ze zich direct op hem stortten. O'Malley deed wat het meest natuurlijk was in de gegeven omstandigheden. Hij liet zijn revolver vallen, stak snel zijn armen uit en greep Mc Girk met kracht in de keel. Door het geweld van zijn tegenaanval vloog Mc Girck achteruit en bonsde tegen Bleekneus op, met het gevolg, dat ze beiden op den vloer smakten. Terzelfder tijd knalde Barrets revolver opnieuw en de kogel plofte in de planken voor hun voeten. O'Malley bukte zich haastig en raapte zijn revolver op. Onder de bedreiging der twee loopen krabbelden Mc Girk en Bleekneus overeind; volkomen gedwee hieven ze hun armen weer omhoog en liepen terug naar den versten hoek van het vertrek. Schenk wen telde zich nog op den grond; zijn bovenbeen met beide handen vasthoudend. Barrett ging langzaam naar hem toe. Het spijt me, dat het eerste schot niet het effect had waarmee het bedoeld was. Schenk, zei hij, want ik wilde je niet onnoo- dig laten lijden. Maar ik zal het nu beter doen. Bereid je voor! Schenk hief zijn doodsbleek gezicht op, waarover tranen van pijn stroomden. Wacht' huilde hij, schiet niet voor den tweeden keer! Ik zal bekennen! Ik zal alles doen wat je verlangt! Je kunt me niet in koe len bloede doodschieten! Barrett ging achteruit en scheen te aar zelen. Met O'Malley als getuige zal ik door een volledige bekentenis in het vervolg geen last de militaire allianties met Engeland, Polen en Turkije en de garanties tegenover Bel gië. Roemenië en Griekenland. Dan heeft Frankrijk een verdrag met Rus land tot wederzijdsehe hulpverleening in geval van oorlog. Ten vierde bezit de E ransche Republiek een overeenkomst met Joegoslavië, gegrondvest op wederzijdsehe advies en overleg tegen dreigende agressie. En dan ten slotte kent Frankrijk, namelijk sedert 6 December 1938, evenals Engeland de bewuste overeenkomst met Duitschland die beide landen verplicht in geval van een conflict terstond overleg te plegen ten einde een oplossing voor de moeilijkheden te zoe ken. Afspraken van Rusland. Wat de Sovjet-Unie betreft: men kan het Duitsch-Russische niet-aanvalsverdrag hoog stens zien als „weer een ander verdrag"' in het kader van een dozijn vorige. Daar is allereerst het Rapallo-verdrag, in 1922 tus schen beide staten gesloten en waarvan de geldigheid nimmer geannuleerd werd. Ten tweede heeft Sovjet-Rusland in den loop der jaren met de volgende landen accoorden tot wederzijdsehe steun in geval van een conflict gesloten: Frankrijk, Afghanistan, China, Estland, Finland, Italië, Letland, Littauen en Polen. Ook de as beloofde Wat de beide „as"-staten Duitschland en Italië betreft, die bezitten niet alleen verdra gen met elkander en met „gelijkgezinden", maar met de geheele overige wereld en in het bijzonder met hun „erfvijanden". Zoo be zit Italië al sedert lang een wederzijdsch pact met Rusland, hetgeen het land blijk baar niet belette tot het Anti-Komintern- Pact toe te treden. En zoo heeft laatstge noemd pact Rusland tot heden toe geen aanleiding gegeven het pact met Rome op te zeggen. Voorts bezit Italië een neutraliteits verdrag met Joegoslavië en een status-quo- verdrag met Griekenland. Duitschland en het anti-Komsti- ternpact. Duitschland kent, buiten zijn militaire alliantie met Italië en Slowakije en het anti-Kominternpact (geteekend door Duitsch I-and, Italië, Japan, Spanje en Hongarije), nog niet-aanvalsverdragen met Denemar ken, Estland, Letland en Littauen. Gelijk men dus uit deze zonder twijfel onvolledige lijst terstond ziet, bestaan er tusschen alle groote staten, zij het sedert langen tijd, dan wel sindskort, verdragen, pac ten en accoorden, die eigenlijk vol doende moesten zijn om iedere cri sis bij voorbaat onmogelijk te ma ken om maar te zwijgen van het uitbreken van een oorlog. In dat licht gezien (maar dan ook al léén in dat licht), bestaan er geen fronten die elkander vijandig zijn op grond van het feit, dat de eene staat den andere steunt, adviseert of de veiligheid garandeert Ideologieën en regimes spelen daarbij hoe genaamd geen rol; de hoofdgedachte van al die pacten is de handhaving van den vrede, de bereidheid tot vredelievend overleg en de paraatheid om iederen der de die het mocht wagen de rust te ver storen op zijn vingers te tikken. Strikt genomen bestaat er nimmer zulk een derde die den vrede in gevaar zou kun nen brengen, want die vrede wordt van alle kanten gewaarborgd. Ra-ra Hoe het dan mogelijk is dat er toch cri ses bestaan? Waarom wij ons dan des ondanks voortdurend in dreigend gevaar bevinden en wij er bijna aan gewend ge raakt zijn op den rand van een vulkaan te leven? Och, die vraag is gemakkelijk te beantwoorden: eenvoudig omdat het groot ste deel van alle deftige pacten het papier niet waard zijn waarop zij geschreven staan, of wel omdat zij denken wij slechts aan het Locarno-pact verbroken werden. Laten we wel zijn. Het is wel degelijk zoo, dat het niet op het verdrag aankomt maar op de oprechtheid van den onderteekenaar die al of niet bereid blijkt meer van je hebben, gaf hij op nadenkenden tcon toe. Ja, ja! schreeuwde Schenk, zich met in spanning half overeind werkend, ik zal alles bekennen! En we zullen het je nooit meer lastig maken, Barrett, dat zweer ik je! Barrett staarde op hem neer. Je bekent hierbij, dat alles wat ik ge zegd heb, de waarheid io? vroeg hij eindelijk. Ja, ja, het is allemaal waar! kreunde Schenk, zonder acht te slaan op het gemom pel van zijn handlangers. Je hebt Chester bestolen en het plan in elkaar gezet, dat Bleekneus Bindles zou ver moorden? drong Barrett; Ja! Ja! Verdraaid, je hebt mijn been ge broken! jammerde Schenk. Bindles heeft de bende van de groene inktvlek georganiseerd, zette Barrett zijn onbarmhartig requisitoir voort. Maar nadat Bleekneus nem doodgesch' ten had, werd jij de leider en nam het groene inktkussen mee naar huis, hè? Ja! Ja! Dat is zoo! Hoe was het je mogelijk al mijn gangen na te gaan? Mc Girk huurde je broer, Hunt, af, om op je te letten en ons op de hoogte houden, vertelde Schenk. Een lichte schok ging door Barrett heen. Maar het volgend oogenblik was hij zichzek weer meester en vroeg verder: En je'dacht dat ik het op jouw gemunt had, nietwaar? Je dacht dat jij nu aar, de beurt zou zijn, wat? Ja, kwam het benauwde antwoord. Ik zag je bij Chester even voordat O'Malley dien nacht de bibliotheek binnenkwam. Toen zorg den we dat je naar Bindles' huis gmg om zoo in de val te loopen. Ik veronderstelde dat in de practijk de theorie der pacten te verwezenlijken. Wanneer alle betrokkenen die tegenwoordig verdragen afsluiten het hardnekkige voornemen koesterden zich er aan te houden, dan zouden er ten eerste minder crisishaarden en ten tweede min der pacten bestaan... De treinen disponibel! Ten aanzien van het vervoer van steenkolen kan worden medegedeeld, dat het wagenpark van de Spoorwe gen geheel ten dienste is gebleven van de Nederlandsche Spoorwegen, daar dit wagentype niet geschikt is voor militaire doeleinden. Daarde productie van onze mijnen vrijwel gelijk is met het binnen- landsch verbruik, geeft dit den waar borg voor den komenden winter, adt alle dan voorhanden voorraden brand stoffen door het geheele land per spoor kunnen worden aangevoerd. Aan hen, wier motorrijtuig ge vorderd is. Door den minister van Financiën is be slist, dat, „aan houders van motorrijtuigen, die door het departement van Defensie in Augustus 1939 zijn gerequireerd, restitutie van de door hen betaalde motorrijtuigen-be lasting kan worden verleend van 1 Sept. '39 af". De belasting wordt terugbetaald op het kantoor, waar de belastingkaart is afgege ven. Indien zij, die op bovengenoemde wijze restitutie van vooruit betaalde wegenbelas ting hebben verkregen, in den loop van een der i^aandcn van het belastingjaar 1939— 1940 opnieuw een motorrijtuig gaan gebrui- kep, zijn zij van den eersten van die maand af opnieuw motorrijtuigenbelasting verschul digd. OLYMPISCHE SPELEN IN 1940 GAAN DOOR. Het organisatie-comité der 12e Olympi ade, die volgend jaar te Helsinki zal wor den gehouden, heeft een verklaring samen gesteld, waarin de verzekering wordt ge geven, dat de Spelen 1940 doorgang zullen vinden, als het noodzakelijk mocht zijn ook in kleineren omvang. De bouwwerken staan er, de organisatie is gereed en Finland is. bereid als haard van den vrede zijn gasten te onvangen. DINSJAG 5 SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de Vrouw. 10.35 AVRO-Amusementsorkest (opn.). 11.00 Causerie „De vrouw en het wereldbeeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Het Sylvestre-trio. 12.15 Berichten. 12.17 Gramofoonmuziek. 1.00 De Romancers en soliste. 2.00 Omroeporkest. 2.45 Bert van Dinteren's ensemble en „The Hodlars". 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Bram Kwist's Hawaiian-ensemble. 6.00 Orgelspel. 6.15 AVRO-Amusementsorkest en soliste. (Ca. 6.25 berichten). 7.00 De Staalmeesters. 7.45 Causerie „De 41e Jaarbeurs te Utrecht". 8.00 Berichten ANP, rauiojournaal,'mededeel. ik de volgende zou zijn, als ik je niet tijdig uit den weg ruimde. Ik begreep het, knikte Barret grimmig: het drietal, dat mijn vader geruïneerd heeft En nu ben jij alleen nog over, Schenk! Met deze woorden deed Barret een paar stappen achterwaarts en bracht zijn linker hand naar zijn mond. Schiet niet! gilde Schenk in doodsangst. Hij probeerde over den grond naar Barrett toe te kruipen. Maar eensklaps deed een schril fluiten van Barrett O'Malley naar de deur van de eetkamer snellen. In de volgende seconde werd hij met kra~ht opzij geduwd. Hij draaide zich om. Een politieagent schoot langs hem heen. Twee agenten volgden den eersten op den voet. Bij de deur achter Barret verscheen een rechercheur in burger. O'Malley herkende hem als den politieman, di. hem dien morgen ondervraagd had, toen hij naar Louise Ches ter was gegaan. Een moment later kwam nog iemand uit d- hall binnenwandelen... in- ■epecteur Brady! "arrett keerde zich om. U hebt zeker wel genoeg gehoord, in specteur? vroeg hij ka'm. Met de andere aanwijzingen en gegevens waarove' u beschikt is het ewijs zoo wel aardig compleet, dunkt me. Inderdaad, bevestigde inspecteur Brady tervijl hij den verbaasde*- O'Malley grinni kend toeknikte. Reken de heeren maar in, jongens! Met een wild tumult van woede en pijn probeerde Schenk op te staan. Het volgend oogenblik draaide Mc Gira zich snel om en rende naar het venster lakbij hem. Maar hij was nog bezig met zyn pogingen om het Een aiontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrikaop zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdaden slijten. 21 21. Met de stok die hij in zijn linkerhand hield, trachtte Lopez René een klap op het hoofd te geven. René doek precies op tijd. Woedend wilde Lopez zich bukken om zijn revolver op te rapen, maar voordat zijn vin gers den grond aanraakten, zag Lopez zijn revolver in de Congorivier terecht komen, door een mooi raak schot van Rcné's voet. ,,Eo, nu staan we gelijk tegenover elkaar," zei René lachend. „Je kunt me toch niet kwalijk nemen, dat ik er niet van houd een pistool op mijn borst gericht te zien." 23. Booloo-la achtte het beneden zijn waardig heid om den Braziliaan te antwoorden. Ter wijl hij zich zijwaarts dcor de nauwe deur wrong, stapte hij op de pier en kwam naar hen toe. „Deze man is in mijn dienst", bromde Lo pez. „Mijn agenten hebben het met hem in orde gemaakt. Is het waar of niet, jij zwart- huid. Geef antwoord, is het waar of niet?" „Ik denk, dat Boo-lco-la jeu niet graag als baas heeft", merkte René op. Opnieuw kwam er een trek van razernij over het ge zicht van Lopez, dat van doodsbleek vuur rood werd. 8.15 Causerie „De bewegelijke wereld". 8.30 Omroporkest en solist. 9.30 Radiotooneel. 10.20 Het Renova-septet. 10.50 Hans Feth's dansorkest. (11.0011.10 berichten ANP). 11.29 Zie Droitwich. 11.5012.00 Orgelspel. Hilversum II. 301.5 m. KRO- Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Cak. 8.15 ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Be-ichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Russisch koor en Balalaika-orkest. In de pauze Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist 5.456.05 Felicitatiebezoek en ca. 6.20 ber.). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. raam open te schuiven, toen de agenten al bij hem waren en hem wegtrekken. Barrett wendde zich tot Brady, zonder het brieschende, tegenepartelende trio verder een blik waardig te keuren. Het spijt me, inspecteur, verontschul digde h:j zich glimlachend, als de methode om de bekentenis te krrjgen eenigszins onwettig was. Maar ze hadden wij in een hoek gedre ven en ik vocht voor mijn leven. Breekt u daar het hoofd maar niet over, mr. Barrett, lachte inspecteur Brady terug. Er op gedempten toon voegde hij er bij: We kunnen ons niet altijd aan de letter van de wet houden, als het recht er mee gediend is. Daarom heb ik u de vrije hand gelaten. Barret bedankte hem met een knikje en keerde zich naar O'Malley. Kom mee, zei hij, ik geloof dat wij nu allemaal wel naar huis kunnen gaan! HOOFDSTUK XXV. Hoe de vork precies in den steel zat. O'Malley was een beetje van de wijs door de snelle opeenvolging der gebeurtenissen, waar aan hij zoojuist actief had deelgenomen. Maar zelfs een dergelijk melodramatisch bezoek was niet in staat Claudia langer dan een oogenblik uit zijn verbijsterende gedachten te verdrijven. Toen Barrett voorstelde om naar huis te gaan, schudde O'Malley dan ook het hoofd. Wacht eens even, antwoordde hij, ik moet eerst Claudia's lievelingshoed zien te vinden! Deze repliek had tot gevolg, dat Barrett be gon te grinniken en Brady lang en hartelijk lachte. Een paar van de agenten lachten mee, meer omdat, na de emoties van den avond, hun zenuwen, waarvan veel gevergd was, be hoefte hadden zich te ontspannen, dan dat zij 22. Het magere gezicht werd bleek van woede; met zenuwachtige vingers draaide Lopez aan de punten van zijn zwarte snor, die op en neer ging bij het hijgen, dat hij deed. Opeens kwam een zwart hoofd door de ca binedeur van de Zilveren Albatros kijken. Lopez zag dit door zijn ooghoeken en draaide zich om naar het gelaat van den bronzen reus. „Boo-loo-la!" riep hij verwonderd. „Mijn agent heeft in orde gemaakt, dat ik jou hier in Matodi zou ontmoeten. V/at doe je daar in de vliegmachine? Die is van René Marcel- les, stommeling!" 24. En buiten zichzelf van woede door het zwijgen van den kaffer en de ironische op merking van René, hief Lopez plotseling zijn stok op om er den olifantsman mee te slaan. „Dat zul je wel laten," riep René, terwijl hij een stap voorwaarts deed. „Bemoei je er niet mee!" brulde Lopez. Hij keerde zich om en sloeg nu naar René. Deze dook op zij, maar de stok floot langs zijn oor en kwam met een hevige slag op zijn schouder terecht. 7.15 Causerie „Huwelijksprocessen: Schandaal of laster". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen 8.15 KRO-orkest. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.20 JtO-Kamerorkest, 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. (11.0011.10 gr.m.) 11.3012.00 Gramofoonmuziek. de mop begrepen. Maar op de gezichten van de drie gevangenen was zelfs geen schaduw van een glimlach. Voor hen begonnen de emoties pas goed! O'Malley werd vuurrood en grinnikte even eens. De hoed en de tasch van de jongedame zijn in de kamer hierboven, lichtte Brady hem in. We zagen ze liggen, toen we daar bij de luisterpost wachtten. Ik wilde ze nog mee brengen, maar we moesten zoo vlug hier naar toe, dat ik er niet meer aan gedacht heb. Zeg, O'Malley, voegde hij er aan toe, mr. Barrett vertelde mij van je redding. Kranig stuk werk! Je moest maar bij ons komen! Kwaad op zichzelf om zijn kleur, haastte O'Malley zich de kamer uit en liep bij twee treden tegelijk de trap op. Lucifer na lucifer aanstrijkend zocht hij zijn weg naar den voor kant van het huis. Daar, in een slaapkamer met als eenig meubilair een wankel ledikant en een stoel, vond hij den hoed en de tasch, pathetische herinneringen aan den nacht van gevangenschap, die het meisje hier had door gebracht. Een kleine metalen plaat op den vloer, draden, batterijen en een kleine telefoon ontvanger, verrieden hoe de politie de beken tenis had afgeluisterd. Maar O'Malley schonk verder geen aandacht aan de installatie. Toen hij in de benedenhal terugkwam, had Barrett de politiedienaren goeden nacht gezegd en wachtte in de deuropening op hem. Ze gingen de deur uit, juist toen een arrestanten wagen bonzend en rammelend voor het huis kwam gereden. Hoed en tasch in de hand, riep O'Malley Brady over zijn schouder goeden nacht toe. Daarop zochten hij en Barrett hun weg door de duisternis naar de plek waar Barretts auto op hen wachtte. De man, dien Barrett met „Dick" aangespro ken had, liep op en neer bij den wagen, bezorgd in hun richting turend. Toen zij uit het duister te voorschijn kwamen, slaakte hij een zucht van verlichting en liep vlug naar den auto om het portier te openen. Blij u terug te zien, meneer, begroette hij Barrett, alsof deze na een lange afwezigheid was teruggekeerd. Blrj weer terug te zijn. Richard, gaf Bar rett grimmig ten antwoord. Alles goed gegaan, meneer? Best Dick; dank je. Ze stapten in den auto. (Wordt vervolad.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7