Onaangename verrassingen Wij lazen voor U uit de Oekraïne In hoofdzaak Amerikanen aan boord Onbeschrijflijke geestdrift in Warschau Discussie rond de Troonrede Czestochowa prijs gegeven Daladier qroet de Fransche soldaten „Rentenmark" in Duitsehland Achfervolgingsrace tusschen twee postauto's Lemberg - cenfrum der Oekrainsche terroristen Laatste telexbericht De torpedeering van de Athenia Voldoende plaats in de reddingsbooten Italiaansch Duitsch militair pact van kracht? Niet-aanvalspact lusschen Rusland en Japan? VxMal POLEN LAAT ZICH NIF^ OVERROMPELEN. (Van onzen correspondent te Warschau.) WARSCH. U, Sept. 1939. In de stad Lemberg is het dezer dagen tot verschillende opstootjes gekomen, die naar men te Warschau aanneemt, aangestookt zijn door Oekrainsche terroristen. Het gcheele zuiden en zuid-oosten van den Poolschen staat wordt zooals bekend dooi' ongeveer zes milliocn Oekrainers bewoond. Deze minderheid, die een vijfde deel van de bevolking van Polen vormt, is een kardinaal probleem voor het behoud van den Poolschen staat. De beteekenis van het Oekrainsche probleem is des te grooter, wijl de Oekrain sche minderheid noch een „onbewust volk'' is, zooals b.v. de Wit-Russen, noch versplin terd leeft. Daarbij komt, dat de Oekrainers nimmer in den Poolschen staat opgenomen wilden worden en hun levensgemeenschap met de Polen dus steeds min of meer onvrij willig was. Hun geschiedenis. De jongste geschiedenis der Oekrainers be gint met de Russische catastrofe van liet jaar 1917. Er is wel eens beweerd, dat de nationale opstanding der Oekrainers in den wereldoorlog enkel en alleen een gevolg van de intrigues van den Duitschen generalen staf geweest zou zijn, maar anderzijds staat vast, dat de „Oekrainsche Volksrepubliek" het eerst door de Entente bekend werd - n aan het einde van 1917 hadden Engeland en Frankrijk officieele vertegenwoordigers bij de Oekrainsche regeering te Kiew. Op 9 Fe bruari '18 sloten ook de vertegenwoordigers van de Oekrainsche Volksrepubliek met de Centrale Mogendheden den vrede van Brest- Litowsk, waarbij aan deze republiek alle Oe krainsche gebieden in Rusland, Polen en de Donaumonarchie met inbegrip van het z.g. Chelmer Land (in de tegenwoordige wojwo- de Loeblin) werd geschonken. De mogelijk heid van een grooten Oekrainschen staat dook op, werd echter door de gebeurtenissen van het jaar 1918, het fiasco der Centrale Mo gendheden, de meeningsverschillen in de Oekraine zelf en den opmarsch van het Pool- sche en het Sovjet-leger onderdrukt. Tegen de Sovjets en de Polen. West- en Oost-Oekrainers hebben daarop gepoogd, hun staat met de wapens in de hand tegen de Sovjets en tegen de Polen te verdedigen. Alleen reeds de West-Oekrainers hadden in April 1919 de beschikking over ongeveer 200.000 weerbare mannen en lever den daarmede in Oost-Galicië een verbitter den strijd tegen het leger van Pilsoedski. Van den herfst van 1918 tot Juli 1919 wisten zij zich op'den bodem van hun vaderland te handhaven, maar in het najaar van 1919 werden de Oekrainsche troepen in den „Vier hoek des Doods" door de troepen der Russen, Polen en Roemenen onder den voet geloo- pen. Desondanks heeft de Opperste Raad der Geallieerden te Parijs in 1919 en 1920 nog rekening gehouden met de schepping van een Oekrainschen staat. Op 14 Maart 1923 keurde de Entente de an nexatie van de Oekraine goed. Ontevredenheid. De Oekrainers hebben in deze oplos sing nooit toegestemd. Zij zijn wel is waar Poolsche staatsburgers ge worden, maar van een samenleving van het Oekrainsche en het Poolsche volk kan moeilijk gesproken worden. Polen heeft dat van het begin af op zeer drastische wijze moeten ervaren en leeft sinds 1920 eigenlijk nog steeds in een oorlogstoestand met de Oekrainers. Op het platteland en in de steden voeren de Oekrainsche organisaties een voortduren- Öuifschers. i l*Pr>1er». KB Wit-Russen B Kasjoeberv H!f Litauers, letten S8SS8. Oekrainers lllllllll Slowaken den strijd tegen de Poolsche politie, die tot taak heeft elke politieke activiteit in de kiem te smoren. Vooral in de hoofdstad van de West-Oekraine, in Lemberg, komt het steeds weer tot opstootjes, die voor 'n groot deel van de Oekrainsche studenten uitgaan. Be zoekt men Lemberg, dan stuit men ieder oogenblik op de sporen van dezen bloedigen strijd tusschen staat en minderheid. Boycot Poolsche staat. Inderdaad maken de Oekrainers het den Polen niet gemakkelijk om tot een betere sa menwerking te komen. Zoo grijpen zij iedere gelegenheid aan om den Poolschen staat te boycotten. Van den haat tegen de Polen krijgt men ecnig begrip, wanneer men hoort, dat er heele streken zijn, waar men rookt noch drinkt, wijl tabak en alcohol staats monopolies zijn. Tal van tegenstellingen. Door de politieke, religieuse en cultureele tegenstellingen is zoo in den loop van eenige tientallen jaren een gespannen toestand ont staan, waarin aanvallen op kleinere Pool sche politiestations en het neerschieten van Poolsche gendarmes niet meer tot de zeld zaamheden behooren. In normale tijden be hoeft dit nog geen bijzondere gevaren voor den staat op te leveren; het Poolsche gouver nement was steeds machtig genoeg om op eenige uitzonderingen na orde en rust ook in de Oekrainsche gebieden te bewaren. Het beheft echter geen betoog, dat Warschau onder de huidige omstandigheden, nu een oorlog dreigt, niet geheel zonder vrees naar de lastige Oekrainers kijkt en alle mogelijke maatregelen neemt om zich tegen onaange name verrassingen te vrijwaren. GROOTE VREUGDE OVER DE BRITSCHE EN FRANSCHE HULP. Duizenden verdringen zich voor de Britsche en Fransche ambas sades. Uit geheel Polen komen berichten binnen over de geestdriftige betoogingen, waarmee men in dorpen en steden uiting geeft aan zijn erkentelijkheid jegens Frankrijk en Engeland voor de hulpverleening, waartoe deze landen besloten hebben. In de hoofdstad heeft men onver getelijke uitbarstingen van enthousi asme te zien, aldus Havas. Duizen den menschen kwamen uit alle wij ken der stad. Er vormden zich stoe ten die elkaar op de pleinen ontmoet ten, alsof het georganiseerde betoo gingen waren. Voor de Fransche en Britsche ambassade stond een enor me menigte, die van minuut tot mi nuut aangroeide en elk verkeer on mogelijk maakte. De Marseillaise en het God Save The King werden ge zongen en gespeeld door de Poolsche radio-omroep, zoodat men deze lie deren kon hoeren in alle straten, waar luidsprekers stonden opgesteld. Een onbeschrijfelijke emotie maakte zich van het volk meester. Vrouwen en grijsaards zag men weenen van vreugde en van vele huizen werden spontaan naast de Poolsche ook de Fransche en Engelsche vlaggen uit gestoken. Vrees voor toenemende werkloosheid. De mobilisatie van leger en vloot heeft ongeveer 400.000 man onttrokken aan de nor male productie. De behoefte aan ailerhand producten van leger en vjoot is zeer groot. Dus, zoo redeneeren sommi gen, met de werkloosheid in ons land is het uit. Of ten minste zoo goed als uit. Zoo eenvoudig is het echter niet. Allereerst is er de ervaring van 1914. Toen is de werk loosheid na de mobilisatie zoozeer gestegen, dat door middel van een noodwetje de uitkeeringen aan de werkloo- zen moesten worden mogelijk gemaakt. In één opzicht staan wij er nu anders voor dan in 1914. Vóór die mobilisatie was de werkloosheid tamelijk ge lijkmatig verdeeld over arbei ders van alle leeftijden. In de werkloosheidsperiode, die wij nu al jaren doormaken, is ge bleken, dat een man boven de 35 iaren al speciale moeilijk heden begint te ondervinden bij het zoeken naar werk. Het percentage werkenden is on der de arbeiders beneden de 35 grooter dan onder do ou deren. Er zijn tal van'bedrij ven, die uitsluitend met jonge krachten werken. De mobili satie heeft nu juist die jon gere krachten weggehaald en daardoor komen een aantal tijdelijke plaatsen voor oude ren vrij. Daarbij ziet men echter, dat zooveel mogelijk gepoogd wordt om uit te komen met het personeel, dat men over gehouden heeft. Van een be langrijke vraag naar nieuw personeel is zeker in bedrij- ven met veel vast personeel nog geen sprake. De interna tionale toestand heeft verder een sterk remmende werking op de werkgelegenheid.. De scheepsbouw ondervindt er moeilijkheden door, de export industrie, die op het oogen blik nog niet ernstig is aange tast, kan door een internatio naal conflict zoo goed als stil komen te liggen, de andere industrieën kunnen gebrek aan grondstoffen krijgen, de woningbouw stokt. Degenen, die een toeneming van de werkloosheid verwachten, heb ben goede argumenten. DE DERDE DINSDAG IN SEPT.... De Haagsche Post (lib.) schrijft: Het is sinds vele jaren geen gewoonte meer van de Tweede Kamer om de Troon rede tot een onderwerp van discussie te maken en haar met een Adres van Antwoord te reciproceeren. Ons dunkt echter, dat er gereede aan leiding is dezen keer van den gewonen regel af te wij ken. Er is in den binnen- landschen toestand veel, dat aan het grootc publiek niet voldoende duidelijk is. Het huidige kabinet heeft geen reden gevonden om zijn op treden met een regeerings- verklaring te verantwoorden. Ons is niets bekend van de veranderingen, welke in het regeeringsbeleid zullen wor den aangebracht. Nog meer nieuwsgierig zijn wij naar de wijze, waarop in de stij gende nooden der schatkist zal dienen te worden voor zien. Ten slotte weten wij slechts uit spaarzame kran tenberichten, hoe de verschil lende politieke partijen zich ten opzichte van jhr. De Geer's kabinet zullen gaan gedragen. Moeten wij er dan maar genoegen mede nemen over dit alles en nog zooveel meer pas iets te vernemen, als in November het groote politieke debat een aanvang zal nemen? En is, vragen wij verder, onze situatie in den dreigenden wereldchaos niet de moeite van een tijdige openhartige bespreking waard? Men logge op den derden Dinsdag en volgende dagen de kaarten open! VERGADEREN KOST GELD! Uit de Nieuwe Rotterd. Crt.: Gelijk bekend, kost iedere vergadering der Eerste Ka mer, wanneer de leden voltal lig opkomen, aan het land duizend gulden per dag. Gewoonlijk worden de leden Dinsdagavond om half negen opgeroepen; zeer onbeduiden de ontwerpen komen op de agenda voor, zoodat de leden meestal na eenige minuten huiswaarts kunnen gaan. Woensdag daarop volgende wordt de vergadering des voormiddags om elf uur uitge schreven en dan komen meer belangrijke wetsontwerpen aan de orde. Wanneer nu eens met de oude traditie werd gebroken en de vergadering des Dins dags niet 's avonds om half negen begon, doch des namid dags half twee, dan zou dit meermalen tot gevolg hebben, dat de agenda zou worden af gewerkt, in twee dagen, n.1. op Dinsdag en Woensdag, in- plaats van in drie dagen. Be gint de vergadering om half negen, meestal moet dan de Kamer ook nog Donderdag bijeenkomen. Voorts zou aanmerkelijk be zuinigd kunnen worden, in dien de vergaderingen wat langer duurden. Het komt dikwijls voor, dat de voorzit ter de vergadering om half vier verdaagd; ware deze tot een later uur voortgezet, de geheele agenda had kunnen worden afgewerkt en de bij eenkomst op den volgenden dag zou onnoodig geweest zijn. Hot is te verklaren, dat deze overigens uitnemende voorzit ter aan traditie hecht, maar wanneer handhaven van tra ditie gepaard gaat met onnoo- dige uitgaven, dan rgoet in deze tijden, waarin zooveel mogelijk op alles bezuinigd moet worden, met die traditie gebroken worden en moet de Eerste Kamer toonen, dat het haar ernst is, om tot de zoo noodige beperking van uitga ven mede te werken. Het Britsche ministerie van Voorlich ting verklaart, dat het Britsche schip Athenia, dat met 1400 passa giers aan boord op tweehonderd mijl ten westen van de He„riden is ge torpedeerd, een groot percentage passagiers aan boord had, die op den terugweg waren naar Amerika in verband met de crisis. Stephen Early, de secretaris van Roo- sevelt, heeft verklaard, dat de passa giers van de Athenia volgens te Was hington ontvangen berichten in hoofdzaak Canadeezen en Amerika nen waren. Roosevelt heeft een officieel telegram ontvangen, waarin van deze torpe deering melding werd gemaakt. Earley voegde hieraan toe: Ik wensch te doen uitkomen, dat het schip volgens de officieele inlichtin gen uit Glasgow kwam en via Liver- pool met vluchtelingen op weg was naar Canada. Ik wensch daarop te wijzen, aldus Early, om aan te too nen, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat, dat het munitie vervoerde. De Athenia was naar uit Londen wordt gemeld, Vrijdagmiddag uit Glasgow vertrok ken en hadLiverpool aangedaan, vanwaar het schip Zaterdagmiddag om 4 uur onder bevel van kapitein James Reid naar Mon- treal was vertrokken. In de reddingsbooten van de Athenia was plaats voor in het geheel 1830 passagiers. Het schip had een lading van duizend ton ingenomen te Liverpool. Volgens uit Berlijn ontvangen berichten bespreken Duitsche politieke kringen de vraag, in hoeverre het begrip staat van oor log verschilt van een formeele oorlogsver klaring. Verklaard wordt, dat van de inter pretatie hiervan zal afhangen of het Itali aansch—Duitsche militaire verdrag in wer king treedt. HET LUCHTALARM TE LONDEN. Eigen vliegtuigen. Het Britsche ministerie van voorlichting beeft vanochtend om 7.20 uur Britsche zo mertijd verklaard, dat het luchtalarm van ochtend gegeven werd omdat boven de Oostelijke graafschappen en de Midlands niet geindentificccrde vliegtuigen zijn ge passeerd. Een aantal gevechtsvliegtuigen werd de lucht ingezonden en zoodra op be vredigende wijze was vastgesteld, welke vliegtuigen het betrof, werd het signaal, dat alles weer veilig was, gegeven. In de kringen der buitenlanders te Moskou gaat hardnekkig het gerucht, dat binnen kort onderhandelingen zullen worden ge opend voor de sluiting van een nietaanvals- verdrag tusschen Sovjet-Rusland en Japan. WARSCHAU, 4 Sept. Na een hardnek- kigen strijd werd de heilige stad Czestoch- wa, „het Poolsche Lourdes", op twintig kilometer van de grens gelegen, door de Polen prijsgegeven wegens de overmacht der Duilschc strijdkrachten met name der gemotoriseerde eenheden. De Duitsche zware artillerie had tevoren de stad hevig gebombardeerd, waarna tanks en pantserauto's de stad volledig bezetten Men verwacht spoedig een tegenaanval. De Polen hebben Orlowokazk bij Dantzig heroverd. Zij zijn nog steeds in liet bezit van de Westerplatte. „DE ZAAK VAN FRANKRIJK SMELT SAMEN MET DIE VA.N DE GERECHTIGHEID." Minister-president Daladtcr heeft een ra diorede gehouden, waarin hij zeide: „Fransche mannen en vrouwen. Sedert 1 September bij het aanbreken van den dag is Polen het slachtoffer van den meest bru talen en meest cynischen aanval. Zijn gren zen zijn geschonden, zijn steden worden ge bombardeerd Zijn leger biedt den invaller heldhaftigen tegenstand. De verantwoorde lijkheid voor het vergoten bloed rust geheel op de regeering van Hitier. Het lot van den vrede was in de handen van Hitier: hij heeft den oorlog gewild. Duitsehland wil dus de vernietiging van Polen om daarna snel de hegemonie over Kuropa te verzekeren en Frankrijk dienst baar te maken. Ons keerende tegen de ver schrikkelijkste der tyrannieën en ons gege ven woord nakomende, strijden wij voor de verdediging van land en haardstede en voor onze vrijheden. Ik ben mij er van bewust zonder ophouden en tot de laatste minuut tegen den oorlog te hebben gevochten. Ik richt met bewogenheid en teederheid een groet tot onze jonge soldaten, die thans den heiligen plicht gaan volbrengen, dien wij zelf hebben vervuld. liet is de zaak van alle vredelievende en vrije volken. Deze zaak zal overwinnen. Frunsche mannen en Vrouwen, gij zult al uw kracht in het werk stellen in het diepe gevoel van eenheid en broederschap voor het heil van het vaderland. Leve Frankrijk! In de plaats van muntstukken- Ton einde tegemoet te komen aan de be hoefte aan circulatiemiddelen is Duitseh land begonnen met het invoeren van 5 Mark-biljetten, welke blijkbaar in de plaats komen van de muntstukken terzelfder waarde. Zaterdag werden deze biljetten, aldus U.P., in groote hoeveelheid in Berlijn in om loop gebracht. l)it nieuwe bankpapier is uitgegeven als „Rentenmark" en niet als „Rijksmark". Het verschil hier tusschen is, dat formeel de rentenmark gedekt is door hypotheek op on roerend goed. De bankbiljettencirculaire in Duitsehland is naar officieel wordt gemeld, in de af- geloopen week met een kwart gestegen en wel met Mk. 2.196.000.000. tot Mk. 10.906.000.000. Een der wagens over den kop geslagen, de bestuurder gedood. Op den Terheydenscheweg nabij Breda, onder de gemeente Teteringen, is gisteroch tend een auto-ongeluk gebeurd, waarbij één persoon werd gedood. Op genoemden weg reden twee postauto's beiden uit Rotterdam komende, uit Roosen daal en op weg naar Rotterdam, met groo te snelheid achter elkaar. De achterpostauto, bestuurd door den 33- jarigen gehuwde B. uit Rotterdam, trachtte in razende vaart de voor hem rijdende auto in te halen. Toen deze de eerste auto wilde snijden, gebeurde dit op twee wielen. Het volgende oogenblik zwenkte de passeerende auto naar links, sloeg driemaal over den kop en bleef rechts van den weg liggen. B. werd uit de auto geslingerd, en is on middellijk naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht, waar hij een half uur pa aankomst is overleden. Beide auto's werden totaal vernield. Bij de manoeuvres van de passeerende auto kon de voorste auto stoppen, zoodat een aanrijding verme den kon worden. DE POSITIE DER POSTVLIEGTUIGEN. Op de uitreis bevond de Buizerd zich gis teren te Rangoon, de Uil pp de terugreis eveneens te Rangoon en de Emoe te Medan. De Oehoe, die ook op de terugreis is, blijft te Alexandrië in verband met den interna tionalen toestand. OM DEN ZILVEREN BAL. Ondanks de mobilisatie zijn gisteren te Rotterdam de wedstrijden om den zilve ren bal voortgezet. De uitslagen luiden: OvermaasQuick 41, DFCSVV 12, HeraclesFeijenoord 14, ADOWillem II 3—0. Halve eindstrijden: OvermaasFeijenoord 22, (Feijenoord wint na het nemen van strafschoppen), SVVADO 07. De finale zal dus gaan tusschen Feijenoord en ADO. ALKMAAR, 1 Sept. Kaasbeurs. KL Edammer 40 plus, aan bod 4055 stuks, verkocht 3705 stuks, midden- prijs 1717.50, hoogste prijs 18.Aanwezig 1 fabriek ALKMAAR, 1 September. Aardappelen per 100 kg. 2.803.30; aaal- bessen 310; andijvie 502.60; apelen 1.50 7.50; augurken 29.50; bloemkool I 814.50 bloekool II 26; druiven 818; gele kool 3.60; groene kool 3.304.20; kropsla 504.60 komkommers 14; meloenen 5—25; peren 27; prei 4.204.60; peterselie 12; poste lein 0.050.22; pruimen 38; rabarber 1.50 roodé kool 1.402.80; selderie 1.204.40; spinazie 0.12—0.60; snijboonen 3—8: dubbele 0.402.70; tomaten 22.80; uien 3.204.60; wortelen 2.507.50. NOORDSCHARWOUDF, 4 Sept. Aardappelen, grooten 1902; eigenheimers 260270; bl. dito 260290; drielingen 130 270; uien 310330; drielingen 150—60; gele nep 90—230; spercieboonen 615.30; roode kool 1210; wite kool 8090 BROEK OP LANGENDIJK, 4 Sept. Aanvoer: 21000 kg. aardappelen Bevel. 210 220: eigenheimers 260290; bl. dito 290 330; 3500 kg. uien 310—340: grove 330—350; 26 kg. spercieboonen 611; 70 kg. snijboonen 610—7; 750 kg. kroten 80—210 20.000 kg. roode kool 1140; 30.000 kg. witte kool .80; 1000 ke. gele kool 140 ALKMAAR, 4 Sept. Veemarkt. 90 vette koeien 150300, 37 graskalveren 32—62, 42 nuchtere kalveren (slacht) 616. 59 vette schapen 1826, 288 vette varkens 0.50.60

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8