DUITSCHERS STUITEN op moeilijk terrein Duitsch tegen-offensief aan de Moezel DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS "NOORDERKWARTIER Verbitterde strijd vóór de Poolsche weerstandslinie De „Bremen" Ita liaansch Felle rede van Eden Tusschen weg is niet mogelijk Franschen banen zich een weg naar de Saar KONINGSTRAAT 28, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Onze schepen via de Kaap Het Saargebied bij Saarbrücken Dc val van Polen beteekent geen vrede Dit nummer bevat 8 pagina's Vj/EERBERICHT DE BILT SEINTi HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 12 SEPTEMBER 1939 67eJAARG.No. 8719 POLEN, OVERTUIGD DAT HIER GROOTE BELANGEN OP HET SPEL STAAN, VER DEDIGT ZICH TOT HET UITERSTE. De belangrijkste operaties in Polen zijn thans die bij de Boeg-Weichsel- Sanlinie, waar verbitterd wordt ge vochten en volgens de Poolsche be richten de Duitschers er nog steeds niet in zijn geslaagd door de Pool sche verdedigingslinie te breken. Het is te begrijpen, dat de Polen zich zoo hardnekkig verdedigen, want hier staan groote belangen op het spel. Trekken de Duitschers over de Boeg, dan zal de groote verbindingsweg Warschau-Bialystok zijn afgesneden en resten Polen nog slechts twee be hoorlijke wegen naar het Oosten, die naar Brest-Litowsk en die naar Lublin. Om 23 uur meldde Radio Warschau: Alle pogingen der Duitsche troepen om de Poolsche verdedigingslinie aan Narez en oeg te verbreken, zijn mislukt. Aanvallen van snelle gemotoriseerde afdeelingen, die ten doel hadden de verblijven en woningen in brand te steken of te vernielen, worden door detachementen van de tweede linie ver ijdeld. Het commando te Warschau deelt mede: bij de luchtaanvallen op de hoofdstad is ongeveer 20 procent der vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Een bombardements vliegtuig is midden in de stad gevallen. Ten noorden van Warschau is de vijand terugge slagen. Onze afdeelingen in den westelijken sector blijven de verdediging voorbereiden, na op doeltreffende wijze slag te hebben ge leverd". De situatie thans. Volgens Havas is na den tienden dag der .vijandelijkheden de situatie aldus: De Poolsche strijdkrachten-linies die een soort ontzaggelijke accolade vormen welker knoop zou worden gevormd door het gebied van Warschau en Modlin, de boventak zou dan beginnen bij Suwalki tot aan de Oost- Pruisische grens en Litauen en de beneden- tak zou worden gevormd door het middendal van de Weichsel, verlengd door den loop van de San. Op dit onmetelijke front v. ruim 700 k.m. strijden de Polen overal ten noorden of westen van den loop van de Boeg, de Weichs eeln de San, d.w.z. nog vóór hun weerstandslinie. De gevechten zijn bijzonder levendig in het uiterste noorden van het ge bied van Suwalki, in het centrum in den driehoek der samenvloeiing van Bucli en Weichsel, rondom Serok, Modlin en War schau en in het uiterste zuiden van het front aan den linkeroever van de San. De ernsti ge bedreigingen voor de Polen zijn gelegen in de aanvallen in het noorden en in het zui den Gelijk bekend is heeft de DuitsChe stra tegie sedert haar stichters Yon Steins, Clau- jewitz en von Moltke steecis onder den ban gestaan van het voorbeeld van den slag bij Canae, d.w.z. de omvatting van den vijand door de beide oprukkende vleugels. De Duit sche militaire leiders schijnen een soortge lijke manoeuvre ten uitvoer te trachten te leggen. Maar deze stuit op een bijzonder moeilijk terrein, zij het ook om zeer verschil lende redenen in deze beide sectoren van tien slag. BIJ HET KAARTJE: De zwarte pijlen geven den Duitschen op- marsch weer naar de Poolsche hoofdstad; de stad Modlin ten westen van Warschau wordt thans eveneens sterk bedreigd. In het noorden van de streek Suwalki ligt een gebied van bosschen en meren. Meer naar het oosten, langs de stad Bialystock, strekt zich het onmetelij ke woud van Augustow uit en nog meer naar het oosten ligt tenslotte het beruchte woud van Biaiowiez, het grootste bosch van Europa, waar nog kudden bizons in vrijheid leven: bosch en nuoerasgebiedcn die weinig gunstig zijn voor het mas sale gebruik van gemotoriseerde corpsen, die de kracht uitmaken van de Duitsche legers aan het oos telijke front. In het uiterste zuiden ligt een bergachtig gebied de eerste uitloopers van de Karpathen De algemeene richting van deze uitloopers is Zuid-Noord. Aan weerskanten loopen tal rijke rivieren die aan de rechterzijde in den Weichsel stroomen, de Ropa, de Istoka, de Vistok of Oslawa, een zijstroom van de San. Al deze terremdoorsnijdingen, heuvels en waterstroomen, staan loodrecht op de as van de opmarsch van het Duitsche leger, het z.g. leger van Slowakije. Ieder dezer insnijdingen voor den loop van de San kan aanleiding bieden tot een krachtigen weerstand tot vertraging van den kant der Poolsche troepen, die daarbij kun nen steunen op het fort van Prezemyl. Felle strijd om Lwow. Volgens een Russisch radiostation is de stad Lwow gisteren verscheidene malen ge bombardeerd. Gemeld wordt, dat het Pool sche leger in de omgeving van Tsjestotsjowa en Posnan zich met succes een weg baant naar het gros van het Poolsche leger rond om Warschau. Ten noorden van den Weichsel naderen de Duitsche troepen zonder op tegenstand te stuiten de vesting Modlin. De brug over den Weichsel ligt reeds binnen het bereik van de Duitsche artillerie, aldus de Duitsche nieuwsberichten. De Rotterdamsche Lloyd deelt mede, dat haar passagiersschepen „Dempo" en „Baloe- ran" bestemd om op 13 September resp. van Rotterdam en van Batavia te vertrekken, de route langs Kaap de Goede Hoop zullen ne- In volle zee verkocht. Zooals men weet, zegt de N. R. Crt. is over het lot van het Duitsche s.s. Bremen nog steeds officieel niets bekend geworden. Het schip verliet vlak voordat Engeland en Frankrijk aan Duitschland den oorlog ver klaarden, New York met vrij groote vertra ging en zonder passagiers aan boord. Nadien kwamen er berichten, dat de Bremen voor dat do oorlog uitbrak, reeds op een afstand door een oorlogsschip werd gevolgd. Van Duitsche zijde werd alleen bekend gemaakt dat het mailschip in veiligheid was. Wij vernemen thans, dat schepen, die om trent denzelfden tijd als de Bremen den oce aan van West naar Oost overstaken radio berichten hebben opgevangen, waaruit men opmaakte, dat de Bremen twee dagen na haar vertrek van New York, dat op 30 Au gustus plaats had, dus zeer kort voordat Engeland aan Duitschland den oorlog ver klaarde, in Italiaansche handen overging. De Bremen zou dus als Duitsch schip New York hebben verlaten, terwijl alles voor een evcntueelen overgang tot Italiaansche natio naliteit in orde was gebracht, welke over gang definitief werd toen het schip op den oceaan voer. Den kapitein zou hiervan dooi de radio mededecling zijn gedaan, waarbij hij opdracht zou hebben gekregen om de Italiaansche vlag te hijschen. De noodige pa pieren moeten zich ook reeds aan boord heb ben bevonden. Het is bekend, dat de kapiteins van Duit sche zeeschepen reeds geruimen tijd in het bezit waren van verzegelde enveloppen, wel ke instructies bevatten voor tijd van oorlog. Deze enveloppen mochten alleen nadat be richt ontvangen is van het uitbreken van oorlog geopend worden. De Bremen zou thans als Italiaansch schip naar een Italiaansche haven onderweg zijn, of daar reeds zijn aangekomen. Onderstaande kaart geeft de omge ving van Saarbrücken weer. De Fransche troepen zijn in den aanval en bedreigen Klarenthal, Fürstenhausen en Völklingen; men zou dit moeten afleiden uit de Fran sche berichten, die vermelden, dat de vijand de bruggen over de Lauter- bach heeft vernield. De Fransche troepen zouden in deze richting be langrijke posities hebben veroverd, waaromtrent men thans het stilzwij gen wil bewaren. Ook in het bosch van Warndt (dat grootendeels op Duitschen bodem ligt) zijn de Franschen opgerukt; eenige dorpen werden door hen be zet. De Duitsche verdedigingslinie, die zich vóór de rivier de Saar uitstrekt, bestaat uit forten, welke in '38 ge bouwd zijn en zouden behooren tot de Siegfriedlinie; hiervan maakte Ilitler in October '38 gewag, toen hij besloot, ook het gebied van Saar brücken, te fortificeeren. Toen de Britsche minister Eden gisteravond een radiorede hield voor Engeland en de Vereenigde Staten en daarbij de opmerkelijk eensge zindheid besprak der Engelschen, gaf hij daarvoor de volgende redenen: „Wij hebben een goed geweten, wij hebben een goed geheugen". Daarom is, aldus Eden, het volk van dit land bereid een zeer langen oorlog te voeren tot het bittere einde, wan neer dat noodig mocht zijn om de wereld te bevrijden van het Hitle- risme en van alles wat dit Hitleris- me met zich mede brengt. Door Hitiers eigen beslissing, vervolgde de minister, moet onze nieuwe beschaving opgebouwd worden door een in oorlog zijnde wereld. Wij zouden het anders ge wild hebben, maar onze nieuwe beschaving zou even goed opgebouwd worden, want sommige krachten zijn grooter dan de men sehen en in die nieuwe beschaving zal vrijheid en gelegenheid en hoop voor allen gevonden worden. Engeland heeft bewezen groote risico's voor den vrede te willen nemen, zeide Eden, doch ook deden wij, voor de oorlog uitbrak, alles wat woorden kunnen doen om onze houding ondubbelzinnig duidelijk EDEN. te maken aan de Duitsche heerschers opdat en hier maak in gebruik van de eigen woorden van den eersten minister er geen „tragische dubbelzinnigheid" zou kun nen bestaan. Noch deze Duitsche regee- ring, noch eenige andere Duitsche regee ring zal ooit een rechtvaardiging hebben om te zeggen, dat er twijfel bestond ten aanzien van de actie die wij moesten on dernemen. Hitier kreeg nog alle kansen. Alle beweegredenen zijn Hitier aangeboden, aldus vervolgde Eden, om den weg te betre den van vreedzame onderhandelingen en de Poolsche regeering had dit beginsel aan vaard. Maar Hitier heeft opzettelijk en met vaste bedoeling onderhandelingen onmoge lijk gemaakt! De Duitsche rijkskanselier ging zoover met zijn cynisch veinzen, dat hij eindelijk Polen binnenviel omdat Polen in gebreke bleef de vredesvoorstellen te aanvaarden dit het zelfs nooit van de Duit sche regeering had ontvangen. Er heeft nooit een meer flagrante bespotting van dien internationalen goeden trouw bestaan. Hitier verkoos geweld. Hij heeft de keuze gemaakt en moet de beslis sing ondergaan. Voor ons is er thans geen terugkeer. Wij hebben geen twist met het Duitsche vofk, maar er kan geen blijvende vrede zijn voordat het nationaal socialisme en alles wat het vertegenwoordigt aan onderdrukking, geweld en gebroken trouw, van de aarde is verbannen. Dit is een zaak, die geen compromis toelaat. In de eerste plaats d'us zoo herhaalde Eden is ons geweten zuiver maar in de tweede plaats hebben wij een goed geheu gen. Na vervolgens de reeks van Hitiers ge broken beloften en der zijde geschoven ver bintenissen te hebben opgesomd, vroeg Eden hoe het mogelijk was aan de conclusie te ontkomen, dat het verdrag van Versailles geen grief was die hei-stel behoefde, maar een voorwendsel voor het gebruik van ge weld. Laat de nationaal sociaJisitische leiders zich thans afvragen naar welk lot zij het Duitsche volk leiden. Sprekende over wat hij vreemde waanvoor stellingen onder de nationaal socialistische leiders noemde, welke het best onmiddellijk opgeheven kunnen worden, verklaarde Eden „Onze vastberandeniheid om dezen oorlog tot hot einde toe door te zetten, is onge schokt en wij moeten het den nationaal so cialistische leiders duidelijk maken, en wanneer wij kunnen ook het Duitsche volk dat dit land, zooals de eerste minister reeds gezegd heeft, niet ten oorlog is getrokken om het lot van een verafgelegen stad im een vreemd land maar om te toonen, dat agressie niet loont en dat het Duitsche volk moet begrijpen dat dit land van zins is voort te gaan met den strijd totdat het doel is bereikt. Een snelle overwinning in Polen zal niet gevolgd worden door onver schilligheid of capitulatie van de westelijke democratieën! Verwachting: Matige, meest Westelijke wind, gedeelte lijk bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk enkele regen buien, iets koeler. Het laatste Fransche legerbericht luidt: Ondanks den vijandelijken weerstand zijn onze aanvallen voortgegaan' belangrijke vor deringen te verwezenlijken op een front van ongeveer 20 k.m. ten Oosten van de Saar. Havas geeft hierop het volgende commen taar: De vandaag door het Fransche hoofdkwar tier gepubliceerde communiqué's bevestigen, dat sedert twee dagen een belangrijke ope- ratie wordt uitgevoerd „tusschen de Saar en de Kleine Vogezen", d.w.z. in het grens gebied tusschen de stadjes Sarreguemines en Bitche aan Fransche zijde en Klieskastel en twee bruggen aan Duitsche zijde. De opera tie, waarvan reeds gesproken werd in het vorige communiqué speelt zich af over een front van 20 k.m. Het is dus reeds een be langrijke beweging, die de afmetingen van een eenvoudig optrekken der voorhoede overtreft. Het schijnt, dat althans op dit deel van het Westelijk front de phaze van slaagsraken is gevolgd op die van contact en nadering. Opgemerkt moet worden, dat de Fransche troepen nog ver van de eigen lijke Siegfriedlinie verwijderd zijn, hoewel in dit gebied ten Oosten van de Saar deze linie niet zoo ver van de grens ligt als in het gedeelte ten Westen van de Saarstreek, waar de afstand tusschen de Fransche en Duitsche versterkte linies bijna twintig k.m. bedraagt. Men zou den geografischen toe stand in dit gebied niet beter kunnen karak- teriseeren dan door de Siegfriedlinie te ver gelijken niet een soort ringmuur, De Saar en de Blies met een gracht en de bebosch- te hellingen, die van Fransche zijde naar Saar en Blies afdalen, met de contrescarp van deze gracht. De Fransche troepen banen zich op het oogenblik een weg naar de Saar langs de Contrescarp. De vijandelijke tegenaanvallen en de afleidingimianoeuvredie gisteren in den sector langs de Moezel werd ondiemo men, hebben ten doel zoo lang mogelijk het momienit uit te stellen, waarop de Fransche troepen in staat zullen zijn den muur van de eigenlijke Siegfriedlinie doeltreffend aan te vallen. Aan het westelijk front zullen dus zelfs die operaties op groote schaal langen tijd het kenmerk van een reusachtige fortifi- catieoorlog behouden. Sinds een paar dagen schijnen de Duit- schors hun voorposten niet zonder strijd te willen afstaan. Zij betwisten hardnekkig de plaatsen, die voor ons winstig zouden kunnen zijn voor artilleriewaarnemingen. Zij hebben een aantal tegenaanvallen ont ketend, die bijwijlen een zeer ernstig karak ter hadden. Plaatselijke aanvallen onzer troepen worden voortgezet op 50 k.m. van het front. De voorhoede trekt normaal ver der over twee derden van diit -gebied. Over het andere derde deel gaat het moeilijker. DUITSCH TEGENOFFENSIEF BIJ DE MOEZEL VOLGENS DE FRANSCHEN MISLUKT. Een Duitsch tegenoffensief bij de grens van Luxemburg, heeft, volgens U. P„ den aanval welke de Franschen hier hadden on dernomen op Duitsch gebied tot staan ge bracht De operaties zijn in dezen sector beperkt gebleven tot den driehoek, die be grensd wordt door de Saar, de Moezel en de grens. Volgens een correspondent van United Press heeft de Duitsche aanval ech ter een zoodanige kracht bereikt, dat het op verschillende plaatsen tot bajonetge- vechten is gekomen in het bouwland aan weerskanten van den weg van Sierk naar ■Saarburg. Ten slotte werd, volgens be richten uit Fransche bron de Duitsche te genaanval echter volkomen teruggeslagen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1