Duitschland's Grimmig verzet zorg voor de neutralen Wij lazen voor U Een groot uur gaat voorbij Groote slag in Polen te wachten Hitier in de voorste linies ■1 w* Marchant contra Colijn Duitsche ziekenhuizen vol gewonden Het neutrale blok moet Engeland de tanden laten zien Onze Oost Prijsopdrijving gestraft Roemenië helpt Poolsche vluchtelingen Eenden wreed mishandeld „De volkeren plegen te staren naar de Britsche boa constrictor". De diplomatieke medewerker van de „Ber- liner Boersenzeitung" houdt zich onder het opschrift: „De Britsche diktatuur" bezig met het Engelsche optreden tegen de neu tralen. Engeland, aldus de schrijver o.a., houdt rekening met de militaire zwakte der neutralen, met hun afhankelijkheid van de Britsche welwillendheid ter zee en met de omstandigheid, dat het gemakkelijk is elk hunner afzonderlijk te brengen tot het ac cepteeren van neutraliteitsschendingen. Dit standpunt is slechts zoolang houdbaar, als de neutralen afstand doen van die solidaire neutraliteit, die te allen tijde verwezenlijkt en met succes tot gelding gebracht kan worden. Hoe eerder zij de tan den laten zieil, hoe vastberadener zij de belangen van het neutrale blok behartigen, des te ongestoor der zullen zij in het genot van den vrede blijven en bevrijd worden van die beperkingen van hun handel, die hun door de Engelsche dikta tuur ter zee opgelegd zijn. Duitsehland neemt deze ontwikkeling met toenemende aandacht waar en zou het niet begrijpen, wanneer iets, wat ook nagelaten zou worden of wanneer de Engelsche ver grijpen met bevangen toegeeflijkheid gepas seerd zouden worden. Engeland verwacht, dat de wereld Enge land als het internationale bureau tot uit gifte van broodkaarten en bon-boekjes zal aanvaarden. Wanneer er een wereldheer schappij bestaat, die de volkeren móeten vreezen, dan is het de wereldheerschappij ter zee. Want, hij het aangewezen zijn van bijna alle landen op goederenruil en aanvulling van grondstoffen en voedingsmiddelen over zee, beteekent de Britsche controle ter zee de facto een controle op de onafhankelijk heid en vrijheid van alle andere volkeren. De doodzonde van Duitsehland in Engel sche oogen is niet Bohemen of Polen, maar bestaat in de poging om zich door het vier jarenplan en de beveiliging van zijn econo mische levensruimte in het Oosten en Zuid- Oosten, te willen onttrekken aan de Brit sche controle en daarmede aan de afhan kelijkheid van Engeland. Hoe komt Enge land er echter hij zich dit hoogste controle recht over allen aan te matigen? Heeft het dit recht langs den weg van onderhandelin gen door de toestemming der volkeren toe gewezen gekregen? Ieder weet. dat het het resultaat is van toepassing van gebruik van geweld. Zijn wet is slechts een gemoderni seerd recht der zeeschuimerij. In stand ge houden en vooral uitgeoefend tegen zwakke neutralen, wordt deze dictatuur met de mid delen van het geweld en de bedreiging met geweld tot afwijzing van een voor alle na ties verplicht internalionaal recht en van de vrijheid ter zee. Engeland vreest daar om niets zoo zeer als dat het voor de eerste maal aan een natie zou kunnen gelukken zich te onttrekken aan de Engelsche supre matie en daarmede den band te breken, waarmede de volkeren plegen te staren naar de Engelsche boa constrictor. Italië wacht de orders van Mus- solini af. Alle Italiaansche bladen publiceeren thans een artikel, dat Zod-ag ondier het op schrift „Italië en zijn lotsbesteimming" cur sief gedrukt in de „Popoio d'Italia" was verschenen. In dit artikel wordt met name verklaard: Op de wijzerplaat der geschiede nis gaat een groot uur voorbij, één van die verschrikkelijke en beslis sende uren, welker voorbereiding bij wijlen tientallen jaren vergt.. Dit is het uur van Versailles, welks voor bereiding teruggaat tot 23 Maart 1919, toen de eerste fascistische groep werd gesticht, die rond Mus- solind een handjevol overlevenden vereenigde, die zoo juist den strijd hadden geëindigd, niettemin weer tot denstrijd werden geroepen. Deze eerste fascistische strijdgroep vorm de de eerste onmiddellijke reactie van de troepen, die uit het bloedbad waren geko men en de illusie liaddem gevonden, dat de overwinning, waarvoor Italië een enorme bij drage in bloed had geleverd, was verminkt geworden en verijdeld, door vier vampyrs, die aan een operatietafel hadden plaatsge nomen alsof het een diner betrof. Wij allen gevoelden de woede voor de wijze, waarop Italië behandeld was geworden. En wij zwoe ren de herovering daarvan om Italië terug te geven wat aan dit land was ontstolen. De orders van Mussolini. Sedert 23 Maart 1919 gelooft en gehoor zaamt het Italiaansche volk aan den duce in den strijd tegen Versailles. Het is met deze. trouw, dat het Italiaansche volk het Keizerrijk heeft heroverd en het zal verde digen. Het is met deze zelfde trouw, dat het fascistische Italië vandaag, zoonis het dat gisteren deed, de orders van Mussolini afwacht. Het fascistische Italië weet, dat het zich op dit oogenblik voor zijn eigen lotsbestemming geplaatst ziet en gelooft, daarom meer dan ooit aan den Duce. Indrukken van den Havas-cor- respondent te Warschau. De correspondent van Havas te Warschau is de PoolschRoemeensche grens overge komen. Tot Lublin had hij geconstateerd, dat de Duitsche luchtmacht den eenigen spoorweg in dat gebied, zoomede de voor naamste strategische punten intensief had gebombardeerd. Duitsche vliegtuigen hebben van Dinsdagavond tot Donderdagmiddag tusschen Lublin en Warschau bommen ge worpen op alle stations, bruggen, straat- en spoorwegen. Op deze wijze hebben zij de evacuatie van gewonden naar Lwow (Lem berg) en het transport van versterkingen naar de hoofdstad vertraagd. Een groot aan tal ploegen arbeiders werkt zonder onder breking aan het herstel der spoorwegen, teneinde op die wijze den treinen gelegen heid te geven door te gaan. De stemming ongeschokt. Indien de omstandigheden in dezen oor log voor Polen minder gunstig zijn met het oog op de meerderheid in aantal en mate riaal van den aanvaller, de psychologische omstandigheden zouden niet beter kunnen zijn dan nu. Alle soldaten, zelfs de gewonde, behouden een uitstekend moreel. Zoowel te Lwow als te Lublin verkeert de burgerbevolking in voortdurenden staat van luchtalarm. Toch heerscht overal dezelfde grimmige vastberadenheid voor de verdedi ging van het vaderland, den vijand tot het laatste tegemoet te treden, De mededeeling over de operaties aan het Fransche front en de door de plaatselijke pers gegeven berichten over de ontruiming van Mainz, Stuttgart, en Frankfort hebben een enthousiasme ontketend, dat overal den wil verhoogt vast te houden, teneinde de bondgenooten in staat te stellen de beoog de doelen te bereiken. De verscheiden communiqué's verbergen niet. dat terrein werd verloren, doch dal heeft het moreel der Poolsche bevolking in niets geschokt. Fransche vluchtelingen gehul digd. Een trein met Fransche vluchtelingen heeft op het grensstation van Swiatin de hulde in ontvangst genomen van het stati- onspersoneel, dat salueerde en innig bewo gen het vertrek gadesloeg. Het Poolsche volkslied werd gezongen. De correspondent besluit zijn relaas met te verklaren, dat „Polen nog niet verloren is." Vijf toko's jesloten. In onze Oost Wordt de prijsopdrijvingswet nog al eens overtreden. De Borneo Sumatra Handel Mij. te Batavia liep deswege een proces-verbaal op. In Cheribon en omgeving zag de politie zich genoodzaakt vijf toko's te sluiten, daar de eigenaars hun artikelen tegen ongehoord hooge prijzen van de hand trachtten te doen. Te Tjiannies liepen eeni- ge tokohouders boeten van f 50.op. Duitsche berichten zeer optimis tisch. Volgens de Duitsche legerberich- ten van gisteren nadert de groote slag in Polen zijn hoogtepunt: de vernietiging van het Poolsche veld leger ten westen van den Weichsel. Terwijl in Zuid Polen de zich taai verwerende tegenstander over den San werd teruggedrongen en de overgang over de rivier in den sector Sano Jawornik Polski, bij Radymno en Jaroslaw werd bezet, begonnen de in de verschillende gebieden in gesloten troepen de wapens neer te leggen. Overal werden pogingen der ingesloten troepenafdeelingen door te breken, verhinderd. Het is na harden strijd om de Poolsche versterkingen aan den Narew gelukt bij Nowgorod en Wizna brughoofden te vor men aan den zuidelijken oever. Poolsche artillerie van ieder kaliber heeft, van de oostelijke deelen van Warschau uit, het vuur geopend op onze zich in het weste lijke deel der stad bevindende troepen. De insluiting van de Poolsche oorlogsha ven Gdingen werd voortgezet. Neustadt en Putzig bevinden zich in Duit sche handen. Zeestrijdkrachten ondersteunen het optre den van het leger door een succesrijke be schieting van Poolsche batterijen en van de oorlogshaven Gdingen. Het luchtwapen heeft de wegen en spoor lijnen ten Oosten van Warschau en in de gebieden van Lemberg en Lublin-Chelm her haaldelijk aangevallen en de zich aldaar be vindende colonnes en troepentransporten verslagen. Te Lemberg werd het station- West verwoest. Inspectie per vliegmachine. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit het hoofdkwartier van den Fuehrer: Weder om heeft de Fuehrer zich per vliegtuig naar de voorste frontlinie begeven, waar op het oogeniblik de beslissing van den grooten slag in Polen zich onweerstaanbaar vol trekt. Deze tweede vlucht vam den Fuehrer leidde naar het centrum van bet operatiege bied tusschen Lodz en Warschau, waar de ingesloten Poolsche troepen wanhopig trachten naar het oosten door te breken. Evenals gisteren landde de Fuehrer op een der oorl'ogsvli-egvelden, enkele kilometers achter het front, waar een formatie ge vechtsvliegtuigen gestat ion neerd was. De commandant kon dien Fuehrer begroeten niet het mededeele-n der resultaten van den vorigen dag: vier en veertig Poolsche vlieg tuigen vernield en talrijke vliegvelden, ver naar het oosten gelegen, vernietigd. Gedurende den rit naar de voorste frontli nies werd de Fuehrer geestdriftig door de troepen toegejuicht. Terwijl de tocht aan vankelijk leidde door een gebied waar hier en daar stukken Poolsch geschut, munitie wagens, uitrustingsvoorwerpen en ook eeni- ge Poolsche tanks, stukgeschoten en immo biel, soms ook uitgebrand, lagen, namen de teekenen, die op strijd wezen, weldra toe. Op de velden stonden zware Duitsche bat terijen, beschermd door afweergeschut, ge reed tot vuren. De Fuehrer reed midden .'V r' V*111 Het Centraalstation van Krakau, door brand totaal verwoest, na de hevige gevechte# tusschen de Poolsche en Duitsche strijdkrachten om het bezit van de stad. De strijd in Polen. Het oogenblik, waarop de Duitsche troepen hij hun intocht in Lodz defileeren voor den commandeerenden generaal. door de voorste artilleriestelling. De divisie staf, die in een half vervallen boerenhuis was ondergebracht, meldde, dat alle Pool sche pogingen met zware verliezen waren gestrand op het Duitsche vuur. Toen de Fuehrer den staf verliet, trokken juist Duit sche pantserwagens, gevolgd door artillerie en licht veldgeschut voorbij. Eerst des na middags verliet de Fuehrer de voorste linie om naar zijn hoofdkwartier terug te kee- ren. Twee treinen met politie naar de grens. Twee speciale treinen met gewapende po litiebeambten zijn naar de Roemeensche grens gezonden. Het verluidt, dat de Roemeensche auto riteiten de vluchtelingen op sympathieke wijze zullen behandelen. De „Timpul" schrijft dienaangaande: Het lijden van Polen vindt bij ons een natuur lijke sympathie. Als goede buren zullen wij al het mogelijke doen om het lot van deze uitgeworpenen te verlichten. WAT MEENEN ZIJ? In het Volk (S.D.A.P.) lezen wij onder het hoofd „stuur loos" het volgende stukje: De ontreddering, diie het Duitsch-Rusisische verdrag in communistische kringen heeft aangericht, vindt haar dagelijksche neerslag in „Het Volksdagblad." De voorzitter der C.P.N., K. Beuzemaker, schreef op 31 Augustus j.1. in dit orgaan o.m.: „Vandaar, dat het volko men juist is, dat de verkla ring van het politieke bu reau der C. P. N. zegt: „Er moet een einde komen aan de „neutraliteitspolitiek en eraan herinnerd dat Polen verleden jaar neutraal bleef, zelfs een stukje van de buit meepikte en... thans zelf aan de beurt is. Wat deze politiek voor Ne derland zou beteekenen zette de politicus Beuzemaker in dit artikel nog aldus uiteen: „Het beteekent, dat de ar beiders moeten eischen, dat er een eind komt aan de „neutraliteitspolitiek" van die regeeringDe Geer Al- barda." Woensdag 6 September, schreef de hoofdredacteur van hetzelfde orgaan. P. de Groot, een hoofdartikel: „Ne derland moet er buiten blij ven". waaruit wij den vol genden zin lichten: „Daarom, besliste verdedi ging van de Nedetflandsche onafhankelijkheid, door geen enkele concessie toe te laten, noch aan de eene noch aan de andere partij. Zulk een houding kan Nederland bui ten de oorlog houden." De communisten zouden ver standiger doen, zoo besluit het Volk, met hun mond te houden .totdat zij weten, wat zij nu eigenlijk meenen, in plaats van, zooals thans, zich bloot te geven aan de lachlust en de verachting der openbaarheid. VERKLAARDE Dr. COLIJN DEN OORLOG AAN ONS PARLEMENTAIR STELSEL? „Het Nationale stelsel ge red" schrijft oud-minister H. P. Marchant boven een na beschouwing, in de Maasbode (r.k.), gewijd aan de voorbije kabinetscrisis. De schr. be handelt eerst dr. Colijns eer ste mislukte poging, een ka binet. te formeeren. Toen dit bedrijf, aldus mr. Marchant, was gesloten met een nega tieve uitkomst, bleef de for- mator vasthouden aan het eenmaal bepaalde aprioristi- sche uitgangspunt. Hij moest het zijn. die het nieuwe kabi net zou formeeren; dus bleef hij doorwerken, toen hij zich had overtuigd, dat hij de groote meerderheid van het parlement tegenover zich zou zien. Het gevolg kon niet uit.blij ven: het moest uitloopen op een oorlogsverklaring aan ons parlementaire stelsel. Zij, die dit stelsel willen gehand haafd zien, ook nu. ia juist nu. omdat de handhaving ernstig werd bedreigd, kon den onmogelijk hun medewer king geven aan een formatie, welke tegen dit beproefde stelsel lijnrecht inging. De strijd herhaalde zich, die hier te lande tusschen 1848 en 1868 is gestreden, toen het parlementaire stelsel, te gen de pogingen om het de weg te versperren, nog moest worden gevestigd: Thorbecke moest worden geweerd. Thans ontbrak eer» groote persoonlijkheid van zijn „for maat", in wie het was geïn carneerd; maar daartegen over stond, dat het reeds his torisch was gevestigd en be zwaarlijk was omver te halen Niettemin heeft de heer Colijn het beproefd. De uit slag van zijn poging liet aan gegevens tot veroordeeling niets te wenschen: het was aan het parlementaire stel sel een oorlogsverklaring, zóó sprekend als maar mogelijK was. Elk spoor van het his torisch gevestigde Neder- landsch-nationa le staatkun dige bestel was uitgewischt Op 25 Juli leidde de heer Colijn een uitheemsch gezelschap de Tweede Kamer binnen, alsof het een Nederlandsch ministerie ware. Het is, zoo besluit de schr. een zegen voor ons land ge weest, dat althans toen onze volksvertegenwoordiging op deze staaitkundiig-revoluttio- naire aanslag op haar be staan meteen het passende antwoord heeft gegeven: wc ermee! SPIJKERS OP LAAG WATER. In het Nationale Dagblad (n.s.b.) lezen wij: In deze veelbewogen dagen nu drie groote mogendheden en een kleine staat in vollen oorlog zijn, nu Nederland gemobiliseerd heeft en de handhaving onzer onzijdig heid reeds enkele tientallen volksgenooten het leven heeft gekost, beware men toch vooral zijn koelbloedigheid. Men late zich niet van streek brengen door de alar- meerende berichten over de radio en niet door de wereld schokkende gebeurtenissen, die men in zijn ochtendblad leest. Men leze veeleer zijn och tendblad met een open oog voor nieuws, dat geschikt is om het gemoed rustig te stemmen en een onbewogen heid des geestes te bewaren, die zich vol aandacht over het onbelangrijke buigt. In dit verband vragen wij aandacht voor enkele feiten van den dag, die ons heden bij de lezing van het ochtend blad van een bekend groot dagblad troffen als rustuit- stralende middelpunten in een verdwaasde wereld. Wij aanschouwden met in nig genoegen het bloemzoet glimlachend aangelaat van minister Albarda, die in het oude treintje van 1839 rond reed op de spoorwegtentoon stelling te Amsterdam. Wij stelden met genoegen vast, dat de directeur van den Haagschen Dierentuin schuldig verklaard is (zonder- oplegging van straf) wegens overtreding van de oeroude Zondagswet. Wij bekeken met groote be langstelling het prentje van de modeshow, door een Am sterdamsch modehuis gehou den ten bate van het fonds „Ontwikkeling en Ontspan ning van Militairen", met de van schoonheidsvetten glim mende gezichten der achter- snoezige witte tafeltjes geze ten. mooie aangedane dames. Wij zagen met welbehagen tenslotte, dat burgemeester Lambooy van Hilversum (tweede van recht) de post zegeltentoonstelling aldaar niet enkel heeft geopend, maar zich ook deskundig heeft laten voorlichten over het tentoongestelde. Zoolang het leven in Ne derland zoo zijn gangetje gaat, bestaat er geen vrees, dat wij plotseling neiging zouden kunnen gaan gevoe len, om, gelijk weleer ons voorgeslacht, wereldpolitiek te gaan voeren. Rantsoeneering van brood Te Berlijn en in de omgeving is de helft der scholen als ziekenhuis ingericht. Alle universiteiten zijn gesloten, behalve die te Berlijn, Weenen, Muenchen, Leipzig en Jena. Bij decreet is vastgesteld, dat de medische examens vervroegd worden, opdat men het hoofd kan bieden aan de behoefte van het oogenblik. Om op benzine te bezuinigen heeft men bepaald, dat slechts de automobi listen, die een officieel kenteeken dragen, het recht zouden hebben van hun wagen gebruik te maken. Het goederenvervoer naar Oostpruisen ge schiedt slechts te water In de restaurants zijn Maandag en Vrijdag vleeschlooze dagen. In een groot hotel te Berlijn bestond het.me nu gisteren uit soep, rijst en bloemkool en gehak als dessert, de prijzen zijn hetzelfde gebleven. Stijgende ontevredenheid der Oostenrijkers. Te Weenen zijn de beperkingen minder streng. Daar is ook het aantal gemobiliseer- den geringer. Het schijnt, aldus Havas, dat de autoriteiten met liet oog op de groeiende ontevredenheid der Oostenrijkers aarzelen nieuwe beperkingen op te leggen en er naar streven het dagelijksch leven zijn normalen aanzien te doen behouden. De ziekenhuizen en de in hospitalen veranderde scholen zijn vol gewonden, een getuigenis van het ern stige karakter van den oorlog. Distributie van brood. Officieel wordt meegedeeld, dat met in gang van 25 September het brood in Duitseh land zal worden gerantsoeneerd. Het zal dan alleen verkrijgbaar zijn op distributiekaar ten, zooals reeds voor andere artikelen het geval is. De hoeveelheid per persoon en per dag, welke zal worden beschikbaar gesteld, is nog niet bepaald. BALDADIG STEUNTREKKER. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een 35-jarige werklooze op den Oude- zijds Achterburgwal te Amsterdam een ruit van het stadhuis ingeworpen, als protest, omdat hij geen steun ontving. Later heeft hij zich bij de politie aangemeld. De man is in het bureau Singel opgesloten om voor den officier van Justitie te worden geleid- Een oude methode... Gisternacht is in de hoofdstad aan den overkant van het IJ, op een terrein aan den Ivlaprozenweg een gonjezak, waarin vijftien doode wilde eenden waren gestopt, gevon den. De verwondingen aan den hals, wezen er op dat de dieren aan een haak waren gevangen. De vogels worden door middel van een snoer met aas gelokt en wanneer zij hehben toegehapt, naar den wal getrok ken. De haak, welke in den hals zit ge klemd, worilt dan uitgesneden. Dit is een bekende oude methode, en af gezien van het feit dat het een overtreding van de jachtwet beteekent, is het een er gerlijke dierenmishandeling. De politie verzoekt dengenen, die hiervan getuige zijn, dergelijke gevallen bij haar te willen aangeven.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6