GOED NIEUWS voor gemobiliseerden! Stichter der branden te Petten gevat hoogere kostwinners vergoeding en verlofregeling „Strijd tegen Hitier tot Klachten over prijsopdrijving Gelukkige Haagsche baby den laafsten ademtocht" Bittere spijt in het Memelgebied Britsche aandacht alleen voor eersterangs-vraagstukken Maakt Engeland tweemaal dezelfde fout? Het kan verkeeren Regeering bereidt voor: Minister zal krachtig ingrijpen. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat hij erkentelijk is voor de gegevens, die hij naar aanleiding van zijn oproep van vorige week heeft ontvangen over ingevoer de of voorgenomen prijsverhoogingen. Indi- vidueele beantwoording der ingekomen brie ven is uiteraard bij de groote drukte ten de- partemente niet wel mogelijk, doch men kan SPECIALE STEUN AAN HEN, DIE MET KOSTWINNERSVERGOEDING NIET GEHOLPEN ZIJN De Regecringspersdienst meldt het volgende: Bij de Regeering zijn eenige maatregelen in voorbereiding, welke strekken om de maatschappelijke zorgen van de buitenge woon onder de wapenen geroepen dienst plichtigen zooveel mogelijk te verlichten. Daartoe zal o.a. het bedrag, dat ten hoog ste aan kostwinnersvergoeding kan worden toegekend, van I 2.50 op f 3.— per dag wor den gebracht, terwijl in bijzondere gevallen het bedrag van f 3.met machtiging van den minister van Defensie nog eenigermate zal mogen worden overschreden. NIET IN ALLE GEVALLEN. Dit wil niet zeggen, dat alle vergoedingen verhooging zullen ondergaan, maar dat in sommige gevallen, waarin thans reeds f 2.50 per dag aan vergoeding wordt genoten, doch waarin dit bedrag niet voldoende blijkt in verband met den achteruitgang van de ge zinsinkomsten, en b.v. in verband met de grootte van het gezin, die vergoeding kan worden verhoogd. Verder zal de verhooging soms noodig blijken ten aanzien van gezin nen, die in het buitenland verblijf houden, tiaar in verschillend© streken in het bui tenland een andere maatstaf voor levens onderhoud moet gelden dan hier te lande. ZIJ, DIE AAN KOSTWINNERSVER GOEDING NIETS HEBBEN. Voorts is een regeling te wachten welke beoogt steun te verleenen aan diegenen, die door opkomst in mili tairen dienst in onoverkomelijke moeilijkheden zijn geraakt en met 1 toekenning van kostwinnersvergoe ding niet of niet voldoende geholpen zijn. De regeering heeft het hoofdbestuur van de Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens bereid gevonden zich met de uitvoering van deze regeling te be lasten. Daar deze vereeniging voor dit doel niet over voldoende geldmiddelen beschikt, heeft de regeering haar een zeker bedrag aan subsidie toegezegd met de bepaling, dat deze subsidie zal worden verhoogd met een gelijk bedrag als de vereeniging van ande re zijde aan bijdragen mocht ontvangen. Wanneer dus iemand de vereeniging steunt, hetzij met f 100.hetzij met een kwartje of een dubbeltje, kan hij er op rekenen, diat het rijk er evenveel bijlegt. Het adres van de vereeniging is: Amsterdam C., Wetering schans 96, terwijl het nummer van de post rekening is 12459. VERLOFREGELING IN VOOR BEREIDING. Ook is een verlofregeling in voor bereiding, doch eerst moet nog wor den nagegaan, in hoeverre de toe stand het verleenen van verlof ge doogt. Voorshands zal het verlof in elk geval slechts op beperkte schaal kunnen worden verleend. De regee ring hoopt, geleidelijk eenige uit breiding aan het verlof te kunnen geven. Het is van belang dat afgescheiden van deze regeeringsmaatregelen ook van particuliere zijde alles in het werk wordt gesteld om de moeilijkheden en zorgen, welke op de schouders van de gemobiliseer den of van hun gezinnen rusten, zooveel mogelijk te helpen verlichten. DE TAAK DER WERKGEVERS. Uit maatschappelijk oogpunt is het ge- wenscht, dat de plaatsen, die als gevolg van de mobilisatie zijn opengevallen, weder geheel worden bezet.- De regeering heeft in 500.000ste inwoner van de hof stad geboren. De burgemeester passeert zelf de acte. Zaterdagavond 9 September om kwart over negen heeft mevrouw van Straalen—Koper draad, wonende Plein 11a te 's Gravehiha- ge, het leven geschonken aan een flinken zoon, Luclwig ohannes genaamd. De vader van den jonggeborene, de siga renhandelaar J. M. van Straalen, die in de buurt van Nijmegen onder de wapenen is, kreeg verlof onmiddellijk huiswaarts te keeren en toen hij zich gisterochtend naar het bureau van den burgerlijken stand be gaf, deelde het hoofd van dit bureau, de lieer P. C. Wesseling hem mede, dat li^j de vader is van den 500.000sten inwoner van Den Haag. De heer Wesseling verzocht hem heden middag om half vijf op het stadhuis aan de Groenmarkt te verschijnen, opdat de bur gemieester, als ambtenaar va.n den burger lijken stand, de desbetreffende acte zou kun nen passeeren. En zoo had gistermiddag om kwart voor vijf in de kamer van den burgemeester de aangifte van den aOO.OOOi*, Hagenaar plaats. Bij deze gelegenheid overhandigde de ambtenaar dien heer van Stralen een spaar- bankboeokje met f 100.er op, als een ge- '-'"henk van de gemeende voor de b*1*'. Bijna dagelijks komt het Nederlandsche ka binet bijeen voor het bespreken van maat regelen in verband met den Internationalen toestand. Spr. bracht hulde aan het geduld van lord Halifax en Chamberlain en stelde vast, dat door het verdrag van Duitschland en Rusland Italië, Japan en Spanje, alsmede alle landen, die gevoel hebben voor eer en de elementaire beginselen van eerlijkheid, zich van Duitschland hebben afgekeerd en verontwaardigd zijn over zulk een niet goed te praten, gemeen en koel berekend gedrag. Londen ontvangt een boodschap der Duitsche onafhankelijke so cialisten. De Britsche onafhankelijke arbeiderspartij heeft gisteren een boodschap ontvangen van de onafhankelijke socialisten in Duitschland Deze boodschap is gedateerd op 30 Augustus en op clandestiene wijze via een neutraal land doorgegeven. In de boodschap wordt verklaard, dat on danks de Gestapo, die thans de arbeiders in Duitschland controleert, de illegale strijd voortduurt. Vlugschriften worden verspreid onder de arbeiders aan de fortificaties, waar in wordt opgeroepen tot den strijd tegen „de politiek van agressie en oorlog van Hit- Ier". De boodschap besluit als volgt: „Binnen of buiten onze grenzen, in tijd van vrede of van oorlog, in vrijheid of in de gevangenis, de strijd zal voortgaan tot den laatsten adem tocht «aak t dit verband met groote waardeering verno- I men, dat zeer vele werkgevers hun onder de wapenen geroepen personeel niet of al thans tijdelijk hebben ontslagen en de open gevallen plaatsen ook slechts tijdelijk heb ben doen bezetten door niet-gemobiliseerden opdat de gemobiliseerden, wanneer zij we der uit dienst komen, in hun oude betrek king kunnen terugkeeren. Bovendien hebben vele werkgevers het verschil tusschen loon en kostwinnersver goeding geheel of voor een deel weggeno men door hot toekennen van een toeslag. De regeering beseft volkomen, dat niet alle werkgevers aldus kunnen handelen, met name niet zij, die tengevolge van de algpmeene mobilisatie zelf in min of meer groote moeilijkheden zijn komen te ver- kceren. Echter moge de regeering een op wekking verrichten tot alle werk gevers, die tot heden in dit opzicht hun standpunt nog niet hebben be paald, om ten behoeve van onze ge mobiliseerden zóó ver te gaan. als in verband met hun eigen omstan digheden mogelijk wordt geacht. Iedereen kan helpen. Ook het publiek kan onder de huidige omstandigheden steun aan gemobiliseerden verleenen. De regeering doet een beroep op iedereen, die daartoe in staat is, om te doen wat in zijn vermogen ligt om de zorgen van de ge mobiliseerden te helpen verlichten. EEN 20-JARIGE JONGEN. In den nacht van Zondag op Maandag te omstreeks 12 uur werd de Zijper brandweer gealarmeerd voor een brand op het bloem- hollenibedrijf van de N.V. voorheen Getor. Zonneveld en Philippo te Stolpen. Toen de brandweer spoedig (er plaatse was, bleken 5 stroo- en rietschelven op het terrein van genoemde fa. nabij 't duin in de oiuniddel- lyke nabijheid van het Zwanenwater in brand te staan. De stroo- en rietschelven verbrandden totaal, terwijl ook een tweetal met riet geladen lorries in vlammen opgin gen. De brandweer heeft zijn werkzaamhe den op het zeer moeilijk te bereiken terrein beperkt tot blusschen en voorkomen van duinbrand bij het Zwanenwater. Nader vernemen wij, dat bij onderzoek is gebleken dat de brand aan kwaadwilligheid is te wijten en een vervolg is op de verschil lende branden, die onlangs te Petten plaats vonden. In verband hiermede is door de rijks- en de gemeentepolitie gearresteerd een 20-jarige jongen uit Petten, die een beken tenis heeft afgelegd en tevens bekende alle branden te Petten te hebben gesticht. Hier mede is dus een einde gekomen aan de ver schillende brandstichtingen. Een woord van hulde voor het goede recherchewerk van de politie is hier zeer op zijn plaats. Reizigers, die uit het gebied van Memel terug zijn gekeerd, hebben medegedeeld, dat de openbare meening in dit gebied vol bit tere spijt is. Het grensverkeer is aanzienlijk verminderd. In de Duitsche winkels worden kaarten geëischt en de spoorwegen nemen slechts bagage en goederen aan voor Prui sen. De directeur van de „Giornale dTtalia" heeft in zijn blad een artikel geschreven over de richtlijnen van Engeland in den oorlog tegen DuitschJand. Deze zijn mioree- le- en economische blokkade. Door de rao- reelë blokkade poogt Engeland niet alleen Duitschland politiek en econooiiiscb te iso- leeren in Europa en de gehoede wereld, doch ook het Duitsche volk op te zetten tegen Hitier en het nationaal-sociatisme. Dit is een hersenschim. Dezelfde fout heeft Enge land gemaakt ten aanzien van Italië, toen dit land oorlog voerde met Abessiniië. Het natiionaadsocialistiscihe Duitschland is eens gezind en krachtig gedisciplineerd, het voelt krachtig de nationale zaak, welke het in het Oosten deed oprukken. Ook de economische blokkade is een waan beeld. Het Duitschland van heden is niet meer het Duitschland van 1914. Zijn econo mie is sedert zes jaar gericht op de autar chie en belangrijke resultaten zijn bereikt. Bovendien kan Duitschland rekenen op d'e voorziening van grondstoffen uit de Sovjet Unie, waarmede liet over Poolsoh gebied rechtstreeks verbonden zal zijn, terwijl Po len zelf Duitschland eveneens belangrijke voorraden kan leveren. Engeland thans Transvaals bes te vriend. De eerste minister van Transvaail generaal Smots, zegt in een speciale boodschap aan het Zuid-Afrikaansche volk, dat de beslis sing of deelgenomen zou worden aan den oorlog, genomen is door de meerderheid in het parlement in het belang van Zuid Afri ka. „Ik heb die krachtige overtuiging, zoo voegt Smuts hieraan toe. dat dit geen ge legenheid is, waarin wij onze afgescheiden heid ten toon mioeten spreiden van het Brit sche goni/eemebest van volkeren. Onze beste vriend in een gevaarlijke wereld is het Britsche gerneenebest. Engeland in het bij zonder heeft gedurende een generatie aan Zuid Afrika de meest opvallende hulpvaar digheid betoond. Besef van wederzijdscbe gevoelens is ontstaan hetgeen diep en onherroepelijk ver loren zou gaan, wanneer wij thans in dit uur des gevaars onze afgescheidenheid naar voren zouden brengen. Losmaking van het gerneenebest in liet huidig tijdsgewricht zou een smet brengen op onzen goeden naam, welken de tijd niet zou uitwissclien. De ministers Ch. J. I. M. Weiter (koloniën) Hulde aan het geduld van Cham berlain, die tweederangs vraag stukken als Spanje en Japan ver waarloosde. Brigadier-generaal sir Henry Page Croft, lid van het Lagerhuis, heeft in de Rotary Club tc Bournemouth een rede gehouden, waarin hij de voordeelen optelde, welke Engeland in den strijd heeft. Op do eerste plaats is sedert een maand een groote wijziging ingetreden in den stra- tegischen toestand. Toen scheen het nog noodig, dat de Britsche marine het hoofd zou moeten bieden aan de bijna bovenmen- en mr. E. N, van Kleffens (Buitenl. Zaken)'. sc'helijke taak, door niet alleen te moeten strijden tegen de Duitsche vloot en zijn on wettige methoden van onderzeescbe kaap vaart, doch de Middellandsche Zee zou ge sloten kunnen worden voor de Britsche koopvaardij, terwijl de machtige Japansche vloot de positie van Engeland in het Verre Oosten zou kunnen bedreigen en de wegen, waarlangs Australië mensehen en leverur middelen zou kunnen zenden, in gevaar zou kunnen 'brengen. Dit gevaar is tijdig uit 'den weg geruimd. Dank zij de Britsche diplo matie, wel'ke geweigerd heeft ten aanzien van de doodelijke bedrei ging van Duitschland haar aan dacht te concentreeren op vraag stukken van den tweeden rang, welke Italië, Spanje en Japan be troffen. De boeien voor Neerlands kust zijn in verband met den internationalen toestand ingehaald. Te Den Helder is een groote hoeveelheid bijeen ervan overtuigd zijn, dat elk geval nauwkeu rig wordt onderzocht. Hij verzoekt belang hebbenden ook verdere gevallen onverwijld aan het ministerie van Economische Zaken, Bezuidenhout 30, Den Haag, door te geven. Gisteren zijn nog een aantal opdrach ten verstrekt tot instelling op korten termijn van accountants onderzoek bij verschillende importeurs, indu- strieele ondernemingen en grossiers en wel naar aanleiding van ingeko men klachten over doorgevoerde prijsverhoogingen. Voorts is nog last gegeven om bij verschil lende bedrijven van dezen aard voor geval len, waarin mag worden aangenomen, dat inderdaad een in strijd met de wet ingevoer de prijsverhooging werd doorgevoerd, proces verbaal op te maken. „Het. Duitsche volk tegen Hitier opzetten is een waandenkbeeld". De minister van Defensie, A. Q. H. Dijx'hoorn en de minister van Waterstaat, ir. J. W, Albarda in gesprek, tijdens de Maandag gehouden zitting.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8