POLEN S ZEEMACHT Economische neutraliteit Smokkelhandel in menschen Drijvende mijnen langs onze kust t Gaat goed met de giro! Fiscus en vennootschappen De duikbootoorlog Geen oorlogsjournaals in de bioscoop Dn Colijn geen Tweede Kamerlid Kregen de inbrekers berouw Gelden niet afged ragen afhouden. 500 Rijksmark per persoon Postvluchtcn op Indië Eerbied voor den moedigen vijand Minister kan vorderen Zoutzuur over het lichaam De bombardementen op open steden Amerikaansche volk eenzijdig ingelicht? Orde aan de Poolsch-Roemeensche grens Japanneezen in het Fransche leger Ze namen het zoo nauw niet KLEIN, MAAR GEENSZINS ONGEVAARLIJK. ZIJ MOET DE DUITSCHE OORLOGS BODEMS VAN DE KUST VOOR EEN OPEN ZEESLAG ECHTER ONGESCHIKT. (Van onzen correspondent te Warschau.) Zoodra de Polen den zoozeer begeerden toegang tot de zee gekregen hadden, begon nen zij zich een oorlogsvloot te scheppen. Deze is niet groot, maar wel uitstekend en zeer modern uitgerust. Al haar eenheden zijn in de Pucksbaai ten zuiden van het schiereiland Hel, dat niet zijn duinen en wouden diep in de Oostzee dringt, geconcen treerd. De leiding der Poolsche marine ligt hoofdzakelijk in handen van vroegere Oosten- rijksche en Russische zee-officidren en eerst langzaam vormt zich 'n élite van vlootchefs, die hun geheele loopbaan in dienst van de republiek hebben afgelegd. De vader der Poolsche marine. De Poolsche oorlogsschepen hebben in to taal slechts een waterverplaatsing van 26.000 ton. De helft bestaat uit gevechtseenheden, de rest uit hulp- en dienstschepen. Het vloot- personeel omvat 2000 manschappen en 300 of ficieren. Derhalve heeft Warschau geen bij zonder ministerie van marine. De vlootafdee- ling is evenals de luchtafdeeling een sectie an het ministerie van oorlog. Evenmin kent de Poolsche marine den rang van admiraal. De hoogste rang, welken men bereiken kan, is die van schout-bij-nacht. Slechts twee mannen bekleeden dezen rang op de Pool sche vloot: commandant Swirski, die het bevel heeft over de eigenlijke oorlogsvloot, en commandant Unrug, die met de kustver dediging belast is. I)e ware vader der Pool sche marine is echter de gestorven admiraal Porebski geweest zijn titel stamde uit de OostenrijkschHongaarsche monarchie. Tot zijn dood, in het jaar 11127, heeft hij met steun van wijlen maarschalk Pilsoedski on vermoeid aan den opbouw van de kleine marine gewerkt. Hoe zij de Zweden versloegen Polen volgt in zijn drang naar de zee lechts de traditie van de groote Poolsche koningen. Deze heerschers voorzagen in de zestiende en zeventiende eeuw de reeders van Dantzig en Puck voortdurend van op drachten. De eerste Poolsche monarch, die zijn land een eigen oorlogsvloot gaf, was Ladislaus IV7. Hij vestigde in Wladyslawowd, het groote vischcentrum op het schiereiland Hel, het eerste Poolsche marine-arsenaal aan de Oostzee. Zelfs van een gewonnen zeeslag gewaagt de Poolfeche geschiedenis. In het begin van de achttiende eeuw versloegen de Poolsche schepen de vloot van koning Ka rel XII van Zweden bij Oliva. Dit is intus- schen de eenige overwinning ter zee, die de Polen in hun zoo wisselvallige geschiedenis konden behalen. Eerst in 1919 en 1920 dwon gen de Sovjets hen weer tot gevechten te water. In allerijl vormden de Polen toen twee bataljons marine fuseliers, die in de moerassen van Pinsk op kanonneerbooten en rivierschepen met veel moed en succes streden. In de moerassen van Polesië. In dit oostelijke grensland, waar men geen straten vindt en iedereen op schepen en vlotten rondvaart, onderhouden de Polen nog steeds een flottielje van meer dan 40 kanonneerbooten. Het zijn kleine eenheden, met een diepgang van slechts 50 c.M. en een bemanning van 10 tot 40 koppen. Zij bereiken een snelheid van 10 knoopen per uur en heb ben een actie-radius van ongeveer 2000 K.M. De kleinste zijn 7 tot 13 ton groot, de groot ste 60 tot 120. In totaal vormt dit flottielje van Polesië een zeemacht van 1600 ton met bemanning van 800 koppen. Guerilla in de Oostzee. De Poolsche zeemacht omvat verder 2 zware kruisers, 3 lichte kruisers, 3 mijnen zoekers en 20 duikbooten, waarvan er eenige door Nederlandsche werven geleverd zijn. Natuurlijk zullen zij het in dezen oorlog ver mijden, den Duitscheh vijand in een open zeeslag te ontmoeten. Hun taak bestaat daar in, de oorlogsschepen van het Derde Rijk zoo ver mogelijk van de kust af te houden. Afgewacht dient te worden, in hoeverre de nog zoo jonge Poolsche marine daarin zal slagen. De Duitsche opvatting. Te 10.30 uur werden gisterochtend in de Vliestroom drijvende mijnen gemeld. In Texelstroom bij Oudeschild zijn twee drij vende mijnen gemeld, welke door marine vaartuigen worden gevolgd. De Inspecteur-Generaal voor de scheep vaart maakt verder bekend, dat drijvende mijnen zijn aangetroffen langs de Noord zeekust, op de Oosterschelde en in de Wad denzee. 't Bedrijf blijft groeien. Limburgsche vrouw aan het hoofd der bende. Het is de Roermondsche politie gelukt, deels in samenwerking met de marechaussee, een complot te ont dekken, dat een smokkelhandel in menschen dreef. Een tweetal ge vallen kon tot opheldering gebracht worden. In het eerste geval was betrokken een zekere P„ uit Roermond en B. uit Maas- niel. Zij stonden reeds lang onder verden king en werden nauwkeurig geschaduwd. De zaak kwam eerst goed aan 't rollen, toen men de hand wist te leggen op drie Pool sche Joden, die men des morgens om half zes aantrof op de Kapellerlaan te Roer mond. Zij werden meegenomen naar het po litiebureau en aan een langdurig verhoor onderworpen. Tijdens hun ondervraging dischten zij do meest fantastische verhalen op. maar eindelijk bekenden zij, over de Duitsche grens te zijn gesmokkeld. De heele affaire was geleid door zekere vrouw B. uit Eysden. Deze had zich met een der slacht offers te Duisburg in verbinding gesteld. Geheime afspraken. Er werden afspraken gemaakt voor een vlucht naar Nederland. Het eerste slacht offer liet nog eenige lotgenooten uit Berlijn overkomen. Toon het zoover in orde was ge maakt. doken ook P. en B. in Duisburg op. Er werd overeen gekomen, dat zij de vluchtelingen voor 500 B.M. per persoon via Nederland naar België zouden brengen. Er moest 200 R.M. vooruit betaald worden. Van Duisburg trokken zij naar Munchen- Gladbach. Daar zouden de twee Nederlan ders aan het station staan en gezamenlijk zou men verder reizen naar Dalheim aan de grens Het gezelschap miste echter een trein, doch te voet bereikte men 's avonds de grens. Daar stond een der Nederlanders reeds te wachten om de gesmokkelde men schen in ontvangst te nemen. Hij bespeurde echter onraad eu verdween. De vluchtelin- gingen gingen toen te voet verder en over schreden bij Vlodrop de grens. Zij liepen des nachts door naar Roermond. Hier werden zij den volgenden ochtend aangehouden. Na de bekentenis der Polen werden P. en B. opgespoord, aan een verhoor onderwor pen en met de Polen geconfronteerd. Een van ben bleef ontkennen, doch de ander viel al'spoedig door den mand. Smokkeltocht gelukt. In het tweede geval maakte een zekere J. B. gebruik van een vervalscht bewijs van Nederlanderschap van zekeren D. uit Roer mond. om daarmee een Duitschen Jood. eveneens via Nederland naar België te smokkelen. Mot dit bewijs trok D.. een sla- gerskncht, en niet-Nedcrlander, naar Krs- fcld, waar hij bet „bewijs van Nederlander schap" aan don vluchteling overhandigde. Vluchteling en slagersknecht spoorden sa men naar de Kiens. De overtocht gelukte. Aan deze zijde van de grens stond eveneens een slagersknecht te wachten, die den vluch teling overnam, en naar België wilde bren gen. maar beiden werd opgepikt en ingeslo ten. Voor bun bemoeiingen zouden de bei de slagersknechts 350 B.M. ontvangen van J. B.. doch zij kwamen er zonder een cent af. - Wij ontleenen aan bot verslag Post cheque- en Girodienst 1938. uitgebracht aan den minister van Binnenlandsche Zaken: De onzekerheid, welke vermoedelijk voor namelijk ten gevolge van de politieke om standigheden in Europa en in bet Verre Oosten, in economisch opzicht ook in het jaar 1938 is blijven voortduren, heeft op Me ontwikkeling van het postcheque- en giro- verkeer haar invloed in geen enkel opzicht doen gelden. De snelle groei, welke de laatste jaren in bet door den dienst afgewikkelde verkeer viel waar te nemen, heeft zich in het afge- loopen jaar wederom in sterke mate ver toond. De sterke stijging van het algemeen saldo tegoed, welke in 1937 was te constateeren. is in het jaar 1938 nog overtroffen. Het aantal postrekeningen, bij den aan vang van het verslagjaar 312164 beloopendc steeg tot 338012. Dp geldelijke omzet is#n 1938 met 8,9 gestegen en bereikte daarmede een hoogte van ruim f 18.627.000.000,—dit is gemiddeld meer dan 61 miüioen gulden per werkdag! De vermeerdering van het aantal verrichte boekingen beliep 11,3 In totaal vonden ruim 101.948.000 boekingen plaats of gemid deld 334.258 per werkdag. De geldelijke uitkomsten stonden in 1938 bij die van 1937 ten achter. E'en voorloopige berekening geeft een re sultaat. dat ongeveer f050.000 ongunstiger is dan dat van 1937. De grens van de ontwikkelingsmogelijk heid van het postcheque- en giroverkcer is nog niet genaderd en zal in de eerstkomen de jaren ook niet worden bereikt. Bezwaren uit het bedrijfsleven lenen de winstbelasting. Het verbond van Nederlandsche Werkge vers, de Algemeene Katholieke Werkgcvers- vereeniging en de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, alsmede tal van Kamers van Koophandel en Fabrieken, o.m. die te Alkmaar hebben aan den minis ter van Financiën een adres gericht, waar in zij den minister bij zijn optreden nog eens in het kort in kennis stellen met de groote bezwaren, die bij hen bestaan tegen de invoering van een winstbelasting van vennootscliappon, gelijk door zijn toenmali- gen ambtsvoorganger werd voorgesteld bij het wetsontwerp inzake de heffing van een nationale inkomsten- en winstbelasting. Deze beschouwingen der organisaties ko men alle hierin overeen, dat een winstbe lasting van vennootschapen als nadeelig voor de belangen van het bedrijfsleven moet worden verworpen. Tot dusverre behoort Nederland tot de weinige landen, waar vennoot schappen gelegenheid hebben vrije lijk te reserveeren of af te schrij ven, zonder dat de fiscus van die ingehouden winstbedragen een ge deelte voor zich opeischt. Dit betee- kent een zeer groote kracht voor 't economische leven van ons land in vergelijking tot andere landen, waar een winstbelasting reeds be staat. Mocht de regeering van oordeel zijn, dat maatregelen noodig zijn tegen het op min der juiste manier ontgaan van belastin gen door middel van naamlooze vennoot schapiien, zoo heeft zij daartoe het wapen in de hand met de wet op de „richtige heffing". Door de publicatie van de z.g. cootnaban- delijst, aldus de „Voelkische Beobachter", heeft de Britsche regeering met een brutaal cynisme liet einddoel van haar „kruistocht voor de menschheid" ont-hukl: oorlog togen het Duitsche volk totdat dit volledig is uit gehongerd. Oorlog tegen de Duitsclie vrou wen en kinderen. Oorlog tot een absolute Britsche werelddictatuur zal zijn gevestigd. Duitschland heeft deze uitdaging, welke ons herinnert aan de blokkade uit den We reldoorlog. aangenomen in liet bewustzijn van zijn politieke, militaire en oeconoani- sclic kracht. Door den Engelsclien oeconomischen oor log wordt niet Duitschland getroffen, doch in wezen de neutrale staten, die zich in de laatste dagen in toenemende mate hebben te weer gesteld tegen dit Engeteche zeeroo- versdom. 0|> de publicatie van de contralmndclijst door de Britsche regeering zou nu een over eenkomstige maatregel van het rijk binnen kort kunnen volgen. Wanneer Duitschland daarin eveneens le vensmiddelen tot de contrabande rekent, dan moet dit besluit worden beschouwd als liet ons door Londen opged'wongen ant woord. Wij zijn thans niet meer bereid sa- botagemaatrogekm over ons te laten gaan zonder deze passend af te weren. Om tegelijkertijd bij voorbaat iedere on duidelijkheid over den door Engeland ge schapen toestand op te heffen, stellen wij het volgende tegenover de poging van Groot Brittannië de neutrale staten opnieuw te overweldigen: Economische neutraliteit De positie der postvliegtuigen was gisteravond: Pelikaan te Rangoon, en Wielewaal te Singapore op - de heenreis. Op de terugreis bevonden zich de Buizerd te Basra, de Nandoe te Napels en de Gier te Alexandrië. Bouwde Duitschlatid in het ge heim onderzeeërs. Ward Price publiceert in dc „Daily Mail" een studie over den tegenwoordigen duik- boo toor log. Hij acht het waarschijnlijk, dat -Duitsch land sed-ert verscheidene jaren in het ge heim extra duikbooten heeft gebouwd. Hoe groot haar aantal evenwel ook zij, Duitsch land heeft een tekort aan technici en Enge land, met zijn reserves aan levensmiddelen en grondstoffen, kan het verlies dragon van eenige vrachtschepen zonder zijn oorlogs- ixdentieel te zien vemuinderen. Het aantal der roods tot. zinken gebrachte duikbooten wordt geheim gehouden, tenein de te voorkomen, dat de Duitsche autoritei ten er achter zullen komen hoeveel bodems zij moeten vervangen.. Tot waarborging onzer on zijdigheid. Het zal den bioscoopbezoeker wellicht zijn opgevallen, dat sedert eenigen tijd in de Nederlandsche bioscopen geen journaals worden vertoond, welke een beeld geven van handelingen, die onmiddellijk met den oorlog in verband staan. Naar wij thans vernemen heeft de centrale commissie voor filmkeu ring op 6 September het vertoonen van dergelijke journaals voor het geheele land verboden. De bedoeling van dezen maatregel is de absolute onzijdigheid van ons land ook in dit opzicht te waarborgen. Mr. de Wilde in zijn plaats. Als opvolger van den heer H. Botterweg, die ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, heeft de voorzitter van het centraal stembureau tot lid van dit college benoemd verklaard dr. H. Colijn (e 's Gra- venhage. Naar wij vernemen zal dr. Colijn deze benoeming echter niet aanvaarden, aange zien hij, zooals destijds reeds gemeld, voornemens is zitting te nemen in de Eerste Kamer. Als opvolger van den heer Botterweg zal nu tot Tweede Kamerlid worden benoemd de oud-minisler van Financiën mr. J. A. de Wilde. 1. Naar onze opvatting bestaat de door Duitschland eveneens nadrukkelijk ten deele zelfs door bijzondera ambassadeurs ge garandeerde oeconomische neutraliteit' hierin, dat iedere neutrale staat zijn norma le ruilverkeer ook tijdens een oorlog voort zet volgens den maatstaf van den omvang in vredestijd. Alle neutrale staten hebben dit beginsel erkend en tegenover het rijk hun voorne men te kennen gegeven ook tegenover Duitschland volgens dit beginsel te hande len. 2. In flagrante schending met deze alge meen bindende regelen heeft Engeland zich opnieuw schuldig gemaakt aan een schen ding der neutra liteitsbepalingcn en daarme de de desbetreffende staten uitgedaagd tot scherpe tegenmaatregelen. 3. Hiertegenover heeft het rijk niet alleen uitdrukking gegeven aan zijn wil het wa- renverkeer met de neutrale staten gelijk tot nu toe voort te zetten, doch zich tegelijker tijd bereid verklaard door versterkte leve ring het door Engeland bewerkte tekort te vervangen. Dit is het fundamenteel® ver schil met 1914. Engeland wil Duitschland vernietigen en treft daarbij alleen de neu trale staten. Duitschland evenwel, dat zich op ieder gebied uit eigen kracht weet te verdedigen, zal ook de neutralen er voor weten te beschermen in den Engelschen blokkade-oorlog te worden betrokken. De tijden, dat Engelsohe zee roevers het lot der wereld in hun handen hielden, zijn defini tief voorhij. Gesneuvelde Fransche vliegers in Duitschland met militaire eer ter aarde besteld. Artikel i der Algemeene Vorde ritigswet treedt in werking. Gisteren is uitgegeven staatsblad no. 685 bevattende het besluit van 6 September 1939 houdende uitvoering van artikel 4, le lid der Algemeene Vorderingswet 1939. Blijkens dit K. B. kunnen vanwege den mi nister van Economische Zaken personen worden aangewezen om namens hem vorde ringen krachtens de Algemeene Vorderings wet 1939 te doen. Een dergelijke machtiging zal geen lange ren. looptijd mogen hebben dan écn maand. De gemachtigden zullen slechts goederen ter beschikking ingebruik mogen vorderen voor ten hoogste één maand. Jongen te Maastricht omgekomen. deerlijk Tegen D. is proces-verbaal opgemaakt. De Poolsche regeering protesteert. Volgens het Poolsche officieele persbureau heeft de Poolsche regeering besloten bij de regeeringen van alle beschaafde naties te protesteeren tegen de Duitsohe practijken van de bombardeering van open steden en burgerbevolkingen. Eenigen tijd geleden kreeg de elfjarige H. H. te Maastricht een halve liter zout zuur over het lichaam, terwijl hij in bed lag. Zijn oudera broer hing bij het naar bed gaan zijn kleeren aan een haak in een plank boven het bed op. Door het grooterc gewicht begaf de plank het, de flesch met zoutzuur, welke o.m.-op deze plank stond, brak, en de gevaarlijke vloeistof kwam over den te bed liggcnden jongen terecht. Deze bc kwam zeer ernstige brandwonden en moest naar bet ziekenhuis worden vervoerd, waar l hij thans is overleden. Of dwongen de omstandigheden hen, van hun misdaad af te zien Voor de Haagsche rechtbank, gepresideerd door mr. A. B. Bommezijn, stonden gister ochtend terecht de 33-jarige opperman U. L. en de 30-jarige los-werkman C. T„ die in den nacht van 25 op 26 Juli een poging hebbcp gedaan om in te breken in het per ceel Apqldoornschelaan 278, waar een filiaal gevestigd is van Rouppe van de Voort N.V. Vcrd. L. was over een muur geklommen en had een ruitje aan de achterzijde van genoemd perceel met zeep ingesmeerd, waar na hij het met geweld heeft ingeslagen. Daarbij beeft hij de slagader van den lin kerpols doorgesneden, zood'at hij door het groole bloedverlies de poging moest 0|>gc- ven. Met een passeerendc auto heeft verd. L. zich naar den gemeentelijken geneeskun digen dienst begeven waar hij werd ver bonden. Tevoren had verd T. zijn arm met een stropdas afgebonden. Verd. L. erkende het ten laste gelegde feit, doch verd. T. ver klaarde, dat hij al van de inbraak had af gezien, toen dc ruit werd ingeslagen, daar hij pas uit de gevangenis was ontslagen. Geen blanco strafregister. De officier van Justite, achtte de ten laste legging bewezen en de verklaring van T. niet aannemelijk. Beide verdachten hebben goen blanco strafregister meer. Tegen bei den luidde dc eisch één jaar en drie maan den gevangenisstraf. De verdedigers bepleit ten vrijspraak, rasp. clementie. Betoogd werd, dat verdachten niet van de inbraak hadden afgezien, omdat do slag ader was doorgesneden; zelfs met een door gesneden slagader hadden dc mannen vol gens den verdediger de inbraak kunnen vol tooien. Zij werden dus slechts door hun goede voornemens geleid De rechtbank zal 26 Sopt. uitspraak doen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Het dagblad „Der Fuchrer" bericht, dat Maandagmiddag op do groote begraafplaats te Karlsruhe twee Fransche officieren-vlie gers, die Vrijdagavond in een luchtgevecht boven Duitsch grondgebied hun leven had den gelaten, met militaire eer zijn begraven, Een afdeeling van de weermacht begeleid de de dooden, Een Katholieke geestelijke heeft de kerkelijke ceremoniën verricht. In waardeerende woorden herdacht hij de gevallen officicrenvliegers en hun nagela len betrekkingen in het Fransche vaderland Drie salvi waren de laatste groet aan de gevallen officieren. De commandant van Karlsrulic heeft na mens de Duitsche weermacht op het graf der beide gevallenen een krans gelegd. Vél verzet tegen plan tot ophef fing wapenembargo te wachten. Evenals Borah heeft ook senator Nye in een openlijke verklaring aangekondigd zich onvoorwaardelijk te zullen verzetten tegen de opheffing van het wapenembargo, die men Roosevelt toeschrijft. Daar het Ameri kaansche volk, aldus Nye. tot dusverre slechts van een zijde is., ingelicht,«heeft de isolationistische groep in het congres zich voorgenomen, een hartstochtelijke campag ne ter inlichting van het volk te voeren, zoodra de senaat de kwestie der neutraliteit zal behandelen. .Vele Amerikanen gelooven, dat de Vercenipdc Staten de west-Europee- sche democratiën economisch moeten steu nen zonder deel te nomen aan den oorlog. Deze beide dingen, zoo verkalarde Nye, zijn echter onvereenigbaar. Roosevelt moet zich op sterk verzet van die oppositie voorberei den. Bewonderenswaardige org anisatie. Aan de PoolschRoemeensche grens heerscht volkomen orde. De dienst voor evacuatie van vreemdelingen is door de Poolsche en Roemeensche autoriteiten op bewonderenswaardige wijze georganiseerd. Nergens bemerkt men opstoppingen of pa niek. Duitsche vliegtuigen hebben eenige verkenningsvluchten bij de grens onderno men. Uit Polen komen dc reizigers vertellen, dat zij langs de spoorbaan talrijke niet tot ontploffing gekomen Duitsche bommen hebben gezien. Vrijwilligers melden zich aan. Reuter verneemt uit Tokio, dat Hideto Na kano, een Japansch schilder, die een broer is van den voorzitter der Tohokaifractie in den Japanschen Landdag, vergunning heeft gevraagd zich naar Europa te begeven om dienst te nemen in het Fransche leger. Men verneemt verder, dat drie te Parijs wonen de Japanneezen als vrijwilligers bij de Fransche troepen dienst hebben genomen. arresteert Amsterdamsche politie reiziger. De Amsterdamsche politic heeft een 36- jarigen reiziger ingesloten, die ten nadeele van een maatschappij op dc Prinsengracht f 2600, heeft verduisterd. Hij inde als besteller de kwitanties, die hij bij verschillende firma's voor de leveran ties aanbood, doch leverde de laatste maan den de gelden niet meer af. Het geheele be drag heeft hij ten eigen bate gebruikt. Dc man zal dezer dagen voor den officier van Justitie worden geleid. Sergeant en korporaal voor het Hoog Militair Gerechtshof. De 22-jarige C. P. K. sergeant, en de 25- jarige A. K. korporaal bij een grenscom- pagnie, zijn door den Krijgsraad tot li da gen gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis en verlaging tot den stand van soldaat veroordeeld wegens onge oorloofde aanwezigheid in tijd van oorlog. Zij waren n.1. beiden op 13 Mei van dit jaar samen op den motor weggegaan en pas 0|i 15 Mei teruggekeerd. Dc advocaat fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, achtte het gepleegde feit zeer ernstig en vorderde bevestiging van het ge wezen vonnis. De verdedigers drongen op verzachting der straf aan. Het Hof zal later uitspraak doen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8