Twee Britsche schepen lot linken gebracht Wilhelmshaven Wijziging vestigingswet voorgesteld Onze kolenvoorraad De bomaanval op Uitstel ontslag van dienstplichtigen Het periodiek verlof van de militairen Nederlands neutraliteit Gewetenlooze studenten W aarschu wing tegen mijnengevaar Polen wil geen krijgsgevangenen uitwisselen Duitsche KX-M.-piloot vrijgelaten Post voor het Indië-vliegtuig De „Nieuw Amsterdam" zet ue reis voort Van Java naar New York Postvluchtcn op Indië Vandaag weer bioscoop in Engeland Arrestaties in het protectoraat Terrorisme nimmer Engelands doel m Be Paus blijft waakzaam HIJ BLIJFT HOPEN OP EEN G3LEGENHEID. DIE HEM IN STAAT STELT DE VOLKE REN DEN WEG TOT VREDE TE DOEN INSLA4.N. Wij zullen niet ophouden, aldus verklaarde gisteren de Paus, toen de nieuwe Belgische ambassadeur bij het Vaticaan zijn geloofsbrieven kwam indienen, den toestand nauw lettend gade te slaan om met alle kracht gebruik te maken van de gelegenheden, die zich zouden voor doen, om de volken, die thans verdeeld zijn, te leiden naar een voor allen eervollcn vrede in overeenstemming met het geweten der menschheid en der christenheid, een vrede, die de levensrechten van ieder beschermt en de veiligheid en rust der naties handhaaft. Zoo lang dat niet mogelijk is, zullen wij er althans naar streven de vreeselijke won den, die reeds zijn toegebracht, of die nog zullen worden geslagen, te verzachten. Wij herinneren ons zekere verklaringen, waarin de oorlogvoerende staten bij het begin van het conflict openlijk uiting hebben gegeven aan hun wil, bij de oorlogsvoering de wet ten der menschelijkheid in acht te nemen en zich te houden aan de bepalingen der inter nationale overeenkomsten, In het bijzonder willen wij dus hopen, dat de burgerbevolking iedere krijgsoperatie bespaard zal blijven, dat in het bezette gebied leven, eigendom, eer en godsdienstige overtuiging der bewoners ge ëerbiedigd zullen worden, dat de krijgsge vangenen menschelijk behandeld zullen wor den en onbelemmerd de versterking van het geloof zullen kunnen ontvangen en dat geen gebruik zal worden gemaakt van gifgassen." Voorts gaf de Paus uiting aan zijn droef heid en prees de pogingen van den Belgi schen Koning om den vrede te redden. In ons apostolisch ambt boven de bijzondere geschillen geplaatst en bezorgd voor het wa re welzijn van alle volkeren hebben wij met droefheid van dag tot dag de uitbarsting zien naderen, die is gevolgd als het onver mijdelijke gevolg van het verzaken van het onderhandelingsbeginsel en het toepassen van geweld. Wij behoeven niet zelf te herhalen, hoe het voorzien van een zoo groot ongeluk ons vanaf den eersten dag van ons episcopaat voortdurend in de gedachten is gebleven, hoe wij tot op het laatste oogenblik niets ach terwege hebben gelaten om door gebe den, openbare vermaningen of her haalde vertrouwelijke stappen de geesten te wijzen op den ernst van het gevaar en om hen te brengen tot eerlijke en vredelievende onderhan delingen op de grondslagen, die al leen sterk en duurzaam zijn, de ge rechtigheid en de liefde. Op het oogenblik dreigt helaas het gebul der van het kanon, het geweld der strijden de legers en de snelle opeenvolging der oor logsfeiten alle andere stemmen te overheer- schen. De vijandelijkheden, die in zekere streken reeds met vernietigende uitwerking zijn be gonnen, schijnen thans den kampioenen voor den vrede de wegen af te sluiten, die giste ren nog voor wederzijdschen goeden wil toe gankelijk konden lijken. In een dergelijken toestand zenden wij on ze gebeden op tot God, die de harten der menschen in zijn hand heeft, opdat hij de dagen der beproeving verkort en het oog der volken, die met onzegbaar ongeluk bedreigd worden, richt op nieuwe wegen naar den vrede, voordat het tegenwoordige conflict tot een algemeenen wereldbrand wordt. Plaatsvervangers van gemobili seerde middenstanders behoeven niet aan de Vestigingseisclien te voldoen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Vestigingswet Klein bedrijf 1937. De volgende regeling komt hierop neer, dat den gemobili seerden ondernemers van kleinbe drijven, een bijzondere vergunning zal worden verleend, welke hun toe staat, een waarnemend beheerder in dienst te nemen, die niet aan de vastgestelde vestigingseischen be hoeft te voldoen. Een waarnemend beheerder zal evenwel niet langer dan tot het tijdstip van terugkeer tot den normalen toestand als zoo danig werkzaam kunnen blijven. Op gelijke wijze zal den ondernemer, die zijn zaak heeft moeten sluiten in verband met zijn opkomst in werkelijken dienst, worden vergund de door hem gestaakte be drijfsuitoefening na terugkeer uit werke lijken dienst te hervatten. Het scheen gewensoht, een regeling, als hierboven bedoeld, volledigheidshalve ook van toepassing te doen zijn gedurende een z.g. „spertijd". TOT NADER ORDER. Afgekondigd is Staatsblad no. 589a, hou dende een Kon. Besluit van 14 September 1939, waarbij, uit overweging, dat de inter nationale politieke toestand het wensche- Iijk maakt, de sterkte van de land- en zee macht voorshands niet belangrijk te ver minderen, is bepaald, dat het ontslag van de dienstplichtigen, die krachtens art. 43 eerste lid der Dienstplichtwet met ingang van 1 October 1939 uit den dienst zouden worden ontslagen, tot nader order wordt uitgesteld. Minister wil een juist overzicht krijgen. De minister van Economische Zaken deelt mede. dat de directeur van het Rijkskolen- bureau aan alle hem bekende verbruikers met een jaarverbruik van meer dan 500 ton aan vaste brandstoffen of een daarmede gelijk te stellen hoeveelheid fabrieksturf, een vragenlijst ter invulling heeft doen toe komen. teneinde een juist overzicht te ver krijgen van de aanwezige voorraden van, alsmede van de behoeften aan vaste brand stoffen hier te lande. Voor zoover hiervoor in aanmerking ko mende verbruikers een dergelijke vragen lijst tot op heden niet mochten ontvangen, wordt dezen in hun eigen belang aangera den hiervan ten spoedigste bericht te ge ven aan het rijkskolenbureau Carnegie- laan 12 te 's-Gravenhage. De man, die in Calcutta werd vastgehouden. Naar de K.L.M. telegrafisch uit Calcutta vernomen beeft, is de K.L.M.-piloot Klein, die aldaar door de Britsch-Indische autori teiten wegens zijn Duitsche nationaliteit was geïnterneerd, vrijgelaten. De heer Klein bevindt zich reeds op weg naar Batavia. VIER MENSCHEN TE WOUW OMVER GEREDEN. Postbode levensgevaarlijk gewond. Gisteravond omstreeks negen uur heeft op den Rooscndaalschon weg bewesten Wouw een ernstige botsing plaatsgehad. De autobestuurder K. uit Wouw stond in gezelschap van zijn twee kinderen de voorlichten van zijn wagen te herstellen, waarbij de nabijwonende postbode van den B. hem met een zaklantaarn bijlichtte. Een tweepersoonsauto, waarin drie studenten uit Leiden, niet vrij van alcohol, waren gezeten, kwam in snelle vaart aanrijden en botste met een hevigen slag tegen den stil- staanden wagen. Alle vier hierbij- staande personen werden gegrepen. De postbode werd op het rijwielpad ge slingerd. Hij liep een schedelbasisfractuur op en moest ter plaatse van de H.H. Sa cramenten der Stervenden worden bediend. In levensgevaarlijken toestand werd hij zijn woning binnengedragen. De autobestuurder K. en zijn beide kinderen werden licht ge wond, evenals de drie studenten, wier auto totaal werd vernield. De politie van Wouw heeft de studenten naar het politiebureau meegenomen. Zaterdag loopt de trein Amster dam-Napels weer. Naar wij vernemen gaat er aanstaanden Zaterdag voor het eerst weer een trein van Amsterdam naar Napels, die post zal meene men voor het vliegtuig naar Indië. De luchtpost, die is blijven liggen, zal dus met dien trein meegaan. Zij. die van deze verbinding gebruik wen sclien te maken, dienon hun post uiterlijk Vrijdagavond per nachtposttrein te verzen den, opdat zij Zaterdagochtend per trein naar Napels kan worden vervoerd. Vernomen wordt, dat de „Nieuw Amster dam" van de Holland-Amerika Lijn, nadat in het Kanaal aan boord door Britsche ma rineofficieren een onderzoek naar contraban de was ingesteld, de reis naar Rotterdam heeft voortgezet. Vervoer voor Rijksrekening. De regeeringspersdienst meldt: De Minister van Defensie verzoekt de di recties van de onderscheiden tramwegmaat schappijen alsmede de ondernemers van autobus- en bootdiensten, militairen, die aanvangende 16 September a.s. met perio diek verlof vertrekken, voor rijksrekening te vervoeren zoowel voor de heen- als voor de terugreis. Aan voornoemde militairen wordt voorloopig een eenvoudige verlofpas ver strekt, welke geteekend moet zijn door den compagnies-, batterij-, eskadrons-, detache- ments- of overeenkomstigen commandant. Verzocht wordt tegen afgifte van deze ver lofpas een plaatsbewijs voor den heen- en terugrit (vaart) met een geldigheidsduur van meer dan één dag te willen verstrekken. Verrekening geschiedt door het Departement van Defensie. Denk aan den verlofpas! De regeeringspersdienst meldt verder: Wellicht ten overvloede vestigt de minis ter van Defensie er de aandacht van com pagnies-, batterij-, eskadrons-, detachements- en overeenkomstige commandanten op dat aan de met verlof vertrekkende militairen een afzonderlijke verlofpas moet worden ver strekt voor elk te bezigen vervoermiddel, geldig zoowel voor de heen- als voor de te rugreis. Raak de projectielen niet aan. De luitenant-kolonel, commandant van de groep 's-Gravenhage van de vesting Hol land, vestigt de aandacht van de bevolking op de mogelijkheid van het aanspoelen van mijnen. Hij waarschuwt ene ieder aangespoelde mijnen niet aan te raken. Tevens verzoekt hij iedereen, die een aangespoelde mijn aantreft, dit ten spoedigste te melden aan den dichtstbijzijnden kustwachtpost. Bij aan spoelen van een mijn in een watergebied, waar geen kustwachtstation gevestigd is, moet deze mededeeling worden gedaan aan den burgemeester ter plaatse. Een nieuwe H.A.L.-lijn. Naar do Tel. verneemt, zal de Holland- Amerika Lijn zeer binnenkort overgaan tot de instelling van den geregelden dienst tus- schen Java en New York, waartoe reeds ge- ruimen tijd geleden in principe besloten was Bij die gelegenheid heeft de directie der H. A. L. aan een Deensche scheepswerf te Odense opdracht gegeven tot den bouw van twee vrachtschepen van 10.000 ton, de „Som- melsdijk" en de „Sloterdijk" Duitsche klachten over slechte behandeling zijner diplomatieke vertegenwoordigers. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: „In verband met de talrijke gevallen, waarin Duitschers uit het door de Duitsche troepembezette gebied naar het binnenland van Polen worden gevoerd, heeft het Duitsche ministe rie van buitenlandsche zaken het Zweedsche gezantschap, dat belast is met de behartiging der Poolsche belangen in Duitschland, verzocht de Poolsche regeering een uitwisseling van weggevoerde Duitschers tegen Polen in Duitschland voor te stellen. Het Zweedsche gezantschap heeft het ministerie thans medegedeeld, dat de Poolsche regeering weigert op het Duitsche voorstel in te gaan." In dit verband deelt hetzelfde bureau me de, dat het personeel der Duitsche consulta- ten te Posen, Thorn, Krakau en Lodz Dins dagavond geheel uitgeput te Czernowitz is aangekomen, waar het uit 41 personen be staande gezelschap door den Duitschen con sul van levensmiddelen voor de verdere reis voorzien werd. Inmiddels is het gezelschap te Boekarest aangekomen. De ambtenaren der consultaten te Thorn, en Posen, aldus meldt het DNB. verder, waren in hun eigen auto naar Warschau gereden, waar zij in de Duitsche ambassade geïnterneerd werden. Vandaar werden zij overgebracht naar een gevangenis te Loeblin. Eenige uren later werden zij vervoerd naar Pyszosacz waar zij den nacht in een school op stroozakken moesten doorbrengen. Hier kwamen ook de Duitschers uit Krakau aan en het geheele gezelschap werd naar de Roemeensche grens gebracht. De Duitsche consul te Krakau, die onderweg vermist werd, is geinterneerd en naar Warschau gebracht. Op de uitreis landde de Pelikaan gisteren te Bandoeng. De Buizerd be reikte op de terugreis Napels, waar zich reeds de Gier en de Nandoe be vonden. Nederlandsch tankschip neemt bemanning van aangevallen boot aan boord. De Amerikaansohe mailboot „Manhattan'' heeft per radio medegedeeld, dat zij van haar koers is afgeweken om de bemanning van het Britsche schip „Britsh Influa ence'' te redden. Later meldde de „Manhattan", dat het Noorsche vrachtschip „Idabakke" de overlevenden van het Engelsche schip had opgenomen. Het Britsche stoomschip „Vancouver City'" heeft per radio medegedeeld, dat het op den Atlantischen Oceaan is aangevallen en dat de bemanning in de booten ging. Het mailschip „President Roosevelt" dat te hulp snelde, meldde, dat de bemanning van de „Vanoouver City" was opgenomen door een Nederlandsch tankschip, geassisteerd door een vliegtuig. Het Britsche ministerie van Binnenland- sche Zaken deelt mede, dat de bioscopen heden geopend zullen zijn van 10 tot 22 uur in geheel Engeland, met uitzondering van het Westend in Londen, waar zij slechts van 10 tot 18 uur open mogen zijn. „Om redenen van veiligheid". Volgens een mededeeling van het officieele Duitsche Nieuwsbureau van gisteren zijn in Slowakije saboteurs aan het werk ge weest. Een andere mededeeling van het zelfde bureau verklaart, dat gedurende de laatste dagen „een niet onbelangrijk aantal arrestaties verricht is in Bohemen en Mo- ravië om redenen van openbare veiligheid." NEDERLANDSCHE MIJNWERKERS IN DUITSCHLAND OVERBODIG? Opeens zonder voorafgaand bericht, vor dert Duitschland nu een visum op de pas sen der Nederlandsche arbeiders die van Heerlen in de nabijgelegen Duitsche mijnen werken gaan. Ook bleek de grenscontrole door militairen te geschieden. Verscheidene mijnwerkers konden, door den onvoorzienen eisch van een visum, hun werk niet meer bereiken en keerden terug. Deze maatregel moet ook voor Duitsche autoriteiten een ver rassing geweest zijn. Overigens hoorden we, aldus het Hsb. van arbciderszijde, dat het werken in Duitsch land wel ophouden zal, omdat men eerlang nu Saargebied en Saarmijncn in de oorlogs zone geraken, op een zoo sterken toevloed van mijnwerkers uit dit te evacueeren indu striegebied -rekent, dat de Nederlandsche werkkrachten gemist kunnen worden. Dit aantal, aanvankelijk ongeveer 800, was trou wens in de laatste weken toch al zeer ver minderd, daar velen niet willen werken in een land dat in oorlogstoestand verkeert. Een beschouwing van de mes". „TL Granaten spatten rond de Brit sche Vliegtuigen uiteen. In het eerste ooggetuige verslag van den Britschen luchtaanval op Noord Duitsche marinehavens wordt gezegd, dat de Britsche vliegtuigen zoo laag over een der twee gebom bardeerde oorlogsschepen, te Wil- holmshaven vlogen, dait zij de mast bijna raakten en de inzittenden een levendigen indruk kon-dien krijgen van wat er op de dekken en langs de kade gebeurde. Het leidende vliegtuig van het eerste aan vallende eskader had een Canadees als navigator. Wij vlogen, aldus het ooggetuige-verslag, op het schip af om het te bombardeeren. Twee bommen treffen doel. Toen wij ons boven het slagschip bevon den, konden wij zien, hoe de bemanning naar haar posten snelde. Wij lieten toen onze bommen vallen. Uit een tweede vlieg tuig werd gezien, dat twee bommen doel troffen. Toen wij ons verwijderden, begon het scheepsgeschut te vuren. De navigator zag, hoe de granaten vlak achter de vlieg tuigen uiteensprongen. Gedurende den goheelen aanval zagen wij slechts een Duitsche vliegtuig, een tweedek ker, die voorbijvloog en verdween. Toen de bestuurder van het derde vlieg tuig het oorlogschip naderde, zag hij den eersten bom uit het tweede toestel vallen, die midscheeps terecht scheen te komen. Te hal acht 's avonds waren die vliegtuigen op hun bases teruggekeerd. Duitschers openden vreeselijk vuur. Een ander relaas is opgehangen door de officieren en manschappen van een toestel, van een ander eskader,' dat heeft deelgeno men aan den aanval. Een der toestellen werd verscheidene ma len getroffen door granaten en kogels, doch het keerde behouden terug hoewel twee der tanks doorboord waren. De beide an dere bombardementsvliegtuigen van deze groep werden niet getroffen. Wij vlogen op een hoogte van ongeveer 2000 meter, aldus dit relaas, toen wij een aantal Duit.sche schepen in het oog kregen. Eerst, toen wij bijna boven hen wa ren, openden zij het vuur. Het was een vreeselijk vuur, vooral dat van de groote schepen. Door ons ma noeuvreeren maakten wij de tref kans van den vijand zoo klein moge lijk, daarna vlogen we recht op de schepen aan en lieten wij onze bommen vallen. Onmiddellijk daar na stegen wij tot de wolken en verwijderden wij ons terwijl de gra naten rondom ons uiteenspatten. Onze groep keerde behouden terug. Het leidende vliegtuig werd getroffen door een granaat, die vlak langs den radiotclcgrafist vloog. Twee benzinetanks werden door boord en verschillende stukken van het ge raamte werden weggeschoten, doch het toe stel kon naar z'n basis terugkeeren en zon der ongelukken landen. Een ander toestel, flat van den nnnval terugkeerde, ontdekte een duikboot, die in de richting van de Duitsche kust voer en haastig dook, toen zij het vliegtuig waarnam. Helaas had het toestel al zijn bommen reeds laten vallen, anders zou de duikboot een gemakkelijk slachtoffer zijn geweest, aldus besloot het relaas. De Times bespreekt in een artikel van een kolom lengte met waardeering de beginse len betreffende de neutraliteit, waardoor de Nederlandsche buitenlandsche politiek ge leid wordt en vergelijkt deze beginselen met de Zwitsersche en Belgische, daarbij wijzend op de verschillen. De schrijver zet, aldus de N.R.Crt., uiteen, dat Nederland teruggekeerd is tot de oude neutraliteitspolitiek, nadat het Abessijnsche conflict het geleerd had, dat de uitvoering van sancties, overeenkomstig de overeen komst van den Volkenbond, door kleine sta ten risico's met zich bracht, en geen be trouwbaren waarborg van veiligheid bo den. In tegenstelling tot Zwitserland wees Ne derland steeds een internationale garantie van zijn neutraliteit af. erop wijzend vrij te willen blijven in haar eigen interpretatie van de zaken voor het geval zijn territorium geschonden zou worden. Iedere partij ech ter kan er verzekerd van blijven, dat Ne derland tot het uiterste elke poging om zijn territorium als basis voor militaire actie te gebruiken, zal weerstaan en na zijn herbe wapening der laatste jaren mag het. land zeker hopen, in staat te zijn tot zulk een weerstand. „Niet afkeerig van hulp". Ook zou Nederland, aldus vervolgt schr., niet noodzakelijkerwijs afkeerig blijven om hulp te ontvangen en in geval van een vol gehouden aanval van een schender van zijn neutraliteit zou het genoodzaakt zijn die hulp te aanvaarden. Maar Nederland weigert om aan eenige mogendheid automa tisch het recht te geven om hulp te bieden. De schr. concludeert, dat Engeland altijd bereid geweest is deze politiek van onaf hankelijkheid te begrijpen, een politiek, waarbij Nederland alle onderhandelingen met andere mogendheden afwees en dat deze houding steeds is gerespecteerd, zoo wel met betrekking tot Europa als het Verre Oosten. Maar zoo noodig oorlog op een wijze, die passend wordt geacht. PROMPT ANTWOORD OP DE DUITSCHE BEDREIGING. De eerste minister heeft gistermiddag in het Lagerhuis verwezen naar de officieel© mededeeling, welke gisteren uit het hoofd kwartier van Hitier werden gedaan over de Duitsche methoden in Polen. Chamberlain zeide, dat hoe ver anderen ook mogen gaan, de Britsche regeering nimmer haar toevlucht zal zoeken tot een weloverwogen aanval op vrouwen, kinderen en andere burgers met geen ander doel dan terrorisme. Chamberlain voegde hieraan toe, dat Hit- Iers mededeeling in feite een botte tegen spraak is van de jongste verklaring van den Duitschen kanselier in den rijksdag, toen hij betoogde niet in het minst den wensch te hebben oorlog te voeren tegen vrouwen en kinderen. Voortgaande zeide Chamberlain: „De be perkingen, welke wij en de Franschen ons opleggen hij de operaties van onze eigen strijdkrachten, waren gebaseerd op de voor waarde, dat onze tegenstanders een gelijke beperking zouden in acht nemen. De Britsche regeering moet zich de vrij heid voorbehouden, dat indien céYi dergelijke beperking in feite niet wordt in acht geno men zal worden opgetreden op een wijzö als passend wordt geacht."

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2